CZ20749U1 - Ponorný aerátor - Google Patents

Ponorný aerátor Download PDF

Info

Publication number
CZ20749U1
CZ20749U1 CZ201022311U CZ201022311U CZ20749U1 CZ 20749 U1 CZ20749 U1 CZ 20749U1 CZ 201022311 U CZ201022311 U CZ 201022311U CZ 201022311 U CZ201022311 U CZ 201022311U CZ 20749 U1 CZ20749 U1 CZ 20749U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
aerator
sand
submersible
chamber
housing shell
Prior art date
Application number
CZ201022311U
Other languages
English (en)
Inventor
Teterja@Alexandr
Original Assignee
Teterja@Alexandr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Teterja@Alexandr filed Critical Teterja@Alexandr
Priority to CZ201022311U priority Critical patent/CZ20749U1/cs
Publication of CZ20749U1 publication Critical patent/CZ20749U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Description

Ponorný aerátor
Oblast techniky
Technické řešení se týká oboru biologické úpravy vody, především odpadních vod z průmyslových provozů a obytných celků, a to nového řešení ponorného aerátoru sloužícího k provzdušňo5 vání nádrží zařízení čistíren odpadních vod vzduchem, který je nasáván z atmosféry.
Dosavadní stav techniky
K okysličování odpadních vod v průmyslu, v biologických čistírnách odpadních vod, v zemědělství či rybníkářství se používá řada typů aeračních zařízení různých konstrukčních provedení. Jedná se bud1 o jemnobublmkové trubkové provzdušňovače či speciální směšovače vody a vzdulo chu, popsané například ve spise CZ 298993, a nebo o ponorné aerátory, které mohou být zavěšené na hladině nebo usazené na dně nádrže či jiné vodní plochy. Většinou se jedná o zařízení vertikálního uspořádání, tvořená elektromotorem a hydraulickou částí sestávající z oběžného kola a statoru, na který je napojeno vzduchové sací potrubí.
Je známo mnoho druhů funkčních řešení hydraulických částí ponorných aerátorů popsaných na15 příklad ve spisech US 6273402, US 6270061, US 5582777, US 5389310, FR 2804884, EP 993862, EP 847799, EP 577552, JP 58008589, WO 01/60504, CA 2248128, US 6736377, DE 29819704, nebo US 4925598. Všechna tato řešení používají buď jednodiskové nebo dvoudiskové oběžné kolo s lopatkami vytvořenými na jedné ploše, zpravidla spodní, či obou plochách disků nebo lopatkami umístěnými mezi disky. V případě použití lopatek na obou stranách disku je pak toto lopatkování u známých konstrukcí na obou stranách disku stejné. Společným znakem všech známých konstrukcí ponorných aerátorů je, že k vytváření směsi kapaliny a jemně rozptýleného vzduchu dochází před jejím vstupem na lopatky oběžného kola, což není optimální jak z hlediska účinnosti provozu zařízení, tak z hlediska kavitačního opotřebení lopatek i výlukových kanálů hydraulické části.
Řešení popsané ve spise RU 47879 Ul se týká ponorného aerátorů sestávajícího z kostry převážně trubkového tvaru, která je otvory spojena se zdrojem vzduchu a je na svém vnějším povrchu opatřena disperzní membránou. Nevýhodou popisovaného řešení je, že pro zajištění stálého ponoru aerátorů ve vodě je nutno kostru vyrábět z kovů, které podléhají v agresivním prostředí korozi. Při konstrukci ponorného aerátorů ze syntetických materiálů může docházet během provozu v agresivním prostředí k deformaci kostry. Dále je nevýhodou popsaného řešení, že při použití této konstrukce je nutno použít speciální upevňovací prvky Či konstrukce pro uchycení ke dnu nádrže, čímž je značně ztížena jeho montáž a demontáž, která musí být prováděna po vyprázdnění nádrže. Tím rovněž dochází ke zvyšování nákladů nezbytných pro realizaci a provoz tohoto zařízení.
Konečně pak je znám jemnobublinkový aerační systém publikovaný na www.asio.cz/czech/asekop01 .htm. jehož konstrukce je tvořena soustavou děrovaných plastových trubek, v jejichž vnitřním prostoru jsou uloženy kovové pruty, zajišťující ponor zařízení pod hladinou nádrže. Nevýhodami popsaného řešení je možná ztráta pevnosti konstrukce během provozování zařízení vlivem případné koroze kovových prutů Či mechanického poškození během montáže zařízení nebo v důsledku manipulace se systémem při provozování zařízení, vyžadujícím jeho vyjmutí z nádrže.
Snahou předkládaného technického řešení je představit novou jednoduchou konstrukci ponorného aerátoru, využitelného zejména v nádržích pro čištění odpadních vod, která by umožňovala jeho jednoduchou montáž, snadnou obslužnost během provozu a zvýšila provozní spolehlivost a životnost pri snížení výrobních nákladů.
-1 CZ 20749 Ul
Podstata technického řešení
Uvedeného cíle je dosaženo technickým řešením, kterým je ponorný aerátor tvořený v podstatě horizontálně situovaným dutým tělesem, jehož vnitřní prostor je propojen jednak s přívodem vzduchu a jednak je propojen přepouštěcími otvory v plášti tělesa s vnějším prostředím, přičemž vnější povrch pláště tělesa je opatřen disperzní membránou, kde podstata řešení spočívá v tom, že vnitřní prostor tělesa je rozdělen přepážkou na přepouštěcí komoru a zásobníkovou komoru, kde zásobníková komora je vyplněna zátěžovou hmotou, vytvořenou na bázi pískové nebo cementopískové směsi o specifické hmotnosti větší jak 1 kg/dm3 a přepouštěcí komora je propojena přepouštěcími otvory s prstencovým prostorem vytvořeným mezi vnějším povrchem pláště tělesa a i o disperzní membránou.
Novým řešením se dosahuje vyššího účinku zejména minimalizováním výrobních nákladů na výrobu aerátoru, zejména použitím pískové či cementopískové zátěžové hmoty, která zároveň nepodléhá korozi, čímž se prodlužuje celková životnost zařízení.
Ponis obrázku na připojeném výkrese is Konkrétní příklad provedení technického řešení je schematicky znázorněn na připojeném výkrese, kde:
obr. 1 je vertikální podélný vertikální řez ponorným aerátorem, a obr. 2 je detail, A“ části ponorného aerátoru z obr. 1 v místě napojení přívodu vzduchu.
Výkres, který objasňuje technické řešení, a následně popsaný příklad konkrétního provedení v žádném případě neomezují rozsah ochrany uvedený v definici, ale jen objasňují podstatu technického řešení.
Příklady provedeni technického řešení
Ponorný aerátor podle technického řešení je v základním provedení znázorněném na připojeném výkrese tvořen trubkovým tělesem 1, vytvořeným s výhodou z plastu nebo tvrzené pryže. Vnitřní prostor tělesa 1 je přepážkou 2 asymetricky rozdělen na přepouštěcí komoru 3 a zásobníkovou komoru 4. Zásobníková komora 4 je naplněna zátěžovou hmotou 5, vytvořenou s výhodou na bázi pískové nebo cementopískové směsi, vždy však hmotou o specifické hmotnosti větší jak 1 kg/dm3, a u čela tělesa Ije uzavřena záslepkou 6 vyrobenou stejně jako přepážka 2 s výhodou z materiálu odpovídajícího materiálu tělesa. Po obvodu přepouštěcí komory 3 jsou směrem vně pláště tělesa 1 vytvořeny přepouštěcí otvory 101 a z čela tělesa 1 je přepouštěcí komora 3 uzavřena víkem 7 opatřeným hrdlem 71 pro napojení přívodního potrubí 8 tlakového vzduchu z neznázoměného zdroje. Vnější povrch pláště tělesa i je opatřen disperzní membránou 9, která je k tělesu 1 připevněna fixačními prvky 10 standardního konstrukčního provedení, například stahovacími pásky, tak, že mezi vnějším povrchem pláště tělesa i a disperzní membránou 9 je vytvo35 řen dutý prstencový prostor Π. Toto je dosaženo například vložením vymezovacích kroužků 12 v místě uchycení obou fixačních prvků 10, jak je patrné z obr. 2. Konečně je pak těleso 1 u obou svých čel vybaveno opěrnými stojany 13, opatřenými v homí části manipulačními úchyty 131, umožňujícími zavěšení ponorného aerátoru při montáži nebo demontáži v čisticím zařízení.
Při výrobě a přípravě aerátoru k provozu se nejdříve do vnitřního prostoru tělesa I upevní, napri40 klad přivaří, vnitřní přepážka 2 tak, aby přepouštěcí otvory 101 zůstaly v té části tělesa 1, která nebude plněna zátěžovou hmotou 5. Připravená zásobníková komora 4 tělesa 1 se zaplní zátěžovou hmotou 5 a zaslepí se záslepkou 6. Na vnější povrch pláště tělesa I se navlékne disperzní membrána 9, jejíž krajní části se upevní na povrchu tělesa I fixačními prvky 10. Následně se v krajových Částech tělesa i při pevní opěrné stojany 12 k otevřenému čelu přepouštěcí komory 2 se připevní víko 7 opatřené hrdlem 71, na které se napojí přívodní potrubí 8 tlakového vzduchu. Tím je aerátor připraven ke spuštění do neznázorněné nádrže.
-2CZ 20749 Ul
Popsané provedení není jedinou možnou konstrukcí podle technického řešení, ale bez vlivu na jeho podstatu může být písková nebo cementopísková zátěžová hmota 5 pro některé účely doplněna jinými materiály používanými ve stavebnictví, například různými frakcemi kameniva, přičemž její specifická hmotnost musí být větší než 1 kg/dm3. Těleso 1 nemusí být trubkového pro5 vedení, ale může být tvořeno jinými průřezy umožňujícími instalaci a funkčnost disperzní membrány 9.
Průmyslová využitelnost
Ponorný aerátor je zejména určen pro instalaci do nádrží zařízení pro biologické čištění odpadních vod, především odpadních vod z průmyslových provozů a obytných celků.

Claims (1)

10 NÁROKY NA OCHRANU
1. Ponorný aerátor, tvořený v podstatě horizontálně situovaným dutým tělesem (1), jehož vnitřní prostor je propojen jednak s přívodem vzduchu a jednak je propojen přepouštěcími otvory (101) v plášti tělesa (1) s vnějším prostředím, přičemž vnější povrch pláště tělesa (1) je opatřen disperzní membránou (9), vyznačující se tím, že vnitřní prostor tělesa (1) je rozdělen
15 přepážkou (2) na přepouštěcí komoru (3) a zásobníkovou komoru (4), kde zásobníková komora (4) je vyplněna zátěžovou hmotou (5), vytvořenou na bázi pískové nebo cementopískové směsi o specifické hmotnosti větší jak 1 kg/dm3, a přepouštěcí komora (3) je propojena přepouštěcími otvory (101) s prstencovým prostorem (11) vytvořeným mezi vnějším povrchem pláště tělesa (1) a disperzní membránou (9).
CZ201022311U 2010-02-23 2010-02-23 Ponorný aerátor CZ20749U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201022311U CZ20749U1 (cs) 2010-02-23 2010-02-23 Ponorný aerátor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201022311U CZ20749U1 (cs) 2010-02-23 2010-02-23 Ponorný aerátor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20749U1 true CZ20749U1 (cs) 2010-04-06

Family

ID=42097111

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201022311U CZ20749U1 (cs) 2010-02-23 2010-02-23 Ponorný aerátor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20749U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2914369B1 (en) A gas distribution assembly
CZ20749U1 (cs) Ponorný aerátor
CN220165879U (zh) 污水处理设备
CN207537304U (zh) 一种生物污水处理装置
CN105948237A (zh) 一种水上驱动式水下推流器
WO2015137386A1 (ja) 有機性排水の生物処理装置及び処理方法
JP6245323B2 (ja) 有機性排水の生物処理装置
CN110078166A (zh) 一种污水处理用离心式除油装置
JP6112162B2 (ja) 有機性排水の生物処理装置及び処理方法
CN210163250U (zh) 一种多功能污水罐
JP2018062831A (ja) 悪臭防止型排水設備
KR101087068B1 (ko) 고정식 미생물 접촉장치
CN218620478U (zh) 可提升曝气处理装置
CN219722127U (zh) 一种废水应急处理装置
CN105984948A (zh) 分散式太阳能微动力一体化污水处理装置
CN205442763U (zh) 一种用于污水生化处理的生物接触氧化装置
CN220766637U (zh) 一种具有除味功能的废水处理罐
CN210206493U (zh) 应用于污水池的污水搅拌机
CN109127609A (zh) 一种污水池清池装置
JP6509970B2 (ja) 生物学的水処理用の縦軸型曝気撹拌装置及び曝気撹拌装置の交換方法
CN213387851U (zh) 一种分散式污水处理装置的处理罐
CN221209361U (zh) 一种废渣漆处理用生物分解装置
KR101360940B1 (ko) 내부 격벽 및 교반기 지지 장치를 구비한 혐기성 소화조 및 그 시공 방법
CN208010898U (zh) 一种用于增氧机上的减速器
CN211338950U (zh) 一种新型多功能生态修复填料管

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20100406

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140223