CZ20176U1 - Náporový prvek - Google Patents

Náporový prvek Download PDF

Info

Publication number
CZ20176U1
CZ20176U1 CZ200921669U CZ200921669U CZ20176U1 CZ 20176 U1 CZ20176 U1 CZ 20176U1 CZ 200921669 U CZ200921669 U CZ 200921669U CZ 200921669 U CZ200921669 U CZ 200921669U CZ 20176 U1 CZ20176 U1 CZ 20176U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
point
drain
line
leading
element according
Prior art date
Application number
CZ200921669U
Other languages
English (en)
Inventor
Madry@Ferdinand
Žák@Pavel
Vávra@Zbynek
Original Assignee
Gwrd S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gwrd S.R.O. filed Critical Gwrd S.R.O.
Priority to CZ200921669U priority Critical patent/CZ20176U1/cs
Publication of CZ20176U1 publication Critical patent/CZ20176U1/cs

Links

Landscapes

  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)

Description

Technické řešení se týká náporového prvku rotoru turbiny, upevněného radiálně po obvodu náboje rotoru.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy turbiny uzpůsobené pro pohon tlakovým médiem, zejména plynným, které obsahují skříň, v níž je kolem axiální osy otočně uložen rotor. Rotor sestává z náboje a náporových prvků, většinou ve tvaru lopatek, ale také ve tvaru prutů. Každý náporový prvek je připevněn k náboji po jeho obvodu v radiálním směru. Každý náporový prvek má návětmou stranu, orientovanou proti směru proudění tlakového média. Tlakové médium se k návětmé straně náporových prvků dostává alespoň jedním tangenciálním vstupním otvorem, vytvořeným ve skříni. Skříň je dále opatřena axiálním nebo tangenciálním výstupním otvorem, uzpůsobeným pro zaústění do beztlakého prostředí, či protitlaku, Náboj rotoru je opatřen radiálně provedenými průchozími odtokovými otvory, propojujícími prostor mezi náporovými prvky s dutinou náboje, která je vyvedena k výstupnímu otvoru skříně.
Známé náporové prvky ve tvaru prutů mají příčný kruhový průřez. Výhodou těchto náporových prvků je jejich nenáročná výroba. K výhodám patří též velká variabilita parametrů tlakového média, použitelného k pohonu turbiny. Příčný průřez známých kruhových náporových prvků lze charakterizovat jako geometrický útvar, který má osu symetrie rovnoběžnou se směrem proudu tlakového média, přičemž osa symetrie obsahuje na návětmé straně náběžný bod a na závětmé straně odtokový bod. Mezi náběžným bodem a odtokovým bodem je příčný průřez ohraničen dvěma polokružnicemi, souměrně umístěnými na obě strany od osy symetrie. Proud tlakového média se na náběžném bodě symetricky rozdělí, obteče náporový prvek a za odtokovým bodem se opět spojí, přičemž při styku s náporovým prvkem mu předá svou pohybovou energii. Část energie tlakového média se však při obtékání náporových prvků promění na teplo. Vznik tepla je způsoben nedokonalým obtékáním způsobeným vlivem dílčích vírů a turbulencí. Tato ztráta energie je největší nevýhodou turbin, osazených náporovými prvky známého provedení.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody jsou podstatně zmenšeny náporovým prvkem rotoru turbiny podle technické30 ho řešení, upevněným radiálně po obvodu náboje rotoru. Náporový prvek je svou návětmou stranou orientován proti směru proudu tlakového média. Se směrem proudu tlakového média je rovnoběžná osa symetrie příčného průřezu náporového prvku. Osa symetrie obsahuje na návětmé straně náběžný bod a na závětmé straně odtokový bod. Mezi náběžným bodem a odtokovým bodem je příčný průřez ohraničen dvěma spojitými čarami, souměrnými podle osy symetrie.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že pro každý bod na ose symetrie v otevřeném intervalu mezi náběžným bodem a odtokovým bodem má součet absolutních hodnot pořadnic každé z obou spojitých čar, kde pořadnicí je kolmá vzdálenost bodu spojité Čáry od osy symetrie, nenulovou hodnotu, které je menší, než je poloviční vzdálenost náběžného bodu od odtokového bodu.
Takto vytvořený příčný průřez má několik charakteristik. Tím, že součet pořadnic spojité čáry, ohraničující příčný průřez náporového prvku, jev každém bodě spojité čáry menší, než poloviční vzdálenost mezi náběžným bodem a odtokovým bodem, má náporový prvek ve směru proudu tlakového média protáhlý tvar. Ten umožňuje tlakovému médiu lepší obtékání náporového prvku než v případě, kdy by náporový prvek byl tlakovému médiu vystaven svou největší plochou, např. jako obdélník natočený delší stranou proti tlakovému médiu. Obtékání protáhlého příčného průřezu je lepší i než v případě kruhového příčného průřezu. Souměrnost příčného průřezu náporového prvku zabezpečuje, že tlakové médium obtéká náporový prvek po obou bocích stejnoměrně, takže se nevytvářejí žádné nežádoucí boční tlakové účinky, které by škodlivě působily na
-1 CZ 20176 U1 náporový prvek. Pořadnice spojité čáry ohraničující příčný průřez jsou definovány pro otevřený interval mezi náběžným bodem a odtokovým bodem. Z matematického hlediska to znamená to, že v náběžném a odtokovém bodě pořadnice mohou mít libovolnou hodnotu.
Z hlediska tělesného zhotovení náporového prvku o popsaném příčném průřezu je však zřejmé, že v náběžném a odtokovém bodě pořadnice spojité čáry může mít buď nulovou hodnotu, nebo nenulovou hodnotu omezenou shora. Nenulová hodnota pořadnice v náběžném a odtokovém bodě představuje příčný průřez charakterizovaný rovným čelem kolmým k ose symetrie. Shora definované omezení nenulové hodnoty pořadnice v náběžném a odtokovém bodě vyznačuje šířku tohoto čela.
Rovné čelo provedené v náběžném a odtokovém bodě je výhodné z výrobního hlediska a zdánlivě z toho pohledu, že náporový prvek přijme maximum energie tlakového média. Velkou nevýhodou však je, že okolo náporového prvku vzniknou mohutné turbulence, které sníží energetickou výhodu a přispějí k zahřívání náporového prvku.
Pro zmírnění vzniku nepříznivých turbulencí alespoň u závětmé strany náporového prvku má pořadnice spojité čáry v odtokovém bodě nulovou hodnotu. To je podmínka toho, aby tlakové médium proudící okolo náporového prvku se spojilo do laminámího proudu.
Pro potlačení turbulencí je účinné, má-li pořadnice spojité čáry v náběžném bodě nulovou hodnotu. To je totiž předpoklad pro vytvoření klínu nebo kýlu na návětmé straně náporového prvku, kde účinkem klínu nebo kýlu dojde k rovnoměrnému, vpodstatě laminámímu rozdělení tlakového média k oběma stranách náporového prvku.
Výhody řešení s nulovou pořadnicí spojité čáry v náběžném a odtokovém bodě vyniknou v případě úpravy, v jejímž rámci pořadnice spojité čáry mají ve směru od náběžného bodu až do mezní úrovně rostoucí velikost a od mezní úrovně k odtokovému bodu klesající velikost, přičemž každému bodu na ose symetrie odpovídá jediná dvojice opačně orientovaných bodů na spojité čáře, které jsou od osy symetrie shodně vzdáleny. Podmínka jediné dvojice opačně orientovaných bodů na spojité Čáře vystihuje situaci, že spojitá Čára může být hladká, nebo může obsahovat zlom, ale nemůže obsahovat skok. Okolo takto vytvořeného příčného průřezu náporového prvku tlakové médium proudí vpodstatě laminámě.
Mezní úroveň může být tvořena mezním bodem. Znamená to, že se jedná o bod, který má pořad30 nici o nejvyšší hodnotě, přičemž v tomto bodě se spojitá čára lomí.
V jiné alternativě je mezní úroveň tvořena mezní úsečkou, která je rovnoběžná s osou symetrie.
Tvar návětmé strany příčného průřezu závisí na konkrétních parametrech turbiny a výrobních možnostech. V jednom případě spojitá čára mezi náběžným bodem a mezní úrovní je tvořena alespoň jednou náběžnou přímkou. V tomto případě má návětmá strana náporového prvku tvar šípu. V případě průniku více náběžných přímek má příčný průřez v oblasti návětmé strany zalomený tvar připomínající mnohoúhelník.
V jiném případě spojitá čára mezi náběžným bodem a mezní úrovní je tvořena alespoň jednou náběžnou křivkou, s výhodou křivkou 2. řádu. Touto křivkou 2, řáduje zejména kružnice, elipsa, popř. jiná kuželosečka. V případě jediné náběžné křivky je tvar spojité čáry hladký, bez zlomů. V případě dvou nebo více náběžných křivek je tvar spojité čáry určen buď plynulým napojením různých náběžných křivek odlišného druhu, popř. stejného druhu, ale odlišné křivosti, nebo zlomem patrným v místě napojení.
Obdobně může být vytvořena závětmá strana náporového prvku. V technologicky nejjednodušším případě spojitá čára mezi mezní úrovní a odtokovým bodem je tvořena alespoň jednou odto45 kovou přímkou.
V jiném případě spojitá čára mezi mezní úrovní a odtokovým bodem je tvořena alespoň jednou odtokovou křivkou, zejména křivkou 2. řádu.
-2CZ 20176 U1
U turbin, kde je účelné snížit namáhání náporových prvků od odstředivých sil, příčný průřez, ať má jakýkoliv tvar, je proveden tak, že má v radiálním směru od náboje zmenšující se plochu ve smyslu nosníku o stálé pevnosti.
Náporové prvky podle technického řešení, zejména s příčným průřezem aerodynamickým nebo eliptickým, kdy příčný průřez je ohraničen náběžnou křivkou, která v mezním bodě je převedena do odtokové křivky, příp. do odtokové přímky, výrazně zvyšují účinnost turbiny, což je jejich největší výhodou.
Objasnění výkresů
Na připojených výkresech jsou schematicky znázorněny na obr. 1 řez turbinou kolmo na osu její rotace (řez A-A z obr. 2), na obr. 2 řez turbinou proložený osou její rotace (řez B-B z obr. 1), na obr. 3 ve větším měřítku než na obr. 1 řez rotorem s upevněnými náporovými prvky, na obr. 4 totéž jako na obr. 3, ale s náporovými prvky zužujícími se ve směru od náboje rotoru a na obr. 5 až 12 příklady provedení příčných průřezů náporových prvků podle technického řešení (řez C-C z obr. 3 a obr. 4).
Příklady provedení technického řešení
Náporové prvky i podle technického řešení jsou součástí rotoru 2 turbiny, do jehož náboje 3 jsou vsazeny. Náboj 3 je pevně spojen s hřídelem 5, který je pomocí ložisek 6 uložen ve statoru 4. Stator 4 je opatřen jednak tangenciálním vstupním otvorem 41, uzpůsobeným pro napojení na zdroj tlakového média, a jednak axiálním výstupním otvorem 42, zaústěným do beztlakého pro20 středí, např. do atmosféry. Na výstupní otvor 42 je navázána dutina 21 vytvořená v rotoru 2. Do dutiny 21 jsou zaústěny odtokové otvory 31 propojující dutinu 21 s vnitřkem statoru 4, v němž je vytvořen prostor pro pohyb náporových prvků 1. Náporové prvky 1 jsou v náboji 3 upevněny radiálně po jeho obvodu např, pomocí průchozích otvorů 32 a svarů 34, kapes 33 apod.
Náporové prvky 1 mají souměrný příčný průřez P (řez C-C z obr. 3 a obr. 4) uspořádaný tak, že směr w proudu tlakového média na výstupu ze vstupního otvoru 41. je vpodstatě rovnoběžný s osou o symetrie tohoto příčného průřezu P, přičemž každý náporový prvek 1 je svou návětmou stranou 13 orientován proti směru w proudu tlakového média. Osa o symetrie obsahuje na návětmé straně Γ3 náběžný bod N a na závětmé straně Γ4 odtokový bod O (obr, 5 až obr. 12). Mezi náběžným bodem N a odtokovým bodem Oje příčný průřez P ohraničen dvěma spojitými čarami
JI, souměrnými podle osy o symetrie. Každý bod spojité čáry lije definován svou pořadnicí 12, což je kolmá vzdálenost bodu spojité čáry H od osy o symetrie. Pro každý bod na ose o symetrie v otevřeném intervalu mezi náběžným bodem N a odtokovým bodem O má součet absolutních hodnot pořadnic 12 každé z obou spojitých čar H nenulovou hodnotu, které je menší, než je poloviční vzdálenost e náběžného bodu N od odtokového bodu O. Z uvedeného vymezení pro otevřený interval plyne, že pořadnice 12 náběžného bodu N a odtokového bodu O může být nulová i nenulová. Lze si proto představit, že příčný průřez P náporového prvku se vejde do obdélníku, jenž má delší stranu rovnu vzdálenosti e náběžného bodu N od odtokového bodu O a jenž má kratší stranu o velikosti menší, než je polovina vzdálenosti e náběžného bodu N od odtokového bodu O, přičemž kratší strana tohoto myšleného obdélníka je nastavena proti tlakovému mé40 diu.
Uvedený myšlený obdélník si lze nejen představit, ale při nenulové pořadnici 12 v náběžném bodě N i v odtokovém bodě O náporový prvek i lze vytvořit tak, že jeho příčný průřez P je obdélníkový - viz obr. 5. Výhodou takto vytvořeného náporového prvku I jsou nízké výrobní náklady, které v řadě aplikací potlačí nevýhody spočívající ve ztrátě části dodávané tlakové energie působením turbulencí na návětmé straně 13 i závětmé straně 14. Neznázoměnou alternativou k obdélníkovému příčnému průřezu P může být příčný průřez P ve tvaru rovnoramenného lichoběžníku.
-3CZ 20176 U1
Lepších energetických účinků než v předešlém případě se dosáhne tehdy, když alespoň Části turbulencí se nedá vzniknout. To je možné v případě, kdy pořadnice 12 spojité čáry J_[ má v odtokovém bodě O nulovou hodnotu (obr. 6 až 12). V rámci jednoho provedení (obr. 6) je sice pořadnice 12 v odtokovém bodě O nulová, ale pořadnice 12 v náběžném bodě N má nenulovou hodnotu, takže návětmá strana 13 má tvar rovné plochy. Příčný průřez P má v nejjednodušším případě tvar rovnoramenného trojúhelníku. V neznázorněné alternativě přímková ramena rovnoramenného trojúhelníku mohou být nahrazena lomenou čarou nebo dokonce i křivkou.
Je samozřejmě možné provést v neznázoměném případu záměnu ve velikosti pořadnic 12 náběžného bodu N a odtokového bodu O tak, že pořadnice 12 náběžného bodu N je nulová, zatímco ίο pořadnice odtokového bodu O má nenulovou hodnotu. Poměry při obtékání náporového prvku se oproti předcházejícímu případu nijak podstatně nezmění.
K odstranění turbulencí však výraznou měrou přispěje, když pořadnice 12 spojité čáry J_L má v náběžném bodě N a současně i v odtokovém bodě O nulovou hodnotu (obr. 7 až 12), Přitom pořadnice 12 spojité čáry 11 mají v otevřeném intervalu od náběžného bodu N k odtokovému bodu
O až do mezní úrovně m rostoucí velikost. Současně pořadnice 12 spojité čáry ϋ mají od mezní úrovně m k odtokovému bodu O klesající velikost, přičemž každému bodu na ose o symetrie odpovídá jediná dvojice opačně orientovaných bodů na spojité čáře 12, které jsou od osy o symetrie shodně vzdáleny.
Mezní úroveň m může být tvořena buď mezním bodem M (obr. 8, obr. 9, obr. 10, obr. 11), nebo mezní úsečkou u (obr. 7, obr. 12). Případ s mezním bodem M je charakterizován tím, že pořadnice 12 v okolí mezního bodu M jsou menší, než pořadnice 12 vlastního mezního bodu M. Naopak mezní úsečka u má pořadnice 12 konstantní, nebo-li mezní úsečka u je rovnoběžná s osou o symetrie.
Jako spojitá čára JU mezi náběžným bodem N, mezní úrovní m, tj. mezním bodem M nebo mezní úsečkou u, a odtokovým bodem O může být použita buď přímka, nebo křivka.
V jednom případě spojitá čára H mezi náběžným bodem N a mezní úrovní m je tvořena alespoň jednou náběžnou přímkou a. Jedná se o příklady na obr. 9 a 10, kde je použita jediná náběžná přímka a, přičemž mezní úroveň m je tvořena mezním bodem M, což znamená, že v tomto mezním bodě M se spojitá čára H lomí.
V jiném případě spojitá čára H mezi náběžným bodem N a mezní úrovní m je tvořena kruhovým obloukem, který je technologicky nejvhodnějším představitelem náběžné křivky k (obr. 7, obr. 8, obr. 11, obr. 12). V neznázoměném, obecněji platném případě, je spojitá čára 11 tvořena alespoň jednou náběžnou křivou k, s výhodou křivkou 2. řádu. Může se tedy jednat např. o dva na sebe navazující kruhové oblouky, z nichž každý má jiný poloměr. Navázání kruhových oblouků může být buď plynulé, nebo formou zlomu. V příkladech provedení na obr. 7 a obr. 12 na náběžnou křivku k navazuje mezní úsečka u, zatímco podle obr. 8 a obr. 11 náběžná křivka k se v mezním bodě M lomí.
Ať je mezní úroveň m vytvořena mezním bodem M nebo mezní úsečkou u, obdobně jako na návětmé straně 13 i u závětmé strany 14 může být spojitá čára 11 mezi mezní úrovní m a odtoko40 vým bodem O tvořena alespoň jednou odtokovou přímkou b, nebo alespoň jednou odtokovou křivkou q, zejména křivkou 2. řádu. Příklad, kde v tomto úseku je spojitá čára 11 tvořena jednou odtokovou přímkou b, je znázorněn na obr. 9 a obr. 12. Naproti tomu spojitá čára H sestávající ze dvou odtokových přímek b je znázorněna na obr. 10. Odtoková křivka q druhého řáduje patná z obr. 7 a obr. 8, přičemž se jedná na obr. 7 o kruhový oblouk a na obr. 8 o elipsu.
Uvedením příčných průřezů náporových prvků v příkladech provedení nejsou vyčerpány všechny možnosti, které spadají pod ochranný rozsah technického řešení. Jsou to však tvary nejvýhodnější buď z výrobního hlediska nebo z hlediska eliminace ztrát způsobených turbulencemi kolem náporových prvků. Z posledního hlediska se jako nej vhodnější jeví souměrný aerodynamický profil, jemuž se svým tvarem blíží kapkovitý profil z obr. 11.
-4CZ 20176 U1
Ukazuje se, že velice příznivé vlastnosti má i příčný průřez eliptický (obr. 8) nebo oválný (obr. 7).
U turbin s relativně velkým rotorem 2 nebo s velkými otáčkami rotoru 2 jsou náporové prvky i a místa jejich uchycení v rotoru 2 zatíženy odstředivou silou, která může být limitujícím faktorem při stanovení geometrických i provozních parametrů turbin. Je proto účelné vytvořit náporový prvek i bez ohledu na tvar jeho příčného průřezu P tak, že příčný průřez P má v radiálním směru od náboje 3 k obvodu rotoru 2 zmenšující se plochu ve smyslu nosníku o stálé pevnosti (obr. 4). To znamená, že při zmenšující se ploše je tvar všech příčných průřezů P geometricky podobný. Při proměnném příčném průřezu P dojde ke snížení hmotnosti náporového prvku 1. To má za to následek zmenšení odstředivé síly působící na náporový prvek 1, a tím i snížení namáhání v místě uchycení náporového prvku i v náboji 3 rotoru 2.
Při činnosti turbiny vytéká ze vstupního otvoru 44 statoru 4 ve směru w proud tlakového média, které naráží na náporové prvky 1, jímž předává svou energii. Část energie tlakového média se promění na otáčivý pohyb rotoru 2, zatímco část energie tlakového média se zmaří v podobě tepla. Vznik nežádoucího teplaje způsoben tím, že tlakové médium naráží na návětmou stranu 13 každého z náporových prvků 1, kde se na spojnici náběžných bodů N rozdělí na dvě části. Toto rozdělení však není hladké, nýbrž je provázeno vířením tlakového média a jeho třením jednak mezi svými molekulami a jednak třením o stěny náporového prvku i. U náporového prvku 1, jehož pořadnice 12 ohraničující příčný průřez P mají menší hodnotu, než je poloviční vzdálenost e náběžného bodu N od odtokového bodu O, tj. u náporového prvku ]_ se štíhlým příčným průřezem P, však vývin tepla je menší, než u náporových prvků I, jejichž příčný průřez P této podmínce nevyhovuje. Důsledkem je, že turbina s náporovými prvky i podle technického řešení pracuje s vyšší energetickou účinností, než u dosud známých provedení.
Průmyslová využitelnost
Náporový prvek podle technického řešení nalezne uplatnění zejména u turbin s velkým výkonem (řádově desítky až stovky kW), kde každé zlepšení účinnosti přináší výrazný ekonomický efekt. Zlepšení účinnosti je v příčinné souvislosti s tvarem příčného průřezu náporového prvku. Protože turbiny s velkým výkonem budou pracovat při rychlostech rotoru, při nichž je nutno věnovat pozornost odstředivým silám a místům uchycení náporového prvku v náboji rotoru, je provedení náporových prvků s proměnným průřezem způsob, jak řešit problematiku namáhání odstředivými silami.

Claims (6)

1. Náporový prvek (1) rotoru (2) turbíny, upevněný radiálně po obvodu náboje (3) rotoru (2) tak, že je svou návětmou stranou (13) orientován proti směru (w) proudu tlakového média, rov35 noběžnému s osou (o) symetrie příčného průřezu (P) náporového prvku (1), kterážto osa (o) symetrie obsahuje na návětmé straně (13) náběžný bod (N) a na závětmé straně (14) odtokový bod (O), přičemž mezi náběžným bodem (N) a odtokovým bodem (O) je příčný průřez (P) ohraničen dvěma spojitými Čarami (11), souměrnými podle osy (o) symetrie, vyznačující se tím, že pro každý bod na ose (o) symetrie v otevřeném intervalu mezi náběžným bodem (N) a odtoko40 vým bodem (O) má součet absolutních hodnot pořadnic (12) každé z obou spojitých čar (11), kde pořadnicí (12) je kolmá vzdálenost bodu spojité čáry (11) od osy (o) symetrie, nenulovou hodnotu, které je menší, než je poloviční vzdálenost (e) náběžného bodu (N) od odtokového bodu (O).
2. Náporový prvek podle nároku l, vyznačující se tím, že pořadnice (12) spoj ité
45 čáry (11) má v odtokovém bodě (O) nulovou hodnotu.
-5CZ 20176 Ul
3. Náporový prvek podle nároku 2, vyznačující se tím, že pořadnice (12) spojité čáry (11) má v nábéžném bodě (N) nulovou hodnotu.
4. Náporový prvek podle nároku 3, vyznačující se tím, že pořadnice (12) spojité čáry (11) mají ve směru od náběžného bodu (N) až do mezní úrovně (m) rostoucí velikost a od
5 mezní úrovně (m) k odtokovému bodu (O) klesající velikost, přičemž každému bodu na ose (o) symetrie odpovídá jediná dvojice opačně orientovaných bodů na spojité čáře (12), které jsou od osy (o) symetrie shodně vzdáleny.
5. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že mezní úroveň (m) je tvořena mezním bodem (M).
ío 6. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že mezní úroveň (m) je tvořena mezní úsečkou (u), která je rovnoběžná s osou (o) symetrie.
7. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že spojitá čára (11) mezi náběžným bodem (N) a mezní úrovní (m) je tvořena alespoň jednou náběžnou přímkou (a).
8. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že spojitá čára (11) mezi
15 náběžným bodem (N) a mezní úrovní (m) je tvořena alespoň jednou náběžnou křivkou (k), s výhodou křivkou 2. řádu.
9. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že spojitá čára (11) mezi mezní úrovní (m) a odtokovým bodem (O) je tvořena alespoň jednou odtokovou přímkou (b).
10. Náporový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že spojitá čára (11) mezi 20 mezní úrovní (m) a odtokovým bodem (O) je tvořena alespoň jednou odtokovou křivkou (q), zejména křivkou 2. řádu.
11. Náporový prvek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m, že příčný průřez (P) má v radiálním směru od náboje (3) zmenšující se plochu ve smyslu nosníku o stálé pevnosti.
3 výkresy
Seznam vztahových značek:
I - náporový prvek
II - spojitá čára
30 12 - pořadnice
13 - návětmá strana
14 - závětrná strana M - mezní bod
N - nábčžný bod
35 O - odtokový bod P - příčný průřez a - náběžná přímka b - odtoková přímka e - vzdálenost (e) náběžného bodu (N)
40 od odtokového bodu (O) k - náběžná křivka m - mezní úroveň o - osa (o) symetrie q - odtoková křivka u - mezní úsečka w - směr (w) proudu tlakového média
2 - rotor
21 - dutina
3 - náboj
31 - odtokový otvor
32 - průchozí otvor
33 - kapsa
34 - svar
4 - stator
41 - vstupní otvor
42 - výstupní otvor
5 -hřídel
6 - ložisko.
CZ 20176 Ul
OBR. 3 OBR. 4
CZ 20176 Ul
OBR. 5 11? R 12
A..
1/
OBR. 6
OBR. 7
OBR. 8
-8CZ 20176 Ul
OBR.12
CZ200921669U 2009-09-10 2009-09-10 Náporový prvek CZ20176U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921669U CZ20176U1 (cs) 2009-09-10 2009-09-10 Náporový prvek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921669U CZ20176U1 (cs) 2009-09-10 2009-09-10 Náporový prvek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20176U1 true CZ20176U1 (cs) 2009-10-26

Family

ID=41254497

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200921669U CZ20176U1 (cs) 2009-09-10 2009-09-10 Náporový prvek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20176U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305597B6 (cs) * 2014-07-09 2015-12-30 Metallkon Group S.R.O. Rotor náporové turbíny

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305597B6 (cs) * 2014-07-09 2015-12-30 Metallkon Group S.R.O. Rotor náporové turbíny

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5300874B2 (ja) 非軸対称プラットフォームならびに外輪上の陥没および突起を備えるブレード
JP5420729B2 (ja) ターボ機械用翼
US4741667A (en) Stator vane
EP1832744B1 (en) Propeller and horizontal-shaft windmill
CN101333936B (zh) 蒸汽轮机及用于将长动叶栅保持在其中的中间支撑结构
US7789629B2 (en) Non-fouling kinetic hydro power system axial-flow blade tip treatment
JP6105942B2 (ja) エアーフォイル
RU2503588C2 (ru) Лопасть для лопастной машины
EP2615244B1 (en) Film cooled turbine airfoil having a plurality of trenches on the exterior surface
WO2009143846A1 (en) Blade for a rotor of a wind or water turbine
CN101460706A (zh) 用于流体机械、尤其是用于蒸汽涡轮机的导向叶片
JP2007529662A (ja) タービンおよびそのためのローター
KR20030085113A (ko) 자유 유동수 터빈
JPH02115596A (ja) 半径流ローター
CN109026830B (zh) 一种离心叶轮
WO2009151736A1 (en) Wind / fluid turbine
JP6328847B2 (ja) タービンブレード
CN108317092B (zh) 叶轮及包括该叶轮的离心压缩机
CN1997810B (zh) 旋转式机械的叶片或轮叶
CN108953222B (zh) 一种离心叶轮
CZ20176U1 (cs) Náporový prvek
DK2679803T3 (en) Rotor blade for wind energy systems and with a thick profile rear edge
CZ305010B6 (cs) Náporový prvek
CN108979735B (zh) 用于燃气涡轮机的叶片和包括所述叶片的燃气涡轮机
JP6643238B2 (ja) 遠心圧縮機用の液体耐性インペラ

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20091026

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130806

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160803

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190910