CZ2011589A3 - Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem - Google Patents

Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem Download PDF

Info

Publication number
CZ2011589A3
CZ2011589A3 CZ20110589A CZ2011589A CZ2011589A3 CZ 2011589 A3 CZ2011589 A3 CZ 2011589A3 CZ 20110589 A CZ20110589 A CZ 20110589A CZ 2011589 A CZ2011589 A CZ 2011589A CZ 2011589 A3 CZ2011589 A3 CZ 2011589A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
textile material
linear
linear textile
deflection
wear
Prior art date
Application number
CZ20110589A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ303650B6 (cs
Inventor
Jezek@Jan
Srámek@Rudolf
Original Assignee
VÚTS, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VÚTS, a.s. filed Critical VÚTS, a.s.
Priority to CZ20110589A priority Critical patent/CZ2011589A3/cs
Priority to EP12181182.2A priority patent/EP2573537B1/en
Publication of CZ303650B6 publication Critical patent/CZ303650B6/cs
Publication of CZ2011589A3 publication Critical patent/CZ2011589A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M13/00Testing of machine parts

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Abstract

Resení se týká zpusobu zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem, zvláste opotrebení ocka nitenky tkacího stroje osnovní nití, pri kterém se lineární textilní (11) odvíjí ze zásobní cívky (1), vede se v kontaktu s vodicím povrchem (51) zkousené soucásti (5) a odtahuje se odtahovým ústrojím (8). Pritom se lineární textilní materiál ve vymezené cásti své délky mezi zásobní cívkou (1) a odtahovým ústrojím (8) periodicky vychyluje ze své dráhy vodicím povrchem (51) zkousené soucásti (5) textilního stroje, pricemz se pred místem kontaktu s vodicím povrchem (51) zkousené soucásti (5) textilního stroje lineární textilní materiál (11) brzdí, címz se v nem vytvárí tahová síla, která se koriguje zmenami rychlosti odtahu a/nebo zmenou brzdicí síly. Resení se rovnez týká zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem.

Description

Způsob a zařízení ke zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem
Oblast techniky
5/ Vynález se týká způsobu zjišťováni opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem, zvláště opotřebení očka nitěnky tkacího stroje osnovní nití, při kterém se lineární textilní materiál odvíjí ze zásobní cívky, vede se v kontaktu s vodicím povrchem zkoušené součásti textilního stroje a odtahuje se odtahovým ústrojím.
iď Vynález se rovněž týká zařízení ke zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem, zvláště opotřebení očka nitěnky tkacího stroje osnovní nití, obsahující zásobní cívku lineárního textilního materiálu, zkoušený vzorek součásti textilního stroje obsahující alespoň vodicí povrch, a odtahové ústrojí.
,15.
Dosavadní stav techniky
Lineární textilní materiál, například příze, nit, vlákno, přást nebo pásek, který je vyráběn nebo zpracováván na textilních strojích, je při svém pohybu v kontaktu s pracovním povrchem vodicích ploch součástí stroje. Jedná se 20 například o odtahové nálevky a hnací válečky odtahových ústrojí příze a rozváděči prostředky navíjecích ústrojí na dopřádacích strojích, prostředky k odvíjení vedení přízí na tkacích strojích apod. Zvláště tam, kde se běžící příze a vodicí povrch v kontaktu vzájemně posunují, dochází ke smykovému nebo vláknovému tření. Jeho důsledkem je opotřebení pracovního povrchu vodicí 25 plochy součástí stroje. Je totiž známo, že při pohybu měkké součásti po tvrdém povrchu, dochází obvykle ke značnému opotřebení tvrdého povrchu otěrem. To se týká nejen například vzájemného pohybu vnějšího povrchu tvrzeného ocelového čepu a vnitřního povrchu bronzového pouzdra kluzného ložiska, ale také povrchu tvrzeného ocelového vodícího čepu a po něm běžící příze.
PV 2012-589 PS3763CZ 1
21.9.2011 8.6.2012
Jeví se důležité předem znát životnost součásti textilních strojů v kombinaci s určitým druhem zpracovávané příze, niti, jiného lineárního vlákenného útvaru nebo jiného lineárního textilního útvaru, například pásku. V současné době se kvalita součásti volí podle zkušeností obsluhy a často X dochází k tomu, že se vzhledem ke zpracovávanému textilnímu materiálu volí levná součástka méně kvalitní, která podlehne rychlému opotřebení, což _jiásledně vyžaduje její výměnu spojenou s odstávkou stroje a zvýšenými náklady, nebo se volí součástka kvalitnější, než je nezbytné, která sice vydrží dlouhou dobu bez opotřebování, ale je drahá a zbytečně zvyšuje náklady ιό·, spojené s provozem textilního stroje. To je důležité zejména u textilních strojů obsahujících velké množství stejných součástí, které přicházejí do styku s pohybujícím se lineárním textilním materiálem, například tkacích strojů, obsahujících množství nitěnek nebo třtin. Například skleněné nitě potřebují odolnější součásti než bavlněné.
15[ Zvláště nepříznivá situace je tam, kde se cyklicky mění rychlost vzájemného pohybu běžící příze a vodícího povrchu a velikost normálové síly, kterou na sebe příze a vodicí povrch působí. K tomu dochází například při vedení osnovních nití ve vodicích očkách nitěnek při tvorbě prošlupu u tkacích strojů. U současných tkacích strojů pracujících například v oblasti otáček 800 20' min-1 je tedy frekvence pohybu periodicky se pohybujících součástí větší, než
Hz. Přitom vúvrati přímočarého vratného pohybu nitěnky je vzájemná rychlost povrchu očka nitěnky a osnovní niti nulová, v oblasti mezi úvratěmi se nitěnka až do tkací roviny zrychluje, za ní se potom zpomaluje směrem k opačné úvrati, ve které je vzájemná rychlost povrchu očka nitěnky a osnovní 25: niti opět nulová. K tomuto relativnímu pohybu vyvolanému periodickou tvorbou prošlupu je navíc superponován pohyb osnovních nití vyvolaný posunem tkaniny o rozteč útků.
Velikost opotřebení oček nitěnek je prakticky známa jen ze sledování stroje při pracovním režimu. Z hlediska vývoje strojů a jejich součástí je 3Ú sledování stavu opotřebení v pracovním režimu a jeho vyhodnocení dlouhodobou záležitostí.
PV 2Q12-589
21.9i20.11
PS3763CZ1
8.6.2Q12
Zařízení ke zrychlenému zjišťování opotřebení resp. odolnosti proti poškození niti jejím třením o vodicí povrchy je známo například z dokumentu FR 2^75^85 A1. Z jedné strany svisle pevně uložené nitěnky je uspořádán volně otočný válec s vodorovnou osou otáčeni, přičemž očko nitěnky leží na Λ tečně k hornímu povrchu tohoto válce. Na opačné straně nitěnky je ve stejné úrovni osa klikového hřídele rovnoběžného s osou otáčeni otočného válce. Na konci kliky je upoután je^en konec zkoušené niti, která je provlečena očkem nitěnky a vedena přes povrch otočného válce, za nímž je na jejím druhém konci upevněno závaží vedené svislým vedením. Klikový hřídel je poháněn, čímž je 10 nit protahována proti síle vyvolané závažím směrem ke klikovému hřídeli a zpět očkem nitěnky silou vyvolanou závažím. Nit otírá v jednom směru průchodu očkem horní povrch očka a v druhém směru průchodu očkem dolní povrch očka. Mnohonásobným průchodem téhož úseku niti očkem nitěnky je zkouška opotřebení niti výhodně zrychlena. Zařízeni ani prováděný postup však není is, využitelný pro zkoušku opotřebení nitěnky. Jejím očkem totiž na rozdíl od této zkoušky prochází v pracovním režimu stroje stále neopotřebená nit prakticky neměnných vlastnosti, navíc k prodření zde zkoušeného kousku niti dojde podstatně dříve, než lze identifikovat vyhodnotitelné opotřebení očka nitěnky.
Cílem vynálezu je navrhnout způsob a zařízení, kterým by bylo možné 2ó objektivně zjistit opotřebení očka nitěnky nebo příbuzné součásti vybraným konkrétním druhem niti, a to v čase přiměřeném požadavkům kladeným na dobu vývoje výrobní technologie a/nebo vlastního výrobku, tedy v čase kratším, než odpovídá reálnému provozu, respektive najít kombinace součástí textilních strojů pro příslušnou zpracovávanou nit.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem, jehož podstatou je to, že lineární textilní materiál se ve vymezené části své délky mezi 30 zásobní cívkou a odtahovým ústrojím periodicky vychyluje ze své dráhy vodicím povrchem zkoušené součásti textilního stroje, přičemž se před místem kontaktu s vodicím povrchem zkoušené součásti textilního stroje lineární textilní materiál
PV 2012-589 ' ..... PS3703CZ 1
21.9.2011 8.6.2012 brzdí, čímž se v něm vytváří tahová síla, která se koriguje změnami rychlosti odtahu a/nebo změnou brzdicí sily. Výhoda navrhovaného způsobu spočívá zvláště v tom, že vzájemné působení zkoušené součásti, resp. její části, která je v kontaktu s běžícím lineárním textilním materiálem, a tohoto běžícího 5 lineárního textilního materiálu velmi dobře odpovídá jejich skutečnému vzájemnému působení při činnosti reálného textilního stroje.
V případě, kdy při vychylování součásti na jednu a druhou stranu od její střední polohy jsou poměry vzájemného kontaktu stejné nebo velmi podobné, je výhodné, když se při zkoušce opotřebení lineární textilní materiál vychyluje ió mezi přímou polohou své dráhy a vychýlenou polohou v jednom smyslu vzhledem k své dráze.
V jiných případech je naopak výhodné, když se lineární textilní materiál vychyluje mezi dvěma vychýlenými polohami ležícími v opačném smyslu vzhledem k své dráze.
M při vychylování se vodicí povrch zkoušené součásti textilního stroje pohybuje po oblouku v rovině, v níž leží přímá část dráhy lineárního textilního materiálu. Při tomto vychylování je s výhodou během kývavého pohybu zkoušené součásti textilního stroje udržován prakticky konstantní úhel opásání její zaoblené vodicí plochy lineárním textilním materiálem.
,20 Je výhodné, když se lineární textilní materiál v oblasti před kontaktem s vodicím povrchem zkoušené součásti textilního stroje vlhčí. Navlhčený lineární textilní materiál, například syntetická příze, podstatně zvyšuje opotřebení strojních součástí, se kterými je tato příze v kontaktu. Tím lze zkrátit čas nutný pro dosažení objektivních výsledků zkoušky.
Cíle vynálezu je rovněž dosaženo zařízením ke zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem, jehož podstatou je to, že zkoušený vzorek součásti textilního stroje je uložen ve vychylovacím ústrojí s vychylováním v příčném směru k přímé dráze lineárního textilního materiálu, spřaženém s pohonem, které je uspořádáno mezi zásobní 3o: cívkou a odtahovým ústrojím, přičemž vodicí povrch zkoušeného vzorku součásti textilního stroje je ve stálém kontaktu s lineárním textilním materiálem. Tím je umožněno, že vzájemné působeni vodicí plochy zkoušené součásti a
PV 2012-589
21.9.2011
PS3763CZ_1
8.6.2012 běžícího lineárního textilního materiálu odpovídá pracovnímu režimu při činnosti reálného textilního stroje.
V dráze lineárního textilního materiálu je před vychylovacím ústrojím uspořádáno brzdové ústrojí lineárního textilního materiálu a za vychylovacím X ústrojím je uspořádán snímač napětí v lineárním textilním materiálu, alespoň jedna napínací kladka lineárního textilního materiálu spřažená s napínacím pohonem, a odtahové ústrojí lineárního textilního materiálu obsahující odtahový pohon. To umožňuje volit rozdílná vhodná zatíženi zkoušených součásti, sledovat jejich velikost a prostřednictvím impulzů snímače napětí je udržovat na 10 nastavené hodnotě. Tím je mimo jiné zajištěna opakovatelnost měření.
Výstupním členem vychylovacího pohonu je výkyvné rameno, přičemž přímka přímé části dráhy lineárního textilního materiálu leží v rovině kýváni výkyvného ramena. Při tomto uspořádání je s výhodou během kývavého pohybu zkoušené součásti textilního stroje udržován prakticky konstantní úhel 15 opásání její zaoblené vodicí plochy lineárním textilním materiálem.
Vychylovací pohon obsahuje čtyřkloubový mechanizmus, jehož kinematikou lze velmi výhodně dosáhnout potřebné vzájemné polohy zkoušené součásti a zkušebního lineárního textilního materiálu.
Brzdové ústrojí obsahuje alespoň jednu nastavitelnou brzdu a jednu 2Ó pevnou brzdu, což umožňuje přesně nastavit účinek brzdového ústroji zařízení.
Z hlediska konstrukce zařízení, stavebního prostoru a snadného seřizování je výhodné, když nastavitelnou brzdou je talířová brzda a/nebo kolíková brzda.
Napínací pohon a odtahový pohon obsahuje vždy samostatný plynule 25 řízený elektromotor. To umožňuje udržovat podmínky zkoušení na požadovaných hodnotách, především udržovat optimální napětí v lineárním textilním materiálu během zkoušení, případně je řízeným způsobem měnit.
Přehled obrázků na výkresech
PV 2012-589
21.9.2011
PS3763CZ1
8.6.20-12
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je znázorněno na výkrese, kde značí obr. 1 celkové schéma zařízení a obr. 2 schéma vychylovacího mechanizmu.
V Příklady provedení vynálezu
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je znázorněno na obr. 1 Jeho prostředky jsou uspořádány na rámu 10, ve kterém je volně otočně uložena zásobní cívka 1 se zkušebním lineárním textilním materiálem 11 (v dalším textu uváděným jako nit 11). Za cívkou 1 je nit 11 vedena vodítkem 12, za kterým je v pasivní oblasti dráhy niti 11 obsahující brzdové prostředky uspořádáno brzdové ústroji 2 niti 11. Brzdové ústrojí 2 obsahuje známou talířovou brzdu 21, jejíž brzdicí síla je nastavitelná předpětím pružiny 211. Za talířovou brzdou 21 následuje kolíková brzda 22. která je rovněž nastavitelná předpětím pružiny 221. Funkci hrubé brzdy vykonává dále uspořádaná pevná kolíková brzda 23, v níž je nit 11 ovinuta kolem obvodů dvojice rovnoběžných válcových kolíků, přičemž účinek brzdy je předem nastaven počtem jejich ovinů, tedy celkovým úhlem jejich opásání.
Za brzdovým ústrojím 2 prochází nit 11 vlhčícím zařízením 3. Za ním je uspořádáno vychylovací ústrojí 4 niti tt Jeho vychylovacím prostředkem je ŽO výkyvné rameno 41 uložené jedním koncem výkyvné na rámu 10 a spřažené s vychylovacím pohonem 42 (obr. 2). Pracovní oblast vychylovacího ústrojí 4 je v přímé dráze niti H vymezena na začátku a na konci opěrnými vodítky 43 přiléhajícími na nit U shora. Přímka, která udává přímou dráhu niti 11 před a za vodítky 43, leží v rovině kývání výkyvného ramena 41. Na volném konci 25 výkyvného ramena 41 je upevněna zkoušená součást 5 textilního stroje (respektive její část) tak, že zkušební třecí povrch 51 součásti 5 textilního stroje je přivrácen k niti ti, v příkladném provedení tedy směřuje vzhůru.
Vychylovací pohon 42 je realizován blíže neznázorněným elektromotorem. Ke spojce na jeho výstupním hřídeli 44 je připojen čtyřkloubový 30 mechanizmus, jehož klika 45 je těhlicí 46 spojena s vahadlem 47, které tvoří výkyvné rameno 41 vychylovacího ústrojí 4.
PV 2012-589
21.9x20/
PS3763CZ_1
8.5:2012
Výkyvné rameno 41 je vzhledem k přímé dráze niti 11 umístěno tak, že ve funkčním rozsahu jeho výkyvu zasahuje povrch zkoušené součásti 5 do dráhy niti TV Maximální vychýleni ymax niti 11 od její nevychýlené polohy, která je dána tečnou k vodicím povrchům vodítek 43, činí 4 mm, je tedy přibližně 3 dvojnásobné vzhledem k amplitudě pohybu nitěnky na reálném stroji. Při této hodnotě vychýlení ymax činí úhel a opásání třecího povrchu 51 10°, což je asi trojnásobek stavu existujícího u reálného stroje.
Za vychylovacím ústrojím 4 je v dráze niti 11 uspořádán snímač 6 napětí v niti.
ló Následuje aktivní oblast dráhy příze, která obsahuje tažné prostředky. Jejich první částí je dvojice napínacích kladek 7 niti 11, z nichž jedna je spřažena s pohonem 71 obsahujícím blíže neznázorněný plynule řízený elektromotor a druhá je uložena otočně na rámu 10 s co nejmenším třecím odporem proti jejímu otáčení.
1^ Součástí aktivní oblasti dráhy niti 11 je dále odtahové ústrojí 8, které obsahuje hnací odtahový váleček 81 spřažený s pohonem 82, jehož hnacím prostředkem je blíže neznázorněný plynule řízený elektromotor. Nit 11 je v kontaktu s odtahovým válečkem 81 udržována přítlačným válečkem 83, jehož nastavitelný přítlak je udržován pružinou 84.
2d Za odtahovým ústrojím 8 je umístěna sběrná nádoba 9 pro shromažďování niti 11 prošlé zkušebním zařízením.
Před zahájením zjišťování opotřebení třecího povrchu 51 součásti 5 textilního stroje se nit U zavede do prostředků její dráhy, přičemž za odtahovým ústrojím 8 niti 11 je vedena do sběrné nádoby 9.
Na výkyvné rameno 41 se upevní zkoušená součást 5, jejíž třecí povrch je v krajní poloze výkyvného ramena 41 v těsné blízkosti nevychýlené niti 11. Zkoušenou součástí je s výhodou jen část skutečného dílu textilního stroje, zde například část nitěnky tkacího stroje. Ve znázorněném provedeni se jedná jen o spodní část očka nitěnky, která má profil a délku ve směru dráhy niti 11 odpovídající skutečné nitěnce (tato plocha očka je na reálném stroji ve styku s běžící nití 1_1 při pohybu nitěnky v horní polovině zdvihu, tedy nad tkací
PV 2Q12-589
21.9.2011
PS3763CŽ_1
8.6.2012 rovinou). Třecí povrch 51 zkoušené součásti 5 textilního stroje je válcovitě zaoblen, přičemž jeho poloměr zaobleni odpovídá v příkladném provedení vnitřnímu zaoblení očka reálné nitěnky a jeho opracovaný povrch vykazuje koeficient tření 0,2.
X Pohyb nitěnky se u reálného tkacího stroje děje po přímce kolmé k posunu osnovy. U zkušebního zařízení by ovšem takový pohyb vychylovacího prostředku vyvolával neúnosně velké periodické změny tahové síly v niti 11, která by vzhledem k prostorovým možnostem zkušebního zařízení a z toho vyplývající malé délky nebyla schopna se dostatečně deformovat. U zkušebního 10 zařízení podle vynálezu vykonává zkoušená součást 5 vratný pohyb po oblouku ve směru dráhy niti 11, který je částí kružnice o poloměru rovnajícím se délce výkyvného ramena 41. Vychýlení niti 11 z její přímé dráhy měřené v průmětu kolmém k přímé dráze odpovídá zdvihu očka nitěnky u reálného stroje z tkací roviny do horní krajní polohy tkacího listu. Důležité je, že při pohybu zkoušené součásti 5 se prakticky nemění úhel opásání třecího povrchu 51, což je žádoucí z hlediska zabránění vzniku vibrací.
Účelné je, aby měl vzorek vzhledem k vysoké frekvenci jeho vratného pohybu co nejmenší hmotnost a nezatěžoval příliš dynamickými silami mechanické prostředky vychylovacího ústrojí 4.
Do funkčního stavu se uvede pevná hrubá kolíková brzda 23 vícenásobným opásáním obvodu kolíků, které zajišťuje určité trvalé brzdění niti 11 úměrné celkovému úhlu opásání kolíků.
Po spuštění pohonu 82 odtahového ústroji 8 a pohonu 71 napínací kladky 7 niti 11 se provede doladění funkce brzdového ústrojí 2 jemným 25 nastavením nastavitelné kolíkové brzdy 21 tak, že tahem vyvolaným pohonem 82 odtahového ústrojí 8 niti 11 se brzdicí účinek brzdového ústrojí 2 překonává a nit 11 se rovnoměrně odvíjí ze zásobní cívky T
Nastavením talířové brzdy 22 brzdového ústrojí 2 se nastaví počáteční předpětí v niti 11., které je důležité vzhledem k odtahu niti 11 z volně se otáčející 3Ó zásobní cívky 1.. Přitom se rychlost niti 11 nastaví do oblasti vymezené minimální rychlostí, při které se nit 11 nepoškodí prodřením, a maximální rychlostí, nad kterou by byla zbytečně vysoká spotřeba niti 11.
PV 2012-589
21.9-.2011
PS3763CZ1
8.6.2012
Aby se zabránilo uvolňování niti 11 na obvodu hnací napínací kladky 7 a došlo zde k vytvoření dostatečného tření mezi povrchem kladky 7 a nití 11, je nutné z ní odtahovat nit 11 určitou minimální tahovou silou.
Odtahový váleček 81 odtahového ústrojí 8 má proto nepatrně větší * obvodovou rychlost, než je obvodová rychlost napínací kladky 7. Nastavený ideální rozdíl těchto obvodových rychlostí zajišťuje takové pružné prodloužení niti 11, při kterém je dostatečné třeni zajištěn© a maximální tahová síla v niti 11 nepřekročí třecí sílu ve svěrné linii odtahových válečků 81, 83. V praxi se ovšem volí rozdíl obvodových rychlostí obvykle větší. Potom dochází k prokluzu ló mezi nití 11 a povrchem odtahového válečku 81, ale je zaručeno, že v niti 11 vznikne maximálně možné napětí při dané přítlačné síle přítlačného válečku 83 a daném koeficientu tření. Elektrostatický náboj vznikající při prokluzu mezi materiálem povrchu odtahového válečku 81 materiálem niti 11, který by způsoboval „lepení niti 11 na okolní povrchy, se v tomto případě neutralizuje 15 neznázoméným ionizátorem.
Zařízení umožňuje zatěžovat zkoušenou součást 5 textilního stroje i zkušební nit 11 způsobem blížícím se skutečnému zatěžování na reálném stroji. Protože je ovšem žádoucí, aby výsledek zkoušky byl jednoznačný již po krátké době trvání zkoušky, provádí se zkouška za vyšší rychlosti běžící niti 22, s vyšší 20 frekvencí periodického vratného pohybu výkyvného ramena 41 vychylovacího ústrojí 4, s vyšším tahem niti 22. s větším úhlem a opásání třecího povrchu 52 zkoušeného vzorku 5 a s větším vychýlením niti 21 od její nevychýlené polohy. Tah niti 22 je omezen horní hranicí 100 N, rychlost niti 11 může být v příkladném provedení volena v rozmezí 5 až 100 mm.s'1.
Pro zrychlení průběhu zkoušky lze rovněž využít vlhčícího zařízení 3 niti 21- Z praxe je totiž známo, že vlhká syntetická příze (na hydraulických tkacích strojích) podstatně zvyšuje opotřebení strojních součástí, se kterými je běžící příze v kontaktu.
Zjednodušením zkoušení, které může jen minimálně zkreslit výsledek 3'0 zkoušky je to, že v podstatě vláknové tření mezi nití 11 a třecím povrchem 51 je vyhodnocováno jako smykové tření po rovinné ploše. Nevýznamnou skutečností z hlediska výsledku zkoušky je také to, že vzhledem k uspořádání
PS3763CZ1
8.6Í2012
PV 2012-589
21.9.2011 čtyřkloubového mechanizmu není cyklus pohybu výkyvného ramena 41 zcela symetrický.
Je zřejmé, že pohon vychylovacího ústrojí 4 může být realizován i jinými prostředky, například působením střídavého magnetického pole. Takové řešeni 5 je relativně jednoduché a zařízení by patrně mělo vysokou životnost. Principielním nedostatkem je ovšem nejistá opakovatelnost pohybu zkoušeného vzorku,-neboť amplituda kmitů je velmi závislá na okamžitém zatížení» vzorku vnějšími silami vyvolanými nerovnoměrným tahem niti.
Výhodou čtyřkloubového mechanizmu je přesnost jeho chodu i relativní 10 jednoduchost, přitom popsané příkladné provedení může být modifikováno, například může být klika 45 nahrazena excentrickým hřídelem s malou excentricitou. V popisovaném provedení by vzhledem k požadované amplitudě výkyvného ramena 41, tedy vahadla 47 čtyřkloubového mechanizmu, tato excentricita činila například 2 mm.
1$ Zkrácení zkoušek opotřebení může obecně adekvátně zkrátit proces vývoje nových strojních součástí a/nebo získat poznatky poskytující objektivní posouzení jejich životnosti v podmínkách reálného pracovního režimu. Navíc lze získat poznatky o životnosti součástí textilních strojů v kombinaci s určitým druhem zpracovávané příze, niti, jiného lineárního vlákenného útvaru nebo jiného lineárního textilního útvaru, například pásku. Získané znalosti umožňují ovlivnit náklady na výrobu součástí stroje a tím pořizovací cenu stroje navíc snížit provozní náklady související s poruchami strojů a jejich nucenými odstávkami. To je důležité zejména u textilních strojů, u nichž se obvykle jedná o velká množství stejných pracovních míst stroje a tedy o velké výrobní série 25 stejných součástí.
PV 2012-589
21.9.2011
PS3763CZ1
8.6.2012
Seznam vztahových značek zásobní cívka niti rám $ 11 lineární textilní materiál (nit) vodítko niti brzdové ústrojí talířová brzda
211 pružina talířové brzdy ld 22 kolíková brzda (nastavitelná)
221 pružina nastavitelné kolíkové brzdy hrubá kolíková brzda (pevná) vlhčící zařízení vychylovací ústrojí
41 výkyvné rameno vychylovacího ústrojí vychylovací pohon opěrné vodítko niti výstupní hřídel elektromotoru (vychylovacího pohonu) klika (čtyřkloubového mechanizmu)
2Q, 46 těhlice (čtyřkloubového mechanizmu) vahadlo (čtyřkloubového mechanizmu) zkoušená součást textilního stroje třecí povrch zkoušené součásti textilního stroje snímač napětí v niti
7 napínací kladka pohon napínací kladky odtahové ústrojí niti odtahový váleček pohon odtahového válečku
30. 83 přítlačný váleček (odtahového ústrojí) pružina přítlačného válečku
PV 2012-589
2L9.2p11
PS3T63CZ_1
8.6.2012
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů ,3 běžícím lineárním textilním materiálem, zvláště opotřebení očka nitěnky tkacího stroje osnovní nití, při kterém se lineární textilní materiál (14) odvíjí ze zásobní cívky (1), vede se v kontaktu s vodicím povrchem (51) zkoušené součásti (5) a odtahuje se odtahovým ústrojím (8), vyznačující se tím, že lineární textilní materiál se ve vymezené části své délky mezi zásobní cívkou (1) a odtahovým 10 ústrojím (8) periodicky vychyluje ze své dráhy vodicím povrchem (51) zkoušené součásti (5) textilního stroje, přičemž se před místem kontaktu s vodicím povrchem (51) zkoušené součásti (5) textilního stroje lineární textilní materiál (11) brzdí, čímž se vněm vytváří tahová síla, která se koriguje změnami rychlosti odtahu a/nebo změnou brzdicí síly.
    15 2· Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že lineární textilní materiál (11) se vychyluje mezi přímou polohou své dráhy a vychýlenou polohou v jednom smyslu vzhledem k své dráze.
    3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že lineární textilní materiál (11) se vychyluje mezi dvěma vychýlenými polohami ležícími 20 v opačném smyslu vzhledem k své dráze.
    4. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že při vychylování se vodicí povrch (51) zkoušené součásti (5) textilního stroje pohybuje po oblouku v rovině, v níž leží přímá část dráhy lineárního textilního materiálu (11).
    25 5. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se lineární textilní materiál (11) v oblasti před kontaktem s vodicím povrchem (51) zkoušené součásti (5) textilního stroje vlhčí.
    P V 2012-589 ' PS3763CZ1
  2. 2).9.2^11 8.6^012
    6. Zařízeni ke zjišťování opotřebení povrchu součástí textilních strojů běžícím lineárním textilním materiálem, zvláště opotřebení očka nitěnky tkacího stroje osnovní nití, obsahující zásobní cívku (1) lineárního textilního materiálu (11), zkoušený vzorek (5) součásti textilního stroje obsahující alespoň vodicí X povrch (51), a odtahové ústroji (8), vyznačující se tím, že zkoušený vzorek součásti (5) textilního stroje je uložen ve vychylovacím ústrojí (4) s yychylováním v příčnénj směru k přímé dráze lineárního textilního materiálu (11), spřaženém s pohonem (42), které je uspořádáno mezi zásobní cívkou (1) a odtahovým ústrojím (8), přičemž vodicí povrch (51) zkoušeného vzorku 1Ó součásti (5) textilního stroje je ve stálém kontaktu s lineárním textilním materiálem (11).
    7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že v dráze lineárního textilního materiálu (11) je před vychylovacím ústrojím (4) uspořádáno brzdové ústroji (2) lineárního textilního materiálu (11) a za vychylovacím ústrojím (4) je lé uspořádán snímač (6) napětí v lineárním textilním materiálu (11), alespoň jedna napínací kladka (7) lineárního textilního materiálu (11) spřažená s napínacím pohonem (71) a odtahové ústrojí (8) lineárního textilního materiálu (11) obsahující odtahový pohon (82).
    nardů
    8. Zařízení podlé). 6 nebo 7, vyznačující se tím, že výstupním členem 20 vychylovacího pohonu (42) je výkyvné rameno (41), přičemž přímka přímé části dráhy lineárního textilního materiálu (11) leží v rovině kývání výkyvného ramena (41).
    9. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že vychylovací pohon (42) obsahuje čtyřkloubový mechanizmus.
    25 10- Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že brzdové ústrojí (2) obsahuje alespoň jednu nastavitelnou brzdu (21, 22) a jednu pevnou brzdu (23).
    11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že nastavitelnou brzdou je talířová brzda (21) a/nebo kolíková brzda (22).
    PV 20^589
    21.9.2Ó\1
    PS3763CŽ1 £ OÍ2012
    12. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 7 až 11, vyznačující se tím, že napínací pohon (71) a odtahový pohon (82) obsahuje vždy samostatný plynule řízený elektromotor.
CZ20110589A 2011-09-21 2011-09-21 Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem CZ2011589A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110589A CZ2011589A3 (cs) 2011-09-21 2011-09-21 Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem
EP12181182.2A EP2573537B1 (en) 2011-09-21 2012-08-21 Device for traversing of yarn wound-up on the bobbin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110589A CZ2011589A3 (cs) 2011-09-21 2011-09-21 Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ303650B6 CZ303650B6 (cs) 2013-01-23
CZ2011589A3 true CZ2011589A3 (cs) 2013-01-23

Family

ID=46690428

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110589A CZ2011589A3 (cs) 2011-09-21 2011-09-21 Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2573537B1 (cs)
CZ (1) CZ2011589A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109374460A (zh) * 2018-09-07 2019-02-22 南昌大学 一种人工踝关节摩擦磨损试验机

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP6726491B2 (ja) * 2016-03-09 2020-07-22 日鉄日新製鋼株式会社 糸道摩耗試験機および糸道摩耗試験方法
WO2019038925A1 (ja) * 2017-08-25 2019-02-28 日新製鋼株式会社 糸道摩耗試験機および糸道摩耗試験方法
EP3594613B1 (de) * 2019-11-18 2022-06-29 KARL MAYER STOLL R&D GmbH Sensor für oberflächenverschleissmessung
CN112051171A (zh) * 2020-08-24 2020-12-08 阜阳恒泰纺织有限公司 一种亚麻与再生纤维素纤维混纺色纺纱的检测装置
CN115015103B (zh) * 2022-05-24 2023-01-03 武汉中誉鼎力智能科技有限公司 材料表面摩擦力因子与其微观形貌实时检测方法及其装置
CN114674698B (zh) * 2022-05-26 2022-08-12 南通禾欧服饰有限公司 一种纱线性能测试装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB719086A (en) * 1951-11-29 1954-11-24 Gordon Alfred Baxandall A yarn, thread or like testing machine
GB759091A (en) * 1954-05-31 1956-10-10 Licencia Talalmanyokat Method and apparatus for testing the wear resistance of textile yarns
FR2479985A1 (fr) * 1980-04-08 1981-10-09 Gander Michel Abrasimetre a lisses et a peigne
RU2003075C1 (ru) * 1991-06-10 1993-11-15 Товарищество с ограниченной ответственностью Фирма "Швеймаш Лтд" Устройство дл оценки качества обработки ушка швейных игл

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109374460A (zh) * 2018-09-07 2019-02-22 南昌大学 一种人工踝关节摩擦磨损试验机

Also Published As

Publication number Publication date
EP2573537B1 (en) 2016-01-13
EP2573537A1 (en) 2013-03-27
CZ303650B6 (cs) 2013-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2011589A3 (cs) Zpusob a zarízení ke zjistování opotrebení povrchu soucástí textilních stroju bezícím lineárním textilním materiálem
CN108349680B (zh) 在张力下保持纱线的纱线张紧系统和方法
EP2868609B1 (en) Yarn supplying system
CN103359541B (zh) 用于张紧卷绕机中的卷绕线的装置
JP6152116B2 (ja) 磁気ブレーキを有する貯蔵タイプのヤーン供給装置
CS229913B2 (en) Device for winding waste binding yarns in shuttleless looms
JP5805079B2 (ja) 糸供給システム
CN101203752B (zh) 生产交叉卷绕筒子的纺织机
US7073399B2 (en) Yarn processing system
US5722464A (en) Pile warp thread tension control apparatus for terry cloth weaving
US11130652B2 (en) Yarn tensioning system and method for keeping a yarn which is taken from a yarn storage system to a yarn take-off system of a weaving machine under tension
KR20090046835A (ko) 리본 바늘 직기
CN107923087B (zh) 具有制动机构和可更换元件的储纱给送器
US4273163A (en) Fabric take-off device
ÇELİK et al. Experimental investigation of the performance of a feedback tension control system designed for warping machines
JP2014185001A (ja) 高弾性率糸条張力の調整方法、および高弾性率糸条を用いた高次加工製品の製造方法
CN219489196U (zh) 纺织机储纱装置
CN220578606U (zh) 一种络筒机的导线装置
EP0852217A2 (en) A tension monitoring device
EP2349896A1 (en) Thread brake and method of using the thread brake
CN109844198B (zh) 用于测量织机中经纱张力的测量设备和带有这种测量设备的织机
KR101582053B1 (ko) 관권기용 텐션장치의 진동감쇄기구
TW202219344A (zh) 嵌輪、引緯器及具有嵌輪、引緯器的圓織機的織梭
RU2021106189A (ru) Устройство для изготовления плетеной оболочки
KR20130125425A (ko) 고강도 섬유를 이용한 직물의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130921