CZ2015107A3 - Pokryv fasády budov zeleným porostem - Google Patents

Pokryv fasády budov zeleným porostem Download PDF

Info

Publication number
CZ2015107A3
CZ2015107A3 CZ2015-107A CZ2015107A CZ2015107A3 CZ 2015107 A3 CZ2015107 A3 CZ 2015107A3 CZ 2015107 A CZ2015107 A CZ 2015107A CZ 2015107 A3 CZ2015107 A3 CZ 2015107A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
building
container
green
containers
covering
Prior art date
Application number
CZ2015-107A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306206B6 (cs
Inventor
Lukáš Kovařík
Original Assignee
Liko-S, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Liko-S, A. S. filed Critical Liko-S, A. S.
Priority to CZ2015-107A priority Critical patent/CZ306206B6/cs
Publication of CZ2015107A3 publication Critical patent/CZ2015107A3/cs
Publication of CZ306206B6 publication Critical patent/CZ306206B6/cs

Links

Landscapes

  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

Řešením je pokryv fasády budov zeleným porostem, kde na vnější stěně (2) budovy jsou nad sebou uspořádány a k vnější stěně (2) budovy (1) připevněny obkladové řady (3), tvořené kontejnery (4) s otevřenou čelní stranou (5) a s otevřenou horní stranou (6). V kontejnerech (4) se nachází rohože (7) z minerální vaty opatřené zeleným porostem (8), přičemž kontejnery (4) tvoří souvislý zelený pokryv vnější stěny (2) budovy (1).

Description

Pokryv fasády budov zeleným porostem Oblast techniky
Technické řešení se týká zelené fasády budov, například obytných domů, pokryté zeleným porostem, který přispívá k tepelné stabilizaci vně i uvnitř budovy a ke zlepšení vzhledu budovy a k jejímu začlenění do přírody.
Stávající stav techniky
Stávající řešení zelené fasády budov se zeleným porostem, která využívají zejména kontejnery klasického tvaru s rostlinami, které v nich rostou gravitačně nahoru. Tyto kontejnery jsou buď plastové, nebo z jiných materiálů, například z tkaniny s všitými kapsami, ve kterých je umístěna hlína, do které byl proveden výsev rostlin. Tyto rostliny rostou směrem vzhůru, a proto je dosažení celkového plošného pokryvu fasád budov velmi obtížné, pracné a nákladné.
Podstata vynálezu
Nevýhody stávajících řešení odstraňuje pokryv fasády budov, zejména obytných, zeleným porostem, charakteristický tím, že na vnější stěně budovy jsou nad sebou uspořádány a k vnější stěně budovy připevněny, obkladové řady tvořené kontejnery s otevřenou čelní stranou a s otevřenou horní stranou, přičemž v kontejnerech se nacházejí rohože z minerální vaty, opatřené zeleným porostem. Kontejner, umístěný v obkladové řadě, má klínovitý tvar zužující se směrem dolů, přičemž ve svislém řezu má kontejner tvar pravoúhlého lichoběžníku otočeného jeho kratší stranou směrem dolů. Rohož z minerální vaty, opatřená zeleným porostem, která je umístěna v kontejneru, má rozměr a tvar shodný s vnitřním prostorem kontejneru. Tato rohož z minerální vaty, je v kontejneru překryta záchytnou mřížkou. Obkladové řady rohoží z minerální vaty jsou, prostřednictvím šroubů, připevněny k vodorovně umístěným profilům, spojenými se zadní deskou, která je pevně spojena s roštem upevněným k vnější stěně budovy. Kontejnery jsou k vnější stěně budovy připevněny šrouby prostřednictvím roštu. Mezi jednotlivými obkladovými řadami, po celé jejich délce, se nachází potrubí, pro zalévání zeleného porostu. Řešení pokryvu fasády budovy zeleným porostem spočívá v unikátním tvaru kontejnerů a v systému jejich osazování rostlinami. Jako nositel výsadby rostlin je používána minerální vata. Tato minerální vata v podobě velkoplošných rohoží se neosévá přímo v kontejnerech, nýbrž mimo ně, jako volně ložená, na volných plochách. Volně ložené rohože z minerální vaty umožňují i strojní setí trávy, jako zeleného porostu, což urychluje rychlost výsadby. V přirozené vodorovné poloze je předpěstován trávník, a jakmile tráva vzroste je možno rohož z minerální vaty, se vzrostlým zeleným porostem, rozdělit na rozměry odpovídající vnitřnímu tvaru a rozměru kontejneru. Kontejnery je možno navrhovat tak, aby vyhovovaly tvaru a rozměru fasády budovy. Podle tvaru a rozměrů fasády jsou vyrobeny kontejnery, nejčastěji z nerezového plechu^ a to jeho ohýbáním a svařováním. Kontejner může mít i podobu drátěného koše nebo výrobku z plastu.
Tyto kontejnery mají otevřenou čelní stranu a otevřenou horní stranu. Do kontejnerů je zasunuta, v podobě rohože, výplň z minerální vaty porostlá zeleným porostem, který byl na velkoplošné rohoži předpěstován na volné ploše mimo kontejner. Z této velkoplošné rohože byla vyříznuta část odpovídající vnitřním rozměrům kontejneru, která bude tvořit jeho výplň -rohož. Tato rohož je ze strany zeleného porostu překryta záchytnou mřížkou a zasunuta do kontejneru tak, aby zelený porost - tráva přes záchytnou mřížku prorůstala a z čelní strany kontejneru vystupovala směrem do volného prostoru. Horní strana rohože je následně oseta zelení, která poroste směrem vzhůru a tím zakryje mezeru mezi horní a spodní řadou kontejnerů. Kontejner má klínovítý tvar zužující se směrem dolů přičemž, ve svislém řezu, má kontejner tvar pravoúhlého lichoběžníku postaveného na jeho kratší stranu. Kontejner tedy má tvar komolého klínu. Tento tvar umožňuje snadnější zasouvání rohože z minerální vaty s předpěstovaným trávníkem dovnitř kontejneru a rovněž proto, že při řazení obkladových řad z kontejnerů nad sebou, zůstává horní strana kontejneru (rohože) přístupná pro její osazení zeleným porostem jakož i pro přirozený růst zeleného porostu směrem vzhůru. Mezi jednotlivými řadami kontejnerů, po celé délce každé obkladové řady, se nachází závlahové potrubí pro zalévání zeleného porostu.
Kontejnery seřazené do řad jsou šrouby připevněny k roštu, který je pevně spojen s vnější stěnou budovy. Tvar kontejneru je navržen tak, aby každý jednotlivý kontejner s výplní bylo možno demontovat a případně vyměnit za nový, například při špatném růstu zeleného porostu v konkrétním kontejneru. Takto předpěstovaná zelená fasáda je již při instalaci zelená a po připevnění na vnější stěnu budovy je připravena plnit svůj účel bez dalšího čekání na vzrůst zeleného porostu. Takto vytvořený pokryv budovy zeleným porostem je přínosný nejen z estetického hlediska, z hlediska propojení budovy s přírodou, ale také díky mase vody, která je v zeleném porostu obsažená a která chrání budovu před přehříváním v letních měsících a přirozeně ji tepelně stabilizuje bez dalších nákladů na chlazení budovy.
Objasnění výkresů
Obr. 1 ukazuje axonometrické zobrazení obkladových řad kontejnerů se zeleným porostem nad sebou na fasádě budovy, obr. 2 ukazuje boční pohled na uspořádání kontejnerů nad sebou upevněných k vnější stěně budovy prostřednictvím roštu, obr. 3 představuje axonometrický pohled dovnitř kontejneru, obr. 4a ukazuje rohož kontejneru se zelenou vegetací, obr. 4b ukazuje rohož kontejneru se zeleným porostem překrytou záchytnou mřížkou, obr. 4c ukazuje rohož kontejneru se zeleným porostem překrytou záchytnou mřížkou a vloženou do kontejneru. k&čnení v^naímu Příklady frrovrrlnni teohnie-kého řešení-j Příklad se týká technického řešení vynálezu a uspořádání pokrytí fasády budovy zeleným porostem.
Pokryv fasády budov, zejména obytných budov, zeleným porostem ukazuj^ obr. 1 až 3, kde obkladové řady 3_ jsou tvořeny kontejnery 4 s otevřenou čelní stranou 5 a s otevřenou horní stranou 6_, přičemž v kontejnerech 4 se nachází rohože T_ z minerální vaty opatřené zeleným porostem 8. Kontejner 4, umístěný v obkladové řadě 3_, má klínovítý tvar zužující se směrem dolů, přičemž ve svislém řezu má kontejner 4 tvar pravoúhlého lichoběžníku otočeného jeho kratší stranou 9_ směrem dolů. Rohož 7 z minerální vaty opatřená zeleným porostem 8_, umístěná v kontejneru 4 má rozměr a tvar shodný s vnitřním prostorem l£ kontejneru 4. Rohož 7 z minerální vaty, opatřená zeleným porostem 8, je v kontejneru 4 překryta záchytnou mřížkou 11. Kontejnery 4 jsou k vnější stěně 2 budovy 1 připevněny šrouby 12 prostřednictvím roštu 13í. Mezi jednotlivými obkladovými řadami 3>' P° celé jejich délce, se nachází potrubí 14, pro zalévání zeleného porostu 8. V řezu má kontejner 4 tvar pravoúhlého lichoběžníku postaveného na jeho kratší stranu ^9.
Standardní rozměr čelní strany kontejneru 4 je 500 x 1000 mm, ale rozměr i tvar je možno vyrobit dle potřeby. Kontejner 4 lze vyrobit z nerezového plechu (viz obr. 3) ohýbáním a svařováním nebo z plastu či ze svařence z drátů s oky. Výplňová rohož T_ z minerální vaty porostlá zeleným porostem 8, má rozměr a tvar shodný s vnitřním prostorem 10 kontejneru 4.
Rohož 7 z minerální vaty, porostlá zeleným porostem 8, je v kontejneru 4 překryta záchytnou mřížkou 11, která umožňuje prorůstání zeleného porostu skrze ni.
Rohož 2 z minerální vaty, určená pro osetí zeleným porostem 8 je (viz obr. 4 a, b, c) , po vzrůstu zeleného porostu jí, pro použití v kontejneru 4, vyříznuta z velkoplošné rohože. Rozměry rohože 7 jsou voleny tak, aby rohož 1_ bylo možno vložit do vnitřního prostoru ljO kontejneru 4. Rohož 7 má klínovítý tvar odpovídající tvaru kontejneru 4 a plošné rozměry rohože 7 jsou zpravidla 500 x 48 0 mm. Tloušťka rohože 7 je na jedné její straně 80 mm a na protilehlém konci 140 mm. Kontejnery 4 jsou k vnější stěně 2 budovy 1 připevněny šrouby 12 prostřednictvím roštu 13, (viz obr. 2) který je s vnější stěnou 2 budovy 1 pevně spojen. Mezi jednotlivými obkladovými řadami 3_ kontejnerů 4, po celé jejich délce se nachází závlahové potrubí 14 pro zalévání zeleného porostu 8.
Instalace a funkce pokryvu fasády zeleným porostem dle technického řešení uvedená v příkladu, je následující:
Posoudí se tvar a rozměry vnější stěny 2_ budovy 1 a navrhne se tvar a rozměr kontejneru 4, s ohledem na potřebný počet kontejnerů 4 do obkladové řady 3_ a počet obkladových řad 3_ kontejnerů 4 tak, aby jimi byla pokryta celá vnější stěna 3h S ohledem na materiál stěn budovy las ohledem na její rozměry se navrhne tvar a velikost roštu 13_ a způsob jeho uchycení na vnější stěnu 2 budovy 1. Po instalaci roštu 13 na vnější stěnu 2 budovy 1 a po vyrobení potřebného počtu kontejnerů 4 se každý kontejner opatří rohoží 7 se zeleným porostem 8 překrytým záchytnou mřížkou 11. Takto zkompletované kontejnery £ se šrouby 12 upevňuj í v obkladových řadách 3 na rošt 13 až do úplného pokrytí vnější stěny 2 budovy 1 těmito kontejnery 4. Následuje osázení otevřené horní strany 6 kontejnerů 4 zeleným porostem 8_ a instalace závlahového potrubí 14 mezi jednotlivé obkladové řady 3_ kontejnerů 4. Zavlažováním zeleného porostu 8_ vodou ze závlahového potrubí 14 dochází k růstu zeleného porostu tak, až vytvoří úplný pokryv vnější stěny 2_ budovy 2 zeleným porostem _8 a tím k tepelnému stabilizování budovy 1.
Průmyslová využitelnost Řešení pokryvu fasády budov zeleným porostem, například obytného domu, přispívá k tepelné stabilizaci vně i uvnitř budovy a ke zlepšení vzhledu budovy a k jejímu začlenění do přírody.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pokryv fasády budov, zejména obytných budov, zeleným porostem, vyznačující se tím, že na vnější stěně (2) budovy (1) jsou nad sebou uspořádány a k vnější stěně (2) budovy (1) připevněny, obkladové řady (3), tvořené kontejnery (4) s otevřenou čelní stranou (5) a s otevřenou horní stranou (6), přičemž v kontejnerech (4) se nachází rohože (7) z minerální vaty opatřené zeleným porostem (8). f nároku
  2. 2. Pokryv fasády budov podle jbodty 1, vyznačující se tím, že kontejner (4) , v obkladové řadě (3) , má klínovitý tvar zužující se směrem dolů, přičemž ve svislém řezu má kontejner (4) tvar pravoúhlého lichoběžníku otočeného jeho kratší stranou (9) směrem dolů. nároku
  3. 3. Pokryv fasády budov podle feoduf 1 a 2, vyznačující se tím, že rohož (7) z minerální vaty, opatřená zeleným porostem (8), umístěná v kontejneru (4), má rozměr a tvar shodný s vnitřním prostorem (10) kontejneru (4). nároku
  4. 4. Pokryv fasády budov podle 1 až 3, vyznačující se tím, že rohož (7) z minerální vaty, opatřená zeleným porostem (8), je v kontejneru (4) překryta záchytnou mřížkou (11). naroku
  5. 5. Pokryv fasády budov podle fcedtý 1 a 2, vyznačující se tím, že kontejnery (4) jsou k vnější stěně (2) budovy (1) připevněny šrouby (12) prostřednictvím roštu (13).
  6. 6. Pokryv fasády budov podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že mezi jednotlivými obkladovými řadami (3), po celé jejich délce, se nachází potrubí (14), pro zalévání zeleného porostu (8) .
CZ2015-107A 2015-02-18 2015-02-18 Pokryv fasády budov zeleným porostem CZ306206B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-107A CZ306206B6 (cs) 2015-02-18 2015-02-18 Pokryv fasády budov zeleným porostem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-107A CZ306206B6 (cs) 2015-02-18 2015-02-18 Pokryv fasády budov zeleným porostem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015107A3 true CZ2015107A3 (cs) 2016-09-29
CZ306206B6 CZ306206B6 (cs) 2016-09-29

Family

ID=57045814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-107A CZ306206B6 (cs) 2015-02-18 2015-02-18 Pokryv fasády budov zeleným porostem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306206B6 (cs)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2921259A1 (de) * 1979-05-25 1980-12-04 Ruetgerswerke Ag Begruenbares bauelement
DE9414702U1 (de) * 1994-09-10 1996-01-18 Becker Klaus Abdeckelement für eine Gebäudewand
EP1059396B1 (de) * 1999-05-26 2001-11-07 Pink, Elisabeth Dach-, Fassaden- und Mauerbegrünung
DE19932257A1 (de) * 1999-07-10 2001-04-05 Rudolf Durach Elemente zur Fassadenbegrünung
JP4486388B2 (ja) * 2004-03-25 2010-06-23 日東紡績株式会社 緑化用マット、緑化用資材、及び緑化用パネル
ITPI20070062A1 (it) * 2007-05-25 2008-11-26 Maurizio Pacini Sistema per realizzare tappeti erbosi ed altre superfici vegetate in qualsiasi posizione spaziale mediante l'impiego di elementi modulari e sistemi di fissaggio
KR101304678B1 (ko) * 2011-10-31 2013-09-06 코오롱글로벌 주식회사 이끼식물용 식생블록 및 이를 이용하는 건축물 녹화 시스템
KR101478411B1 (ko) * 2012-11-22 2015-01-02 신재철 농업용암면패널을 이용한 수직녹화방법 및 장치
KR101255150B1 (ko) * 2012-11-29 2013-04-26 주식회사 하람산업 이끼를 이용한 방음벽

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306206B6 (cs) 2016-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20160135393A1 (en) Bag-shaped vertical-hanging unit for plant hydroponics crops and a panel for bag-shaped vertical-hanging units for hydroponic crops
CN101695259B (zh) 采用攀援植物绿化建筑物外立面的方法
JP2007222015A (ja) 壁面緑化システム
CZ27235U1 (cs) Vertikální zahrada
CN101233806A (zh) 太空蔬菜有机生态栽培方法
CN204047451U (zh) 一种组拼式绿植墙设施
ES2782374T3 (es) Sustrato de cultivo con riego integrado
CN102523987A (zh) 一种分层立体温室
CZ2015107A3 (cs) Pokryv fasády budov zeleným porostem
JP4936176B2 (ja) 壁面緑化ユニット
CN212897033U (zh) 一种绿色环保幕墙
CZ29471U1 (cs) Zelená fasáda budov jako tepelná stabilizace budov
CN110833004A (zh) 一种架空式山药种植方法
CN112205286A (zh) 一种具有空气净化系统的装配式室内植物墙
CN203136632U (zh) 自动服务花盆
JP2016168034A (ja) ネットを使用したコケ植物の栽培方法。
JP5062560B2 (ja) 壁面緑化ユニット
KR102017685B1 (ko) 도시 농업형 입체식 텃밭
JP6333642B2 (ja) 緑化用プランター及びこれを用いた緑化壁
JP2009039083A (ja) 壁面緑化ユニット
CN212753503U (zh) 一种种植大棚
CN211899230U (zh) 一种绿色建筑复合保温结构一体化墙体
CN211090985U (zh) 一种园林绿化用植物幼苗养护装置
JP2007306905A (ja) コケ育成基盤
CN205336985U (zh) 生态垂直立体种植系统