CZ2018658A3 - Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii - Google Patents

Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii Download PDF

Info

Publication number
CZ2018658A3
CZ2018658A3 CZ2018658A CZ2018658A CZ2018658A3 CZ 2018658 A3 CZ2018658 A3 CZ 2018658A3 CZ 2018658 A CZ2018658 A CZ 2018658A CZ 2018658 A CZ2018658 A CZ 2018658A CZ 2018658 A3 CZ2018658 A3 CZ 2018658A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seat
block
chair
support
travel
Prior art date
Application number
CZ2018658A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308065B6 (cs
Inventor
Jaroslav Průcha
Karel Hána
Original Assignee
Embitron S R O
Ceske Vysoke Uceni Tech V Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Embitron S R O, Ceske Vysoke Uceni Tech V Praze filed Critical Embitron S R O
Priority to CZ2018658A priority Critical patent/CZ2018658A3/cs
Publication of CZ308065B6 publication Critical patent/CZ308065B6/cs
Publication of CZ2018658A3 publication Critical patent/CZ2018658A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61GTRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
    • A61G5/00Chairs or personal conveyances specially adapted for patients or disabled persons, e.g. wheelchairs
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61GTRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
    • A61G5/00Chairs or personal conveyances specially adapted for patients or disabled persons, e.g. wheelchairs
    • A61G5/10Parts, details or accessories

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)

Abstract

Polohovatelné křeslo (21) pro vakuově kompresní terapii s podvozkem (22), sedacím a opěrným mechanismem, jenž zahrnuje opěrnou část (2), pravou a levou opěrku (3a, 3b) a sedák (1), kde opěrná část (2) je spojena se sedákem (1) aretačním spojem (16), kde sedák (1) zahrnuje pevnou proximální část (1a) a distální část (1b), která je spojená s proximální částí (1a) kloubem (15), kde distální část (1b) je rozdělena na pravou a levou distální část (1b, 1bb), přičemž k sedáku (1) jsou upevněny pravá a levá opěrka (3a, 3b), a podvozek (22) je opatřen blokem (4) mechanismu lineárního posuvu, který zahrnuje dvě kolineárně umístěné vodící tyče (14) uložené v kruhových otvorech (23) podvozku (22), a hřeben (29) opatřený tyčí pro ovládání aretace (32), jenž je na svých koncích otočně připevněn k podvozku (22) sklopným pákovým mechanismem (31) s pružinou (30), přičemž vodící tyče (14) jsou suvně uloženy v trubkách (13) pojezdového bloku.

Description

Vynález se týká polohovatelného křesla pro vakuově kompresní terapii se sedacím a polohovacím mechanismem, jenž zahrnuje opěrnou část, pravou a levou opěrku a sedák, kde opěrná část je spojena se sedákem pomocí aretačního spoje, kde sedák zahrnuje pevnou proximální část a distální část, která je spojená s proximální částí prostřednictvím kloubu, kde distální část je rozdělena na pravou a levou distální část, přičemž k sedáku jsou upevněny pravá a levá opěrka, jenž je určeno k umístění pacienta a nastavení sklonu opěrné plochy zad při podávání procedur vakuově-kompresní terapie.
Dosavadní stav techniky
Podávání léčebných procedur vakuově-kompresní terapie obvykle vyžaduje umístit pacienta na židli nebo křeslo a uvést jej do sedící nebo supinační polohy. K tomuto účelu se používají různé typy nábytkových nebo medicínských křesel nebo židlí. Tato zařízení umožňují obvykle pohyb celého křesla či židle po pojezdových kolečkách, a to bez pacienta, případně, ale obtížněji, s pacientem, dále pak výškové nastavení sedáku, někdy i jeho sklon, a dále pak nastavení opěrné plochy zad, případně opěrky zátylku či hlavy, do sklonu odpovídajícího požadavkům na polohování pacienta, tj. do vzpřímené polohy, lehkého záklonu až do supinace.
Veškeré tyto možnosti nejsou v mnoha případech z hlediska potřeb podávání procedur vakuověkompresní terapie zcela postačující, zejména při aplikaci této medicínské technologie na dolní končetinu. Pacient s postižením dolní končetiny má obvykle sníženou mobilitu a prvním problémem je již jeho přemístění na křeslo nebo židli z invalidního vozíku, lůžka, nebo po odložení pomůcek umožňujících jeho bipedální lokomoci. Nevýhoda dosavadního stavu techniky přitom spočívá v tom, že při přemísťování pacienta se sníženou schopností mobility na křeslo vakuově kompresní terapie jsou oboustranné opěrky paží na obtíž, zatímco během podávání procedury z důvodu udržení stability pacienta na křesle jsou tyto opěrky velmi potřebné.
Dalším problémem je nutnost umístit léčenou končetinu pacienta co nejhlouběji do aplikátoru přístroje pro vakuově-kompresní terapii, tedy tak, aby v aplikátoru byla léčená končetina umístěna co nejvíce proximálně. Hluboký sedák křesla nebo židle brání nasunutí aplikátoru přístroje na končetinu.
Zásadní problém dále představují obtíže při optimálním polohování pacientovi postižené dolní končetiny vůči hrdlu aplikátoru, do kterého bude léčená končetina vsouvána, přičemž rozhodujícím problémem je zde dosažení potřebné boční, laterální pozice léčené končetiny, tedy ve směru podél frontální osy těla, kdy je nutné, aby končetina v tomto směru svojí osou směřovala centrálně dovnitř aplikátoru, provedeného obvykle jako válec, jehož hrdlem se končetina vsouvá. Jedná se tedy o požadavek správného polohování léčené končetiny a tím i celého pacienta vzhledem k aplikátoru obvykle válcového tvaru. Jakákoliv nekolinearita osy válcového aplikátoru a osy končetiny vede k nutnosti používání vyšších těsnicích tlaků v hermeticky utěsňující manžetě v hrdle aplikátoru a tím i ke snížení účinnosti procedury vakuově-kompresní terapie, jakož i k diskomfortu pacienta a riziku jeho ohrožení vznikem petechií. Vlastní aplikátor přístroje pro vakuově-kompresní terapii je obvykle vybaven možností pojezdu ve vertikálním směru nahoru a dolů, případně možností naklápění kolem příčné osy. Ani jeden z těchto polohovacích pohybů však nezajišťuje potřebu posunutí pacienta na aplikačním křesle vlevo či vpravo, tedy ve směru podél laterální osy ve frontální rovině těla pacienta. Navíc pojezdová kolečka většiny křesel nejsou - a z mnoha důvodů ani nemohou být - všesměrová. Absence možnosti příčného posunutí pacienta vzhledem k hrdlu aplikátoru přístroje pro vakuověkompresní terapii významně limituje účinnost této léčebné procedury.
- 1 CZ 2018 - 658 A3
V českém patentu CZ 282547 B6 je popsán pojízdný (invalidní) vozík s rámem vhodný pro transport sedící osoby. Na rámu je uspořádáno opěradlo, sedadlo, opěry pro nohy, zadní kola a přední kola. Rám zahrnuje dvojici stojný zadních trubek, přičemž na každé je pomocí výškově přestavitelného držáku uspořádána podélná trubka, na které je pevně připojena přední trubka pomocí nátrubku. Tato přední trubka je spojena otočně pomocí otočného kloubu s trubkou sedadla, která je posuvně a zároveň otočně upevněna na zadní trubku pomocí kloubového spojení. Mezi dvěma podélnými trubkami je pomocí dvojice držáků upevněna zadní osa, na které jsou pomocí šikmých os otočně upevněny zadní kola s negativní sbíhavostí. V oblasti připojení nátrubků předních trubek na podélné trubky je uspořádána dvojice připevňovacích dílů s držáky předních kol. Vhodným přestavěním zadní osy vůči podélným trubkám lze docílit výškové přestavování sedadla. Posunutím zadních trubek v držácích je docíleno výškové přestavění podélných trubek, zadních kol, předních kol a přestavění sklonu sedadla v ose trubek sedadla kvůli změně vzdáleností mezi držáky a kloubovými spojeními. Opěradlo je samostatně sklopné dopředu pomocí přestavitelných kloubů. Nevýhodou tohoto řešení je, že pojízdný vozík neumožňuje laterální pohyb pacienta ve směru frontální osy jeho těla. Navíc, sedadlo ani pažní opěrky nejsou blíže popsány, a tudíž není zřejmé, zdaje vozík uzpůsoben pro bezpečné a stabilní usazení pacienta podstupujícího vakuově-kompresní terapii.
V českém patentu CZ 297880 B6 je popsáno křeslo vhodné pro gynekologické a urologické prohlídky, zahrnující základovou desku s podpěrným sloupkem, který nese sklopnou část křesla. Na podpěrném sloupku je vedena teleskopicky výškově přestavitelná sloupková hlava, umožňující výškové nastavování křesla. Vlastní křeslo dále zahrnuje opěradlo uložené na sloupkové hlavě kyvné kolem osy naklápění a spojené se sedací plochou kyvné pomocí další osy naklápění. Na dolní straně sedací plochy je na obou stranách upevněn nosič s do úhlu ohnutou opěrkou pro nohy, která na distálním konci přechází do půlkruhu ohnuté tyče spojené se sedací plochou a sloužící jako opěrka pro ruce. Dále jsou popsány prvky uložení svitku pásu krycího materiálu, který pokrývá opěradlo se sedací plochou, prvky opěrné konstrukce opěradla a podušky hlavy, prvky výkyvné misky pro sekret, umístitelné přímo pod sedací plochu v případě potřeby. Nevýhodou tohoto řešení je, že křeslo neumožňuje laterální pohyb pacienta ve směru frontální osy jeho těla. Navíc, sedací plocha je provedena ve formě jednolitého sedáku bez proximální a distální části, což neumožňuje rozdělení sedací plochy pro potřeby dostatečně hlubokého (v proximálním směru) zasunutí jedné dolní končetiny do přístroje pro vakuověkompresní terapii se současným ponechání druhé dolní končetiny stabilně na sedací ploše proximálně i distálně. V případě omezené mobility pacienta budou dále prvky nosiče s ohnutou opěrkou pro nohy a ohnutými tyčemi, jakožto pažními opěrkami, pacientovi při usazování na křeslo zavazet. Pažní opěrky navíc nejsou sklopné ani odnímáteIné.
Podstata vynálezu
Cílem předkládaného vynálezu je navrhnout polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii, které umožní bez rizika kolize nasunout aplikátor přístroje pro vakuově-kompresní terapii dostatečně daleko na končetinu v jejím proximálním směru, aniž by přitom byla ohrožena stabilita sedícího pacienta, dále umístit pacienta se sníženou mobilitou na křeslo z boku, aniž by loketní (pažní) opěrka jakkoliv tomuto přemístění pacienta na křeslo bránila, a také umožní zavedení léčené končetiny dostatečně přesně centrálně do hrdla aplikátoru přístroje pro vakuověkompresní terapii, provedeného nej častěji v podobě válce.
Výše uvedeného cíle je dosaženo pomocí polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii s podvozkem opatřeným pojezdovými kolečky, a se sedacím a opěrným mechanismem, jenž zahrnuje opěrnou část, pravou a levou opěrku a sedák, jehož podstata spočívá v tom, že má opěrnou část spojenou se sedákem pomocí aretačního spoje, kde sedák zahrnuje pevnou proximální část a distální část, která je spojená s proximální částí prostřednictvím kloubu, kde
-2 CZ 2018 - 658 A3 distální část je rozdělena na pravou a levou distální část, přičemž k sedáku jsou pohyblivě upevněny pravá a levá opěrka.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii umožňuje laterální pohyb pacienta ve směru frontální osy jeho těla a zároveň prostřednictvím rozdělení sedáku umožní rovněž dostatečné zasunutí léčené končetiny do aplikátoru přístroje pro vakuově-kompresní terapii co nejdále proximálně, dále pak polohovatelné křeslo umožní sklopení nebo odejmutí opěrky paže, pohyb křesla
Výhodou je, že proximální část sedáku tvoří kovový rám, který je uprostřed propojen dvěma spojovacími tyčemi, jež jsou uspořádány v odstupu vůči sobě a jsou opatřeny spojovacími prvky s otvory pro šrouby, přičemž obě spojovací tyče jsou dále spojeny s jedním koncem připojovacích prvků, které jsou kolmé na spojovací tyče, zatímco druhý konec připojovacích prvků je opatřen otvorem pro šroub, kde se nasouvají pravá a levá odnímatelná opěrka.
Výhodou je, že podvozek tvoří dvě bočnice, které jsou na spodní straně ve svých předních i zadních částech vzájemně spojeny dvěma kovovými pásky opatřenými pojezdovými kolečky, přičemž bočnice jsou v horních zadních částech dále spojeny vzpěrou, a ve své střední části jsou opatřeny dvěma kruhovými otvory pro uložení vodicích tyčí, jež jsou uspořádány nad sebou a kolineámě v odstupu vůči sobě, kde podvozek je spojen s spojovacími prvky sedáku pomocí pojezdového bloku.
Výhodou je, že pojezdový blok tvoří připevňovací deska, dvě bočnice pojezdového kola, z nichž jedna je opatřena prodlouženou spodní okrajovou částí, a dvě trubky vodicích tyčí, přičemž bočnice pojezdového bloku spojují připevňovací desku s trubkami vodicích tyčí, zatímco připevňovací deska pevně spojuje pojezdový blok s spojovacími prvky sedáku.
Výhodou je, že polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii má blok mechanismu lineárního posuvu, který zahrnuje dvě kolineámě umístěné vodicí tyče, jež jsou uloženy v kruhových otvorech podvozku, a hřeben opatřený tyčí pro ovládání aretace, který je na svých koncích otočně připevněn k podvozku pomocí sklopného pákového mechanismu s pružinou, přičemž na vodicích tyčích jsou nasunuty trubky pojezdového bloku.
Výhodou je, že polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii s rozdělením sedáku křesla na proximální a dvě distální části, kde proximální část je pevná, zatímco distální části jsou samostatně sklopitelné nebo odnímatelné, a to pro každou končetinu zvlášť. Takové uspořádání polohovatelného křesla umožňuje bez rizika kolize nasunout aplikátor přístroje pro vakuověkompresní terapii dostatečně daleko na končetinu v jejím proximálním směru, aniž by přitom byla ohrožena stabilita sedícího pacienta.
Výhodou polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii se sedacím a polohovacím mechanismem dále je, že má opěrky paží řešené jako odnímatelné nebo sklopné. Takové řešení umožňuje umístit pacienta se sníženou mobilitou na křeslo z boku z vhodné strany, aniž by pažní opěrka, jakkoliv tomuto přemístění pacienta na křeslo bránila.
Výhodou vynálezu polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii se sedacím a polohovacím mechanismem dále je, že je opatřeno lineárním pojezdem, jež umožňuje posunutí pacienta nacházejícího se v sedící nebo supinační poloze vpravo či vlevo, tedy ve směru podél laterální osy ve frontální rovině těla pacienta, přičemž se pohybuje celý sedací i opěrný mechanismus křesla, čímž lze docílit požadovaného zavedení léčené končetiny přesně centrálně do hrdla aplikátoru, provedeného nej častěji v podobě válce, přičemž tento lineární pojezd lze v optimální poloze zabrzdit.
CZ 2018 - 658 A3
Objasnění výkresů
Řešení podle tohoto vynálezu je blíže představeno pomocí výkresů, kde obr. 1 představuje schematické uspořádání polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii z půdorysného pohledu, na obr. 2 je z bokorysného pohledu schematicky naznačen pohyb opěrné zádové části křesla vůči horizontální části sedací, jakož i možnost odnímání či sklopení pažních opěrek, stejně tak jako možnost sklopení či odnímání distálních částí sedáku, na obr. 3 je z půdorysného pohledu znázorněno schematické uspořádání polohovatelného křesla se sklopenou pravou dělenou distální částí sedáku, na obr. 4 je znázorněn podvozek polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii; na obr. 5 je znázorněn pojezdový blok polohovatelného křesla pro vakuově-kompresní terapii, obr. 6 je z bokorysného pohledu realisticky znázorněno polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii; na obr. 7 jsou znázorněny ovládací prvky lineárního posuvného mechanismu, a obr. 8 znázorňuje detail lineárního posuvného mechanismu, obr. 9 znázorňuje detail spodní strany sedáku a obr. 10 znázorňuje polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii s odnímatelnou opěrkou.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude osvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odkazem na příslušné výkresy.
Schematické uspořádání polohovatelného křesla 21 pro vakuově-kompresní terapii se sedacím a polohovacím mechanismem je znázorněno na obr. 1, obr. 2, obr. 3. Z obr. 1 je patrna rovněž možnost pohybu celého sedacího a polohovacího mechanismu podél laterální osy těla pacienta vpravo i vlevo. Jak z obr.l dále vyplývá, sedací a polohovací mechanismus zahrnuje opěrnou část 2, odnímatelnou nebo sklopnou levou a pravou opěrku 3a a 3b a sedák 1, jenž je rozdělen na pevnou proximální část la a pohyblivou nebo odnímatelnou pravou a levou distální část 1b a Ibb, přičemž celé sedací a polohovací ústrojí se může pohybovat prostřednictvím lineárního pojezdu laterálně vpravo - ve směru šipky 4b nebo vlevo - ve směru šipky 4a.
Z obr. 1 a 2 je dále patrné, že opěrná část 2 je připevněna k zadní, vzhledem k tělu pacienta proximálně umístěné části la sedáku 1 prostřednictvím aretovatelného otočného spoje 16, kde aretace může být zajištěna jak třecím závitovým spojem umístěným v ose spoje sedáku la a opěrné části 2 s utahovací růžicí 16a. tak prostřednictvím svisle umístěné výkyvné tyče 16b. která volně suvně prochází válcovým otvorem v horizontálním výkyvném bloku s madly pro ruční ovládání uvolnění aretace, přičemž spoj je aretován třením výkyvné tyče 16b ve výkyvném bloku 16bb. kde potřebného tření je docíleno pomocí pružiny 16bbb. jak je patrné z obr. 7. Z obr. 1 a obr. 2 dále pak obr. 3 a obr. 6 je patrné, že obě distální části 1b a Ibb jsou připevněny k proximální části la prostřednictvím kloubových, otočných nebo odnímatelných spojů 15. Z obr. 2 je rovněž patrné příkladné provedení polohovatelného křesla 21 pro vakuově-kompresní terapii, které má sklopitelnou pravou, resp. levou pažní opěrku 3b a 3a, které lze prostřednictvím dalších kloubových, otočných nebo odnímatelných spojů 28 sklápět, a to pro zajištění snazšího přemístění pacienta do polohovatelného křesla 21.
Z obr. 3 vyplývá, že na pevnou a nepohyblivou proximální část la se umísťuje dorzální sedací část těla pacienta, tedy ta část, která je orientovaná nejvíce proximálně vzhledem k dolní končetině 5. Toto uspořádání umožňuje hlubší proximální zavedení aplikátoru 6 na léčenou končetinu. Na pravou nebo levou distální část 1b, Ibb sedáku 1 se umísťuje proximální sedací stehenní část neléčené končetiny pacienta. V tom případě je jedna-z distálních částí 1b, Ibb, nacházející se pod léčenou končetinou 5, sklopena nebo odejmuta, takže aplikátor 6 přístroje pro vakuově-kompresní terapii může být zaveden dostatečně daleko proximálně na léčenou končetinu 5, aniž by docházelo ke kolizi mezi křeslem pacienta a aplikátorem 6. Tímto způsobem je zajištěna i potřebná stabilita sedícího pacienta, jehož proximální stehenní část neléčené končetiny
-4CZ 2018 - 658 A3 spočívá dostatečně pevně na nesklopené nebo neodejmuté pravé nebo levé distální části 1b, Ibb sedáku 1. Práv nebo levá distální část 1b a Ibb sedáku 1 jsou tedy od sebe podélně odděleny, přičemž každá z těchto částí může být samostatně sklopena nebo odejmuta. Pravá a levá distální část 1b a Ibb jsou uspořádány tímto způsobem proto, aby bylo možno aplikátor 6 přístroje pro vakuově-kompresní terapii požadovaným způsobem nasunout hlouběji, tedy proximálněji na léčenou končetinu 5. A to jak při odejmutí nebo sklopení pravé distální části sedáku 1b na pravou končetinu 5, tak při odejmutí nebo sklopení levé distální části Ibb na levou končetinu. Pacient i po sklopení nebo odejmutí pravé distální částí 1b. či sklopení nebo odejmutí levé distální části Ibb. stále sedí na proximální části la sedáku 1 a na jedné z nesklopených částí 1b a Ibb sedáku a není tedy ohrožen nestabilitou sedu.
Na obr. 1, obr. 3 a dále na obr. 8 je také naznačen směr lineárního posuvu pacienta vlevo 4a a směr lineárního posuvu pacienta vpravo 4b, který zajišťuje blok mechanismu lineárního posuvu. Blok mechanismu lineárního posuvu zahrnuje podvozek 22 opatřený dvěma kolineámě umístěnými vodícími tyčemi 14, které lehce suvně prochází pojezdovým blokem 17. jak je patrné z obr. 5 a obrázku 8. Blok mechanismu lineárního posuvu umožňuje pohybovat celým sedacím a opěrným mechanismem polohovatelného křesla 21 v lineárním horizontálním směru a posouvat tak pacienta ve směru 4a, 4b laterální osy jeho těla vpravo, vlevo a nacházet tak ideální pozici centrického umístění léčené končetiny 5 do aplikátoru 6 přístroje pro vakuově-kompresní terapii.
Na obr. 4 je znázorněn podvozek 22, který tvoří dvě bočnice 7 z kovového materiálu, jež jsou na spodní straně ve svých předních i zadních částech vzájemně spojeny dvěma kovovými pásky 10. Na kovových páscích 10 jsou uspořádána pojezdová kolečka 19. Bočnice 7 jsou v horních zadních částech dále spojeny vzpěrou 9. Bočnice 7 mají ve střední části vytvořeny dva kruhové otvory 23 pro uložení vodicích tyčí 14, jež jsou uspořádány nad sebou a kolineámě v odstupu vůči sobě. Bočnice 7 mají v přední části vytvořeny drážky určené pro zasunutí trnože 8, která je provedena jako deska a může být opatřena gumovou podložkou.
Na obr. 8 je znázorněn lineární pojezdový mechanismus polohovatelného křesla pro vakuověkompresní terapii, který se sestává ze dvou vodicích tyčí, nožního odbrzďovacího mechanismu s pružinou a aretačním hřebenem a vlastního bloku mechanismu lineárního posuvu. Z obr. 8 vyplývá, že blok mechanismu lineárního posuvu, který zahrnuje podvozek 22 opatřený dvěma kolineámě umístěnými vodícími tyčemi 14, na kterých je lehce suvně nasunut pojezdový blok 17, dále vyobrazený na obr. 5. Tento pojezdový blok 17 je pevně spojen s sedacím a polohovacím mechanismem křesla, přičemž toto spojení je uskutečněno pomocí připevňovací desky 11. Blok mechanismu lineárního posuvu dále zahrnuje bočnice 12 pojezdového bloku, které spojují připevňovací desku 11 s trubkami (domečky) 13 vodicích tyčí 14, přičemž suvný spoj mezi vodícími tyčemi 14 a tmbkami (domečky) 13 může být zajištěn ložisky nebo kluznými pouzdry. Připevňovací deska 11 může mít v půdorysu například čtyřúhelníkový tvar a ve svých rozích je opatřena otvory pro šrouby, pomocí nichž se ze strany vnější části připojuje k proximální části la sedáku 1- K vnitřní části připevňovací desky 11 jsou v odstupu vůči sobě svárem připojeny dvě bočnice 12 stojanu. Bočnice 12 stojanu mají v sobě vytvořeny dva otvory, jež jsou uspořádány nad sebou a v odstupu vůči sobě. V těchto otvorech jsou kolineámě uloženy trubky (domečky) 13 určené pro vodicí tyče 14, přičemž trubky 13 prochází skrz bočnice 12 stojanu 17 a jsou zajištěny víčky 20.
Obr. 5 znázorňuje pojezdový blok, který umožňuje lineární pohyb ve směru laterální osy těla pacienta, přičemž tento lineární pohyb je realizován mezi podvozkem a pohyblivou částí polohovatelného křesla se sedacím a polohovacím mechanismem.
Na obr. 6 je znázorněno polohovatelné křeslo 21 určené k přístroji pro vakuově-kompresní terapii. V tomto provedení polohovatelné křeslo 21 disponuje opěrným a sedacím mechanismem, který je tvořen opěrnou částí 2, odnímatelnou pravou a levou opěrkou 3a a 3b a sedákem 1. Polohovatelné křeslo 21 dále zahrnuje podvozek 22, v němž je uložen blok mechanismu
-5 CZ 2018 - 658 A3 lineárního posuvu. Z obr. 6 je dále patrné, že otvory 23 pro vodicí tyče 14 jsou kryty víčky 20. A dále to, že podvozek 22 je spojen se sedákem 1 prostřednictvím pojezdového bloku 17.
Detail upevnění odnímatelné opěrky 3a k proximální části la sedáku 1 je znázorněn na obr. 9 a obr. 10. V tomto provedení je proximální část la sedáku 1 tvořena kovovým rámem 24, který je uprostřed propojen dvěma spojovacími tyčemi 26, jež jsou uspořádány v odstupu vůči sobě. Spojovací tyče 26 jsou opatřeny spojovacími prvky 27 s otvory pro šrouby 18, kterými se připevňuje připojovací deska 11. Obě spojovací tyče 26 jsou dále spojeny s jedním koncem připojovacích prvků 25, jež jsou kolmé na spojovací tyče 26. Druhý konec připojovacích prvků 25 ie opatřen otvorem pro šroub 18. Na druhé konce připojovacích prvků 25 se nasouvají pravá a levá odnímatelná opěrka 3a a 3b, ve kterých je vytvořen otvor pro šroub 28.
Na obr. 8 je znázorněn detail bloku mechanismu lineárního posuvu, který zahrnuje podvozek 22. ve kterém jsou pevně umístěny pojezdové tyče 14, vzájemně kolineámě uspořádané, po nichž se prostřednictvím trubek (domečků) 13 suvně pohybuje pojezdový blok 17, který je dále pevně spojen prostřednictvím upevňovací desky 11 se sedacím a polohovacím mechanismem křesla, přičemž účel mechanismu lineárního posuvu spočívá v možnosti posunout pacienta ve směru laterální osy jeho těla tak, aby léčená končetina byla napolohována co nejlépe centrálně vzhledem k aplikátoru 6 přístroje pro vakuově-kompresní terapii, což je podmínkou pro bezpečné a účinné podávání této léčebné procedury. Přitom mechanismus lineárního posuvu lze v požadované poloze zaaretovat prostřednictvím hřebenu 29, do jehož zubů zapadne prodloužená spodní okrajová část 33 jedné z bočnic 12 pojezdového bloku 17 a v této zaaretované poloze je udržuje pružina 30, takže pro plynulý pohyb je nutno takto vytvořenou aretaci uvolnit, což se docílí stlačením nebo sešlápnutím hřebenu 30 směrem dolů prostřednictvím tyče ovládání aretace 32 pevně spojené s hřebenem, poněvadž hřeben jez obou stran otočně uchycen na sklopném pákovém mechanismu 31.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle vynálezu je možno účelně a prospěšně využívat v lékařství jako doplněk přístroje pro vakuově-kompresní terapii, a to zejména ve fýzikální medicíně, rehabilitaci, diabetologii, angiologii, flebologii, neurologii, ortopedii, traumatologii, chirurgii, balneologii, ve sportovní a kosmetické medicíně a též pro prevenci, pro rekondici, regeneraci a reaktivaci končetin.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (33)

1. Polohovatelné křeslo (21) pro vakuově kompresní terapii s podvozkem (22), sedacím a opěrným mechanismem, jenž zahrnuje opěrnou část (2), pravou a levou opěrku (3a a 3b) a sedák (1), kde opěrná část (2) je spojena se sedákem (1) pomocí aretačního spoje (16), kde sedák (1) zahrnuje pevnou proximální část (la) a distální část (1b), která je spojená s proximální částí (la) prostřednictvím kloubu (15), kde distální část (1b) je rozdělena na pravou a levou distální část (1b a Ibb), přičemž k sedáku (1) jsou upevněny pravá a levá opěrka (3a a 3b), vyznačující se tím, že proximální část (la) sedáku (1) tvoří kovový rám (24), který je uprostřed propojen dvěma spojovacími tyčemi (26), jež jsou uspořádány v odstupu vůči sobě a jsou opatřeny spojovacími prvky (27) s otvory pro šrouby (18), přičemž každá spojovací tyč (26) je dále spojena s jedním koncem připojovacího prvku (25) pro nasunutí odnímatelné opěrky (3), který je uspořádán kolmo na spojovací tyč (26), zatímco druhý konec připojovacího prvků (25) je opatřen otvorem pro šroub (18), přičemž podvozek (22) tvoří dvě bočnice (7), které jsou na spodní straně ve svých předních i zadních částech vzájemně spojeny dvěma kovovými pásky (10) opatřenými pojezdovými kolečky (19), a bočnice (7) jsou v horních zadních částech dále spojeny vzpěrou
-6CZ 2018 - 658 A3 (9), a ve své střední části jsou opatřené dvěma kruhovými otvory (23) pro uložení vodicích tyčí (14), které jsou uspořádány nad sebou a kolineámě v odstupu vůči sobě, přičemž podvozek (22) je spojen s spojovacími prvky (27) sedáku (1) pomocí pojezdového bloku (17), který tvoří připevňovací deska (11), dvě bočnice (12) pojezdového kola, z nichž jedna je opatřena 5 prodlouženou spodní okrajovou částí (33), a dvě trubky (13) vodicích tyčí, přičemž bočnice (12) pojezdového bloku spojují připevňovací desku (11) s trubkami (13) vodicích tyčí, zatímco připevňovací deska (11) pevně spojuje pojezdový blok (17) s spojovacími prvky (27) sedáku (1), přičemž pojezdový blok (17) a podvozek (22) je opatřen blokem (4) mechanismu lineárního posuvu, který zahrnuje dvě kolineámě umístěné vodicí tyče (14), jež jsou uloženy v kruhových to otvorech (23) podvozku (22), a hřeben (29) opatřený tyčí pro ovládání aretace (32), jenž je na svých koncích otočně připevněn k podvozku (22) pomocí sklopného pákového mechanismu (31) s pružinou (30), přičemž vodicí tyče (14) jsou suvně uloženy v trubkách (13) pojezdového bloku (17).
5 výkresů
Seznam vztahových značek
1 - sedák la - proximální část sedáku 1b - pravá distální část sedáku Ibb - levá distální část sedáku
2 - opěrná část
3a - levá odnímatelná opěrka
3b - pravá odnímatelná opěrka
4 - blok mechanismu lineárního posuvu
4a - směr lineárního posuvu sedacího mechanismu vlevo
4b - směr lineárního posuvu sedacího mechanismu vpravo
5 - léčená končetina
6 - aplikátor
7 - bočnice
8 - trnož
9 - vzpěra
10 - pásek
11 - připevňovací deska
12 - bočnice pojezdového bloku
13 - trubka vodicí tyče (domeček)
14 - vodicí tyč
15 - kloub
16 - aretovatelný otočný spoj,
16a - utahovací růžice
16b - svislá výkyvná tyč
16bb - horizontální výkyvný blok s madly k ručnímu ovládání
16bbb - pružina horizontálního výkyvného bloku
17 - pojezdový blok
18 - šroub
19 - kolečka
20 - víčko vodicí tyče mechanismu lineárního pojezdu
21 - polohovatelné křeslo
22 - podvozek
23 - otvor vodicí tyče
24 - kovový rám
25 - připojovací prvek
26 - spojovací tyč
-7 CZ 2018 - 658 A3
27 - spojovací prvek
28 - spoj pažní opěrky
29 - hřeben
30 - pružina
31 - pákový mechanismus uchycení hřebene
32 - tyč ovládání aretace
33 - prodloužená spodní okrajová část bočnice pojezdového bloku
CZ2018658A 2018-11-29 2018-11-29 Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii CZ2018658A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018658A CZ2018658A3 (cs) 2018-11-29 2018-11-29 Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018658A CZ2018658A3 (cs) 2018-11-29 2018-11-29 Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308065B6 CZ308065B6 (cs) 2019-12-04
CZ2018658A3 true CZ2018658A3 (cs) 2019-12-04

Family

ID=68695574

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018658A CZ2018658A3 (cs) 2018-11-29 2018-11-29 Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2018658A3 (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9113085U1 (de) * 1991-10-21 1991-12-12 MEYRA Wilhelm Meyer GmbH & Co KG, 4925 Kalletal Rollstuhl
DE19853270A1 (de) * 1998-11-18 2000-05-25 Maquet Ag Patientenstuhl

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308065B6 (cs) 2019-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7419176B2 (en) Stand-up wheelchair
US2295006A (en) Invalid support
US4974905A (en) Chair bed
US4207879A (en) Therapeutic apparatus for use in treatment of muscular and skeletal disorders
EP1165005B1 (en) Patient transport system
FI77570C (fi) Foerfarande och anordning foer att utan tunga lyft foera en roerelsehaemmad person fraon sittande till liggande staellning.
US9173800B2 (en) Device for assisting childbirth
US5201087A (en) Patient presentation
US20040051279A1 (en) Mobile elevating chair apparatus
JPH0341180B2 (cs)
KR101482769B1 (ko) 자세보조기능을 가지는 휠체어
KR101403555B1 (ko) 장애인을 위한 자세유지 조절 기능을 갖춘 자세유지 보조기구 장치
CN112930160A (zh) 用于稳定、固定患者和使其活动的辅助装置
US3606302A (en) Life support cart
GB2125285A (en) Invalid chair
US5829766A (en) Device for dressing and undressing and for the cleaning and care of the body of a handicapped person
CZ2018658A3 (cs) Polohovatelné křeslo pro vakuově-kompresní terapii
CZ32593U1 (cs) Polohovatelné křeslo pro vakuově kompresní terapii
GB2617570A (en) Intensive care chair
GB2340388A (en) Body Support System
JP4256385B2 (ja) 車椅子用レッグレスト
CN212439099U (zh) 一种骨科轮椅
KR101473876B1 (ko) 일반인, 장애인 및 노약자를 위한 분리 가능한 휠체어
JPH04285556A (ja) 起立補助器
JP3245055B2 (ja) 歯科治療台兼用車椅子