CZ264795A3 - Apparatus for operation of a central ventilation equipment - Google Patents

Apparatus for operation of a central ventilation equipment Download PDF

Info

Publication number
CZ264795A3
CZ264795A3 CZ952647A CZ264795A CZ264795A3 CZ 264795 A3 CZ264795 A3 CZ 264795A3 CZ 952647 A CZ952647 A CZ 952647A CZ 264795 A CZ264795 A CZ 264795A CZ 264795 A3 CZ264795 A3 CZ 264795A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vsoll
suction
abn
nominal value
flow rate
Prior art date
Application number
CZ952647A
Other languages
English (en)
Inventor
Heribert Koch
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of CZ264795A3 publication Critical patent/CZ264795A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F11/00Control or safety arrangements
    • F24F11/30Control or safety arrangements for purposes related to the operation of the system, e.g. for safety or monitoring

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pipeline Systems (AREA)
  • Flow Control (AREA)
  • Ventilation (AREA)

Description

Zařízení pro provoz centrálního
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro provoz centrálního větracího zařízení, které sestává ze sacích hrdel s regulovatelnými uzavíracími elementy, ústících do sběrného potrubí. Centrální větrací zařízení je určeno zejména pro provozy na zpracování dřeva a pomocí něho se udržuje minimální hodnota celkového průtoku ve sběrném potrubí odpadního vzduchu.
Dosavadní stav techniky
Centrální větrací zařízení, která slouží k větrání dílen nebo průmyslových výrobních zařízení, musí v mnoha případech zajistit odvádění vzduchu, který je více nebo méně znečištěn pevnými částicemi. V provozech, v nichž se zpracovává na obráběcích strojích například kámen nebo dřevo, dochází ke vzniku velkých emisí prachu nebo třísek. Oblaka pevných částic musí být zejména z důvodu bezpečnosti práce, například vzhledem k Technickým normám pro nebezpečné látky, prostřednictvím odsávacího zařízení odsávána pokud možno přímo v místě svého vzniku.
Tato oblaka pevných částic, která vznikají zejména při obrábění a zpracování zejména dřeva a dřevěných materiálů, mohou osoby pracující na obráběcích strojích obtěžovat, bránit jim v práci a nebo je ohrožovat. Dále usazováním těchto částic zejména v prostorech, které jsou větracím zařízením hůře odvétrávány, existuje zvýšené nebezpečí vzniku požáru nebo exploze. Usazený prach a třísky musí být proto zejména bezprostředně v oblasti pracovního nástroje pokud možno uvnitř příslušného obráběcího stroje účinně zachycovány a odváděny.
Potom se v odlučovačích, uspořádaných na konci větracího zařízení, z odpadního vzduchu před výstupem do ovzduší odlučuj í.
Pro udržování funkčnosti větracího zařízení nesmí klesnout rychlost proudění uvnitř větraného prostoru pod určitou minimální hodnotu. Jinak by vzniklo nebezpečí, že nečistoty se ve větracím zařízení nahromadí. Tím by mohlo dojít ke snížení dopravního výkonu větracího zařízení zúžením průřezů potrubí a v některých případech dokonce k ucpání potrubí, takže potřebné odsávání nečistot z obráběcích strojů by již nebylo zaručeno. Proto je například podle Technických norem pro nebezpečné látky (TRGS) ve větracích zařízeních pro odvádění prachu, popřípadě dřevěných třísek, (TRGS 553), u suchých třísek nutno zajistit minimální rychlost proudění vzduchu > 20 m/s a u vlhkých třísek > 30 m/s. Při odvádění částic jiných materiálů mohou být stanoveny i vyšší minimální rychlosti proudění.
Při splnění tohoto požadavku existuje problém v tom, že přímé měření příslušné analogové skutečné hodnoty rychlosti proudění odpadního vzduchu, například ve sběrném potrubí odpadního vzduchu, popřípadě na jiném vhodném místě v potrubním systému větracího zařízení, není zpravidla z různých důvodů možné. Čidlo vestavěné do potrubního systému by bylo bez nákladných opatření a opakované údržby již po krátké době provozu v důsledku znečištění nebo dokonce mechanického poškození nepoužitelné. Dále by jak náklady na instalaci, tak i na údržbu větracího zařízení vybaveného funkčním měřicím zařízením na měření rychlosti odpadního vzduchu byly příliš vysoké, takže takové větrací zařízení by pro malé a střední průmyslové provozy představovalo příliš velké zatížení.
Větrací zařízení mohou být rozdělena v podstatě do dvou typů. U takzvaných jednotlivých odsávacích zařízení je každý obráběcí stroj vybaven zvláštním potrubím s vlastním ventilátorem a odlučovacím systémem. Jednotlivá odsávací zařízení jsou samozřejmě nákladná, a jsou proto vhodná pouze pro jednotlivé obráběcí stroje nebo provozy s pouze několika obráběcími stroji. Naproti tomu u takzvaných centrálních odsávacích zařízení jsou obráběcí stroje jednoho výrobního zařízení připojeny prostřednictvím sacích hrdel neboli odboček ke sběrnému potrubí, jehož průřez se s výhodou ve směru proudění rozšiřuje, a v jehož koncové části je uspořádán jediný ventilátor s odlučovačem. Centrální ventilátor se spuštěním alespoň jednoho obráběcího stroje výrobního zařízení s výhodou automaticky uvede do provozu a po určité době po vypnutí posledního obráběcího stroje se vypne. Rozšířením tohoto systému vzniknou takzvaná skupinová odsávací zařízení. Přitom se různé obráběcí stroje sdruží do skupin a u každé takové skupiny se provádí odsávání odpadního vzduchu společným sběrným potrubím s ventilátorem. Každá skupina může být považována za centrální odsávací zařízení a podle toho dimenzována. Jednotlivé skupiny mohou být připojeny na společný odlučovač a mohou být v provozu nezávisle na sobě. Jednotlivé skupiny mohou být zapojeny za sebou nebo hvězdicově. Přitom jsou jednotlivé skupiny s výhodou od sebe navzájem odpojeny zpětnými klapkami.
Vynález se týká centrálních odsávacích zařízení, která mají oproti jednotlivým odsávacím zařízením mnoho výhod. Zejména se centrální odsávací zařízení dimenzuje z hlediska dopravního výkonu a průřezu potrubí většinou pouze při zohlednění takzvaného součinitele soudobosti. Tento součinitel soudobosti je mírou v časovém průměru očekávaného maximálního počtu zapnutých obráběcích strojů výrobního zařízení. Zpravidla se dimenzování provádí za předpokladu, že v průměru je neustále v provozu asi 40 až 60 % existujících provozních prostředků, takže součinitel soudobosti je menší než 1.
Zejména u centrálních, respektive skupinových, odsávacích zařízení však existuje problém v udržování předem stanovené hodnoty minimální rychlosti proudění, respektive minimálního celkového průtoku uvnitř sběrného potrubí odpadního vzduchu, jehož průřez se většinou rozšiřuje, pokud možno nezávisle na počtu zapnutých obráběcích strojů. Je-li totiž v provozu z hlediska příslušné hodnoty součinitele soudobosti větracího zařízení příliš málo obráběcích strojů, dojde k poklesu rychlosti proudění, respektive celkového průtoku, zejména ve sběrném potrubí, pod minimální hodnotu potřebnou pro bezpečné odvádění prachu a třísek bez jejich usazování.
Úkolem vynálezu proto je vytvořit zařízení, pomocí něhož se odstraní potřeba nákladných jednotlivých odsávacích zařízení a současně se zajistí bezpečnější a bezporuchový provoz centrálního větracího zařízení, a u něhož je, při upuštění od přímého měření skutečné hodnoty aktuální rychlosti proudění ve sběrném potrubí odpadního vzduchu, umožněno udržování předem stanovené minimální hodnoty celkového průtoku odpadního vzduchu i při střídavém zapínání a vypínání provozních prostředků výrobního zařízení.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zařízení pro provoz centrálního větracího zařízení, které sestává ze sacích hrdel s regulovatelnými uzavíracími elementy, ústících do sběrného potrubí, podle vynálezu, jehož podstatou je, že obsahuje čidla, která signalizují otevření nebo uzavření uzavíracích elementů sacích hrdel, programově řízený počítač s paměťovou jednotkou, v níž je uložena jmenovitá hodnota, která, zejména ve formě jmenovitého celkového průtoku, je mírou pro dosažení minimální hodnoty rychlosti proudění odpadního vzduchu ve sběrném potrubí, a charakteristické hodnoty přiřazené sacím hrdlům, které, zejména ve formě dílčích průtoků, jsou vždy mírou přírůstku celkového průtoku odpadního vzduchu ve sběrném potrubí, dosažitelného otevřením uzavíracího elementu sacího hrdla, a se základní jednotkou, která z charakteristických hodnot otevřených sacích hrdel vytvoří součet dílčích průtoků a porovná jej se jmenovitým celkovým průtokem, a v případě poklesu pod jmenovitý celkový průtok se prostřednictvím uložených charakteristických hodnot přídavně zvolí a otevře jedno nebo více sacích hrdel, čímž se dosáhne co nej lepšího vyrovnání vytvořeného součtu dílčích průtoků se jmenovitým celkovým průtokem nebo, pokud možno, jeho mírného překročení.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje blokové schéma příkladného provedení průmyslového výrobního zařízení, obsahujícího sedm obráběcích strojů, které je vybaveno centrálním větracím zařízením a zařízením pro jeho provoz podle vynálezu, obr. 2 příklad provedení zařízení pro provoz centrálního větracího zařízení podle vynálezu, obr. 3 příklad takzvaného seznamu potrubí zařízení podle vynálezu, který je s výhodou uložen v paměfově jednotce programově řízeného počítače zařízení podle vynálezu a obsahuje hodnoty dílčích průtoků sacích celkového průtoku ve sběrném potrubí centrálního větracího zařízení, obr. 4 příklad provedení zvolené posloupnosti činnosti zařízení podle vynálezu, která je s výhodou uložena v paměfové jednotce programově řízeného počítače zařízení podle vynálezu, a v níž jsou obsaženy posloupnosti možných otevření dalších sacích hrdel, když není dosaženo požadované hodnoty jmenovitého celkového průtoku ve sběrném potrubí na odvod odpadního vzduchu, a obr. 5 diagram pro objasnění funkce optimalizování hrdel a jmenovitého odpadního vzduchu průtoku zařízení podle vynálezu, respektive jeho činnosti.
Příklady provedení vynálezu
Blokové schéma na obr. 1 znázorňuje příkladné provedení průmyslového výrobního zařízení, které obsahuje sedm obráběcích strojů BM1 ... BM7. Jedná-li se přitom například o provoz na zpracování dřeva, jsou těmito obráběcími stroji BM1 ... BM7 například pily, frézy, hoblovky a pásové brusky. Při jejich provozu vzniká mimo jiné velké množství prachu a třísek, které musí být odváděno centrálním větracím zařízením AA. Toto centrální větrací zařízení AA sestává ve znázorněném příkladu provedení z centrálního sběrného potrubí AR, dále jen sběrného potrubí AR, v němž se odvádí odpadní vzduch LS obsahující pevné částice účinkem centrálního ventilátoru AG na konci sběrného potrubí AR. Odpadní vzduch LS se dále vede přídavným, zde neznázorněným, odlučovačem na odlučování pevných částic a dále výstupním hrdlem LE na konci sběrného potrubí AR do ovzduší.
Každý obráběcí stroj BM1 ... BM7 je prostřednictvím s výhodou odděleného sacího hrdla AB1 ... AB7, rovněž označovaného jako odbočka, spojen se sacím potrubím AR centrálního větracího zařízení AA. Protože centrální větrací zařízení AA není zpravidla dimenzováno na součinitel soudobosti s hodnotou menší než 1, jsou sací hrdla AB1 ... AB7 u jednotlivých obráběcích strojů BM1 ... BM7 opatřena regulovatelnými uzavíracími elementy VSI ... VS7. Přitom těmito uzavíracími elementy VSI ... VS7 jsou s výhodou uzavírací klapky ovládané elektrickými servopohony, které se při dosažení příslušné koncové polohy uzavírací klapky samočinně vypnou. S výhodou jsou sací hrdla AB1 ... AB7 centrálního větracího zařízení AA přímo připojena k příslušnému obráběcímu stroji BM1 ... BM7, popřípadě jsou do něj integrována. Sací hrdla však mohou mít i jiné provedení, které není na obr. 1 znázorněno, a mohou být přiřazena příslušnému obráběcímu stroji nepřímo a mají přitom funkci místního odsávání.
Centrálním elementem zařízení podle vynálezu je programově řízený počítač SPS. který je proveden s výhodou ve formě řídicí jednotky opatřené programovatelnou pamětí. Tato řídicí jednotka obsahuje kromě napájecího zdroje SV základní jednotku VE a paměťovou jednotku SP. Tyto elementy jsou zvlášů vhodné pro zajištění činnosti zařízení podle vynálezu. Číslicová vstupní sestava DE, která je s výhodou vícekanálová, má číslicové vstupy pro shromažďování binárních naměřených hodnot. Tyto binární naměřené hodnoty slouží k signalizování otevření nebo uzavření sacích hrdel ABl ... AB7 centrálního větracího zařízení AA do počítače SPS. S výhodou pocházejí z uzavíracích elementů VSI ... VS7 na vstupech sacích hrdel AB1 ... AB7 a signalizují provozní stav příslušného elementu VSI ... VS7. Pro případ, že sací hrdla centrálního větracího zařízení AA jsou přímo obráběcím strojům BM1 ... BM7, jsou k nim přímo nebo jsou do nich integrována, je výhodné, když VSI ... VS7 příslušných sacích hrdel uzavíracího AB1 ... AB7 přiřazena připojena uzavírací elementy
AB1 ... AB7 se při zapnutí nebo vypnutí obráběcího stroje BM1 ... BM7 současně automaticky otevřou nebo uzavřou. Zjištěné naměřené hodnoty signalizují v tomto případě jak provozní stav obráběcích strojů BM1 ... BM7, tak i provozní stav příslušných sacích hrdel ABl uzavíracích elementů VSI ... VS7.
AB7. respektive jejich
Počítač SPS dále obsahuje s výhodou vícekanálovou číslicovou výstupní sestavu DA, která je opatřena číslicovými výstupy. Číslicové signály vydávané základní jednotkou VE způsobují otevření nebo zavření sacích hrdel ABl ... AB7. S výhodou jsou číslicové výstupy spojeny s příslušným uzavíracím elementem VSI ... VS7 na vstupu sacího hrdla
AB1 ... AB7 a způsobují s výhodou přes přídavné relé AKRl ... AKR7 otevření nebo zavření uzavíracích elementů VSI ... VS7 na sacích hrdlech AB1 ... AB7.
Podle dalšího provedení vynálezu jsou pro signalizování provozního stavu obráběcích strojů BM1 ... BM7 a s výhodou i provozního stavu příslušných sacích hrdel AB1 ... AB7, respektive jejich uzavíracích elementů VSI ... VS7, upraveny měřicí transformátory proudu, vytvořené s výhodou vždy jako elektronické čidlo proudu. Na obr. 1 je například pro první obráběcí stroj BM1 znázorněn tento měřicí transformátor SI proudu. Tento měřicí transformátor SI proudu je posunut alespoň o jednu fázi napájecího kabelu EK1 z centrálního energetického zdroje EV do obráběcího stroje BM1. Měřicí transformátor SI proudu zjišťuje tok proudu v kabelu a dodává vedením BL1 binární signál do číslicové vstupní sestavy DE počítače SPS, když byl obráběcí stroj BM1 zapnut, to znamená, když byl personálem výrobního zařízení uveden do provozu. Podobné měřicí transformátory S2 ... S7 mohou být upraveny i pro ostatní obráběcí stroje BM2 ... BM7, avšak z důvodu přehlednosti nejsou na obr. 1 znázorněny.
S výhodou se současně se zjišťováním zapnutí nebo vypnutí obráběcího stroje BM1 ... BM7 provede počítačem SPS otevření nebo zavření uzavíracího elementu VSI ... VS7 příslušného sacího hrdla AB1 ... AB7♦ Rovněž toto otevření a uzavření je objasněno například na prvním obráběcím stroji BM1 na obr. 1. Za tím účelem se ze základní jednotky VE přes číslicovou výstupní sestavu DA a vedení SL1 vydá řídicí číslicový signál. Tento řídicí číslicový signál způsobí přes přídavné relé AKRl otevření nebo uzavření uzavíracího elementu VSI na příslušném sacím hrdle AB1. Po rozpoznání zapojení příslušného obráběcího stroje BM1 se tím způsobí otevření příslušného uzavíracího elementu VSI, aby došlo ke spojení sacího hrdla AB1 se sběrným potrubím AR centrálního větracího zařízení AA, a proto k odvětrávání obráběcího stroje BM1.
Na obr. 2 jsou schematicky znázorněny podstatné elementy výhodného provedení zařízení podle vynálezu. Přitom jsou na měřicí straně upravena binární čidla transformátorů SI ... Sn pro napájecí obráběcích strojů BM1 ... BMn, čímž může stav, to znamená zapnutí ve formě měřicích kabely EK1 ... EKn být jejich provozní nebo vypnutí, zjišťován a BLn dodáván do počítače SPS Na straně vydávání
AKR1 nebo
AB1 prostřednictvím vedení BL1 ., přes číslicovou vstupní sestavu DE. řídicích signálů je upravena číslicová výstupní sestava DA v počítači SPS, z níž se vedeními SL1 ... SLn a přes relé ·· AKRn dodávají binární řídicí signály pro otevření uzavření uzavíracích elementů VSI ... VSn sacích hrdel . ABn centrálního větracího zařízení AA, která jsou přímo přiřazena obráběcím strojům BM1 ... BMn. Počítač SPS obsahuje základní jednotku VE, která spolupracuje s paměťovou jednotkou SP.
Jádro vynálezu spočívá v tom, že zejména koordinovaným otevíráním uzavíracích elementů VSI ... VSn na dalších sacích hrdlech AB1 ... ABn, zejména na těch, která nejsou v činnosti, a která jsou přiřazena obráběcím strojům BM1 ... BMn výrobního zařízení, které rovněž momentálně nejsou v činnosti, se udrží nebo zachová předem stanovená minimální rychlost proudění odpadního vzduchu, respektive jmenovitý celkový průtok, alespoň v centrálním sběrném potrubí AR centrálního větracího zařízení AA, které má v celém potrubním systému největší průřez.
jmenovitá celkového hodnoty zařízení. příslušném
Podle vynálezu se za tím účelem předem stanoví hodnota Vsoll. která, zejména ve formě jmenovitého průtoku, představuje míru požadované minimální rychlosti proudění ve sběrném potrubí AR, závislé na Dále se pro každé sací hrdlo AB1 ... ABn v centrálním větracím zařízení AA opět předem stanoví charakteristické hodnoty VI . . . Vn, závislé na zařízení, které, zejména ve formě dílčích průtoků, jsou vždy mírou přírůstku celkového průtoku ve sběrném potrubí AR, dosaženém otevřením uzavíracího elementu VSI ... VSn příslušného sacího hrdla AB1 ... ABn. V zařízení podle vynálezu jsou jmenovitá hodnota Vsoll a charakteristické hodnoty VI ... Vn s výhodou uloženy v paměťové jednotce SP počítače SPS.
Na obr. 3 jsou tyto hodnoty znázorněny ve formě takzvaného seznamu potrubí, například pro výrobní zařízení s dvanácti obráběcími stroji BM1 ... BM12. Přitom je každému obráběcímu stroji BM1 ... BM12 přiřazeno vždy jedno sací hrdlo AB1 ... AB12, které při uvolnění dílčích průtoků VI ... V12
Při určení Vl ... Vn, se zohlední parametry Těmito parametry jsou s zvětšuje celkový průtok ve sběrném potrubí AR. jednotlivých charakteristických hodnot odpovídajících dílčím průtokům, centrálního větracího zařízení AA výhodou průměr sběrného potrubí AR na konci, počet obráběcích strojů BM a s výhodou tím stanovený počet sacích hrdel AB, dále průměr jednotlivých sacích hrdel AB, délky sacích hrdel AB a sběrného potrubí AR, poloha sacích hrdel AB v potrubní síti, přiřazení obráběcích strojů BM k jednotlivým skupinám při větším počtu obráběcích strojů BM a poloha těchto skupin v potrubní síti pro odvádění odpadního vzduchu. Charakteristické hodnoty jednotlivých dílčích průtoků vzniknou z průřezu potrubí násobenému jmenovitým celkovým průtokem, například 20 m/s. Délka potrubí je součtem délek sacích hrdel AB až k sběrnému potrubí AR, včetně ekvivalentní délky obloukového kusu upraveného případně pro vytvoření odporu vzduchu uzavíracího elementu VS atd.
Jmenovitou hodnotou Vsoll se předem stanoví hodnota celkového průtoku centrálního větracího zařízení AA, potřebná pro řádný provoz zařízení podle vynálezu. Kolem této hodnoty se s výhodou navíc určí toleranční rozsah ve formě dolní mezní hodnoty Vmin a horní mezní hodnoty Vmax. Celkový průtok se přitom u tohoto provedení nachází v požadovaném rozsahu tehdy, když má hodnotu, která leží mezi dolní mezní hodnotou Vmin a horní mezní hodnotou Vmax.
U zařízení podle vynálezu přezkouší základní jednotka VE v počítači SPS po uvedení do provozu zejména nejprve to, zda při zapnutém centrálním ventilátoru AG existuje požadovaný jmenovitý celkový průtok odpadního vzduchu LS ve sběrném potrubí AR. Za tím účelem se podle vynálezu nejprve z charakteristických hodnot uložených v paměťové jednotce SP vytvoří součet V dílčích průtoků těch sacích hrdel AB, která jsou momentálně otevřená. Podle výše uvedeného dalšího provedení vynálezu jsou s výhodou otevřená přesně ta sací hrdla AB, náležející obráběcím strojům BM, které jsou právě v provozu, přičemž jsou uvolněná otevřením příslušných uzavíracích elementů VS a přispívají k vytváření celkového průtoku odpadního vzduchu ve sběrném potrubí AR. Takto vytvořený součet V dílčích průtoků může být považován za ekvivalent skutečné hodnoty momentálního celkového průtoku odpadního vzduchu ve sběrném potrubí AR centrálního větracího zařízení AA. Proto se zvláštní výhodou není zapotřebí instalovat měřicí čidlo pro přímé zjišťování skutečné hodnoty průtoku, jehož použití, jak bylo výše popsáno, by přineslo značné problémy.
Podle vynálezu se nyní momentální součet V dílčích průtoků porovná s příslušnou jmenovitou hodnotou Vsoll celkového průtoku. V případě poklesu pod jmenovitou hodnotu Vsoll celkového průtoku se prostřednictvím předem stanovených charakteristických hodnot VI ... Vn navíc zvolí a uvolní ta sací hrdla AB, kterými se dosáhne co nej lepšího přizpůsobení potom vzniklého součtu V dílčích průtoků jmenovité hodnotě Vsoll celkového průtoku, respektive co nejmenšího překročení této jmenovité hodnoty Vsoll. Dalšími sacími hrdly AB mohou být s výhodou ta sací hrdla AB, která jsou přiřazena obráběcím strojům BM, které právě nejsou v činnosti. Může se rovněž jednat o zvláštní prostorová sací hrdla.
U zařízení podle vynálezu mohou být charakteristické hodnoty VI ... Vn předem uloženy v paměťové jednotce SP počítače SPS. Vytvoření součtu V dílčích průtoků a jeho porovnání s jmenovitou hodnotou Vsoll celkového průtoku, rovněž uloženou v paměťové jednotce SP, se provádí základní jednotkou VE počítače SPS. Dodatečné vytvoření skutečné hodnoty celkového průtoku odpadního vzduchu ve sběrném potrubí AR zjišťováním součtu V dílčích průtoků uvolněných sacích hrdel AB a její monitorování na překročení vždy předem stanovené jmenovité hodnoty Vsoll celkového průtoku se s výhodou provádí po každém zapnutí centrálního ventilátoru AG a při každém zjištění zapnutí nebo vypnutí obráběcího stroje BM.
Podle dalšího provedení vynálezu se dále provádí takzvaná optimalizace průtoku, která bude nejprve objasněna podle obr. 5. Na vodorovné ose se zde vynáší momentální hodnota součtu V dílčích průtoků uvolněných sacích hrdel AB v procentech. Součet V dílčích průtoků může přitom ležet v jednom ze tří znázorněných rozsahů. Odpovídá-li v ideálním případě součet V dílčích průtoků přibližně jmenovité hodnotě Vsoll celkového průtoku, to znamená V ~ Vsoll, potom je centrální větrací zařízení AA v provozním stavu. S výhodou je kolem jmenovité hodnoty Vsoll stanoven toleranční rozsah s dolní mezní hodnotou Vmin a horní mezní hodnotou Vmax, takže střední rozsah znamená optimální provoz.
Má-li naproti tomu součet V dílčích průtoků hodnotu ležící pod jmenovitou hodnotou Vsoll. respektive pod dolní mezní hodnotou Vmin, to znamená, že platí V << Vsoll, potom je skutečná hodnota celkového průtoku příliš malá. V tomto případě je výkon odsávání vzduchu uvolněných sacích hrdel AB příliš malý a existuje nebezpečí vznikání usazenin pevných částic v potrubích centrálního větracího zařízení AA. Příliš málo sacích hrdel AB je volných, respektive je málo zapnutých obráběcích strojů BM. Podle vynálezu se otevřením dalších sacích hrdel AB, a to zejména sacích hrdel AB obráběcích strojů BM, které nejsou v provozu, provede pokus, zda potom vzniklý součet V dílčích průtoků se co nejvíce shoduje se jmenovitou hodnotou Vsoll celkového průtoku, popřípadě tuto jmenovitou hodnotu Vsoll co nejméně převýší. Nenalezne-li se přitom žádná kombinace sacích hrdel AB, při níž součet V dílčích průtoků odpovídá jmenovité hodnotě Vsoll celkového průtoku, nýbrž vzniknou pouze kombinace, u nichž je jmenovitá hodnota Vsoll v každém případě překročena, potom se může přídavnou optimalizací průtoku najít ta kombinace, s níž je překročení jmenovité hodnoty Vsoll co nejmenší.
Má-li v posledním případě součet V dílčích průtoků hodnotu větší než jmenovitá hodnota Vsoll, respektive větší než horní mezní hodnota Vmax, to znamená, že platí vztah V >> Vsoll, potom je momentální hodnota celkového průtoku ve sběrném potrubí AR příliš velká. Tento případ však není kritický, protože při něm je zaručeno dostatečné odvádění odpadního vzduchu uvolněnými sacími hrdly AB. Tomuto stavu nelze mnohdy zamezit zejména tehdy, když na základě možného, pouze přechodného, přetížení výrobního zařízení je v provozu současně příliš mnoho obráběcích strojů BM, jejichž sací hrdla AB jsou uvolněná. Tento případ však může vzniknout i tehdy, když se v důsledku přídavné optimalizace průtoku uvolní jedno nebo několik dalších sacích hrdel AB, a to zejména sacích hrdel AB obráběcích strojů BM, které nejsou v provozu, aby se hodnota součtu V dílčích průtoků ležící daleko pod jmenovitou hodnotou Vsoll, respektive pod dolní mezní hodnotou Vmin, zvýšila, a na základě hodnoty dílčích průtoků uvolněných sacích hrdel AB nemůže být přesně dosaženo požadované jmenovité hodnoty Vsoll, nýbrž dojde k automatickému co nejmenšímu překročení této jmenovité hodnoty Vsoll. Tento případ může vzniknout, v závislosti na použitém zařízení, tehdy, když je odstupňování charakteristických hodnot VI ... V12 pro dílčí průtoky sacích hrdel AB1 ... AB12 příliš velké. Některé dílčí průtoky potom dosahují velikosti řádově srovnatelné s celkovým průtokem sběrného potrubí AR.
Prostřednictvím přídavné optimalizace průtoku se s výhodou otevřou sací hrdla AB na nezapnutých obráběcích strojích BM v určité posloupnosti, která je uložena v paměťové jednotce SP počítače SPS. Na obr. 4 je například znázorněna volba posloupností, které jsou přizpůsobeny příkladu provedení s dvanácti obráběcími stroji BM, znázorněnému na obr. 3. Přitom má vždy první zápis, nacházející se vlevo, největší prioritu, přičemž priorita zápisů směrem doprava klesá. Volba posloupnosti se v nej jednodušším případě provede tak, že základní jednotkou VE se postupně uvolňují sací hrdla AB1 ... ABn, uspořádaná ve směru proudění odpadního vzduchu. Tato posloupnost od 1 do 12 je znázorněna v prvním řádku tabulky na obr. 4 a je označena jako normální volba. Sací hrdla 1, 2, 3... s nejvyšší prioritou jsou v tomto normálním případě nejvíce vzdálena od centrálního ventilátoru AG uspořádaného na konci sběrného potrubí AR.
Podle vynálezu se nyní optimalizací průtoku před uvolněním dalšího sacího hrdla AB1 ... ABn pomocí příslušných charakteristických hodnot VI ... Vn nejprve vytvoří očekávaný součet V dílčích průtoků a uloží do paměti, to znamená, že se vytvoří skutečná hodnota celkového průtoku ve sběrném potrubí AR. Pro případ, že součet V dílčích průtoků značně překročí jmenovitou hodnotu Vsoll celkového průtoku ve sběrném potrubí AR, a když je zejména větší než horní mezní hodnota Vmax tolerančního rozsahu vytvořeného kolem jmenovité hodnoty
Vsoll celkového průtoku a ohraničeného mezními hodnotami Vmin, Vmax, změní se posloupnost zvolená optimalizací průtoku a následně se prostřednictvím charakteristických hodnot VI ... Vn jednoho nebo několika dalších sacích hrdel AB opět vytvoří očekávaný součet V dílčích průtoků a uloží do paměti. Tímto způsobem může vzniknout několik sad různých volitelných posloupností sacích hrdel AB, které mají za následek vytvoření jiné hodnoty součtu V dílčích průtoků. Tyto hodnoty součtů V dílčích průtoků více nebo méně překročí jmenovitou hodnotu Vsoll celkového průtoku, popřípadě horní mezní hodnotu Vmax tolerančního rozsahu. V příkladu, znázorněném na obr. 4. jsou v řádcích pod řádkem s normální volbou znázorněny další řádky představující několik takových volitelných optimálních posloupností. Tak například u první volitelné optimální posloupnosti je pořadí uvolňování sacích hrdel 2, 4, 6, 8 atd. U druhé volitelné optimální posloupnosti je pořadí uvolňování sacích hrdel 3, 6, 9, 12 atd. U třetí volitelné optimální posloupnosti je pořadí uvolňování sacích hrdel 4, 8, 12, 3, 7, 11, 2 atd.
Podle vynálezu se optimalizací průtoku zvolí základní jednotkou VE počítače SPS uvolnění přídavných sacích hrdel AB z těch uložených optimálních volitelných posloupností, u nichž součet V dílčích průtoků má hodnotu, která co nejméně překročí jmenovitou hodnotu Vsoll celkového průtoku, popřípadě horní mezní hodnotu Vmax tolerančního rozsahu vytvořeného kolem jmenovité hodnoty Vsoll celkového průtoku a ohraničeného mezními hodnotami Vmin, Vmax.
Na základě tabulky, znázorněné na obr. 4, je možno předpokládat, že ve skutečnosti se společně s příslušnými obráběcími stroji BM2 a BM4 otevřou neboli uvolní sací hrdla AB2 a AB4 a součet V dílčích průtoků bude podstatně menší než jmenovitá hodnota Vsoll celkového průtoku, to znamená, že bude platit vztah V2 + V4 « Vsoll, popřípadě Vmin. Při použití normální posloupnosti se součty V dílčích průtoků, vzniklé při přídavném zohlednění sacích hrdel AB1, AB3, AB5, AB6 atd. a porovnají se jmenovitou hodnotou Vsoll celkového průtoku. Jestliže přitom vznikne součet V, který přibližně odpovídá jmenovité hodnotě Vsoll, to znamená, že například podle tabulky na obr. 5 se nachází mezi dolní mezní hodnotou Vmin a jmenovitou hodnotou Vsoll, popřípadě jestli vznikne součet V, který pouze nepatrně převýší jmenovitou hodnotu Vsoll, to znamená, že podle tabulky na obr. 5 se nachází mezi jmenovitou hodnotou Vsoll a horní mezní hodnotou Vmax, postup se ukončí. Potom se uvolní příslušná sací hrdla AB náležející do této posloupnosti.
Jestliže však přitom průtoků, které jmenovitou vzniknou pouze součty V dílčích hodnotu Vsoll celkového průtoku značně převýší, to znamená, že v tabulce na obr. 5 překročí horní mezní hodnotu Vmax. je výhodné provést optimalizaci průtoku. Za tím účelem se, počínaje první optimální volitelnou posloupností, například uvedenou na obr. 4, znovu provede vytvoření součtu V dílčích průtoků uvolněných sacích hrdel 6, 8, 10, 12 atd. s tím, aby byla nalezena například hodnota součtu V, nacházející se v tabulce na obr. 5 mezi dolní mezní hodnotou Vmin a horní mezní hodnotou Vmax. Nezdaří-li se to opět, vypočítají se hodnoty součtů V dílčích průtoků při postupném uvolňování sacích hrdel 3, 6, 9, 12, 5,
8, 11, 1, 7, 10 z druhé
Potom se konečně uvolní volitelné posloupnosti, u optimální volitelné posloupnosti, další sací hrdla AB, a to podle nichž příslušný součet V dílčích průtoků má hodnotu, která co nejméně překročí jmenovitou hodnotu Vsoll celkového průtoku, popřípadě horní mezní hodnotu Vmax tolerančního rozsahu vytvořeného kolem jmenovité hodnoty Vsoll celkového průtoku a ohraničeného mezními hodnotami Vmin Vmax. V příkladu původně uvolněných sacích hrdel AB2 a AB4 se předpokládá, že tato podmínka bude splněna po připojení dalších sacích hrdel 1, 3, 5, 6 a 7 podle normální volby.
Výpočet skutečné hodnoty celkového průtoku v centrálním větracím zařízení AA pomocí součtu V dílčích průtoků se z důvodů trvání průběhu programu v počítači SPS s výhodou aktivuje po tom, když byla zjištěna změna počtu činných obráběcích strojů BM. to znamená, že personálem byly některé obráběcí stroje BM zapnuty a jiné vypnuty. Při této změně se nejprve rovněž bud zapnou nebo vypnou sací zařízení zapnutých nebo vypnutých obráběcích strojů BM, načež se hodnota součtu V dílčích průtoků, a tudíž celkový průtok, porovná s předem stanovenou jmenovitou hodnotou Vsoll celkového průtoku odpadního vzduchu na konci sběrného potrubí AR.
Zařízení podle vynálezu centrálních větracích zařízení vzduchu obsahujícího částice, a zpracování dřeva, zejména v nábytek.
se použije s výhodou u AA, určených pro odvádění v provozech na obrábění truhlárnách a továrnách na

Claims (6)

1. Zařízení pro provoz centrálního větracího zařízení (AA), které sestává ze sacích hrdel (AB1 ... ABn) s regulovatelnými uzavíracími elementy (VSI ... VSn), ústících do sběrného potrubí (AR), s
a) čidly (Sl ... Sn), která signalizují otevření nebo uzavření uzavíracích elementů (VSI ... VSn) sacích hrdel (AB1 ... ABn),
b) programově řízeným počítačem (SPS) bl) s paměťovou jednotkou (SP), v níž je uložitelná bil) jmenovitá hodnota (Vsoll), která, zejména ve formě jmenovitého celkového průtoku, je mírou pro dosažení minimální hodnoty rychlosti proudění odpadního vzduchu ve sběrném potrubí (AR), a bl2) charakteristické hodnoty (VI ... Vn) přiřazené sacím hrdlům (AB1 ... ABn), které, zejména ve formě dílčích průtoků, jsou vždy mírou přírůstku celkového průtoku odpadního vzduchu ve sběrném potrubí (AR), dosažitelného otevřením uzavíracího elementu (VSI ... VSn) sacího hrdla (AB1 ... ABn), a se b2) základní jednotkou (VE), která b21) z charakteristických hodnot (VI ... Vn) otevřených sacích hrdel (AB1 ... ABn) vytvoří součet (V) dílčích průtoků a porovná jej se jmenovitou hodnotou (Vsoll) celkového průtoku, a b22) v případě poklesu pod jmenovitou hodnotu (Vsoll) celkového průtoku se prostřednictvím uložených charakteristických hodnot (VI ... Vn) přídavně zvolí a otevře jedno nebo více sacích hrdel (AB1 ... ABn), čímž se dosáhne co nej lepšího vyrovnání vytvořeného součtu (V) dílčích průtoků se jmenovitou hodnotou (Vsoll) celkového průtoku nebo, pokud možno, jeho mírného překročení.
2. Zařízení podle nároku 1, přičemž alespoň jedno sací hrdlo (AB1 ... ABn) je přímo přiřazeno jednomu obráběcímu stroji (BM1 ... BMn) ve výrobním zařízení, zapnutí, popřípadě vypnutí obráběcího stroje se zjišťuje programově řízeným počítačem (SPS), který současně způsobí otevření nebo zavření uzavíracího elementu (VSI ... VSn) sacího hrdla (AB1 ... ABn).
3. Zařízení podle nároku 2, přičemž pro zjištění zapnutí nebo vypnutí obráběcího stroje (BM1 ... BMn) je upraven měřicí transformátor (S1 ... Sn), který zjišťuje průtok proudu v alespoň jednom napájecím kabelu (EK1 ... EKn) obráběcího stroje (BM1 ... BMn).
4. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 3, přičemž v paměťové jednotce (SP) může být uložena alespoň jedna volitelná posloupnost, v níž se základní jednotkou (VE) v případě překročení jmenovité hodnoty (Vsoll) celkového průtoku součtem (V) dílčích průtoků přídavně uvolní sací hrdla (AB1 ... ABn).
5. Zařízení podle nároku 4, přičemž volitelná posloupnost je předem stanovena tak, že základní jednotkou (VE) se postupně uvolňují sací hrdla (AB1 ... ABn) uspořádaná ve směru proudění odpadního vzduchu,
6. Zařízení podle nároku 4, přičemž základní jednotka (VE)
a) před uvolněním dalšího sacího hrdla (AB1 ... ABn) vytvoří prostřednictvím příslušné charakteristické hodnoty (VI ... Vn) očekávaný součet (V) dílčích průtoků a uloží jej do paměti,
b) pro případ, že součet (V) značně překročí jmenovitou hodnotu (Vsoll) celkového průtoku ve sběrném potrubí (AR) a je zejména větší horní mezní hodnota (Vmax) tolerančního rozsahu (Vmin, Vmax) vytvořeného kolem jmenovité hodnoty (Vsoll) celkového průtoku, při změně volitelné posloupnosti prostřednictvím charakteristických hodnot (VI ... Vn) jednoho nebo několika dalších sacích hrdel opakovaně vytvoří vždy očekávaný součet (V) dílčích průtoků a uloží do paměti, a
c) provede uvolnění přídavných sacích hrdel z té uložené volitelné posloupnosti, u níž součet (V) dílčích průtoků co nejméně překročí jmenovitou hodnotu (Vsoll) celkového průtoku, popřípadě horní mezní hodnotu (Vmax) tolerančního rozsahu (Vmin, Vmax) vytvořeného kolem jmenovité hodnoty (Vsoll) celkového průtoku.
CZ952647A 1994-02-28 1995-02-15 Apparatus for operation of a central ventilation equipment CZ264795A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4406539A DE4406539C2 (de) 1994-02-28 1994-02-28 Verfahren und Vorrichtung zum Betrieb einer Zentralabsauganlage insbesondere für holzverarbeitende Betriebe, womit ein Mindestwert des Gesamtvolumenstromes im Abluftsammelrohr aufrechterhalten wird

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ264795A3 true CZ264795A3 (en) 1996-05-15

Family

ID=6511434

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952647A CZ264795A3 (en) 1994-02-28 1995-02-15 Apparatus for operation of a central ventilation equipment

Country Status (5)

Country Link
CZ (1) CZ264795A3 (cs)
DE (2) DE4406539C2 (cs)
HU (1) HU1085U (cs)
PL (1) PL103698U1 (cs)
WO (1) WO1995023039A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29703373U1 (de) * 1997-02-25 1998-07-23 Scheel Arnold Dipl Ing Univ Reinigungsvorrichtung für Luft
DE19922163C2 (de) * 1999-04-15 2002-03-07 Jens Riedel Absaug- und Filteranlage mit einer Vielzahl von über Einzelleitungen oder eine gemeinsame Abluftsammelleitung an ein zentrales Filter- /Abscheidergehäuse anschließbaren Verbrauchern
DE10234637B4 (de) * 2002-07-29 2013-10-17 DüRR DENTAL AG Sauganlage für den zahnmedizinischen Einsatz
DE102012003008A1 (de) 2012-02-15 2013-08-22 Airbus Operations Gmbh Bedarfsorientiert steuerbares Entlüftungssystem für ein Fahrzeug
CN108386377A (zh) * 2018-02-11 2018-08-10 上海联达节能科技股份有限公司 一种除尘风机末端控制系统及除尘系统的改造方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE445909B (sv) * 1979-07-06 1986-07-28 Flaekt Ab Anleggning for sugtransport av avfallsmaterial fran ett flertal lokala uppsamlingsplatser till en gemensam deponeringsplats
JPH01290710A (ja) * 1988-05-18 1989-11-22 Kawasaki Steel Corp 高炉用集麈機の制御方法
US4916328A (en) * 1988-12-08 1990-04-10 Honeywell Inc. Add/shed load control using anticipatory processes
GB2238885B (en) * 1989-12-07 1993-09-08 Mitsubishi Electric Corp Air conditioning system
US5205783A (en) * 1991-08-22 1993-04-27 Accu*Aire Systems, Inc. Air flow control equipment in chemical laboratory buildings
DE9312068U1 (de) * 1993-08-12 1993-11-18 Siemens Ag Betriebsvorrichtung für eine Abluftanlage

Also Published As

Publication number Publication date
PL103698U1 (en) 1996-03-04
DE4406539A1 (de) 1995-08-31
HU1085U (en) 1997-06-30
WO1995023039A1 (de) 1995-08-31
DE4406539C2 (de) 1996-08-14
HU9500308V0 (en) 1996-01-29
DE29502501U1 (de) 1995-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2998658A1 (en) Integrated basement ventilation apparatus
CZ264795A3 (en) Apparatus for operation of a central ventilation equipment
ES2099450T3 (es) Limpiador de vacio ciclonico.
CN201982763U (zh) 水龙头
CN205407047U (zh) 一种变电站高压室防潮除湿装置
US4858640A (en) Process for feeding gas stored in a cavern storage facility into a consumer network, and a layout for implementing such a process
US20040014417A1 (en) System and method for controlling air extraction speed, in particular in laboratory hoods
CN211367609U (zh) 高炉风机系统
DE102016205597A1 (de) FOUP-Messkammer
CN104930663B (zh) 一种高压配电室降温除湿节能装置
CN108339806B (zh) 一种基于风能的太阳能电池板清洁机器人
CZ5638U1 (cs) Odsávací zařízení vzduchu
CN114963354A (zh) 一种净化系统及其建筑
JP2735426B2 (ja) 原子力発電所の換気空調設備及び換気空調制御方法
CN209716002U (zh) 一种节能可靠的收尘管网系统
EP3081874B1 (en) Building with demand-controlled heat exchange system for ventilation and heat exchange system
CN201326592Y (zh) 全气控无级负载控制器
CN104879906A (zh) 岗位送风装置及岗位送风系统
EP0414638A1 (de) Lüftungsanlage
CN109371933A (zh) 水电站地下厂房通风系统
CN206131233U (zh) 带除湿功能的新风系统
CN210921629U (zh) 一种新型新风除湿降温处理装置
JPS6212190Y2 (cs)
CN207540337U (zh) 干燥输送系统
JPH02296197A (ja) 原子力発電所の換気空調設備