CZ201767A3 - Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu - Google Patents

Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu Download PDF

Info

Publication number
CZ201767A3
CZ201767A3 CZ2017-67A CZ201767A CZ201767A3 CZ 201767 A3 CZ201767 A3 CZ 201767A3 CZ 201767 A CZ201767 A CZ 201767A CZ 201767 A3 CZ201767 A3 CZ 201767A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reaction zones
sample
reaction
chemical analysis
low cost
Prior art date
Application number
CZ2017-67A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307248B6 (cs
Inventor
Jan Petr
Vítězslav Maier
vidrnoch Martin Ĺ
Lenka Hárendarčíková
Original Assignee
Univerzita Palackého v Olomouci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Palackého v Olomouci filed Critical Univerzita Palackého v Olomouci
Priority to CZ2017-67A priority Critical patent/CZ307248B6/cs
Publication of CZ201767A3 publication Critical patent/CZ201767A3/cs
Publication of CZ307248B6 publication Critical patent/CZ307248B6/cs

Links

Abstract

Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu složené ze tří základních částí - nosné části (1), reakční části (8) a části odpovídající dopravě vzorku k reakčním zónám (16). Nosná část zařízení (1) je složena ze spodní krycí vrstvy (2) a z horního krycího dílu (4), (5), který obsahuje výřez (6) odpovídající vložení částí reakční části (8), a výřezy (7) odpovídající vložení hydrofilních vrstev (17), (18) pro dopravu vzorku k reakčním zónám. Reakční část (8) je tvořena třemi částmi, na kterých jsou naneseny voskové okraje, které po roztavení aplikací tepla vytváří hydrofobní bariéry, a vytváří tak reakční zóny (12), které mají tenký okraj (13) vyjma jedné strany, která má široký okraj (14) s mezerou (15). Část zařízení odpovídající dopravě vzorku k reakčním zónám (16) je složena z nedělené hydrofilní vrstvy (17), (18) vedoucí vzorek k reakčním zónám a z vrstvy pro vyhodnocování (21), (22), kde je hydrofilní vrstva (17), (18) vedoucí vzorek k reakčním zónám zarovnána do výřezu (7) na horním krycím dílu (4), (5) nosné části zařízení tak, aby na reakční části (8) zakryla část, nejčastěji polovinu, šířky širší strany (14) reakčních zón (12), čímž dojde k optimálnímu překryvu části, která dopravuje vzorek k reakčním zónám a vstupu do reakčních zón.

Description

Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu
Oblast techniky
Vynález spadá do oblasti vývoje přenosných nízkonákladových zařízení pro chemickou analýzu, které mohou být využity zejména v oblasti laické screeningové analýzy kvality vody, případně v oblasti screeningové analýzy chemického znečištění vody v životním prostředí.
Dosavadní stav techniky
Nízkonákladová zařízení pro analýzu lze rozdělit na dva základní typy. První z těchto zařízení představují tzv. „proužky“, např. na potvrzení gravidity, tj. testery založené na poduškách, resp. membránách s postranním tokem kapaliny („lateral flow membrane“)ú>5^>§5í'f575; 8^507^259 B2; 4,943y522; US^Ol3/02.10025 AI. Tyto jsou běžně používané k různým druhům analýz od již zmíněné potvrzení gravidity (detekce lidského choriového gonadotropinu) až po detekci návykových látek (např. metabolit THC v moči). Principem je imunochemická reakce, nej častěji na nitrocelulózové membráně, vedoucí k barevné změně umožňující vizuální detekci (zabarvení či naopak nezabarvení reakční části proužku). Vzorek je na reakční membránu dopravován přes dvě, nej častěji celulózo vé, membrány, kdy jedna slouží k vlastní absorpci vzorku (např. analyzované moče), a druhá slouží ke smíchání vzorku s příslušnými činidly (např. s protilátkami). Konec reakční nitrocelulózové membrány je pak opatřen další celulózovou membránou pro absorpci přebytečné tekutiny, čímž se zamezí zpětnému toku vzorku a rozmytí reakční zóny (rozmytí zabarvení).
Druhým typem zařízení jsou nízkonákladové papírové čipy/testery založené na tisku voskových struktur na filtrační papír (např. pomocí technologie tiskárny Xerox ColorQube). Voskové struktury (kanálky a rezervoáry) jsou následně teplemjiřeneseny do celého papíru a vytváří tak hydrofobní kraje hydrofilních kanálků, US&012/0)9^684 AI; U^O 12/(^17ÍJ02 AI; USgOll/Oj11&17 AI. Tento postup umožňuje vyvářet struktury, které mohou zavádět vzorky až kréakcním místům, kde dojde k barevné změně díky reakci s deponovanými činidly. Tyto voskové struktury je možné navíc vrstvit, takže mohou vytvářet pokročilé „3D“ X testery, UŠ$011/tyl2$98 AI; WVgOl3/049^48 A2; W0^012/10^21 AI; 0^013/0^3^69 --AI. Zároveň je možné využít i tisku vodivých struktur na tyto papíry a vytvoření elektrochemické cely pro pokročilou detekci analytů, J. Mettakoonpitak et al., Electroanalysis 2016, 28, 1420-1436. Kromě toho je možné tyto testery dále větvit a získat tak multiparametrovou analýzu.
Problémem prvního typu zařízení je jeho primární využití pouze pro analýzu jednoho parametru (hCG, THC apod.). Multiparametrová analýza je možná za cenu ztráty citlivosti a selektivity analýzy s možným rizikem křížových reakcí vedoucí k falešně pozitivním nebo
přívětivé.
Druhé zařízení je z pohledu výroby a vývoje jednodušší, protože umožňuje použití běžných tiskáren - dostupného voskového tisku a pro chemický tisk upravených inkoustových tiskáren. Vrstvení struktur a možnost větší modifikace papíru pak umožňuje analyzovat více parametrů, J. Hu et al., Biosensors and Bioelectronics 2014, 54, 585-597; Y. Xia et al., i 5 s » t 4 4 s < t li > « i « i t 4 ♦ * t 4 < ’ ·
Biosensors and Bioelectronics 2016, 77, 774-789. Na druhou stranu analýza více parametrů v tomto uspořádání vyžaduje často extrémně dlouhý čas pro vyhodnocení testu. Čím více kanálků a reakčních zón, tím pomaleji proudí kapalina v testeru. Např. zaplnění testeru o 25 reakčních zónách (v uspořádání 5x5 reakčních zón, každá 4x4 mm) trvá několik desítek minut. Takto koncipované zařízení sice umožňuje multiparametrovou analýzu, ale je uživatelsky méně přívětivé vzhledem k dlouhé době trvání analýzy.
Vyhodnocení takového multiparametrového testu je pak uživatelsky extrémně náročné, protože nutí uživatele rozpoznávat zabarvení více políček, analyzovat jejich polohu a intenzitu zabarvení. Jako zajímavá možnost vyhodnocení se proto jeví využití „chytrých“ zařízení (např. telefonů nebo tabletů), které umožňují automatizaci těchto kroků, D. QuesadaGonzáles et al., Biosensors and Bioelectronics 2017, 92, 549-562. Nicméně i v tomto případě je správné vyhodnocení zatíženo mnoha předpoklady, např. ve formě nutné kalibrace analyzovaných barev při daném osvětlení, případně ve správném zpracování úplně nezreagováných činidel.
Podstata vynálezu
Podstatou předkládaného vynálezu je zcela nový způsob multiparametrové analýzy, kdy je vzorek nasáván, dopravován a modifikován pomocí vhodné vrstvy, zatímco vlastní vybarvovací reakce jsou prováděny v módu filtračního papíru a voskového tisku. Tento nový způsob umožňuje rychlé a spolehlivé provedení multiparametrové chemické analýzy a zároveň rychlé vyhodnocení pomocí softwarových aplikací v chytrých zařízeních.
Uvedené podstaty je dosaženo předkládaným vynálezem, zařízením pro multiparametrovou chemickou analýzu, které je přenosné a nízkonákladové. Podstatou vynálezu je vhodná kombinace hydrofilních vrstev pro rychlé nasávání a dopravu tekutiny (vzorku) po celém zařízení a papíru s hydrofobními voskovými bariérami pro reakce činidel selektivně poskytujícím zbarvení s analyzovanými látkami. Výhodou tohoto řešení je nízká materiálová a finanční nákladnost zařízení.
Reakční část pro multiparametrovou analýzu tvořena sítí reakčních zón, které jsou ohraničené hydrofobními voskovými bariérami ze čtyř stran, pňčemž jedna strana obsahuje širší bariéru s vnitřním otvorem, přes který může přejít tekutina do reakční zóny. Dále je vrstva, která dopravuje tekutinu vzorku zarovnána k reakční části tak, aby zakryla část, nej Častěji polovinu, šířky širší strany bariéry. Tím dojde k optimálnímu překryvu části, která dopravuje vzorek k reakčním zónám a vstupu do reakčních zón. Pokud by nedošlo k takovému překryvu, resp. došlo by k jinému překryvu, nebyla by analýza dostatečně rychlá a hrozila by kontaminace reakčních zón jinými činidly z jiných reakčních zón.
Hydrofilní vrstva (poduška), která dopravuje kapalinu vzorku, může být rozdělena na tři nebo více částí, kdy je po nasátí kapaliny umožněna modifikace celého vzorku pomocí činidla deponovaného v určité části hydrofilní vrstvy. Modifikovaný vzorek je pak další částí hydrofilní vrstvy dopraven až k reakčním zónám pro reakci činidel.
Na hydrofilní vrstvě může být dále nanesena izolovaná vrstva s potiskem umožňující analýzu pozice sítě reakčních zón pro vyhodnocování multiparametrového testu pomocí softwarových aplikací v chytrých zařízeních (např. telefonech a tabletech). Rovněž je výhodné, aby tato izolovaná vrstva obsahovala kalibrační body, např. barvy, pro tyto softwarové aplikace.
· • «
« · * · *
·»» ·» « • * « · «
Zařízení je pak vyfotografováno pomocí elektronických zařízení, obraz je digitalizován, kalibrován a dle kalibrace jsou vyhodnoceny změny zbarvení v reakčních zónách. Software pak vypočte a zobrazí konkrétní koncentrace analyzovaných látek.
Objasnění bbťázků-nalvý křesu
Konkrétní příklady provedení vynálezu jsou zjednodušeně znázorněny na připojených výkresech, kde:
Obr. 1 představuje schéma zařízení (tester) pro multiparametrovou chemickou analýzu,
Obr. 2 představuje schéma základních částí zařízení,
Obr. 3 představuje schéma jednotlivých částí zařízení,
Obr. 4 představuje schéma struktury a zarovnání reakčních zón a hydrofilních vrstev na dávkování vzorku,
Obr. 5 představuje schéma dělení hydrofilní vrstvy pro dávkování vzorku, a
Obr. 6 představuje schéma uspořádání pro vyhodnocování multiparametrové analýzy.
Obrázky, které znázorňují představovaný vynález, a následně popsané příklady konkrétního provedení v žádném případě neomezují rozsah ochrany uvedený v definici, ale jen objasňují podstatu řešení.
Příklady uskutečnění vynálezu
Zařízení znázorněné na obr. 1 je tvořeno třemi základními částmi, schematicky znázorněnými na obr. 2, jde o nosnou část .0)( reakční část (8)fa odpovídající dopravě vzorku kreakčním zónám (16).
Nosná část zařízení -(l)^Je složena ze spodní krycí vrstvy (2); která může být tvořena např. transparentní laminovací fólií, ve které jsou ze zadní strany zařízení zalaminované pokyny pro práci s tímto zařízením, nebo může být tvořena plastovou kartou, která se standardně využívá např. pro tvorbu identifikačních karet. Dále je nosná část zařízení (l·)· složena z oboustranné lepicí pásky (3); resp. z vrstvy lepidla, a z horního krycího dílu (4)7 (5); který má vyřezaný tvar odpovídající dalším částem zařízení, a který může být tvořen opět např. transparentní laminovací fólií, ve které jsou ze přední strany zařízení zalaminované informace o zařízení (např. název) a pokyny pro práci s tímto zařízením (označení maximální linie pro ponoření zařízení do analyzovaného vzorku). Horní krycí díl (¾ (-5)rje díky výřezu složený ze dvou částí (4) az.(5)·: Na obr. 3 jsou rozkresleny jednotlivé části zařízení. Na tomto obrázku horního krycího dílu. (4); (-5) j e detailně znázorněn výřez. (6)7 který odpovídá vložení reakční části, (8^, a výřezy (7ý-odpovídající vložení hydrofilních vrstev (17); (18jr pro dopravu vzorku k reakčním zónám.
Reakční část (8) je tvořena třemi individuálními částmi - levou částí (9),' střední částí 00)· a pravou částí (11)·. Tyto části jsou tvořeny z filtračního papíru, např. Whatman Grade 1, na z
» · · · • · které jsou pomocí voskové tiskárny, např. Xerox ColorQube, naneseny voskové okraje ve tvaru znázorněném na schématu reakční části .(8): Tyto okraje jsou následně roztaveny aplikací tepla, např. zažehleny pomocí žehličky tak, aby vytvořily hydrofobní bariéru v celém průřezu filtračního papíru. Po vytvoření voskových bariér jsou části papíru ustřiženy na daný rozměr levé (9)f střední JI OJ a pravé JI l·) části reakční části J8J zařízení. Na obr. 4 je uvedeno schéma struktury reakční části (8) se znázorněním další detailů. Na reakční části J8)jsou takto vytvořeny reakční zóny tvaru čtverců (12), které mají ze tří stran tenký okraj (13) a z jedné strany široký okraj (14) s mezerou (15). Pro provedení analýzy je do prostoru čtverce (12) naneseno specifické činidlo pro určitý testovaný parametr tak, aby vyplnilo celý prostor čtverce (12) Hydrofobní voskové bariéry (13); (F4) způsobí, že nedojde k přenosu tekutiny mezi jednotlivými reakčními zónami. Množství nanesené tekutiny rovněž nesmí přesáhnout obsah čtverce (12) aby mezerami JI 5J nedošlo ke kontaminaci dalších částí zařízení. Činidla se nanášejí podle jejich charakteristik, některé je nutné ihned vysušit, některé mohou částečně rozrušit bariéru (13), (14J, a proto není možné jejich nanesení do celého obsahu čtverce (12)7 Mezerou Jlóýpak dochází k prostupu analyzovaného tekutého vzorku do reakčního místa do prostoru čtverce s naneseným činidlem. JI 2). Reakční část J8J'je zarovnána a nalepenaJ3) do výřezu.(6Jna horním krycím dílu (4J; (5)nosné části zařízení.
Část zařízení odpovídající dopravě vzorku kreakčním zónám (16);je složena ze tří na sobě zarovnaných částí, které jsou na zařízení ve dvou identických kopiích, protože se vzorky dopravují zároveň dvěma cestami. Konkrétně se jedná o následující tři části: o hydrofilní vrstvy vedoucí vzorek k reakčním zónám, resp. o hydrofilní vrstvy (17); (18) pro dávkování vzorku, o oboustranné lepicí pásky (19), (20), resp. vrstvy lepidla, a o vrstvy pro vyhodnocování,(21),.(22). Hydrofilní vrstvou (17), (Í SJvedoucí vzorek k reakčním zónám se rozumí např. celulózová vláknová membrána (např. CFSP203000 od firmy Millipore) používaná pro absorpci vzorků v testovacích proužcích. Ve vyvinutém zařízení jsou tyto vrstvy dvě, aby byl zajištěn rychlý tok vzorku k reakčním zónám. Hydrofilní vrstva (F7), (48) může být buď nedělená, nebo může být dělená na více částí. Na obr. 5 je naznačeno dělení hydrofilní vrstvy (17) na tři části (23) .(24-) a (25) Horní část (23)slouží k dopravě vzorku do jednotlivých reakčních zón. Prostřední část (24) slouží k modifikaci vzorku a odstranění nečistot ze vzorku. Je možné ji napustit činidly, které takové změny způsobí. Její umístění je pod začátkem reakční části zařízení. Totéž je možné provést i v jiné části zařízení. Pokud by se však jednalo o chemickou modifikaci vzorku, včetně např. úpravy pH, je nutné, aby byla provedena až v místě, kde nedojde ke kontaminaci jiných reakcí v reakčních zónách. Spodní část (25)'slouží k nasávání vzorku. Její velikost, resp. délka, je určena hranicí maximálního ponoření zařízení (26ýdo vzorku. Pokud by byla prostřední část (24) pod hranicí maximálního ponoření zařízení (26) hrozí, že nedojde k úplné modifikaci vzorku pomocí reakčních činidel obsažených v této prostřední části (24) Hydrofilní vrstva (17) (18)je zarovnána a nalepena (3)do výřezu (7)na horním krycím dílu (4) J5)-nosné části zařízení. Zásadní je zarovnání této vrstvy (17), (18) do reakční části (8)zařízení, což znázorňuje obr. 4. Hydrofilní vrstvaJ17), (18) musí být nalepena (3) do výřezu (7) tak, aby na reakční části (8) zakryla část, nejčastěji polovinu, šířky širší strany (14)-reakčních zón (12). Tím dojde k optimálnímu překryvu části, která dopravuje vzorek k reakčním zónám a vstupu do reakčních zón. Překryv J29)na jedné reakční zóně je znázorněn rovněž na obr. 4. Pokud by nedošlo k takovému překryvu, nebyla by analýza dostatečně rychlá a hrozila by kontaminace reakčních zón jinými činidly z jiných reakčních zón.
Vyhodnocovací vrstva J21 ) (22) může být například tvořena papírem s natištěnými znaky umožňující lepší vyhodnocování. Na obr. 6 je ukázka takového využití. Na vyhodnocovací vrstvě jsou nakresleny čtverce stejných rozměrů, jako jsou čtverce reakčních zón (12) na reakční části (8): Tři krajní čtverce.(27); slouží k určení pozice jednotlivých reakčních zón na celém testeru pro vyhodnocování pomocí chytrých telefonů, případně tabletů. Prostřední čtverce (28)- pak slouží k nastavení škály barev pro vyhodnocovací software. Délka vyhodnocovací vrstvy (21) (22)'může být stejná, jako je délka reakční části (8) nebo v případě dělené hydro film vrstvy (17); (18) pro dávkování vzorku může být včetně oboustranné lepicí pásky (19)r(20)7 resp. vrstvy lepidla, prodloužena až k místu maximálního ponoření zařízení (26), aby dělení této vrstvy nebylo uživateli postřehnutelné. Kdyby byla vyhodnocovací vrstva (21); (22)' delší než místo maximálního ponoření (26)~ docházelo by ponořením zařízení do analyzované tekutiny krozmytí vytištěných textů/obrázků na vyhodnocovací vrstvě.
Popsané zařízení, obr. 1, je zařízení využívající dvě linie nasávání vzorku — dvě hydrofilní vrstvy (17); (18) V tomto případě je reakčních zón 24 v uspořádání 6 xf4. Je možné vytvořit zařízení, které bude mít pouze jednu linii nasávám vzorku, a tím pádem pouze dva sloupce reakčních zón - pravou (ll·)a levou (9)~tj. 12 reakčních zón v uspořádám 6 $2. Rovněž je možné upravit i počet řádků reakčních zón a vytvořit více reakčních zón prodloužením reakční části, např. 14 zón v uspořádání 7 x)2 nebo 28 zón v uspořádání 7 x^4. Rovněž může být využito více linií nasávání vzorku, nicméně zde jez pohledu uživatelské přívětivosti nutná redukce velikostí, což vede k náročnější výrobě a obtížnějšímu vyhodnocování pomocí softwaru, jelikož přesnost softwarového vyhodnocení závisí na počtu analyzovaných bodů v reakční zóně (12); tj. čím menší reakční zóna, tím menší přesnost vyhodnocení.
Popsané zařízení, obr. 1, může být použito např. následujícím způsobem. Zařízení je po vyjmutí z obalu ponořeno do zkoumané tekutiny po ukazatel maximálního ponoření. Ponoření zařízení je pouze na dobu, než dojde ke zbarvení kontrolních políček - levá horní a pravá horní reakční zóna na reakční části zařízení (8). Po ukončení ponoření je zařízení uvedeno do vodorovné polohy a uživatel počká danou dobu definovanou použitými činidly, než dojde k vybarvení políček (reakční zóny). Uživatel následně vyfotí reakční část pomocí chytrého zařízení (např. telefonu, tabletu) a pomocí vhodného softwaru vyhodnotí tento multiparametrový test. Softwarová aplikace v sobě zahrnuje nalezení pozice testeru, digitalizaci obrazu, kalibraci barev dle vyhodnocovací vrstvy (21); (22)'a aktuálních parametrů focení (např. osvětlení), testování ukončení a průběhu analýzy (vyhodnocení kontrolních polí testu), analýzu reakčních zón .(12)-pomocí vytvoření histogramu intenzity zbarvení, jeho matematické procesování, dále tzv. „ořezání“ dat, aby došlo k vyhodnocení pouze správného zbarvení odpovídající změně zbarvení dané reakce (aby se v případě např. neúplné reakce vyhodnocovala pouze daná změna zbarvení), statistické vyhodnocení histogramů a kalibrace a přepočet na koncentrace jednotlivých analyzovaných látek.
Průmyslová využitelnost
Předložený vynález, nízkonákladové přenosné zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu, je využitelný zejména veřejností pro laickou screeningovou chemickou analýzu kvality vody, případně pro screeningovou analýzu chemického znečištění vody v životním prostředí.

Claims (11)

1. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu, vyznačující se tím, že obsahuje tři části:
• nosnou část s výřezy (7) odpovídající vložení hydrofilních vrstev (17), (18) pro dopravu vzorku k reakčním zónám (1), • hydrofilní vrstvu (17), (18) tvořenou celulózovou vláknovou membránou nebo papírem nebo buničinou nebo tkaninou vedoucí vzorek k reakčním zónám (16) a • reakční část (8) sreakčními zónami (12) vytvořenými voskovým tiskem na hydrofilním materiálu.
2. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosná část zařízení (1) je složena ze spodní krycí vrstvy (2) a z horního krycího dílu (4), (5), který obsahuje výřez (6) odpovídající vložení částí reakční části (8).
3. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že reakční část (8) je tvořena papírem nebo buničinou nebo filtračním papírem nebo nitrocelulózovou membránou.
4. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nárokd 1 až 3, vyznačující se tím, že na hydrofilní vrstvu vedoucí vzorek je umístěna vrstva pro vyhodnocování (21).
5. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že hydrofilní vrstvy (17), (18) jsou zarovnány do výřezu (7) na homím krycím dílu (4), (5) nosné části zařízení tak, aby na reakční části (8) zakryla část reakčních zón (12).
6. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že vyhodnocovací vrstva (21), (22) je tvořena materiálem s natištěnými obrazci, které slouží k určení pozice jednotlivých reakčních zón na celém testeru pro vyhodnocování pomocí vyhodnocovacích softwarů (27), a k nastavení škály barev pro vyhodnocovací software (28).
7. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 3, vyznačující se tím, že reakční část (8) je tvořena třemi částmi, na kterých jsou na filtračním papíře naneseny voskové okraje, které po roztavení aplikací tepla vytváří hydrofobní bariéry, a vytváří tak reakční zóny (12), které mají ze tří stran tenký okraj (13) a z jedné strany široký okraj (14) s mezerou (15).
8. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 7, vyznačující se tím, že reakční zóny (12) mají tenký okraj (13) vyjma jedné strany, která je tvořena širokým okrajem (14) s mezerou (15).
9. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 5, vyznačující se tím, že hydrofilní vrstvy (17), (18) jsou zarovnány do výřezu (7) na homím krycím dílu (4), (5) nosné části zařízení tak, aby na reakční části (8) zakryla část, nejčastěji polovinu, šířky širší strany (14) reakčních zón (12), čímž dojde ♦ · · · a * k optimálnímu překryvu části, která dopravuje vzorek kreakčním zónám a vstupu do reakčních zón.
10. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrofílní vrstvy (17), (18) vedoucí vzorek kreakčním zónám jsou dělené na více částí.
11. Zařízení pro nízkonákladovou přenosnou multiparametrovou chemickou analýzu podle nároku 10, vyznačující se tím, že hydrofílní vrstvy (17), (18) vedoucí vzorek k reakčním zónám jsou dělené na tři části, kdy horní část (23) slouží k dopravě vzorku do jednotlivých reakčních zón, prostřední část (24) slouží k modifikaci vzorku pomocí činidel a odstranění nečistot ze vzorku, a spodní část (25) slouží k nasávání vzorku.
CZ2017-67A 2017-02-03 2017-02-03 Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu CZ307248B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-67A CZ307248B6 (cs) 2017-02-03 2017-02-03 Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-67A CZ307248B6 (cs) 2017-02-03 2017-02-03 Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ201767A3 true CZ201767A3 (cs) 2018-04-25
CZ307248B6 CZ307248B6 (cs) 2018-04-25

Family

ID=61970599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-67A CZ307248B6 (cs) 2017-02-03 2017-02-03 Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307248B6 (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2014529083A (ja) * 2011-09-27 2014-10-30 ダイアグノスティクス・フォー・オール・インコーポレイテッドDiagnostics For All, Inc. 定量マイクロ流体デバイス
US9686540B2 (en) * 2014-06-23 2017-06-20 Xerox Corporation Robust colorimetric processing method for paper based sensors

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307248B6 (cs) 2018-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10852299B2 (en) Optical assay device with pneumatic sample actuation
US11047844B2 (en) Electronic analyte assaying device
EP2795328B1 (en) Integrated test device for optical and electrochemical assays
US9488585B2 (en) Reader devices for optical and electrochemical test devices
US9140693B2 (en) Integrated test device for optical detection of microarrays
Market Lateral flow immunoassay systems: evolution from the current state of the art to the next generation of highly sensitive, quantitative rapid assays
DE60124705T2 (de) Automatische messpatrone und dazu gehoerendes messverfahren
EP2284538B1 (en) Biosensor
EP4010698B1 (en) Bodily fluid testing method
DE69914164T2 (de) Testsäule mit mehreren lagen
CN1950149A (zh) 收集和测定被分析物的装置
NO331708B1 (no) Systemer og fremgangsmåter for utføring av magnetisk kromatografianalyser
CN107003272A (zh) 纸基底诊断装置及相关方法和系统
JPWO2009144894A1 (ja) バイオセンサ
CN104246502B (zh) 用于测定至少一种能够包含在液体样品中的分析物的装置
CZ201767A3 (cs) Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu
CZ30744U1 (cs) Přenosné nízkonákladové zařízení pro multiparametrovou chemickou analýzu
CN101285835A (zh) 单一元件上的多重免疫化学分析
GB2550603A (en) Assay device
FI126816B (en) Disposable test strip
US11534752B2 (en) Rapid test device having multiple heterogeneous diagnostic methods
WO2022213049A1 (en) Ready to use analyzer control product for cua urinalysis instruments
Takahashi Biosensor
KR20010109843A (ko) 포획 항체를 사다리와 같은 형태로 다중 고정하고, 폭이좁게 제작된 멤브레인 스트립 여러개를 동시에 사용하여용액의 전개 효율을 증대시켜 시료내 특정 성분을 정량검사하고자 하는 경우에 활용하는 멤브레인 이뮤노크로마토그래피 기법.
WO2015098476A1 (ja) 自動電気泳動装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20230203