CZ20097A3 - Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou - Google Patents
Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20097A3 CZ20097A3 CZ20090007A CZ20090007A CZ20097A3 CZ 20097 A3 CZ20097 A3 CZ 20097A3 CZ 20090007 A CZ20090007 A CZ 20090007A CZ 20090007 A CZ20090007 A CZ 20090007A CZ 20097 A3 CZ20097 A3 CZ 20097A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- triflate
- imidazole
- nonaflate
- fluorinated
- alcohol
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Zpusob prípravy vysoce fluorofilních iontových kapalin, které obsahují centrální imidazoliovou jednotku, jeden vysoce fluorovaný polyetherový retezec a jeden vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový retezec, pricemž celkový obsah fluoru je vyšší než 55 %. Zpusob prípravy spocívá v tom, že se reaguje imidazol s triflátem nebo nonaflátem alkoholu obsahující vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový retezec za vzniku fluorovaného imidazolu, který se následne reaguje opet s triflátem nebo nonaflátem alkoholu obsahující vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový retezec za vzniku fluorované imidazoliové soli, pricemž alespon jeden z obou fluorovaných retezcu je polyetherový, a následne se prípadne provede metateze triflátového aniontu vhodnou anorganickou solí jako je amonium-tetrafluorborát, amonium-hexafluorfosfát, lithium-bis)trifluormethylsulfonyl)-imid nebo jodid sodný.
Description
FLUOROVÉ IONTOVÉ KAPALINY NA BÁZI IMIDAZOLIOVÝCH SOLÍ S VYSOKOU FLUOROFILITOU
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy iontových kapalin, které obsahují centrální imidazoliovou jednotku, jeden vysoce fluorovaný polyetherový řetězec a jeden vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový řetězec, přičemž celkový obsah fluoru je vyšší než 55 %. Toto řešení má za následek vysokou fluorofilitu připravených iontových kapalin (f > 2) při zachování charakteristických vlastností iontových kapalin jako je nízká teplota tání a iontové vlastnosti.
Dosavadní stav techniky
Iontové kapaliny jsou organické soli, tj. sloučenin složené z iontů, jejichž teplota tání leží níže než 100 °C. Leží-li teplota tání pod pokojovou teplotou, označují se jako RTIL podle „room temperature ionic liquid“. Jejich výjimečné vlastnosti, jako je velmi nízká těkavost, snadná recyklovatelnost a vysoká polarita zaručující dobré rozpouštědlové vlastnosti mají za následek nízký impakt pro životní prostředí. Proto od roku 1990 nacházejí stále větší využití jak v laboratorním, tak v průmyslovém měřítku v nejrůznějších oblastech chemie a chemických technologií, Diverzita struktur iontových kapalin je značně vysoká, ale mezi nejvýznamnější iontové kapaliny patří 1,3-dialkylované imidazoliové soli s nenukleofilními anionty. Charakteristickým zástupcem této skupiny RTIL je l-butyl-3-methylimidazolium-hexafluorfosfát, BMIMPF4.
V odborné literatuře bylo publikováno několik typů fluorovaných iontových kapalin, např. na bázi heterocyklických kationtů, amoniových solí, polyíluoralkylovaných aniontů atd. Jsou známy i iontové kapaliny na bázi l-alkyl-3-(polyíluoralkyl)imidazoliových solí, které byly studovány jako speciální rozpouštědla pro extrakci kovů1, reakce v superkritickém CO23, Dielsovy-Alderovy reakce3 nebo jako povrchově aktivní látky4. Tyto imidazoliové soli byly připraveny reakcí 1-alkylimidazolů s 2-(perfluoralkyl)ethyljodidy nebo 1 -[(2-perfluoralky 1)ethyljimidazolů s alkylhalogenidy a případnou následnou metatezí aniontů vhodnými anorganickými solemi1'4. Výšeuvedené fluorové iontové kapaliny mají typicky obsah fluoru pod 55 % a jejich fluorofilita je tak poměrně nízká (f < 1), kde pojem fluorofilita je odvozen od fluorového rozdělovacího koeficientu Ffbs (F BS znamená „fluorous biphase systém“) mezi perfluor(methylcyklohexan) (PFMC) jako fluorovou fázi a toluen (TOL) jako fázi organickou při teplotě 25 °C podle rovnice f- IiiPfbs , kde Pfbs = cpfmÚQol a c je koncentrace studované látky ve fluorové, resp. organické fázi. Výšeuvedené fluorové iontové kapaliny jsou tak rozpustné v převážné většině organických rozpouštědel a možnosti jejich přímé separace od ostatních reakčních komponent je značně omezená. V odborné literatuře je uvedena í syntéza l,3-bis(polyfluoralkyl)imidazoliových solí sobsahem fluoru pres 55 % a tedy vysokou fluorofilitou, ale tyto látky mají vysoké teploty tání a nejsou tedy využitelné jako iontové kapaliny5. Tyto vysoce fluorované imidazoliové soli byly připraveny zahříváním imidazolu s 2-(perfluorhexyl)ethyljodidem v ethyl-acetátu a následně v toluenu5.
Sloučeniny s dlouhými polyfluoralkylovými řetězci obsahujícími více než sedm perfluorovaných atomů uhlíku jsou typicky krystalické sloučeniny, což znemožňuje zvýšit fluorofilitu fluorových iontových kapalin pomocí stavebních bloků obsahujících více než sedm perfluorovaných atomů uhlíku. Naproti tomu sloučeniny s dlouhými řetězci na bázi perfluoretherů jsou kapalné i v případě vyššího počtu perfluorovaných atomů uhlíku v řetězci. Jejich fluorofilita nebyla dosud explicitně studována, ale je známo, že fluorofilita perfluorpolyetherových řetězců se značně blíží fluorofilitě perfluorovaných řetězců a monomery obsahující perfluorpolyetherové řetězce mají vlastnosti téměř identické s poly(tetrafluorethenem).
Perfluorované polyethery se typicky připravují oligomerizací nebo telomerizací perfluorovaných epoxidů jako jsou hexafluorpropen-l,2-oxid (HFPO) nebo tetrafluorethenoxid (TFEO). Volbou vhodného telogenu lze do molekuly perfluorpolyetheru zabudovat různé funkční skupiny, např. sulfonovou či esterovou funkci, případně terminálni atom jodu nebo dva vicinální atomy chloru umožňující následnou dehalogenaci za vzniku polymerizovatelných látek. Vznikající oligomery nebo telomery obsahují acylfluoridovou funkční skupinu, kterou je možno transformovat na estery, amidy, alkoholy nebo vinylethery. Hlavní nevýhodou esterů a amidů je jejich poměrně nízká hydrolytická stabilita, alkoholy vykazují vzhledem k přítomnosti silně elektronakceptomí perfluorpolyetherové skupiny nízkou nukleofílitu a modifikace vinyletherů adičními reakcemi vedou ke vzniku labilní
J
-CHF“ skupiny. Alkoholy na bázi perfluorpolyetherů lze transformovat na odpovídající allylethery, které dalšími modifikacemi poskytují fluorované látky s oxypropylovou spojkou, která je poměrně dlouhá, snižuje celkový obsah fluoru v molekule a tedy i fluorofilitu.
Vzhledem ke značné kyselosti seskupení -CF2CH2- a tendenci tohoto seskupení eliminovat HF v silně bazickém prostředí jsou vznik odpovídajích alkoholátů a jejich další transformace často problematické. Alkoholy obsahující perfluoralkylovou skupinu a methylenovou nebo ethylenovou spojku lze však poměrně snadno převést na odpovídající sloučeniny s dobrou odstupující skupinou, jako jsou estery sulfonových kyselin. Mezi nimi zaujímají výjimečné místo estery trifluormethansulfonové (TfOH) nebo heptafluorbutansulfonové (NfOH) kyseliny, jejichž vysoká reaktivita umožňuje i transformace jinak velmi málo reaktivních alkoholů s methylenovou spojkou
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody dosud známých polyfluoralkylovaných imidazoliových solí jako fluorových iontových kapalin, které spočívají v nízké fluorofilitě mono(polyfluoralkylovaných) solí nebo ve vysoké krystalinitě bis(polyfluoralkylovaných) solí, odstraňuje vynalezený nový způsob přípravy vysoce fluorovaných imidazoliových solí, který spočívá vtom, že jednou nebo oběma vysoce fluorovanými substituenty na imidazoliovém cykluje perfluorpolyetherový řetězec zakončený methylenovou spojkou.
Podstatou vynálezu je jedno- až třístupňová reakce imidazolu s triflátem nebo nonaflátem alkoholu, získaného redukcí oligomerů nebo telomerů hexafluorpropen-l,2-oxidu nebo tetrafluorethen-l,2-oxidu a následnou redukcí. Některé z těchto alkoholů jsou komerčně dostupné. Odpovídající trifláty nebo nonafláty jsou připraveny reakcí odpovídajícího alkoholu s anhydridem trifluormethansulfonové kyseliny (triflanhydridem) nebo s fluoridem heptafluorbutansulfonové kyseliny (nonaflylfluoridem) v přítomnosti vhodné organické báze, jako je pyridin nebo triethylamin.
I »
Při jednostupňovém provedení přípravy fluorových imidazoliových solí se reaguje imidazol s minimálně dvojnásobným přebytkem triflátu nebo nonaflátu alkoholu na bázi perfluorpolyetheru ve vhodném inertním rozpouštědle, např. toluenu nejprve při teplotě 50 > > 100 °C po dobu 1 4 48 h a poté při teplotě 80 4 150 °C po dobu 8 + 120 h. Vzniklá imidazoliová sůl obsahující dva polyfluorpolyetherové substituenty se izoluje po odfiltrováni nerozpustných solí oddělením spodní fluorové vrstvy a odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyljbenzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyltetrahydrofuranu),
1.2- dibromtetrafluorethanu, 1,1,2-trichlortrifluorethanu nebo 2,2-dichlor-l,l,l-trifluorethanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilní fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Při první variantě dvoustupňového provedení se podrobí imidazoliová sůl s dvěma polyfluorpolyetherovými substituenty, připravená výšeuvedeným jednostupňovým procesem, v druhém kroku metatezi s vhodnou anorganickou solí, např. amonium-hexafluorfosfátem, arnonium-tetrafluorborátem, jodidem sodným nebo lithium-bis(trifluormethylsulfonyl)imidem, ve vhodném rozpouštědle nebo rozpouštědlové směsi, typicky v acetonu nebo směsi aceton/voda při teplotě 20 -t 80 °C po dobu 1 a 10 h. Produkt se izoluje oddělením spodní fluorové vrstvy a odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyljbenzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyltetrahydrofuranu), 1,2-dibromtetrafluorethanu,
1.1.2- trichlortrifluorethanu nebo 2,2-dichlor-l,1,1 -trifluorethanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilní fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Pří druhé variantě dvoustupňového provedení se reaguje imidazol s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaflátu alkoholu na bázi perfluorpolyetheru ve vhodném inertním u/ v/ rozpouštědle, např. toluenu nebo acetonitrilu při teplotě 50 < 100 °C po dobu 1 * 48 h. Vzniklý imidazol se reaguje se reaguje s jiným triflátem nebo nonaflátem alkoholu na bázi < >/ perfluorpolyetheru ve vhodném inertním rozpouštědle, např. toluenu, při teplotě 80 4*150 ŮC ’ * po dobu 8 4*120 h. Vzniklá imidazoliová sůl obsahující dva různé polyfluorpolyetherové substituenty se izoluje po odfiltrování nerozpustných solí oddělením spodní fluorové vrstvy nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyl)benzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyltetrahydrofuranu),
1.2- dibromtetrafluorethanu, 1,1,2-trichlortrifiuorethanu nebo 2,2-dichlor-l ,1,1 -tri fiuo ret hanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilni fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Při třetí variantě dvoustupňového provedení se reaguje imidazol s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaílátu alkoholu na bázi perfluorpolyetheru ve vhodném inertním rozpouštědle, např. toluenu, při teplotě 50 *.100 °C po dobu 1 t 48 h. Vzniklý imidazol substituovaný jedním polyfluorpolyetherovým substituentem se reaguje s vhodným triflátem nebo nonaflátem vhodného polyfluorovaného alkoholu s jedno- nebo dvouuhlíkatou v/ nefluorovanou částí při teplotě 80 ť 150 °C po dobu 8 -t 120 h. Vzniklá imidazoliová sůl obsahující jeden polyfluorpolyetherový a jeden polyfluoralkylový substituent se izoluje po odfiltrování nerozpustných solí oddělením spodní fluorové vrstvy nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyl)benzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyhetrahydrofuranu), 1,2-dibromtetrafluorethanu,
1.1.2- trichlortrifluorethanu nebo 2,2-dichlor-l,l,l-trifluorethanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilní fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Při čtvrté variantě dvoustupňového provedení se reaguje imidazol s ekvivalentním množstvím vhodného triflátu nebo nonaílátu vhodného polyfluorovaného alkoholu s jedno- nebo dvouuhlíkatou nefluorovanou částí. Vzniklý polyfluoralkylovaný imidazol se v druhém kroku reaguje s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaílátu alkoholu na bázi perfluorpolyetheru ve vhodném inertním rozpouštědle, např. toluenu, při teplotě 80 150 °C
- 1 J po dobu 8 v* 120 h. Vzniklá imidazoliová sůl obsahující jeden polyfluorpolyetherový a jeden polyfluoralkylový substituent se izoluje po odfiltrování nerozpustných solí oddělením spodní fluorové vrstvy nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyl)benzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyltetrahydrofuranu),
1.2- dibromtetrafluorethanu, 1,1,2-trichlortrifluorethanu nebo 2,2-dichlor-l,l,l-tritluorethanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilní fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Při třístupňovém provedení se nejprve připraví druhou, třetí nebo čtvrtou variantou dvoustupňového procesu triflát nebo nonaflát 1,3-dialkylované imidazoliové solí, substituovaný buď na obou stranách polyfluorpolyetherovými řetězci, nebo na jedné straně polyfluorpolyetherovým řetězcem a na straně druhé polyfluoralkylovým řetězcem, Imidazoliová sůl se pak ve třetím stupni syntézy podrobí metatezi s vhodnou anorganickou solí, např. amonium-hexafluorfosfátem, amonium-tetrafluorborátem, jodidem sodným nebo lithium-bis(trifluormethyisulfonyl)imidem, ve vhodném rozpouštědle nebo rozpouštědlové směsi, typicky v acetonu nebo směsi aceton/voda, při teplotě 20 f 80 °C po dobu 1 -ť 10 h. Produkt se izoluje oddělením spodní fluorové vrstvy a odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce nebo extrakcí směsí fluorofilního rozpouštědla, typicky diethyletheru, (trifluormethyl)benzenu, perfluor(methylcyklohexanu), perfluor(2-butyitetrahydrofuranu),
1,2-dibromtetrafluorethanu, 1,1,2-trichlortrifluorethanu nebo 2,2-dichlor-l,l,1-trifluorethanu, a vody s následnou separací a vysušením fluorofilní fáze, odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce a případným závěrečným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy.
Příklad provedení j
Příklad 1.
TfO’
N^NH + 2C3F7O-CFCF2O-CF'OTf -► C^O-CFCFjO-CF^NýrN^CF-OCFzCFOCjFy ÓF3 cf3 cf3 CF3 cf3 cf3 2
Schéma l
Do baňky byl předložen toluen (10 ml), imidazol (0,67 g, 9,8 mmol) a 2,4,4,5,7,7,8,8,9,9,9undekafluor-2,5-bis(trifluormethyl)-3,6-dioxanonyl-triflát (1; 11,98 g; 19,6 mmol). Reakční směs byla zahřívána na 80 °C po dobu 8 h a poté na 120 °C po dobu 4 dnů. Po ochlazení byla spodní fluorová vrstva oddělena. Po odstranění zbytků rozpouštědel ve vakuu rotační olejové vývěvy (20 °C/10 Pa /24 h) byl získán l,3-bis[2,4,4,5,7,7,8,8,9,9,9-undekafluor-2,5-bis(trifluormethyl)-3,6-dioxanonyl]imidazolium-triflát (2, 8,45 g 75,6 %) jako žlutá vysoce viskozní kapalina. ’H NMR (300 MHz, aceton-^): δ 5,66 m, 4H; 8,19 m, 2H; 9,87 m, 1H. I9F NMR (282 MHz, aceton-í/6): δ -77,3 dm, 2F, VF.F - 155 Hz; -78,4 s, 3F; -79,5 m, 6F; -80,4 dm, 2F, VF-f = 140 Hz; -80,6 dm, 2F, U-f = 140 Hz; -81,2 m, 6F; -81,3 m, 6F; -81,6 dm, 2F, U-f =
155 Hz; -129,3 m, 4F; -134,8 m, 2F; -144,2 m, 2F. ,3C NMR (75 MHz, aceton-^): δ 49,6 d,
2C, 2Jc-f= 20,1 Hz; 100 -126 m, 160; 120,3 q, 1C, 'jc.F = 316,8; 125,9 s, 2C; 141,2 s, 1C.
Příklad 2.
N^NH + C3F7O-(CFCF2O)3-CF^OTf čf3
I cf3
C3F7OíCFCF2O)3-CF njy cf3 cf3
CF3(CF2£ .OTf —►
TfO' '-x x^/(CF2)5CF3
C3F70(CFCF20)3-CF Ν,' + ',Ν
CF3 cf3 6 nh4pf6 [PFeJC3F70(CFCF20)3'CF'^N'^N^(CF2}5CF3 cf3 cf3 7
Schéma 2
A. Do baňky byl předložen toluen (10 ml), imidazol (0,69 g, 10,2 mmol) a 2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,14,15,15,15-heptadekafluor-2,5,8,11 -tetrakis(trifluormethyl)-3,6,9,12-tetraoxanonyl-triflát (3, 9,65 g, 10,2 mmol). Reakční směs byla zahřívána na 80 °C po dobu 16 h. Po ochlazení byly ze vzniklé heterogenní směsi odfiltrovány nerozpustné soli. Oddělením spodní fluorové vrstvy byl získán 1-(2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,14,15,15,15heptadekafluor-2,5,8,ll-tetrakis(trifluormethyl)-3,6,9,12-tetraoxanonyl]imidazol (4, 6,89 g,
78,2 %) jako nažloutlá kapalina. 'H NMR (300 MHz, aceton-r/g): δ 5,21 d, 2H, 3JF-h - 19,1 Hz; 7,00 m, 1H; 7,22 m, 1H; 7,68 s, 1H. I9F NMR (282 MHz, aceton-r/g): δ -77,3 ta-81,8, m, 8F; -79,2 to-79,8, m, 9F; -81,2, m, 3F; -81,7, m, 3F; -129,3, m, 2F; -134,8, m, 1F; -144,8, m, 3F.
B. Do baňky byl předložen toluen (10 ml), polyfluorovaný imidazol 4 (4,25 g, 4,92 mmol) a 3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,8-tridekafluoroktyl-triflát (5, 2,45 g, 4,94 mmol). Reakční směs byla zahřívána na 120 °C po dobu 4 dnů. Oddělením spodní fluorové vrstvy po ochlazení byl získán 1 -(2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,14,15,15,15-heptadekafluor-2,5,8,11 -tetrakis(trifluormethyl)-3,6,9,12-tetraoxanonyl]-3-(3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,8-tridekaíluoroktyl)imidazolium-triflát (6, 5,86 g, 87,5 %) jako nahnědlá voskovitá látka. 'H NMR (300 MHz, aceton-c/g): δ 3,19 tt, 2H, U-h - 19,00 Hz, VH-h = 6,70 Hz; 5,041, 2H, VH-h = 6,70 Hz; 5,70 d, 2H, 'VF.H = 19,03 Hz; 8,05 m, 1H„ 8,21 m, 1H; 9,69 s, 1H. I9F NMR (282 MHz, aceton-^): δ -77,1 to -81,6, m, 8F; -78,4 s, 3F; -79,1 to -79,7, m, 9F; -81,1, m, 3F; -81,5, m, 3F; -113,4 m, 2F;
-121,4 m, 2F; -122,4 m, 2F; -123,1 m, 2F; -125,7 m, 2F; -129,2, m, 2F; -135,0, m, 1F; -144,8, m, 3F.
C. Bis(polyfluoralkylovaný) triflát 6 (1,33 g, 0,98 mmol) byl rozpuštěn v acetonu (100 mi). K tomuto roztoku byl přidán roztok amonium-hexafluorfosfátu (1,66 g, 10,2 mmol) v demineralizované vodě (40 ml). Vzniklá směs byla míchána 5 h při pokojové teplotě (25 °C). Ze vzniklé směsi byl odstraněn aceton odpařením na vakuové odparce (40 °C/5 kPa/1 h). Směs byla extrahována 1,2-dibromtetrafluorethanem (50 ml), organická fáze byla pečlivě promyta demineralizovanou vodou (3 x 50 ml) a vysušena bezv. MgSOzi. Odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce (40 °C/5 kPa/1 h) a následným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy (20 °C/10 Pa /24 h) byl získán 1-(2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,14,15,15,15-heptadekafluor-2,5,8,l 1 -tetrakis(trifluormethyl)-3,6,9,12-tetraoxanonyl]-3-(3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,8-tridekafluoroktyl)imidazoliumhexafluorfosfát (7, 1,19 g, 88,9 %) jako nahnědlá voskovitá látka. 'H NMR (300 MHz, aceton-í/β): δ 3,16 tt, 2H, VF-h = 18,86 Hz, VH-h = 6,68 Hz; 5,011,2H, VH-h = 6,68 Hz; 5,66 d, 2H, 3Jf.h= 19,01 Hz; 8,03 m, 1H,; 8,20 m, 1H; 9,66 s, 1H. 19F NMR (282 MHz, acetony í/6): δ -71,4 d, 6F, VP.F- 707 Hz; -77,2 to-81,8, m, 8F; -79,2 to-79,8, m, 9F; -81,2, m, 3F; -81,7, m, 3F; -113,6 m, 2F; -121,5 m, 2F; -122,4 m, 2F; -123,1 m, 2F; -125,7 m, 2F; -129,2, m, 2F; -135,2, m, 1F; -144,8, m, 3F.
Příklad 3.
N^NH + CClF2CCIFCF2O-CF^OTf
W Ar
CCIFoCCIFCFjO-CF^N^N cf3 d
CF3OCF2CF2OCF2^OTf
TfO' M| ;
Tf2NLi
CCIF2CCIFCF2O-CF'^N,''+';N^CF2OCF2CF2OCF3 -----[Tf2N]‘
CCIF2CCIFCF2O-Cf'N^'N^CF2OCF2CF2OCF3 12
Scheme 3
A. Do baňky byl předložen toluen (10 ml), imidazol (0,68 g, 10,1 mmol) a 5,6-dichlor-
2,4,4,5,6,6-hexafluor-2-(trifluormethyl)-3-oxahexyl-triflát (8, 4,86 g, 10,1 mmol). Reakční směs byla zahřívána na 80 °C po dobu 16 h. Po ochlazení byly ze vzniklé heterogenní směsi odfiltrovány nerozpustné soli. Oddělením spodní fluorové vrstvy byl získán l-[5,6-dichlor-
2.4.4.5.6.6- hexafluor-2-(trifluormethy!)-3-oxahexyl]imidazol (9, 3,01 g, 74,6 %) jako nažloutlá kapalina, *H NMR (300 MHz, aceton-^): δ 5,16 d, 2H, 3JF.H = 18,9 Hz; 6,98 m, 1H; 7,21 m, 1H; 7,65 s, 1H. 19F NMR (282 MHz, aceton-^): δ -64,4, dq, 1F, VF-f = 136 Hz, 3/F.F - 12 Hz; -65,5, dq, 1F, 2JF-f = 136 Hz,VF-f = U Hz; -75,1, ddm, 1F, VF.F= 143 Hz, JF-f= 12 Hz; -81,6, dm, 1F, VF.F = 143 Hz; -83,2, s, 3F; -131,4, d, 1F, JF.F = 40 Hz; -136,3, m, 1F.
B. Do baňky byl předložen toluen (5 ml), polyfluorovaný imidazol 9 (1,19 g, 2,98 mmol) a
2,2,4,4,5,5,7,7,7-nonafluor-3,6-dioxaheptyl-triflát (10, 1,24 g, 2,99 mmol), Reakční směs byla zahřívána na 100 °C po dobu 4 dnů. Oddělením spodní fluorové vrstvy po ochlazení byl získán i ------------------------i l-[5,6-dichlor-2,4,4,5,6,6-hexafluor-2-(trifluormethyl)-3-oxahexyl]-3(2,2,4,4,5,5,7,7,7-nonafluor-3,6-dioxaheptyl)imidazolium-trÍflát (11, 2,19 g, 90,3 %) jako nažloutlý olej. 'H NMR (300 MHz, aceton-G,): δ 5,62 d, 2H, 3Jf.h = 18,55 Hz; 5,83 t, 2H, U.H = 16,28 Hz; 8,23 m, 1H; 8,36 m, 1H; 9,82 s, 1H. I9F NMR (282 MHz, aceton-t/6): δ -52,1, t, 3JF-f = 8 Hz; -64,8, dq, 1F, 2JF.F = 136 Hz, 3JF-f= 12 Hz; -65,9, dq, 1F, 2JF.F - 136 Hz, U.F= 11 Hz; -75,6, ddm, 1F, 2JF.F = 143 Hz, ,/F.F = 12 Hz; -78,2 s, 3F; -82,1, dm, 1F, 2./F.F = 143 Hz; -83,6, s, 3F; -111,7, m, 2F; -121,8, m, 2F; -127,8, m, 2F; -132,2, d, 1F, JF.F = 40 Hz; -136,8, m, 1F.
C. Bis(polyfluoralkylovaný) triflát 11 (0,83 g, 1,02 mmol) byl rozpuštěn v 3:1 směsi aceton/demineralizovaná voda (100 ml). K tomuto roztoku byl přidán pevný lithium* bis(trifluormethylsulfonyl)imid (2,93 g, 10,2 mmol). Vzniklá směs byla zahřívána 5 h k refluxu. Ze vzniklé směsi byl odstraněn aceton odpařením na vakuové odparce (40 °C/5 kPa/1 h). Směs byla extrahována 1,2-dibromtetrafluorethanem (50 ml), organická fáze byla pečlivě promyta demineralizovanou vodou (3 x 50 ml) a vysušena bezv. MgSCfy Odpařením rozpouštědla na rotační vakuové odparce (40 °C/5 kPa/1 h) a následným odstraněním zbytků rozpouštědla ve vakuu rotační olejové vývěvy (20 °C/10 Pa /24 h) byl získán l-[5,6-dichlor-
2.4.4.5.6.6- hexafluor-2-(trifluormethyl)-3-oxahexyl]-3-(2,2,4,4,5,5,7,7,7-nonafluor-3,6dioxaheptyl)imidazolium-bis(trifluormethylsulfonyl)imid (11, 0,89 g, 93 %) jako nažloutlý olej. *H NMR (300 MHz, aceton-^): δ 5,64 d, 2H, 3./F.H= 17.85 Hz; 5,85 t, 2H, VF-h= 16,22 Hz; 8,25 m, 1H; 8,38 m, 1H; 9,85 s, 1H, l9F NMR (282 MHz, aceton-^): δ -52,1, t, VF.F= 8 Hz; -64,8, dq, 1F, 2./F-f = 136 Hz, VF.F= 12 Hz; -65,9, dq, IF, U-f = 136 Hz, 3JF.F= 11 Hz; -75,6, ddm, 1F, 2JF-f = 143 Hz, Jf.f = 12 Hz; -78,9 s, 6F; -82,1, dm, 1F, 2JF.F - 143 Hz; -83,6, s, 3F; -111,9, m, 2F; -121,9, m, 2F; -127,8, m, 2F; -132,2, d, 1F, Λ-f - 40 Hz; -136,9, m, 1F.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný jako nový typ recyklovatelných hydrofobnich iontových kapalin nebo jako iontové reakční medium pro vysoce fluorované sloučeniny. Další možné aplikace zahrnují použití jako elektrolyt pro hydrofobní sloučeniny při elektrolytických aplikacích, dále jako katalyzátor fázového přenosu mezi hydrofilním a fluorofilním nebo lipofilním a fluorofilním prostředím atd.
Literatura
1. H. Heitzman, B.A. Young, D.J. Rausch, P. Rickert, D.C. Stepinski, M.L. Dietz, Talanta 69 (2006) 527-531.
2. M.J. Muldoon, S.N.V.K. Akí, J.L. Anderson, J.K. Dixon, J.F. Brennecke, J. Phys. Chem. B 111 (2007)9001-9009.
3. A. Vidíš, G. Laurenczy, E. Kusters, G. Sedelmeier, P.J. Dyson, J. Phys. Org, Chem. 20 (2007)109-114.
4. T.L. Merrigan, E.D. Bates, S.C. Dorman, J.H. Davis, Jr., Chem. Commun. (2000) 2052.
5. L. Xu, W. Chen, J.F. Bickley, A. Steiner, J. Xiao, J. Organomet. Chem. 598 (2000) 409416.
Claims (7)
1. Způsob přípravy fluorových iontových kapalin na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitouýsef vyznačují tím, že se reaguje imidazol striflátem nebo nonaflátem alkoholu obsahující vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový řetězec za vzniku fluorovaného imidazolu, který se následně reaguje opět s triflátem nebo nonaflátem alkoholu obsahující vysoce fluorovaný polyetherový nebo alkylový řetězec za vzniku fluorované imidazoliové soli, přičemž alespoň jeden z obou fluorovaných řetězců jť polyetherový, a následně se provede metateze triflátového aniontu vhodnou anorganickou solí jako je amonium-tetrafluorborát, amonium-hexafluorfosfát, lithium-bisfínfluormethy lsulfony l)imid nebo jodid sodný.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že obě reakce se provádějí následně v jedné baňce s využitím dvojnásobného přebytku triflátu nebo nonaflátu alkoholu obsahujícího vysoce fluorovaný polyetherový řetězec na bázi oligomeru nebo telomeru hexafluorpropen-1,2-oxidu nebo tetrafluorethenoxidu.
3. Způsob podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že se následně provede metateze triflátového aniontu vhodnou anorganickou solí jako je amonium-tetrafluorborát, amonium-hexafluorfosfát, lithium-bis(trifluormethylsulfonyl)imid nebo jodid sodný.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nejprve provede reakce imidazolu s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaflátu alkoholu obsahujícího vysoce fluorovaný polyetherový řetězec na bázi oligomeru nebo telomeru hexafluorpropen-1,2oxidu nebo tetrafluorethenoxidu a vzniklý polyfluorovaný imidazol se v druhém kroku reaguje s ekvivalentním množstvím jiného triflátu nebo nonaflátu alkoholu obsahujícího vysoce fluorovaný polyetherový řetězec na bázi oligomeru nebo telomeru hexafluorpropen-1,2-oxidu nebo tetrafluorethenoxidu.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nejprve provede reakce imidazolu s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaflátu alkoholu obsahujícího vysoce fluorovaný polyetherový řetězec na bázi oligomeru nebo telomeru hexafluorpropen-1,2oxidu nebo tetrafluorethenoxidu a vzniklý polyfluorovaný imidazol se v druhém kroku reaguje s ekvivalentním množstvím triflátu nebo nonaflátu alkoholu obsahujícího perfluoralkylový řetězec a jedno- nebo dvouuhlíkatou nefluorovanou spojku.
6. Způsob podle nároků 1 a 4, vyznačující se tím, že se následně provede metateze triflátového aniontu vhodnou anorganickou solí jako je amonium-tetrafluorborát, amonium-hexafluorfosfát, lithium-bis(trifluormethylsulfonyl)imid nebo jodid sodný.
7. Způsob podle nároků 1 a 5, vyznačující se tím, že se následně provede metateze triflátového aniontu vhodnou anorganickou solí jako je amonium-tetrafluorborát, amonium-hexafluorfosfát, lithium-bis(trifluormethylsulfonyl)imid nebo jodid sodný.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20090007A CZ301543B6 (cs) | 2009-01-12 | 2009-01-12 | Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20090007A CZ301543B6 (cs) | 2009-01-12 | 2009-01-12 | Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20097A3 true CZ20097A3 (cs) | 2010-04-07 |
CZ301543B6 CZ301543B6 (cs) | 2010-04-07 |
Family
ID=42062734
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20090007A CZ301543B6 (cs) | 2009-01-12 | 2009-01-12 | Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ301543B6 (cs) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2757850B1 (fr) * | 1996-12-27 | 1999-04-16 | Inst Francais Du Petrole | Procede ameliore pour la condensation dienique dite reaction de diels-alder |
US7544813B2 (en) * | 2005-09-22 | 2009-06-09 | E.I. Du Pont De Nemours And Company | Ionic liquids |
US7495144B2 (en) * | 2006-03-24 | 2009-02-24 | Chevron U.S.A. Inc. | Alkylation process using an alkyl halide promoted ionic liquid catalyst |
-
2009
- 2009-01-12 CZ CZ20090007A patent/CZ301543B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ301543B6 (cs) | 2010-04-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Mateus et al. | Synthesis and properties of tetra-alkyl-dimethylguanidinium salts as a potential new generation of ionic liquids | |
KR101370745B1 (ko) | 이온성 액체 | |
EP2417184B1 (en) | Process for the manufacture of functional pfpe derivative | |
KR101413775B1 (ko) | 플루오로알칸 유도체, 겔화제 및 겔상 조성물 | |
JP5157453B2 (ja) | N−Rf基含有へテロ芳香環化合物の製造法 | |
JPH06128216A (ja) | ペルフルオロアルコキシスルホン酸化合物の製造法 | |
KR20180048653A (ko) | 화합물 불소화 공정 | |
JP2004175667A (ja) | オニウム塩 | |
EP2943456B1 (en) | Quarternary ammonium perfluoroalkoxy salts for preparation of perfluoropolyethers | |
US9944593B2 (en) | Process for the synthesis of fluoralkyl sulfonate salts | |
KR101090547B1 (ko) | 제4급 암모늄염 | |
RU2351601C2 (ru) | Ионные жидкости, содержащие анионы [n(cf3)2]- | |
CZ20097A3 (cs) | Fluorové iontové kapaliny na bázi imidazoliových solí s vysokou fluorofilitou | |
EP2714655B1 (en) | Allyl ether-terminated fluoroalkanesulfinic acids, salts thereof, and a method of making the same | |
KR101316971B1 (ko) | 함불소 n-알킬술포닐이미드 화합물 및 그 제조 방법, 그리고 이온성 화합물의 제조 방법 | |
CN1938322A (zh) | 含有氟代烷基三氟硼酸根阴离子的离子液体 | |
US20120184763A1 (en) | Method for producing perfluorosulfonic acid having ether structure and derivative thereof, and surfactant containing fluorine-containing ether sulfonic acid compound and derivative thereof | |
CN112062670B (zh) | 一种氟化试剂及脱氧氟化方法 | |
Blesic et al. | Fluorinated Ionic Liquids: Syntheses, Properties, and Applications | |
Alhanash | Development of asymmetric ammonium-based room temperature ionic liquids | |
KR101784806B1 (ko) | 상온 이온성 액체, 이의 제조방법 및 이를 이용한 2-아지도알콜의 합성방법 | |
JP4457212B2 (ja) | 含フッ素エーテルの製造方法 | |
WO2021106468A1 (ja) | 含フッ素アニオン性界面活性剤 | |
PL215469B1 (pl) | Symetryczne związki powierzchniowo czynne pochodne chiralnego mentolu oraz sposób ich wytwarzania | |
US20130178628A1 (en) | Fluoroalkylfluorophosphorane adducts |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20140112 |