CZ22986U1 - Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá - Google Patents

Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá Download PDF

Info

Publication number
CZ22986U1
CZ22986U1 CZ201124814U CZ201124814U CZ22986U1 CZ 22986 U1 CZ22986 U1 CZ 22986U1 CZ 201124814 U CZ201124814 U CZ 201124814U CZ 201124814 U CZ201124814 U CZ 201124814U CZ 22986 U1 CZ22986 U1 CZ 22986U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
masonry
opening
fittings
concrete
plinth
Prior art date
Application number
CZ201124814U
Other languages
English (en)
Inventor
Pazderka@Jirí
Zigler@Radek
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební,
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební, filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební,
Priority to CZ201124814U priority Critical patent/CZ22986U1/cs
Publication of CZ22986U1 publication Critical patent/CZ22986U1/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká systému pro odvětrávání soklové části zdivá při sanaci budov zatížených vlhkostí vzlínající z podzákladí.
Dosavadní stav techniky
V současnosti existuje mnoho metod a sanačních postupů, kterými je možné zamezit vzlínání vlhkosti, z podzákladí, pórovým systémem zdivá. Mezi nejúčinnější a nejrozšířenější metody sanace vlhkého zdivá patří tzv. „mechanické metody', jejichž principem je vytvoření dodatečné vodorovné hydroizolační vrstvy ve zdivu, která zabrání dalšímu vzlínání vlhkosti do vyšších poloh zdivá. Dodatečnou hydroizolační clonu je možné vytvořit např. prořezáním vodorovné spáry ve zdivu - typicky pomocí elektrické řetězové pily, popřípadě lanové pily, apod., do které je následně vložena vhodná povlaková hydroizolace nebo hydroizolační desky. Další možností je sanační metoda založená na principu vytvoření hydroizolační clony pomocí zarážení nerez plechů do ložné spáry ve zdivu.
Společným problémem všech „mechanických metod“, tj. metod, jejichž principem je provedení dodatečné hydroizolace ve zdivu, je problematika zvýšení vlhkosti zdivá pod nově provedenou hydroizolační vrstvou. Vlhkost, která již nemůže dále vzlínat do vyšších poloh zdivá, se akumuluje pod plechy a může tak způsobit urychlení degradačních procesů ve zdivu. V určitých případech tedy existuje riziko, že po provedení clony z plechů dojde ke zhoršení ťyzikálně-mechanických parametrů zdivá pod clonou, tj. snížení pevnosti v tlaku, zvýšení součinitele tepelné vodivosti, vzrůst obsahu solí. Proto je vždy nezbytné zajistit dostatečný odpař vlhkosti ze zdivá v místě pod plechy. V současnosti je však problematika rizika zvýšené vlhkosti ve zdivu pod dodatečnou hydroizolaci často podceňována, díky tomu se obvykle v rámci sanace zdivá nenavrhují žádná doplňující konstrukční opatření, která by zajistila odpař vlhkosti ze zdivá v místě pod dodatečnou hydroizolaci. Pokud je takové konstrukční opatření přeci jen navrženo, bývá obvykle realizováno formou tzv. provětrávaného soklu.
Provětrá váné sokly bývají v současnosti realizovány jako skládaný systém, jehož základ tvoří ocelový nebo dřevěný rošt připevněný ke zdivu. Na rošt jsou potom osazeny soklové desky různého materiálového provedení - kamenné, cementotriskové, keramické nebo případně ocelové. Společným rysem všech těchto provětrávaných soklů je vysoká pracnost - montáž roštu na předem upravený povrch zdivá, osazování soklových desek, a zároveň také nemalá cena, která závisí obvykle na druhu soklových desek. V některých případech lze navíc oprávněně pochybovat o trvanlivosti takového soklu, a to zejména v případě použití dřevěného roštu v kombinaci s cementotriskovými deskami.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny systémem pro odvětrávání soklové části zdivá, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že je tvořen sestavou propojených speciálních tvarovek ve tvaru písmene „C“, umístěných svými konci ke stěně objektu po jejím obvodu. Vnitřní prostor tvarovek tvoří provětrávanou vzduchovou dutinu pro odpař vlhkosti ze zdivá a/nebo základu objektu.
Tvarovky jsou s výhodou ve své spodní části opatřeny nasávacím otvorem, ve své homí části výdechovým otvorem a ve spodním krátkém ramenu písmena C odvodňovacím otvorem.
Tvarovky jsou ve výhodném provedení vyrobeny z betonu s krystalizační příměsí, který má unikátní vodonepropustnou mikrostrukturu, vzniklou v důsledku sekundární krystalizace, nebo jsou vyrobeny z plastu a/nebo z oceli s antikorozní úpravou.
- 1 CZ 22986 Ul
Nasávací otvor může být opatřen plastovou ochrannou mřížkou a výdechový otvor může být opatřen plastovou ochrannou mřížkou. Nasávací otvor a výdechový otvor mají ve výhodném provedení svou spodní hranu zkosenu dolu směrem od zdivá a/nebo základu objektu.
Tvarovka může být ve své homí části opatřena úchytem pro připojení ke zdivu a její svislé stěny tvarovky mohou být opatřeny systémem pero/drážka pro jejich vzájemné napojení.
Trvanlivost speciálně tvarovaného prefabrikovaného betonového soklu je zajištěna aplikací krystalizační příměsi do betonové směsi. Může tedy být v trvalém kontaktu s vodou a vlhkostí aniž by došlo k degradaci cementového tmele. Trvanlivost takového betonuje zajištěna jeho unikátní vodonepropustnou mikrostrukturou, vzniklou v důsledku speciálního chemického procesu, tzv. sekundární krystalizace, která v betonu proběhne díky přítomnosti krystalizační příměsi jedná se o jednosložkový krystalizační materiál na bázi portlandského cementu, dodávaný v práškovitém stavu, který se přimíchává do záměsové vody ve váhovém množství odpovídajícímu cca 1,5 % hmotnosti cementu.
Speciální tvar betonového soklu vytváří po osazení soklu k objektu provětrávanou vzduchovou dutinu mezi povrchem sanovaného zdivá nebo povrchem základu pod dodatečně provedenou hydroizolační clonou a betonovou tvarovkou. Pohyb vzduchu v dutině, který je nutný pro odpař vlhkosti ze zdiva/základu je zajištěn nasávacím otvorem a odvětrávacím otvorem. Nasávací otvor je umístěn ve spodní části betonové tvarovky, avšak v dostatečné výšce nad povrchem terénu tak, aby bylo zamezeno vnikání vody stékající po povrchu terénu do provětrávané dutiny. Odvětrávací otvor je situován v homí šikmé části betonové tvarovky. Oba otvory mají svou spodní plochu provedenou ve spádu tak, aby dešťová voda vnikající za deště do otvoru mohla odtéci zpět do exteriéru. V případě, že by i přesto došlo k zatečení určitého množství vody do prostoru provětrávané dutiny, je soklová tvarovka vybavena odvodňovacím otvorem ve své spodní části, který tuto nežádoucí vodu odvede z dutiny do přilehlého Štěrkového násypu.
Kromě „běžných“ soklových tvarovek je systém doplněn také speciální rohovou tvarovkou se skosenou svislou hranou, tj. půdorysně o 45° tak, aby bylo možné provětrávaný sokl provést nepřerušené podél celého obvodu budovy. V případě potřeby je možné tvarovky opatřit systémem pero-drážka na bočních stranách, pro zajištění spolupůsobení tvarovek v případě předpokládaného zvýšeného mechanického namáhání, např. náraz automobilu při parkování apod. Dále potom v závislosti na konkrétním sanovaném objektu, resp. míry vlhkosti sanovaných konstrukcí je možné soklovou tvarovku doplnit v řadě tvarovkami bez nasávacích a odvětrávacích otvorů.
Aby bylo zamezeno vniknutí hmyzu a drobného ptactva do prostoru provětrávané dutiny, kde by mohlo dojít k zahnízdění, je do nasávacího otvoru i odvětrávacího otvoru osazena speciální plastová chránička ve tvaru otvoru. Chránička má ve své koncové části síťku.
Základní výhodou výše popsaného systému provetrávaného soklu na bázi betonových tvarovek z betonu s krystalizační příměsí je vysoká trvanlivost tohoto systému oproti stávajícím řešením provětrávaných soklů na bázi roštů a dále potom zejména podstatně nižší pracnost v porovnání s roštovými systémy. Lze tedy předpokládat také nižší cenu za 1 bm oproti roštovým systémům, danou nižší pracností, levnějším materiálem a podobně.
Objasnění obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí příkladů provedení zobrazených na přiložených výkresech. Na Obr. 1 je v řezu uvedeno příkladné provedení osazení prefabrikované soklové tvarovky u nepodsklepeného objektu s betonovými základovými pasy. Na Obr. 2 je v řezu znázorněno příkladné provedení osazení prefabrikované soklové tvarovky u podsklepeného objektu se suterénním zdivém. Na Obr, 3 je znázorněna prefabrikovaná soklová tvarovka s nasávacím a odvětrávacím otvorem v pohledu ze strany, zepředu a zezadu. Na Obr. 4 je znázorněna prefabrikovaná soklová tvarovka bez nasávacího a odvětrávacího otvoru v pohledu ze strany, zepředu a zezadu. Na Obr. 5 je uvedeno prostorové znázornění tvarovek z Obr. 3 a 4. Na Obr. 6 je znázorněna plastová chránička do nasávacího otvoru a odvětrávacího otvoru v pohledu ze strany, zepreCZ 22986 Ul du a v axonometrickém pohledu. Na Obr. 7 jsou znázorněny příkladné možnosti kombinace tvarovek.
Příklady uskutečnění technického řeSeni
Na Obr. 1 je v příkladném provedení znázorněno provedení soklového obkladu nepodsklepeného objektu po provedení dodatečné vodorovné hydroizolace 4. Prefabrikované soklové tvarovky 1 rozměrů 600 χ 500 χ 130 mm tl. 50 mm vyrobené z betonu s krystalizační příměsí jsou osazeny k očištěnému povrchu zdivá 2 a základu 3 s profilovaným a očištěným povrchem 16 do štěrkového lože 8 do hloubky 100 mm. Prefabrikované soklové tvarovky 1 jsou ke zdivu 2 fixovány proti překlopení pomocí vrutů XX o průměru 8 mm a délky 400 mm zašroubovaných do hmoždinek ve zdivu 2 a pomocí úchytů 10 ve tvaru plechů tl. 3 mm rozměrů 50 x 100 mm s otvorem o průměru 8 mm kotvených k vnitřní výztuži prefabrikovaných soklových tvarovek χ. Přes ocelové plechy je následně aplikována vnější omítka 9 tl. 20 mm. Aktivní odpařování akumulované vlhkosti X4 je zajištěno pomocí nasávacího otvoru X2 rozměrů 150 x 50 mm a výdechového otvoru 13 rozměru 150 χ 60 mm. Oba otvory 12 a 13 jsou opatřeny plastovými mřížkami 5, 6 rozměrů 170 χ 70 χ 50 mm proti vniknutí hmyzu, ptactva a hlodavců. V případě zatečení vody do prostoru tvarovky X je tato odvedena otvorem X5 o rozměrech 100 x 50 mm do podkladního štěrkového lože 8.
Na Obr. 2 je v příkladném provedení znázorněno provedení soklového obkladu podsklepeného objektu po provedení dodatečné vodorovné hydroizolace 4. Prefabrikované soklové tvarovky X rozměrů 600 x 500 χ 130 mm tl. 50 mm vyrobené z betonu s krystalizační příměsí jsou osazeny k očištěnému povrchu nadzemního zdivá 2 a podzemního zdivá 17 s očištěným povrchem a proškrábnutými spárami X8 do hloubky 20 mm do Štěrkového lože 8 do hloubky 100 mm. Prefabrikované soklové tvarovky X jsou ke zdivu 2 fixovány proti překlopení pomocí vrutů XX o průměru 8 mm a délky 400 mm zašroubovaných do hmoždinek ve zdivu 2 a pomocí úchytů 10 vc tvaru plechů tl. 3 mm rozměrů 50 χ 100 mm s otvorem o průměru 8 mm kotvených k vnitřní výztuži prefabrikovaných soklových tvarovek X. Přes ocelové plechy je následně aplikována vnější omítka 9 tl. 20 mm. Aktivní odpařování akumulované vlhkosti X4 je zajištěno pomocí nasávacího otvoru X2 rozměrů 150 χ 50 mm a výdechového otvoru 13 rozměru 150 χ 60 mm. Oba otvory 12 a X3 jsou opatřeny plastovými mřížkami 5, 6 rozměrů 170 χ 70 x 50 mm proti vniknutí hmyzu, ptactva a hlodavců. V případě zatečení vody do prostoru tvarovky X je tato odvedena otvorem X5 o rozměrech 100 χ 50 mm do podkladního štěrkového lože 8.
Variantně lze dle stupně vlhkosti zdivá 2, 17 kombinovat základní prefabrikované soklové tvarovky X s otvoiy s doplňkovými prefabrikovanými soklovými tvarovkami 20 bez otvorů stejných rozměrů.
Betonová tvarovka X soklu je osazena na předem připravený povrch zdiva/základu. Příprava povrchu zdivá spočívá v proškrábání spár ve zdivu 18 nebo v profilování základového pasu 16, např. otrýskáním, které umožní efektivní odpař vlhkosti ze sanované konstrukce. Vlastní sokl je potom usazen do Štěrkového lože 8 vytvořeného v bezprostřední blízkosti sanované stěny v rýze vykopané v přilehlém terénu 2- Soklová tvarovka X je dále stabilizována proti překlopení přišroubováním k objektu. To je provedeno pomocí plechů, které jsou součástí soklové tvarovky - jsou ukotveny do betonu pomocí zabetonovaného tmu při vařeného k plechu. Plech obsahuje otvor, kterým je tvarovka X po osazení přišroubována vrutem XX do hmoždinky ve zdivu 2. Plech je následně překryt omítkou 9, která je dotažena až k hornímu konci soklové tvarovky X.
Pokud je sanace proti vlhkosti prováděna zároveň se zateplením objektu, navazuje na homí okraj soklové tvarovky X zakládací lišta kontaktního zateplovacího systému. V tom případě je ale třeba uvažovat s tepelným mostem, vzniklým v místě osazení soklu - tento problém je možné vyřešit např. osazením prodyšné voděodolné tepelné izolace do prostoru provětrávané dutiny. V případě osazení tepelné izolace do prostoru dutiny je třeba vyrobit soklovou tvarovku X s větší dutinou tak, aby zbylé místo po osazení tepelné izolace plnilo funkci provětrávané dutiny.
Plastová chránička osazená v nasávacím otvoru 12 i plastová chránička osazená v odvětrávacím otvoru X3 je opatřena svislým lemováním 23 nebo šikmým lemováním 22, které spolu s pružným
-3 CZ 22986 Ul ohybem 26 zajišťuje vodorovnou polohu chráničky. Lemování 22, 23 zároveň kryje případné estetické nedostatky hran nasávacího otvoru 12 a odvětrávacího otvoru 13, jako jsou ulámané kousky betonu. Plastová chránička se do otvoru 12. 13 osazuje pouhým zasunutím a „zacvaknutím“ prováděným z exteriéru. Tento jednoduchý systém osazení je umožněn pružnými ohyby 26, umístěnými na vnitřním konci chráničky. Pro zacvaknutí chráničky do odvětrávacího otvoru 13, je tento otvor 13 proveden se zalomeným ostěním 21.
Průmyslová využitelnost
Systém pro odvětrávání soklové části zdivá na bázi prefabrikovaných betonových tvarovek z betonu s krystalizační příměsí je podle technického řešení využitelný ve stavebnictví, zejména v kombinaci s mechanickými metodami sanace vlhkého zdivá starých budov.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Systém pro odvětrávání soklové části zdivá, vyznačující se tím, že je tvořen sestavou propojených tvarovek (1) ve tvaru písmene „C*‘, umístěných svými konci ke stěně objektu po jejím obvodu a vnitřní prostor tvarovek (1) tvoří provětrávanou vzduchovou dutinu pro odpař vlhkosti ze zdivá (2) a/nebo základu (3) objektu.
  2. 2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že tvarovky (1) jsou ve své spodní části opatřeny nasávacím otvorem (12), ve své homí části výdechovým otvorem (13) ve spodním krátkém ramenu písmena C odvodňovacím otvorem (15).
  3. 3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že tvarovky (1) jsou vyrobeny z betonu s krystalizační příměsí, který má vodonepropustnou mikrostrukturu, vzniklou v důsledku sekundární krystalizace.
  4. 4. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že tvarovky (1) jsou vyrobeny z plastu a/nebo z oceli s antikorozní úpravou.
  5. 5. Systém podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že nasávací otvor (12) je opatřen plastovou ochrannou mřížkou (6) a/nebo výdechový otvor (13) je opatřen plastovou ochrannou mřížkou (5).
  6. 6. Systém podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že nasávací otvor (12) a výdechový otvor (13) mají svou spodní hranu zkosenu dolu směrem od zdivá (2) a/nebo základu (3) objektu.
  7. 7. Systém podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že tvarovka (1) je v homí části opatřena úchytem (10) pro připojení ke zdivu (2).
  8. 8. Systém podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že svislé stěny tvarovky (1) jsou opatřeny systémem pero/drážka pro jejich vzájemné napojení.
CZ201124814U 2011-09-07 2011-09-07 Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá CZ22986U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124814U CZ22986U1 (cs) 2011-09-07 2011-09-07 Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124814U CZ22986U1 (cs) 2011-09-07 2011-09-07 Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ22986U1 true CZ22986U1 (cs) 2011-11-28

Family

ID=45062717

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201124814U CZ22986U1 (cs) 2011-09-07 2011-09-07 Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ22986U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305253B6 (cs) * 2014-02-12 2015-07-01 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Fakulta stavebnĂ­, Katedra konstrukcĂ­ pozemnĂ­ch staveb Soklová tvarovka

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305253B6 (cs) * 2014-02-12 2015-07-01 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Fakulta stavebnĂ­, Katedra konstrukcĂ­ pozemnĂ­ch staveb Soklová tvarovka

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2694650C2 (ru) Наружная конструкция
JP5333901B2 (ja) 建物の防蟻構造及び建物の基礎防蟻工法
US5784838A (en) Drain for draining water from a basement floor
KR101218810B1 (ko) 조립식 욕실의 설치구조
CZ22986U1 (cs) Systém pro odvětrávání soklové Části zdivá
KR101135564B1 (ko) 조립식 욕실의 설치구조
WO2008118751A1 (en) Method and device for creating a drainage conduit
Scivyer Surveying dwellings with high indoor radon levels: a BRE guide to radon remedial measures in existing dwellings.
KR101290817B1 (ko) 조립식 욕실의 침출수 배출장치
JP2010084358A (ja) 建物の防蟻構造及び建物の基礎防蟻工法
CZ30042U1 (cs) Železobetonová prefabrikovaná tvarovka podzemní provětrávané předstěny budovy
Kportufe The Devastating effects of rising damp in the construction industry
Pazderka et al. Underground ventilated wall based on TRC blocks
CZ25990U1 (cs) Provětrávaná štola pro sanaci budov zatížených vzlínající vlhkostí
CN211923369U (zh) 一种防水结构
KR102197879B1 (ko) 지하벽체 유지보수 구조 및 지하벽체 시공방법 및 유지보수 방법
CZ305962B6 (cs) Vnitřní provětrávaný segmentový sokl
JP5037321B2 (ja) 排水ヘッダー
CZ307501B6 (cs) Železobetonová prefabrikovaná tvarovka podzemní provětrávané předstěny budovy
LEVEL et al. Road
JP5291400B2 (ja) 犬走り形成用樹脂成型体
JP2007211518A (ja) 建物
JP5666515B2 (ja) 排水ヘッダー
JP4603178B2 (ja) バルコニーデッキ
KR20140000993U (ko) 관통슬리브

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20111128

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150901

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180907