CZ2016551A3 - Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ2016551A3
CZ2016551A3 CZ2016-551A CZ2016551A CZ2016551A3 CZ 2016551 A3 CZ2016551 A3 CZ 2016551A3 CZ 2016551 A CZ2016551 A CZ 2016551A CZ 2016551 A3 CZ2016551 A3 CZ 2016551A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
samples
building materials
pair
temperature
humidity
Prior art date
Application number
CZ2016-551A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307020B6 (cs
Inventor
Daniel Hadraba
Radoslav Sovják
Jan Hošek
Robert Černý
Eva Vejmelková
Petr Konvalinka
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Experimentální centrum
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Experimentální centrum filed Critical České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Experimentální centrum
Priority to CZ2016-551A priority Critical patent/CZ307020B6/cs
Publication of CZ2016551A3 publication Critical patent/CZ2016551A3/cs
Publication of CZ307020B6 publication Critical patent/CZ307020B6/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu měření délkových změn stavebních materiálů, při kterém se vzorky stavebních materiálů suší minimálně sedm dní při teplotě 100 až 115 °C a po vychladnutí na 18 až 24 °C se umístí do prostoru s nulovou vlhkostí a konstantní teplotou. Zde se ponechají, dokud se teplota vzorků ustálí s teplotou v prostoru a poté se bezkontaktně opticky změří jejich délkové rozměry. Poté se opakovaně zvýší vlhkost vzduchu o 5 až 20 % a pravidelně se bezkontaktně opticky měří jejich délkové rozměry v intervalu minimálně jeden den až do ustálení jejich délky, až do dosažení vlhkosti vzduchu v klimatické komoře 95 %. Dále se týká zařízení k provádění tohoto způsobu, které obsahuje klimatickou komoru ve které je umístěna základní deska (31) se zaváděcím rastrem (29) pro vzorky stavebních materiálů, nad kterými je mostová konstrukce (1). Najejím příčníku (19) je umístěn vozík (23) k němuž je připevněna snímací hlav (24) s laserovým snímačem (25). Mostová konstrukce (1)je tvořená dvojicí rovnoběžných kluzných vedení (8) a samostatným kluzným vedením (9). Dvojice rovnoběžných kluzných vedení (8)je vybavena zařízením pro lineární posuv, tvořeným lineárním trapézovým vedením (10). Mostje spojen s dvojicí rovnoběžných kluzných vedení (8) pomocí příruby (15) a vozíku (16) a se samostatným kluzným vedením (9) na druhé straně pomocí kluzného zámku (17) a distančního bloku (18). Laserový snímač (25)je propojen s měřící jednotkou spojenou s vyhodnocovacíjednotkou.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu, umožňujícího automatické hromadné zaznamenávání délkových změn stavebních materiálů při měnící se objemové vlhkosti zkoumaných stavebních materiálů.
Dosavadní stav techniky
Zařízení pro měření délkových změn jsou obecně známy. Jejich nevýhodu je, že jde vždy o měření pouze jednoho vzorku a je nutné při velké množině měřených vzorků s každým měřeným vzorkem manipulovat, tj. znovu jej při každém měření vyndat z klimatické komory a umísťovat do měřicí linky, která je alokovaná ex-situ. Tím se výrazně zvyšuje nepřesnost měření. Současné metody měření jsou založeny na dilatometrickém měření, kdy je potřeba měřený vzorek vložit do aparatury. Jejich podstatou je tedy kontaktní měření, kdy hrot snímače se opírá přímo o zkušební vzorek nebo o odraznou plošku, kterou je potřeba předem na vzorek nalepit. Je zřejmé, že měření jsou zatížena chybou, která je způsobena nemožností vložit vzorek do aparatury a opření hrotu snímače stejným způsobem při všech měřeních. Tato chyba může u některých materiálů převyšovat délkovou změnu způsobenou podmínkami, např. změnou vlhkosti, ve kterých je vzorek uložen. Odrazná ploška je často ke vzorku přichycena lepidlem, které může být hygroskopické, reaguje na změnu vlhkosti, a tudíž znehodnocuje naměřené výsledky.
Zařízení pro hromadná měření více vzorků jsou známa jako robotické analyzátory, které dokáží obsluhovat i více vzorků automaticky. Nevýhodou robotických analyzátorů pro automatické měření velkého množství vzorků je nemožnost provádět měření přímo v extrémních podmínkách in-situ, ale je nutné mít celý robotický analyzátor umístěn při pokojové teplotě a vlhkosti ex-situ. Robotické analyzátory nejsou stavěné pro extrémní podmínky zvýšené relativní vlhkosti okolního prostředí, a • * ♦ · proto tento způsob měření není možné aplikovat při změně relativní vlhkosti okolního prostření, tj. mít robotický analyzátor umístěný přímo v extrémních podmínkách in-situ a tudíž zkoumat změnu délky stavebního materiálu bez kontaktu experimentátora se vzorkem.
Obdobná řešení jsou popsána ve spisech US 5446545 A; US 5650852 A; JP H05296726; US 5141318; CZ 21752UV PUV; CZ 305319P.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny způsobem měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách, podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že vzorky stavebních materiálů se suší minimálně sedm dní při teplotě 100 až 115 °C a po vychladnutí na 18 až 24 °C se umístí do prostoru s nulovou vlhkostí a konstantní teplotou, kde se ponechají, dokud se teplota vzorků ustálí s teplotou v prostoru. Poté se bezkontaktně opticky změří délkové rozměry vzorků. Načež se opakovaně zvýší vlhkost vzduchu o 5 až 20 % a pravidelně se bezkontaktně opticky měří jejich délkové rozměry v minimálně jednou za den, až do ustálení jejich délky, a to až do dosažení vlhkosti vzduchu v klimatické komoře 95 %.
Dalším předmětem vynálezu je zařízení k provádění výše uvedeného způsobu. Jeho podstatou je to, že obsahuje klimatickou komoru, ve které je umístěna základní deska se zaváděcím rastrem pro vzorky stavebních materiálů, nad kterými je mostová konstrukce, na jejímž příčníku je umístěn vozík, k němuž je připevněna snímací hlava s laserovým snímačem. Mostová konstrukce je na jedné straně tvořená dvojicí rovnoběžných kluzných vedení a na druhé straně samostatným kluzným vedením. Dvojice rovnoběžných kluzných vedení je vybavena zařízením pro lineární posuv, tvořeným lineárním trapézovým vedením. Most je spojen s dvojicí rovnoběžných kluzných vedení pomocí příruby a vozíku a se samostatným kluzným vedením pomocí kluzného zámku a distančního bloku. Laserový snímač je propojen s měřící jednotkou spojenou s vyhodnocovací jednotkou.
• * 9 · 9 · 9· 9 • 9 9 9*·*9
9 99
Most je s výhodou tvořený dvojicí kluzných vedení a zařízením pro lineární posuv v podobě trapézového šroubu, převodu s ozubeným řemenem, přírubou a krokovým motorem.
Mostová konstrukce je s výhodou opatřena trojicí odlehčených podpor a distančními vložkami, přičemž v trojici odlehčených podpor je horizontální drážka pro zasazení zaváděcího rastru. Klimatická komora je ve výhodném provedení opatřena ventilačním zařízením, teplotním a vlhkostním snímačem, stanicí demineralizované vody a chladicí kapalinou.
Základní deska pro umístění vzorků, která je umístěna pod zaváděcím rastrem mezi odlehčenými podporami podpírajícími kluzná vedení, je s výhodou izolována od mostové konstrukce, a celé zařízení je umístěno přímo v extrémních podmínkách insitu a veškerá kabeláž je přivedena do zařízení pomocí energetických řetězů. Hromadné měření všech vzorků za extrémních podmínek probíhá automaticky bezkontaktní optickou metodou pomocí laserového snímače.
Zařízení mostového typu umožňuje automatické měření velkého množství vzorků při modelových extrémních podmínkách in-situ. Mostová konstrukce zvyšuje rovinnost obálky trajektorie laserového snímače. To umožňuje snímání povrchu s rozlišením 0,6 pm a maximální rozměrovou úchylkou vzorku 160 ± 2,5 mm. Tato úchylka je definovaná pracovní vzdáleností laserového snímače. Jednotlivé části zařízení jsou konstruovány z materiálů, které jsou odolné vůči zvýšené vlhkosti, a samotné měření probíhá bezkontaktním způsobem pomocí laserového snímače. Celé zařízení je umístěno v klimatické komoře, která předepsaným způsobem mění relativní vlhkost, čímž se mění i objemová vlhkost stavebních materiálů a následně i rozměry vzorků.
Podstatou technického řešení je i kontinuální způsob měření povrchu vzorku a umístění celého zařízení přímo v extrémních podmínkách zvýšené vlhkosti, tj. in-situ. U stávajících zařízení se jedná o měření délkové změny v jednom bodě, zatímco zařízení pro automatické hromadné měření délkových změn stavebních materiálů insitu při zatížení vlhkostí podle tohoto vynálezu zaznamenává povrch vzorku v několika na sebe kolmých řezech a tím výrazně zvyšuje kvalitu naměřených dat a umožňuje « · « ·
-4 — • · · · · · * ···· · «······ « 9 · ·· případnou 2D rekonstrukci povrchu testovaných stavebních materiálů. Tento způsob výrazně redukuje náhodné chyby a zrychluje proces identifikace povrchu materiálů. Při kontinuálním měření vzorku v několika na sebe kolmých řezech odpadá nutnost opatřit konce vzorku odraznou ploškou.
Konstrukce zařízení vychází z prvků, které umožňují modulární sestavení testovací soustavy v klimatické testovací komoře a využití v extrémních podmínkách. Další předností je dostatečná tuhost zařízení při minimální hmotnosti. Tohoto výsledku je dosaženo využitím profilovaných hliníkových částí. Další části, které musí být odolné proti oděru, jsou sestaveny z tvrdých hliníkových slitin, např. CERTAL® a chemickotepelně povrchově upraveny elektrolytickou oxidací. Využité kluzné vedení je bezúdržbové s velmi nízkým koeficientem tření. Celá sestava je bez svarů z důvodů zamezení vnášení vnitřních pnutí. Jednotlivé části jsou spojeny pomocí šroubů. Všechny části jsou odolné proti vlhkosti a celé zařízení je navrženo s krytím min. IP 65. Testovací prostor základní desky, na kterém jsou umístěny stavební materiály, je fyzicky oddělen od testovacího zařízení. Toto řešení částečně zamezuje přenosu vibrací z krokových motorů, které zajišťují horizontální pohyb laserového snímače, na měřené stavební materiály. Další výhodou je možnost vyjmutí testovacího prostoru základní desky a její výměna za jinou podpůrnou konstrukci, popř. její důkladné vyčistění.
Podpůrnou konstrukci tvoří hliníkové profily, ve kterých je umístěn zavádějí rastr pro vzorky. Tento rastr nejen vymezuje pozici vzorku, ale i zaručuje souosost kluzných vedení vy směru. Vzorky jsou umístěny na základní desku, která je od systému fyzicky izolována a má vysokou rovinnost. Konstantní počáteční pozici laserového snímače před samotným měřením zaručuje induktanční sensor pro lineární vedení x a y. Zvolená matice je skenována automaticky, bez zásahů operátora. Celý systém je odolný proti vlhkosti díky použití krokových motorů s krytím min. IP65, které jsou z rozměrových a antivibračních důvodů připojeny pomocí pružné svěmé spojky a řemenového převodu 1:1, který je zaveden mezi krokovým motorem a lineárním vedením. Všechna potřebná kabeláž je k zařízení přivedena pomocí energetických řetězů. Měření probíhá kontinuálním pohybem laserového snímače přes každý vzorek ve dvou na sebe kolmých směrech. Hodnoty jsou snímány a ukládány do měřicí • · • · * · < · « • · · · · ·· · · ···· jednotky a následně statisticky zpracovány. Ovládání celého snímacího procesu je autonomní a nezávislé na obsluze. Toto řešení snižuje možnost systematické chyby experimentátora.
Objasnění obrázků na výkresech
Vynález bude podrobněji popsán na konkrétních příkladech provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je uvedeno schéma z pohledu na zařízení z přední strany. Na obr. 2. je uvedeno schéma z pohledu na zařízení ze zadní strany.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příkladný způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách probíhá tak, že vzorky stavebních materiálů se suší minimálně sedm dní při teplotě 105 °C a po vychladnutí na 18 až 24 °C se umístí do prostoru s nulovou vlhkostí a konstantní teplotou, kde se ponechají, dokud se teplota vzorků ustálí s teplotou v prostoru. Poté se bezkontaktně opticky změří jejich délkové rozměry, načež se opakovaně zvýší vlhkost vzduchu o 5 až 20 % a pravidelně se bezkontaktně opticky měří jejich délkové rozměry v intervalu minimálně jeden den až do ustálení jejich délky, až do dosažení vlhkosti vzduchu v klimatické komoře 95 %.
Příkladné zařízení k provádění uvedeného způsobu obsahuje klimatickou komoru, ve které je umístěna základní deska 31 se zaváděcím rastrem 29 pro vzorky stavebních materiálů, nad kterými je mostová konstrukce 1, na jejímž příčníku 19 je umístěn vozík 23, k němuž je připevněna snímací hlava 24 s laserovým snímačem 25. Mostová konstrukce 1 je tvořená dvojicí rovnoběžných kluzných vedení 8 a samostatným kluzným vedením 9, kde dvojice rovnoběžných kluzných vedení 8 je vybavena zařízením pro lineární posuv, tvořeným lineárním trapézovým vedením 10. Most je spojen s dvojicí rovnoběžných kluzných vedení 8 pomocí příruby 15 a vozíku 16 a se samostatným kluzným vedením 9 na druhé straně pomocí kluzného zámku 17 a distančního bloku 18. Laserový snímač 25 je propojen s měřící jednotkou spojenou s vyhodnocovací jednotkou. Most je dále tvořený dvojicí kluzných vedení 19 a zařízením pro lineární posuv v podobě trapézového šroubu 20, převodu s ozubeným • 5 i Λ řemenem 21, příruby 15 a krokového motoru 22. Mostová konstrukce 1 je opatřena trojicí odlehčených podpor 2, 3, 4 a distančními vložkami 5, 6, 7, přičemž v trojici odlehčených podpor 2, 3, 4 je horizontální drážka 30 pro zasazení zaváděcího rastru 29. Klimatická komora je opatřena ventilačním zařízením, teplotním a vlhkostním snímačem, stanicí demineralizované vody a chladicí kapalinou. Základní deska 31 pro umístění vzorků, která je umístěna pod zaváděcím rastrem 29 mezi odlehčenými podporami 2, 3, 4 podpírajícími kluzná vedení 8, 9, je izolována od mostové konstrukce 1, a celé zařízení je umístěno přímo v extrémních podmínkách in-situ a veškerá kabeláž je přivedena do zařízení pomocí energetických řetězů 27, 28, a že hromadné měření všech vzorků za extrémních podmínek probíhá automaticky bezkontaktní optickou metodou pomocí laserového snímače 25. Počáteční poloha mostu je zaručena pomocí induktančního čidla 26. Měřené vzorky se zavádějí do zařízení přes zaváděcí rastr 29, který je upevněn v drážce 30 odlehčených podpor 2, 3, 4. Tyto vzorky stojí na základní desce 31, která vykazuje vysokou rovinnost a je od zbytku zařízení fyzicky oddělena, z důvodů eliminace přenosu vibrací.
Zařízení pracuje s velmi vysokou přesností měření délkové změna až 0,6 pm, které je možná pouze při umístění zařízení a vzorků přímo v klimatické komoře a kdy veškerá obsluha zařízení probíhá mimo klimatickou komoru a je takto vyloučen zásah operátora se vzorky, které jsou umístěny pod mostovou konstrukcí zařízení. Zařízení se provozuje při konstantní teplotě, která musí být neměnná po celou dobu měření a může být od 0 °C až do 40 °C.
Postup měření délkových změn stavebních vzorků pří modelových extrémních podmínek se provede tak, že se vzorky stavebních materiálů vysuší při 105 °C po dobu min. jednoho týdne a po vychladnutí na teplotu 21 °C se vloží do zařízení pro automatické hromadné měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách, které je umístěno přímo v klimatické komoře. Klimatická komora je opatřena ventilační zařízením, teplotním a vlhkostním snímačem, stanicí demineralizované vody a chladicí kapalinou, zajišťující konstantní teplotu a požadovanou vlhkost. Vzorky jsou po vysušení a ustálení teploty uzavřeny spolu se zařízením pro automatické hromadné měření délkových změn stavebních materiálů v klimatické komoře a je zahájeno první měření. Po prvním měření je navýšena
-7β · · ···«»» · · 99 • · ····9 · * · · · · ·· · · · · · · ·
6 e ·« « · » »♦ · i»'···?*· *·»··· vlhkost vzduchu v klimatické komoře o 5 až 20 % a v pravidelných intervalech je měřena délková změna stavebních materiálů až do ustálení délky. Poté je krokově opět navýšena vlhkost okolního vzduchu o 5 až 20 % a opět je v pravidelných intervalech min. 1 dne měřena délková změna až do ustálení. Tento postup se opakuje až do dosažení maximální možné hranice relativní vzdušné vlhkosti, kterou je klimatická komora schopna dosáhnou, což je 95 %.
Průmyslová využitelnost
Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu najde uplatnění především ve sférách zkušebnictví, kdy je nutné analyzovat a kvantifikovat vliv vlhkosti na objemovou stálost stavebních materiálů a kdy je nutné stanovit koeficient vlhkostní délkové roztažnosti konkrétních stavebních materiálů.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách, vyznačující se tím, že vzorky stavebních materiálů se suší minimálně sedm dní při teplotě 100 až 115 °C a po vychladnutí na 18 až 24 °C se umístí do prostoru s nulovou vlhkostí a konstantní teplotou, kde se ponechají dokud se teplota vzorků ustálí s teplotou v prostoru a poté se bezkontaktně opticky změří jejich délkové rozměry, poté se opakovaně zvýší vlhkost vzduchu o 5 až 20 % a pravidelně se bezkontaktně opticky měří jejich délkové rozměry minimálně jeden den až do ustálení jejich délky, a to až do dosažení vlhkosti vzduchu v klimatické komory 95 %.
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje klimatickou komoru,ve které je umístěna základní deska (31) se zaváděcím rastrem (29) pro vzorky stavebních materiálů, nad kterými je mostová konstrukce (1), na jejímž příčníku (19) je umístěn vozík (23), k němuž je připevněna snímací hlava (24) s laserovým snímačem (25), přičemž mostová konstrukce (1) je tvořená dvojicí rovnoběžných kluzných vedení (8) a samostatným kluzným vedením (9), kde dvojice rovnoběžných kluzných vedení (8) je vybavena zařízením pro lineární posuv, tvořeným lineárním trapézovým vedením (10),. a most je spojen s dvojicí rovnoběžných kluzných vedení (8) pomocí příruby (15) a vozíku (16), a se samostatným kluzným vedením (9) na druhé straně pomocí kluzného zámku (17) a distančního bloku (18), přičemž laserový snímač (25) je propojen s měřící jednotkou spojenou s vyhodnocovací jednotkou.
    A
  3. 3. Zařízení podle nároku f, vyznačující se tím, že most je tvořený dvojicí kluzných vedení (19) a zařízením pro lineární posuv v podobě trapézového šroubu (20), převodů s ozubeným řemenem (21), příruby (15) a krokového motoru (22).
    'L %
  4. 4. Zařízení podle nároku T a 2, vyznačující se tím, že mostová konstrukce (1) je opatřena trojicí odlehčených podpor (2, 3, 4) a distančními vložkami (5, 6, 7), přičemž v trojici odlehčených podpor (2, 3, 4) je horizontální drážka (30) pro zasazení zaváděcího rastru (29).
  5. 5. Zařízení podle kteréhokoli z předchozích nárokůf vyznačující se tím, že klimatická komora je opatřena ventilačním zařízením, teplotním a vlhkostním snímačem, stanicí demineralizované vody a chladicí kapalinou.
    o
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z předchozích nárokuj vyznačující se tím, že základní deska (31) pro umístění vzorků, která je umístěna pod zaváděcím rastrem (29) mezi odlehčenými podporami (2, 3, 4) podpírajícími kluzná vedení (8,9), je izolována od mostové konstrukce (1), a celé zařízení je umístěno přímo v podmínkách in-siftP^veškerá^kabeláž je přivedena do zařízení pomocí energetických řetězů (27, 28), přičemž měřící zařízení obsahuje bezkontaktní laserový snímač (25).
CZ2016-551A 2016-09-09 2016-09-09 Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ307020B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-551A CZ307020B6 (cs) 2016-09-09 2016-09-09 Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-551A CZ307020B6 (cs) 2016-09-09 2016-09-09 Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016551A3 true CZ2016551A3 (cs) 2017-11-15
CZ307020B6 CZ307020B6 (cs) 2017-11-15

Family

ID=60265117

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-551A CZ307020B6 (cs) 2016-09-09 2016-09-09 Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307020B6 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH03252507A (ja) * 1990-03-02 1991-11-11 Hitachi Ltd レーザ干渉測長装置およびそれを用いた位置決め方法
JPH05296726A (ja) * 1992-04-24 1993-11-09 Hitachi Constr Mach Co Ltd 測長機の恒温装置
GB9306139D0 (en) * 1993-03-25 1993-05-19 Renishaw Metrology Ltd Method of and apparatus for calibrating machines
US5650852A (en) * 1996-03-08 1997-07-22 The Boeing Company Temperature-compensated laser measuring method and apparatus
CZ21752U1 (cs) * 2010-10-11 2011-02-14 Ceské vysoké ucení technické v Praze Zařízení pro měření délkových změn materiálu při vysokých teplotách
CZ305319B6 (cs) * 2013-05-13 2015-07-29 České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Experimentální centrum Zařízení pro měření délkových změn stavebních materiálů

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307020B6 (cs) 2017-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3093611B1 (en) Measuring method and device to measure the straightness error of bars and pipes
RU2016134744A (ru) Роботизированная система и способ работы роботизированной системы
US11378393B2 (en) Method and apparatus for measuring the straightness error of slender bodies, with compensation of gravity deformation
CN110987663B (zh) 一种可控界面湿度的恒刚度循环剪切仪、监测系统及方法
CN209841576U (zh) 一种自动冲击试验机
US10167144B2 (en) Device for repositioning tubes in a tube rack
JPS59137801A (ja) 核燃料棒の真直度測定装置
CZ2016551A3 (cs) Způsob měření délkových změn stavebních materiálů v modelových extrémních podmínkách a zařízení k provádění tohoto způsobu
VOISEY et al. Laboratory measurements of eggshell strength: 1. An instrument for measuring shell strength by quasi-static compression, puncture, and non-destructive deformation
CN101520311A (zh) 一种试样尺寸双截面测量装置
CN110220810B (zh) 往复滑动摩擦测量测试平台
US11579056B2 (en) Universal material tester with several consecutively arranged test units
US5639955A (en) System for automated calibration of sensors
JP3222777B2 (ja) 光ファイバ用プリフォームの形状測定装置
JP2002048514A (ja) 供試体の長さ変化測定方法及び供試体長さ変化測定システム
KR20190010993A (ko) 철도 차량용 제동디스크 표면 측정장치
CN209946054U (zh) 一种露点仪校准装置
CN219624669U (zh) 光纤预制棒检测装置
JP2007278832A (ja) 直動ベアリングの接続面段差の測定治具
CN110567405A (zh) 平板检测装置及平面度计算方法
RU2787013C1 (ru) Способ контроля длин составных частей топливного столба тепловыделяющих элементов и установка для его осуществления
CN218766319U (zh) 一种矿物纤维抗拉强度测定用夹具
SU968585A1 (ru) Способ контрол отклонени от пр молинейности и устройство дл его осуществлени
RU197194U1 (ru) Сканирующее устройство экспресс анализа кернов
Samson Predicted and actual performance of two laboratory stress-grading machines employing different support conditions