CZ2012195A3 - Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem - Google Patents
Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2012195A3 CZ2012195A3 CZ20120195A CZ2012195A CZ2012195A3 CZ 2012195 A3 CZ2012195 A3 CZ 2012195A3 CZ 20120195 A CZ20120195 A CZ 20120195A CZ 2012195 A CZ2012195 A CZ 2012195A CZ 2012195 A3 CZ2012195 A3 CZ 2012195A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- inorganic
- binder
- fibers
- insulating fibers
- sio
- Prior art date
Links
Landscapes
- Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
- Surface Treatment Of Glass Fibres Or Filaments (AREA)
- Nonwoven Fabrics (AREA)
Abstract
Popisuje se zdravotne nezávadné anorganické pojivo obsahující vodný roztok kremicitanu lithného o koncentraci 1 az 30 % hmotn. kremicitanu lithného, s výhodou 10 az 25 % hmotn. V tomto roztoku je molární pomer SiO.sub.2.n.:Li.sub.2.n.O je 1 az 50:1, s výhodou 3 az 25:1. Tento roztok se dále redí vodou v pomeru 1:50 az 1:100, s výhodou v pomeru 1: 70 az 1:100. Anorganická tepelne izolacní vlákna, s výhodou minerální nebo sklenená vlákna, mají povrchovou vrstvu s obsahem 2 az 20 % hmotn. kremicitanu lithného. Tato povrchová vrstva vykazuje navlhavost po dobu 1 az 50 dnu v rozmezí 0,5 az 4 % hmotn. vody, s výhodou 0,7 az 1,3 % hmotn. a vratnou deformaci v rozmezí 95 az 100 %.
Description
Zdravotně nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelně izolační vlákna a anorganická tepelně izolační vlákna s tímto pojivém
Oblast techniky
Vynález se týká zdravotně nezávadného anorganického pojivá pro anorganická tepelně izolační vlákna. Anorganické pojivo je připraveno ve vodném prostředí f, po naneseni na povrch anorganických vláken je vysušeno.
Vynález se týká též anorganických tepelně izolačních vláken s tímto pojivém.
Dosavadní stav techniky
Existují dvě široké skupiny pojiv pro minerální vlákna, organická a anorganická pojivá.
Organická pojivá, která slouží ke zlepšení vlastností výsledných výrobků z vláken při nízkých teplotách, avšak při vyšších teplotách může docházet k jejich spálení.
Anorganická pojivá rovněž zlepšuji vlastnosti výrobků z vláken při nižších teplotách, 15 avšak většinou snesou také působení vysokých teplot.
Je známo velké množství patentovaných a užívaných řešeni pro lubrikaci a pojeni anorganických vláken na bázi organických kompozic a organických rozpouštědel.
Např. CZ PV 1996 - 635, priority11. 3. 1996 FR, přihlašovatele Vetrotex France, FR, popisuje pojivovou kompozici pro skleněná vlákna a způsob výroby pojených vláken.
Pojivová kompozice obsahuje nejméně jednu reaktivní epoxy-funkčni skupinu.
CZ PV 1993 - 2700, priority 10. 4. 1992 FR, přihlašovatele Isover Saint-Gobain FR, uvádí melaminové pojivo k urychleni vytvrzování nerostné vlny.
CZ PV 1966 - 3200, priority ! 6. 3.1995 DE, přihlašovatele Isover Saint-Gobain řeší způsob zlepšení mechanických vlastností rohože ze skleněných vláken aplikací pojiv na bázi 25 fenolové kondenzované pryskyřice. Pro zmenšení vlivu stárnutí se před vytvrzením pojivá působí na skleněnou rohož slabou kyselinou, např. kyselinou boritou nebo karbonovou kyselinou.
i
CZ 294 87^7, priority 4. 6. 1997 US, majitele Owens Corning Composites S.P.S.L., BE popisuje vysoce rozpustnou apretačni kompozici pro vlákna, zejména skelná vlákna. Tato kompozice obsahuje termoplastický polyuretan na bázi polyéteru, dále kopolymer vinylacetátu a glycidyl-metakrylátu nebo směs kopolymeru vinyl acetátu a glycidyl metakrylátu s homopolymerem vinylacetátu, dále silanové pojivové činidlo a vodu.
Shora uvedená organická pojivá na skleněných vláknech jsou určena většinou pro průmyslové účely, pro tepelně izolační vlastnosti, pro stavební nebo průmyslové izolace.
Pojivá na bázi organických sloučenin a rozpouštědel uvolňuji organická rozpouštědla jako formaldehyd, atp. která nevyhovují hygienickým předpisům a neumožňuji použití za vyšších teP|ot Ing. Marie SMRČKOVÁ sataúavv zástuoce i
•'2”·'.
Je známa řada patentovaných řešení anorganických pojiv pro anorganická vlákna. Jedná se většinou o kompozitní pojivá s vice složkami, určená pro speciální účely.
'1
Např. JP 55 085 437 A,'priority 22. 12. 1978 JP, přihlašovatele Daiichi Kašel JP, se zabývá způsobem povrchové úpravy skleněných vláken. Řešení si klade za cíl vytvořit 5 ochranný film, odolný alkáliim a slabým kyselinám na skleněných vláknech, působením vodného roztoku anorganických sloučenin, např. solí zinku a kovových fluorokřemičitanů. Pro povrchovou úpravu skelných vláken se používá vodný roztok 50 až OO^motófyzinečnaté a olovnaté soli a 10 až 50 % hmotn,fluorokřemičitanů sodného a hořečnatého. Tato úprava je vhodná skleněná vlákna z G-skla, obsahující 25‘hmoto%,ZrO2. Použití ve vodě rozpustných 10 olovnatých sloučenin je v potravinářském průmyslu nepřípustné.
(
DE 1 9709405 A,'priority 8.3.1996 IT, přihlašovatele Saint Gobain Isover, FR řeší problém tepelně izolačního materiálu pro vařiče. Anorganické vlákno je impregnováno anorganickým pojivém mono/difosforečnanem hlinitým, kde molárni poměr AI2O3 ku P2O5 je 0,33 až 0,67 a s výhodou 0,4 až 0,6. Pojivo dále může obsahovat 2 až WhmotiT/o^CaO
15‘ a/nebo amoniaku 1 až 8' hmoto%/ s výhodou 2 až 6'hmotn%ř Pojivo na bázi fosforečnanů může podporovat růst mikroorganizmů, což též není vhodné pro potravinářský průmysl, např. pro chladírenskou techniku.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u zdravotně nezávadného anorganického pojivq pro anorganická tepelně izolační vlákna, podle tohoto vynálezu.
Podstata tohoto vynálezu spočívá v tom, že zdravotně nezávadné anorganické pojivo obsahuje vodný roztok křemičitanu lithného o koncentraci 1 až 30'hmoto.,%, křemičitanu lithného, s výhodou 10 až 25 hmoto %,. V tomto roztoku je molárni poměr SiO2 ku Li2O 25' 1 až 50 : 1, s výhodou 3 až 25 : 1. Tento roztok se dále ředí vodou v poměru 1 : 50 až : 100, s výhodou v poměru 1 : 70 až 1 : 100.
Předmětem vynálezu jsou též anorganická tepelně izolační vlákna se zdravotně nezávadným anorganickým pojivém, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, ________- -----------—I že anorganické vlákno má povrchovou vrstvu, která obsahuje 2 až 20 ! hmoto, % křemičitanu 30' lithného.
Anorganická tepelně izolační vlákna podle tohoto vynálezu mají povrchovou vrstvu křemičitanu lithného, která vykazuje navlhavost po dobu 1 až 50 dnů v rozmezí 0,5 až 4 % ímot.vody, s výhodou 0,7 až 1,3 % hmot?,
Anorganická tepelně izolační vlákna podle tohoto vynálezu s povrchovou vrstvou 35 křemičitanu lithného vykazují vratnou deformaci v rozmezí 95 až 100 %.
S výhodou je anorganickým tepelně izolačním vláknem minerální vlákno nebo skleněné vlákno.
' • t ,· t > · ti i ' ' ', * » ' t ’*< · - « t · i
- 3 ~‘‘ ‘ ' <··-..
Hlavni výhodou tohoto vynálezu je získání pojivá pro anorganická tepelně izolační vlákna, s minimální navlhavostí, snadného na přípravu pojivá ve vodném roztoku pouze s jednou složkou, dokonce běžně dostupnou, bez jakýchkoliv dalších složek a bez toxických organických i anorganických složek. Vodný roztok křemičitanu lithného je běžné lithné vodní sklo s různou koncentraci křemičitanu lithného. Důležitý a rozhodující je poměr SiO2 ku LiO2 pro vlastnosti finální povrchové vrstvy křemičitanu lithného na povrchu anorganických tepelně izolačních vláken. Čím vyšší je obsah SiO2 v pojivu, tím má tato povrchová vrstva vyšší průhyb. Čím vyšší je obsah Li2O v pojivu, tím má tato povrchová vrstva nižší navhlavost. Vodný roztok lithného vodního skla se ještě ředí vodou, 50x až 100x, což činí z pojivá podle tohoto vynálezu ekonomicky velmi zajímavou a dostupnou metodu pojeni.
i
Vekou přednosti tohoto vynálezu je rozšířená aplikace anorganických tepelně izolačních vláken, dodržující zdravotní a hygienické předpisy v oblasti potravinářských technologií, např. pro tzv. bílou techniku. Tyto materiály musí vyhovovat přísným limitům pro uvolňování zdraví škodlivých látek. Vrstvy z anorganických tepelně izolačních vláken se zdravotně nezávadným anorganickým pojivém podle tohoto vynálezu tato kriteria splňuji a splňují i další požadavky jako je odolnost proti vlhkosti, tvarová stálost a vysoká vratná deformace. Přitom vlastní anorganické tepelně izolační vlákno s pojivém podle tohoto vynálezu si ponechává všechny své výhody.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podrobně popsán dále v příkladných provedeních a blíže osvětlen na připojeném obrázku, znázorňujícím průhyb skelných vláken s anorganickým pojivém.
Příklady provedeni vynálezu
Při hledání zdravotně nezávadného pojivá na anorganická tepelně izolační vlákna s náročnými požadavky předcházel douhodobý vývoj, výzkum, hledáni a zkoušky.
Nejprve byly testovány tři druhy pojiv.
První skupinou byla organická pojivá. Bylo testováno organické pojivo na bázi vodné disperze akryláto-esterového kopolymeru, obchodního názvu je Acronal A 420 S, výrobce BASF, vytvrzujícího se ohřevem na 120 až 150 °C.
Druhou skupinou zkoušených pojiv byla anorganicko-organická pojivá na bázi siloxanů (silikonů). Jedná se o polymerní oxid křemičitý SiO2, modifikovaný nejčastěji methylovými skupinami — CH3 vázanými přímo na atomy Si. Tím se snižuje koncentrace můstkových siloxanových vazeb =Si—O—Sis a roste pružnost tohoto materiálu. Na část atomů Si jsou navázány hydroxylové skupiny —OH. Při kontaktu s povrchem např. skelného vlákna, na kterém jsou také navázány tyto skupiny, dochází ke kondenzační reakci za vzniku velmi pevné siloxanové vazby a molekul vody:
. 4 .
polysiloxan-Si(CH3)2~OH + HO-Si-vlákno —> polysiloxan Si(CH3)2-Si-vlákno + H2O
Třetí skupinou testovaných pojiv byla dvě siloxanová pojivá Lukofob L39 a Lukofob ELX, vyráběná Lučebními závody Kolín. Účinnou složkou Lukofobu L39 je methylsilanolát draselný CH3-Si(OK)3. V Lukofobu ELX je účinnou složkou methylsiloxanová pryskyřice.
Z testovaných pojiv přísným požadavkům nevyhovovalo žádné organické pojivo z první skupiny ani anorganicko-organické pojivo ze druhé skupiny. Třetí testovaná skupina siloxanových pojiv dávala určitou naději. Tato siloxanová pojivá byla testována na skleněných tepelně izolačních vláknech. Při zkouškách se ukázalo, že tento typ pojiv sice má určitou odolnost proti navlhnutí, avšak ne dostatečně nízkou. Vzorky byly značně zvlhlé, 10 lepivé a povrchová vrstva ve formě krusty byla narušená.
Z těchto důvodů byla tato pojivá vyloučena z dalších zkoušek.
Proto byla dále vybrána pojivá na bázi vodního skla, draselného, sodného a lithného a geopolymerního. Ukazovalo se, že pojivá ve vodném prostředí by byla určitou možnou cestou. Bylo odzkoušeno i méně užívané lithné vodní sklo, které je sice několikanásobně 15 dražší než draselné a sodné sklo ale protože se dál ředí vodou 50x až 100x, je jeho použití ekonomicky dostupné.
Dále jsou uvedena konkrétní příkladná provedení pro srovnání, nejlépe ilustrující výběr pojiv.
Složení pojiv
Byly připraveny 4 vzorky pojiv od následujícím složení.
1) Sodné vodní sklo o koncentraci 15 hmotCp/q, o molárním poměru SiO2/Na2O = 3,63 bylo dále ředěno vodou 80x, tedy v poměru 1 ku 80.
2) Draselné vodní sklo o koncentraci 15fhmoL%;o molárnim poměru SiO2/K2O = 3,28 bylo dále ředěno vodou 80x.
3) Lithné vodní sklo o koncentraci 15 hmot%. o molárním poměru SiO2/Li2O = 24,13 bylo dále ředěno vodou 80x.
4) Lithné vodní sklo o koncentraci 15’hmotj% o molárním poměru SiO2/LÍ2O = 2,84 bylo dále ředěno vodou 80x.
Byly připraveny shodné tepelně izolační skelné vláknité rohože ze skla typu 30 ROTAFLEX® , výrobce Union Lesní Brána a s., Dubí, Česká republika. Na každé z těchto rohoží byl proveden prostřik rohože po tenkých vrstvách, připraveným vodným pojivém na bázi roztoku sodného, draselného a lithného vodního skla, podle shora uvedených příkladů složení.
, Tyto rohože s pojivý byly sušeny do konstantní váhy, po dobu cca 5 hodin při 135 °C.
Poté byly známými a standardními zkouškami provedeny testy na záchyt pojivá na povrchu skelných vláken.Výsledky záchytu povrchové vrstvy na skleněné rohoži byly následující:
1) záchyt 5,88 hmot. % křemičitanu sodného;
2) záchyt 6,34 hmot.. % křemičitanu draselného;
'
- 5 ,
3) záchyt 5,63 hmoti:% křemičitanu lithného;
4) záchyt 7,32* hmot, % křemičitanu lithného.
Z výsledků je zřejmé, že povrchová anorganická vrstva Li2SiO3 z pojivá na bázi vodního lithného skla obsahuje od 5,63 hmot.: % do 7,32 hmota.%: Li2SiO3 na tepelně izolačních skelných vláknech dle příkladů provedeni 3 a 4.
Navlhavost
Dále byly prováděny zkoušky na působení vlhkosti na tyto vzorky rohoží s pojivý podle čtyř shora uvedených příkladů provedení 1 až 4.
Suché vzorky byly vloženy do vlhkostní komory o 100% relativní vlhkosti a průběžně byl zjišťován nárůst hmotnosti v závislosti na čase, jak je ukázáno v následující Tabulce.
Současně pro srovnání byly do vlhkostní komory vloženy 3 vzorky těchže tepelně izolačních skleněných rohoží, ale bez pojivá.
Ke zkoušce byly použity vzorky rohoží, kde pojivo bylo naneseno nástřikem na obě strany vzorku o přibližných rozměrech 10 x 10 cm. Po vysušení byly vzorky uloženy do vlhkostní skříně při 20 °C a 90 až 95i % relativní vlhkosti, a byl sledován nárůst hmotnosti vzorku vztažený na jeho původní hmotnost.
Tabulka: Změny hmotnosti vzorků působením vlhkosti: nárůst hmotnosti v povrchové vrstvě ve hmot,%, čas expozice uveden jako počet dnů:
Doba Dny | Skleněné vlákno bez pojivá | Skleněné vlákno bez pojivá | Skleněné vlákno bez pojivá | Příklad 1 Skleněné vlákno s vrstvou Na2SiO3 | Příklad 2 Skleněné vlákno s vrstvou K2SiO3 | Příklad 3 Skleněné vlákno s vrstvou Li2S i O3 | Příklad 4 Skleněné vlákno s vrstvou Li2SiO3 |
1 | 2,6 | 1,0 | 2,0 | - | - | 1,8 | 0,8 |
2 | 2,8 | 1,1 | 2,3 | - | - | 2,2 | 1,0 |
4 | - | - | - | 19,5 | 27,6 | - | - |
6 | - | - | - | 3,4 | 1,2 | ||
7 | 3,2 | 0,7 | 1,4 | 3,7 | 1,3 | ||
9 | 2,9 | 0,7 | 1,4 | 4,0 | 1,3 | ||
10 | 2,5 | 1,0 | 1,5 | 4,1 | 1,2 | ||
13 | - | 1,1 | 1,5 | - | - | ||
14 | 1,5 | 4,1 | 1,2 | ||||
17 | 1,5 | - | - | ||||
18 | - | - | - | ||||
20 | 2,3 | - | - | ||||
21 | 3,4 | 1,0 | |||||
28 | 2,6 | 0,9 | |||||
35 | 2,6 | 0,8 | |||||
38 | 2,6 | 0,8 | |||||
41 | 2,6 | 0,8 | |||||
43 | 38,3 | 42,0 | 2,9 | 0,7 | |||
Pozn. | + | + | + | - | - | + | + |
' •6
V tabulce „Pozn.+ - „ (Poznámka) znamená, že vzorek vyhověl (+) nebo nevyhověl (-)
Z tabulky je patrné, že nárůst vlhkosti 3 vzorků skelných vláken bez pojivá byl pozorován v počátečních dnech, jako zřejmě zbytková voda ze vzdušné vlhkosti na povrchu skleněných vláken. V pokročilejší době po 14 dnech v podstatě žádný nárůst 5 ' vlhkosti na skleněných vláknech nebyl zaznamenán.
U vzorků skleněných vláken s pojivý na bázi sodného a draselného vodního skla, tedy s povlakovou vrstvou Na2SiO3 a K2SiO3 byly pozorovány poměrně vysoké nárůsty vlhkosti, od 19,5 hmot:· %, do 42,0 hmotrt %. Tyto hodnoty navlhavosti jsou vysoké pro daný účel. Přílišné navlhnutí povrchové vrstvy na vláknech vede ke ztrátě tepelně-izolačních vlastností 10 výrobku.
Oba vzorky podle příkladu provedení 3,4 s pojivém na bázi lithného skla, a s povrchovou vrstvou Li2SiO3 jsou z hlediska navlhavosti vyhovující. Vzorek 4 s molárním poměrem SiO2/Li2O = 24«13 vykazuje přírůstek hmotnosti vody v hmot.%,dokonce nižší než u rohoží bez pojivá, tj. blízko 1 hmot. -%, což je z hlediska navlhavosti vynikající výsledek.
Průhyb
Dále je uvedeno měření průhybu vzorků podle příkladů 3 a 4, pojených pojivém na bázi lithného vodního skla, tedy s povrchovou vrstvou LÍ2SiO3. Pro srovnání je uvedeno také měření téhož vzorku rohože bez pojivá a rohože pojené pojivém na bázi běžné 20 formaldehydové pryskyřice.
Dále je uvedeno měření průhybu vzorků skleněných rohoží s pojivém. K měření byla použita trhačka typu FPZ 100/1, výrobce Fritz Heckert, Německo. Ve spodní části trhačky je převodovka rychlosti posunu horního hrotu. Posun byl nastaven na rychlost v rozsahu 0,15 , až 6 mm.min’1. Hodnota rychlosti uvnitř tohoto rozsahu se nastavuje potenciometrem 25 označeným VT ve spodní sekci. Nastavení bylo 7,2 což odpovídá rychlosti posunu 5,1 mm.min’1.Byl nastaven nejnižší rozsah síly 0 až 20N.
Vzorky ve tvaru 20 x 100 mm x výška téhož typu skleněné rohože ROTAFLEX®, byly umístěny mezi dvěma plastovými foliemi o tloušťce 0,3 mm. Rozteč spodních hrotů nastavena na 50 mm. Byly odečítány hodnoty síly v N při postupujícím průhybu, po 1 mm, a 30 to od 0 do 30 mm. Rychlost posunu horního hrotu směrem dolů: 17.4 s/10 mm = 1.74 s/mm = cca 0.6 mm.s’1.
Měření průhybu vzorků s pojivém na bázi lithného vodního skla, tedy s povrchovou vrstvou Li2SiO3na skleněných vláknech, je uvedeno na připojeném obrázku. Pro srovnání je uvedeno také měření téhož vzorku rohože bez pojivá a rohože pojené pojivém na bázi 35 běžné formaldehydové pryskyřice. Na obrázku je znázorněna závislost měření průhybu uvedené jako vynaložená síla v N na průhyb vzorků v mm, dle uvedené metody.
Na připojeném obrázku odpovídá křivka 1 vzorku skleněného vlákna s formaldehydovou povrchovou vrstvou,
6' křivka 2 vzorku skleněného vlákna bez povrchové vrstvy z pojivá, křivka 3 vzorku skleněného vlákna s povrchovou vrstvou Li2SiO3 dle přikladu 3 a křivka 4 vzorku skleněného vlákna s povrchovou vrstvou Li2SiO3dle přikladu 4.
Křivka 2 skleněného vlákna bez jakéhokoliv povrchové vrstvy vytvořené z pojivá má nejnižší průhyb. O něco lepší je průhyb skleněného vlákna s povrchovou vrstvou vytvořenou na bázi formaldehydu. Nejlepší výsledky dávají dvě horní křivky 3 a 4, odpovídající povrchové vrstvě s Li2SiO3 na tepelně izolačních skleněných vláknech dle příkladu 3 a 4. Oba tyto vzorky vyžadují pro stejný průhyb cca 2x vyšší vynaloženou sílu než pro povlak s formaldehydovou pryskyřicí.
Z těchto výsledků je zřejmá stabilita vzorků 3 a 4 proti ohybu, což je další důležitou vlastnosti, zajišťující, aby se tepelně izolační rohože s povrchovou vrstvou Li2SiO3 nedeformovaly vlastní vahou.
Vratná deformace
Tato zkouška poskytuje informaci o schopnosti stlačeného vzorku vrátit se do původního stavu, tj. o jeho schopnosti pružit. Vzorky cca 10 x 10 cm byly umístěny mezi 2 pevné desky. Na horní desku se vkládala zátěž. Výška rohože byla měřena a to vždy počáteční stav před zatížením, po zatížení s prodlevou 10 s a relaxace po uplynutí 1 min. po odebrání zátěže. Zatížení se zvyšovalo v řadě: 0,31 kPa, 0,62 kPa a 0,93 kPa. Bylo 2Ó dosaženo následujících hodnot:
vzorek bez pojivá vzorek s vrstvou FF pryskyřice vzorek 3 s vrstvou Li2SiO3 vzorek 4 s vrstvou Li2SiO3 ^73 %
90% %
95^-100%.
Z uvedeného přehledu je zřejmé, že nejlepši výsledky dává opět povrchová vrstva s Li2SiO3
Průmyslová využitelnost
Řešení je určeno pro tepelně izolační materiál používaný v potravinářském průmyslu a tzv. bílé technice.
Ing. Marie^MRČKOVÁ patenfávý zástupce
Wkov*lQ,16000Praba6
Claims (8)
- 5 1. Zdravotně nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelně izolační vlákna, je připraveno ve vodném prostředí a po naneseni na povrch anorganických vláken je vysušeno případně vytvrzeno, vyznačující se tím, že obsahuje vodný roztok křemičitanu lithného o koncentraci 1 až 30'hmotó% křemičitanu lithného, v němž molárni poměr SiO2 ku Li2O je 1 až 50 : 1,10 přičemž tento roztok se dále ředí vodou v poměru 1 . 50 až 1 :100.
- 2. Zdravotně nezávadné anorganické pojivo podle nároku 1,vyznačující se tím, že vodný roztok křemičitanu lithného má koncentraci 10 až 25fhmota% .15
- 3. Zdravotně nezávadné anorganické pojivo podle nároku 1,vyznačující se tím, že molárni poměr SiO2:Li2O je 3 až 25 : 1.
- 4. Zdravotně nezávadné anorganické pojivo podle nároku 1,vyznačující se tím, že vodný roztok křemičitanu lithného se dále ředí vodou v poměru 1 : 70 až 1 : 100.
- 5. Anorganická tepelně izolační vlákna se zdravotně nezávadným anorganickým pojivém, připraveným ve vodném prostředí, po nanesení na povrch anorganických vláken, a vysušeným a případně vytvrzeným, podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že mají povrchovou vrstvu, která obsahuje 2 až 20' hmoto % křemičitanu lithného.
- 6. Anorganická tepelně izolační vlákna podle nároku 5, vyznačující se tím, že povrchová vrstva křemičitanu lithného vykazuje navlhavost po dobu 1 až 50 dnů v rozmezí 0,5 až 4 % hmot.,vody, s výhodou 0,
- 7 až 1,3 % hmot,).30 7. Anorganická tepelně izolační vlákna nároku 5 nebo 6, v y z n a č u j í c í se t í m, že vykazují vratnou deformaci v rozmezí 95 až 100 %.
- 8. Anorganická tepelně izolační vlákna podle některého z nároků 5 až 7, vyznačující se t í m, že anorganickým vláknem je minerální vlákno nebo skleněné vlákno.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20120195A CZ303964B6 (cs) | 2012-03-19 | 2012-03-19 | Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20120195A CZ303964B6 (cs) | 2012-03-19 | 2012-03-19 | Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2012195A3 true CZ2012195A3 (cs) | 2013-07-17 |
CZ303964B6 CZ303964B6 (cs) | 2013-07-17 |
Family
ID=48778896
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20120195A CZ303964B6 (cs) | 2012-03-19 | 2012-03-19 | Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ303964B6 (cs) |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS589775B2 (ja) * | 1978-12-22 | 1983-02-22 | 第一化成株式会社 | ガラス繊維の表面処理法 |
JPH01213477A (ja) * | 1988-02-18 | 1989-08-28 | Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co Ltd | 無機繊維用バインダー |
US6025073A (en) * | 1997-06-04 | 2000-02-15 | N.V. Owens-Corning S.A. | High solubility size composition for fibers |
JP3606744B2 (ja) * | 1998-09-07 | 2005-01-05 | ニチアス株式会社 | 耐熱材料及びその作製方法 |
DE19859084C1 (de) * | 1998-12-19 | 2000-05-11 | Redco Nv | Mikroporöser Wärmedämmkörper |
JP2003292347A (ja) * | 2002-03-29 | 2003-10-15 | Nippon Insarutekku:Kk | 無機質繊維積層体及びその製造方法並びに無機質繊維積層体用の結合剤 |
JP4550387B2 (ja) * | 2003-08-28 | 2010-09-22 | 日本無機株式会社 | 耐熱プレフィルタおよびその製造方法 |
-
2012
- 2012-03-19 CZ CZ20120195A patent/CZ303964B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ303964B6 (cs) | 2013-07-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2396223C2 (ru) | Минеральная вата, изоляционный продукт и способ получения | |
ES2694400T3 (es) | Composición de encolado para fibras, especialmente minerales, que comprende un azúcar no reductor y una sal de amonio de ácido inorgánico, y productos resultantes | |
KR101804345B1 (ko) | 단열 조성물, 이의 제조방법 및 이를 이용한 단열 소재 | |
CA2877593C (en) | Formaldehyde-free binder and use for mineral wool insulation products | |
JP2004529239A (ja) | 結合剤及び無機繊維をベースとする成形部材の製法におけるその使用 | |
Ahmad et al. | Development of plant-concrete composites containing pretreated corn stalk bio-aggregates and different type of binders | |
UA123976C2 (uk) | Зв'язувальна композиція, виріб та спосіб одержання виробу | |
Li et al. | Effects of diatomite inorganic fillers on the properties of a melamine–urea–formaldehyde resin | |
KR102282012B1 (ko) | 수성 열경화성 바인더 조성물 | |
CZ2012195A3 (cs) | Zdravotne nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelne izolacní vlákna a anorganická tepelne izolacní vlákna s tímto pojivem | |
JP2014520218A (ja) | 撥水性ファイバーボード | |
CZ24078U1 (cs) | Zdravotně nezávadné anorganické pojivo pro anorganická tepelně izolační vlákna a anorganická tepelně izolační vlákna s tímto pojivém | |
RU2706312C2 (ru) | Улучшенное биосвязующее | |
Kryvenko et al. | Alkaline aluminosilicate binder for gluing wood board materials | |
JP2023544729A (ja) | Bステージ化可能な水性バインダー組成物 | |
Mo et al. | Curing characteristics and adhesion performance of phenol-formaldehyde resins with composite additives | |
CA3174123A1 (en) | Aqueous binder composition | |
EP2328967A2 (en) | Aqueous resin composition for mineral wool products | |
RU2304565C1 (ru) | Связующее для теплоизоляционных волокнистых изделий | |
JP2007002204A (ja) | 水溶性接着剤 | |
JP7445136B2 (ja) | ミネラルウール用バインダー組成物及びミネラルウール | |
CA3175660A1 (en) | Binders and curable resins for mineral wool | |
WO2022144103A1 (en) | Façade system and insulation element for a façade system | |
Ahmadzadeh et al. | Study on the water absorption and hardness of phenolated oil palm empty fruit bunches (PEFB)-base biocomposite | |
KR20230172286A (ko) | 수성 열경화성 바인더 조성물을 사용하여 결속된 섬유상 재료 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20190319 |