CZ2017295A3 - Cementový kompozit s polymerním plnivem - Google Patents

Cementový kompozit s polymerním plnivem Download PDF

Info

Publication number
CZ2017295A3
CZ2017295A3 CZ2017-295A CZ2017295A CZ2017295A3 CZ 2017295 A3 CZ2017295 A3 CZ 2017295A3 CZ 2017295 A CZ2017295 A CZ 2017295A CZ 2017295 A3 CZ2017295 A3 CZ 2017295A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cement
water
foam
lint
mixture
Prior art date
Application number
CZ2017-295A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307408B6 (cs
Inventor
Rostislav Drochytka
Jindřich Melichar
Karel Mikulica
Vít Černý
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2017-295A priority Critical patent/CZ2017295A3/cs
Publication of CZ307408B6 publication Critical patent/CZ307408B6/cs
Publication of CZ2017295A3 publication Critical patent/CZ2017295A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Popisuje se cementový kompozit s polymerním plnivem, který obsahuje: cementovou směs, přičemž část cementu může být volitelně nahrazena anorganickým plnivem, zejména popílkem, pískem, sklem a/nebo škvárou; technickou pěnu, polyesterovou cupaninu. Dále se popisuje způsob přípravy cementového kompozitu, kdy se nejprve připraví cementová pasta smísením cementové směsi a vody, smísí se s technickou pěnou připravenou mícháním vody s pěnotvornou přísadou a jejich provzdušněním, a následně se přimísí polyesterová cupanina, a směs je homogenizována do dosažení obalení polyesterových vláken. S výhodou může být polyesterová cupanina předem ošetřena roztokem tenzidu a/nebo pěnotvorného koncentrátu. Výsledkem je cementový kompozit, který při snížení objemové hmotnosti zachovává velmi dobrou pevnost a dobré tepelně izolační parametry.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká cementových kompozitů s polymerním plnivem, s výhodnou kombinací pevnosti, objemové hmotnosti a tepelné vodivosti.
Dosavadní stav techniky
Lehké betony jsou běžně používány ve stavebnictví pro svoji výhodnou kombinaci pevnosti, objemové hmotnosti a tepelné vodivosti. Odlehčením materiálu lze dosáhnout štíhlejších či architektonicky složitějších konstrukcí při současném zlepšení tepelně izolačních vlastností. Obvykle jsou připravovány buď přímým vylehčením jemnozmné malty vzduchovými póry (pěnobeton, pórobeton, plynobeton)^nebo nepřímým vylehčením, a to nahrazením kameniva vhodným přírodním či uměle vyrobeným lehčím materiálem. Oba postupy lze i kombinovat tak, až je docíleno maximální požadované pevnosti při minimální objemové hmotnosti a současně nízké tepelné vodivosti.
Pěnobeton, např. Poroflow 500 firmy CEMEX nebo pěnobeton P/IV od firmy EKOSTYREN, je litá cementová pěna (lehká tekutá směs na bázi cementu a speciální stabilizované pěny) určená k použití jako výplňový, samonivelační vyrovnávací a tepelně izolační materiál pro podlahy, střechy, nebo dutiny ve stavebních a inženýrských objektech.
Dalším zástupcem přímo lehčených betonů jsou pórobetony, např. P2-3OO a P4-500 z nabídky firmy YTONG, které jsou nabízeny jako přesné lehké zdící tvárnice se snadnou opracovatelností, minimální spotřebou zdící malty, dobrou tepelnou izolací a vysokou požární odolností.
Pro výrobu nepřímo lehčených betonů jsou asi nejpoužívanějším materiálem polystyrénové granule s povrchovou úpravou vedoucí ke snížení vodoodpudivosti. Např. polystyrenbeton PSB 60 firmy EKOSTYREN je homogenní litá směs polystyrénových částic s cementovým mlékem vhodná pro všechny vodorovné konstrukce jako výplňový, tepelně izolační lehký materiál se schopností vytvořit i spádovou vrstvu. Polystyrenbeton není určen jako nosný prvek, ale jako výplňový, tepelně izolační prvek s dobrou elasticitou, čerpatelností a tepelnou izolací.
• »
• · · · • ·
Jinou alternativou je Liapor MIX firmy Liapor, který je nabízen jako suchá směs lehčeného kameniva Liapor a pojivá, takže lze snadno přepravovat a provádět na staveništi. Stejně jako polystyrenbeton ho lze využít pro vodorovné konstrukce (ale i svislé) s lepší únosností a výbornou mrazuvzdorností a žáruvzdorností.
Další široce používaný materiál pro lehké betony je perlit. Např. firma PERLIT s.r.o. nabízí produkt TERMOBETON, což je továrensky připravovaná suchá směs vyráběná na bázi perlitu, hydraulických pojiv a zušlechťujících příměsí. Je dokonalou termoizolací a zvukovou izolací, je zcela nehořlavý, odolný proti působení hub a hnízdění hlodavců. Je určen jako lehký podlahový podklad především k provádění termoizolace a zvukové izolace na tradičních železobetonových prefabrikovaných stropech, které vyžadují užití lehkého podkladu s ohledem na omezenou nosnost.
Specifickou oblast použití nabízí firma Dupré Minerals Ltd., která využívá pojení lehkého kameniva vermikulitu minerálním pojivém. Jejich typický produkt jsou vermikulitové desky M1CAL1TE, které spadají už do kategorie tepelně izolačních a žáruvzdorných materiálů pro použití kolem krbů, kamen a komínů.
Předkládaný vynález si klade za cíl poskytnout takový cementový kompozit, který by měl sníženou objemovou hmotnost, nízký součinitel tepelné vodivosti a přitom si udržoval vysoké parametry pevnosti. V důsledku pak takový kompozit bude vynikat unikátním poměrem pevnosti a součinitele tepelné vodivosti ve srovnání s běžnými druhy lehkých cementových kompozitů.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález poskytuje cementový kompozit s polymemím plnivem, obsahující
- cementovou směs, přičemž část cementu může být volitelně nahrazena anorganickým plnivem, zejména popílkem, pískem, sklem a/nebo škvárou,
- technickou pěnu,
- polyesterovou cupaninu.
Cementový kompozit v čerstvém stavu (tj. včetně záměsové vody) obsahuje:
0ÉU. .
- 23 až 32^im.^<>, s výhodou 26 až 29pm. %3echnické pěny (kterou typicky tvoří 2,5 až 3,0 pěnotvomého činidla, 97,0 až 97,5 ^im?M vody),
- zbytek do 100 ^im^% cementové pasty, přičemž až 25^im Jk> cementu v cementové pastě může být nahrazeno anorganickým plnivem.
Cementová pasta obsahuje cement (cementovou směs), a může volitelně obsahovat i další běžně používané přísady, jako jsou plastifikátory, urychlovače tuhnutí a tvrdnutí. Cementová pasta při namíchání kompozitu obsahuje vodu (odborník v oboru je schopen navrhnout vhodné poměry složek cementové pasty, typicky pasta obsahuje cca 3 hmotnostní díly cementu a cca 1 hmotnostní díl vody, přičemž část cementu může být nahrazena anorganickým plnivem), po ztuhnutí je typicky přítomno max. 5 % vlhkosti.
Technické pěny jsou komerčně dostupné, a jsou nejčastěji na bázi polyuretanu, polystyrenu, a/nebo na bázi hydrolyzovaných proteinů.
Vlákna polyesterové cupaniny s výhodou mají průměr 10 až 30 pm a délku 2 až 20 mm.
Polyesterová cupanina je s výhodou předem ošetřená tenzidem pro snížení povrchového napětí jednotlivých vláken, a tím ke snížení tvorby shluků v cementové směsi.
Cementový kompozit s polymemím plnivem podle vynálezu lze připravit tak, že se nejprve připraví cementová pasta smísením cementové směsi a vody, smísí se s technickou pěnou připravenou mícháním vody s pěnotvomou přísadou a jejich provzdušněním, a následně se přimísí polyesterová cupanina, a směs je homogenizována do dosažení obalení polyesterových vláken.
Ve výhodném provedení je polyesterová cupanina před přimíšením do směsi ošetřena roztokem tenzidu o koncentraci 0,05 až 0,50 zJ)bj. % pro snížení povrchového napětí jednotlivých vláken a/nebo roztokem pěnotvomé přísady o koncentraci 0,05 až 0,50^obj. % s výhodou pěnotvomé přísady s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a/nebo železitou solí za účelem zlepšení následné interakce odpadních polyesterových vláken s pěnou.
Předkládaný vynález tedy poskytuje cementový kompozit, který při snížení objemové hmotnosti zachovává velmi dobrou pevnost a dobré tepelně izolační parametry. Přitom zároveň využívá průmyslové odpady - polyesterovou cupaninu a anorganická plniva, která vznikají jako odpady, např. popílek či sklo.
tis ku terně tu
Příklady^provcdeal vynálezu
Měření parametrů cementových kompozitů bylo prováděno podle následujících norem:
- Napětí při 10% deformaci - ČSN EN 826: Tepelněizolační výrobky pro použití ve stavebnictví - zkouška tlakem
- Součinitel tepelné vodivosti - ČSN EN 12667: Tepelné chování stavebních materiálů a výrobků - Stanovení tepelného odporu metodami chráněné topné desky a měřidla tepelného toku - Výrobky o vysokém a středním tepelném odporu
- Objemová hmotnost - ČSN EN 1602: Tepelněizolační výrobky pro použití ve stavebnictví - Stanovení objemové hmotnosti
Příklad 1
Receptura 1:
• Cementová pasta - CEM 142,5: 300 kg-m'3; voda: 100 kg-m'3 • Pěna - pěnotvomá přísada: 5 kgm'3; voda: 170 kgm'3 • PES cupanina: 87,5 kg-m’3
Celkové množství odpadní polyesterové (PES) cupaniny pro přípravu zkušebních těles bylo nejprve ponořeno po dobu pěti minut do roztoku povrchově aktivní látky (roztok tenzidu o koncentraci 0,1 /obj. JH), aby došlo ke snížení povrchového napětí jednotlivých vláken, a tím ke snížení tvorby shluků ve směsi. Následně byla cupanina propláchnuta vodou, aby došlo k odstranění zbytků tenzidu z vláken. V další fázi přípravy se jednalo o uložení předpřipravených vláken po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvorného koncentrátu o koncentraci 0, I^obj.M s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zineěnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta smícháním cementu (CEM 142,5) s vodou v cyklonové míchačce • 11» (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 ot/min po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena technická pěna smíchání vody s pěnotvomou přísadou a jejich následným intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí. Dále byla do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence pěny byla rychlost míchání snížena na 15 otáček za minutu a směs byla homogenizována po dobu tří minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 otáček za minutu a směs byla míchána po dobu dalších tří minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ= 3,4 MPa
Objemová hmotnost: p = 505 kg-m'3
Součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,0823 W-m“1 -K~'
Příklad 2
Receptura 2:
• Cementová pasta - CEM 142,5: 270 kg-m'3; vysokoteplotní popílek: 30 kg-m’3; voda:
97,5 kg-m’3 • Pěna - pěnotvomá přísada: 5 kg-m'3; voda: 170 kg-m'3 • PES cupanina: 87,5 kg-m'3
Vlákna polyesterové (PES) cupaniny byla uložena po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvomého koncentrátu o koncentraci 0,2 ^obj. obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta, u níž došlo k náhradě původního množství cementu vysokoteplotním popílkem v míře 10/hm. z%. Pasta vznikla smícháním cementu (CEM I 42,5) a vysokoteplotního popílku s vodou v cyklonové míchačce (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 otáček za minutu po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena technická pěna smíchání vody s pěnotvomou přísadou a jejich následným intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí.
Dále byla do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence pěny byla rychlost míchání snížena na 15 ot/min a směs byla homogenizována po dobu tří minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 ot/min a směs byla míchána po dobu dalších tří minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ = 3,1 MPa
Objemová hmotnost: p = 498 kg-m'3
Součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,0798 W m_l K1
Příklad 3
Receptura 3:
• Cementová pasta - CEM 142,5: 240 kg-m’3; vysokoteplotní popílek: 60 kg-m'3; voda: 95 kg-m’3 • Pěna - pěnotvomá přísada: 5 kg-m'3; voda: 170 kg-m’3 • PES cupanina: 87,5 kg-m'3
Celkové množství odpadní PES cupaniny pro přípravu zkušebních těles bylo nejprve ponořeno po dobu pěti minut do roztoku povrchově aktivní látky (roztok tenzidu o koncentraci 0,2 j)bj. %), aby došlo ke snížení povrchového napětí jednotlivých vláken, a tím ke snížení tvorby shluků ve směsi. Následně byla cupanina propláchnuta vodou, aby došlo k odstranění zbytků tenzidu z vláken. V další fázi přípravy se jednalo o uložení předpřipravených vláken po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvomého koncentrátu o koncentraci 0,1 pbj. Á s obsahem hydro lyžovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta, u níž došlo k náhradě původního množství cementu vysokoteplotním popílkem v míře ŽO^iím./fo. Pasta vznikla smícháním cementu (CEM I 42,5) a vysokoteplotního popílku s vodou v cyklonové míchačce (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 otáček za minutu po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena
• * • » 9 · 9 i»>
• ♦ » • H
t • · • *
<
• » ) • · · • 4 • H
technická pěna smíchání vody s pěnotvomou přísadou a jejich následným intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí. Dále byla do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence pěny byla rychlost míchání snížena na 15 ot/min a směs byla homogenizována po dobu tri minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 ot/min a směs byla míchána po dobu dalších tří minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ = 2,8 MPa
Objemová hmotnost: p = 479 kg-m'3
Součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,0786 W-m_l -KT1
Příklad 4
Receptura 4:
• Cementová pasta - CEM 142,5: 270 kg-m'3; vysokoteplotní popílek: 30 kg-m'3; voda: 100 kgm'3 • Pěna - pěnotvomá přísada: 5 kg m'3; voda: 170 kg-m'3 • PES cupanina: 87,5 kg-m'3
Vlákna polyesterové (PES) cupaniny byla uložena po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvomého koncentrátu o koncentraci 0,2/obj. °A s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta, u níž došlo k náhradě původního množství cementu mletým recyklátem z odpadního skla v míře 10 jhm. fál Pasta vznikla smícháním cementu (CEM 142,5) a mletého skla s vodou v cyklonové míchačce (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 otáček za minutu po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena technická pěna smíchání vody s pěnotvomou přísadou a jejich následným intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí. Dále byla do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence • · · ·
• · • · · · • · pěny byla rychlost míchání snížena na 15 ot/min a směs byla homogenizována po dobu tří minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 ot/min a směs byla míchána po dobu dalších tří minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ = 2,1 MPa
Objemová hmotnost: p = 501 kg-m'3
Součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,0805 W-m1 K_l
Příklad 5
Receptura 5:
• Cementová pasta - CEM 142,5: 255 kg-m’3; vysokoteplotní popílek: 45 kg-m'3; voda: 90 kg-m’3 • Pěna - pěnotvomá přísada: 5 kg-m'3; voda: 170 kg-m’3 • PES cupanina: 87,5 kg-m‘3
Celkové množství odpadní PES cupaniny pro přípravu zkušebních těles bylo nejprve ponořeno po dobu pěti minut do roztoku povrchově aktivní látky (roztok tenzidu o koncentraci 0,1 Jabj. %), aby došlo ke snížení povrchového napětí jednotlivých vláken, a tím ke snížení tvorby shluků ve směsi. Následně byla cupanina propláchnuta vodou, aby došlo k odstranění zbytků tenzidu z vláken. V další fázi přípravy se jednalo o uložení předpřipravených vláken po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvomého koncentrátu o koncentraci 0,1/obj. s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta, u níž došlo k náhradě původního množství cementu Vysokoteplotní uhelnou škvárou v míře 15Íhm. Pasta vznikla smícháním cementu (CEM I 42,5) a vysokoteplotní uhelné škváry s vodou v cyklonové míchačce (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 otáček za minutu po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena technická pěna smíchání vody s pěnotvomou přísadou a jejich následným • ·♦ · intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí. Dále byla do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence pěny byla rychlost míchání snížena na 15 ot/min a směs byla homogenizována po dobu tri minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 ot/min a směs byla míchána po dobu dalších tri minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ = 2,4 MPa
Objemová hmotnost: p = 529 kg-m'3
Součinitel tepelné vodivosti: λ - 0,0856 W-πΓ1 K-
Příklad 6
Receptura 6:
• Cementová pasta - CEM I 52,5: 300 kg-m'3; voda: 100 kg-m'3 • Pěna - pěnotvorná přísada: 7 kg-m'3; voda: 238 kg-m'3 • PES cupanina: 90 kg-m'3
Celkové množství odpadní PES cupaniny pro přípravu zkušebních těles bylo nejprve ponořeno po dobu pěti minut do roztoku povrchově aktivní látky (roztok tenzidu o koncentraci 0,2 'óbj.,%), aby došlo ke snížení povrchového napětí jednotlivých vláken, a tím ke snížení tvorby shluků ve směsi. Následně byla cupanina propláchnuta vodou, aby došlo k odstranění zbytků tenzidu z vláken. V další fázi přípravy se jednalo o uložení předpřipravených vláken po dobu 2 hodin do roztoku pěnotvorného koncentrátu o koncentraci 0,2 jobj. % s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a železitou solí. Tento krok byl začleněn za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken spěnou. Rovněž tak došlo k eliminaci vsakování pěny do struktury vláken cupaniny. Následně byla připravena cementová pasta smícháním cementu (CEM 1 52,5) s vodou v cyklonové míchačce (horizontální míchačka s nuceným oběhem) rychlostí 40 ot/min po dobu šesti minut. V dalším kroku byla připravena technická pěna smíchání vody s pěnotvornou přísadou a jejich následným intenzivním mícháním speciálními lopatkami s provzdušňovací funkcí. Dále byla • · ♦ · • « · · · · do připravené pěny vmíchána cementová pasta. Za účelem eliminace narušení konzistence pěny byla rychlost míchání snížena na 15 otáček za minutu a směs byla homogenizována po dobu tří minut. Následně byla odpadní cupanina vyjmuta z roztoku rozpouštědla, povrchově osušena a přimíšena do směsi cementové pasty s pěnou. Rychlost míchání byla zvýšena na 20 otáček za minutu a směs byla míchána po dobu dalších tří minut. Následně byla připravená směs plněna do forem dle požadavků dále prováděné zkušební metody.
Vlastnosti výrobku:
Pevnost v tlaku: σ - 2,9 MPa
Objemová hmotnost: p = 461 kg m'
Součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,0753 W-πΓ1 K1
Příklad 7
Porovnání vlastností materiálu podle příkladu 1 s kompozity používanými ve stavu techniky (viz kapitola Dosavadní stav techniky):
NÁZEV VÝROBCE objemová hmotnost [kg/m2] souč. tepelné vodivosti [W/mK] pevnost v tlaku [MPa] podíl pevnosti v tlaku k součiniteli tepelné vodivosti
materiál podle Příkladu 1 505 0,0823 3,4 41,3
pórobeton P2-300 YTONG 300 0,083 2,2 26,5
TERMOBETON TB1 PERLIT s.r.o. 280 OJ 1,3 13,0
Pěnobeton Poroflow F500 CEMEX 500 0,121 0,5 4,1
Pěnobeton P/IV EKOSTYREN s.r.o. 510 0,13 1 7,7
pórobeton P4-500 YTONG 500 0,137 4,2 30,7
Polystyrenbeton PSB 60 EKOSTYREN s.r.o. 480 0,14 1 7,1
Liapor mix Liapor 600 0,14 2 14,3
vermículite Fire Resistant Boards Micalite Dupré Minerals Ltd. 600 0,16 4,5 28,1
TERMOBETON TB2 PERLIT s.r.o. 570 0,19 4,5 23,7
• «

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Cementový kompozit s polymemím plnivem, vyznačený tím, že obsahuje
    - cementovou směs, přičemž část cementu může být volitelně nahrazena anorganickým plnivem, zejména popílkem, pískem, sklem a/nebo škvárou,
    - technickou pěnu,
    - polyesterovou cupaninu, přičemž cementový kompozit obsahuje v čerstvém stavu, tedy včetně záměsové vody:
    #/ otn «/ <□ ·
    - 10 až 20 Jim. %, s výhodou 13 až 17/yim.^ó, polyesterové cupaniny, ¢, oén d c t*» ·
    - 23 až 32 hm. To, s výhodou 26 až 29yjimž%, technické pěny, ** obi.
    - zbytek do 100jpm>% cementové pasty obsahující cementovou směs a vodu, přičemž až 25 /
    Em. cementu v cementové směsi může být nahrazeno anorganickým plnivem.
  2. 2. Cementový kompozit podle nároku 1, vyznačený tím, že cementová směs obsahuje cement a přísady, jako jsou plastifikátory, urychlovače tuhnutí a tvrdnutí, a popřípadě vodu.
  3. 3. Cementový kompozit podle kteréhokoliv z nároků 1 až 2, vyznačený tím, že polyesterová cupanina má vlákna o průměru 10 až 30 pm a délce 2 až 20 mm.
  4. 4. Způsob přípravy cementového kompozitu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačený tím, že se nejprve připraví cementová pasta smísením cementové směsi a vody, smísí se s technickou pěnou připravenou mícháním vody s pěnotvomou přísadou a jejich provzdušněním, a následně se přimísí polyesterová cupanina, a směs se homogenizuje do dosažení obalení polyesterových vláken.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že se polyesterová cupanina před přimíšením do směsi ošetří roztokem tenzidu o koncentraci 0,05 až 0,50 óbjl%, pro snížení povrchového napětí jednotlivých vláken a/nebo roztokem pěnotvorného koncentrátu o koncentraci 0,05 až 0,50 objnjýó, s obsahem hydrolyzovaných proteinů, stabilizovaných zinečnatou a/nebo železitou solí za účelem zlepšení následné interakce odpadních vláken s pěnou.
CZ2017-295A 2017-05-25 2017-05-25 Cementový kompozit s polymerním plnivem CZ2017295A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-295A CZ2017295A3 (cs) 2017-05-25 2017-05-25 Cementový kompozit s polymerním plnivem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-295A CZ2017295A3 (cs) 2017-05-25 2017-05-25 Cementový kompozit s polymerním plnivem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307408B6 CZ307408B6 (cs) 2018-08-01
CZ2017295A3 true CZ2017295A3 (cs) 2018-08-01

Family

ID=62983268

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-295A CZ2017295A3 (cs) 2017-05-25 2017-05-25 Cementový kompozit s polymerním plnivem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017295A3 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090075073A1 (en) * 2006-11-13 2009-03-19 Biddle Daniel T Light weight concrete product containing synthetic fibers
CZ2011158A3 (cs) * 2011-03-24 2012-05-23 Vysoká škola chemicko - technologická v Praze Zpusob výroby vylehcených materiálu na bázi alumosilikátových polymeru
CN104446612A (zh) * 2014-11-12 2015-03-25 安徽中龙建材科技有限公司 吸音防裂加气混凝土砌块及其制备方法和应用
CN106478146A (zh) * 2016-11-02 2017-03-08 常州创索新材料科技有限公司 一种利用二次发泡制备泡沫混凝土的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307408B6 (cs) 2018-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8070876B1 (en) Fireproof insulating cementitious foam comprising phase change materials
CN105218146B (zh) 一种保温隔音低密度发泡混凝土
AU2011300807B2 (en) Aqueous gypsum plaster-cement composition and its use
CN105859243A (zh) 一种硫氧镁水泥发泡砖及其制备方法
CN105541386B (zh) 一种混凝土加气保温砖及其制备方法
KR20130010046A (ko) 단열 재료 및 그의 제조 방법
WO2018014377A1 (zh) 一种基于聚氨酯的高性能复合保温材料
SK500482019A3 (sk) Betón, suchá zmes na prípravu betónu a spôsob prípravy tohto betónu
JP4947716B2 (ja) 建築用セメントモルタル
CN105541379A (zh) 一种轻质混凝土节能保温板及其制备方法
CN107827425A (zh) 一种保温复合加气砖的成型方法
RU2404146C1 (ru) Сухая строительная смесь на основе гипсового вяжущего и способ получения легких бетонов для изготовления панелей, стен, полов, кровель и теплоизоляции межэтажных перекрытий зданий
Efimov et al. Dispersed reinforcement in concrete technology
RU2338724C1 (ru) Сухая теплоизолирующая гипсопенополистирольная строительная смесь для покрытий, изделий и конструкций и способ ее получения
RU2372314C1 (ru) Огнезащитная сырьевая смесь
JP2019167273A (ja) 左官用モルタル
CZ2017187A3 (cs) Beton, suchá směs pro přípravu betonu, a způsob pro přípravu tohoto betonu
RU2660154C1 (ru) Сухая смесь для огнезащитного покрытия
CZ2017295A3 (cs) Cementový kompozit s polymerním plnivem
CN106587810A (zh) 一种复合发泡水泥保温板
CZ31328U1 (cs) Termoizolační deska na cementové bázi
Durmuş et al. Thermal Characterization of Foam Concrete Panels Containing Expanded Perlite-Polystyrene, Foam and Aerogel Layer
US8663386B2 (en) Dry cement mix for forming light concretes with low thermal conductivity, and concretes thus obtained
CN106284893A (zh) 新型轻质复合保温外装饰墙体及其制作方法
KR20000075194A (ko) 자력(自力) 수평 몰탈 조성물

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220525