CZ209999A3 - Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření - Google Patents

Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření Download PDF

Info

Publication number
CZ209999A3
CZ209999A3 CZ19992099A CZ209999A CZ209999A3 CZ 209999 A3 CZ209999 A3 CZ 209999A3 CZ 19992099 A CZ19992099 A CZ 19992099A CZ 209999 A CZ209999 A CZ 209999A CZ 209999 A3 CZ209999 A3 CZ 209999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition according
weight
unsaturated
composition
group
Prior art date
Application number
CZ19992099A
Other languages
English (en)
Inventor
Didier Candau
Isabelle Hansenne
Original Assignee
L´Oreal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by L´Oreal filed Critical L´Oreal
Priority to CZ19992099A priority Critical patent/CZ209999A3/cs
Publication of CZ209999A3 publication Critical patent/CZ209999A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Kosmetické prostředky chránící proti světlu obsahují alespoň jeden nanopigment kovového oxidu a akrylovýterpolymer obsahující a/ 20 až 70 %hmotnostních karboxylové kyseliny s nenasycenou α,β-monoethylenovou vazbou, b/ 20 až 80 % hmotnostních netenáoaktivního monomeru s nenasycenou monoethylenovou vazbou, odlišného od a/ aď0,5 až 60 % hmotnostních neiontového urethanového monomeru, kteiýje produktemreakce tenzioaktivního neiontového monohydridu s monoisokyanátems nenasycenoumonoethylenovou vazbou. Nanopigmentykovových oxidů se vodí zejména ze skupiny zahrnující nanopigmenty oxidů titanu, ceru, zirkonu, železa a zinku nebojejich směsi, oplášťované nebo neoplášťované, které mají velikost elementárních částic větší než 5 nmamenší než 100. Prostředky podle vynálezu se používají kochraně kůže, vlasů, brv, obočí a sliznic proti ultrafialovému záření.

Description

Kosmetické prostředky chránící proti světlu, nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer použití k ochraně keratinových látek proti ultr obsahuj ící a jejich •af ialovému záření
Oblast techniky
Vynález se týká kosmetických prostředků chránících proti světlu, které obsahují alespoň jeden nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, jakož i použití těchto prostředků k ochraně keratinových látek, zejména kůže a vlasů, proti ultrafialovému záření.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že světelná záření s velkou vlnovou délkou, mezi 280 a 400 nm, způsobují hnědnutí lidského epidermu a že paprsky s velkou vlnovou délkou, mezi 280 a 320 nm,, známé pod označením UV-B,. vyvolávají erytém C jednoduchý zánět kůže projevující se jejím zarudnutím) a kožní popáleniny, které mohou mít nepříznivý vliv na vývoj přirozeného bronzového opálení. Toto UV-B záření se proto musí filtrovat.
Rovněž je známo, že paprsky UV-A, které mají vlnovou délku 320 až 400 mn a způsobují hnědnutí kůže, vyvolávají také škodlivé změny, zejména v případě citlivé kůže anebo kůže, která je stále vystavena slunečnímu záření. Paprsky UV-A způsobují zejména ztrátu pružnosti kůže a vznik vrásků, což vede k předčasnému stárnutí kůže. Je proto vhodné zamezit erytemě kůže u jistých osob, jež je způsobována fototoxickými a fotoalergickými reakcemi. Je tudíž žádoucí filtrovat také záření UV-A.
Z četných organických solárních filtrů, jež jsou schopné pohlcovat více či méně selektivně škodlivé paprsky UV-A a/nebo UV-B, bylo jich mnoho doposud navrhováno v oboru kosmet i ky.
Zatím se hledá možnost zmenšit koncentraci- syntetických organických solárních filtrů, které mohou vyvolávat na organismu nevhodné druhotné účinky, jejich úplným nebo částečným nahrazením minerálními pigmenty a zejména nanopigmenty kovových oxidů, jako jsou oxidy titanu, ceru, zirkonu, zinku a železa.
Přidáním nanopigmentů kovových kysličníků se rovněž zlepšuje ochranná schopnost proti světlu u kosmetických prostředků obsahujících klasické filtry ultrafialového záření.
Čím dále tím více oceňují spotřebitelé použití lehkých a snadno aplikovatelných prostředků v jedné husté kapalné formě, jako je mléko, krém, gel nebo gelový krém. Tento typ výrobku odpovídá praktické potřebě uživatele: usnadnit použití beze značnějších ztrát, omezit pronikání výrobku v místě aplikace a moci použít v dostatečných množstvích k dosažení požadovaného účinku.
Nicméně u tohoto typu provedení a zejména u provedení typu gelový krém, který Je zvlášť příjemný z hlediska kosmetického, neboť neobsahuje klasický emulgátor, je nesnadné zavést nanopigmenty, které poskytují stabilní a homogenní emulsi. Pozoruje se špatná disperze nanopigmentů v prostředcích, které obsahují například jako zahuštovadlo a gelaLační činidlo polymer, jenž obsahuje ve svém řetězci hydrofilní část a hydrofobní část tvořenou mastným řetězcem, jako je výrobek PEMULEN TRI prodávaný společností Goodrich.
Přihlašovatel s překvapením zjistil novou skupinu polymerů se zahušťovacími a želatačními účinky, jejichž použitím se umožňuje získávat stálé a homogenní kosmetické prostředky, které obsahují nanopigmenty kovových oxidů a zlepšují jejich disperzí v používaných prostředcích.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou kosmetické prostředky chránící zejména kůži nebo vlasy proti ultrafialovému záření a obsahují v přijatelném vodném kosmetickém nosiči alespoň' jeden nanopigment kovového oxidu a jeden- akrylový termopolymer, které budou podrobněji definovány v ···· · ·· ·· ·· ·· • · · · · · · · · • · ··<£·· ···· • · · · ·· · · ··· ··· ··· · · · · · · ·· · ·· · · · · · · · · následujícím popise.
Tento polymer umožňuje zejména připravit vodné nebo vodneorgatiické kosmetické prostředky, které obsahují kosmeticky přijatelná rozpouštědla, čímž jsou výrobky mírně gelifikované na velmi husté výrobky.
Výhodou tohoto polymeru je, že je stálý v prostředí elektrolytu, má velmi dobrou hustotu při pil 5,5 nebo jeho vyšší hodnotě, čímž se umožňuje dosáhnout dobré úrovně vískozity a použití vyšších koncentrací alkoholu.
Tento polymer umožňuje provedení homogenních gelň, které se snadno roztírají, jsou jemné a klouzavé při aplikaci a stálé při přechovávání.
Akrylový polymer používaný podle vynálezu je rozpustný nebo botnavý v alkáliích. Obsahuje
a) 20 až 70 % hmotnostní, s výhodou 25 až 55 % hmotnostních, nenasycené a,β-monoethylenkarboxylové kyseliny,
b) 20 až 00 % hmotnostních, s výhodou 30 až 65 % hmotnostních, nenasyceného monoethylenického monomeru tenzioueaktivního a odlišného od a) a
c) 0,5 až 60 % hmotnostních, s výhodou 10 až 50 % hmotnostních neiontového urethanového monomeru, který je produktem reakce tenzioaktivního neIontového monohydridu s nenasyceným monoethyleníckým monoisokyanátem.
Nenasycenou «,p-monoethylenkarboxylovou kyselinu a) lze volit z četných kyselin a zejména z kyseliny akrylové, kyseliny methakrylové, kyseliny itakonové a kyseliny maleinové. Přednost, se dává kyselině methakry lové. Velká dávka kyseliny je podstatná pro získání strukturního polymeru, který se rozpouští a vytváří hustotu prostředku reakcí s alkalickou sloučeninou, jako jsou hydroxid sodný, alkanolaminy, am i nomethy lpropariol nebo aminomethylpropandiol.
Terpolymer musí také obsahovat dflležitou část, uvedenou shora, tj. nenasycený monoethylenický monomer b), který nemá tenzioaktivní vlastnosti. Výhodnými monomery jsou ty, jež poskytují polymery nerozpustné ve vodě, když jsou liomopolymer isovány, a jsou to Ci-4-alkylakryláty á alkylmethakryláty, jako je methylakrylát, ethy1akrylát, butylakrylát
anebo odpovídající methakryláty. Nejvýhodnějčími monomery jsou methylakrylát a ethylakrylát. Mohou se používat i jiné monomery, jako je styren, vinyltoluen, vlnylacetát, akryIoni trii a viny1idenchlorid. Výhodné jsou nereaktlvní monomery, to jest takové, v nichž skupina ethylenová, jednotky je jediná a jereakt ivní skupinou za podmínek při polymerizaci. V některých případech se mohou používat monomery, které obsahují skupiny reaktivní při působení tepla, jako je hydroxyethylakrylát.
Tenzloaktlvní neiontové monohydridy používané při přípravě neiontového urethanového monomeru c) jsou dobře známé a jsou to obvykle alkoxylované hydrofobní sloučeniny obsahující alkylenoxid, který tvoří hydrofilní část molekuly, Hydrofoby jsou obvykle tvořeny alifatickým alkoholem nebo alkylfenolem, v nichž uhlíkový řetězec obsahuje alespoh čest atomů uhlíku tvořící tenzloaktlvní hydrofobní část.
Výhodné terizloaktivní neiontové monohydridy mají obecný vzorec I ir l
R-O—fCH2 —CH -O^r(CH2 —CH2O)n Η < I >
v němž R je alkylová skupina se 6 až 30 atomy uhlíku nebo aralkylová s 8 až 30 atomy uhlíku, R je C1-4 alkylová skupina, n je číslo 5 až 150 a m je číslo 0 až 50, za podmínky, že n je alespoK tak velké jako m a n+M = 5 až 150.
Pokud se jedná o výhodné alkylové skupiny se 6 až 30 atomy uhlíku, lze uvést radikály dodecyl a alkyl s 18 až 26 atomy uhlíku. Z aralkylových skupin se může uvést zejména Ce-is alkylfenyl. Výhodnou skupinou R je methyl.
Nenasycený monoethylmonoisokyanát používaný k přípravě neiontového urethanového monomeru c) lze volit z velmi různých sloučenin. Může se použít sloučenina obsahující včechy kopoJymerovatelné nenasycené vazby, jako je nenasycená vazba akrylová nebo methakrylová. Může se použít také nenasycená vazba allylová představovaná allylalkoholem. Výhodným monoethy1monoIsokyanátem je «,0~dimethy1-m-isoprope-
• 5 · • *< ·· nyl-benzylIsokyanát.
Akrylový terpolymer definovaný shora se získává kopolymerižací ve vodné emulzi složek a), b) a c). která je podrobně popsána v evropské patentové přlhláSce EP-A-0 173
109.
Jakožto terpolymery. které se mohou používat podle vynálezu, lze uvést produkty reakce kyseliny methakrylové jako složky a), ethylakrylátu jako složky b) a neiontového urethanového makromonoraeru jako složky c), obecného vzorce II
NH-C- O-£CH2CH2O-]-R cm kde p je 6 až 150, s výhodou 30, a R2 je alkylový radikál s 8 až 1.3 atomy uhlíku, jak je popsán v příkladě 3 EP-A-0 173 109.
Výhodný akrylový terpolymer používaný podle vynálezu se získává z kyseliny methakrylové jako složky a), methylakrylátu jako složky b) a neiontového urethanového makromonoraeru jako složky c) a má obecný vzorec III
kde p je 6 až 150 a R1 je alkyl s 18 až 26, s výhodou s 20 až 24, atomy uhlíku, který je lineární a rostlinného pflvodu, jako je radikál dokosyl.
Akrylový terpolymer je přítomný v kosmetických prostředcích podle vynálezu v koncentracích 0,01 až 10 % hmotnostních vztaženo na celkový prostředek, s výhodou pak v koncentracích 0,1 až 5 % hmotnostních.
Prostředky podle vynálezu obsahují dále alespoň jeden nanoplgment kovového oxidu vybraného z oxidu titanu, ceru, zirkonu, zinku a železa a jejich směsí.
Nanopigmentem se rozumí pigment, jehož střední velikost
9 9 ·
9 9 9
999 999
9
99 částic je větší než 5 nin a menší než 100 nm. Podle jednoho výhodného provedení vynálezu je tato velikost menší než 50 nm.
Nanopigmenty mohou být opláštované anebo neopláštované.
Opláštované pigmenty jsou pigmenty, které byly podrobeny jednomu nebo několika zpracováním povrchu chemicky, elektronicky, mechanochemicky a/nebo mechanicky sloučeninami, jak jsou popsány například v Cosmetics & Toiletries, únor 1990, svazek 105, str. 53-64, jako jsou aminokyseliny, včelí vosk, mastné kyseliny, mastné alkoholy tenzioaktivní aniontové látky, lecithiny, sodné, draselné, zinečnaté, železité nebo hlinité soli mastných kyselin, kovové alkoxidy Cti tanu nebo hliníku), polyethylen, silikony, proteiny (kolagen, elastin), alkanolaminy, oxidy křemíku, kovové oxidy nebo hexametafosfát sodný.
Jak je známo, silikony jsou organokřemíkové polymery nebo oligomery lineární nebo cyklické struktury, rozvětvené nebo zesítěné, o rflzné molekulové hmotnosti- Získávají se polymerací a/nebo polykondenzací silanfl přiměřeně f unkcIonal izovanýcli a tvořených hlavně opakováním základních složek, jejichž křemíkové atomy jsou vázány mezi sebou atomy kyslíku (siloxanová vazba), uhlovodíkovými radikály popřípadě substituovanými a přímo vázanými intermediárním atomem uhlíku na uvedených křemíkových atomech.
Termín silikony zahrnuje rovněž sílaný, jež jsou potřebné pro výrobu slil konfl, ze jména a1ky1s11any.
Silikony používané pro opláštování nanopigmentfl podle tohoto vynálezu se s výhodou, volí ze skupiny zahrnující alkýlsilany, polydlalkylsiloxany a polyalkylhydrogensiloxany. Ještě výhodněji se silikony volí ze skupiny zahrnující oktyltrimethylsilan, polydimethylsiloxany a polymethylhydrogens1loxany.
Nanopigmenty kovových oxldfl se mohou před reakcí se silikony nechat reagovat s jinými povrchovými činidly, zejména s oxidem cerlčitým, hlinitým, křemičitým, sloučeninami hlinitými, sloučeninami křemičitými nebo jejich směsm1.
·· • 9 9 *
9 9 ·
Opláštovanými pigmenty jsou především oxidy titanu oplášKované:
- sllikou, jako je výrobek SUNVEIL společnosti Ikeda,
- silikou a kysličníkem železitým, jako je výrobek SUNVEIL F spo1eč nos t i Ikeda, silikou a aluminou, jako jsou výrobky MICROTITANIUM DIOXIDE MT 500 SA a MICROTITANIUM DIOXIDE MT 100 SA společnosti Tayca, TIOVEIL společnosti Tioxide.
aluminou. jako jsou výrobky TIPAQUE ΤΊΌ-55 CB) a TIPAQUE TTO-55 CA) společnosti Ishihara a UVT 14/4 společnosti Kem ira, aluminou a stearanem
MICROTITANIUM DIOXIDE 100 společnosti Tayca, aluminou a laurátem hlinitým, jako je výrobek T, MT 100 TX, MT 100 Z hlinitým, jako je výrobek
MICROTITANIUM DIOXIDE MT 100 S společnosti Tayca,
- oxidem železitým a stearátem železitým, jako je výrobek MICROTITANIUM DIOXIDE MT 100 F společnosti Tayca,
- oxidem zinečnatým a stearátem zinečnatým, jako je výrobek BR 351 společnosti Tayca, silikon a aluminou a zpracované silikonem, jako jsou výrobky MICROTITANIUM DIOXIDE MT 600 SAS, MICROTITANIUM DIOXIDE MT 500 SAS nebo MICROTITANIUM DIOXIDE MT 100 SAS společnosti Tayca,
- silikou, aluminou. stearátem hlinitým a zpracované silikonem, jako je výrobek STT-30-DS společnosti Titan Kogyo, aluminou a zpracované silikonem, jako jsou výrobky TIPAQUE TT0-55CS)” společnosti Ishihara, nebo UV TITAN M 262 společnosti Kemira,
- triethanolaminem, jako je výrobek STT-65-S společnosti Titan Kogyo,
- stearovou kyselinou, jako je výrobek “TIPAQUE TT0-55CC) s polečuos ti Is h i hara,
-hexametaf osf. átem sodným, jako je výrobek MICROTITANIUM DIOXIDE MT 150 W společnosti Tayca.
Z jiných nanopigmentfl oxidu titaničitého zpracovaného • · · ··· ··· • · silikonem jsou výhodné? kysličník titaničitý T1O2 zpracovaný oktyltrimethyls.i lanem, se střední velikost elementárních částic je 25 až 40 nm, jako je prodávaný pod obchodním
T B05” společností Degussa Silices, kysličník zpracovaný polydimethylsiloxanem se střední elementárních částic 21 nm, jak je prodáván pod označen 11112 t i tan i č i tý ve 1 i kos t i obchodn ím označením 70250 Cardr UF Cardre, TiCte ve formě anatasové a po 1yd i methylhydrogens i 1oxanem, j ehož
TÍO2SI3 společností rutllové zpracovaný střední velikost elementárních částic je 25 nm, jak je prodávaný pod obchodním
USP GRADE HYDROPHOBIC' označením MICRO TITANIUM DIOXYDE společností Color Techniques.
Lze rovněž uvést směsí kovových t i tan i č i télio a ox i du oxidu ti Lan i či tého a oxidu ceričitého je prodávaná společností Ikeda pod
SUNVEIL A, stejně jako oxi díl, zejména oxidu ceričitého, jejichž ekvihmotnostní směs oplášKovaných silikou obchodním označením oxidu titaničitého a oxidu směs zinečnatého oplástovaná aluminou, silikou a silikonem, jako je výrobek M2G1 prodávány společností Kemira, nebo oplástovaná aluminou, silikou a glycerinem, jako je výrobek M 211 prodávaný společností Kemira.
Neopiáštované oxidy titaničité se například prodávají společností Tayca pod obchodními označeními MICROTITANIUM DTOXIDE MT 500 B nebo MICROTITANIUM DIOXIDE MT 600 B společností Degussa pod označením ”P 25, společností Wackher pod označením Oxyde de titane transparent PW, společností Miyoshi Kašel pod označením UFTR, společností Tomen pod označením IZS a společností Tioxide pod ozunačením TIOVEIL
AU Neopiáštované oxidy zinečnaté se například prodávají společností Sumi torno pod označením ULTRAFINE ZINC OXIDE POVDER, společností Presperse pod označením FINEX 25 nebo společností Ikeda pod označením MZDO-25”, nebo společností Sunsmart pod označením Z-COTE.
Opláštované oxidy zinečnaté jsou například takové, jež se prodávají pod označením Z-COTE HP1“ společností Sunsmart.
NeoplášKovaný oxid ceričitý je prodáván pod označením
·· · · ·· ·· * fl · fl • flfl · • · · · · · • · “COLLOIDAL CERIUM OXIDE společností Rhone Pouleno.
Neopláštované oxidy železité se například prodávají společností Arnaud pod označením NANOGARD WCD 2002 (FE 45B), NANOGARD IRON FE 45 BL AQ . NANOGARD FE 45R AQ , NANOGARD WCD 2006 (FE 45R>. nebo společností Mitsubishi pod označením TY-220.
Opláštované oxidy želez1té se prodávají například společností Arnaud pod označením NANOGARD WCD 2008 (FE 45B FN>, NANOGARD WCD 2009 (FE 45B 5565. NANOGARD FE 45 BL 345. NANOGARD FE 45 BL, nebo společností BASF pod označením OXYDE DE FER TRANSPARENT.
Podle vynálezu jsou zvlášt vhodné opláštované nebo neopláštované nanopigmenty oxidu tltaničltého.
Oxid tltaničltý se mfiže vyskytovat ve formě rutllu. anatasu nebo amorfní, s výhodou však ve formě rutilu a/nebo anatasu.
Nanopigmenty se mohou vyskytovat v prostředcích podle tohoto vynálezu v koncentracích, které jsou obvykle v rozsahu 0,1 až 30 % hmotnostních a s výhodou 0,5 až 10 hmotnostních, vztaženo na hmotnost celkového prostředku.
Kromě nanopigmentfl mohou prostředky podle tohoto vynálezu obsahovat také klasické bezbarvé pigmeny o granulometrlí obvykle 100 až 700 nm, jako je oxid zlnečnatý, oxid tltaničltý F.F.HOMBITAN” o střední velikostí elementárních částic 400 nm, prodávaný společností Sachtleben Chemie GmbH. oxid zlnečnatý NEIGE prodávaný společností Lambert Rivieře, anebo ještě barevné pigmenty jako oxidy železa FDC RED 40 (37011/90119) prodávané společností Anstead, SICOMET BRUN ZP 3569 a S1C0VIT JAUNE 10- E 172 prodávané společností BASF.
Kosmetické prostředky podle vynálezu mohou obsahovat jeden nebo více organických slunečních filtrfi, které pohlcují UV-A a/riebo UV-B záření, hydrofily nebo lipofily. Tyto filtry se mohou volit ze skupiny zahrnující cinnamáty, sallcyláty, deriváty benzylidenkafru, deriváty triazinu, deriváty benzofenonu, deriváty benzotriazolu, deriváty β,β-dlfenylakrylátu, deriváty benzoylmethanu. p-aminobenzoáty, polymerové filtry a silikonové filtry popsané ve • ftft ftft • ft · · : au.· > ftft · » ftft · ftft ftft
WO-93/046G5. Jiné příklady organických filtrů jsou uvedeny v EP-Λ 0 487 404. Tyto organické filtry mohou být přítomné v prostředcích podle tohoto vynálezu v koncentracích 0.1 až 30 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost celkového prostředku.
Prostředky podle vynálezu mohou rovněž obsahovat činidla způsobující opaléní do bronzová a/nebo umělé prostředky způsobující hnědnutí kůže Cautobronzovací činidla), jako je například dihydroxyaceton (DHA).
Prostředky podle vynálezu obsahují přijatelné vodné kosmetické prostředí. Vykazují pH 3,5 až 11, s výhodou 5,5 až 11 a ještě výhodněji 5,5 až 8,5.
Přijatelné kosmetické prostředí pro prostředky podle vynálezu je tvořeno zejména vodou a popřípadě přijatelnými organickými kosmetickými rozpouštědly.
Organická rozpouštědla mohou tvořit 0,5 až 90 % hmotnostních celkové hmotnosti prostředku. Lze je volit ze skupiny zahrnující hydrofílní organická rozpouštědla, llpofilní organická rozpouštědla, amfifilní rozpouštědla nebo jejich směsi.
Mezi hydrofílní organická rozpouštědla patří zde například nižší monoalkoholy, lineární nebo rozvětvené a mající 1 až 8 atomů uhlíku, polyethylenglykoly se 6 až 80 jednotkami ethylenoxidu a polyoly.
Jako amfifilní organická rozpouštědla lze uvést deriváty propylenglykolu (PPG), jako jsou estery polypropylenglykolu a mastné kyseliny, PPG a masného alkoholu, jako je PPG-23 oleylether a PPG-36 oleát.
Jako llpofilní organická rozpouštědla se mohou uvést například mastné estery, jako je dlisopropyladípát, dioktyladipát, alkylbenzoát, dioktylmalát.
Aby kosmetické prostředky podle vynálezu byly příjemné při použití ( jemnější při použití, výživnější, měkčí), je možné přidávat tukovou fázi do prostředí těchto prostředků.
Tuková fáze může činit až 50 % hmotnostních celkového prostředku Tato tuková fáze může obsahovat olej nebo vosk nebo jejich směsi a může rovněž obsahovat mastné kyseliny, mastné
• φ φ φφφ φφφ • φ alkoholy a estery mastných kyselin. Oleje lze volit z živočišných olejů, rostlinných olejfl, minerálních olejfl nebo syntetických olejfl. Zejména se volí vazelínový olej, parafinový olej, isoparafiny, poly-«-olefiny, fluorované a vysoce fluorované oleje. Obdobné vosky se mohou volit ze skupiny zahrnující živočišné vosky, fosilní vosky, rostlinné vosky, minerální vosky nebo o sobě známé syntetické vosky.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat adjuvanty, jež jsou obvyklé v kosmetickém oboru, jakož i jiné klasické gelifikatory a/nebo zahuštovadla, jiné aniontové polymery, tenzioaktivní látky, hydratační činidla, změkčovadla, hydrofilní nebo llpofllní účinné látky jako ceramidy, činidla proti volným radikálům, maskovací činidla, antioxydanty, konzervovadla, alkal izačni či acidifikační činidla, parfémy, plniva, barvicí látky, těkavé nebo netěkavé silikony, popřípadě modifikované, a redukční činidla. Množství těchto různých adjuvantfl jsou taková, jak se klasicky používají v požadovaném oboru Je samozřejmé, že specialista mfiže volit popřípadě sloučeniny pro přidání k prostředku podle vynálezu způsobem, aniž by se tento v podstatě lišil od zamýšleného vynálezu.
Prostředky podle vynálezu se mohou vyskytovat ve všech formách vhodných pro topickou aplikaci, zejména ve formě lotionfl (prostředků v tekutém stavu), vesikulárních disperzí, jednoduchých nebo komplexních emulzí (H/E,E/H,H/E/H,E/H/E), jako jsou krémy nebo mléka, vodné nebo hydroalkoholické gely nebo gelové krémy, ve formě pudrů, past a popřípadě koridicionované v aerosolu a mohou být též ve formě pěn anebo sprejů. S výhodou jsou tyto prostředky ve formě gelových krémů. Připravují se obvyklými metodami.
Kosmetické prostředky podle vynálezu se mohou používat k ochraně lidského epidermu nebo vlasů proti ultrafialovým paprskům, jako prostředky proti slunci nebo jako líčící prostředky.
Používá-li se kosmetický prostředek podle vynálezu k ochraně lidského epidermu proti ultrafialovým paprskům, nebo jako prostředek proti slunci, může být ve formě suspenze nebo • · ···· *« ·· 11 ·· ·· · ·· ♦ • ·· lzi · · · • · · · ··· ··· disperze v rozpouštědlech nebo tukových směsích, ve formě neiontové vezikulární disperze anebo ještě ve formě emulze, jako krém nebo mléko, ve formě pomády, gelu. gelového krému, aerosolové pěny nebo spreje.
Když se kosmetický prostředek podle vynálezu používá k ochraně vlasů, mflže být ve formě lotionu, gelu, emulze, neiontové vezikulární disperze a může tvořit například šampon, oplachovací prostředek, prostředek k aplikaci před šamponováním nebo po něm, před barvením nebo po barvení, před nebo během či po trvalé ondulaci nebo rozčesávání, lotion nebo gel k učesávání nebo ošetřování vlasfl, lotion nebo gel pro kartáčování nebo plisování, prostředek pro trvalou ondulaci nebo rozcesávání a pro barvení nebo odbarvování vlasfl.
Když se prostředek používá jako výrobek k malování řas, obočí a kflže, jako barvicí základ, růžová tyčinka na rty, líčidlo na víčka, líčidlo na tvář, jako pleťová maska nebo 1ínkovadlo ještě nazývané eye liner, mflže být ve formě tuhé nebo pastovíté, bezvodý nebo vodný, jako emulze olej-ve-vodě nebo voda-v-oleji, jako neiontová vezikulární disperze nebo ještě jako suspenze.
Dalším předmětem vynálezu je zpflsob neterapeutického kosmetického ošetřování kflže, vlasfl, řas, obočí nebo sliznic, určeného k jejich ochraně proti účinkům ultrafialových paprsků- Podstata tohoto způsobu podle vynálezu spočívá v tom. že se na uvedené části aplikuje účinné množství shora definovaného kosmetického prostředku.
Dále jsou uvedeny konkrétní příklady provedení vynálezu, jež však vynález v žádném případě nikterak omezující,
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Gelový krém proti slunci
A Ci2~i5 alkylbenzoát
Směs ρ-hydroxymethyl-, ethyl-, propyl-, g
φ φ φ φ φφφ φφφ
9 «
β φφ φ φ φ φ φφφ φφ φφφ
I) butyl-, isobuty1benzoátů/fenoxy-2-ethanolu Oxid Litaničitý rutllový (15 nm) zreagovaný se s tearátem h1 i η1 tým/a1Um1nou, prodávaný pod označením MT 100T společností Tayca Terpolymer kyseliny methakrylove/methylakry1á tu/d1me thy1me ta i sopropeny1benzy1 i sokyanátu ethoxy1ováného (40 0E) behenového alkoholu ve 25% vodné disperzi
Tr i ethano1am i n
Demíneralizovaná sterilizovaná voda
0,6 g MA 0,48 g
65,92 g
Všechny stupně přípravy tohoto gelového krému se provádějí za cli ladu.
- B se disperguje v A pomocí přístroje Ultra Turrax T25 při 10 000 ot/mlnuta.
- Uo kádinky se odváží C+D.
- Přípravek (B+A) se nalije na (C+D) za míchání přístrojem Ultra Turrax T25 při 10 000 ot/minuta
- Vlije se E a homogenizuje se.
Získá se homogenní a stálý gelový krém lpějící dobře na kůži .
Příklad 2 - srovnávací
Gelový krém proti slunci
A Ci2-15 alkylbenzoát 25 g
Směs ρ-hydroxymethyl-, ethyl-., propyl-, butyl-, isobutylbenzoátů/fenoxy-2-ethanolu 1 g
B Oxid titáni čitý rutllový (15 nm) zreagovaný se stearátem hlInitým/aluminou prodávaný pod označením MT 100T” společností Tayca 5 g
C Kopolymer kyselinya akrylovéá/Cio-30 alkylakrylátu zesítěný, prodávaný pod označením PEMULEN TRI společností Goodrich 0,6 g
E Triethanolamin · 0,6 g
D Demíneralizovaná sterilizovaná voda 67,8 g
44
4 4 4
4 4 4
444 444
4
44
4444 •
• 4 ; :·ι<ί > · · 4 » 4 4 4
44
Všechny stupně přípravy tohoto gelového krému se uskutečňují za chladu.
- B se disperguje v A pomocí přístroje Ultra Turrax T25 při 10 000 ot/minuta.
- D se nalije na C za homogenizování přístrojem Moritz Turbo bab 2100 při 500 ot/minuta až se rozpustí C.
- Přípravek (Β+Λ) se nalije na CC+D) za míchání přístrojem Ultra Turrax T25 při 10 000 ot/minuta.
- Přilije se E a homogenizuje se.
Získá se nehomogenní, nestálý gelový krém obsahující velké olejové kuličky a hromadu pigmentu.
Příklad 3
Gelový krém proti slunci s vysokou ochranou
4-terč. buty1-4-methoxydibenzoylmethan PARSOL 1789” prodávaný společností Roche Kysel lna benzen-J.,4-di(3-methyliden-10-kafrosu 1lanová) ve vodném roztoku, 33%
2-ethylhexyl-2-kyano-3,3-dlfenylakrylát UVINUL N 539 prodávaný společností BASE
Terpolymer kyseliny methakrylové/methylakrylátu/dimethylmetaisopropenylbenzylIsokyanátu ethoxy1ováného behenového alkoholu ve 25% vodné disperzi Oxid titaničitý zreagovaný s oktyltrlmethylsi lanem prodávaným pod označením T805 společností Degussa Silices
Isohexadekan
Stearát oligomeru kyseliny 12-hydroxystearové Hydratanty Sekvestranty q.s.
Triethanolamin q.s. pH 7 Demineralizovaná sterilizovaná voda qsp g
1.5 g g
g MA g 10 g
0.5 g 8 g
100 g
Získá se stálý, homogenní gelový krém, který-lpí dobře na kflžl.
15..· £0/ /- //
9999
ΦΦ 99 » 9 9 9 • ♦-»·· Φ Φ · · φ φ φ 9 9 9 999 999
ΦΦΦΦ Φ ·
ΦΦ ΦΦ ΦΦ 99

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NAROK?
    .1. Kosmetický prostředek k ochraně keratinových látek proti světlu, vyznačený tím, že obsahuje ve vodném nosiči alespoň jeden kosmeticky přijatelný nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer obsahující s výhodou 25 až 55 % s nenasycenou vazbou α,β~ s výhodou 30 až 65 %
    a) 20 až 70 % hmotnostních, hmotnostních, kyseliny karboxylové monoethy1enovou,
    b) 20 až 80 % hmotnostních, hmotnostních, net-enzioaktivního monomeru s nenasycenou vazbou monoethylenovou, odlišného od a) a
    c) 0,5 až 60 % hmotnostních, s výhodou 10 až 50 % hmotnostních, neiontového urethanového monomeru, který je produktem reakce neiontového tenzioaktivního monohydridu s monoisokyanátem s nenasycenou vazbou monoethylenovou.
  2. 2. Prostředek podle nároku 1, vyznačený tím, že obsahuje karboxylovou kyselinu s nenasycenou vazbou α,β-monoethylenovou a) vybranou ze skupiny zahrnující kyselinu akrylovou, kyselinu methakrylovou, kyselinu itakonovou a kyselinu maleinovou.
  3. 3. Prostředek podle nároku 2, vyznačený tím, že jako karboxylovou kyselinu s nenasycenou vazbou α,β-monoethylenovou a) obsahuje methakrylovou kyselinu.
  4. 4. Prostředek podle některého z nárokfl 1 až 3, vyznačený tím, že jako tenzioaktivní monomer s nenasycenou vazbou monoethylenovou b) obsahuje monomer vybraný ze skupiny zahrnující alky1akryláty a Ci-4 alkylmethakryláty, styren, vinyltoluen, vinylidenchlorid.
  5. 5. Prostředek podle netenzioaktivní monomer s vinylacetát.
    akrylonltri1 nároku 4. vyznačený tím, že jako nenasycenou vazbou monoethylenovou obsahuje methylakrylát nebo ethylakrylát
  6. 6. Prostředek podle některého z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že tenzioaktivní neiontový monohydrid používaný k získání neiontového urethanového monomeru c) má obecný vzorec I (I)
    « • ···<· « ·· ·* ·· *· ··· * Mři· * · · · • · » ·· ·· · • · · · ·· ··· *·· • · · · · · · · ♦ ·* <·· ·· ·· ·· ·· 9 R' | fi O (CÍI2-~CÍI--O^-(CH2—CH20)nH
    v němž R je alkylová skupina se 6 až 30 atomy uhlíku nebo aralkyl. s 8 až 30 atomy uhlíku, R je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, n je číslo 5 až 150 a m je číslo 0 až 50, za podmínky, že n je alespoň stejně veliké jako m a n+m = 5 až 150.
  7. 7. Prostředek podle nároku 6, vyznačený tím, že R je vybráno z. radikáli! zahrnujících dodecyl, alkyl s 18 až 26 atomy uhlíku a Ce-13 alkylfenyl, m je 0 a n je 5 až 150.
  8. 8. Prostředek podle některého z nárokfl 1 až 7, vyznačený tím, že monoisokyanátem s nenasycenou monoethylenovou vazbou, používaný k přípravě neiontového urethanového monomeru c), je α, α-dimethy l-m-isopropenyl benzyl isokyanát.
  9. 9. Prostředek podle některého z nárokfl 1 až 8, vyznačený tím, že akrylový terpolymer se získává ve vodné disperzi, přičemž se vychází z.kyseliny methakrylové jako složky a), urethanového methyl akry latu jako složky b) a neiontového makromonomeru obecného vzorce II
    CIL
    CH
    CIL=C *-0r
    C—Nil—C—O-£CH2CH2O-^-R cn, p v němž p je 6 až 150 a R1 je alkylová skupina atomy uhlíku, s výhodou s 20,až 24 atomy uhlí (II) s 18 až 26 ku, lineární a rostlinného pflvodu, jako je dokosyl.
  10. 10. Prostředek podle některého z nárokfl 1 až 9, vyznačený tím, že akrylový terpolymer je přítomný v koncentracích 0,01 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku.
  11. 11. Prostředek podle některého z nárokfl 1 až 10, vyznačený tím, že nanopigmenty kovových oxidfi mají prflměrnou velikost elementárních částic větší než 5 nm a menší než 1O0 nm.
  12. 12.
    Prostředek podle nároku 11, vyznačený tím, že ·· ·· ·· ·· « v · · · · · ··· i··· · · ·· ··· ·· ·· ·· *· nanopigmenty kovových oxidů mají průměrnou velikost elementárních částic menší než 50 nm.
  13. 13. Prostředek podle některého z nároků 1 až 12, vyznačený tím, že se kovové oxidy volí ze skupiny zahrnující oxidy titanu, céru, zirkonu, zinku a železa a jejich směsi.
  14. 14. Prostředek podle nároků 1 až 13, vyznačený tím, že kovovým oxidem je oxid titaničitý.
  15. 15. Prostředek podle některého z nároků 1 až 14, vyznačený tím, že nauopigmenty kovových oxidů jsou opláštované pigmenty podrobené jednomu nebo několika zpracováním povrchu chemicky, elektronicky, mechanochemicky nebo mechanicky se sloučeninami vybranými ze skupiny zahrnující aminokyseliny, včelí vosk,, mastné kyseliny, mastné alkoholy, tenzioaktivní aniontové látky, leči tli lny, soli sodné, draselné, zinečnaté, že lez i té nebo hlinité mastných kyselin, hexametafosfát sodný, kovové aikoxidy, polyethylény, silikony, proteiny, alkanoaminy, oxidy křemíku a kovové oxidy.
  16. 16. Prostředek podle nároku 15, vyznačený tím, že oplášKovanými nanopigmenty kovových oxidů jsou pigmenty oxidu titaničitého opláštované sllikou, silikou a a1uminou, silikou a oxidem železl tým, a1uminou, a1umlnou a stearátem hlinitým, a1uminou a laurátem hlinitým, oxidem železitým a stearátem železi tým, oxidem zinečnatým a stearátem zinečnatým, tri. ethanol aminem, stearovou kyselinou, hexametaf osf á tem sodným, okty 1trimethylsllanem, polydimethylsiloxanem, polymethyihydrogensiloxanem, aluminou a silikonem, sllikou a aluminou a silikonem, nebo silikou a aluminou a stearátem li 11 n i tým a šili koriem.
  17. 17. Prostředek podle některého z nároků 1 až 16, vyznačený tím, že nanopigment nebo nanopigmenty kovových oxidů jsou přítomné v koncentracích 0,1 až 20 % hmotnostních, s výhodou 0,5 až 10 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku.
    18. Prostředek pod 1 e některého z nároků 1 až 17, vyznačený tím, že má pH 3,5 až 11, s výhodou 5,5 až 11 a ještě výhodněji 5,5 až 8,5. 19. Prostředek podle některého z nároků 1 až 18, vyznačený
    ·· ft· • · · · • ftft · ftftft ftftft • ft ftft au.· • · · • ft · • ft ftft
    21 tím, adjuvant klas ické tím, že je ve formě emulze. lotionu. gelu, vesikulárnx disperze, pasty, pudru nebo je kondiciovaný v aerosolu a je ve formě pěny nebo spreje.
  18. 20. Prostředek podle nároku 19, vyznačený tím, že je ve formě emulze a tvoří gelový krém.
    Prostředek podle některého z nároků 1 až 20, vyznačený že jeho přijatelné kosmetické prostředí je tvořeno vodou nebo vodou a lespoň jedním organickým rozpouštědlem vybraným ze skupiny zahrnující organická rozpouštědla hydrofílní, llpofilní, amfifilní a jejich směsi22. Prostředek podle některého z nároků 1 až 21, vyznačený tím, že obsahuje dále alespoň jeden obvyklý kosmetický vybraný ze skupiny zahrnující tukové látky, želatinatory a/nebo zahuštovadla, jiné aniontové polymery než je akrylový terpolymer definovaný v nároku 1, tenzioaktivátory, hydratační činidla, změkčovadla, sluneční pigmenty kovových oxidů, hydrofilní nebo jako jsou ceramidy nebo proti volným radikálům, maskovací č i nidla, antioxydanty, konzervovadla, alkal izačni či acidtfikační činidla, parfémy, plniva, barvicí látky, silikony a redukční látky.
  19. 23. Způsob neterapeutického kosmetického ochranného ošetřování kůže, vlasů, brv, obočí nebo sliznic, vyznačený tím, že se na uvedená místa aplikuje účinné množství f i 11ry, obvyk1é 1 i pof i 1ηí akt1vá tory, di hydroxy aceton, činidla prostředku definovaného podle některého z nároků 1 až 22.
CZ19992099A 1999-06-10 1999-06-10 Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření CZ209999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992099A CZ209999A3 (cs) 1999-06-10 1999-06-10 Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992099A CZ209999A3 (cs) 1999-06-10 1999-06-10 Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ209999A3 true CZ209999A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5464369

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992099A CZ209999A3 (cs) 1999-06-10 1999-06-10 Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ209999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2181997C2 (ru) Светозащитные косметические композиции, содержащие металлоксидный нанопигмент и тройной акриловый сополимер, и применение этих композиций для защиты кератиновых материалов от ультрафиолетового излучения
JP3024102B2 (ja) 光保護性化粧品組成物およびそれを用いた美容処理方法
RU2709537C2 (ru) Состав для солнцезащитного крема
JPH05170635A (ja) 濾光用化粧品組成物
EP0555460A1 (fr) Composition cosmetique filtrante comprenant un nanopigment d&#39;oxyde metallique et un polymere filtre liposoluble.
EP0685226B1 (fr) Compositions cosmétiques photoprotectrices contenant des huiles spécifiques et utilisations
JPH07330564A (ja) 抗日光化粧品組成物およびその使用方法
EP0689828A1 (fr) Compositions cosmétiques antisolaires comprenant de la 2,4,6-tris(p-(2&#39;-éthylhexxyl-l&#39;-oxycarbonyl)anilino)-1,3,5-triazine et du malate de dioctyle et utilisations
EP0685223A1 (fr) Compositions cosmétiques anti-UV et utilisations
JP2650872B2 (ja) 遮蔽剤の相乗的混合物をベースとした光保護性化粧品組成物およびその使用方法
JP3515873B2 (ja) 日焼け止め化粧料
KR100255489B1 (ko) 차단제의 상조적 혼합물 기재의 태양 광선 차단 화장 조성물 및 그의 용도
CA2510328C (fr) Compositions photoprotectrices contenant un filtre triazine solubilise par un melange d&#39;un derive arylalkyl benzoate d&#39;une huile amidee; utilisations en cosmetique
CZ209999A3 (cs) Kosmetické prostředky chránící proti světlu, obsahující nanopigment kovového oxidu a akrylový terpolymer, a jejich použití k ochraně keratinových látek proti ultrafialovému záření
KR20200058202A (ko) 폴리하이드록시스테아르산으로 표면개질된 세륨옥사이드 입자를 포함하는 자외선 차단제 조성물 및 이의 제조방법
EP3884926A1 (en) Ultraviolet ray-shielding agent composition absorbing radiation in uva range and preparation method therefor
MXPA99005505A (es) Composiciones cosmeticas fotoprotectoras que contienen un nanopigmento de oxido metalico y un terpolimero acrilico y uso de estas composiciones para proteger las materias queratinicas contra la radiacion ultravioleta

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic