CZ2010377A3 - Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru - Google Patents

Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru Download PDF

Info

Publication number
CZ2010377A3
CZ2010377A3 CZ20100377A CZ2010377A CZ2010377A3 CZ 2010377 A3 CZ2010377 A3 CZ 2010377A3 CZ 20100377 A CZ20100377 A CZ 20100377A CZ 2010377 A CZ2010377 A CZ 2010377A CZ 2010377 A3 CZ2010377 A3 CZ 2010377A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
silica
parts
dried
solution
Prior art date
Application number
CZ20100377A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302215B6 (cs
Inventor
Novák@Václav
Ricánek@Milan
Goluch@Václav
Original Assignee
Výzkumný@ústav@anorganické@chemie@@a@@s
ASTIN@Catalysts@and@Chemicals@@s@r@o
UNIPETROL@RPA@@s@@r@@o
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný@ústav@anorganické@chemie@@a@@s, ASTIN@Catalysts@and@Chemicals@@s@r@o, UNIPETROL@RPA@@s@@r@@o filed Critical Výzkumný@ústav@anorganické@chemie@@a@@s
Priority to CZ20100377A priority Critical patent/CZ302215B6/cs
Publication of CZ2010377A3 publication Critical patent/CZ2010377A3/cs
Publication of CZ302215B6 publication Critical patent/CZ302215B6/cs

Links

Abstract

Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru@spocívá@v@tom@@že@vodný@roztok@hlinitanu@sodného@@obsahující@alespon@jednu@rozpuštenou@slouceninu@kovu@VI@@b@skupiny@periodické@soustavy@prvku@@se@sráží@vodným@roztokem@obsahujícím@alespon@jednu@rozpuštenou@slouceninu@kovu@VIII@@b@skupiny@periodické@soustavy@prvku@@za@vzniku@suspenzeDo@ní@se@pridá@alespon@jeden@aktivátor@@kterým@jeoxid@kremicitý@ve@forme@silikagelu@@silikasolu@@siliky@nebo@siloxidu@@Dalšími@aktivátory@jsou@slouceniny@fluoru@a@fosforu@@Pak@se@suspenze@filtruje@@vzniklý@filtracní@kolác@se@promyje@vodou@@pak@se@suší@a@poté@mele@@Pak@se@@@@až@@@@hmotnostních@díluvysušeného@rozemletého@filtracního@koláce@smísí@se@@@@až@@@@hmotnostními@díly@smesi@@obsahující@@@@až@@@@@@hmotn@@aluminy@a@@@@až@@@@@@hmotn@@oxidu@kremicitého@ve@forme@silikagelu@@silikasolu@@silikynebo@siloxidu@a@s@@@@až@@@@hmotnostními@díly@roztoku@dusicnanu@nikelnatého@o@koncentraci@@@@ažhmotn@@Pak@se@smes@peptizuje@@@až@@@@hmotnostnímidíly@roztoku@kyseliny@octové@o@koncentraci@@@až@@@hmotn@@Pak@se@tvaruje@extrudací@do@výtlacku@nebo@lisováním@do@tablet@@Pak@se@suší@pri@teplote@a@@@@@@degree@C@po@dobu@@@@až@@@@hodin@@Pak@se@meziprodukt@zahreje@rychlostí@@@@až@@@@@degree@C@zahodinu@na@teplotu@@@@@až@@@@@@degree@C@@pri@níž@se@žíhá@po@dobu@@@až@@@hodin

Description

Způsob výroby aiuminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby aiuminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru pro hydrokrakování a hydrogenaci uhlovodíkových frakcí.
Dosavadní stav techniky
Pro výrobu hydrokrakovacích katalyzátorů na bázi aluminosilikátu byly vypracovány různé postupy, které se liší způsobem výroby syntetických aluminosilikátů vhodných jako nosiče pro katalyzátory, případně pro vlastní výrobu katalyzátorů.
Dosavadní způsoby výroby aluminosilikátů spočívají (např. AO 165144) v přímém sráženi roztoků alkalických hlinitanů a alkalických křemičitanů kyselinami. Takto vyrobené aluminosilikáty se po promytí alkalickými látkami sytí katalytickými substancemi buď přímo ve stádiu hydrogelů,nebo po předchozím tepelném zpracování.
Způsob výroby formovaného aluminosilikátu včetně vyžíhání a následného sycení katalytickými substancemi vyžaduje náročné tepelné zpracování aiuminosilikátového nosiče, často i opakované. Nevýhodou tohoto způsobu výroby je, že se opakováním náročného tepelného zpracování aiuminosilikátového nosiče zvyšuje počet operací nezbytných pro výrobu katalyzátoru a současně i náklady na jeho výrobu.
Další dosavadní způsob výroby aiuminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru (AO 206907) spočívá vtom, že se v hydroxidu sodném rozpustí kyselina wolframová a hydroxid hlinitý a kontinuálně se sráží zředěnou kyselinou dusičnou s přídavkem dusičnanu nikelnatého. Do vzniklé suspenze se za stálého míchání přidává práškový fluorid hlinitý a silika. Opravená suspenze se po homogenizaci mícháním filtruje, pak se filtrační koláč promyje kondenzátem a suší v kabinových sušárnách. Do hnětacího zařízení se vloží sušený mletý filtrační koláč, alumina a kyselina octová. Promícháním se vsázka zhomogenizuje a zpeptizuje. Vyhnětená pasta se zpracovává v extrudéru do výtlačků, které se suší v kabinových sušárnách. Vysušené výtlačky se žíhají v elektrické peci. Po vyžíhání a vychlazení se výrobek třídí a balí. Nevýhodou takto vyrobeného aiuminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru je, že má méně vhodnou strukturu pórů a nižší specifický povrch daný způsobem přípravy, tj. kopreci2 .... .., .,, , pitací roztoků s obsahem aktivních kovů oproti katalyzátorům připraveným sycením aluntinosilikátů roztoky aktivních kovů.
Výše uvedené nevýhody alespoň zčásti odstraňuje způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru podle vynálezu.
Podstata vynálezu
Způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru, charakterizovaný tím. že f · · · * 1 j ♦ vodný roztok hlinitanu sodného, obsahující alespoň jednu rozpuštěnou sloučeninu kovu Vi l b skupiny periodické soustavy prvků, se sráží vodným roztokem, obsahujícím alespoň jednu rozpuštěnou sloučeninu kovu VIII, b skupiny periodické soustavy prvků, za vzniku suspenze, do níž se přidá alespoň jeden aktivátor z výčtu, obsahujícího oxid křemičitý v alespoň jedné z forem, kterými jsou silikagel, silikasol, silika a siloxid, a látku ze skupiny, obsahující sloučeniny fluoru a sloučeniny fosforu, pak se suspenze filtruje, vzniklý filtrační koláč se promyje vodou, pak se suší a poté mele, pak se 40 až 60 hmotnostních dílů vysušeného rozemletého filtračního koláče smísí se 40 až 60 hmotnostními díly směsi, obsahující 70 až 90 % hmotn. aluminy a 10 až 30 % hmotn. oxidu křemičitého v alespoň jedné z forem, kterými jsou silikagel, silikasol. silika a siloxid, a s 10 až 30 hmotnostními díly roztoku dusičnanu nikelnatého o koncentraci 30 až 60 % hmotn., pak se směs peptizuje 1 až 10 hmotnostními díly roztoku kyseliny octové o koncentraci 5 až 15 % hmotn., pak se tvaruje způsobem ze skupiny, obsahující extrudaci do výtlačků a lisování do tablet, pak se suší při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin, pak se meziprodukt zahřeje rychlostí 15 až 20 °C za hodinu na teplotu 540 až 560 °C, při níž se žíhá po dobu 5 až 7 hodin.
Výhodný způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru, charakterizovaný tím, že vodný roztok hlinitanu sodného, obsahující 25 až 50 % hmotn. alespoň jednoho rozpuštěného kovu ze skupiny, obsahující wolfram ve formě oxidu wolframového a molybden ve formě oxidu molybdenového, se sráží vodným roztokem, obsahujícím až 20 % hmotn. alespoň jednoho rozpuštěného kovu ze skupiny, obsahující nikl ve formě dusičnanu nikelnatého a kobalt ve formě uhličitanu kobaltnatého.
Bylo zjištěno, že úpravou vysušeného rozemletého filtračního koláče lze zvýšit aktivitu katalyzátoru a současně snížit celkový obsah aktivních kovů, zejména wolframu, a také sypnou hmotnost tím, že se k vysušenému rozemletému filtračnímu koláči přidá alumina, oxid křemi3 čitý ve formě silikagelu, silikasoiu, siliky nebo siloxidu, dále fluorid hlinitý a roztok dusičnanu nikelnatého a směs se zhomogenizuje. Po homogenizaci se směs peptizuje roztokem kvseliny octové. Po skončení peptizace se katalyzátorová hmota tváří do výtlačků nebo lisuje do tablet, suší a žíhá.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
A) Způsob výroby katalyzátoru dle stavu techniky
Pro srovnání byl nejprve dle dosavadního stavu techniky připraven aluminosilikátový hydrokrakovací katalyzátor tak, že byl připraven roztok I, obsahující ve 40% roztoku hydroxidu sodného rozpuštěnou kyselinu wolframovou v množství 25 až 45 % hmotn. a hydroxid hlinitý v množství 35 až 65 % hmotn. Dále byl připraven roztok II, obsahující dusičnan nikelnatý v množství 15 až 30 % hmotm. rozpuštěný v 50% kyselině dusičné. Koprecipítací roztoku I a roztoku II byla připravena suspenze, do které bylo vneseno 5 až 50 % hmotn. oxidu křemičitého a 3 až 10 % hmotn. fluoridu hlinitého. Vzniklá suspenze pak byla zhomogenizována a zfíltrována. Filtrační koláč byl promyt kondenzátem, aby se snížil obsah alkalických látek vyjádřených jako Na? O na hodnotu nižší než 0,1 % hmotn., a pak byl sušen při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin.
K takto připravené základní katalyzátorové hmotě bylo přidáno 5 až 10 % hmotn. aluminy a 5 až 15 % hmotn. 50% kyseliny octové pro peptizaci a získání vhodné konzistence hmoty. Napeptizovaná hmota byla tvarována extrudací do výtlačků, sušena při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin a potom žíhána při teplotě 550 °C po dobu 5 až 7 hodin.
Výše uvedeným způsobem byl připraven nikl-wolframový katalyzátor na aluminosilikátu obsahující 34,4 % hmotn. WO3, 13,0 % hmotn. NiO, 10,3 % hmotn. SÍO? a 2,6% hmotn. F. Sypná hmotnost katalyzátor byla 865 g/I a břitová pevnost 14 N.
B) Způsob výroby katalyzátoru podle vynálezu
Způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru podle vynálezu se provádí tak, že se připraví roztok I, obsahující ve 100 hmotnostních dílech 40% roztoku hydroxidu sodného 15 až 35 hmotnostních dílů rozpuštěné kyseliny wolframové a 40 až 70 hmotnostních dílů hydroxidu hlinitého. Dále byl připraven roztok II, obsahující 10 až 25 hmotnostních dílů dusičnanu nikelnatého rozpuštěného v 50% kyselině dusičné. Koprecipitací roztoku 1 a roztoku II při pH = 6,8 se připraví suspenze, do které se za stálého míchání vnese 5 až 30 hmotnostních dílů siliky a 3 až 10 hmotnostních dílů fluoridu hlinitého. Suspenze se zhomogenizuje a zfiltruje. Filtrační koláč se promyje kondenzátem, aby se snížil obsah alkalických látek vyjádřených jako Na2O pod 0,1 % hmotn. Pak se suší v kabinových sušárnách při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin. Usušený filtrační koláč se rozemele.
Pak se do hnětacího zařízení předloží 100 hmotnostních dílů vysušeného rozemletého filtračního koláče, přidá se 40 až 60 hmotnostních dílů aluminy (vztaženo na sušinu), dále 5 až 15 hmotnostních dílů oxidu křemičitého ve formě siliky a 3 až 10 hmotnostních dílů fluoridu hlinitého.
Promícháním se vsázka zhomogenizuje a pak se za stálého míchání přidává roztok dusičnanu nikelnatého připraveného rozpuštěním dusičnanu nikelnatého v 50% hmotu.-kyselině dusičné, množství přidaného roztoku dusičnanu nikelnatého bylo v rozmezí 5 až 15 % hmotn. vztaženu na vsázku do hnětacího zařízení, přidáním 5 až 15 hmotnostních dílů 50% roztoku kyseliny octové se směs peptizuje.
Hmota po peptizaci se tvaruje v extrudéru do výtlačků s profilem trilobe o průměru 3 mm. které se suší v kabinových sušárnách při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin. Vysušené výtlačky se žíhají v elektrické peci při teplotě 550 °C po dobu 5 až 7 hodin. Po vy žíhám a vychlazení se třídí.
Složení hotového katalyzátoru je následující: 22,1 % hmotn. WO3, 8,2 % hmotn. NiO, 11,8 % hmotn. S1O2 a 2,0 % hmotn. F. Sypná hmotnost katalyzátoru je 650.2 g/I a břitová pevnost je 20 N.
C) Testování katalyzátoru
S katalyzátorem A připraveným dle stavu techniky a s katalyzátorem B připraveným podle vynálezu byly provedeny pokusy hydrokrakování vakuového destilátu z ropy REB vroucího v rozmezí 390 až 526 °C.
Pro pokusy hydrokrakování byl použit průtokový trubkový reaktor s vnitřním průměrem 30 mm, vyhřívaný míchanou solnou lázni a naplněný katalyzátorem o objemu 200 ml ředě ným jemným karbidem křemíku v objemovém poměru 10:8. Pokusy probíhaly za tlaku vodíku 18 MPa, rychlostí nastříknuté suroviny, kterou byl vakuového destilát, 0,7 kg/h na jeden litr katalyzátoru, při poměru objemu vodíku v litrech k hmotnosti surovině v kilogramech ve výši 1000 : 1, přičemž objem vodíku je udán za normálních podmínek, kterými jsou teplota 273,15 K a tlak 101 325 Pa, pri teplotách 380, 390, 400, 410 a 420 °C.
Produkty hydrokrakování byly rozdestilovány na kapalné produkty (na benzinovou frakci s koncem /bodt/ varu 200 °C, středněvroucí frakci sdestilačním rozmezím teplot 200 až 360 °C) a zbytek vroucí při teplotě nad 360 °C.
Zbytek jako hlavní produkt byl hodnocen z hlediska suroviny pro pyrolýzu. Hlavním ukazatelem kvality suroviny pro pyrolýzu je index BMCI, viz rovnici (I):
48640
BMCI =------ z—. + 473,7 - d]S - 456,8
5Zž.Wvarw(eK) f-zpinia (1) kde di5 je hustota pri 15 °C (g/cm3)
Čím je nižší hodnota BMCI, tím jsou výtěžky olefinů pri pyrolýze vyšší. Nejčastěji se BMCI u zbytku z hydrokrakování pohybuje v rozmezí 22 až 18 jednotek.
Výsledky analýz produktů z pokusů hydrokrakování s katalyzátory A a B byly zpracovány a stanoveny nejdůležitější hodnoty pro BMCI 22,20 a 18:
Katalyzátor BMCI
22 20 18
Reakční teplota - aktivita A 395,4 398,4 402,4
[°C] B 394,0 396,8 398,0
Výtěžek kapalného produktu A 92,6 91,2 89,6
[% hmotn.] B 92,6 91,2 90.8
Výtěžnost zbytku nad 360 °C A 61,9 57,4 52,3
na surovinu [% hmotn.] B 63,7 61,0 57,0
Obsah aromaticky vázaného A 7,0 6,2 5,6
uhlíku CA [% hmotn.] B 4,6 3,6 2,6
Katalyzátor B vyrobený podle vynálezu měl vlivem nižší sypné hmotnosti i nižší hmotnost při testování, vykazoval mírně lepší aktivitu, menši štěpné vlastnosti a tím i větší výtěžnost požadovaného zbytku a také lepší hydrogenační aktivitu projevující se nižším obsahem aromaticky vázaného uhlíku CA} tj. aromatických sloučenin u zbytku. Nižší obsah aromátů v surovině pro pyrolýzu se příznivě projevuje v nižším výtěžku nežádoucího pyrolýzního oleje.
Příklad 2
Příprava roztoku I:
V 1500 ml roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 40 % hmotn. bylo rozpuštěno 193 g práškové kyseliny wolframové, pak bylo přidáno 470 g hydroxidu hlinitého o koncentraci 60 % hmotn. Roztok I byl ponechán vyčeřit a obsahoval 211 g/1 AI2O3 a 73 g/1 WO3.
Příprava roztoku II:
V 500 ml zředěné, asi 27% kyselině dusičné bylo rozpuštěno 100 g dusičnanu nikelnatého a roztok II obsahoval 38 g/1 N1O.
Roztok I a roztok II byly společně sráženy v hmotnostním poměru 1 : 1 za teploty 40 až 50 °C a pH = 7,2. Získaná suspenze byla filtrována a promyta destilovanou vodou na obsah alkálií ve filtračním koláči, tj. v katalytické hmotě nižší než 0,005 % hmotn. Katalytická hmota byla sušena při 100 až 120 °C, potom byla rozemleta nájemný prášek.
150 kg rozemleté katalytické hmoty bylo v hnětáku míšeno se 17 kg hydroxidu hlinitého. 8 kg siliky a 1,5 kg fluoridu hlinitého. Po promísení bylo přidáno 4,5 kg dusičnanu nikelnatého. Po homogenizaci směsi byla hmota peptizována 2.5 kg kyseliny octové. Byla získána tvárlivá hmota hutné konzistence, která byla tvářena extruzí do podoby výtlačků, které měly v průřezu tvar „trojlístku“ o průměru lístku 1,8 mm. Získané výtlačky byly sušeny při teplotě 100 až 120 °C po dobu asi 24 hodin. Potom byly lámány a žíhány při teplotě pozvolna se zvyšující ze 100 na 550 CC po dobu asi 6 hodin.
Výsledný katalyzátor měl tyto parametry:
Sypná hmotnost g/i 650
Obsah WO3 % hmotn. 22,1
Obsah NiO % hmotn. 8,2
Obsah SiO2 % hmotn. 11,8
Obsah F % hmotn. 1,7
Obsah AI2O3 % hmotn. 56,2
Břitová pevnost N 1 20
Měrný povrh m2/g 213
Objem pórů - Hg cmJ/g 0,41
Příklad 3
Nejprve byly připraveny stejné roztoky I a II stejným způsobem jako v přikladu 2. Pak byly roztok I a roztok II společně sráženy v hmotnostním poměru 1 : 1 za teploty 40 až 50 °C a pH = 7,2. Získaná suspenze byla filtrována a promyta destilovanou vodou na obsah alkálii ve filtračním koláči, tj. v katalytické hmotě nižší než 0,1 % hmC Katalytická hmota byla sušena při 100 až 120 °C také stejně jako v přikladu 2.
Získaný sušený filtrační koláč byl rozemlet na práškovou hmotu o velikosti zrn převážně pod 0,2 mm, která pak byla v množství 145 kg hnětena vhnětáku za přidání 8 kg silikasolu s obsahem cca 25 % hmotn. SiO2 a s obsahem Na2O pod 0,1 % hmotn., 15 kg hydroxidu hlinitého, 2 kg práškové kyseliny wolframové, 4 kg dusičnanu nikelnatého, 1,5 kg práškového fluoridu hlinitého a 1,5 kg stearátu hlinitého, který plnil funkci pojivá. Ke směsi bylo přidáno 60 litrů vody a přidáno 3 kg kyseliny octové. Tato směs byla dokonale prohnětena, až vznikla hutná pasta, která byla tvarována do výtlačků. Výtlačky byly sušeny při teplotě 100 až 120 °C po dobu 16 hodin. Následovalo žíhání při teplotě 550 °C po dobu 6 hodin.
Výsledný katalyzátor měl tyto parametry:
Sypná hmotnost g/i 701
Obsah WO3 % hmotn. 19,8
Obsah NiO % hmotn. 9,1
Obsah SiO2 % hmotn. 12,6
Obsah F % hmotn. 3,8
Obsah AI2O3 % hmotn. 54,7
Břitová pevnost N 23
Měrný povrh m2/g 240
Objem pórů - Hg cniJ/g 0,41
Příklad 4
Roztok 1 byl připraven tak. že v 1100 ml 40% roztoku NaOH bylo rozpuštěno 140 g kyseliny wolframové, pak bylo přidáno 800 g hydroxidu hlinitého s obsahem 60 % hmotn. AI2O3. Takto připravený roztok I byl nechán 24 hodin vyčeřit a obsahoval 80 g/l WO3.
Roztok II byl připraven rozpuštěním 118 g jemně rozemletého práškového silikagelu v 1000 ml 40% roztoku NaOH. Roztok obsahoval 115 g/l SiO2.
Roztok III byl připraven rozpuštěním 210 g dusičnanu nikelnatého v 800 ml vod} a
550 ml 50% kyseliny dusičné. Roztok III obsahoval 40 g/l NiO.
Tyto roztoky I a II a III byly společně sráženy v hmotnostním poměru 1 : 1 : 1 při teplotě 45 až 50 °C a pH = 7,0. Vzniklá suspenze byla filtrována, promývána vodou až obsah Na2O klesl na 0,1 % hmotn. Vlhký filtrační koláč byl sušen při teplotě 100 až 120 °C po dobu asi 24 hodin. Suchá hmota byla rozemleta na změní pod 0,2 mm. 148 kg práškovité katalytické hmoty bylo v hnětáku míšeno s 18 kg hydroxidu hlinitého, 4 kg dusičnanu nikelnatého a 1 kg fluoridu hlinitého. Ke směsi bylo přidáno 65 1 vody. Hmota byla peptizována 3 kg kyseliny octové. Byla získána pasta hutné konzistence, která byla tvarována do formy výtlačků. Ty byly sušeny při teplotě 100 až 120 °C po dobu 16 hodin a následně žíhány při teplotě 550 °C po dobu 7 hodin.
Výsledný katalyzátor měl tyto parametry:
Sypná hmotnost g/i 705
Obsah WO3 % hmotn. 20,0
Obsah NiO % hmotn. 8,4
Obsah S1O2 % hmotn. 14,8
Obsah F % hmotn. 1,5
Obsah AI2O3 % hmotn. 55,3
Břitová pevnost N 20
Měrný povrh m2/g 251
Objem pórů - Hg cmJ/g 0,43
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru je průmyslově využitelný při výrobě katalyzátorů pro hydrokrakování a hydrogenaci uhlovodíkových frakcí.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby aluminosilikátového hydrokrakovacího katalyzátoru, vyznačující se tím, že vodný roztok hlinitanu sodného, obsahující alespoň jednu rozpuštěnou sloučeninu kovu VI. b skupiny periodické soustavy prvků, se sráží vodným roztokem, obsahujícím alespoň jednu rozpuštěnou sloučeninu kovu VIII.; b skupiny periodické soustavy prvků, za vzniku suspenze, do níž se přidá alespoň jeden aktivátor z výčtu, obsahujícího oxid křemičitý v alespoň jedné z forem, kterými jsou silikagel, silikasol, silika a siloxid, a látku ze skupiny, obsahující sloučeniny fluoru a sloučeniny fosforu, pak se suspenze filtruje, vzniklý filtrační koláč se promyje vodou, pak se suší a poté mele, pak se 40 až 60 hmotnostních dílů vysušeného rozemletého filtračního koláče smísí se 40 až 60 hmotnostními díly směsiyobsahující 70 až 90 % hmotn. aluminy a 10 až 30 % hmotn. oxidu křemičitého v alespoň jedné z forem, kterými jsou siiikagel, silikasol, silika a siloxid, a s 10 až 30 hmotnostními díly roztoku dusičnanu nikelnatého o koncentraci 30 až 60 % hmotn., pak se směs peptizuje 1 až 10 hmotnostními díly roztoku kyseliny octové o koncentraci 5 až 15 % hmotn., pak se tvaruje způsobem ze skupiny, obsahující extrudaci do výtlačků a lisování do tablet, pak se suší při teplotě 100 až 120 °C po dobu 12 až 16 hodin, pak se meziprodukt zahřeje rychlostí 15 až 20 °C za hodinu na teplotu 540 až 560 °C. při níž se žíhá po dobu 5 až 7 hodin.
  2. 2. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodný roztok hlinitanu sodného. obsahující 25 až 50 % hmotn. alespoň jednoho rozpuštěného kovu ze skupinyy obsahující wolfram ve formě oxidu wolframového a molybden ve formě oxidu molybdenového. se sráží vodným roztokem, obsahujícím až 20 % hmotn. alespoň jednoho rozpuštěného kovu ze skupiny, obsahující nik! ve formě dusičnanu nikelnatého a kobalt ve formě uhličitanu kobaltnatého.
CZ20100377A 2010-05-14 2010-05-14 Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru CZ302215B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100377A CZ302215B6 (cs) 2010-05-14 2010-05-14 Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100377A CZ302215B6 (cs) 2010-05-14 2010-05-14 Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010377A3 true CZ2010377A3 (cs) 2010-12-22
CZ302215B6 CZ302215B6 (cs) 2010-12-22

Family

ID=43352908

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100377A CZ302215B6 (cs) 2010-05-14 2010-05-14 Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302215B6 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS206907B1 (cs) * 1979-07-23 1981-07-31 Jaromir Vybihal Způsob přípravy alumínosilikátového katalyzátoru pro hydrogenační zpracování uhlovodíkových frakcí
US4530911A (en) * 1984-05-18 1985-07-23 Shell Oil Company Hydrodenitrification catalyst
FR2580521B1 (fr) * 1985-04-19 1993-01-22 Pro Catalyse Catalyseur a base d'alumine obtenue par carbonatation d'un aluminate de metal alcalin
US6271173B1 (en) * 1999-11-01 2001-08-07 Phillips Petroleum Company Process for producing a desulfurization sorbent

Also Published As

Publication number Publication date
CZ302215B6 (cs) 2010-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6134334B2 (ja) シリカ含有アルミナ担体、それから生じさせた触媒およびそれの使用方法
CN1021738C (zh) 烃转化催化剂
JP6396289B2 (ja) 水素化処理触媒および重質炭化水素供給原料を処理するための方法
CN102039138B (zh) 一种重油、渣油加氢处理催化剂及其制备方法
US8962514B2 (en) Hydrotreating catalyst, process for producing same, and process for hydrotreating hydrocarbon oil
KR102197525B1 (ko) 탄화수소 전환 촉매의 제조
CN105709789B (zh) 一种重油加氢裂化催化剂及其制备方法和应用
TWI651406B (zh) 用於重烴進料之微碳殘留物之催化轉化方法及使用於其中之低表面積催化劑組合物
US3860532A (en) Method for preparing silica-alumina catalysts for the conversion of hydrocarbon
CN116528978A (zh) 包含1-30重量%结晶碱式碳酸铝铵的二氧化硅-氧化铝组合物及其制备方法
RU2623432C1 (ru) Способ приготовления носителя для катализатора гидроочистки нефтяных фракций
JP6916021B2 (ja) 炭化水素油の水素化脱硫触媒及び水素化脱硫触媒の製造方法
CZ2010377A3 (cs) Zpusob@výroby@aluminosilikátového@hydrokrakovacího@katalyzátoru
JP5645652B2 (ja) 炭化水素油の水素化処理触媒及びそれを用いた水素化処理方法
RU2626454C1 (ru) Катализатор для гидроочистки нефтяных фракций
RU2245737C1 (ru) Катализатор и способ гидрокрекинга нефтяного сырья с его использованием
RU2660904C1 (ru) Катализатор защитного слоя для процесса гидроочистки
CN1221637C (zh) 一种重质油及渣油加氢转化催化剂及其制备方法
RU2137541C1 (ru) Катализатор гидроочистки нефтяного сырья и способ его приготовления
RU2581053C1 (ru) Катализатор предгидроочистки прямогонной бензиновой фракции в смеси с бензином вторичных термических процессов и способ его получения (варианты)
RU2763927C1 (ru) Способ приготовления носителя для катализатора гидроочистки
RU2671629C1 (ru) Способ приготовления катализатора для гидропереработки нефтяного сырья
JPH0626673B2 (ja) 水素化脱硫・水素化分解能を有する触媒
RU2664641C1 (ru) Способ получения Ni-Mo катализатора гидрокрекинга углеводородного сырья
CN108865238B (zh) 一种裂解汽油的加氢方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160514