CZ2016203A3 - Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb - Google Patents

Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb Download PDF

Info

Publication number
CZ2016203A3
CZ2016203A3 CZ2016-203A CZ2016203A CZ2016203A3 CZ 2016203 A3 CZ2016203 A3 CZ 2016203A3 CZ 2016203 A CZ2016203 A CZ 2016203A CZ 2016203 A3 CZ2016203 A3 CZ 2016203A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
panels
road
bedding
tiles
panel
Prior art date
Application number
CZ2016-203A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306682B6 (cs
Inventor
Karel Blažek
Igor Večerka
Věra Vrtěnová
Original Assignee
Silmos S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Silmos S.R.O. filed Critical Silmos S.R.O.
Priority to CZ2016-203A priority Critical patent/CZ2016203A3/cs
Publication of CZ306682B6 publication Critical patent/CZ306682B6/cs
Publication of CZ2016203A3 publication Critical patent/CZ2016203A3/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)
  • Road Repair (AREA)

Abstract

Způsob stavby a/nebo opravy vozovky nebo plochy z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s podkladní a ložní vrstvou, kde podkladní vrstva se vytvoří ze zhutněné vrstvy hrubého drceného kameniva frakce 8 až 125 mm, která se prolije výplňovou směsí popílkocementové suspenze o pevnosti v tlaku prostém po 28 dnech nejméně 6,1 MPa, přičemž tato výplňová směs se současně použije jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažba a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou. Výplňová směs se tak použije pro vyrovnání nerovností pod dílci nebo dlažbou u stávajících vozovek a ploch jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažbu a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou. Vozovka nebo plocha z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s pokladní a ložní vrstvou, je výhodně vybrána ze skupiny zahrnující lesní cestu ze silničních panelů, účelovou cestu z železničních železobetonových pražců, panelovou plochu s krytem ze silničních panelů, zastávku městské hromadné dopravy s krytem z přírodní kamenné dlažby, tramvajové těleso s kolejnicemi upevněnými na podkladu z panelových dílců.

Description

Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných dílců a dlažeb.
Dosavadní stav techniky
Pro výstavbu krytů účelových cest a manipulačních a skladovacích ploch jsou v jistých případech používány prefabrikované dílce nejrůznějšího typu (panely). Technické řešení je popsáno v ČSN 736131 Stavba vozovek. Kryty z dlažeb a dílců. Charakteristikou tohoto typu krytu je především deklarovaná dočasnost. V souladu s čl. 6.1.2.1 ČSN 73 6131 se používají tyto kryty na a) dočasné účelové komunikace (např. staveništní), b) dočasné objízdné komunikace, c) dočasné dopravní, parkovací, průmyslové a jiné plochy. Dočasnost a možnost opakovaného použití prefabrikovaných dílců vede k tomu, že jako podklad dočasné vozovky se používají převážně nestmelené směsi podle ČSN 73 6126-1, popřípadě směsi stmelené hydraulickým pojivém podle ČSN 73 6124-1. Konstrukční protiklad vysoce kvalitní vrstvy krytu (silniční dílec z vyztuženého betonu) a obvykle málo únosného podkladu z nestmeleného kameniva vede k největšímu nedostatku panelových vozovek.
Vlivem nerovnoměrného zatlačení do málo únosné podkladní vrstvy dochází k posunům hran sousedních panelů horizontálně i vertikálně až o několik centimetrů, což přináší nejen nepohodlí při jízdě, ale vede často k omezení rychlosti, provozní způsobilosti a životnosti vozovky.
Uvedený protiklad vysoce únosné vrstvy krytu z dílců a dlažeb a málo únosného podkladu byl popsán i teoreticky jako typ tzv. „paratuhé vrstvy" (1) Igor Večerka: Strukturální třídění konstrukčních vrstev vozovek, Silniční obzor, 51. ročník, 1990, s. 99 - 103, ISSN 0322-7154 47 320. V typologii konstrukčních vrstev představují dílce a dlažby konstrukční prvky s vynikajícími přetvářnými vlastnostmi, ale vrstva jako celek je náchylná k nepřiměřeně snadnému porušení vlivem diskontinuity ve spárách mezi konstrukčními prvky.
Nelze tvrdit, že panelové vozovky představují okrajový nebo vývojově překonaný typ krytů. Zejména u lesních cest jsou zařazeny mezi nejkvalitnější typy zpevnění zatíženvrh Ipsnírh nrl\/n7ní^h naci \/ tnmtn _____, původní předpoklad dočasnosti používání, panelové vozovky slouží až k úplnému zničení. Limitujícím faktorem životnosti i možných oprav je nekvalitní a málo únosný podklad. Novým impulsem je otázka recyklace výrobků. Již použité prefabrikované dílce (nejen silniční panely) mohou být buď recyklovány rozdrcením, vytříděním výztuže a opětovným použitím zrnitého materiálu, což není zcela levná a energeticky nenáročná záležitost. Nepoškozené dílce však mohou být použity opakovaně s využitím jejich dosud funkčních vlastností. Příkladem netypického použití může být uplatnění velmi kvalitních prefabrikovaných železobetonových železničních pražců, ale i jiných druhů panelů, do krytů účelových cest a ploch podle předloženého technického řešení.
Podstata vynálezu Předložený vynález se týká způsobu stavby a/nebo opravy vozovky nebo plochy z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s podkladní a ložní vrstvou. Podstata vynálezu spočívá vtom, že podkladní vrstva se vytvoří z hrubého drceného kameniva frakce 8h?125 mm, která se prolije výplňovou směsí popílkocementové suspenze o pevnosti v tlaku prostém po 28 dnech nejméně 6,1 MPa, přičemž tato výplňová směs se současně použije jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažbu a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou. Výplňová směs se s výhodou může použít pro vyrovnání nerovností pod dílci nebo dlažbou u stávajících vozovek nebo ploch jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažbu a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou.
Vozovka nebo plocha z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s podkladní vrstvou, je vybrána ze skupiny, zahrnující lesní cestu ze silničních panelů, účelová cesta z železničních železobetonových pražců, panelová plocha s krytem ze silničních panelů, zastávka městské hromadné dopravy s krytem z přírodní kamenné dlažby, tramvajové těleso s kolejnicemi upevněnými na podkladu z panelových dílců. V případě, že podkladní vrstva stávající vozovky z dílců je únosná, pouze zdeformovaná, lze jako náhradu ložní vrstvy pod pokladenými panely použít vvolňovnil sm« ll\/ť>rlonóhn olrtŤoní __I — r t i m . . vyrovnány výplňovou směsí, která se použije jako ložní vrstva pod dílce a jako výplň spár mezi dílci. Řešení podle tohoto vynálezu významným způsobem prodlužuje zachování rovinatosti vozovky z dílců a její životnost, neboť únosná podkladní vrstva brání vertikálním posunům dílců pod účinky dopravy. Tím, že je ložní vrstva z nestmeleného drobného kameniva nahrazena tekutou výplňovou směsí, dílce lépe dosednou k podkladu a nedochází tak k jejich zlomům a drcení vlivem nedostatečného uložení. Přítomnost cementu ve výplňové směsi vytváří spojení mezi krytem z dílců a podkladní vrstvou, takže dochází ke spolupůsobení vozovkového souvrství. Výplňová směs použitá na zalití spár ztuhne, zabrání posunu dílců v horizontálním i vertikálním směru, a tím vytváří zmonolitnění krytu i celé konstrukce vozovky. Vzniklé kompaktní souvrství díky nepropustným spárám omezuje pronikání vody do podloží, a tím i snižování dlouhodobé únosnosti vozovky.
Oproti stávajícímu stavu se vozovka z prefabrikovaných dílců a dlažeb podle tohoto předloženého řešení mění ve třech parametrech: únosnost podkladní vrstvy, přilnavost ložní vrstvy a tuhost zálivky spár. Technologickou výhodou a současně zárukou soudržnosti a spolupůsobení celého vozovkového souvrství je to, že výplňová směs pro podkladní vrstvu, pro ložní vrstvu i pro zálivku spár je stejného složení. Příklady uskutečnění vynálezu Příklad 1
Lesní cesta s krytem ze silničních panelů rozměrů 3000 x 1000 x 180 mm se vytvoří z podkladní vrstvy z kameniva stmeleného popílkocementovou suspenzí v tloušťce 120 mm. Popílkocementová suspenze má složení na 1 m3 ze 320 kg cementu, 750 kg popílku a 4201 vody. Suspenze se následně rozprostře na podkladní vrstvu pod ukládanými silničními panely, aby bylo dosaženo jejich plného dosednutí na podkladní vrstvu po celé ploše. Po uložení jsou suspenzí stejného složení zality spáry mezi panely. Příklad 2 Účelová cesta z vyřazených železničních železobetonových pražců, které se ’ é λ nnkládaií Π O \/roh/i i 1/omr.n i \ O O . ΛΛ________ v suspenzí v tlouštce 150 mm. Na tuto podkladní vrstvu se následně uloží železniční prefabrikované pražce tak, že střední pás cesty tvoří pražce položené kolmo k ose cesty a z obou stran jsou položeny podélně dvě řady pražců k dosažení požadované šířky cesty 3 600 mm. Mezery mezi pražci se zaplní popílkocementovou suspenzí ve složení na 1 m3 500 kg cementu, 650 kg popílku a 470 I vody za současného hutnění povrchu vibrační deskou, která umožní úplné prolití mezer mezi pražci a mezi podkladní vrstvou a pražci. Příklad 3
Způsob opravy používané panelové plochy v terminálu překladiště s krytem ze silničních panelů spočívající v tom, že hrany pokleslých panelů se nadzdvihnou a pokleslá ložní vrstva je doplněna popílkocementovou suspenzí ve složení na 1 m3 ze 420 kg cementu, 750 kg popílku a 490 I vody tak, aby horní hrany panelů byly vyrovnány do nivelety plochy. Současně s vyrovnáním pokleslých panelů se suspenzí zalijí i spáry mezi panely ke snížení pronikání povrchové vody do podloží. Příklad 4 Záliv pro zastávku MHD s krytem z přírodní kamenné dlažby se složí v posloupnosti projektovaných podkladních vrstev tak, že horní podkladní vrstva se vytvoří z kameniva frakce 16 * 32 mm a prolije popílkocementovou suspenzí ve složení na 1 m3 ze 450 kg cementu, 750 kg popílku a 460 I vody, a zhutní se malým vibračním válcem nebo vibrační deskou. Na ztuhlou podkladní vrstvu se položí dlažební prvky z přírodního kamene tloušťky 140 mm a spáry se plně zalijí výplňovou směsí uvedeného složení. Příklad 5
Tramvajové těleso s kolejnicemi upevňovanými na podkladu z panelových dílců se vytvoří tak, že podkladní vrstva pod panely vzniká z kameniva frakce 32^63 mm, které se prolije popílkocementovou suspenzí ve složení na 1m3 ze 370 kg cementu, 770 kg popílku a 455 I vody. Před pokládáním panelových dílů se na podkladní vrstvu rozprostře tekutá výplňová směs uvedeného složení jako ložní vrstva pro celoplošné přilnutí dílců k podkladu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY r-
    1. Způsob stavby a/nebo opravy vozovky nebo plochy z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s podkladní a ložní vrstvou, vyznačující se tím, že podkladrjí vrstva se vytvoří ze zhutněné vrstvy hrubého drceného kameniva frakce 8 ^ 125 mm, která se prolije výplňovou směsí popílkocementové suspenze o pevnosti v tlaku prostém po 28 dnech nejméně 6,1 MPa, přičemž tato výplňová směs se současně použije jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažbu a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že výplňová směs se použije pro vyrovnání nerovností pod dílci nebo dlažbou u stávajících vozovek nebo ploch jako ložní vrstva pod dílce nebo dlažbu a jako výplň spár mezi dílci nebo dlažbou.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vozovka nebo plocha z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby, s podkladní a ložní vrstvou, je vybrána ze skupiny^zahrnující lesní cestu ze silničních panelů, účelovou cestu z železničních železobetonových pražců, panelovou plochu s krytem ze silničních panelů, zastávku městské hromadné dopravy s krytem z přírodní kamenné dlažby, tramvajové těleso s kolejnicemi upevněnými na podkladu z panelových dílců.
CZ2016-203A 2016-04-08 2016-04-08 Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb CZ2016203A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-203A CZ2016203A3 (cs) 2016-04-08 2016-04-08 Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-203A CZ2016203A3 (cs) 2016-04-08 2016-04-08 Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306682B6 CZ306682B6 (cs) 2017-05-03
CZ2016203A3 true CZ2016203A3 (cs) 2017-05-03

Family

ID=58699564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-203A CZ2016203A3 (cs) 2016-04-08 2016-04-08 Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2016203A3 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115490460A (zh) * 2022-10-14 2022-12-20 南京赛仕瑞道路工程技术有限公司 一种荧光透水路面面层、荧光透水路面和透水砖
RU2812390C1 (ru) * 2023-10-12 2024-01-30 Владимир Викторович Кадушкин Способ обустройства железобетонного дорожного покрытия из железобетонных шпал и железобетонное дорожное покрытие из железобетонных шпал, уложенное данным способом (варианты)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS256273B1 (cs) * 1986-01-29 1988-04-15 Karel Blazek Podkladní vrstva vozovky a způsob její výroby
US6375736B1 (en) * 1997-07-21 2002-04-23 Clive Michael Lovelace Structure cellular grout
GB201117695D0 (en) * 2011-10-13 2011-11-23 Land Engineering Scotland Ltd Natural stone paving construction
CZ306906B6 (cs) * 2013-10-18 2017-09-06 Svoboda A Syn, S.R.O. Surovinová směs
CZ305239B6 (cs) * 2014-05-30 2015-06-24 Silmos S.R.O. Způsob obnovy krytů ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115490460A (zh) * 2022-10-14 2022-12-20 南京赛仕瑞道路工程技术有限公司 一种荧光透水路面面层、荧光透水路面和透水砖
RU2812390C1 (ru) * 2023-10-12 2024-01-30 Владимир Викторович Кадушкин Способ обустройства железобетонного дорожного покрытия из железобетонных шпал и железобетонное дорожное покрытие из железобетонных шпал, уложенное данным способом (варианты)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306682B6 (cs) 2017-05-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1948622B (zh) 聚合物改性水泥孔隙混凝土路面结构及施工方法
CN104532711B (zh) 一种水泥混凝土路面的双层摊铺方法
EP2202359A1 (en) Semi-flexible multi-layer paving
CN110904740B (zh) 一种控制高速铁路路桥过渡段不均匀沉降的路基及方法
CN202787044U (zh) 一种沥青混凝土路面纵向裂缝处治结构
CN114032724B (zh) 一种装配式再生混凝土乡村路面
CZ2016203A3 (cs) Způsob stavby a opravy vozovek a ploch z prefabrikovaných betonových dílců a dlažeb
CA3159807C (en) A jointless concrete composite pavement
CN116876294A (zh) 一种用于大飞机试验的沥青可替换道面的施工方法
CN114592398A (zh) 彩色复合混凝土路面及其施工工艺
CN215329124U (zh) 一种预制化道路板及应用该道路板的路面
CZ29448U1 (cs) Vozovka nebo plocha z prefabrikovaných betonových dílců nebo přírodní kamenné dlažby
CN210085968U (zh) 一种复合式路面层间抗剪防裂结构
CN210458829U (zh) 一种沥青再生混合料路面结构
CN113756148A (zh) 一种灌入式复合路面施工方法
CN109440572B (zh) 一种预制板铺设煤矿坑中临建道路的施工方法
CN202519560U (zh) 新型层布式钢纤维混凝土路面结构
CN212077527U (zh) 一种沥青复合式道路路面结构
CN204715128U (zh) 新型铁路轨道支撑结构
CN201730033U (zh) 一种花岗岩混凝土路面砖
CN219157314U (zh) 一种现状道路改造的零废弃低碳路面结构
RU220025U1 (ru) Колейная железобетонная плита
CN214005305U (zh) 透水地面构造
Lyapin et al. The use of burnt rocks of mine dumps and ash-slag waste in road construction
Zollinger Roller-compacted concrete pavement:[techbrief]