CZ210999A3 - Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití - Google Patents

Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ210999A3
CZ210999A3 CZ19992109A CZ210999A CZ210999A3 CZ 210999 A3 CZ210999 A3 CZ 210999A3 CZ 19992109 A CZ19992109 A CZ 19992109A CZ 210999 A CZ210999 A CZ 210999A CZ 210999 A3 CZ210999 A3 CZ 210999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition
weight
composition according
surfactant
alkyl
Prior art date
Application number
CZ19992109A
Other languages
English (en)
Inventor
Véronigue Maurin
Myriam Mellul
Bernard Beauquey
Original Assignee
Ĺ Oréal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ĺ Oréal filed Critical Ĺ Oréal
Priority to CZ19992109A priority Critical patent/CZ210999A3/cs
Publication of CZ210999A3 publication Critical patent/CZ210999A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Kosmetickýkondicionérový adetergentní prostředekpro keratinové látky obsahující ve vodnímprostředí: ZA/ alespoňjeden netěkavýrostlinný olej, ZB/ alespoňjedno aniontové povrchově aktivní činidlo sulfátového typu, /Galespoňjedno neiontové povrchově aktivní činidlo alkylpolyglikosidového typu, lety hmotnostní porna·IBIIIGje nižší nebo se rovná 2. Použití pro současné mytí apéči keratinových materiálů, zvláště vlasů.

Description

KONDICIONÉROVÝ A DETERGENTNÍ PROSTŘEDEK A JEHO POUŽITI
Oblast techniky
Tento vynález se týká kosmetického součsně kondicionérového a detergentního prostředku pro simultánní péči a mytí keratinových materiálů. Vynález se také týká použití zmíněného prostředku při výše zmíněné aplikaci.
Dosavadní stav techniky
Pro očištěni a/nebo mytí vlasů a /nebo pokožky je běžné používáni detergentních prostředků (šampónů nebo sprchových gelů) hlavně na bázi klasických povrchově aktivních činidel především anointového, neiontového a/nebo amfotemfho typu, ale přednostně aniontového typu. Tyto prostředky jsou aplikovány na mokré vlasy nebo pokožku a pěna, vytvořená třenim nebo ruční masáží, dovoluje po opláchnuti vodou odstranění různých nečistot původně přítomných na vlasech nebo pokožce. Tyto základní prostředky jistě máji dobrou myči schopnost, ale podstatné kosmetické vlastnosti, které jim jsou přisuzovány, zůstávají stále dost slabé proto, Že relativně agresivní charakter takového způsobu očisty může časem způsobit na leratinových látkách více méně výrazné škody spojené s progresivním úbytkem lipidů nebo proteinů obsažených uvnitř nebo na povrchu.
Tak pro zlepšenf kosmetických vlastnosti výše zmíněných detergentních prostředků a zvláště těch, které jsou určené k aplikaci na citlivých vlasech (tj. vlasech poškozených nebo oslabených hlavně vlivem atmosférických činidel a/nebo vlasovými úpravami jako je trvalá ondulace, barvení nebo odbarvení) je nyní obvyklé používat doplňková kosmetická činidla, nazývaná kondicionéry, určená hlavně k nápravě nebo omezení neblahých či nežádoucích účinků způsobených různými úpravami nebo agresemi, které vlasová vlákna podstupuji vlče méně opakovaně. Tyto kondicionéry můžou samozřejmě zlepšit kosmetické chováni přirozených vlasů.
V současnosti nejběžněji používané kondicionéry v šampónech jsou kationtové polymery, silikony a/nebo silikonové deriváty, které umožňují vlasům mytým, suchým nebo mokrým snadost rozčesáni, větší jemnost a hladkost vzhledem k tomu, čeho může být dosaženo odpovídajícími mycími prostředky, které je neobsahuji.
Nicméně i přes pokrok dosažený v nedávné minulosti v oblasti šampónů na bázi kationtových polymerů a silikonů, tyto poslední nepřinášej! úplné uspokojeni, takže ještě nyní stále přetrvává silná potřeba, pokud jde o schopnost nových produktů disponovat lepšími parametry na úrovni jedné nebo více kosmetických vlastnosti zmiňovaných výše.
Již jsme navrhli používat rostlinné nebo živočišné oleje jakožto kondicionéry. Zároveň klasické prostředky mají neuspokojivé detergntní vlastnosti a pěnivost. Navíc keratinové materiály upravované těmito prostředky jsou na omak nejčastěji značně mastné.
Předložený vynález usiluje o napraveni nevýhod jmenovaných výše a navrhuje kondicionérové a detergentní prostředky dostatečně pěnicí, které představuji dobré kondidonérové vlastnosti, hlavně dobré rozčesávání, jemnost a lesk, aniž by působily mastnotu.
Podstata vynálezu
Po četných výzkumech týkajících se problému předkladatelka nyní nečekaně a překvapivě objevila, že spojením jednoho netěkavého rostlinného oleje, jednoho aniontového povrchově aktivního činidla sulfátového typu, neiontového povrchově aktivního činidla vybraného ve skupině alkylpolyglikosidů je možné získat detergentní prostředky výborných kosmetických vlastnosti, zvláště se schopnosti rozčesáváni, jemnosti a lesku, a šiří upravovaných keratinových materiálů při zachováni jejich dobré mycí schopnosti a pěnivosti.
Tyto nové prostředky umožňuji vnést mnohem větší množství oleje na keratinové materiály (hlavně vlasy) než klasické prostředky, ale bez viditelného nebo hmatatelného projevu mastnoty.
Prostředky ve shodě s vynálezem dodávají keratinovým materiálům, a to hlavně vlasům, pozoruhodný efekt, který se projevuje hlavně snadným rozčesávánlm, zvětšením objemu, lehkosti, hladkosti, jemnosti, pružnosti a discipliny bez pocitu mastnoty.
Předmětem vynálezu je kosmetický kondicionérový a detergentní prostředek pro keratinové materiály obsahující ve vodním prostředí:
(A) alespoň jeden netěkavý rostlinný olej, (B) alespoň jedno aniontově povrchově aktivní činidlo sulfátového typu, ·· · • · (C) alespoň jedno neiontové povrchově aktivní činidlo alkylpotyglikosidového typu, kde hmotnostní poměr (B) / (C) je nižší nebo se rovná 2.
Předmětem vynálezu je také použití prostředku podle tohoto vynálezu pro simultánní péči a mytí keratinových materiálů, jako jsou vlasy.
Následuje podrobný popis předloženého vynálezu.
Podle vynálezu je hmotnostní poměr (B)/ (C ) mezi 0,1 a 1,8 a ještě lépe mezi 0,5 a
1,7 a nejlépe mezi 1 a 1,5.
Netěkavé rostlinné oleje, jež můžou být použity v prostředcích podle tohoto vynálezu, jsou přírodní oleje eventuelně hydrogenované a obecné nerozpustné ve vodě.
Obecně rostlinné oleje mono- nebo diglyceridy mastných kyselin neobsahují a přednostně mají méně než 2 % hmotnostní procenta vzhledem k hmotnosti oleje. Netěkavý rostlinný olej podle tohoto vynálezu je olej, který má teplotu varu obecně vyšší než 300 °C při tlaku 760 mm Hg (101325 Pa) a nemá nebo má jen málé pnutí páry.
Zvláště éterické oleje, jež jsou oleji těkavými, nejsou zahrnuty do rostlinných olejů podle tohoto vynálezu.
Mezi rostlinnými oleji lze jmenovat hlavně slunečnicový, avokádový, jojobový, kukufičný, olej sladkých mandlí, sojový, tykvový, olej z jadérek hroznového vlna, sezamový, olej z jader lískových oříšků, palmový, ricinový, olej z jader vlašských ořechů, olej z akažuových ořechů (kešú oříšků, pozn. překi.), Purcellinův olej. Dáváme přednost použití olejů z dvouděložných rostlin jako avokádovému a jojobovému oleji.
V rámci tohoto vynálezu použitelná aniontová povrchově aktivní činidla sulfátového typu, samotná nebo ve směsi, jsou soli (zvláště alkalické, hlavně sodná, amonné soli, aminosoli, soli aminoaikoholů a hořčíku) afkylsuffátů, alkyléthersulfátů, alkylamidoéthersulfátů, alkylaryléthersulfátů; alkytéthersulfosukcináty, alkylový radikál všech různých sloučenin obsahujících přednostně C8 až C24 atomů uhlíku a arylový radikál označující přednostně fenylovou nebo benzylovou skupinu.
Průměrný počet skupin oxidu ethylénu nebo oxidu propylénu se může pohybovat od 2 do 50 a ještě lépe od 2 do 10.
Podle předloženého vynálezu upřednostňujeme použiti soli alkylsulfátů a alkylarylsulfátů a jejich sloučenin.
Mezi aniontovými povrchově aktivními činidly dáváme přednost použiti solí alkyléthersulfátů obsahujících C8 až C24 atomů uhlíku a přednostně obsahujících ·· • · • · • · ·· · fl ·· fl
C12 až C14 atomů uhlíku. Tyto soli obsahuji hlavně od 2 do 5 skupin oxidu ethyiénu. Přednostně používáme aniontové povrchově aktivni činidlo vybrané mezi alkyl(C12C14)éthersulfáty sodíku, oxyethylénovým triethanolaminem nebo oxyethylénovým amoniem v přibližně 2,2 molech oxidu ethyiénu.
Neiontová povrchově aktivni činidla alkylpolyglykosidového typu použitá v rámci tohoto vynálezu jsou dobře známé produkty a můžou být vyjádřeny následujícím obecným vzorcem (I):
Ri-O-(R2O),-(G)v (i) v němž R i představuje alkylový radikál lineární nebo rozvětvený, nasycený nebo nenasycený obsahující přibližně Ce až C24 atomů uhliku, alkytfenylový radikál, jehož alkylový radikál lineární nebo rozvětvený obsahuje přibližné C8 až C24 atomů uhlíku, R 2 představuje alkylenový radikál obsahující C2 až C4 atomů uhliku, G představuje redukovaný cukr obsahující C5 až C6 atomů uhlíku, t označuje hodnotu v rozmezí od 0 do 10 a v označuje hodnotu v rozmezí od 1 až 15.
Upřednostňované alkylpoiyglykosidy podle tohoto vynálezu jsou sloučeniny podle vzorce (I) v němž R 1 představuje alkylový radikál lineární nebo rozvětvený, nasycený nebo nenasycený, obsahující přibližně C8 až C14 atomů uhlíku, t označuje hodnotu v rozmezí od 0 do 3 a ješté lépe rovnající se 0, G označuje glukózu, fruktózu nebo galaktózu, ale přednostně glukózu. Stupeň polymerace (S) sacharidu, tj. hodnota v ve vzorci (I), může být v roozmezí od 1 do 15. Podle vynálezu dáváme přednost redukovaným cukrům obsahujícím 80 % nebo více cukrů, jejichž stupeň polymerace (S) nabývá hodnoty od 1 do 4. Průměrný stupeň polymerace je především mezi 1 a 2.
Sloučeniny podle vzorce (I) jsou zastoupeny produkty prodávanými společnosti Henkel pod obchodním označením APGjako jsou produkty APG 300, APG 350, APG 500, APG 550, APG 625, APG báze 10-12, pod obchodními označeními PLANTAREN (1200 a 2000) nebo PLANTACARE (818, 1200 a 2000). Lze také použít produkty prodávané společností SEPPIC pod obchodním názvem TRITON CG 110 (nebo ORAMIX CG 110) a TRITON CG 312 (nebo ORAMIX NS 10), výrobky prodávané společností B.A.S.F. pod obchodním názven LUTENSOL GD 70 nebo ještě ty, prodávané společnosti CHEM Y pod názvem AG10 LK.
Podle vynálezu je také možné spojit s oběma typy povrchově aktivních činidel popsaných výše povrchově aktivní činidlo amfoternlho typu.
·· ·
ΦΦ ·· φφ ·· • · · φφφφ φ φ · · • · · · · · · · · · · φ φφφφ φ φ φ φφφ φ ·Φ· φφφ • ΦΦΦ· · · • ·· · · ·· ·· ·· ··
Povrchově aktivní amfotemí činidla můžou být hlavně (výčet neni omezující):
- deriváty sekundárních nebo terciárních alifatických aminů, v nichž alifatický radikál je lineární nebo rozvětvený řetězec obsahující C8 až C18 atomů uhlíku a alespoň jednu aniontovou skupinu rozpoustitelnou ve vodě (např. karboxylátovou, sulfonatovou, fosfátovou nebo fosforitanovou),
- alkyKCg -0» )betainy obsahujíc! C8 až C20 atomů uhlíku , alkyi(C8 -C20 )sulfobetainy obsahujíc! C8 až C20 atomů uhlíku, aikyl(C8 -C20 jamidoalkyKCh -C6) sulfobetainy obsahující C8 až C20 a C1 až C6 atomů uhlíku.
Mezi deriváty aminů lze jmenovat produkty uvedené na trhu pod označením MIRANOL(R) jak jsou popsány v patentech US-2 528 378 a US-2 781 354 a podle vzorců:
R 2 -CONHCH 2 - CH rN(R 3) (R <)(CH 2C00-) (II) v němž R 2 označuje alkylový radikál odvozený od kyseliny R 2-COOH přítomné v hydrolyzovaném oleji kopry, radikál heptyiu, nonylu nebo undecyiu, R 3 označuje skupinu beta-hydroxyethylu a R 4 skupinu karboxymethylu.;
a
R 2 -CONHCH 2 - CH rN(D)(E) (III) v němž D představuje -CH 2CH 20X , E představuje -(CH 2)z- Y , kde z = 1 nebo 2,
X označuje skupinu -CH 3CH 2-COOH nebo atom vodíku,
Y označuje -COOH nebo radikál -CH 2-CHOH-SO3 H,
R 2 označuje radikál odvozený od kyseliny přftomné v oleji kopry nebo v hydrolyzovaném lněném oleji, alkylový radikál předevšim s C7, C9, C·,·, nebo C13 atomy uhlíku, alkylový radikál s Cv atomy uhlíku a jeho izo forma, nenasycený radikál C17.
Tyto sloučeniny jsou roztříděny ve slovníku CTFA, 5. edice, 1993 pod označeními dinatrium kocoamfodiacetat, dinatrium lauroamfodiacetat, dinatrium kaprylamfodiacetat, dinatrium kapryloamfodiacetat, dinatrium kocoamfodipropionat, dinatrium lauroamfodipropionat, dinatrium kaprylamfodipropionat, dinatrium kapryloamfodipropionat, kyselina lauroamfodipropionová, kyselina kokoamfodipropionová.
• 4 4 44 44 44 4« «44 4444 4444
444 4 44 4 4 44 4
4444 44 4 444 4 444 444
4 4 4 4 4 4 • 444 · 4« ·· 44 44
Jakožto přiklad můžeme jmenovat kokoamfodiacetát prodávaný koncentrovaný společnosti RHONE POULENO pod obchodním názvem MIRANOL(R)C2M.
Podle předloženého vynálezu se upřednostňuje použiti povrchově aktivních amfotemích činidel náležejících doskupiny betainů, jako jsou alkyfbetainy a zvláště kokoylbetain prodávaný společností HENKEL pod jménem „DEHYTON AB 30“ ve 30% vodním roztoku aktivní hmoty nebo alkylamidobetainy jako TEGOBETAINE(R) F50 uvedený na trh společností GOLDSCHMIDT.
Podle tohoto vynálezu prostředek může také obsahovat povrchově aktivní aniontová činidla sulfátového, fosfátového a/nebo karboxylového typu.
Jako příklad můžeme zmínit alkylsutfonáty, alkyifosfáty, alkylamidsulfonáty, a-olefinsulfonáty, parafinsulonáty; alkylsuifosukcináty, alkyléthersulfosukcináty, alkylamidsulfosukcináty; alkylsulfosukcinamáty; alkyisutfoacetáty; alkylétherfosfáty; acylsarkosináty; acylisethionaty (acy!2-hydroxyethansulfonáty, pozn.překl.) a N-acyltauráty, alkylový nebo acylový radikál všech různých sloučenin obsahujících C12 až atomů uhlíku a arylový radikál označující především fenylovou nebo benzylovou skupinu. Lze jmenovat zvláště kyseliny D galaktosiduronové a jejich soli stejně jako kyseliny polyoxyxalkylénové alkyl(C6 -C24)étherkarboxylové obsahující Ce až C24 atomů uhlíku, kyseliny polyoxyxalkylénové alkyf(C6 -C24)aryféther karboxylové obsahující C6 až C24 atomů uhlíku, polyoxyalkylénové kyseliny alkyl(Ce C24)amidoétherkarboxylové obsahujíc! C6 až C24 atomů uhlíku a jejich soli, zvláště ty obsahujíc! od 2 do 50 skupin oxidu ethylénu, a jejich směsi.
Aniontová(é) povrchově aktivní činidla(o) sulfonátového typu jsou přítomna v poměru od 1 % do 20 % hmotnostních procent, lépe od 3 % do 15 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Neiontová(é) povrchově aktivní činidla(o) alkylpolyglykosidového typu jsou přítomna v poměru od 0,5 % do 15 %, lépe od 1 % do 10 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Amfoterní povrchově aktivní činidla(o) jsou obecně přítomna v poměru od 0,5 % do 10 % hmotnostních procent, lépe od 1 % do 5 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Jsou-li amfoterní povrchově aktivní činidla přítomna, můžou představovat přibližně méně než 30 % hmotnostních procent z celkového počtu povrchově aktivnivh aniontových činidel a alkylpolyglikosidů.
*· · ·· ·· ·» ·» ♦ ♦ · «··· 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 9 9 9 999 9 999 999
9 9 9 9 9 9
9999 · ·· «· ·* ·«
Jsou-li povrchově aktivní činidla fosfátového, suifonátového a/nebo karboxylátového typu přítomna, můžou představovat přibližně méně než 30 % hmotnostních procent z celkového počtu povrchově aktivnívh aniontových činidel.
Obecně hmotnostní poměr povrchově aktivních aniontových činidel/ alkylpolyglykosidů je nižší nebo se rovná 2.
V prostředku podle tohoto vynálezu představuje celkový počet povrchově aktivnich detergentů obecně 3 % až 50 % hmotnostních procenta lépe 5 % až 30 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Netěkavé rostlinné oleje jsou použity v prostředku ve shodě s vynálezem v koncentracích nižší než 20 % hmotnostních procent a obecně v rozmezí od 0,1 % až 20 % a lépe od 0,2 % až 10 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Kosmeticky vhodné vodní prostředí může být tvořeno jedině vodou nebo směsi vody a kosmeticky přijatelného rozpouštědla, jakým je slabý alkohol obsahujíc! Ci až C4 atomů uhlíku jako ethanol, izopropanol, terciobutanol, n-butanol; alkylénglykolyjako propylénglykol, éthery glykolů.
Detergentní prostředky podle vynálezu mají konečné pH obecně v rozmezí od 3 do
10. Přednostně toto pH je od 5 do 8. Upravování pH na požadovanou hodnotu se může provádět klasicky přidáním báze (organické nebo anorganické) do prostředku, např. louhem sodným, amoniakem nebo primárním, sekundárním nebo terciárním (poly)aminem jako je monoethanolamin, diethanolamin, triethanolamin, izopropanolamin nebo propandiamin-1,3; nebo ještě přidáním kyseliny nejlépe kyseliny karboxylové jako je např. kyselina citrónová.
Prostředky podle předloženého vynálezu můžou obsahovat navic kromě sloučení definovaného výše činidla regulující viskozitu jako elektrolyty nebo zahušťovadla. Lze hlavně jmenovat chlorid sodný, xylensulfonát sodný, skleroglukany, xanthogenanové gumy, alkanoamidy mastných kyselin, alkanoamidy kyseliny alkyiétherkarboxylové eventuelně oxyethylénové až s 5 moly oxidu ethylénu, jako je produkt uvedený na trh společnosti CHEM Y pod obchodnín názvem “AMINOL A 15“, polyakrylové síťkovité kyseliny a kopolymery kyseliny akrylové/síťkovaných akrylátů alkylu obsahujících C10 až C30 atomů uhlíku. Tato činidla regulující viskozitu jsou použita v prostředcích podie vynálezu v poměrech až do 10 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Prostředky ve shodě s vynálezem můžou také obsahovat až do 5 % hmotnostních procent prostředky dodávajici perleťový vzhled a způsobjicí neprůhlednost dobře • · · · · · · · • ·· · · ·· · • · · · ···· • · · · · · ··· ··· • · · · · ·· ·· ·· ·· známé ze stavu techniky jako jsou např. palmitany sodíku nebo hořčíku, stearany a hydroxistearany sodíku nebo hořčíku, acylové deriváty s mastným řetězcem jako monostearany nebo distearany diethyienglykolu nebo polyethytenglykolu, mastné alkoholy, éthery s mastnými řetězci jako např. distearyléther nebo 1-(hexadecoxy)-2oktadekanol.
Prostředky ve shodě s vynálezem můžou případně obsahovat mimo jiné další činidla, jež účinně zlepšuji kosmetické vlastnosti vlasů nebo pokožky aniž by zároveň měnily stabilitu a/nebo mycí a pénlcl vlastnosti prostředků. Můžeme jmenovat povrchově aktivní kationtová činidla, aniontové nebo neiontové nebo kationtové nebo amfoterní polymery, proteiny, proteinové hydrolysáty, ceramidy, pseudoceramidy, mastné kyseliny s lineárním nebo rozvětveným řetězcem obsahující Cí6 až C40 atomů uhlíku jako kyselina methyl-18 ikosanová, hydroxykyseliny, vitamíny, pantenol, estery mastných kyselin, těkavé nebo netěkavé silikony rozpustné nebo nerozpustné v prostředí, hydratační činidla, činidla proti vytváření lupů a mazu, sluneční filtry, volné antiradikáty, minerální oleje, syntézové organické oleje a jejich směsi.
Celkové množství lípofilních sloučenin jako jsou např.rostlinné oleje podle vynálezu, silikony, minerální oleje je obecně nižší než 20% hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Kationtové polymery použitelné ve shodě s předloženým vynálezem můžou být vybrány mezi všemi již známými, zlepšujícími kosmetické vlastnosti vlasů upravovaných detergentními prostředky, a sice hlavně mezi těmi popsanými v patntové přihlášce EP-A-0 337 354 a ve francouzských patentových přihláškách FR-A-2 270 846, 2 383 660, 2 598 611, 2 470 596 a 2 519 863.
Obecněji ve smyslu předloženého vynálezu výraz „kationtový polymer“ označuje celý polymer obsahujíc! kationtové skupiny a a/nebo ionizovateiné skupiny v kationtových skupinách.
Mezi všemi kationtovými polymery vhodnými k pužiti v rámci tohoto vynálezu se upřednostňuje použiti kvarternlch derivátů étheru celulózy, jako jsou produkty uvedené na trh společnosti UNION CARBIDE CORPORATION pod obchodním názvem „JR 400“, cyklopolymery, zvláště homopolymery soli diallyldimethyiamonia a kopolymery soli diallyldimethyiamonia a akrylamidu, zvláště chloridy uvedené na trh společností MERCK pod obchodními názvy „MERQUAT 100“, „MERQUAT 550“ a „MERQUAT S“, kationtové polysacharidy a zvláště guarové gumy modifikované chloridem 2,3-epoxypropyltrimethylamonia uvedeným na trh společností MEYHALL ·· · ·· ·· ·· ·· ·· · · · · ···« ··· · · · · · · · · • ···· · · · ··· · ··· ··· • · · · · · · ··· · ·· ·· ·· ·· pod obchodním názvem „JAGUAR C13S“, případně síťkované homopolymeiy a kopolymery soli (meth)acryloyloxyethyltrimethylamonia, prodávané společnosti ALLIED COLLOIDS v 50% roztoku minerálního oleje pod obchodním názvem SALCARE SC92 (síťkovaný kopolymer chloridu methakryioyioxyethyttrimethyiamonia a akrylamidu) a SALCARE SC 95 (síťkovaný homopolymer chloridu methakryloyloxyethyttrimethylamonia).
Lze také použít polymery, které jsou tvořeny opakujícím se motivem odpovídajícím následujícfmu vzorci:
R3
-N~(CH2)n-N-(CH2)p— (a) ^2 R, X v němž s R1, R2, R3 a R4 , identické nebo rozdílné, označuji alkylový radikál obsahující přibližně s C4 až C4 atomů uhlíku, nap jssou celá čísia přibližně od 2 do 20, a X'je anion odvozený od minerální nebo organické kyseliny.
Obzvláště preferovaná sloučenina podle vzorce (a) ja ta, pro niž R1t R2, R3 a R4 , představují methylový radikál a n = 3, p = 6 a X = Cl, pojmenovaná hexadimethrinchlorid podle nomenklatury INCI (CFTA).
Podle vynálezu kationtoové polymery můžou představovat od 0,001 % do 10 % hmotnostních procent, a lépe od 0,005 % do 5 % hmotnostních procent a vůbec nejlépe od 0,01 % do 3 % hmotnostních procent z celkové hmotnosti konečného prostředku.
Prostředky podle tohoto vynálezu můžou také obsahovat činidla spoluvytvářející pěny jako 1,2-alkandioly obsahující Ct0 až C13 atomů uhlíku nebo mastné alkanolamidy odvozené od mono nebo diethanolaminu.
Samozřejmě odborník z obiasti techniky dohlédne na výběr těchto eventuelních doplňkových sloučenin a/nebo jejich množství tak, aby výhodné vlastnosti, v základě přisuzované sloučení ve shodě s vynálezem, nebyiy nebo ne podstatně změněny zamýšlenými přidáváními.
Pěnící schopnost prostředků podle vynálezu, charakterizovaná výškou pěny, je obecně vyšší než 75 mm; lépe vyšší než 100 mm měřeno podle upraveně metody ROSS-MILES (NF T 73-404/ISO696).
Úpravy metody jsou následující:
Měření se provádí při teplotě 22 °C osmozovanou vodou. Koncentrace roztoku je 2 g/l. Výška pádu je 1 m. Množství prostředku, jenž protéká, je 200 mi. Těchto 200 • · • · · » ·· · · ml prostředku padá do epruvety o průměru 50 mm a obsahujíc! 50ml testovaného prostředku. Měřeni se provádí po dobu 5 minut po zastaveni průtoku prostředku. Tyto prostředky se můžou vyskytovat v kapalné formě vlče či méně zahuštěné, ve formě krémů nebo gelů a vyhovuji především mytí a péči o vlasy.
Jsou-ii prostředky podle vynálezu použity jako šampóny, jsou jednoduše naneseny na mokré vlasy, masáži nebo třením rukama se vytvoří pěna, jež se odstraní opláchnutím vodou po případné krátké pauze; postup se může jednou nebo několikrát opakovat.
Předmětem vynálezu je také způsob při mytí a kondidonovánl keratinových látek, jako jsou hlavně vlasy, spočivajici v aplikaci účinného množství prostředku, jak je definován výše na zmíněné mokré kerafinové materiály, poté opláchnuti vodou po eventuelní časové pauze.
Prostředky podle tohoto vynálezu jsou také použitelné jako sprchové gely, koupelové pěny, odličovací pěnové produkty, prostředky pro mytí a kondiciování vlasů a/nebo pokožky, v tomto případě jsou naneseny na vlhké vlasy/nebo pokožku a po aplikaci opláchnuty.
Následuji konkrétní příklady, které ilustrují vynález a nejsou nijak omezující.
·· ·· tt
Při klady provedeni vynálezu
Příklad 1
Vytvořili jsme dva šampónové prostředky, jeden ve shodě s vynálezem (prostředek A) a druhý srovnávací (prostředek B); (MA označuje aktivní hmotu):
A B
- alkyf(C8/C10/C12/C14)polyglykosid (1,4) v 53% vodním rqtoku. (APG) (PLANTACARE 2000 od spol.HENKEL) 5,7 g MA 3,5 gMA
oxyethylénový lauryléthersulfát sodíku ve 2,2 molech oxidehtytenu v 70% vodním roztoku MA 11,5 gMA 13,7 gMA
- avokádový olej 6g 6g
' konzervační činidla qs qs
kyselina citrónová, 1H20 qs pH 5,5 pH 5,5
- demineralizovaná voda asp 100 g 100 g
V prostř. A se poměr povrchově aktivního činidla sulfátového typu /APG rovná 2.
V prostředku B (srovnávacím) se poměr povrchově aktivního činidla sulfátového typu /APG rovná 4.
V obou prostředcích celkové množství povrchově aktivního činidla je stejné: 17,2 g. Provedli jsme šampónování tak, že jsme nanesli asi 12 g prostředku A na předem namočené citlivé viasy. Šampón jsme napěnili a potom vydatně opláchli vodou. Stejným způsobem jako výše jsmě postupovaliu srovnávacího prostředku B.
Nabytí pěny je rychlejší u prostředku podle vynálezu (A). Množství vytvořené pény během aplikace je větši u prostředku (A) a pěna je více hutná.
Skupina odborníku ohodnotila vzhled suchých vlasů.
Všichni odborníci udali, že viasy ošetřené prostředkem (A) podle vynáiezu jsou pružnější, lesklejší a disciplinovanější než vlasy ošetřené prostředkem (B).
Příklad 2
Připravili jsme šampónový prostředek podle vynálezu následujícího složení (MA označuje aktivní hmotu):
·· · • · · ···· · · · · • · · · ·· · · ·· ·
- alkyl(C8/C10/C12/C14)polyglykosid(1 ,4) ve vodním ratoku 53% MA (PLANTACARE 2000 od spoLHENKEL) 7,4 g MA
' oxyethylénový lauryiéthersulfát sodíku ve 2,2 motech oxidehtyienu v 70% vodním roztoku MA 9,8 gMA
~ avokádový olej 6g
konzervační činidla qs
- kyselina citrónová, 1H20 qs pH 5,5
demineralizovaná voda qsp 100 g
Vlasy byly umyty pomoci tohoto prostředku. Poté byty opláchnuty tekoucí vodou. Před vysušením jsme konstatovali, že vlasy jsou velmi jemné v mokrém stavu a dobře se rozčesávají. Po vysušení jsme zjistili, že vlasy jsou hladké, jemné a lesklé.
Příklad 3
Popravili jsme šampónový prostředek podle vynálezu následujícího složení (MA označuje aktivní hmotu);
alkyl(C8/C10/C12/C14)polyglykosid(1.4) ve vodním rgtoku 53% MA (PLANTACARE 2000 od spoi.HENKEL) 7,4 g MA
- oxyethylénový lauryiéthersulfát sodíku ve 2,2 molech oxidehtyienu v 70% vodním roztoku MA 9,8 gMA
jojobový olej 6g
- konzervační činidla qs
- kyselina citrónová, 1H20 qs - - - pH 5,5
- demineralizovaná voda qsp
Vlasy byty umyty pomocí tohoto prostředku. Potom byly opláchnuty tekoucí vodou. Před vysušením jsme konstatovali, áe vlasy jsou velmi jemné v mokrém stavu a dobře se rozčesávají. Po vysušení jsme zjistili, že vlasy jsou hladké, jemné a lesklé.
Příklad 4
Připravili jsme šampónový prostředek podle vynálezu následujícího složeni (MA označuje aktivní hmotu):
4 4 4 4 · · • 4 · · · 4 · • 4 4 4 4 4 4
444 4 444 444
4 4 4
44 44 44
oxyethylénový lauryléthereulfát sodíku ve 2,2 motech oxldehtylenu v 70% vodnim roztoku MA 7,4 g MA
alkyl(C8/C10/C12/C14)polyglykosid(1,4) ve vodním rgtoku 53% MA (PLANTACARE 2000 od spol.HENKEL) 9,8 gMA
- kokoylbetain ve vodním roztoku 30% MA 2,1 gMA
- avokádový olej 6 9
směs cetylalkoholu a 1-(hexadecyloxy)-2-oktadekanolu 2g
- monoizopropanolamid kyselin kopry 0,8 g
“ konzervační činidla, parfém qs
• kyselina citrónová, 1H20qs pH 5,5
demineralizovaná voda qsp 100 g
Vlasy byty umyty pomocí tohoto prostředku. Potom byly opláchnuty tekoucí vodou. Před vysušením jsme konstatovali, že vlasy jsou velmi jemné v mokrém stavu a dobře se rozčesávají. Po vysušení jsme zjistili, že vlasy jsou hladké, jemné a lesklé.
Přiklad 5
Připravili jsme šamponový prostředek podle vynálezu následujícího složení (MA označuje aktivní hmotu):
- alkyl(C8/C10/C12/C14)polygtykosid(1,4) ve vodním ro)oku 53% MA (PLANTACARE 2000 od spol.HENKEL) 8 g MA
- oxyethylénový lauryléthereulfát sodíku ve 2,2 molech oxidehtylenu v 70% vodním roztoku MA 10 gMA
- kokoylbetain ve vodním roztoku 30% MA 5 gMA
avokádový olej 4 g
' hydroxycelulóza síťkovaná epichlorhydridem a kvarterovaná trimethylaminem (JR 400 od spol.UNION CARBIDE) 0,3 g
- směs cetylalkoholu a 1-(hexadecyloxy)-2-oktadekanolu 2g
- monoizopropanolamid kyselin kopry 0,8 g
- glycerin 3g
- konzervační činidla, parfém qs
~ kyselina citrónová, 1H20 qs pH 5,5
• demineralizovaná voda qsp 100 g
Pokožka umytá tímto sprchovým gelem měla ochranný film, byla dobře hydratovaná a velmi jemná.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kosmetický pěnicí kondidonérový a detergentní prostředek vyznačující se tím, že obsahuje ve vodním prostředí:
    (A) alespoň jeden netěkavý rostlinný olej, (B ) alespoň jedno aniontové povrchově aktivní činidlo sulfátového typu, (C) alespoň jedno neiontové povrchově aktivní činidlo alkylpolyglikosidového typu, kdy hmotnostní poměr (B) / (C) je nižší nebo se rovná 2.
  2. 2. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že zmíněný rostlinný olej je vybrán z olejů sluněčnicového, avokádového, jojobového, kukuřičného, sladkých mandli, tykve, jadérek hroznového vína, sezamového, lískových oříšků, kešú oříšků, Purcellina.
  3. 3. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že zmíněný rostlinný olej je z dvouděložných rostlin.
  4. 4. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že zmíněný rostlinný olej je vybrán mezi avokádovým a jojobovým olejem.
  5. 5. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 4 vyznačující se tím, že zmíněné neiontové povrchově aktivní činidlo alkylpolyglykosidového typu je sloučeninou podle vzorce (I):
    R 1-O-(R 2O )t-(G)v (I) v němž R i představuje alkylový radikál lineární nebo rozvětvený, nasycený nebo nenasycený obsahující přibližně C8 až C*, atomů uhlíku, alkylfenylový radikál, jehož alkylový radikál lineární nebo rozvětvený obsahuje přibližně C8 až C24 atomů uhliku, R 2 představuje alkylenový radikál obsahující C2 až C4 atomů uhlíku, G představuje redukovaný cukr obsahující C5 až C6 atomů uhlíku, t označuje hodnotu v rozmezí od 0 do 10 a v označuje hodnotu v rozmezí od 1 až 15.
    «· · ·· ·· ·· ·* • · · · · · · · · · · ··· · ·· · · · · · • ···· · · · ··« · ··· β·· • · · · · ·· 15 ···· · ·« ·· ·· ··
  6. 6. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že ve vzorci (I) R i označuje alkylový radikál lineám! nebo rozvětvený, nasycený nebo nenasycený obsahujíc! Ce až C14 atomů uhlíku, t má hodnotu 0, G označuje glukózu, v má hodnotu od 1 až 4.
  7. 7. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 6 vyznačující se tím, že zmíněné aniontové sulfátové povrchově aktivní činidlo je vybráno mezi alkylsulfátty, alkyléthersulfáty, alkylamidoéthersulfáty, alkylaryléthersulfáty; alkylový radikál všech těchto různých sloučenin obsahuje přednostně CB až C24 atomů uhlíku a arylový radikál označuje především fenylovou nebo benzylovou skupinu.
  8. 8. Prostředek podle nároku 7 vyznačující se tím, že aniontové sulfátové povrchově aktivní činidlo je vybráno mezi solemi alkylsulfátů a alkyléthersulfátů a jejich směsemi.
  9. 9. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 8 vyznačující se tlm, že prostředek obsahuje alespoň jedno amfoterní povrchově aktivní činidlo.
  10. 10. Prostředek podle nároku 9 vyznačujíc! se tlm, že zmíněné amfoterní povrchově aktivní činidlo je vybráno ze skupiny betainů.
  11. 11. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 10 vyznačující setím, že hmotnostní poměr (B )/(C) je v rozmezí od 0,1 až 1,8.
  12. 12. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 11 vyznačující se tím, že netěkavý rostlinný olej je přítomen v koncentracích v rozmezích od 0,1 % do 20 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
  13. 13. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 12 vyznačující se tím, že aniontové sulfátové povrchově aktivní činidlo je přítomno v koncentracích v rozmezích od 1 % do 20 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
  14. 14. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 13 vyznačujíc! se tím, že zmíněné neiontové povrchově aktivní činidlo alkylpolyglykosidového typu je přítomno vhmotnostnfch koncentracích v rozmezích od 0,5 % do 15 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
    44 * »4 94
    4 4 4 4 4 4 9
    4 4 9 4 4 9 4
    4 ·♦·· 4 4 4 44«
    9 4 4 4 4
    4444 4 44 44
    44 44
    4 4 4
    4 4 4
    444 444
    4 4
    4· 44
  15. 15. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 9 až 14 vyznačující se tlm, že zmíněné amfoterní povrchově aktivní činidlo je přítomno v koncentracích v rozmezích od 0,5 % do 10 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
  16. 16. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 15 vyznačujíc! se tím, že celkové množství povrchově aktivních detergentů je v rozmezí od 3 % do 50 % hmotnostních procent vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
  17. 17. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 16 vyznačujíc! se tím, že obsahuje navíc jedno nebo několik přídavných činidel vybraných mezi povrchově aktivními kationtovými činidly, aniontovými nebo neiontovými nebo kationtovými nebo amfoternfmi polymery, proteiny, ceramidy, pseudoceramidy, hydroxykyseiinami, vitamíny, pantenolem, těkavými nebo netěkavými silikony rozpustnými nebo nerozpustnými v prostředí, hydratačními činidly, činidly proti vytváření lupů nebo mazu, slunečními filtry, volnými antiradikály a jejich směsemi.
  18. 18. Prostředek podle nároku 17 vyznačující se tlm, že kationtový polymer je vybrán mezi kvartenlmi deriváty étheru celulózy, homopolymery soli diallyldimethylamonia a kopolymery soli diallyldimethylamonia a akrylamidu, a zvláště chloridy, kationtovými polysacharidy, případně síťkovanými homopolymery a kopolymery soli (meth)akryloyloxyethyltrimethylamonia, hexadimethrinchloridem.
  19. 19. Prostředek podle jakéhokoliv z nároků 17 a 18 vyznačující se tím, že kationtový polymer představuje od 0,001 % do 10 % hmotnostních procent, lépe od 0,005 % do 5 % hmotnostních procent a nejlépe od 0,01 % do 3 % hmotnostních procent z celkové hmotnosti prostředku.
  20. 20. Použití prostředku jak je definován výše v jakémkoliv z předchozích nároků 1 až 19 pro současnou péči a myti keratinových materiálů, jakými jsou vlasy a pokožka.
  21. 21. Způsob myti a kondicoinování keratinových materiálů, jakými jsou vlasy, spočivajici v aplikaci účinného množštvi prostředku, jak je definován v kterémkoli z nároků 1 až 19, na zmíněné mokré kerafinové materiály, opláchnutí vodou po případné časové pauze.
CZ19992109A 1999-06-11 1999-06-11 Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití CZ210999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992109A CZ210999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992109A CZ210999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ210999A3 true CZ210999A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5464390

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992109A CZ210999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ210999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2179013C2 (ru) Кондиционирующая и моющая композиция и ее применение
JP6449544B2 (ja) 洗浄用組成物
US6489286B1 (en) Personal cleansing compositions
EP2612653A1 (en) Composition for cleaning scalp and head hair
US10993901B2 (en) Composition for washing and conditioning the hair
CZ297195B6 (cs) Kosmetické detergentní prostredky a jejich pouzití
BRPI0203273B1 (pt) Composições detergentes umedecedoras
KR20060105522A (ko) 3 가지 계면 활성제 및 지방 에스테르를 포함하는 세정용화장 조성물 및 그의 용도
US5449475A (en) Compositions for conditioning keratinous substances based on alkyl polyglycosides and their use for the washing and conditioning of hair
US7179452B2 (en) Detergent cosmetic compositions and use thereof
EP0571086A1 (en) Hair care composition
US6432908B1 (en) Detergent cosmetic composition comprising an amphoteric polymer containing fatty chains and an ester, and use thereof
WO2022041214A1 (en) Composition for cleansing keratin fibers and use thereof
JP2956268B2 (ja) 洗浄剤組成物
JP4787469B2 (ja) 洗浄剤組成物
CZ210999A3 (cs) Kondicionérový a detengertní prostředek a jeho použití
KR19990082172A (ko) 세정 조성물
WO2023025801A2 (en) Novel composition
JP2961216B2 (ja) 液体洗浄剤組成物
MXPA99005967A (es) Composicion acondicionadora y detergente y utilizacion
WO2023025798A1 (en) Human milk oligosaccharides in cleansing composition
BR112020012822A2 (pt) composição compreendendo tensoativos, polímeros catiônicos e um óleo vegetal
BR112020012822B1 (pt) Composição compreendendo tensoativos, polímeros catiônicos e um óleo vegetal
JPH09157700A (ja) 液体洗浄剤組成物
MXPA01007887A (en) Hair treatment compositions comprising c20 or higher unsaturated fatty acid polyester of cyclic polyols

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic