CZ263794A3 - Implantable port - Google Patents

Implantable port Download PDF

Info

Publication number
CZ263794A3
CZ263794A3 CZ942637A CZ263794A CZ263794A3 CZ 263794 A3 CZ263794 A3 CZ 263794A3 CZ 942637 A CZ942637 A CZ 942637A CZ 263794 A CZ263794 A CZ 263794A CZ 263794 A3 CZ263794 A3 CZ 263794A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
implantable port
base body
coupling
injection cavity
catheter
Prior art date
Application number
CZ942637A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ280554B6 (cs
Inventor
Vitezslav Ondracek
Karel Rndr Csc Volenec
Original Assignee
Ella Cs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ella Cs filed Critical Ella Cs
Priority to CZ942637A priority Critical patent/CZ280554B6/cs
Publication of CZ263794A3 publication Critical patent/CZ263794A3/cs
Publication of CZ280554B6 publication Critical patent/CZ280554B6/cs

Links

Landscapes

  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Description

Implantabilní port
Oblast techniky
Vynález se týká implantabilního portu, sestávajícího ze základního tělesa, ve kterém je vytvořena vstřikovací dutina, uzavřená vpichovací vrstvou, přičemž ze vstřikovací dutiny je vyústěn odtokový otvor.
Dosavadní stav techniky μι
I»)
F
Implantabilní porty slouží zejména pro napojení katetrů, nasouvaných do cév pro přivedení potřebných látek, zejména cytostatik do léčeného orgánu. Implantabilní porty se zašívají pod kůži nemocného a látky se přivádí do vstřikovací dutiny pomocí injekční stříkačky s jehlou, po propíchnutí vrstvy, překrývající vrch dutiny implantabilního portu. Doposud známé implantabilní porty mají ze vstřikovací komory vyústěn odtokový otvor, který potom navazuje na otvor hrdla pro napojení katetru, které bývá do základního tělesa nalisováno nebo našroubováno a utěsněno. Napojení katetru se provádí zpravidla převlečnou maticí nebo přitlačením katetru k hrdlu tlakem pružné hmoty, stlačované prvkem, šroubovaným do základního tělesa. Tím, že základní těleso a hrdlo pro připojení katetru jsou vyrobeny ze dvou dílů, vznikají zde vysoké nároky na utěsnění, neboť vpravované látky, zejména cytostatika při úniku mimo implantabilní port nebo katetr působí velmi negativně na okolní organismus. Vzhledem k tomu, že implantabilní port se umisťuje do těla chirurgicky, doposud používaná napojení těchto portů jsou poměrně složitá a tak připojení katetru prodlužuje čas operace. Kromě toho vzhledem k tlaku vytlačované kapaliny, přicházející do vstřikovací komory, která nesmí zpětně vytlačovat vpichovací vrstvu, vstřikovací dutiny se vyrábějí z důvodů doposud nezjištěné optimální výšky pro vhodné rozložení tlaku, s výškou nejméně 5mm. Rozměry implantabilního portu jsou tak zbytečně veliké, což má za následek provedení většího řezu a s tím spojenou vyšší chirurgickou náročnost, zejména časovou.
Cílem konstrukce implantabilních portů je proto takové provedení, které je méně náročné na chirurgický zákrok, zvýší bezpečnost proti úniku vpravované látky a rozměry implantabilního portu budou pokud možno malé při zajištění optimálního rozložení tlaku na tkáň při vpravování látky do vstřikovací komory.
Podstata vynálezu
Vytyčeného cíle je dosaženo vynálezem, jehož podstata spočívá v tom, že soustředně s osou odtokového otvoru je na základním tělese vytvořen výstupek a hrdlo, přičemž na výstupek je nasunuta spojka, která má dva soustředné otvory, kde otvorem s větším průměrem je spojka nasunuta na zmíněný výstupek základního tělesa a menším otvorem je spojka těsně nasunuta na katetr, nasunutý na hrdlo, které bývá zpravidla opatřeno vruby. Těsným nasunutím katetru na hrdlo je jeho měkká a pružná stěna přitlačena k hrdlu a mezi vruby. Tak je dosaženo pevného a těsného připojení katetru k implantibilnímu portu, které je snadné a rychlé. Vlivem suvného provedení nalícování spojky na výstupek základního tělesa je současně spojka na základním tělese zajištěna. Popsaným provedením tvoří základní těleso s hrdlem jeden celek a tak je vyloučen vznik jakýchkoliv netěsností mezi připojením hrdla k základnímu tělesu. Vnější povrch spojky má provedeno osazení, na které je nasunuta zajišťovací trubice, zabraňující přehnutí katetru zejména v místě, kde opuští spojku. Nasazení zajišťovací trubice na osazení spojky je těsné a vnější povrch osazení spojky je zpravidla opatřen zápichy, do kterých zapadá pružná stěna zajišťovací trubice, čímž je vytvořeno postačující zajištění proti jejímu vysunutí ze spojky. Vstřikovací dutina, ze které odtokový otvor vyúsťuje má výšku v rozmezí 2 až 3 mm, zpravidla však 2 až 2,5 mm.
Tato výška odpovídá výšce horního okraje otvoru od hrotu injekční jehly na jejím sešikmení. Podle praktického vyzkoušení rozmezí této výšky vstřikovací dutiny postačuje podle příslušné používané jehly k plynulému vyprázdnění obsahu injekční stříkačky. Tím je umožněno provést snížení celého implantabilního portu. Vyřešení zmíněného problému dopomáhá i to, že tlouštka dna vstřikovací dutiny má minimální rozměr v rozmezí 0,5 až 0,8 mm, zpravidla však 0,5 mm. Tím je rovněž umožněno snížení výšky implantabilního portu aniž by vzniklo nebezpečí propíchnutí dna vstřikovací dutiny. Pro tyto účely je výhodné implantabilní port vyrobit z titanu, neboť tak je umožněno snížení jeho rozměrů při dodržení potřebné tvrdosti dna a pevnosti stěn portu. Vstřikovací dutina je ve výhodném provedení vytvořena v základním tělese s dosedací plochou 200 až 400 mm2. Tato plocha vyhovuje svými malými rozměry z hlediska malého chirurgického řezu a současně je natolik velká, že při vstřikování léčebné látky nedochází ke vtlačování implantabilního portu do tkáně.
Výhody vynálezu spočívají v tom, že se usnadní napojení katetru na implantabilní port při současném zamezení vzniku netěsností a úniku léčebné látky, která bývá pro ostatní organismus zpravidla velmi agresivní. Další výhody spočívají v tom, že se
·*»
- J umožní snížení výšky implantabilního portu a tak se usnadní práce chirurga při zavádění portu do těla nemocného. Při dané konstrukci vstřikovací dutiny implantabilního portu je možno vytvořit plochu dna vstřikovací komory tak, že její rozměry jsou malé a současně dostačují pro rozložení tlaku vstřikované kapaliny natolik, aby nedocházelo k zamačkávání portu do tkáně nebo vytlačení vpichovací vrstvy mimo port.
Přehled obrázků na výkresech
Na přiloženém výkresu je na obr.l v řezu ve zvětšení znázorněn pohled na ímplantabilní port včetně jeho napojení na katetr. Obr.2 představuje půdorysný pohled na implantabilní port znázorněný na obr.l.
Obr.3 znázorňuje v dalším zvětšení detail spojky s připojením katetru na implantabilní port podle vynálezu.
Obr.4 znázorňuje ve zvětšeném měřítku jehlu injekční stříkačky z důvodů znázornění souvislosti výšky otvoru v jejím sešikmení s výškou vstřikovací dutiny v základním tělese implantabilního portu.
,4) i*
Příklad provedení vynálezu
Tak je znázorněno na obr.l a na obr.2, implantabilní port sestává ze základního tělesa 1, vyrobeného z titanu, ve kterém je vytvořena vstřikovací dutina 4 , ve vrchní části rozšířená pro nalisování vložky 2 s dutinou, zalitou silikonovou pryží, vytvářející vpichovací vrstvu 3 . Tím je vstřikovací dutina 4 se shora uzavřena a její výška v odpovídá výšce okraje otvoru 11 injekční jehly 10 , znázorněné na obr.4 , pro kterou je implantabilní port určen. V daném případě tato výška činí 2,5 mm.
Tento rozměr plně vystačuje k vyprázdnění injekční stříkačky, aniž by vznikal nežádoucí tlak na spodní plochu vpichovací vrstvy 3.. Tlouštka t dna 1.2 vstřikovací dutiny 4 činí 0,5 mm. Tato tlouštka t vyhovuje pro celkovou výšku implantabilního portu a současně zabraňuje možnosti propíchnutí dna 1.2 injekční jehlou 10 , ke kterému by mohlo při neopatrné aplikaci dojít. Ze vstřikovací dutiny 4 je vyústěn otvor 9 , jehož stěna na konci přechází do hrdla 5 , před kterým je na základním tělese i vytvořen výstupek 1,1 . Na hrdlo 5., které má vnější povrch opatřený vruby 14 je natlačen katetr 6 , přes který je těsně nasunuta spojka 7 s otvorem se dvěma vnitřními průměry, přičemž menším průměrem tlačí na vnější plochu katetru 6 a přitlačuje jeho vnitrní plochu do vrubů 14 hrdla 5 . Spojka 1 otvorem o větším průměru je těsně nasunuta na výstupek 1.1 základního tělesa I . Tímto těsným nasunutím je zajištěna pevná soudržnost spojky 7 se základním tělesem 1 Vnější plocha spojky 7 je osazena a na vytvořeném osazení má provedeny zápichy 13 , do kterých pružně zapadá stěna zajišťovací trubice 8 , která je na osazení těsně nasunuta a slouží k zabránění případného ohnutí katetru 6 , čímž by bylo zabráněno průtoku léčebné látky katetrem 6 .
Implantabilní port slouží k napojení katetru 6 , kterým se do příslušného postiženého orgánu vpravuje léčebná látka, zejména cytostatika, která působí ve většině případů negativně na ostatní tkáň. Katetr 6 je zpravidla provléknut cévou a z části zůstává na vhodném místě ve tkáni, kde se provede chirurgický řez a napojení implantabilního portu. Celé operaci tudíž vyhovují rozměry implantabilního portu, které jsou pokud možno co nejmenší, avšak ne natolik, že by docházelo při vstřikování léčebné látky ke vmačkávání implantabilního portu do tkáně. Po provedeném řezu kůže je pod kůži usazen implantabilní port a na jeho hrdlo 5 se nasune katetr 6 a zajistí spojkou 7 , těsně nasunutou na výstupek 1.1 základního tělesa 1 . Následně se na spojku 7 nasune zajišťovací trubice 8 a řez se zašije. Zajištění implantabilního portu na požadovaném místě se provádí přišitím ke tkáni přes otvory 12 v základním tělese 1 . Tak spočívá implantabilní port pod kůží nemocného a léčebná látka se do postiženého orgánu vpravuje tak, že zdravotnický pracovník nahmátne pod kůží implantabilní port a jehlou 10 injekční stříkačky propíchne vpichovací vrstvu 3 a do vstřikovací dutiny 4 vpraví léčebnou látku, která dále proudí otvorem 9 v základním tělese 1 a v hrdle 5 dále do katetru 6 , kterým je přivedena na požadované místo.
Výška v vstřikovací dutiny 4 nepřesahuje výšku v od hrotu jehly k hornímu okraji otvoru 11 sešíkmení na jehle 10 injekční stříkačky. Tím je umožněn plynulý odtok léčebné látky do otvoru 9 v základním tělese 1 a dále do hrdla 5. a katetru 6 . V daném příkladu provedení průměr vpichovací vrstvy činí 13 mm, délka a šířka dosedací plochy základního tělesa i činí 22 x Π mm = 242 mm2 a výška implantabilního portu činí 7 mm při průměru hrdla 5 odpovídajícímu 1,7 mm.
Implantabilní port podle vynálezu je používán zejména pro vpravování cytostatik k postiženému místu, avšak jeho použití je možné i pro jiné lékařské účely ve spojitosti s použitím katetru.

Claims (8)

1. Implantabilní port, sestávající ze základního tělesa, ve kterém je vytvořena vstřikovací dutina, uzavřená vpichovací vrstvou, přičemž ze vstřikovací dutiny je vyústěn odtokový otvor, vyznačující se tím, že soustředně s osou odtokového ota voru (9) je na základním tělese (1) vytvořen výstupek (El) a hrdlo (5), přičemž na výstupek (1.1) je nasunuta spojka (7), která má dva soustředné otvory, kde otvorem s větším průměrem je spojka (7) nasunuta na výstupek (1.1) a otvor s menším průměrem je proveden pro těsné nasunutí spojky (7) na katetr (6), nasunutý na hrdlo (5).
*
2. Implantabilní port podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější povrch spojky (7) má provedeno osazení, na které je nasunuta zajíšťovací trubice (8).
3. Implantabilní port podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odtokový otvor (9) vyúsťuje ze vstřikovací dutiny (4), jejíž výška (v) je v rozmezí 2 až 3 mm.
4. Implantabilní port podle nároku 3, vyznačující se tím, že tlouštka (t) dna (1.2) vstřikovací dutiny (4) je v rozmezí 0,5 až 0,8 mm.
5. Implantabilní port podle nároku 3, vyznačující se tím, že vstřikovací dutina (4) je vytvořena v základním tělese (1) s dosedací plochou 200 až 400 mm2.
6. Implantabilní port podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že základní těleso (1) je vyrobeno z titanu.
7. Implantabilní port podle nároku 1 až 6, vyznačující se tím, že hrdlo (5) je opatřeno vruby (14).
8. Implantabilní port podle nároku 1 až , vyznačující se tím, že vnější povrch spojky (7) je opatřen zápichy (13).
CZ942637A 1994-10-26 1994-10-26 Implantabilní port CZ280554B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942637A CZ280554B6 (cs) 1994-10-26 1994-10-26 Implantabilní port

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942637A CZ280554B6 (cs) 1994-10-26 1994-10-26 Implantabilní port

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ263794A3 true CZ263794A3 (en) 1996-02-14
CZ280554B6 CZ280554B6 (cs) 1996-02-14

Family

ID=5465312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942637A CZ280554B6 (cs) 1994-10-26 1994-10-26 Implantabilní port

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ280554B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ280554B6 (cs) 1996-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2716525C (en) Venous access port assembly with push surfaces
JP4425546B2 (ja) 低抵抗の隔壁を有するカテーテル
US4692146A (en) Multiple vascular access port
US4772276A (en) Catheter tube coupling assembly and methods
US6929631B1 (en) Method and apparatus for percutaneously accessing a pressure activated implanted port
US5997524A (en) Catheter assembly for percutaneous access to subcutaneous port
EP1016431B1 (en) Implantable access devices
MX2007001991A (es) Sitio medico implantable.
AU3570001A (en) Implantable device for injecting medical substances
JPS60114254A (ja) 自動密封皮下注射サイト
US7722563B2 (en) Vascular access device stagnant fluid displacement
US5147318A (en) Valved arterial catheter
JPH10127777A (ja) 薬液注入ポート
US8460253B2 (en) Magnetically sealed intravenous access valve
US11504516B2 (en) Port catheter
CZ263794A3 (en) Implantable port
CA2361017A1 (en) Method and apparatus for percutaneously accessing a pressure activated implanted port
JPH06277298A (ja) 埋込型薬液注入口
JPH03286776A (ja) 薬液注入器具
CZ2813U1 (cs) Implantabilní port
JP3137360B2 (ja) 薬液注入ポート
JPS63296770A (ja) 皮下埋め込み式リザ−バ−
CN213131264U (zh) 防堵塞的植入式给药装置
JP3169547B2 (ja) 薬液注入ポート
JP3447215B2 (ja) 薬液注入ポート

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991026