CZ2017126A3 - Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi - Google Patents

Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi Download PDF

Info

Publication number
CZ2017126A3
CZ2017126A3 CZ2017-126A CZ2017126A CZ2017126A3 CZ 2017126 A3 CZ2017126 A3 CZ 2017126A3 CZ 2017126 A CZ2017126 A CZ 2017126A CZ 2017126 A3 CZ2017126 A3 CZ 2017126A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wall
fitting
wall according
flat rectangular
arm
Prior art date
Application number
CZ2017-126A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307264B6 (cs
Inventor
Pavel Heinrich
Miroslav Vacek
Original Assignee
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. filed Critical HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Priority to CZ2017-126A priority Critical patent/CZ2017126A3/cs
Publication of CZ307264B6 publication Critical patent/CZ307264B6/cs
Publication of CZ2017126A3 publication Critical patent/CZ2017126A3/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Abstract

Zeď (1) s předstěnou (2) z keramických tvarovek (3) má každou tvarovku (3) vytvořenou jako plochou obdélníkovou desku, která je na jedné straně opatřena alespoň dvěma žebry (4) kolmo uspořádanými k ploché desce tvarovky (3) a směřujícími ke zdi (1). Mezi zdí (1) a předstěnou tak vznikne dutina (5), kde je uspořádán izolant (6). Izolant (6) je tvořen kašovitou, na vzduchu vytvrditelnou směsí obsahující sypký tepelně izolační materiál s měrnou objemovou hmotností menší než 300 kg/m, cihelný prach, vodní sklo, vodu a saponát. Předstěnu lze využít zejména jako přizdívku z exteriérové nebo interiérové strany ke stávající konstrukci zdi různých budov.

Description

Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti stavebnictví, konkrétně zdi s předstěnou z keramických tvarovek se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi.
Dosavadní stav techniky
Pro zvýšení tepelně-izolačních a akusticko-izolačnich vlastností cihel jsou cihly běžně vyráběny s dutinami, tzv. dutinové cihelné tvarovky. Dutinové cihelné tvarovky se v některých případech plní izolačním materiálem, který dále zvyšuje tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti těchto tvarovek. Jsou známá různá řešení pro vytvoření tepelně izolačních či akusticko izolačních stěn obytných budov. Jedním z nich je vytvoření tzv. izolační předstěny na vnější nebo vnitřní straně stávající zděné stěny budovy, čímž dojde k vytvoření vícevrstevné struktury obvodové stěny nebo příčky s vylepšenými tepelně izolačními a akusticko izolačními vlastnostmi.
Nejčastěji používané jsou konstrukce z lehkých sádrokartonových předstěn nebo spojených s podkladovou nosnou kovovou konstrukcí. Do dutiny vzniklé v prostoru mezi stávající stěnou a sádrokartonovou konstrukcí je umístěn izolant, který může být rozmělněný, rozvolněný nebo sypký, jako např. polystyren, perlit, či kupříkladu deska z minerální vaty, foukané celulózy či dřevovlákna. Těchto předstěn bývá využíváno pro vyrovnání stávajících zděných stěn či pro vedení rozvodů v příčkách. Nevýhody této konstrukce spočívají v tom, že sádrokarton má malou mechanickou pevnost, je náchylný na jakékoli jemné mechanické poškození či odření a nemá-li speciální úpravu, není vhodný do vlhkého prostředí.
Další známá konstrukce je předstěna z uzavřených cihelných tvarovek s izolační dutinou pro tepelný a akustický izolant. Jako izolant se nejčastěji používá perlit či minerální vata. Oproti sádrokartonu je taková předstěna pevnější a odolnější vůči poškození. Nevýhody této konstrukce spočívají zejména ve vzniku systémových tepelných mostů ve spáře mezi jednotlivými tvarovkami a vzniku tepelného mostu žebry procházejícími tvarovkou. Další nevýhodu představuje nutnost použití speciální malty pro vyrovnání nerovností stávajícího zdivá.
*s 1 » * n
i *« í
» «< ·
14«
Tyto nevýhody odstraňuje tvarovka vytvořená jako plochá deska s alespoň dvěma žebry uspořádanými kolmo k ploché desce, která vystupují na jedné straně. K této straně je vytvořen tvarový protikus izolačního materiálu s vybráními pro umístění žeber do prostoru izolačního materiálu. Izolační materiál je vytvořen z polystyrénové desky, kterou lze snadno vytvarovat a následně nalepit ke tvarovce. Takto vytvořený izolační blok následně slouží kvyzdění předstěny kjiž postavené zdi skládáním izolačních bloků na sebe. Nevýhodu tohoto stavebního bloku představují vysoké náklady na výrobu těchto bloků, respektive na dva konstrukční prvky specifického tvaru, a to tvarovky a polystyrénového izolantu. Stím souvisí další nevýhoda tohoto řešení, a to poměrně komplikovaná výroba těchto dvou prvků z důvodu jejich specifického a originálního tvaru.
Úkolem vynálezu je vytvoření zdi s předstěnou z keramických tvarovek se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi, která by odstraňovala výše uvedené nedostatky, která by vykazovala perfektní tepelně izolační a akusticko izolační vlastnosti a její pořizovací náklady by byly minimální.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi podle tohoto vynálezu. Zeď s předstěnou z keramických tvarovek je uspořádána tak, že každá tvarovka je vytvořena jako plochá obdélníková deska, která je na jedné straně opatřena alespoň dvěma žebry kolmo uspořádanými k ploché obdélníkové desce tvarovky a směřujícími ke zdi. V dutině vytvořené mezi zdí a předstěnou je uspořádán izolant. Podstata vynálezu spočívá vtom, že izolant je tvořen kašovitou, na vzduchu vytvrditelnou směsí obsahující 5 až 76 % hmotn. sypkého tepelně izolačního materiálu s měrnou objemovou hmotností menší než 300 kg/m3, 9 až 36 % hmotn. cihelného prachu frakce 0,001 až 1 mm, 6 až 30 % hmot, vodního skla, 7 až 30 % hmotn. vody a do 5 % hmotn. saponátu. Kašovitá směs se připravuje podle stanovené receptury přímo na staveništi, tím je zajištěna čerstvost a vhodná konzistence směsi, která je potřebná pro vpravení do dutiny mezi zdí a předstěnou. Reologické vlastnosti takto připravené směsi umožňují bezproblémové a celkové vyplněni dutiny. Výhodou tohoto uspřádání je rovněž to, že předstěnu je možno v různé vzdálenosti vystavit i k původní zdi, která je nerovná a vykazuje výrazné výstupky a vytvořit tak izolační předstěnu rovnou, neboť kašovitá konzistence izolantu umožní vyplnit dutiny různých rozměrů a nerovností, izolant tedy vyplní dutinu v celém objemu. Po vytvrdnutí kašovité směsi je izolant tvrdý, má pevnou strukturu a díky svému složení a uspořádání v dutině mezi zdí a předstěnou vykazuje výborné tepelné a akusticko izolační vlastnosti.
.» 1 * *
Ve výhodném provedení je sypký tepelně izolační materiál pěnový polystyren nebo expandovaný perlit nebo drcená polyuretanová pěna nebo drcené pěnové sklo nebo duté skleněné kuličky nebo drcený expandovaný vermikulit nebo drcený pěnový polypropylén. Sypký tepelně izolační materiál je vybírán ze skupiny materiálů s velmi nízkou objemovou hmotností a vysokým tepelným odporem, které představují základní plnivo izolantu. Materiály využité pro přípravu kašovité směsi představují recyklované suroviny ze stavebních úkonů, jejichž využitím dochází ke snižování zátěže životního prostředí, což je v dnešní době velice žádoucí. Sypaný pěnový polystyren může být recyklovaný například z cihelných tvarovek s integrovanou polystyrénovou izolační vložkou.
Směs s výhodou dále obsahuje 23 až 34 % hmotn. cementu a/nebo 23 až 34 % hmotn. vysokopecní strusky. Tyto materiály použitelné jako pojivo poskytují směsi výhodnější reologické a tepelně a akusticky izolační vlastnosti, vyznačuje se vysokou mírou zvukové pohltivosti, velmi nízkým difúzním odporem a velmi dobrou tvarovou stálostí v teplotním rozmezí - 20 °C až + 70 °C.
Ve výhodném provedení je tvarovka broušená, tedy výškově kalibrovaná. Tím je umožněno zdění na maltu pro tenké spáry nebo polyuretanovou pěnu, což zajišťuje snadné provádění. Každé žebro je vytvořeno s délkou nejvýše 90 mm. Tloušťka předstěny je v rozmezí 100 mm až 200 mm. Hlavní funkce takto uspořádané zdi s předstěnou je zvýšení tepelného odporu stávající konstrukce a zvýšení vzduchové neprůzvučnosti. Takto vytvořená předstěna představuje nenosný konstrukční prvek určený převážně pro využití v rodinných domech jak pro předstěnu přizděnou z exteriérové vnější strany zdi či z interiérové vnitřní strany stávající konstrukce zdi. Tvarovky předstěny jsou vytvořeny takového tvaru, že není vytvořena průběžná styčná spára, dochází tedy k potlačení vzniku systematických tepelných mostů, které izolační vlastnosti snižují.
S výhodou jsou ploché obdélníkové desky nad sebou uspořádaných tvarovek opatřeny svislými průchozími otvory, kde na sebe navazující svislé průchozí otvory tvoří dutinu pro vložení armovací výztuže. Armovací výztuž zajišťuje zvýšení stability předstěny. Svislý průchozí otvor je s výhodou uspořádán v místě spojení ploché obdélníkové desky se žebrem. Plochá obdélníková deska je ve výhodném provedení opatřena právě dvěma žebry a v místě každého spojení ploché obdélníkové desky se žebrem je uspořádán právě jeden svislý průchozí otvor. Tím je zajištěna stabilita a tuhost předstěny, zejména při umisťování izolantu do dutiny vytvořené mezi zdí a předstěnou. Ve výhodném provedení je tvarovka na ložné ploše opatřena kotevní dutinou.
• · » · » ♦ ♦
« · . * — Q 4 * » · · *
Předstěna je ve výhodném provedení ke zdi upevněna pomocí alespoň jedné distanční kotvy. Distanční kotva zajišťuje vyšší stabilitu předstěny. S výhodou je distanční kotva vytvořena ve tvaru „L“, kde první rameno je upevněno ke zdi a druhé rameno prochází mezi řadami tvarovek. Druhé rameno distanční kotvy je s výhodou připevněno k žebru tvarovky, s výhodou přesahuje přes plochou obdélníkovou desku tvarovky a jeho konec je zahnutý. V jiném výhodném provedení je druhé rameno distanční kotvy na konci zahnuté a tento zahnutý konec je uspořádán v kotevní dutině. V dalším jiném výhodném provedení je distanční kotva vytvořena ve tvaru „U“, kde první rameno je upevněno ke zdi, základna je upevněna k žebru a druhé rameno je upevněno k ploché obdélníkové desce tvarovky. Distanční kotva je tedy uspořádána v dutině mezi zdí a tvarovkou. Distanční kotvy jsou ke zdi a k tvarovce připevněny pomocí vrutů, které prochází zdí a tvarovkou. Kotvení předstěny představuje statické zajištění stability zdi s předstěnou, bezpečné přenesení zatížení vyvolané od klimatických podmínek, jako např. vítr, teploty.
Předstěna je ve výhodném provedení na lícové straně opatřena lehčenou nebo tepelně izolační jádrovou omítkou, která je dále opatřena finální povrchovou vrstvou na bázi silikonové, silikátové nebo silikon-silikátové omítky. Lehčená jádrová omítka poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy, je-li předstěna umístěna na vnější straně stávající konstrukce zdi a zároveň zahrnuje estetickou funkci pro celý systém předstěny se zdí. Keramická tvarovka navíc představuje ideální podklad pro různé omítky.
Výhody zdi s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi podle tohoto vynálezu spočívají zejména v její snadné montáži, vzhledem ke složení izolantu z recyklovatelných surovin malým pořizovacím nákladům, možnosti zachovat stávající konstrukci zdi bez veškerých úprav jejího povrchu a ve vykazování výborných izolačních vlastností, a to nízké tepelné vodivosti, čímž dochází k významnému zvýšení tepelného odporu a ke zvýšení vzduchové neprůzvučnosti původní konstrukce zdi.
Objasnění výkresů
Uvedený vynález bude blíže objasněn na následujících vyobrazeních, kde: obr. 1 znázorňuje pohled na tvarovku se dvěma žebry, obr. 2 znázorňuje pohled na zeď s předstěnou a izolant umístěný v dutině, obr. 3 znázorňuje pohled na distanční kotvu ve tvaru „L“ upevňující předstěnu ke zdi, obr. 4 znázorňuje pohled na distanční kotvu ve tvaru „U“ upevňující předstěnu ke zdi, obr. 5 znázorňuje pohled na distanční kotvu ve tvaru „U“ upevňující předstěnu ke zdi, obr. 6 znázorňuje pohled na pracovníka stavějícího předstěnu ke zdi.
• •44 i 4
f. ·
Příklad uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Na obr. 1 je zobrazena keramická tvarovka 3, která je vytvořena jako plochá obdélníková deska, která je na vnitřní straně opatřena dvěma žebry 4. Plochá obdélníková deska tvarovky 4 má rozměry 375 x 250 x 22 mm a na ložné ploše má vytvořenou kotevní dutinu 10 procházející celou výškou tvarovky 3. V oblasti spojení desky s žebrem je dále vytvořen svislý průchozí otvor 8. Při uspořádání jednotlivých tvarovek 3 v řadě nad sebe jednotlivé svislé průchozí otvory 8 na sebe navazují a vytvářejí dutinu pro umístění armovací výztuže 9. Žebra 4 mají délku 60 mm. V jiných příkladech provedení může žebro 4 dosahovat délky až 90 mm. Tvarovky 3 jsou broušené, tedy výškově kalibrované, čímž je umožněno zdění na maltu pro tenké spáry, což je velmi snadno proveditelné. Na tvarovky 3 je malta nanášena namáčením či rozprostíráním zednickou lžící ve vrstvě do 3 mm. V jiných příkladech provedení je možné pro tenké spáry využít i např. polyuretanovou pěnu nebo jiné pojivo, např. lepidlo na polyuretanové nebo akrylátové bázi. Žebra 4 tvarovek 3 jsou nasměrována ke stávající konstrukci zdi I, ale nedotýkají se, čímž je mezi tvarovkami 3, vytvářejícími předstěnu 2, a zdí 1. vytvořena dutina 5. Tloušťka předstěny 2 je 160 mm. V jiných příkladech provedení však může být předstěna 2 užší či širší, v rozmezí od 100 mm do 200 mm. Tvarovky 3 vyzděné na sobě nevytvářejí průběžnou styčnou spáru, a tak je zabráněno vzniku systematických tepelných mostů.
Do dutiny 5 vzniklé mezi zdí 1 a předstěnou 2 je následně umístěn izolant 6, jak je znázorněno na obr. 2. Izolant 6 je tvořen kašovitou, na vzduchu vytvrditelnou směsí, která obsahuje sypký tepelně izolační materiál s měrnou objemovou hmotností menší než 300 kg/m3, jako je např. expandovaný polystyren, perlit, drcený polyuretan, drcené sklo a jiné, cihelný prach, vodní sklo, vodu a saponát. V dalších příkladech provedení může dále izolant 6 obsahovat cement a vysokopecní strusku. V následujících příkladech 1 až 4 budou dále jednotlivé směsi popsány. Kašovitá směs je po vystavění předstěny 2 nalita do dutiny 5 vzniklé mezi zdí 1 a předstěnou 2, jak je znázorněno na obr. 6. Na vzduchu je kašovitá směs vytvrditelná, tudíž po určité době dojde k jejímu ztuhnutí. Při zdění předstěny 2 kjiž stávající zdi 1 je možné na jeden pracovní záběr vyzdít pouze čtyři řady tvarovek 3, což představuje cca 1 m vysoké předstěny 2 s následným vyplněním dutiny 5 izolantem 6 a jeho vytvrzením.
Předstěna 2 je po vyzdění čtyř řad tvarovek 3 upevněna ke zdi 1 pomocí distančních kotev 7, které jsou vyrobeny ve tvaru písmene „L“, jak je znázorněno na obr. 3. První rameno je upevněno ke zdi 1 a druhé rameno je připevněno k žebru 4 tvarovky 3. Na čtyři řady tvarovek 3 jsou po vytvrdnutí izolantu 6 následně vyzděny další čtyři řady tvarovek 3 a druhá ramena distančních kotev 7 tedy prochází mezi řadami tvarovek 3. Toto druhé rameno distanční kotvy 7 přesahuje přes celou plochou desku tvarovky 3 a jeho konec je zahnutý. V jiném příkladu provedení může být distanční kotva 7 umístěna v kotevní dutině, která je vytvořena na ložné ploše ploché obdélníkové desky tvarovky 3. V jiném dalším příkladu provedení může být distanční kotva 7 vytvořena ve tvaru písmene „U“, jak je znázorněno na obr. 4 a obr. 5. První rameno distanční kotvy 7 je upevněno ke zdi 1, základna je upevněna k žebru 4 a druhé rameno je upevněno k ploché obdélníkové desce tvarovky 3. Distanční kotvy 7 se ke tvarovkám 3 a ke zdi 1 upevňují pomocí hmoždinek a vrutů. Použití distančních kotev 7 není obligatorní, ale doporučené pro dosažení vyšší pevnosti sestavy zdi 1. a předstěny 2.
Předstěna 2 je po zatvrdnutí na lícové straně opatřena lehčenou nebo tepelně izolační jádrovou omítkou, která je dále opatřena finální povrchovou vrstvou na bázi silikonové omítky. Celé souvrství je provedeno podle předpisů zvoleného výrobce omítek. Pro vnitřní finální povrchovou vrstvu je volena barva splňující podmínky pro použití v interiérech dle platných předpisů.
Hlavní složkou akustického a tepelného izolantu tvořeného kašovitou na vzduchu vytvrditelnou směsí podle tohoto vynálezu je sypký tepelně izolační materiál s měrnou objemovou hmotností menší než 300 kg/m3, jako je např. pěnový polystyren, expandovaný perlit, drcená polyuretanová pěna nebo drcené pěnové sklo nebo duté skleněné kuličky nebo drcený expandovaný vermikulit nebo drcený pěnový polypropylén, cihelný prach jako odpadní produkt z cihelného obrusu, vodní sklo, voda a saponát. Dále může směs obsahovat cement nebo vysokopecní strusku. V následujících příkladech jsou uvedeny různá složení kašovité směsi akustického a tepelného izolantu.
Při přípravě kašovité směsi akustického a tepelného izolantu se nejprve smíchá sypký tepelně izolační materiál, kupříkladu sypaný polystyren se saponátem ve vodě. Tím dojde ke smáčení polystyrenu, čímž vykazuje polystyren lepší izolační vlastnosti. Následně se do směsi přidá cihelný prach z obrusu a následně voda s vodním sklem. Takto připravená směs se následně zamíchá a je možné ji vpravit do dutin.
Příklad 1
Izolant je tvořen kašovitou směsí obsahující:
sypaný polystyren s měrnou objemovou hmotností 15 kg/m3 cihelný prach vodní sklo se silikátovým modulem Ms = SiO2/Na2O 1-1,6 voda saponát Etoxon EPA
Výsledná směs má objemovou hmotnost 71 kg/m3, po vytvrdnutí vysoce soudržná.
Příklad 2
Izolant je tvořen kašovitou směsí obsahující:
sypaný polystyren s měrnou objemovou hmotností 15 kg/m3 cihelný prach cement vodní sklo se silikátovým modulem Ms = SiO2/Na2O 1-1,6 voda saponát Etoxon EPA
Výsledná směs má objemovou hmotnost 136 kg-m3, po vytvrdnutí soudržná.
Příklad 3
Izolant je tvořen kašovitou směsí obsahující:
drcené pěnové sklo s měrnou objemovou hmotností 230 kg/m3 cihelný prach vodní sklo se silikátovým modulem Ms = SiO2/Na2O 1-1,6 voda saponát Etoxon EPA
12.8 % hmotn.
35.5 % hmotn.
29.8 % hmotn.
19,4 % hmotn.
2.5 % hmotn.
á červenou barvu a je
6,2 % hmotn.
23,5 % hmotn.
25,4 % hmotn.
24.1 % hmotn.
20.2 % hmotn.
0,6 % hmotn.
á červenou barvu a je
74,6 % hmotn
10.3 % hmotn
7,1 % hmotn.
7.3 % hmotn.
0,7 % hmotn.
Výsledná směs má objemovou hmotnost 299 kg-m-3, po vytvrdnutí má oranžovou barvu a je soudržná.
« « «
Příklad 4
Izolant je tvořen kašovitou směsí obsahující:
sypaný polystyren s měrnou objemovou hmotností 15 kg/m3 cihelný prach vysokopecní granulovaná struska vodní sklo se silikátovým modulem Ms = SiO2/NazO 1-1,6 voda 5,8 % hmotn. 25,9 % hmotn. 32,7 % hmotn. 24,0 % hmotn. 10,5 % hmotn.
saponát Etoxon EPA 1,1 % hmotn.
Výsledná směs má objemovou hmotnost 138 kg m 3, po vytvrdnutí má oranžovou barvu a je soudržná.
Takto připravené kašovité směsi je možné následně vpravit do dutin 5 vzniklým mezi zdí 1 a řadou tvarovek 3. Po umístění kašovité směsi do dutiny 5 dojde na vzduchu k vytvrzení směsi a izolant 6 se stává soudržným a pevným. Předstěny 2 vyzděné z těchto tvarovek 3 následně vykazují výborné tepelné a akusticko izolační vlastnosti.
Průmyslová využitelnost
Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi podle tohoto vynálezu lze využít jako nenosný konstrukční prvek určený zejména pro použití v rodinných domech jako izolační předstěnu přizděnou z exteriérové nebo interiérové strany ke stávající konstrukci zdi, která významně zvyšuje tepelně a akusticky izolační vlastnosti stavebního objektu.
» · · « c * » « · « · · vztahových značek zeď předstěna tvarovka žebro dutina izolant distanční kotva svislý průchozí otvor armovací výztuž kotevní dutina

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zeď (1) s předstěnou (2) z keramických tvarovek (3) se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi, kde každá tvarovka (3) je vytvořena jako plochá obdélníková deska, která je na jedné straně opatřena alespoň dvěma žebry (4) kolmo uspořádanými k ploché desce tvarovky (3) a směřujícími ke zdi (1), kde v dutině (5) mezi zdí (1) a předstěnou (2) je uspořádán izolant (6), vyznačující se tím, že izolant (6) je tvořen kašovitou na vzduchu vytvrditelnou směsí obsahující 5 až 76 % hmotn. sypkého tepelně izolačního materiálu s měrnou objemovou hmotností menší než 300 kg/m3, 9 až 36 % hmotn. cihelného prachu frakce 0,001 až 1 mm, 6 až 30 % hmot, vodního skla, 7 až 30 % hmotn. vody a do 5 % hmotn. saponátu.
  2. 2. Zeď s předstěnou podle nároku 1, vyznačující se tím, že sypký tepelně izolační materiál je pěnový polystyren nebo expandovaný perlit nebo drcená polyuretanová pěna nebo drcené pěnové sklo nebo duté skleněné kuličky nebo drcený expandovaný vermikulit nebo drcený pěnový polypropylén.
  3. 3. Zeď s předstěnou podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že směs dále obsahuje 23 až 34 % hmotn. cementu a/nebo 23 až 34 % hmotn. vysokopecní strusky.
  4. 4. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 1 až 3, vy z n a č u j í c í se t í m, že tvarovka (3) je broušená a každé žebro (4) je vytvořeno s délkou nejvýše 90 mm a tloušťka předstěny (2) je v rozmezí 100 mm až 200 mm.
  5. 5. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 1 až 4, vyz n a č u j í cí se t í m, že ploché obdélníkové desky nad sebou uspořádaných tvarovek (3) jsou opatřeny svislými průchozími otvory (8), přičemž na sebe navazující svislé průchozí otvory (8) tvoří dutinu pro vložení armovací výztuže (9).
  6. 6. Zeď s předstěnou podle nároku 5, vyznačující se tím, že svislý průchozí otvor (8) je uspořádán v místě spojení ploché obdélníkové desky se žebrem (4).
  7. 7. Zeď s předstěnou podle nároku 5 a 6, vyznačující se tím, že plochá obdélníková deska je opatřena právě dvěma žebry (4) a v místě každého spojení ploché obdélníkové desky se žebrem (4) je uspořádán právě jeden průchozí otvor (8).
    4 4*4 • · ϋ 4 * 9 »
    « 4 · 4
  8. 8. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že tvarovka (3) je na ložné ploše opatřena kotevní dutinou (10).
  9. 9. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že předstěna (2) je ke zdi (1) upevněna pomocí alespoň jedné distanční kotvy (7).
  10. 10. Zeď s předstěnou podle nároku 9, vyznačující se tím, že distanční kotva (7) je vytvořena ve tvaru „L“, kde první rameno je upevněno ke zdi (1) a druhé rameno prochází mezi řadami tvarovek (3).
  11. 11. Zeď s předstěnou podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že druhé rameno distanční kotvy (7) je připevněno k žebru tvarovky (3).
  12. 12. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že druhé rameno distanční kotvy (7) přesahuje přes plochou obdélníkovou desku tvarovky (3) a jeho konec je zahnutý.
  13. 13. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 8 až 10, vyznačující se tím, že druhé rameno distanční kotvy (7) je na konci zahnuté a zahnutý konec je uspořádán v kotevní dutině (10).
  14. 14. Zeď s předstěnou podle nároku 9, vyznačující se tím, že distanční kotva (7) je vytvořena ve tvaru „U“, kde první rameno je upevněno ke zdi (1), základna je upevněna k žebru (4) a druhé rameno je upevněno k ploché obdélníkové desce tvarovky (3).
  15. 15. Zeď s předstěnou podle některého z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že předstěna (2) je na lícové straně opatřena lehčenou nebo tepelně izolační jádrovou omítkou, která je dále opatřena finální povrchovou vrstvou na bázi silikonové, silikátové nebo silikon-silikátové omítky.
CZ2017-126A 2017-03-07 2017-03-07 Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi CZ2017126A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-126A CZ2017126A3 (cs) 2017-03-07 2017-03-07 Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-126A CZ2017126A3 (cs) 2017-03-07 2017-03-07 Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307264B6 CZ307264B6 (cs) 2018-05-02
CZ2017126A3 true CZ2017126A3 (cs) 2018-05-02

Family

ID=62022905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-126A CZ2017126A3 (cs) 2017-03-07 2017-03-07 Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017126A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1671266A (en) * 1925-02-16 1928-05-29 Insulex Corp Insulated wall
US3911636A (en) * 1969-09-10 1975-10-14 Gyproc Ab Doublewalled partition with insulating material therebetween
US4606169A (en) * 1982-10-09 1986-08-19 Noon Peter T Wall construction
US6148576A (en) * 1998-08-19 2000-11-21 Janopaul, Jr.; Peter Energy conserving wall unit and method of forming same
DE19944629C1 (de) * 1999-09-17 2001-05-17 Groundworker Verwertungs Und V Verfahren zur Herstellung einer äußeren Vertikalsperre an Bauwerken

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307264B6 (cs) 2018-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK3083522T3 (en) Thermal insulation Plaster
KR100877528B1 (ko) 보온성, 차음성을 향상한 드라이 모르타르 및 상기 드라이모르타르로 제조된 불연성 보드 및 상기 드라이 모르타르로제조된 경량 벽돌
KR20030024425A (ko) 다중경량 단열블럭 및 그 제조방법
CZ2017126A3 (cs) Zeď s předstěnou se zlepšenými tepelně a akusticko izolačními vlastnostmi
KR200344605Y1 (ko) 내화 성능을 갖는 초경량 콘크리트 벽체용 판넬
RU160878U1 (ru) Строительный сендвич-теплоэко-блок
CZ2017127A3 (cs) Akustický a tepelný izolant, zejména pro stavebnictví
KR101374807B1 (ko) 불연단열벽체 시공방법
ES2858319T3 (es) Mezcla seca de yeso y cemento y elementos de construcción prefabricados, fabricados a partir de la misma
KR100944523B1 (ko) 건축물 내외벽용 경량패널 및 그 제조방법
KR101077211B1 (ko) 건축용 판넬
JP2020066979A (ja) 外張り断熱構造
RU2770960C1 (ru) Наружная теплосберегающая пожаробезопасная оболочка здания из полистиролбетонных ограждающих конструкций
KR100567734B1 (ko) 외기와 접하는 욕실 벽체의 단열 시공방법
US8808448B2 (en) Mineral heat-insulation material
KR20240111842A (ko) 내화성이 향상된 경량콘크리트 벽체 시스템
RU24482U1 (ru) Ограждающая конструкция многоэтажного строения
KR20120071000A (ko) 경량 내화 비탈형 거푸집의 조성물 및 그 제조방법
PL236977B1 (pl) Sposób wytwarzania betonowych kształtek budowlanych metodą wibrowania lub wibroprasowania
RU2138601C1 (ru) Облицовочная плита
WO2015128786A1 (en) A cast structural element
KR100346235B1 (ko) 벽면마감재
JPH02176051A (ja) 建物用パネル
KR101083648B1 (ko) 철망체가 내삽된 건축용 판넬
CA2696553C (en) Mineral heat-insulation material

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220307