CZ2018594A3 - Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek - Google Patents

Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek Download PDF

Info

Publication number
CZ2018594A3
CZ2018594A3 CZ2018-594A CZ2018594A CZ2018594A3 CZ 2018594 A3 CZ2018594 A3 CZ 2018594A3 CZ 2018594 A CZ2018594 A CZ 2018594A CZ 2018594 A3 CZ2018594 A3 CZ 2018594A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
panels
sills
longitudinal
nut
support
Prior art date
Application number
CZ2018-594A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308048B6 (cs
Inventor
Jan Záruba-Pfeffermann
Michaela Kostelecká
Stanislav Novotný
Radka Pernicová
Petr TEJ
David Čítek
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2018-594A priority Critical patent/CZ2018594A3/cs
Publication of CZ308048B6 publication Critical patent/CZ308048B6/cs
Publication of CZ2018594A3 publication Critical patent/CZ2018594A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • E01C5/06Pavings made of prefabricated single units made of units with cement or like binders
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • E01C5/06Pavings made of prefabricated single units made of units with cement or like binders
    • E01C5/08Reinforced units with steel frames

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Systém sestává z příčných a podélných opěrných prahů (2) a (3) pod stykovými spárami silničních panelů (1), opatřených v podélné ose alespoň jednou maticovou průchodkou (6), a jsou současně využity jako součást zdvihacích přípravků pro vyzdvižení panelů (1) do žádoucí nivelety před jejich podlitím cementovou podlivkou (16). Panely (1) jsou v místech maticových průchodek (6) opatřeny na bočních okrajových stěnách prolisy a příčné a podélné opěrné prahy (2) a (3) jsou po stranách maticových průchodek (6) opatřeny otvory. Do prolisů a otvorů zapadají díly (18) a (19) vyjímatelných plastových zátek mající tvar spodní části montážních zdvihacích přípravků, které se po vyjmutí plastových zátek do prolisů a otvorů zasunuji za účelem vyzdvihnutí konstrukce vozovky do požadované nivelety před injektážním podlitím.

Description

Vynález je zaměřen na oblast rozvoje technologií výstavby rychlostních betonových komunikací a jejich rozšiřování, a to zejména na problém životnosti jízdních pruhů budovaných pro nákladní dopravu v kopcovitých terénech, kde často dochází ke kombinaci prakticky statického zatížení extrémními nápravovými tlaky při současném zahřívání povrchu vozovky sálavým teplem vyzařovaným spalovacími motory.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé, respektive užívané technologie výstavby jízdních dálničních pruhů pro nákladní dopravu v kopcovitém terénu nejsou zatím uspokojivým řešením problému.
Buď se připouští častější potřeby oprav extrémně zatěžovaných jízdních pruhů, nebo snížená kvalita, například nerovnosti jejich povrchu anebo využití výrazně nákladnější technologie použitím živičného povrchu se zaválcovanou speciální výztuží s vyšší tuhostí.
Ve snaze odstranit nejzávažnější nedostatek dosavadních technologií ve vztahu k potřebě rozšířit stávající dálniční komunikaci o další jízdní pruh, a to bez přerušení provozu neboli potřeby plné uzávěrky, a to pokud možno ani sousedního jízdního pruhu, se podařilo vyvinout novou metodiku výstavby podle patentu CZ 304730. Tato metodika spočívá v použití speciálních železobetonových silničních panelů, které jsou v první fázi výstavby na sucho rozloženy na zemním podkladu v konečném rozložení, přičemž je takto zbudovaná panelová vozovka využitelná jako hlavní komunikace staveniště a návazně jsou panely postupně pomocí závěsných šroubu vyzdvihovány do předepsané nivelety a podlévaný cementovou zálivkou, což je proces, kterému lze zajistit charakter plně pásové výroby s postupným posunem velmi krátkého staveniště a to bez přímého omezování sousedních jízdních pruhů.
Základním nedostatkem řešení podle výchozího vynálezu CZ 304730 je nedostatečně spolehlivě zajištěná ochrana vozovky před vytloukáním podloží vozovky pod mezipanelovými spárami. Z tohoto vyplývající zvýšené nároky na minimalizaci rozměru dilatačních mezipanelových spár vedou ke komplikacím panelové výstavby pruhů v oblouku vozovky problému klínových výplní spár. Vylepšení, hlavně snížení nákladů, si též vyžádalo řešení mechanických zdvihacích přípravků pro přizvedávání silničních panelů do nivelety před jejich podléváním tak, aby pro běžné opravy nebylo nutné využívat silovou výpomoc běžně jeřábové techniky. V době vzniku tohoto vynálezu též nebylo vývojově připraveno rozsáhlejší využívání vysokopevnostních betonů UHPC, které mohou zásadním způsobem zvýšit životnost silničních panelu a tento aplikační problém je v podstatě hledáním ekonomicky reálných řešení.
Podstata vynálezu
Nevýhody dosud známých řešení, které se nepodařilo odstranit, ani výchozím vynálezem podle patentu CZ 304730. odstraňuje nebo výrazným způsobem omezuje systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek, ale i jiných pojezdných ploch, kde se využívá montážní princip podlévání silničních panelů vyzdvižených závěsnými mechanizmy do žádoucí nivelety, podle předkládaného vynálezu. Podstata nového řešení spočívá v tom, že systém sestává z panelů, příčných opěrných prahů, podélných opěrných prahů a z montážních závěsných zdvihacích přípravků konzol. Panely jsou opatřeny injektážními průchodkami pro jejich podlévání a jsou po svém obvodu u spodní základny skokově zeslabeny pravoúhlým vybráním pro podsunutí příčných a podélných opěrných prahů ve tvaru pravoúhlých hranolů.
- 1 CZ 2018 - 594 A3
Jejich výška je rovná výšce pravoúhlého vybrání, šířka je rovná dvojnásobku šířky pravoúhlého vybrání zvětšené o šířku požadované dilatační stykové spáry a jejich délka je rovná maximálně délce příslušné strany panelu. Příčné opěrné prahy jsou opatřeny v podélné ose alespoň dvojicí souměrně vzhledem k jejich středu zatmelených maticových průchodek. Podélné opěrné prahy jsou opatřeny v podélné ose alespoň jednou zatmelenou maticovou průchodkou ve středu této podélné osy. Vnější průměry závitů maticových průchodek jsou větší než šířka požadované dilatační stykové spáry mezi panely. V polohách pod maticovými průchodkami jsou v podkladové zemině zabudovány opěrné betonové terče s osovým otvorem umístěným souose s otvorem maticové průchodky. V místech umístění maticových průchodek jsou panely na bočních okrajových stěnách opatřeny prolisy pro zapadnutí prvního dílu vyjímatelné plastové zátky ve tvaru závěsného šroubu opatřeného kovovým centračním kolíkem pro zapadnutí do otvoru příslušného opěrného terče. Příčné a podélné opěrné prahy jsou opatřeny po stranách maticových průchodek otvory pro těsný průchod druhého dílu vyjímatelné sestavy plastových zátek ve tvaru protilehlých pravoúhlých křidélek o tloušťce odpovídající požadované šířce dilatační stykové spáry mezi panely. Vnější tvar prvního a druhého dílu plastové zátky je shodný nebo mírně větší než tvar spodní částí montážních závěsných zdvihacích přípravků, které jsou součástí systému a jsou uzpůsobeny pro zasunutí do prostoru po vyjmuté sestavě plastových zátek. Tyto montážní závěsné zdvihací přípravky jsou tvořeny nadzemním opěrným ocelovým kroužkem s privařenými stojkami křidélkového tvaru pro opření o podkladovou zeminu zpevněnou opěrnými terči, a dále pak závěsným táhlem realizovaným závěsným šroubem pro závitový průchod přes maticové průchodky za účelem vyzdvihnutí konstrukce vozovky do požadované nivelety pro injektážní podlití
V případě použití pouze jedné maticové průchodky v podélných opěrných prazích jsou tyto podélné opěrné prahy za účelem dodržení rovnoběžnosti příčného opěrného prahu a podélné mezipanelové dilatační stykové spáry opatřeny minimálně dvěma dvojicemi, symetricky vzhledem k podélné ose daného opěrného podélného prahu vytvořenými, čepovými centračními výstupky. Tyto čepové centrační výstupky zapadají do příslušných prohlubní vytvořených ve spodních stranách podélné části osazení sousedících panelů, vzniklého nad pravoúhlým vybráním.
Panely jsou s výhodou vyrobeny litím z betonové směsi UHPC (Ultra-High Performance Concrete, tj. ultra-vysokopevnostní beton) do formy a jsou opatřeny zanořeným předvyrobeným jádrem z klasického železobetonu obsahujícího měkkou ocelovou výztuž. Injektážní průchodky pro podlévání panelů v zavěšené poloze odpovídají jejich požadované niveletě. Využití vysokopevnostních betonů pro povrchové partie silničních prefabrikátů zásadním způsobem zvyšuje jak mechanickou odolnost, tak i mrazuvzdomost silničních panelů.
Ponorné jádro panelů je s výhodou opatřeno soustavou vyčnívajících smyček ocelové výztuže pro vymezení polohy jádra ve formě při zalévání betonovou směsí UHPC v rámci konečné fáze výroby silničních panelů a pro zpevnění opěrných obvodových částí panelů.
Výhodné je, jsou-li stykové plochy příčných opěrných prahů, podélných opěrných prahů a panelů opatřeny pryžovým separačním polepem. Je rovněž možné všechny spodní plochy separující panely od injektážní podlívky, případně i boční plochy panelů a příčných a podélných opatřit separačním nátěrem.
Hlavním přínosem řešení podle vynálezu je zejména to, že se podařilo odstranit všechny technické překážky výchozího řešení podle patentu CZ 304730. Systém umožňuje se všemi výhodami universálně využívat metodu podlévaných betonových silničních panelů, která na minimum snižuje objem prací prováděných v terénu. Tím zároveň minimalizuje nároky na zábor půdy na staveniště, které lze navíc průběžně posouvat. Je tak možné technologii výstavby nebo oprav prakticky organizovat jako pásovou výrobu aplikovatelnou i jen na jednotlivé jízdní pruhy s posuvným velmi úzkým staveništěm. Tím jsou vytvořeny komplexní technické předpoklady pro možnost zásadního snížení nákladnosti výstavby a údržby dálničních komunikací s minimálními
-2CZ 2018 - 594 A3 nároky na provozní výluky z důvodu oprav, úprav a údržby vozovek.
Podložení stykových partií silničních panelů opěrnými prahy řeší problém nestejnoměmosti zatěžovaní podkladní zeminy, a tím i přetěžování okrajových partií silničních prefabrikátů
Objasnění výkresů
Příklad provedení systému pro prefabrikovanou výstavbu zejména železobetonových dálničních vozovek, je schematicky uveden na přiložených výkresech.
Obr. 1 je půdorysným pohledem na silniční panel zabudovaný do betonové panelové vozovky. Na tomto obrázku jsou naznačena též vedení řezů pro bokorysná znázornění konstrukce tohoto panelu, která jsou uvedena na dalších obrázcích.
Na obr. 2 je bokorysné znázornění řezu vozovky vedeného příčnou mezipanelovou spárou, kde jedna polovina je znázorněná v poloze před závěrečným podléváním a druhá polovina je znázorněná v definitivním stavu vozovky.
Na obr. 3 je bokorysné znázornění podélného řezu panelem, který je veden přes další montážní prvky, kterými jsou panely podle vynálezu opatřeny.
Obr. 4 je perspektivním znázorněním zdvihacího montážního přípravku pro nivelezaci povrchu vozovky v rámci přípravy panelů pro podlévání a na obr. 5 a 6 je znázorněna tvarově odpovídající vyjímatelná plastová zátka.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příkladná základní aplikace vynálezu je zobrazena na přiložených výkresech. Jedná se o využití silničního panelu 1 nové konstrukce jako základního prvku pro budování dálniční vozovky. Nové navržený systém pro prefabrikovanou výstavbu dálničních vozovek sestává vedle silničních panelů 1, zajišťující extrémně odolný povrch s vysokou životností, ze soustavy příčných opěrných prahů 2 a podélných opěrných prahů 3, které podpírají okrajové partie silničních panelů 1 a zabraňují vzájemným vertikálním posuvům okrajů sousedních panelů ve stykové spáře, a z montážních závěsných zdvihacích přípravků konzol. Panely 1, obr. 1, jsou opatřeny injektážními průchodkami 11 pro jejich podlévání a jsou po svém obvodu u spodní základny skokově zeslabeny pravoúhlým vybráním pro podsunutí příčných opěrných prahů 2 a podélných opěrných prahů 3. Příčné opěrné prahy 2 a podélné opěrné prahy 3 jsou ve tvaru pravoúhlých hranolů o výšce rovné výšce pravoúhlého vybrání, o šířce rovné dvojnásobku šířky pravoúhlého vybrání zvětšené o šířku požadované dilatační stykové spáry a o délce rovné maximálně délce příslušné strany panelu 1. Příčné opěrné prahy 2 jsou opatřeny v podélné ose alespoň dvojicí souměrně vzhledem k jejich středu zatmelených maticových průchodek 6, obr. 2 a 3. Podélné opěrné prahy 3 jsou opatřeny v podélné ose alespoň jednou zatmelenou maticovou průchodkou 6 ve středu této podélné osy. Vnější průměry závitů maticových průchodek 6 jsou větší než šířka požadované dilatační stykové spáry mezi panely 1. V polohách pod maticovými průchodkami 6 jsou v podkladové zemině 13 zabudovány opěrné betonové terče 4 s osovým otvorem 21 umístěným souose s otvorem maticové průchodky 6. V místech umístění maticových průchodek 6 jsou panely 1 na bočních okrajových stěnách opatřeny pro lisy pro zapadnutí prvního dílu 18 vyjímatelné plastové zátky ve tvaru závěsného šroubu 7 opatřeného kovovým centračním kolíkem 23 pro zapadnutí do osového otvoru 21 příslušného opěrného terče 4. Příčné opěrné prahy 2 a podélné opěrné prahy 3 jsou opatřeny po stranách maticových průchodek 6 otvory pro těsný průchod druhého dílu 19 vyjímatelné sestavy plastových zátek ve tvaru protilehlých pravoúhlých křidélek o tloušťce odpovídající požadované šířce dilatační stykové spáry mezi panely L Vnější tvar prvního dílu 18 a druhého dílu 19 plastové zátky je shodný nebo mírně větší
-3CZ 2018 - 594 A3 než tvar spodní části montážních závěsných zdvihacích přípravků, které jsou součástí systému a jsou uzpůsobeny pro zasunutí do prostoru po vyjmuté sestavě plastových zátek, obr. 4, 5 a 6. Tyto montážní závěsné zdvihací přípravky jsou tvořeny nadzemním opěrným ocelovým kroužkem 8 s přivařenými stojkami 9 křidélkového tvaru pro opření o podkladovou zeminu 13 zpevněnou opěrnými terči 4 a závěsným táhlem realizovaným závěsným šroubem 7 pro závitový průchod přes maticové průchodky 6 za účelem vyzdvihnutí konstrukce vozovky do požadované nivelety pro injektážní podlití.
Tyto montážní zdvihací přípravky umožňují sjednotit rozměr dilatačních spár a ponechávat na povrchu vozovky jen velmi malé dutiny, které lze velmi snadno vyplnit plastovými zátkami, aby bylo následně možné standardním způsobem vyplňovat dilatační spáry živičnou zálivkou a v případě potřeby vyzdvižení panelu snadno uvolnit tyto dutiny potřebné pro použití montážního přípravku.
V případě použití pouze jedné maticové průchodky 6 v podélných opěrných prazích 3 jsou tyto podélné opěrné prahy 3 za účelem dodržení rovnoběžnosti příčného opěrného prahu 2 a podélné mezipanelové dilatační stykové spáry opatřeny minimálně dvěma dvojicemi, symetricky vzhledem k podélné ose daného opěrného podélného prahu 3 vytvořenými čepovými centračními výstupky 10. Tyto čepové centrační výstupky 10 zapadají do příslušných prohlubní 20 vytvořených ve spodních stranách podélné části osazení sousedících panelů 1, vzniklého nad pravoúhlým vybráním. Systém čepových výstupků zásadním způsobem zvyšuje odolnost vozovky proti možným plazivým posuvům v důsledku proměnných horizontálních zatížení vozovky
V uvedeném příkladu jsou panely 1 z betonové směsi UHPC a jsou opatřeny zanořeným předvyrobeným jádrem 5, obr. 3, z klasického železobetonu obsahujícího měkkou ocelovou výztuž 17 a injektážní průchodky 11 pro podlévání panelů 1 v zavěšené poloze odpovídající jejich požadované niveletě. Ponorné jádro 5 panelů 1 je opatřeno soustavou vyčnívajících smyček 12 ocelové výztuže 17 pro vymezení polohy jádra 5 ve formě při zalévání betonovou směsí UHPC v rámci konečné fáze výroby silničních panelů l a pro zpevnění opěrných obvodových částí panelů 1. Rozdělení betonáže panelů na dvě fáze umožňuje pro manuálně náročnější operace využít formu pro odlití jádra jako šablonu pro vytvoření kostry prefabrikátu z výztužové oceli a tato panelová jádra zajišťovat předvýrobou a mechanizovatelnější konečné zalití vysokojakostním betonem UHPC provést s minimálními časovými nároky na využití nákladnějších forem na přesné odlévaní vnějších tvarů silničních panelů. Toto rozdělení betonáže rovněž usnadňuje tvarovou modifikaci silničních panelů pro obloukové zakřivení vozovky cestou vkládání klínových vložek do zalévací formy.
Stykové plochy příčných opěrných prahů 2, podélných opěrných prahů 3 a panelů 1 jsou v daném příkladu opatřeny pryžovým separačním polepem 15. Všechny spodní plochy 14 separující panely 1 od injektážní pódiivky 16, případně i boční plochy panelu 1, příčných opěrných prahů 2 a podélných opěrných prahů 3 jsou zde opatřeny separačním nátěrem. Separační zajištění těchto stykových ploch umožňuje manipulovat s jednotlivými panely vozovky jako s poklopy bez jejich poškození a tak např. opravu nivelety vozovky při celkovém selhání podloží řešit jen dalším postupným podléváním jednotlivých panelů.
Při přípravě silničních panelů 1 pro jejich podlití jsou nově využity speciální zdvihací přípravky s podpěrnou konzolou opatřenou opěrným kroužkem 8 s přivařenými křidélky 9 ve funkci opěrných stojek procházejících příslušnými otvory v příčných opěrných prazích 2 a v podélných opěrných prazích 3, přičemž jejich čela jsou opřena o opěrné terče 18 válcováním vtlačené do povrchu podkladové zeminy 13. Zdvihací sílaje na panel 1 vyvíjena a vnášena pomocí závěsných šroubů 7 přes šroubové matice 6 zalité v příčných opěrných prazích 2 a v podélných opěrných prazích 3. Vzájemnou příčnou polohu silničních panelů 1 fixuji čepové centrační výstupky 10, které jsou na horní straně podélných opěrných prahů 2.
-4CZ 2018 - 594 A3
Při vyzdvihování panelů 1 do žádané nivelety slouží opěrné příčné opěrné prahy 2 a podélné opěrné prahy 3 jako závěsný podpěrný element, přičemž pro rozkládání panelů 1 a příčných opěrných prahů 2 a podélných opěrných prahů 3 na podkladovou zeminu 13, opatřenou přesně rozloženými a zaválcovanými podpěrným terči 4, je vhodné využívat distanční montážní vložky obdobného tvaru, jako mají konzoly s opěrným kroužkem 8 a přivařenými křidélky 9 ve funkci spojek. Pokud vnější rozměr opěrného kroužku 8 těchto montážních vložek bude odpovídat rozměru závěsných šroubů 7, tak lze tyto vložky ponechat ve funkci plastových zátek jako součást vozovky jak v období jejího provizorního využití před jejím podlitím v konečné niveletě, tak i jako vyjímatelné plastové zátky v konečném stavu zhotovené vozovky. Smyslem distančních vložek jako vyjímatelných zátek je umožnit použití zdvihacích přípravků v případě oprav vozovek, když je třeba některý z panelů 1 vyjmout.
Pro upřesnění smyslu použití vyjímatelných zátek tvořených prvním dílem 18 a druhým dílem 19 i jako distančních vložek a montážních dorazů je do textu vložen i montážní postup vytváření panelové vozovky podle vynálezu.
Předpokládá se, že po obvyklé úpravě podkladní zeminy 13 se do přesných poloh rozloží opěrné terče 4 s výhodou do předvrtaných prohlubní a následném zaválcování do úrovně podkladní zeminy 13. Na tyto terče 4 se postupně rozloží příčné opěrné prahy 2 a podélné opěrné prahy 3 tak, aby v nich zalité matice maticových průchodek 6 byly souosé s centrálními otvory v podpěrných terčích 4. Do otvorů vedle maticových průchodek 6 v příčných opěrných prazích 2 a v podélných opěrných prazích 3 pro zasunutí křidélek 9 zdvíhacího přípravku se zasune polovina prvního a druhého dílu 18 a 19 vyjímatelných plastových zátek, které jsou v první fázi využity jako dorazy při pokládání prefabrikovaných silničních panelů k Po položení panelu 1 a dorovnání podélných opěrných prahů tak, aby čepové centrační výstupky 10 zapadly do příslušných prohlubní 20 na panelech 1 tak se zasunou zbývající části vyjímatelné plastové zátky. Opakováním uvedeného postupu lze postupně rozšiřovat i prodlužovat panelovou vozovku, ale i ji dlouhodoběji využívat pro příslušně snížené provozní rychlosti a tím si ověřit kvalitu základových konstrukcí a úpravy podkladní zeminy.
Po praktickém ověření vertikální stability povrch vozovky lze postupným injektážním podléváním vozovky přizdvižené pomocí zdvihacích přípravků s konzolami opatřenými opěrnými kroužky 8 a křidélky 9 do definitivní nivelety.
Po zavadnutí podlivky 16 a vyjmutí zdvihacích přípravků se vyplní vzniklé montážní otvory zpětným zasunutím vyjímatelných plastových zátek, jejich prvního dílu 18 a druhého dílu 19, a obvyklým způsobem se ošetří dilatační spáry zalitím rozžhavenou živičnou zálivkou.
V případě potřeby se upravovat a zpřístupnit podloží panelové vozovky lze vyjmout díly 18 a 19 ve funkci zátek, následně přizdvihnout pomocí zdvihacích přípravků s konzolami tvořenými kroužkem_8 a přivařenými křidélky 9 tak, aby se separoval panel 1 od původní podlivky 16 a tak mohlo být separátně pomocí jeřábu manipulováno s panelem 1 zavěšeným za injektážní průchodky 11.
Pomocí zdvihacích přípravků se panel 1 přizdvihne a běžným jeřábem se panel 1 následně vyzdvihne a přemisťuje, nejvhodněji za injektážní průchodky 11. Aby bylo případné vyzdvihovaní panelů 1 usnadněno, jsou zejména spodní plochy panelů 1 opatřeny separačním nátěrem 14. V zájmu utlumení přenosu rázových zatížení tuhých příčných opěrných prahů 2 a podélných opěrných prahů 3 je vhodné jejich stykovou plochu opatřit pryžovým polepem 15. Jelikož spodní plocha příčných opěrných prahů a podélných opěrných prahů 3 je ve stejné rovině jako spodní plocha silničních panelů 1, lze vozovku i před podlitím pouze s panely 1 rozloženými na podkladní zemině v definitivním horizontálním rozložením provizorně, a to i dlouhodobě využívat jako kvalitní panelovou komunikaci s rychlostním omezením do cca 80 km/h. Dobu a postup podlévání lze potom optimalizovat podle reálných podmínek výstavby.
-5CZ 2018 - 594 A3
Pro menší výrobní série silničních panelů 1, kde pořízení formy na jejich odlévání je rozhodující položkou výrobních nákladů, bude klasická technologie výroby železobetonových panelů nejvýhodnější a dražší a kvalitnější materiál UHPC lze aplikovat v plném rozsahu, bez potřeby nezávisle výroby méně namáhaného jádro 5 panelu E
Vynález ovšem přichází s možností použít předvyráběná panelová jádra 5 z levnějšího klasického železobetonu, jejichž hlavní funkcí je tuhé propojení ocelové výztuže tak, aby jádro 5, z něhož vystupují smyčky 13 výztuže mohlo být jako celek zanořeno do kvalitnější betonové směsi UHPC při odlévání panelu 1 v definitivním tvaru do příslušné formy. Řešení předpokládá, že smyčky 12 výztuže vyčnívající z předvyrobeného jádra 5, budou mít při jeho zanořování funkci horizontálních dorazů a funkci vertikálních dorazů vymezujících polohu jádra budou zajišťovat masivní injektážní průchodky 11 tvořící součást výztuže propojované jádrem 5. Masivnost průchodek 11 je nutná s ohledem na jejich využití jako upínacího prvku jeřábového závěsu. Optimální tloušťka a tomu odpovídající zatékavost injektážní podlivky 16 bude záviset na parametrech podloží a podkladové zeminy 13.
Průmyslová využitelnost
Technologie podlévaných prefabrikátů podle vynálezu je obecně výhodná pro zhotovování extrémně zatěžovaných povrchů silničních komunikací, parkovišť nebo zejména letištních ploch pro budování betonových povrchů, a to zejména v případech aplikace na šikmých plochách a v místech, kde je předpoklad častých oprav a úprav podkladní konstrukce.
Vylepšení, která jsou předmětem předkládaného vynálezu, vedou zejména k zásadnímu prodloužení životnosti, a to cestou zásadního zvýšení pevnosti a vodotěsnosti povrchových partií silničních panelů a vyřešení problému přetěžování, vytloukání, podkladové zeminy pod stykovou partii silničních panelů, a dále pak k minimalizaci nákladů na případné dodatečné úpravy nivelety vozovky, nebo při potřebě konstrukčních zásahu do podloží vozovky. Další ekonomická úspornost nového řešení vyplývá ze zdokonalení přípravku a technologie pro úpravu nivelety vozovky a tím i možnosti plnohodnotně, jen s omezením rychlosti na 80 km/h, využívat vozovku ve stavbě před jejím podléváním s definitivní niveletou.

Claims (6)

1. Systém pro prefabrikovanou výstavbu zejména železobetonových dálničních vozovek a jiných pojezdných ploch využívajících montážní princip podlévání silničních panelů (1) vyzdvižených závěsnými mechanizmy do žádoucí nivelety, vyznačující se tím, že sestává z panelů (1), příčných opěrných prahů (2), podélných opěrných prahů (3) a z montážních závěsných zdvihacích přípravků, konzol, kde panely (1) jsou opatřeny injektážními průchodkami (11) pro jejich podlévání a jsou po svém obvodu u spodní základny skokově zeslabeny pravoúhlým vybráním pro podsunutí příčných opěrných prahů (2) a podélných opěrných prahů (3) ve tvaru pravoúhlých hranolů o výšce rovné výšce pravoúhlého vybrání, o šířce rovné dvojnásobku šířky pravoúhlého vybrání zvětšené o šířku požadované dilatační stykové spáry a o délce rovné maximálně délce příslušné strany panelu (1), kde příčné opěrné prahy (2) jsou opatřeny v podélné ose alespoň dvojicí souměrně vzhledem k jejich středu zatmelených maticových průchodek (6) a podélné opěrné prahy (3) jsou opatřeny v podélné ose alespoň jednou zatmelenou maticovou průchodkou (6) ve středu této podélné osy, kde vnější průměry závitů maticových průchodek (6) jsou větší než šířka požadované dilatační stykové spáry mezi panely (1), a v polohách pod maticovými průchodkami (6) jsou v podkladové zemině (13) zabudovány opěrné betonové terče (4) s osovým otvorem (21) umístěným souose s otvorem maticové průchodky (6), a v místech umístění maticových průchodek (6) jsou panely (1) na
-6CZ 2018 - 594 A3 bočních okrajových stěnách opatřeny prolisy pro zapadnutí prvního dílu (18) vyjímatelné plastové zátky ve tvaru závěsného šroubu (7) opatřeného kovovým centračním kolíkem (23) pro zapadnutí do otvoru (21) příslušného opěrného terče (4) a příčné opěrné prahy (2) a podélné opěrné prahy (3) jsou opatřeny po stranách maticových průchodek (6) otvory pro těsný průchod druhého dílu (19) vyjímatelné sestavy plastových zátek ve tvaru protilehlých pravoúhlých křidélek o tloušťce odpovídající požadované šířce dilatační stykové spáry mezi panely (1), kde vnější tvar prvního dílu (18) a druhého dílu (19) plastové zátky je shodný nebo mírně větší než tvar spodní částí montážních závěsných zdvihacích přípravků, které jsou součástí systému a jsou uzpůsobeny pro zasunutí do prostoru po vyjmuté sestavě plastových zátek, přičemž tyto montážní závěsné zdvihací přípravky jsou tvořeny nadzemním opěrným ocelovým kroužkem (8) s přivařenými stojkami (9) křidélkového tvaru pro opření o podkladovou zeminu (13) zpevněnou opěrnými terči (4) a závěsným táhlem realizovaným závěsným šroubem (7) pro závitový průchod přes maticové průchodky (6) za účelem vyzdvihnutí konstrukce vozovky do požadované nivelety pro injektážní podlití.
2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že v případě použití pouze jedné maticové průchodky (6) v podélných opěrných prazích (3) jsou tyto podélné opěrné prahy (3) za účelem dodržení rovnoběžnosti příčného opěrného prahu (2) a podélné mezipanelové dilatační stykové spáry opatřeny minimálně dvěma dvojicemi symetricky vzhledem k podélné ose daného opěrného podélného prahu (3) vytvořenými čepovými centračními výstupky (10), zapadajícími do příslušných prohlubní (20) vytvořených ve spodních stranách podélné části osazení sousedících panelů (1) vzniklého nad pravoúhlým vybráním.
3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že panely (1) jsou z betonové směsi UHPC a jsou opatřeny zanořeným předvyrobeným jádrem (5) z klasického železobetonu obsahujícího měkkou ocelovou výztuž (17) a injektážní průchodky (11) pro podlévání panelů (1) v zavěšené poloze odpovídají jejich požadované niveletě.
4. Systém podle nároku 3, vyznačující se tím, že ponorné jádro (5) panelů (1) je opatřeno soustavou 'vyčnívajících smyček (12) ocelové výztuže (17) pro vymezení polohy jádra (5) ve formě při zalévání betonovou směsí UHPC a pro zpevnění opěrných obvodových částí panelů (1).
5. Systém podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že stykové plochy příčných opěrných prahů (2), podélných opěrných prahů (3) a panelů (1) jsou opatřeny pryžovým separačním polepem (15).
6. Systém podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že všechny spodní plochy (14) separující panely (1) od injektážní podlivky (16), případně i boční plochy panelů (1), příčných opěrných prahů (2) a podélných opěrných prahů (3), jsou opatřeny separačním nátěrem.
CZ2018-594A 2018-10-31 2018-10-31 Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek CZ2018594A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-594A CZ2018594A3 (cs) 2018-10-31 2018-10-31 Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-594A CZ2018594A3 (cs) 2018-10-31 2018-10-31 Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308048B6 CZ308048B6 (cs) 2019-11-20
CZ2018594A3 true CZ2018594A3 (cs) 2019-11-20

Family

ID=68534684

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-594A CZ2018594A3 (cs) 2018-10-31 2018-10-31 Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2018594A3 (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2013569A3 (cs) * 2013-07-16 2014-09-10 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Fakulta stavebnĂ­ Prefabrikát pro realizaci výstavby silničních komunikací s betonovým povrchem a způsob této výstavby
US20150167260A1 (en) * 2013-12-13 2015-06-18 Baltazar Siqueiros Method and apparatus for lifting and securing a concrete panel in place above a road bed
KR101544988B1 (ko) * 2014-12-15 2015-08-18 우백건설 주식회사 프리캐스트 콘크리트 패널 및 이를 이용한 포장공법
CN105780623B (zh) * 2016-04-14 2018-03-13 北京九州有道交通科技有限公司 复合式结构层及其铺设方法
CN105780624B (zh) * 2016-04-14 2018-06-19 北京九州有道交通科技有限公司 复合式结构层及其铺设方法
CN108277714A (zh) * 2017-01-05 2018-07-13 北京九州有道交通科技有限公司 预应力式可调平预制装配混凝土结构层
CN107354833A (zh) * 2017-09-01 2017-11-17 沈阳建筑大学 一种预制混凝土路面修复面板

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308048B6 (cs) 2019-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9003720B2 (en) Method and apparatus for lifting and leveling a concrete panel
CN107059667B (zh) 门形装配式钢筋混凝土箱型涵洞及其施工方法
US20150167260A1 (en) Method and apparatus for lifting and securing a concrete panel in place above a road bed
CN106436592B (zh) 一种采用z形钢板连接件的桥梁拼宽构造及其施工方法
KR100814388B1 (ko) 차량통행중 교량 인상방법
CN103924525B (zh) 城市立交桥工业化短线预制拼装施工方法
CN103485281A (zh) 一种装配式体外横向预应力空心板桥的施工方法
US6899489B2 (en) Pre-fabricated warped pavement slab, forming and pavement systems, and methods for installing and making same
Vaitkus et al. Concrete modular pavements–types, issues and challenges
KR20140147573A (ko) 합성형 교량의 변위관리 및 반전합성 경사지보공 설치구조 및 방법
CN108547209B (zh) 一种单孔预制空心板无伸缩缝桥梁及其施工方法
JP4093428B2 (ja) 高強度鉄筋コンクリートプレキャスト版
CZ2018594A3 (cs) Systém pro prefabrikovanou výstavbu, zejména železobetonových dálničních vozovek
JP3778335B2 (ja) 高強度鉄筋コンクリートプレキャスト版の敷設方法
CN210163739U (zh) 基于预应力混凝土板桩构筑的市政道路
DE2233263A1 (de) Bauverfahren fuer unterfuehrungen (eisenbahn, strasse) insbesondere fuer faelle, bei denen der verkehr auf der zu unterfuehrenden strecke nicht unterbrochen werden darf
JP4010388B2 (ja) 高強度鉄筋コンクリートプレキャスト版
JPH0565736A (ja) 扛上補修可能なコンクリート舗装路用排水溝及びその補修方法
Culmo Rapid bridge deck replacement with full-depth precast concrete slabs
KR101756965B1 (ko) 유지 보수가 가능한 높낮이 조절형 철도궤도선로 시공방법 및 이를 이용한 철도궤도선로 보수방법
CZ2013569A3 (cs) Prefabrikát pro realizaci výstavby silničních komunikací s betonovým povrchem a způsob této výstavby
EP3205776B1 (de) STRAßENBAUWERKSANORDNUNG UND VERFAHREN ZUR HERSTELLUNG EINER STRAßENBAUWERKSANORDNUNG
CN219793507U (zh) 一种装配式施工便道
KR102319784B1 (ko) 지반 침하로 인한 노면의 교통 통제 저감형 급속 포장 방법
JP2004190266A (ja) 立体交差路の施工方法およびその方法に用い得る高架橋の基礎構造と橋脚との接合方法