CZ204196A3 - Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků - Google Patents

Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků Download PDF

Info

Publication number
CZ204196A3
CZ204196A3 CZ962041A CZ204196A CZ204196A3 CZ 204196 A3 CZ204196 A3 CZ 204196A3 CZ 962041 A CZ962041 A CZ 962041A CZ 204196 A CZ204196 A CZ 204196A CZ 204196 A3 CZ204196 A3 CZ 204196A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
building elements
construction
building
supporting
sectional structure
Prior art date
Application number
CZ962041A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ290221B6 (cs
Inventor
Stanislav Ing. Zapletal
Original Assignee
Stanislav Ing. Zapletal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Ing. Zapletal filed Critical Stanislav Ing. Zapletal
Priority to CZ19962041A priority Critical patent/CZ290221B6/cs
Publication of CZ204196A3 publication Critical patent/CZ204196A3/cs
Publication of CZ290221B6 publication Critical patent/CZ290221B6/cs

Links

Landscapes

  • Residential Or Office Buildings (AREA)

Description

Vynález se týká systému stavebnicové konstrukce stavebních prvku, zejména pro hromadnou výstavbu rodinných domu, nízkopodlažních obytných celku, střešních nástaveb, adrn i n i strat i vn í ch budov, obchodu apod.
Dosavadní stav techniky
Je známa řada konstrukčních systémů staveb montovaných z lehkých panelových prvku, kde při montážích přímo na staveništi jsou spojovány jejich jednotlivé části, jako jsou stěny, podlahy, stropy, schodiště apod., a teprve následně jsou ve vzniklých prostorách budovány instalační systémy pro rozvod vody, plynu, elektřiny, klimatizace a popřípadě jsou některé montované buňky vybavovány různým interiérem, jako jsou např. kuchyňské linky, vestavěné skříně, zařízení záchodů a koupelen apod. Společnou nevýhodou těchto stavebních postupů je, že při stavebních pracích je nutnq koordinovat vzájemnou návaznost prováděných stavebních profesí, z nichž řada je závislá na klimatických podmínkách, a dále nutnost budování staveništních skladů materiálů, čímž se zvětšuje celková plocha staveniště a tedy velikost narušení přírodního prostředí, v němž je stavba prováděna. Dalšími nevýhodami stávajících systémů je nutnost dopravy, ve 1kého množství různorodého materiálu a vybavení na stavbu, což má vliv na zvýšení spotřeby pohonných hmot a tím zvýšení celkových nákladů na stavbu. Jednoduchým problémem rovněž není zajištění dopravy či ubytování pracovníků jednotlivých profesí v případech provádění staveb mimo sídlo stavební firmy a kontrola kvality prováděných prací na různých místech stavby.
Je pak rovněž známo řešení systému stavebnicové konstrukce dle CZ UV 4513, kde stavební prvek sestává alespoň z jednoho samonosného základního modulu, kde nosná kostra sta- 2
vebního prvku je tvořena minimálně čtyřmi vertikálními rohovými sloupky upravenými alespoň na spodním konci pro vertikální spojení, přičemž dvojice rohových sloupků jsou spojeny průvlaky, které jsou upevněny u horních nebo spodních konců rohových sloupků a na kterých je uložena a upevněna stropní deska. Tyto stavební prvky je možno díky jejich samonosnosti dopravovat na staveniště dopravními prostředky, přičemž mohou mít interiér rozpracovaný do vysokého stupně dokončení přímo ve výrobních továrních provozech. Nevýhodou tohoto provedení je, že neřeší konstrukční systém komplexně a při montážních pracích je nutno na staveništi spojovat vertikálně nad sebou různé druhy modulů stavebních prvků od přízemí až po střešní díly, což klade zvýšené nároky na celkovou organizaci stavby, a to včetně koordinace postupné výroby a dopravy na sebe montážně navazujících stavebních prvků budov
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje do značné míry systém stavebnicové konstrukce stavebních prvku, jejichž základní modul sestává alespoň z vertikálních rohových sloupků spojený c h průvlaky pro uložení podlahových dílů a/nebo stropních dílů, a jeho podstata spočívá v tom, že je sestaven minimálně ze dvou vzájemně horizontálně montážně spojených samonosných stavebních prvků, jejichž nosné rámy tvoří vertikálně uzavřené jedno nebo vícepodlažní konstrukční celky, na jejichž horních částech jsou upevněny střešní nosníky, přičemž alespoň z jedné strany je nosný rám opláštěn.
Nové a vyšší účinky řešení systému konstrukce stavebnicových prvků spočívají v tom, že rozdělením stavby na opakující se stejné komplexní vertikálně dělené moduly, zahrnující v jednom stavebním prvku veškeré části od základny po střešní díl, se značně zjednodušší a urychlí montážní a dokončovací práce na staveništi, čímž se veškerá náročnost výroby přenese do továrních provozů. Konstrukce je snadno ro- 3
Ing. Petr SOUKUP
Švédská 3
772 00 OLOMOUC třkéfař: (068) 52 231 12
zebíratelná a přemístitelná na jiné místo při využití nebo snadné 1 ikvidováté 1nosti velké většiny použitých materiálů a spojovacích prvků. Vzhledem k lehkosti konstrukce stavebních prvků a jejich konstrukčním rozměrům je možná její přeprava po běžných komunikacích a běžnými nebo minimálně upravenými dopravními prostředky.
Přehled obrázků na připojených výkresech
Konkrétní provedení vynálezu je schematicky znázorněno na připojených výkresech, kde obr.l je axonometrický pohled na schéma systému stavebnicové konstrukce tvořený sestavou devíti stavebních prvků, obr.2 schéma základní sestavy systému tvořené dvěma montážně spojenými stavebními prvky s naznačením míst spojení a obr.3 konstrukce nosného rámu základního dvoupodlažniho stavebního prvku. Obr.4 je pak částečný řez spojením dvou stavebních prvků v jednom z jejich rohů s vložením těsnění a s naznačením sendvičové konstrukce stěn a obr.5 a obr.6 znázorňuje možné řešení rohových míst nosného rámu.
Příklady provedeni vynálezu
Základem stavebního prvku systému stavebnicové konstrukce je nosný rám 2, tvořený vertikálními rohovými sloupky 2, které jsou vzájemně spojeny horizontálními průvlaky 3, uchycenými např. dle obr.3 u patek rohových sloupků 2 pro připevnění neznázorněného podlahového dílu a ve střední části rohových sloupků 2 pro připevnění rovněž neznázorněného stropního dilu. K horním koncům rohových sloupků 2 jsou pak připevněny střešní nosníky 4. Vlastní konstrukce nosného rámu 1_ může být provedena různým způsobem, jak je znázorněno na obr.5 a obr.6, podle nichž je nosný rám i realizován jako svařenec z rohových sloupků 2 z profilů ve tvaru L a průvlajOrSý Ing. Petr SOUKUr
Švédská 3
(UKÍUl
772 00 OLOMOUC t^L/faz: (068) 52 231 12 ku 3 ve tvaru U, kde do vnitřního prostoru prúvlaků 3 je mošno ukládat neznázorněné vložky, s 'výhodou dřevěné, pro usnadnění montáže rovněž neznázorněných podlahových, stropních di stěnových dílů.
Na obr.4 je znázorněn detail spojení dvou stavebních prvků, kdy rohové sloupky 2 jsou z vnější strany obloženy obkladovými deskami 5, mezi nimiž je uchyceno těsnění 6. Zde je rovněž naznačna možnost vytvoření sendvičové konstrukce jedné ze stěn stavebního prvku, kdy na obkladové desky 5 jsou z vnější strany připevněny podélné trámky 7 pro uchycení neznázorněné vnější plášťové desky a z vnitřní strany stavebního prvku jsou upevněny svislé trámky 8 pro přichycení neznázorněné vnitřní plášťové desky.
Popsaná provedení nejsou jedinými možnými alternativami konstrukcí stavebních prvků ale rohové sloupky 2 mohou být tvořeny různě tvarovanými profily různého materiálového provedení, mohou být celistvé nebo u vícepodlažních provedení spojovány s průvlaky 3 a vzájemně napojovány pomocí různých typů a druhů výztuží. Jak rohové sloupky 2 tak průvlaky 3 mohou být upraveny pro uchycení řady stavebních a dekorativních prvků a rovněž pro vedení rozvodů medií a elektřiny. Podle umístění stavebního prvku v architektonickém řešení stavby je nosný rám £ opatřen jednou, nebo více neznázorněným i obvodovými stěnami nebo vnitřními, příčkami.
Průmyslová využitelnost
Systém stavebnicové konstrukce staveních prvků lze s výhodou využít pro snadnou a poměrně rychlou montáž různých staveb, zejména jednopodlažních s podkrovím nebo dvoupodlažních při značné variabilitě volby půdorysů staveb. Rovněž lze systému použít pro výstavbu střešních nástaveb na rovných střechách stáváj ící panelové výstavby.
/Οώβ Ing· Petr SOUKUP
Švédská 3
772 00 OLOMOUC tei./fax: (068) 52 231 12
JgŠSgi

Claims (1)

1. Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků, jejichž základní modul sestává alespoň z vertikálních rohových sloupků spojených průvlaky pro uložení podlahových dílů a/nebo stropních dílů, vyznačující se tím, že je sestaven minimálně ze dvou vzájemně horizontálně montážně spojených samonosných stavebních prvků, jejichž nosné rámy (1) tvoří vertikálně uzavřené jedno nebo vícepodlažní konstrukční celky, na jejichž horních částech jsou upevněny střešní nosníky (4), přičemž alespoň z jedné strany je nosný rám (1) opláštěn.
•iiad
CZ19962041A 1996-07-10 1996-07-10 Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků CZ290221B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19962041A CZ290221B6 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19962041A CZ290221B6 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ204196A3 true CZ204196A3 (cs) 1998-02-18
CZ290221B6 CZ290221B6 (cs) 2002-06-12

Family

ID=5464258

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19962041A CZ290221B6 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ290221B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ290221B6 (cs) 2002-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10323428B2 (en) Sequence for constructing a building from prefabricated components
US4592175A (en) Modular habitation structure
JP4658115B2 (ja) 輸送可能なモジュラー式建築物及びその建築方法
CN115450325A (zh) 具有公用通道和叠层围护结构的可折叠建筑结构
PL194067B1 (pl) Sposób budowy budynków
CZ287042B6 (en) Assembly process of self-supporting building element having the form of a box
CN105839782A (zh) 新型的模块化房屋
CZ196394A3 (en) Building comprised of modules of prefabricated structural cells
TWI814113B (zh) 用於具有承重牆的多層建築之預鑄樓地板天花板走廊板
CZ204196A3 (cs) Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků
CZ291223B6 (cs) Chodbový kontejner
WO2009061702A1 (en) Modular building construction unit, system, and method
JPH03132536A (ja) ユニット住宅の施工方法
CZ5394U1 (cs) Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků
JP4391041B2 (ja) プレハブ式建物
RU33590U1 (ru) Строительная панель и сборное здание из панелей
WO1987000570A1 (en) Building element
JPS6114299B2 (cs)
JP3510791B2 (ja) 空調機付き建物ユニットとユニット建物
JPH11222939A (ja) ユニット式建物
JP3281095B2 (ja) アルミニウム製の骨組み構造
CZ291278B6 (cs) Průchozí spojovací prvek mezi víceúčelovými kontejnery upravenými v rozdílných podlaľích
CZ299195A3 (cs) Systém stavebnicové konstrukce stavebních prvků
JPH0735675B2 (ja) 2階建木質ユニット建物
JP2000073594A (ja) 太陽電池屋根付建物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050710