CZ2013212A3 - Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování - Google Patents

Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování Download PDF

Info

Publication number
CZ2013212A3
CZ2013212A3 CZ2013-212A CZ2013212A CZ2013212A3 CZ 2013212 A3 CZ2013212 A3 CZ 2013212A3 CZ 2013212 A CZ2013212 A CZ 2013212A CZ 2013212 A3 CZ2013212 A3 CZ 2013212A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electrode
laser beam
powder
central
face
Prior art date
Application number
CZ2013-212A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306282B6 (cs
Inventor
MojmĂ­r ÄŚapka
Original Assignee
BRISK Tábor a. s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by BRISK Tábor a. s. filed Critical BRISK Tábor a. s.
Priority to CZ2013-212A priority Critical patent/CZ306282B6/cs
Publication of CZ2013212A3 publication Critical patent/CZ2013212A3/cs
Publication of CZ306282B6 publication Critical patent/CZ306282B6/cs

Links

Landscapes

  • Laser Beam Processing (AREA)

Abstract

Způsob vytváření koncové části střední elektrody (1) zapalovací svíčky s nánosem (4) přídavného materiálu metodou laserového navařování, kdy se střední elektroda (1) ze slitiny Ni nejprve upraví na požadovanou délku a její čelo (2) se zarovná a začistí, základní materiál střední elektrody (1) se pak působením laserového paprsku lokálně ohřeje nad teplotu jeho tání, načež se do laserového paprsku a vzniklé taveniny přivádí přídavný materiál ve formě prášku, který se natavuje na povrch střední elektrody (1), s jejímž materiálem se difúzně mísí a dalším přiváděním prášku přídavného materiálu se postupně vytváří návar čistého přídavného materiálu. Nejprve se čelo (2) střední elektrody (1) sníženou intenzitou laserového paprsku v oblasti 100 W/mm.sup.2.n.ohřívá po dobu 0.1 s, načež se intenzita laserového paprsku v čase 0.1 až 0.3 s zvýší na 600 až 800 W/mm.sup.2.n., čímž se čelo (2) střední elektrody (1) zahřívá nad teplotu tání jeho materiálu a do vytvořené taveniny se axiálně s laserovým paprskem přivádí prášek přídavného materiálu, vybraného ze skupiny zahrnující W, Pt a Ir, tak, že se vytváří metalurgická vazba (5) mezi práškem a střední elektrodou (1), teplo z tohoto procesního místa se intenzívně odvádí do těla střední elektrody (1), čímž tavenina tuhne a v opakovaném cyklu jejího dalšího tavení a tuhnutí v čase 0.3 až 1 s se vytváří nános (4) přídavného materiálu v podstatě sférického tvaru do požadované výšky a v této fázi se následně plynule snižuje intenzita laserového paprsku, čímž se v tomto zakončení střední elektrody (1) minimalizuje vznik tahových napětí a riziko vzniku trhlin a zamezuje vzniku tvrdé a křehké stru

Description

Předmětem vynálezu je způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování.
Dosavadní stav techniky
Elektrody zapalovacích svíček jsou střídavě vystaveny cyklickému ohřevu a ochlazování ve spalovací komoře motoru, čímž opakovaně dochází ke vzniku tepelného namáhání na rozhraní mezi špičkou střední elektrody a čelním koncem vnější elektrody vzhledem k rozdílné tepelné roztažnosti mezi nimi. Toto tepelné namáhání se koncentruje na uvedeném rozhraní a způsobuje vznik trhlin a vad zapalovací svíčky. V dokumentu US 8,348,789 je popisováno vytváření zakončení střední elektrody zapalovací svíčky metodou laserového navařování, kdy se základní materiál elektrody zahřeje nad jeho teplotu tání a do laserového paprsku a vzniklé taveniny se přivádí přídavný materiál, např. W, Ir nebo Pt v podobě prášku. Tento prášek je laserovým paprskem natavován a dochází k difuznímu promísení obou materiálů a následně za stálého přívodu prášku postupnému vytvoření návaru W, Ir nebo Pt do požadované výšky. Cílem předloženého vynálezu je dosažení minimalizace tahových napětí v difúzním spoji a samotném návaru a následně minimalizace vzniku trhlin a vad. Cílem je rovněž zlepšení mechanických vlastností návaru, zvýšení jeho pevnosti Rm a meze kluzu Re.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je způsob vytváření koncové části střední elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování, kdy se střední elektroda ze slitiny Ni nejprve upraví na požadovanou délku a její čelo se zarovná a začistí, základní materiál střední elektrody se pak působením laserového paprsku lokálně ohřeje nad teplotu jeho tání, načež se do laserového paprsku a vzniklé taveniny přivádí přídavný materiál ve formě prášku, který se
• <· — 2 ~ natavuje na povrch střední elektrody, s jejímž materiálem se difúzně mísí a dalším přiváděním prášku přídavného materiálu se postupně vytváří návar čistého přídavného materiálu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že nejprve se čelo střední elektrody sníženou intenzitou laserového paprsku v oblasti 100 W / mm2 ohřívá, načež se intenzita laserového paprsku v čase 0.1 až 0.3 s zvýší na 600 až 800 W / mm2, čímž se čelo střední elektrody zahřívá nad teplotu tání jeho materiálu a do vytvořené taveniny se axiálně s laserovým paprskem přivádí prášek přídavného materiálu, vybraného ze skupiny zahrnující W, Pt a Ir, tak, že se vytváří metalurgická vazba mezi práškem a střední elektrodou, teplo z tohoto procesního místa se intenzívně odvádí do těla střední elektrody, čímž tavenina tuhne a v opakovaném cyklu jejího dalšího tavení a tuhnutí v čase 0.3 až 1 s se vytváří nános přídavného materiálu v podstatě sférického tvaru do požadované výšky a v této fázi se následně plynule snižuje intenzita laserového paprsku, čímž se v tomto zakončení střední elektrody minimalizuje vznik tahových napětí a riziko vzniku trhlin a zamezuje vzniku tvrdé a křehké struktury, přičemž se čelo střední elektrody upraví do konečného tvaru. Předehřev čela střední elektrody se provádí po dobu do 0,1 s. Nános přídavného materiálu se vytváří o průměru v rozsahu od 0.6 do 2 mm ve středové části zakončení střední elektrody, jejíž průměr je 2 až 3 mm.
Předehřev střední elektrody v počáteční první fázi pro stabilizaci procesu výrazně pozitivně ovlivňuje následný teplotní cyklus ve fázi chladnutí, pomalejší chladnutí má pozitivní vliv na vznikající strukturu difuzního spoje a návaru W (resp. Ir, Pt). Výhodou je rovněž skutečnost, že eliminuje difúzi vodíku do vytvářeného spoje. Předehřev má pozitivní vliv na minimalizaci tahových napětí v difúzním spoji a samotném návaru, minimalizace tahových napětí má za následek minimalizaci vzniku trhlin a vad. Má rovněž pozitivní vliv na mechanické vlastnosti návaru, zvyšuje jeho pevnost Rm a mez kluzu Re.
Chladnutí elektrody s řízeným ohřevem v konečné fázi procesu zamezuje vzniku tvrdé a křehké struktury, minimalizuje vznik tahových napětí v návaru a riziko vzniku trhlin a jak již bylo uvedeno, zlepšuje mechanické vlastnosti návaru, zvyšuje pevnost Rm a mez kluzu Re..
f> · ·· ·· ···· · · · · · • · · « · · · · · ~ 3 ~
Objasnění výkresů
Na připojených výkresech je znázorněn příklad vytvářeni koncové části střední elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování. Na obr.1 je zobrazena střední elektroda zapalovací svíčky, upravená na požadovanou délku a se zarovnaným a začištěným čelem. Na obr.2A a 2B je střední elektroda, jejíž koncová část resp. čelo je opatřeno návarem W, resp. Ir nebo Pt, s difuzním spojem mezi základním materiálem elektrody. Zatímco na obr.2A odpovídá průměr návaru v podstatě průměru střední elektrody, na obr.2B má návar menší průměr, např. 0.6 až 2 mm. V případě podle obr.2B je zakončení střední elektrody po nanesení přídavného materiálu a vytvoření návaru W resp. Ir nebo Pt z důvodu snížení přeskokového napětí obrobeno frézováním nebo broušením na konečný tvar, jak je znázorněno na obr.2C (zmenšený průměr, ostré hrany).
Na obr. 3 je znázorněn časový průběh intenzity záření laserového paprsku ve W/mm2 pro nános přídavného materiálu W, Ir a Pt v celém procesu vytváření koncové části střední elektrody zapalovací svíčky. Na obr. 4 je schematicky zobrazena procesní hlavice laseru s přívodem prášku přídavného materiálu, přívodem inertního plynu a chladicími kanály, kde laserový paprsek směřuje na přivrácené čelo střední elektrody zapalovací svíčky.
Příklady uskutečnění vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob vytváření koncové části, resp. čela 2 střední elektrody 1 zapalovací svíčky s nánosem 4 přídavného materiálu metodou laserového navařování. Střední elektroda 1 ze slitiny Ni o průměru D = 2 - 3 mm a délce L = 6 - 40 mm s Cu jádrem 3 (případně bez tohoto jádra 3) se nejprve upraví na požadovanou délku a její čelo 2 se zarovná a začistí (obr. 1). Základní materiál střední elektrody 1 se pak působením laserového paprsku lokálně ohřeje nad teplotu jeho tání, načež se do laserového paprsku a vzniklé taveniny přivádí přídavný materiál (W, případně Ir nebo Pt) ve formě prášku se zrnitostí 20-50 pm, který se natavuje na povrch střední elektrody 1, s jejímž materiálem se difúzně mísí a vytváří • · · ·
se mezi nimi metalurgická vazba resp. difuzní spoj 5. Dalším přiváděním prášku přídavného materiálu se postupně vytváří návar čistého přídavného materiálu (obr.2A resp. 2B).
Návar wolframu W (přídavného materiálu) na čelo 2 střední elektrody 1 je prováděn metodou laserového navařování (Laser Cladding, LMD - laser metal deposition, LDMD - laser direct metal deposition, 3D LMD - 3D laser metal deposition). Bylo použito vysokovýkonného pevnolátkového laseru s kontinuálním (CW) zářením o vlnové délce 800 až 1100 nm a minimální intenzitou záření 500 W/mm2. Laserový paprsek je z laserového zdroje sveden skrze optické vlákno do procesní hlavice uzpůsobené pro vytváření povlaků a vrstev metodou laserového navařování. Navařovaný prášek je nesen z diskového podavače do procesní hlavice tlakovým inertním plynem Ar, prášek je nesen k procesnímu místu axiálně s laserovým paprskem (přívod 7 prášku do laserového paprsku na obr. 4). Celý proces probíhá v ochranné atmosféře Ar. Tento inertní plyn je také k procesnímu místu přiváděn skrze procesní hlavici (přívod 9 inertního plynu na obr. 4) axiálně ve směru laserového paprsku. Kontinuální přívod 9 inertního plynu (nosného i ochranného) je zajištěn redukčními ventily s možností regulace průtoku i tlaku (nejsou vyobrazeny). U diskových podavačů je možné regulovat dávkování přídavného materiálu v rozsahu 0,1-100 g/min. Intenzitu záření laserového paprsku lze regulovat v rozsahu 50-6000 W/mm2, s možností časové modulace pulsu od 0,01 s do plně kontinuálního režimu.
Procesní hlavice (koaxiální hubice 6 s chladicími kanály 8 na obr. 4) pro navařování disponuje modulárně měnitelnou kolimační a fokusační optikou pro změnu geometrie laserového paprsku v procesním místě navařování.
Na obr. 1 je znázorněna střední elektroda 1 zapalovací svíčky, která se před nanášením a navařováním přídavného materiálu zastřihne v místě čela 2 a upraví se tak na požadovanou délku L. Čelo 2 se začistí, to je zarovná se a odstraní se případné oxidy. Následuje nános W, případně Ir nebo Pt, na čelo 2 střední elektrody 1- Nejprve se čelo 2 střední elektrody 1 sníženou intenzitou laserového paprsku v oblasti přibližně 100 W / mm2 po dobu do 0.1 s předehřívá pro následnou stabilizaci procesu. Následně se intenzita laserového paprsku v čase 0.1 až 0.3 s • · • 9 ~ 5 ~ zvýší na 600 až 800 W / mm2, čímž se čelo 2 střední elektrody 1 zahřívá nad teplotu tání jeho materiálu a do vytvořené taveniny se axiálně s laserovým paprskem přivádí prášek přídavného materiálu W, případně Ir nebo Pt, tak, že se vytváří metalurgická vazba 5 (difuzní spoj) mezi práškem a střední elektrodou 1. Teplo z tohoto procesního místa se intenzívně odvádí do těla střední elektrody 1, čímž tavenina tuhne a v opakovaném cyklu jejího dalšího tavení a tuhnutí v čase 0.3 až 1 s se vytváří nános 4 přídavného materiálu v podstatě sférického tvaru do požadované výšky (viz obr.2A resp. 2B). V této fázi se následně plynule snižuje intenzita laserového paprsku pro minimalizaci vneseného tepla do elektrody, čímž se v tomto zakončení střední elektrody minimalizuje vznik tahových napětí a riziko vzniku trhlin a zamezuje vzniku tvrdé a křehké struktury, načež se čelo 2 střední elektrody 1 upraví do konečného tvaru. Tento proces je znázorněn na obr. 3. Rychlým odvodem tepla z procesního místa do základního materiálu („samo-ochlazovací efekt“) dochází k rychlému tuhnutí vzniklé slitiny. Ve spojitém cyklu rychlého natavování a tuhnutí a za stálého přívodu prášku dochází k postupné výstavbě návaru do libovolné výšky.
Laserový svazek je při tomto procesu pomocí kolimační a fokusační optiky (viz obr. 4) zaostřen na čelo 2 střední elektrody 1. Na obr. 4 je vidět, jak je axiálně s paprskem přiváděn přídavný prášek, jehož přiváděči kužel je rovněž zaostřen na čelo 2 střední elektrody 1. Po sepnutí laseru je čelo 2 střední elektrody 1 intenzivně zahříváno až do stavu taveniny. Přídavný prášek je přiváděn do vytvořené taveniny, kde se působením laserového paprsku také postupně natavuje a vytváří se difúzní spojení mezi práškem wolframu (W resp. Ir, Pt) a základním materiálem střední elektrody 1. Dalším přiváděním přídavného prášku za působení laserového paprsku je postupně vystavován návar již čistého wolframu (W resp. Ir, Pt). Celkový čas uvedeného procesu je 1.2 s.
Předehřev střední elektrody 1 v počáteční první fázi pro stabilizaci procesu zásadně pozitivně ovlivňuje následný teplotní cyklus ve fázi chladnutí, pomalejší chladnutí má pozitivní vliv na vznikající strukturu difuzního spoje a návaru W (resp. Ir, Pt). Výhodou je rovněž skutečnost, že eliminuje difúzi vodíku do vytvářeného spoje. Předehřev má pozitivní vliv na minimalizaci tahových napětí v difúzním spoji a • · • · · · • · · ~ 6 ~ samotném návaru, minimalizace tahových napětí má za následek minimalizaci vzniku trhlin a vad. Má rovněž pozitivní vliv na mechanické vlastností návaru, zvyšuje jeho pevnost Rm a mez kluzu Re.
Chladnutí elektrody s řízeným ohřevem v konečné fázi procesu zamezuje vzniku tvrdé a křehké struktury, minimalizuje vznik tahových napětí v návaru a riziko vzniku trhlin a jak již bylo uvedeno, zlepšuje mechanické vlastnosti návaru, zvyšuje pevnost Rm a mez kluzu Re..
Průmyslová využitelnost
Předložený vynález je určen pro vytváření koncové části střední elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování.
M- ZáZ
Seznam vztahových značek
1.. . střední elektroda
2.. . čelo střední elektrody
3.. . Cu jádro střední elektrody
4.. . nános přídavného materiálu (W, Pt nebo Ir)
... metalurgická vazba (difuzní spoj)
6.. . koaxiální hubice
... přívod prášku do laserového paprsku
8.. . chladící kanály
9.. . přívod inertního plynu ~ 8 ~ >·· ···· *· ·· ··· ··
PV 7^2

Claims (3)

1. Způsob vytváření koncové části střední elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování, kdy se střední elektroda ze slitiny Ni nejprve upraví na požadovanou délku a její čelo se zarovná a začistí, základní materiál střední elektrody se pak působením laserového paprsku lokálně ohřeje nad teplotu jeho tání, načež se do laserového paprsku a vzniklé taveniny přivádí přídavný materiál ve formě prášku, který se natavuje na povrch střední elektrody, s jejímž materiálem se difúzně mísí a dalším přiváděním prášku přídavného materiálu se postupně vytváří návar čistého přídavného materiálu, vyznačující se tím, že nejprve se čelo střední elektrody sníženou intenzitou laserového paprsku v oblasti 100 W / mm2 ohřívá, načež se intenzita laserového paprsku v čase 0.1 až 0.3 s zvýší na 600 až 800 W / mm2, čímž se čelo střední elektrody zahřívá nad teplotu tání jeho materiálu a do vytvořené taveniny se axiálně s laserovým paprskem přivádí prášek přídavného materiálu, vybraného ze skupiny zahrnující W, Pt a Ir, tak, že se vytváří metalurgická vazba mezi práškem a střední elektrodou, teplo z tohoto procesního místa se intenzívně odvádí do těla střední elektrody, čímž tavenina tuhne a v opakovaném cyklu jejího dalšího tavení a tuhnutí v čase 0.3 až 1 s se vytváří nános přídavného materiálu v podstatě sférického tvaru do požadované výšky a v této fázi se následně plynule snižuje intenzita laserového paprsku, čímž se v tomto zakončení střední elektrody minimalizuje vznik tahových napětí a riziko vzniku trhlin a zamezuje vzniku tvrdé a křehké struktury, přičemž se čelo střední elektrody upraví do konečného tvaru.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že předehřev čela střední elektrody se provádí po dobu do 0,1 s.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že nános přídavného materiálu se vytváří o průměru v rozsahu od 0.6 do 2 mm ve středové části zakončení střední elektrody, jejíž průměr je 2 až 3 mm.
CZ2013-212A 2013-03-22 2013-03-22 Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování CZ306282B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-212A CZ306282B6 (cs) 2013-03-22 2013-03-22 Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-212A CZ306282B6 (cs) 2013-03-22 2013-03-22 Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013212A3 true CZ2013212A3 (cs) 2014-10-01
CZ306282B6 CZ306282B6 (cs) 2016-11-16

Family

ID=51617978

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-212A CZ306282B6 (cs) 2013-03-22 2013-03-22 Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306282B6 (cs)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113423530A (zh) * 2018-12-21 2021-09-21 因尼欧延巴赫两合无限公司 火花塞和用于制造火花塞的方法
US12034278B2 (en) 2022-03-29 2024-07-09 Federal-Mogul Ignition Gmbh Spark plug, spark plug electrode, and method of manufacturing the same
US12100937B2 (en) 2022-07-27 2024-09-24 Federal-Mogul Ignition Gmbh Method of manufacturing spark plug electrode with electrode tip directly thermally coupled to heat dissipating core

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2022234492A1 (en) * 2021-05-04 2022-11-10 Federal-Mogul Ignition Gmbh Spark plug electrode and method of manufacturing the same
EP4312326A1 (de) * 2022-07-22 2024-01-31 Heraeus Deutschland GmbH & Co. KG Zündkerzenelektrode mit additiv gefertigter platingruppenmetallspitze

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3727526A1 (de) * 1987-08-18 1989-03-02 Bosch Gmbh Robert Verfahren zum herstellen einer zuendkerze fuer brennkraftmaschinen
JP2005093221A (ja) * 2003-09-17 2005-04-07 Denso Corp スパークプラグ
JP2008509531A (ja) * 2004-08-03 2008-03-27 フェデラル−モーグル コーポレイション リフローされた点火先端部を有する点火装置およびその製造方法
CZ301907B6 (cs) * 2006-10-03 2010-07-28 BRISK Tábor a. s. Zapalovací svícka a zpusob zajištení vzájemné polohy telesa keramického izolátoru s pruchozí stredovou elektrodou vuci tepelne a elektricky vodivému pouzdru s bocní elektrodou zapalovací svícky
WO2012116062A2 (en) * 2011-02-22 2012-08-30 Federal-Mogul Ignition Company Electrode material for a spark plug
US8348709B1 (en) * 2011-12-09 2013-01-08 Fram Group Ip Llc Method of making a spark plug

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113423530A (zh) * 2018-12-21 2021-09-21 因尼欧延巴赫两合无限公司 火花塞和用于制造火花塞的方法
US12034278B2 (en) 2022-03-29 2024-07-09 Federal-Mogul Ignition Gmbh Spark plug, spark plug electrode, and method of manufacturing the same
US12100937B2 (en) 2022-07-27 2024-09-24 Federal-Mogul Ignition Gmbh Method of manufacturing spark plug electrode with electrode tip directly thermally coupled to heat dissipating core

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306282B6 (cs) 2016-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2013212A3 (cs) Způsob vytváření elektrody zapalovací svíčky s nánosem přídavného materiálu metodou laserového navařování
US6143378A (en) Energetic additive manufacturing process with feed wire
US9687929B2 (en) Method and system of using consumable with weld puddle
Wang et al. Wire based plasma arc and laser hybrid additive manufacture of Ti-6Al-4V
US20140021188A1 (en) Hot-wire consumable to provide weld with increased wear resistance
WO2014013328A2 (en) Hot-wire consumable to provide weld with increased wear resistance
US20150246481A1 (en) Creation of residual compressive stresses during additve manufacturing
GB2453945A (en) Apparatus for Additive Manufacture Welding
US20060081571A1 (en) Method for controlling the microstructure of a laser metal formed hard layer
US20040164059A1 (en) Method for fabricating, modifying or repairing of single crystal or directionally solidified articles
CN105263667A (zh) 使用粉末状焊剂的选择性激光熔化/烧结
CN105307811A (zh) 使用粉末状焊剂和金属的超合金的沉积
US20210252622A1 (en) Additive manufacturing system and additive manufacturing method
WO2014013326A2 (en) Hot-wire consumable to provide self-lubricating weld or clad
EP2881216B1 (en) Laser cladding system and method using metal-filled wires
EP4153377B1 (en) Laser welding method
CN212330013U (zh) 增材制造系统
JP2008168349A (ja) 高温レーザー溶接法
CN104014933A (zh) 一种激光-toptig复合焊接的方法
GB2453943A (en) Method and apparatus for welding
CA2872312C (en) Laser additive repairing of nickel base superalloy components
US20150041442A1 (en) METHOD OF FORMING A COATING OR OF THREE-DIMENSIONAL STRUCTURAL ELEMENTS ON SUBSTRATE SURFACES, WHICH IS/ARE FORMED BY TiAL, BY LASER BUILD-UP WELDING
JP2021109204A (ja) 付加製造装置
US10384285B2 (en) Method of selective laser brazing
JP5532629B2 (ja) レーザクラッドバルブシート形成方法及びレーザクラッドバルブシート形成装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190322