CZ2021402A3 - Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu - Google Patents

Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ2021402A3
CZ2021402A3 CZ2021-402A CZ2021402A CZ2021402A3 CZ 2021402 A3 CZ2021402 A3 CZ 2021402A3 CZ 2021402 A CZ2021402 A CZ 2021402A CZ 2021402 A3 CZ2021402 A3 CZ 2021402A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coil
segment
contact surface
irrigation hose
winding
Prior art date
Application number
CZ2021-402A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Vejchar
Daniel Ing. Vejchar
Jan Velebil
Jan Ing. Velebil
Jan Procházka
Jan Ing. Procházka
Václav Mayer
CSc. Mayer Václav Ing.
Radek PraĹľan
Pražan Radek Ing., Ph.D.
Jiří Bradna
Bradna Jiří Ing., Ph.D.
Libuše Pastorková
Original Assignee
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. filed Critical Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Priority to CZ2021-402A priority Critical patent/CZ2021402A3/cs
Publication of CZ2021402A3 publication Critical patent/CZ2021402A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H18/00Winding webs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H75/00Storing webs, tapes, or filamentary material, e.g. on reels

Landscapes

  • Storage Of Web-Like Or Filamentary Materials (AREA)
  • Storing, Repeated Paying-Out, And Re-Storing Of Elongated Articles (AREA)

Abstract

Způsob podle vynálezu je založen na tom, že závlahová hadice (5), vytahovaná z půdy (6), se navíjí na otáčející se cívku, přičemž před začátkem navíjení se na cívku přiloží v axiálním směru alespoň jeden ohebný vázací prostředek (9), jehož oba konce (91,92) se po skončení navíjení spojí dohromady. Vzniklý návin (51) se posléze sesmekne z cívky. K tomuto účelu je vhodná cívka podle vynálezu, která sestává z prvního segmentu (1) a druhého segmentu (2), přičemž každý segment (1, 2) má kuželovitý tvar se sklonem od vnějšího čela (12, 22) k protilehlému segmentu (1, 2). Oba segmenty (1,2) jsou uzpůsobeny pro otočné uložení kolem centrální osy (o), kolem níž vykonávají synchronní pohyb. Alespoň jeden segment (1,2) je uzpůsoben pro spřažení se zdrojem (3) točivého momentu.

Description

Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká jednak způsobu manipulace se závlahovou hadicí, zejména jednorázového typu, při jejím vytahování z půdy a následném deponování, a jednak cívky pro provádění způsobu.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že k umělému zavlažování zemědělských pozemků se v některých případech používají jednorázové závlahové hadice, které se vpraví do půdy a po uplynutí příslušné doby se z půdy vyjmou, načež se zlikvidují. Z hlediska produktivity vyjímacího procesu je účelné závlahovou hadici navinout na cívku, která je uložena na manipulačním ústrojí, jehož dopředný pohyb je při navinování synchronizován s otáčením cívky.
Cívky známého provedení obsahují buben, který je ukončen dvěma trvale upevněnými vnějšími čely. Cívky tohoto provedení se osvědčují při navinování závlahové hadice během jejího vytahování z půdy, avšak při snímání závlahové hadice z cívky, což je nutný krok před likvidací, vykazují některé nevýhody. Ty jsou způsobeny především tím, že závlahová hadice se musí z cívky odvinout a poté dopravit do mezideponie nebo přímo k likvidaci.
Odvíjení je časově zdlouhavý proces, ať už se provádí pomocí manipulačního ústrojí, jímž byla závlahová hadice z půdy vytažena, nebo pomocí speciálního stojanu, na nějž se cívka uloží a podrobí otáčivému pohybu, nebo dokonce jen pomocí ručního odmotávání závlahové hadice ze stacionárně postavené cívky. Velká spotřeba času na odvíjení je jednou z nevýhod známého stavu techniky.
K další nevýhodě patří potřeba speciálního stojanu, jehož zhotovení i provoz jsou zatíženy pořizovacími i provozními náklady.
Jestliže se odvíjení závlahové hadice realizuje prostřednictvím manipulačního ústrojí, je nevýhodou, že toto manipulační ústrojí se v daném časovém úseku nemůže použít pro aktivní vytahování hadice z půdy.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody jsou podstatně zmenšeny způsobem manipulace se závlahovou hadicí při jejím vytahování z půdy a následném deponování podle vynálezu, přičemž základem manipulace je navíjení závlahové hadice na cívku. Podstata vynálezu spočívá v tom, že před začátkem navíjení se na cívku v axiálním směru přiloží alespoň jeden ohebný vázací prostředek o délce větší, než je dvojnásobek délky úložné části cívky. Tento vázací prostředek se přiloží tak, že každý jeho konec přesahuje hranici úložné části cívky. Potom se závlahová hadice přes vázací prostředek navine na cívku. Po skončení navíjení a zastavení cívky se oba volné konce vázacího prostředku přetáhnou přes vrchní část návinu, kde se spojí. Nakonec se svázaný návin z cívky sesmekne.
Uvedený způsob manipulace má tu výhodu, že je rychlý a laciný. Jeho láce se zvýší tím, že jako vázací prostředek se použije předem odříznutý kus závlahové hadice.
K provádění způsobu manipulace je zvlášť vhodná cívka podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že cívka sestává z prvního segmentu a druhého segmentu, kde je tvořen první segment prvním nosným tělesem a k němu připevněným jednak ohrazeným prvním vnějším čelem a jednak neohrazeným prvním vnitřním čelem a druhý segment druhým nosným tělesem a k němu
- 1 CZ 2021 - 402 A3 připevněným jednak ohrazeným druhým vnějším čelem a jednak neohrazeným druhým vnitřním čelem. V prvním segmentu je upraven první náboj a v druhém segmentu druhý náboj. První náboj i druhý náboj jsou uzpůsobeny pro otočné uložení okolo centrální osy. První segment je uzpůsoben pro synchronní otáčivý pohyb s druhým segmentem a alespoň jeden segment je uzpůsoben pro spřažení se zdrojem točivého momentu.
Cívka podle vynálezu má tu výhodu, že po skončení navíjení cívku s navinutou závlahovou hadicí lze rozložit na první a druhý segment a závlahovou hadici z těchto segmentů sesunout, čímž se získá velká časová úspora.
Další výhodou je nenáročná konstrukce cívky vyplývající z toho, že během navíjení se první segment vůbec nemusí dotýkat druhého segmentu a silový styk mezi oběma segmenty je přenášen samotnou závlahovou hadicí. V opačné alternativě je první vnitřní čelo opatřeno první stykovou plochou a druhé vnitřní čelo druhou stykovou plochou, přičemž první styková plocha je upravena pro dosednutí na druhou stykovou plochu. V tomto posledním případě je vhodné, je-li první styková plocha zrcadlově shodná s druhou stykovou plochou, což přispívá k snadnému sestavení cívky před navíjením a zejména k bezproblémovému navíjení závlahové hadice.
Nosné těleso každého zobou segmentů může mít v podstatě libovolný tvar. Nejvýhodnější však je tvar rotační, zejména v podobě komolého kužele nebo komolého mnohostěnu. Aby se závlahová hadice mohla snadno sesmeknout z kteréhokoliv segmentuje povrchová přímka nosného tělesa skloněna od k němu připevněného vnějšího čela směrem k centrální ose, resp. k vnitřnímu čelu.
Optimální provedení cívky spočívá v tom, že nosná tělesa každého z obou segmentů mají shodný tvar a vnitřní čela, resp. stykové plochy jsou upraveny ve středu vzdálenosti mezi prvním vnějším čelem a druhým vnějším čelem sestavené cívky.
V rámci jiného provedení jsou stykové plochy upraveny v asymetrické poloze mezi prvním vnějším čelem a druhým vnějším čelem, přičemž základny nosných těles mají na obou vnějších čelech shodný tvar.
Mezní podoba asymetrického provedení spočívá v tom, že první nosné těleso je upraveno mezi prvním vnějším čelem a druhým vnějším čelem, zatímco druhé nosné těleso je zaintegrováno do druhého vnějšího čela.
Ať má cívka jakoukoliv podobu, pro snadné navíjení závlahové hadice jsou v jedné alternativě první i druhý segment uzpůsobeny pro otočné uložení jejich nábojů na společném hřídeli, který je upraven pro uložení na rám manipulačního ústrojí.
V jiné alternativě první náboj i druhý náboj jsou uzpůsobeny pro nezávislé uložení na rámu manipulačního ústrojí.
Oba segmenty cívky mohou být na manipulačním ústrojí přiloženy k sobě bez jakéhokoliv vzájemného spojení, dokonce bez vzájemného styku. Robustnější provedení však spočívá v tom, že první segment i druhý segment jsou opatřeny spojovacími elementy vybranými ze skupiny obsahující jednak šrouby s maticemi, jednak hřídelové spojky a jednak třecí pláty upevněné alespoň k jedné stykové ploše.
Objasnění výkresů
Na připojeném výkrese je schematicky znázorněna cívka podle vynálezu včetně jednoho typu manipulačního ústrojí, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na cívku se segmenty shodného tvaru, obr. 2 axonometrický pohled na cívku, u níž je prvním nosným tělesem vyplněn prostor mezi oběma vnějšími čely, zatímco druhé nosné těleso je zaintegrováno do druhého vnějšího čela, obr.
- 2 CZ 2021 - 402 A3 axonometrický pohled na cívku s navzájem odlišně tvarovanými kuželovými segmenty, obr. 4 axonometrický pohled na cívku, jejíž nosná tělesa mají podobu komolých mnohostěnů, obr. 5 zadní pohled na manipulační ústrojí s cívkou podle obr. 2 v konfiguraci při vytahování závlahové hadice z půdy, obr. 6 zadní pohled na totéž manipulační ústrojí jako na obr. 5 v konfiguraci při sundávání závlahové hadice z cívky, obr. 7 nárysný pohled na sestavenou cívku s přiloženým vázacím prostředkem v době před začátkem navíjení, obr. 8 nárysný pohled na cívku po skončení navíjení, kdy ze závlahové hadice je již vytvořen zpevněný návin.
Příklad uskutečnění vynálezu
Manipulace se závlahovou hadicí 5 při jejím vytahování z půdy 6 je založena na tom, že závlahová hadice 5 se navíjí na úložnou část otáčející se cívky. Vzniklý návin 51 je v rámci deponování, resp. likvidace nutno z cívky sundat. Je účelné, jestliže návin 51 není tvořen volně stočeným klubkem, které se po odejmutí z cívky rozvolní, ale naopak má pevný tvar, s nímž lze snadno manipulovat. Proto se před začátkem navíjení na cívku v axiálním směru přiloží alespoň jeden ohebný vázací prostředek 9 (obr. 7). Vázací prostředek 9 může být tvořen libovolným ohebným materiálem, např. provazcem. V případě potřeby větší pevnosti se na cívku přiloží několik řad vázacích prostředků 9. Stejný účel splní i odříznutý kus závlahové hadice 5. Ať je vázací prostředek 9 jednořadý, nebo několikařadý, má délku větší, než je dvojnásobek délky úložné části cívky, přičemž každý konec 91, 92 vázacího prostředku 9 přesahuje hranici úložné části cívky. Po této přípravě se na cívku přes vázací prostředek 9 navine závlahová hadice 5. Vznikne návin 51 tvořený jednotlivými závity závlahové hadice 5. Po skončení navíjení a zastavení cívky se oba volné konce 91, 92 vázacího prostředku 9 přetáhnou přes vrchní část návinu 51 Zde se první konec 91 vázacího prostředku 9 spojí s druhým koncem 92 buď prostřednictvím neznázorněné spony nebo pomocí pouhého uzlu nebo kličky (obr. 8). Poté se svázaný návin 51 z cívky sesmekne a může se přemístit do deponie nebo k místu likvidace.
Ke způsobu manipulace podle vynálezu je zvlášť vhodná cívka, která sestává z prvního segmentu 1 a druhého segmentu 2. První segment 1 je tvořen prvním nosným tělesem 11 a k němu připevněným ohrazeným prvním vnějším čelem 12 a neohrazeným prvním vnitřním čelem 15. Druhý segment 2 je tvořen druhým nosným tělesem 21 a k němu připevněným ohrazeným druhým vnějším čelem 22 a neohrazeným druhým vnitřním čelem 25. Ohrazením prvního i druhého vnějšího čela 12, 22 je vytvořena zábrana proti sesmeknutí závlahové hadice 5 ze sestavené cívky. První i druhé vnější čelo 12, 22 mohou být zhotoveny z plného materiálu, nebo mohou obsahovat loukotě. Naopak neohrazené první i druhé vnitřní čelo 15, 25 nevyčnívají z prvního a druhého segmentu 1, 2 a umožňují tak rovnoměrné navíjení závlahové hadice 5 i její sesmeknutí v axiálním směru.
První i druhé nosné těleso 11, 21 mají s výhodou rotační tvar vybraný ze skupiny obsahující komolý kužel (obr. 1,2, 3) nebo komolý mnohostěn (obr. 4). Ať už se jedná o nosné těleso jakéhokoliv z obou tvarů, povrchová přímka p nosného tělesa 11, 21 je skloněna od k němu připevněného vnějšího čela 12, 22 směrem k centrální ose o. Znamená to, že povrchy nosných těles 11, 12 se ve směru od vnějších čel 12, 22 k vnitřním čelům 15, 25 zužují, což usnadňuje sesmeknutí navinuté závlahové hadice 5.
Po navlečení prvního i druhého segmentu 1, 2 na hřídel 7 se v neznázorněné alternativě vnitřní čela 15, 25 obou segmentů 1, 2 nedotýkají. V provedení podle obr. 1 až 4 však oba segmenty 1, 2 jsou v dotyku, pročež první segment 1 je opatřen první stykovou plochou 14 a druhý segment 2 druhou stykovou plochou 24, přičemž první styková plocha 14 je upravena pro dosednutí na druhou stykovou plochu 24. Výhodné provedení zaručující bezproblémové navíjení závlahové hadice 5 spočívá v tom, že první styková plocha 14 je zrcadlově shodná s druhou stykovou plochou 24. Tento požadavek je splněn jak v případě, že stykové plochy 14, 24 jsou opatřeny unášeči např. v podobě výstupků a vydutí, tak v případě, že stykové plochy 14, 24 jsou rovné.
- 3 CZ 2021 - 402 A3
Nosná tělesa 11, 21 každého z obou segmentů 1, 2 mohou být v rozsahu uvedených znaků různého provedení. V jednom případě nosná tělesa 11, 21 mají shodný tvar a vnitřní čela 15, 25, resp. stykové plochy 14, 24 jsou upraveny ve středu vzdálenosti d mezi prvním a druhým vnějším čelem 12, 22 (obr. 1, 4). V jiné alternativě, charakterizované asymetričností nosných těles 11, 12, jsou vnitřní čela 15, 25, resp. stykové plochy 14, 24 upraveny mimo střed vzdálenosti d mezi prvním vnějším a druhým vnějším čelem 12, 22 (obr. 3), přičemž základny nosných těles mají na obou vnějších čelech 12, 22 shodný tvar. Základnou se myslí místo průniku nosného tělesa 11, 21 do svého vnějšího čela 12, 22. V rámci zcela asymetrického provedení je první nosné těleso 11 upraveno mezi prvním vnějším čelem 12 a druhým vnějším čelem 22, zatímco druhé nosné těleso 21 je zaintegrováno do druhého vnějšího čela 22 (obr. 2).
V prvním segmentu 1 je upraven první náboj 13 a v druhém segmentu 2 druhý náboj 23. První náboj 13 i druhý náboj 23 jsou uzpůsobeny pro otočné uložení na centrální ose o. Může se jednat o dva druhy uložení. V případě jednoho, znázorněného na obr. 1, ale použitelného i na cívky podle obr. 3 a 4, jsou první segment 1 i druhý segment 2 po sestavení cívky otočně uloženy na společném hřídeli 7, který je upraven pro uložení na rám 41 zde neznázorněného manipulačního ústrojí 4. Naopak u cívky podle obr. 2 jsou první náboj 13 i druhý náboj 23 uzpůsobeny pro nezávislé uložení na rámu 41 manipulačního ústrojí 4 tak, jak je zobrazeno na obr. 5 a 6. Zde první nosné těleso 11 je otočně uloženo na pohyblivé části 43 rámu 41, zatímco druhé nosné těleso 21 je otočně uloženo na stacionární části 42 rámu 41 Pohyblivá část 43 rámu 41 je se stacionární částí 42 spojena otočně prostřednictvím kloubu 44. Takto sestavené manipulační ústrojí 4 je v principu použitelné i pro cívky z obr. 1, 3 a 4. V neznázorněné alternativě pohyblivá část 43 rámu 41 může být podrobena posuvnému pohybu.
První segment 1 je uzpůsoben pro synchronní otáčivý pohyb s druhým segmentem 2. Ve většině případů postačí třecí síla vyvozená mezi první stykovou plochou 14 a druhou stykovou plochou 24. V případě, že by tato třecí síla byla nedostatečná, jsou první segment 1 i druhý segment 2 opatřeny spojovacími elementy 8. Může se jednat o šrouby 81 s maticemi 82 (obr. 3), hřídelové spojky (obr. 5, 6) nebo třecí pláty z frikčního materiálu, které jsou upevněny alespoň k jedné stykové ploše 14, 24. V případě, kdy se nosná tělesa 11, 21 nedotýkají, k přenosu třecí síly dochází přes namotanou závlahovou hadici 5.
Alespoň jeden segment 1, 2 je uzpůsoben pro spřažení se zdrojem 3 točivého momentu. Zdrojem 3 točivého momentu může být samostatný hydromotor (obr. 5,6), nebo točivý moment může být odvozen od dopředného pohybu manipulačního ústrojí 4, které je umístěno např. na traktoru.
Před začátkem vyjímání závlahové hadice 5 z půdy 6 se nejprve sestaví cívka, a to přiložením prvního segmentu i ke druhému segmentu 2. U cívky podle obr. 2 se každý z nábojů 13, 23 jednotlivých segmentů 1, 2 nasune na samostatný díl hřídele 7, kterýžto díl se natočením pohyblivé části 43 rámu 4 uvede do souosé polohy podle centrální osy o (obr. 5). U cívek zhotovených v souladu s obr. 1, 3 a 4 se oba jejich segmenty 1, 2 mohou spojit tak, že po nasunutí jednotlivých segmentů 1, 2 na samostatné díly hřídele 7 neznázorněná pohyblivá část 43 rámu 41 přísune první segment ve směru centrální osy o k druhému segmentu 2. U cívek, jejichž hmotnost umožňuje ruční manipulaci, se oba segmenty 1, 2 nasunou na společný hřídel který je uzpůsoben pro umístění v neznázorněném manipulačním ústrojí 4. Po nasunutí se segmenty 1, 2 axiálně ustaví tak, že se buď mezi jejich vnitřními čely 15, 25 ponechá mezera, nebo se svými stykovými plochami 14, 24 přirazí k sobě. Je-li cívka opatřena spojovacími elementy 8, první segment 1 se jejich prostřednictvím spojí s druhým segmentem 2. Na sestavenou cívku se položí vázací prostředek 9, a to v případě s nedotýkajícími se vnitřními čely 15, 25 (obr.7, 8) v podstatě vždy, zatímco u ostatních tvarových variant s velkou výhodou. Vázací prostředek 9 má délku, která je větší, než je dvojnásobek vzdálenosti d mezi prvním a druhým vnějším čelem 12, 22, neboť touto vzdáleností d je vymezena úložná část cívky.
Ať je první segment 1 spojen s druhým segmentem 2 některým ze spojovacích elementů nebo stykové plochy 14, 24 obou segmentů 1, 2 jsou pouze přiloženy k sobě, či mezi segmenty 1, 2
- 4 CZ 2021 - 402 A3 nedochází k žádnému kontaktu, konec závlahové hadice 5 se uvolní z půdy 6 a zavede se k cívce. Není-li na sestavenou cívku položen žádný vázací prostředek 9, zejména u cívky s nedotýkajícími se segmenty 1, 2, vytažený konec závlahové hadice 5 se přiloží v axiálním směru k oběma segmentům 2, kde se stabilizuje. Je výhodné, nechá-li se přiložený konec závlahové hadice 5 přesahovat přes obě vnější čela 12, 22, neboť tak plní funkci vázacího prostředku 9. Pak se uvede do činnosti zdroj 3 točivého momentu, který roztočí cívku ve směru šipky anebo b. Současně se spustí zdroj dopředného pohybu manipulačního ústrojí 4. Závlahová hadice 5 se začne navíjet na cívku. U provedení cívky bez spojovacích elementů 8 se s postupujícím návinem 51 zvětšuje síla přenášená mezi první stykovou plochou 14 a druhou stykovou plochou 24. Ke stejnému efektu dochází i u cívky s původně se nedotýkajícími segmenty 1, 2. Po dokončení návinu 51 se první konec 91 vázacího prostředku 9 spojí s druhým koncem 92 a cívka se rozpojí, neboli první segment 1 se odtáhne od druhého segmentu 2: V závislosti na hmotnosti zaplněné cívky se tento úkon provede ručně nebo pomocí hydraulického ústrojí. Pak se celý návin 51 závlahové hadice 5 může jako celek ze segmentů 1, 2 sesmeknout, a to ručně nebo prostřednictvím pomocného silového ústrojí. Ke snadnému sesmeknutí přispívá kuželový tvar obou nosných těles 11, 12.
Průmyslová využitelnost
Způsob manipulace a cívka podle vynálezu jsou využitelné při odklízení dlouhých měkkých hadic, zejména jednorázových závlahových hadic s tím, že výhody vyniknou zejména v případech, kdy cívka je při navíjení uložena na dopředu se pohybujícím manipulačním ústrojí. Způsob manipulace a cívku lze ale využít i u stacionárního zařízení.

Claims (12)

1. Způsob manipulace se závlahovou hadicí (5), zejména jednorázového typu, při jejím vytahování z půdy (6) a následném deponování, kde základem manipulace je navíjení závlahové hadice (5) na cívku, vyznačující se tím, že před začátkem navíjení se na cívku přiloží v axiálním směru alespoň jeden ohebný vázací prostředek (9) o délce větší, než je dvojnásobek délky úložné části cívky, přičemž každý jeden konec (91, 92) vázacího prostředku (9) přesahuje hranici úložné části cívky, načež na cívku se přes vázací prostředek (9) navine závlahová hadice (5) a po skončení navíjení a zastavení cívky se oba volné konce (91, 92) vázacího prostředku (9) přetáhnou přes vrchní část návinu (51), kde se spojí a poté se svázaný návin (51) sesmekne z cívky.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako vázací prostředek (9) se použije předem odříznutý kus závlahové hadice (5).
3. Cívka k provádění způsobu podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že sestává z prvního segmentu (1) a druhého segmentu (2), kde je tvořen první segment (1) prvním nosným tělesem (11) a k němu připevněným jednak ohrazeným prvním vnějším čelem (12) a jednak neohrazeným prvním vnitřním čelem (15), a druhý segment (2) druhým nosným tělesem (21) a k němu připevněným jednak ohrazeným druhým vnějším čelem (22) a jednak neohrazeným druhým vnitřním čelem (25), přičemž je upraven v prvním segmentu (1) první náboj (13) a v druhém segmentu (2) druhý náboj (23), přičemž současně první náboj (13) i druhý náboj (23) jsou uzpůsobeny pro otočné uložení na centrální ose (o) a první segment (1) je uzpůsoben pro synchronní otáčivý pohyb s druhým segmentem (2) a alespoň jeden segment (1, 2) je uzpůsoben pro spřažení se zdrojem (3) točivého momentu.
4. Cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že první vnitřní čelo (15) je opatřeno první stykovou plochou (14) a druhé vnitřní čelo (25) druhou stykovou plochou (24), přičemž první styková plocha (14) je upravena pro dosednutí na druhou stykovou plochu (24).
5. Cívka podle nároku 4, vyznačující se tím, že první styková plocha (14) je zrcadlově shodná s druhou stykovou plochou (24).
6. Cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že první i druhé nosné těleso (11, 21) má rotační tvar vybraný ze skupiny obsahující komolý kužel a komolý mnohostěn, přičemž povrchová přímka (p) nosného tělesa (11, 21) je skloněna od k němu připevněného vnějšího čela (12, 22) směrem k centrální ose (o).
7. Cívka podle nároků 4 a 6, vyznačující se tím, že nosná tělesa (11, 21) každého z obou segmentů (1, 2) mají shodný tvar a stykové plochy (14, 24) jsou upraveny ve středu vzdálenosti (d) mezi prvním vnějším a druhým vnějším čelem (12, 22).
8. Cívka podle nároků 4 a 6, vyznačující se tím, že stykové plochy (14, 24) jsou upraveny v asymetrické poloze mezi prvním vnějším a druhým vnějším čelem (12, 22), přičemž základny nosných těles (11, 21) mají na obou vnějších čelech (12, 22) shodný tvar.
9. Cívka podle nároku 6, vyznačující se tím, že je upraveno první nosné těleso (11) mezi prvním vnějším čelem (12) a druhým vnějším čelem (22), zatímco druhé nosné těleso (21) je zaintegrováno do druhého vnějšího čela (22).
10. Cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že první segment (1) i druhý segment (2) jsou uzpůsobeny pro otočné uložení jejich nábojů (13, 23) na společném hřídeli (7), který je upraven pro uložení na rám (41) manipulačního ústrojí (4).
11. Cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že první náboj (13) i druhý náboj (23) jsou uzpůsobeny pro nezávislé uložení na rámu (41) manipulačního ústrojí (4).
- 6 CZ 2021 - 402 A3
12. Cívka podle jednoho z nároků 10 a 11, vyznačující se tím, že první segment (1) i druhý segment (2) jsou opatřeny spojovacími elementy (8) vybranými ze skupiny obsahující jednak šrouby (81) s maticemi (82), jednak hřídelové spojky (83) a jednak třecí pláty upevněné alespoň k jedné stykové ploše (14, 24).
CZ2021-402A 2021-09-01 2021-09-01 Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu CZ2021402A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-402A CZ2021402A3 (cs) 2021-09-01 2021-09-01 Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-402A CZ2021402A3 (cs) 2021-09-01 2021-09-01 Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2021402A3 true CZ2021402A3 (cs) 2023-03-08

Family

ID=85384239

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-402A CZ2021402A3 (cs) 2021-09-01 2021-09-01 Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2021402A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU711531B2 (en) Spooling device, especially for the spooling of load straps
US3837691A (en) Knot tying apparatus
CZ214698A3 (cs) Způsob výroby kotouče z ohebného předmětu a cívka na ohebné předměty
JP2007532107A (ja) 牧草ベイルまたは同種物の包装装置
WO2015091377A1 (en) Device for processing round bales wrapped in wrapping material
US4462551A (en) Retractible fly tying bobbin
US4277905A (en) Apparatus for detaching releasable snoods from a fishing line
CZ2021402A3 (cs) Způsob manipulace se závlahovou hadicí a cívka pro provádění způsobu
KR20160021786A (ko) 스트립 형상 부재들을 맞대기 이음하기 위한 장치 및 방법
ES2744875T3 (es) Uso de un contenedor de manipulación de bobinas de hilo, bobinadora de hilo, grupo constructivo de bobinadora de hilo y procedimiento para la manipulación de una bobina de hilo
CN103988818A (zh) 纺车式绕线轮的线卡定件及使用该线卡定件的纺车式绕线轮的卷筒
CA3156889A1 (fr) Procede de prehension et d'extraction du moyen de liaison d'une botte et machine destinee a charger, defaire, distribuer et/ou transformer une telle botte et munie d'un dispositif de prehension et d'extraction
US8944359B2 (en) Machine for winding pairs of tubes parallel to an advancing direction and independent of each other
US3544031A (en) Mobile wire roller apparatus
CZ35948U1 (cs) Cívka pro manipulaci se závlahovou hadicí
CN214942543U (zh) 一种土建用钢筋笼定型模具
RU205225U1 (ru) Намотчик ленты капельного орошения
FR3084095A1 (fr) Kit pour dispositif de manutention d'un element enroulable souple
JP6305817B2 (ja) 巻取装置
EP3633122B1 (de) Gerät für die unterstützung des auf- und abbaus von weidezäunen
RU2435366C2 (ru) Устройство для сматывания в бобины и раскладки гибких поливных трубопроводов системы капельного орошения
DE102019121634A1 (de) Abbinder und Verfahren zum Betreiben eines Abbinders
DE2528704A1 (de) Garnpack und verfahren zu seiner herstellung
JPH0819353A (ja) 電動式の手網竿
JP2007111014A (ja) 振出竿固着解除器