CZ20131042A3 - Gastrická výplň - Google Patents

Gastrická výplň Download PDF

Info

Publication number
CZ20131042A3
CZ20131042A3 CZ2013-1042A CZ20131042A CZ20131042A3 CZ 20131042 A3 CZ20131042 A3 CZ 20131042A3 CZ 20131042 A CZ20131042 A CZ 20131042A CZ 20131042 A3 CZ20131042 A3 CZ 20131042A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fiber
supplemented
gastric filling
dry matter
gastric
Prior art date
Application number
CZ2013-1042A
Other languages
English (en)
Inventor
Róbert Hromádka
Viera Šandriková
Marian Urban
Original Assignee
C2P S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by C2P S. R. O. filed Critical C2P S. R. O.
Priority to CZ2013-1042A priority Critical patent/CZ20131042A3/cs
Publication of CZ20131042A3 publication Critical patent/CZ20131042A3/cs

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

Gastrická výplň obsahuje polymerní složku na bázi vlákniny, kterou je agar, beta glukany, pektin, inulin, psylium, guarová guma, xantan a jejich kombinace, včetně derivátů, tato polymerní složka je v koncentraci 1 až 90 % hmotn. a gastrická výplň obsahuje dále vlákninu v koncentraci 1 až 90 % hmotn., jako je jablečná vláknina, zelná vláknina, mrkvová vláknina nebo řepná vláknina.

Description

Oblast techniky
Řešeni se týká lyofilizované gastrické výplně na bázi vlákniny navozující pocit sytosti, upravující správnou funkci trávicího ústrojí, mající nízkou energetickou hodnotu, schopné po pozření a zapití přiměřeným množstvím tekutiny vytvořit gel, popřípadě adhezivní viskózni houbovitou hmotu.
Dosavadní stav techniky
Přestože na trhu existuje nepřeberné množství preparátů bojujících proti nadváze a slibujících hubnoucí efekt, účinně mohou fungovat pouze ty, které jsou schopny konzumentu dlouhodobě zajistit pocit nasycení při výrazně snížené energetické hodnotě. Dnešní uspěchaná doba plná vnějších i vnitřních stresových faktorů přímo vybízí k porušováni správných stravovacích návyků, příjem jednoduchých cukrů a tuků je často významně překročen nad doporučené hodnoty uváděné dietology. Obecně uznávané vědecké poznatky dokládají spojitost mezi nezdravým životním stylem a zvýšenou prevalencí chronických nemocí typu: obezita, rakovina, diabetes, chronické žilní nemoci a další.
Nadváha a obezita přerůstající v morbidní obezitu má obecně původ v nevyrovnaném energetickém příjmu proti výdeji, za charakteristické tvorby tukových zásob v buňkách (adipocytech). Energeticky nejbohatší živinu představuje tuk, jehož spálením získáme energii 37 kJ (9 kcal). Rovněž nadměrný příjem cukrů vede k tvorbě tukové tkáně. Jednou z cest jak omezit energetický příjem je nahradit na energii bohatou stravu, stravou obsahující vlákninu. Podle definice vlákniny ve směrnici EU 2008/100/ES v souladu s Codex Alimentarius Commission se „vlákninou“ rozumí uhlovodíkové polymery s třemi nebo více monomerními jednotkami, které nejsou tráveny ani vstřebávány v tenkém střevu lidského organismu a náleží do těchto kategorií:
- jedlé uhlovodíkové polymery přirozeně se vyskytující v přijímané potravě,
- jedlé uhlovodíkové polymery, které byly získány z potravních surovin fyzikálními, enzymatickými nebo chemickými prostředky a které mají prospěšný fyziologický • · · · • · · · ···· · · β • · · · · · · • · · · · · ·· · · • · * * · · · _2_ ··· ·· ······· ··· ·· účinek prokázaný obecně uznávanými vědeckými poznatky,
Vláknina zahrnuje i další uhlovodíkové polymery, které nejsou stravitelné a v přijímané potravě se přirozeně nevyskytují. Látky spadající pod definici musí vykazovat jeden nebo více prospěšných fyziologických účinků, mezi které patří např.: zkrácení doby průchodu střevy, zvýšení objemu stolice, zkvasitelnost mikroflórou tlustého střeva, snižování celkového krevního cholesterolu, snižování krevní hladiny LDL cholesterolu, snižování postprandiální krevní glukózy nebo snižování hladiny krevního inzulínu.
Těmto požadavkům podle definice vyhovuje např.: Agar, Beta glukany, Pektin, Inulin, Psyllium, Guarova guma, Xantan.
Neúspěchy při léčbě obezity jsou nejčastěji spojeny s nespoluprací klienta. Ta se většinou projevuje trvalým „přejídáním“. Vznik obezity má mnoho příčin, mimo jiné i psychické potíže. Pokud se nepodaří obezitu zvládnout běžným dietním režimem přes behaviorální a výživové postupy v kombinaci se zvýšenou pohybovou aktivitou, jsou indikovány invazivní chirurgické metody, tzv. bariatrická chirurgie. Mezi zástupce invazivní bariatrické chirurgie patří:
Intragastrický balon - Podle patentu U-SrPat-Ne. 5,084,061 spočívá v zavedeni balonu do žaludku a jeho následném naplnění. Balon poté zabírá prostor v horní části těla žaludku a tím způsobuje omezeni v příjmu potravy.
Laparoskopická adjustabilní žaludeční bandáž - Jedná se čistě o obstruktivní metodu bránící v příjmu většího množství potravy. Při této operaci je nasazen na horní část žaludku, těsně^pod kardii, bandáž, kterou je oddělen ze žaludku proximální W pouch o obsahu cca 15(20 ml.
Rukávovitá resekce žaludku - Výkon spočívá v podélném rozdělení žaludku v linii začínající cca 5 cm od pyloru a pokračující paralelně s malou křivinou do oblasti Hissova úhlu, přičemž se levá část resekovaného žaludku odstraní.
Roux-Y Gastrický Bypass - Nejčastější prováděný bariatrický výkon, jehož A podstatou je oddělení malé části žaludku v oblasti kardie (objem cca 20/-50 ml) a následné propojení s tenkým střevem ve formě Roux-Y exkludované kličky. Výkon je • · · · • · · ·
definován jako kombinovaný, obstrukčně-malabsorpční.
Žaludeční plikace - Podstatou výkonu je obstrukce dosažením zahrnutím stěny žaludku do sebe sama a následným přešitím stěny žaludku
Každá z uvedených bariatrických metod má mnoho kontraindikací a signifikantní riziko vzniku komplikací.
Z výše uvedených důvodů, je potřebný přípravek schopný redukovat množství přijaté potravy, zajistit pocit nasycení společně s příjmem potřebných vitamínů a minerálů, bez užití invazivních metod.
Podstata vynálezu
Uvedené předpoklady splňuje a nedostatky odstraňuje gastrická výplň připravená z vlákniny, navozující pocit sytosti, upravující správnou funkci trávicího ústrojí, mající nízkou energetickou hodnotu, schopná po pozření a zapití přiměřeným množstvím tekutiny vytvořit gel, popřípadě adhezivní viskózní hmotu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje polymerní složku na bázi vlákniny nebo její deriváty, v koncentraci 1 až 90^/o hmotn./hmotn. a vlákninu v koncentraci 1 až 9^/o hmotn./hmotn. Polymerní složkou na bázi vlákniny je zpravidla Agar, Beta glukany,
Pektin, Inulin, Psylium, Guarová guma, Xantan.
Gastrická výplň může být doplněna o látky podporující vstřebávání.
Gastrická náplň může být doplněna také o neenergetická umělá sladidla.
Gastrická výplň může být doplněna o kvasničný betaglutan,
Gastrická výplň může být doplněna o probfctické bakterie,
Gastrická náplň může být doplněna o anorganické soli obsahující chróm,
Gastrická výplň může být doplněna o přídavek vitaminového premixu,
Ú
Gastrická výplň může být doplněna o kombinaci prob^tických bakterií a anorganických solí obsahujících chróm. ř
Ar
Gastrická výplň může být doplněna o prob^tické bakterie, anorganické soli obsahující chróm a vitaminový premix.
Gastrická výplň může být doplněna o kombinaci probfttických bakterií a vitaminový premix.
• · · ·
Gastrická výplň může být doplněna o přídavek anorganické soli obsahující chróm a vitaminový premix.
Přípravek je dle vynálezu připraven procesem lyofilizace, kdy voda zmrazená v suspenzi při teplotě kolem - 50 °C a podtlaku přechází přímo ze skupenství pevného do plynného, kde se namrazuje se na kondenzační spirálu. Zbylá pevná část si zachovává houbovitou strukturu, která je tvořena póry a kanálky vzniklými po odpařené vodě. Tato struktura umožňuje rychlou rehydrataci. Tato technologie je nejšetrnější z metod sušení, je využívána u materiálů citlivých na záhřev.
Podle tohoto vynálezu, spočívajícím v kombinaci vláknin (Agar, Xantan) ve vhodném poměru a procesu lyofilizace, je účinek charakterizován tím, že takto vzniklá porézní struktura je schopna vázat vodu až do 30 násobku své hmotnosti.
Díky šetrnému způsobu sušení lze na preparát navázat probiotickou kulturu, která současně s prebiotickou vlákninou může blahodárně působit na zažívací trakt.
Účinek vynálezu je dále charakterizován tím, že po konzumaci přípravku a zapití dostatečným množstvím tekutiny dochází za fyziologické teploty organismu k tvorbě gelu, popřípadě adhezivni viskózní hmoty schopné zabrat prostor v žaludku, omezit příjem potravy a způsobit pocit nasycení a s výhodou nahradit jedno denní jídlo.
Gastrická výplň může obsahovat látky schopné po požití v kontaktu se žaludečními šťávami vytvářet plyny, tím je expanzní efekt ještě znásoben.
Příklady provedení vynálezu
Příklad č. 1
Složení:
Jablečná vláknina 20g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium) 20g
Xantan 1g
Agar10g
Kvasničný betaglukan 3g
Voda 1500ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C a dávkována do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin. Příklad č. 2
Složení:
Jablečná vláknina 20 g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium) 20 g
Xantan 19
Agar 10 g
Kvasničný betaglukan 3g
Probiotická bakteriální kultura 1 x 106 na 1 g sušiny
Voda 1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidány probiotické bakterie o koncentraci 1 x 106 na 1 g sušiny a dávkována do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 3
Jablečná vláknina20 g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium)20 g
Xantan1 g
Agar10g
Kvasničný betaglukan3 g
CrCI3. 6H20 1000 pg
Voda 1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidáno 1000 pg anorganické soli CrCh. 6H2O a dávkována do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 4
Jablečná vláknina20 g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium')20 g
Xantan1 g
Agar10g
Kvasničný betaglukan3 g
Vitaminový Premix10 g
Voda 1500ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidán vitamínový premix obsahující: Vitamin B 2, Vitamin B 6, Vitamin B 12, Kyselina listová, Kyselina panthothenová, Niacin (nikotin amid), Biotin, Vitamin E, Vitamin C a dávkována do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 5
Jablečná vláknina
Osemení jitrocele (Plantago psyllium)
Xantan g
g ig ♦ · · ·
Agar 10 g
Kvasničný betaglukan 3g
Probiotické bakteriální kultura 1 x 106 na 1 g sušiny
CrCI3. 6H20 1000 pg
Voda 1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je
smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody
a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je
pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C,
přidány probiotické bakterie o koncentraci 1 x 106 na 1 g sušiny, přidáno 1000 pg
anorganické soli CrCI3. 6H20 a dávkováno do předem vymražených forem a
skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při
teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 6
Jablečná vláknina 20 g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium) 20 g
Xantan 1 g
Agar 10 g
Kvasničný betaglukan 3g
Probiotické bakteriální kultura 1 x 106 na 1 g sušiny
CrCI3. 6H20 1000 pg
Vitaminový Premix 10 g
Voda 1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidány probiotické bakterie o koncentraci 1 x 106 na 1 g sušiny, přidáno 1000 pg anorganické soli CrCI3. 6H20, přidán vitamínový premix obsahující: Vitamin B 2,
Vitamin Β 6, Vitamin Β 12, Kyselina listová, Kyselina panthothenová, Niacin (nikotin amid), Biotin, Vitamin E, Vitamin C a dávkována do předem vymražených forem a dávkováno do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 7
Jablečná vláknina 20 g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium) 20 g
Xantan 1 g
Agar 10 g
Kvasničný betaglukan 3g
Probiotická bakteriální kultura 1 x 106 na 1 g sušiny
Vitaminový Premix 10g
Voda 1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidány probiotické bakterie o koncentraci 1 x 106 na 1 g sušiny, přidán vitamínový premix obsahující: Vitamin B 2, Vitamin B 6, Vitamin B 12, Kyselina listová, Kyselina panthothenová, Niacin (nikotin amid), Biotin, Vitamin E, Vitamin C a dávkována do předem vymražených forem a dávkováno do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Příklad č. 8
Jablečná vláknina 20g
Osemení jitrocele (Plantago psyllium) 20g
Xantan 1g
Agar10g
-9Kvasničný betaglukan
3g
CrCI3. 6H20
1000 pg
Vitaminový Premix g
Voda
1500 ml
Sušená jablečná vláknina vzniklá jako meziprodukt po lisování jablečné šťávy je smíchána s osemením jitrocele, dále s xantanem a agarem, následuje přídavek vody a intenzivní homogenizace do stavu rovnoměrné suspenze vytvářející gelu. Směs je pasterována při teplotě 80 °C po dobu 30 minut, poté zchlazena na teplotu 45 °C, přidáno 1000 pg anorganické soli CrCh. 6H20, přidán vitamínový premix obsahující: Vitamin B 2, Vitamin B 6, Vitamin B 12, Kyselina listová, Kyselina panthothenová, Niacin (nikotin amid), Biotin, Vitamin E, Vitamin C a dávkována do předem vymražených forem a dávkováno do předem vymražených forem a skladována do procesu lyofilizace při teplotě - 50 °C. Proces lyofilizace probíhá při teplotě - 50 °C po dobu 24 hodin.
Průmyslová využitelnost
Doplněk stravy schopný redukovat množství přijaté potravy, napomáhající snižovat nadváhu.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Gastrická výplň vyznačující se tím, že obsahuje polymerní složku na bázi vlákniny nebo její deriváty, v koncentraci 1 až 9θ|% hmotn.Yhmotn. a vlákninu v koncentraci 1 až 90 % >( h m otn ,/hmetrr-)·.·
  2. 2. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o látky podporující^střebávání.
  3. 3. Gastrická výplň podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je doplněna o neenergetická umělá sladidla.
  4. 4. Gastrická výplň podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že je doplněna o kvasničný betaglukan.
  5. 5. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o probiotické bakterie o minimální koncentraci 1 x 10$ až 1 x 1na gram sušiny.
  6. 6. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o přídavek 5 až 100 pg anorganické soli CrCK?. 6H$0 na gram sušiny.
  7. 7. Gastrická výplň na bázi vlákniny podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o přídavek vitamínového premixu.
  8. 8. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o kombinaci
    k. 11 přídavku probiotických bakterií o minimální koncentraci 1 x 10$ až 1 x 101£ na gram sušiny a přídavku 5 až 100 pg anorganické soli CrCI.|. 6H20 na gram sušiny.
  9. 9. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o kombinaci probiotických bakterií o minimální koncentraci 1 x 106až 1 x 1012 na gram sušiny a přídavku 5 až 100 mXcgramů anorganické soli ΟγΟΙ^6Η20 na gram sušiny.
  10. 10. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o kombinaci přídavku probiotických bakterií o minimální koncentraci 1 x 106až 1 x 1012 na gram sušiny a přídavku vitamínového premixu.
  11. 11. Gastrická výplň podle nároku 1, vyznačující se tím, že je doplněna o kombinaci
    5 až 100 pg anorganické soli CrCI3. 6H20 na gram sušiny a přídavku vitamínového premixu.
CZ2013-1042A 2013-12-19 2013-12-19 Gastrická výplň CZ20131042A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1042A CZ20131042A3 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Gastrická výplň

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1042A CZ20131042A3 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Gastrická výplň

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20131042A3 true CZ20131042A3 (cs) 2015-07-01

Family

ID=53512862

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1042A CZ20131042A3 (cs) 2013-12-19 2013-12-19 Gastrická výplň

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20131042A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mohanty et al. Prebiotics and synbiotics: Recent concepts in nutrition
JP6205003B2 (ja) 腸内微生物叢バランス及び健康を促進するための栄養組成物
RU2395218C2 (ru) Композиция пищевых волокон для профилактики или лечения заболеваний пищеварительной системы и композиция пищевых волокон, эффективная при лечении холеры
CN1731938B (zh) 益生元组合物
AU2004277417B2 (en) Compositions and methods for augmenting kidney function
US7067498B2 (en) Polymer controlled induced viscosity fiber system and uses thereof
ES2383314T3 (es) Mezcla de fibras pediátrica
CN101606704B (zh) 一种具有多种功能作用的膳食纤维食品
JP4711511B2 (ja) 経腸組成物用の繊維混合物
CN101772308B (zh) 益生菌和纤维在腹泻上的应用
Donini et al. Nutrition in the elderly: role of fiber
CN102131405A (zh) 用于减肥手术患者的液体营养组合物
CN104940226B (zh) 一种营养补充组合物及其用途、含有该营养补充组合物的营养补充剂
BRPI0914793B1 (pt) composição nutricional, e, uso de uma composição nutricional
CN106723087A (zh) 一种含海带膳食纤维的片剂及其制备方法
CN106690331A (zh) 一种海带膳食纤维颗粒及其制备方法
JP2016172761A (ja) 整腸及び/又は便通改善のための組成物
CN111493326A (zh) 一种肠内营养食品及其制备方法和应用
CN104187643A (zh) 阳虚体质全营养配方食品
BR112013009150B1 (pt) Composição líquida, uso de gordura, proteína, carboidratos digeríveis e frutas e método de preparação de composição líquida
CN115500508A (zh) 一种阻糖减脂组合物及其制备方法
CZ20131042A3 (cs) Gastrická výplň
CZ26595U1 (cs) Gastrická výplň
Li Study on the Application of Dietary Fiber on Special Medicine
Kuthiala et al. Benefits of functional oligosaccharides (FOS) in treating functional bowel disorders (FBD) and low caloric substitutes for diabetics