CZ2009669A3 - Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby - Google Patents

Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2009669A3
CZ2009669A3 CZ20090669A CZ2009669A CZ2009669A3 CZ 2009669 A3 CZ2009669 A3 CZ 2009669A3 CZ 20090669 A CZ20090669 A CZ 20090669A CZ 2009669 A CZ2009669 A CZ 2009669A CZ 2009669 A3 CZ2009669 A3 CZ 2009669A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
commemorative
base
ash
base glass
Prior art date
Application number
CZ20090669A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ303907B6 (cs
Inventor
Novák@Dalibor
Original Assignee
Novák@Dalibor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=44144975&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ2009669(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Novák@Dalibor filed Critical Novák@Dalibor
Priority to CZ20090669A priority Critical patent/CZ303907B6/cs
Publication of CZ2009669A3 publication Critical patent/CZ2009669A3/cs
Publication of CZ303907B6 publication Critical patent/CZ303907B6/cs

Links

Landscapes

  • Adornments (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

Sklenený pietní predmet (1) bez vnitrní dutiny obsahuje masivní základní sklo (2), ciré, bezbarvé, pruhledné nebo prusvitné, vhodné pro sklárské rucní zpracování, do nehož je vtaven památecní pietní prvek (3) z popela (4) ze zpopelnených ostatku lidí nebo zvírat, který dále muže obsahovat od základního skla (2) barevne ci sytostne odlišné materiály, a/nebo tyto materiály mohou být zataveny dovnitr základního skla (2), mimo pietního prvku (3), prípadne i na cásti povrchu pietního predmetu (1). Zpusob výroby tohoto skleneného pietního prvku se provádí nabalením a/nebo vložením a/nebo nasypáním práškového popela (4), prípadne od základního skla (2) barevne ci sytostne odlišné materiály, na jeden predehrátý povrch skloviny základního skla (2), poté se provádí jejich zatavování do povrchu skloviny. Následuje nejméne jedno prejímání ci podejmutí sklovinou základního skla (2). Poté se provádí tvarování hutní sklárskou technikou a/nebo rucní foukání a/nebo tvarování sklárským náradím do konecného tvaru skleneného pietního predmetu (1), který se vychladí, prípadne se jeho vnejší povrch zušlechtuje sklárskými technikami.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká skleněného pietního předmětu pro důstojné uchování památky ze zpopelněných ostatků lidí, případně zpopelněných ostatků zvířat.
Vynález se také týká způsobu výroby skleněného pietního předmětu pro důstojné uchování památky ze zpopelněných ostatků lidí, případně zpopelněných ostatků zvířat, který se nejprve vytvaruje a po skončení tvarování se konečný výrobek vychladí,
Dosavadní stav techniky
Existuje mnoho možnosti, vynálezů a užitných vzorů zabývajících se uchování popela ze zpopelněných ostatků lidí, v poslední době i zvířat. Existuje mnoho řešení uren, kolumbárií, úložných schránek z různých materiálů, jako je kov, dřevo, plast. V poslední době se objevují skleněné urny, které jsou řešeny tvarově jako většina uren z jiných materiálů, tj. jedná se o duté nádoby s víkem, zhotovené z neprůhledného materiálu, aby ostatky z estetického hlediska nebyly viditelné.
Např. v CZ UV 14 752 je popsána nádoba na ostatky z žárového pohřbu, která je umístěna v úředních schránkách, a která je tvořena pevným dnem, opatřeným stěnami a víkem, které jsou vytvořeny z roztavené a pomalu ochlazené a tedy krystalizované křemičitanové horniny. Víko může být opařeno uzamykatelným uzávěrem. Dno nádoby může být opatřeno úchyty pro připojení k pevnému základu.
VCZ UV 17 451 je popsána skleněná dutá urna, sestávající z tělesa urny a dále z nejméně jedné vrstvy kovu, nanesené nejméně na jednu stranu tělesa, dle příkladů provedení se nanáší vrstva kovu na povrch skla vakuově. Účelem je zřejmě zneprůhledněni skla a barevný efekt skleněné urny.
Obdobné je řešení dle CZ UV 11 578 pro urnu pro uložení zpopelněných ostatků, tvořená skleněnou nádobou s těsně uzavřeným hrdlem, tedy dutou skleněnou nádobou s hrdlem. Vnitřní povrch této skleněné nádoby a/nebo její uzávěr je alespoň na své části opatřen částečně neprůhlednou a/nebo průsvitnou vrstvou materiálu, tvořenou výhodně kovovým povlakem, který se dle příkladů provedení aplikuje naparováním kovu na skleněný povrch.
Využití skleněných uren přináší vizuální zlepšení dosud užívaných uren a též jejich lepší cenovou dostupnost. Nevýhodou dosud známých řešení skleněných uren je, že pro uchování zpopelněných ostatků jsou používány skleněné neprůhledné duté nádoby s víkem, většinou tenkostěnné o tloušťce stěny obvyklé u užitkového skla, tj. několik mm, maximálně do 10 mm, které při neopatrném zacházení mohou podlehnout destrukci. Většinou není u těchto uren dlouhodobě zajištěna jejich těsnost.
Podstata technického řešení
Nevýhody stávajícího stavu techniky se omezí, případně odstraní, u skleněného pietního předmětu pro důstojné uchování památky ze zpopelněných ostatků lidi, případně zpopelněných ostatků zvířat, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že skleněný pietní předmět bez vnitřní dutiny je vytvořen z masivního základního skla, kterým je sklo čiré, bezbarvé, průhledné nebo průsvitné, a je vybráno ze skupiny, zahrnující sklo křišťálové, sodnodraselné, barnaté, olovnaté, bezolovnaté, bezbarnaté, borosilikátové nebo biologicky rozložitelné sklo. Vnitřek masivního základního skla obsahuje památeční pietní prvek, který je vytvořený ze zataveného práškového popela ze zpopelněných ostatků lidí nebo zvířat, a který je barevně či sytostně odlišný od základního skla, přednostně bělavý a obsahující ve svém bezprostředním okolí bublinky.
Hlavní výhodou je nový výrobek originálního vzhledu, sloužící jako skleněná urna, uchovávající důstojně a bezpečně popel z kremačních ostatků lidí, případně zvířat, kterou je možno vystavit v interiéru i exteriéru, je možno jej využít i jako ozdobného dekorativního skla, nebo ozdobnického skla pro použití jakožto šperku. Pietní předmět zhotovený z čirého, bezbarvého průhledného nebo průsvitného základního skla, masivního a tedy bez vnitřních dutin, působí v tloušťce skla jako skleněná čočka. Základní sklo je vybráno z cenově dostupných skel, optimálních vlastností, vhodných pro ruční sklářské zpracování. Skleněný pietní předmět obsahuje pietní prvek. Průhlednost základního skla pomáhá zvýraznit pietní prvek, který obsahuje popel z kremačních ostatků, který je do základního skla esteticky, a bezpečné zataven, čímž splňuje podmínky pro dlouhodobé uchování památky. Je zcela zabráněno přístupu vzduchu ke zpopelněným ostatkům. Skleněný předmět může mít velmi malé rozměry a je cenově dostupný, je možno z jednoho popela z kremačního ostatku vytvořit několik pietních předmětů pro více zájemců. Mimoto uchování popela ve skleněném pietním předmětu může být pro některé zúčastněné decentní v soukromém smyslu, protože se jedná o uchování památky, kdy památeční předmět není vystavován veřejně. Tento skleněný pietní předmět zajišťuje technické, estetické a hygienické požadavky na urnu.
Pro vizuiálni zvýraznění pietního prvku se zataveným popelem je výhodné, když skleněný pietní předmět dále obsahuje od základního skla barevně či sytostně odlišné materiály, vybrané ze skupiny, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu, drcené střípky skla, opakni sklo, přírodní minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy, případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty, které jsou vloženy a/nebo zataveny do masivního základního skla uvnitř pietního
předmětu, a to společně se zataveným práškovým popelem ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat, jakožto součást pietniho prvku, a/nebo mimo zatavený práškový popel pietního prvku, případně i na části povrchu pietniho předmětu.
Při použití zatavované skleněné frity a/nebo zatavených střípků skla, barevně či sytostně odlišné od základního skla, je výhodné, když vykazují maximální rozdíl Δ a 2o-3oooc= ± 0,8.10'6 K koeficientu střední délkové teplotní roztažnosti vzhledem k základním sklu pietniho předmětu, z důvodu eliminace deformací na styku se základním sklem.
Výhodná je možnost využití luminiscence u skleněného pietního předmětu, t.j. když po zataveni v základním skle vykazují luminiscenci od základního skla barevně či sytostně odlišné materiály, vybrané ze skupiny obsahující nejméně jednu skleněnou fritu, drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy, případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty.
Ve výhodném uskutečnění je skleněný pietni předmět vytvořený v libovolném vhodném pietním tvaru z masivního skla, kterým je např. pietni slza, pyramida, svícen, olejová lampička, těžítko, plaketa, plastika, přívěsek, případně další ozdobnické předměty.
Dále je výhodné, když skleněný pietni předmět má, alespoň část a/nebo celý vnější povrch, zušlechtěn alespoň jednou zdobící technikou, vybranou ze skupiny pokovování, malováni, potisk, obtisk, tisk, malování, rytí, broušení, lakování, matováni, pískováni, lisování, nanášení keramických a/nebo sklokeramických vrstev či povlaků, hutní zdobení nebo leštění vnějšího povrchu. Zušlechťovacími technikami skleněný pietni předmět získává další ozdobné vlastnosti a zvyšuje tak důstojnost tohoto památečního předmětu.
Rovněž je výhodné, když skleněný pietni předmět je opatřen na alespoň části vnějšího povrchu alfanumerickými údaji, daty, informacemi, citáty, poezií, fotografiemi a vyobrazeními, vztahující se ke zpopelněným ostatkům lidí, případně zvířat.
Mimoto je výhodné když skleněný pietni předmět má vnější povrch opatřen ochrannou vrstvou proti vnějším vlivům a/nebo má vnější povrch zušlechtěn proti vnějším vlivům, což zvyšuje jeho životnost.
Vynález se týká též způsobu výroby skleněného pietního předmětu podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že základní sklo, kterým je sklo čiré, bezbarvé, průhledné nebo průsvitné a vybrané ze skupiny, zahrnující sklo křišťálové, sodnodraselné, barnaté, olovnaté, bezolovnaté, bezbarnaté, borosilikátové nebo biologicky rozložitelné sklo, se převede do tvárného stavu skloviny alespoň na vnějším povrchu nebo v celé hmotě skloviny. Následně se na jeden předehřátý povrch skloviny základního skla, nejméně jednou nabalí a /nebo nasype a /nebo vloží práškový popel ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat, s výhodou předem předehřátý. Tento popel se začlení do povrchu
skloviny. Poté se zatavuje popel do základního skla při teplotě a po dobu, než dojde ke zbělání popela. Takto získaný povrch skloviny s popelem se dále nejméně jednou převrství další vrstvou základního skla a případně nejméně jednou podejme další vrstvou základního skla. Poté se provádí tvarování do konečného tvaru pietniho předmětu, hutní sklářskou technikou ručního foukáni a/nebo svalováni do sklářské formy a/nebo prostřednictvím sklářského nářadí.
Hlavní výhodou způsobu výroby skleněného pietniho předmětu je bezpečné uchování popela z kremačních ostatků, převážně ruční zpracování a využití vhodných sklářských technik, které zaručuje výrobu skleněného pietniho předmětu rychle a v cenové dostupnosti, v originálním opakovatelném provedení a v malém množství, přičemž při ručním zpracování je možno volit požadovaný tvar výrobku a požadovaný tvar pietniho prvku. Opakovaným přejímáním (prevrstvováním) a podjimáním ( nanášením dalších vrstev na spodní část) pietniho prvku se zataveným popelem, minimálně jednou vrstvou a přednostně několika vrstvami základního skla, se zabezpečuje účinná ochrana památečního prvku, a ochrana jeho obsahu před vnějšími vlivy, mechanickými a klimatickými, po dlouhou dobu. U skleněných předmětů, pokud se nepoškodí mechanicky, se uvádí trvalost po několik desítek i stovek let.
Zvýraznění pietniho prvek obsahujícího popel se provádí tak, že se vytvoří směs, z práškového popela ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat a z barevně či sytostné odlišných materiálů od základního skla, které jsou vybrané ze skupiny, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu, drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy případné jejich imitace a jiné dekorativní předměty. Získaná směs se nejméně jednou nabalí a/nebo nasype a/nebo uloží na jeden předehřátý povrch skloviny základního skla, tato směs se začlení do povrchu skloviny, a poté se zatavuje do tohoto povrchu základního skla po dobu než dojde ke zběláni popela. Takto získaný povrch skleněného předtvaru s touto směsí se následně nejméně jednou převrství další vrstvou základního skla a případně nejméně jednou podejme další vrstvou základního skla. Načež se provádí tvarováni do konečného tvaru pietniho předmětu hutní sklářskou technikou ručního foukání a/nebo svalováni do sklářské formy a/nebo použitím sklářského nářadí.
Je také možné, že se zataví mimo pietní prvek se zataveným popelem, a to dovnitř základního skla a/nebo alespoň na část povrchu základního skla, materiály, od základního skla barevně či sytostné odlišné, vybrané ze skupiny materiálů, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu, drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty.
Pro zvýšení hodnoty skleněného pietniho předmětu je výhodné, když alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu se zušlechťuje alespoň jednou zdobící technikou, vybranou ze skupiny pokovování, malování, potisk, obtisk, tisk, malování, rytí, broušení, lakování, matování, pískování, lisování, nanášení keramických 5 a/nebo sklokeramických vrstev či povlaků na vnější povrch, hutní zdobení, leštění vnějšího povrchu. Výhodně se může opatřit alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu ochrannou vrstvou proti vnějším vlivům a/nebo má vnější povrch zušlechtěn proti vnějším vlivům. S výhodou se může opatřit alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu alfanumerickými údaji, daty, informacemi, citáty, 10 poezií, fotografiemi a vyobrazeními, vztahující se ke zpopelněným ostatkům lidi, případně zvířat.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podrobně popsán dále na příkladných provedeních, blíže objasněných prostřednictvím schematických výkresů, z nichž je zobrazen na obr. 1a náběr základní sklovíny na sklářskou píšťalu, obr. 1b připravený popel a skleněná frita na podložce, obr. 1c ohřívání nabalené směsi popela a skleněné frity na žhavé baňce sklovíny, obr. 1d přejmutí baňky se směsí popela a frity další vrstvou základního skla a její tvarování, obr. 1e tvarování konečného tvaru s kopnou na píšťale, obr. 1f skleněný pietní předmět ve tvaru koule se spirálovitým pietním prvkem, obr. 1g skleněný pietní předmět vejčitého tvaru s fantazijním pietním prvkem, 25 obr. 1h skleněný pietní předmět vejčitého tvaru se spirálovitým pietním prvkem, obr. 1i skleněný pietní předmět ve tvaru památeční slzy se spirálovitě fantazijním pietním prvkem;
obr. 2a náběr základní sklovíny na sklářskou píšťalu, obr. 2b připravený popel a skleněná luminiscenční frita na podložce, obr. 2c ohřívání nabalené směsi popela a skleněné frity na žhavé baňce sklovíny, obr. 2d přejmutí baňky se směsí popela a frity další vrstvou základního skla a její tvarování, obr. 2e tvarování konečného tvaru s kopnou na píšťale, obr. 2f hutni tvarování pomocí sklářského nářadí, obr. 2g hutní tvarování pomocí skleněných nálepů ze základního skla, obr. 2h skleněný pietní předmět ve tvaru svícnu na podložce s nalepenou miskou;
obr. 3a náběr žhavé základní skloviny na sklářskou tyč s koulí, obr. 3b sklářská forma, obr. 3c sklářská forma s nalitou sklovinou, obr. 3d nasypání popela na povrch skloviny ve sklářské formě, obr. 3e použití sklářského nářadí na tvarováni pietniho prvku, obr. 3f přejímání další vrstvou žhavé skloviny, obr. 3g uhlazení povrchu skloviny ve sklářské formě, obr. 3g skleněný pietní předmět ve tvaru pyramidy;
obr. 4a uchopení studeně trubice skla sklářskou pinzetou, obr. 4b prohřátí trubice do tvaru baňky, obr. 4c malé množství popela, minerálů a stříbra, obr. 4d nabalení popela, minerálů a stříbra na povrch skloviny baňky, obr. 4e navíjení další vrstvou základního skla ve tvaru nitě skla, obr. 4f prohřivání převrstvené baňky plamenem, obr. 4g tvarování baňky skloviny a obr. 4h skleněný pietní předmět ve tvaru skleněného přívěsku.
Příklady provedení technického řešeni
Příklad 1
Obr. 1a - 1e
Jakožto důstojné řešení památky na život zesnulého, pro více blízkých osob, jsou určeny skleněné pietní předměty 1, v tomto příkladném provedení vyobrazeny na obr. 1f až 1e. Skleněné pietní předměty 1 jsou zhotoveny z masivního základního skla 2 bez vnitřní dutiny. Základním sklem 2 je sodnodraselné křišťálové bezbarvé transparentní sklo. Uvnitř masivního základního skla 2 se nachází pietní prvek 3, vytvořený zatavením malého množství popela 4 ze zpopelněných ostatků zesnulého do bezbarvého základního skla 2. Zatavením popela 4 do základního skla 2 vzniká velmi jemný bělavý dekor pietniho prvku 3, případně s drobnými bublinkami v jeho bezprostředním okolí. Pietní prvek 1_ může být také vytvořen smísením práškového popela 4 z kremačních ostatků a z rozdrcené skleněné barevné frity 5, a jejich zatavením do základního skla 2, čímž vzniká kombinace jemného barevného dekorování. Jako barevné skleněné frity 5 je možno použít barevného skla, získaného ze základního skla 2 barveného do decentní modři, získané malým množstvím výrazně barvicího oxidu kobaltnatého. Vzniknou tak jedinečné a velmi krásné památeční předměty s možnosti umístění v exteriéru i interiéru, a tvaru a zhotovení podle práni klientů.
Skleněný pietní předmět 1, vyobrazený na obr. 1f, je vytvořen jako masivní skleněná koule s vtaveným pietním prvkem 3 spirálovitého tvaru.
Skleněný pietní prvek 1, znázorněný na obr. 1g, představuje masivní skleněný předmět vejcovitého tvaru s fantazijním pietním prvkem 3.
Skleněný pietní prvek 1, znázorněný na br. 1 h, znázorňuje masivní skleněný předmět vejcovitého tvaru se spirálovitým pietnim prvkem 3.
Skleněný pietní prvek 1 znázorněný na obr. 1i, je masivní skleněný předmět, představující skleněnou památeční slzu se spirálovitým pietním prvkem 3.
Skleněné pietní předměty 1 byly získány příkladným postupem, vyobrazeným schematicky názorně na obr. 1a - 1e.
Na obr. 1a je znázorněn náběr žhavé skloviny na sklářskou píšťalu. Z neznázorněné sklářské pece nebo pánve nabere sklář sodno-draselnou křišťálovou sklovinu o teplotě 1100 až 1250 °C. Na obr. 1b je na podložce, např. na železném plíšku, připraveno malé množství popela 4 ze zpopelněných ostatků zesnulého. Tento popel 4 je nutno protřídit, zbavit kovových a jiných nespalitených součástí a připravit velmi jemný popel 4 práškovité konzistence. Popel 4 se případně před vlastním nabalením na sklovinu může případně i předehřát na teplotu kolem 400 °C.
Na podložce je dále připravena barevná modrá skleněná frita 5, získaná ze základního skla 2 barvením oxidem kobaltnatým. Frita 5 má tedy shodný střední koeficient a 20-300 oc délkové teplotní roztažnosti se základním sklem 2, což je ideální pro eliminaci deformací na styku mezi těmito dvěma typy skel při jejich spojování.
Sklář nabalí směs popela 2. a skleněné frity 5 , v množství např. 0, 0001 až 2,0 %, maximálně do 20 % hmotnostních z celkové předpokládané hmotnosti pietniho předmětu 1, na žhavou baňku tekuté skloviny na sklářské píšťale, a vtlačí tuto nabalenou směs mírným tlakem na podložce do povrchu žhavé skloviny. Sklář následně takto získanou baňku skloviny základního skla 2 s nabalenou směsí popela 4 a skleněné frity 5 prohřívá po delší dobu ve sklářské peci a na teplotu, až dojde ke zbělání popela 4 a k protavení frity 5, jak je zobrazeno na obr. 1c. Po celou dobu ohřívání sklář stále otáčí sklářskou píšťalou, aby nedošlo ke stečení skloviny z píšťaly. Přitom se baňka skloviny se směsí popela 4 a frity 5 tvaruje různými sklářskými hutními technikami pro získáni designu pietniho prvku 3, pomoci sklářského nářadí, např. kroucením sklářskými nůžkami, vpichováním šídlem, vytahováním či „česáním pinzetou.
Na takto získaný skleněný předtvar sklář nabere minimálně, spíše opakovaně, jednu dávku skloviny základního skla 2, a dále se provádí ruční tvarování pomocí papíru nebo η
v* ·* ·· *♦
• » • · • « * > > · ·· • • · • * • · • * « · • · · • · « ·
• · «« ♦ ··· • · • · «« *
dřevěné předformy, t.zv. svaláku. Pro techniku pomocí papíru je zapotřebí několik vrstev mokrého papíru, který drží sklář ve dlani a kterým se konečný výrobek tvaruje a „hladí“. Při svalování se využívá zavlhčované dřevěné předformy „svaláku, v němž se sklovina na píšťale „svaluje a „převaluje“ za současného otáčení pro získání vnějšího povrchu konečného výrobku, např. dle obr. 1e.
Samotný popel 4 po přejmutí druhou vrstvou skloviny základního skla 2^uvolňuje plyn z organických zbytků, což způsobuje miniaturní bublinky na povrchu velmi zběleného popela 4, a tak v kombinaci s roztavenou barevnou fritou 4 vytvoří neobyčejně krásný úkaz konečného pietního prvku 3 v masivním základním skle 2 .
Konečný výrobek se uvolní od skleněné kopný, znázorněné na obr. 1e mezi skleněným výrobkem a píšťalou, a skleněný výrobek se chladí v temperovací peci, aby se zamezilo pnutí ski,a a aby nedošlo k praskání skla. Při dodrženi chladicí křivky pro daný typ skla se tento masivní skleněný výrobek stává téměř nerozbitný. Skleněné výrobky popsaného typu, do průměru 10 cm, se např. chladí po dobu cca 8 hodin.
Vychlazený výrobek, skleněný pietní předmět 1, se dále může brousit na spodní straně, aby se dosáhlo jeho stability při postavení na rovnou podložku.
Skleněný pietní předmět 1 se dále může na vhodné části vnějšího povrchu podle požadavku dále zušlechťovat sklářskými zušlechťovacími technikami, jako je pokovování, malováni, potisk, obtisk, tisk, malování, rytí, broušení, lakování, matování, pískování, lisování, nanášením keramických a/nebo sklokeramických vrstev či povlaků, hutni zdobením nebo leštěním vnějšího povrchu. Např. skleněný pietní předmět může být na vnější části povrchu přelakován ochrannou vrstvou proti oděru a proti vnějším povětrnostním vlivům. Část vnějšího povrchu může být opatřena postříbřením tak, aby postříbřená vrstva zrcadlila pietní prvek 3, např. při pohledu z jedné strany, část vnějšího povrchu může být zlacena, irisována kovovými vrstvami. Technikou malování, potisku, obtisku, pískováním či matováním mohou být na vhodné části vnějšího povrchu dodány požadované památeční dekory, fotografie a vyobrazení, vztahující se k zesnulému. Rytí, broušení, pískování či lisování může být využito k dodání alfanumerickými údaji, dat, informací, citátů, poezií, v souvislosti s památkou zesnulého. Při vystavení skleněného pietního předmětu 1 může být vnější povrch opatřen ochrannou vrstvou proti vnějším vlivům a/nebo může být vnější povrch zušlechtěn proti vnějším vlivům, např. kalením.
Skleněné pietní předměty 1. tohoto typu mohou být vystaveny na skleněném či dřevěném podstavci, který může být opatřen podsvícením pro dosaženi světelného efektu.
Skleněné pietní předměty 1_ z masívního základního skla 2 působí navíc jako skleněná čočka a zvětšují vnitřní pietní prvek 3.
Příklad 2
Obr. 2a-2h
Příkladný pietní skleněný předmět 1 zobrazený na obr. 2h je zhotoven z masivního základního skla 2 bez vnitřních dutin, vytvarovaný jako skleněný svícen se dvěma rameny se skleněnými nálepy, přilepený na podstavec a nahoře opatřený miskou pro svíčku. Základním sklem 2 je např. čirý, bezbarvý olovnatý křišťál. Pietní prvek 3 je v příkladném provedení zhotoven ze směsi vtaveného popela 4 z kremačních ostatků a ze směsi barevné skleněné frity 5 s luminiscenčními prvky.
Postup přípravy skleněného píetního předmětu 1 ve tvaru svícnu, znázorněný na obr. 2a - 2g, je shodný jako v předchozím příkladném provedení s několika rozdíly . Nabíraná žhavá sklovina olovnatého křišťálu má nižší teplotu při nabírání, cca kolem 1100 °C, v závislosti na obsahu oxidu olovnatého. Mohou se použít i vysoce olovnaté křišťály. Je vhodné použití stejného typu olovnatého křišťálu pro základní sklo 2 i barevnou skleněnou fritu 5 , aby střední koeficient a 2O.3Oo oc délkové teplotní roztažnosti obou typů skel byl shodný nebo velmi blízký, z důvodu omezeni pnutí na hotovém výrobku. Na obr. 2f je znázorněn vytvarovaný skleněný předtvar pro svícen se dvěma rameny , na obr. 2g je znázorněn protažený skleněný předtvar pro svícen se skelněnými nálepy na obou ramenech. Na obr. 2h je znázorněn konečný výrobek, na jehož horní části je situována skleněná miska, která může být spojena nalepením při tvarováni ještě za tepla, nebo může být nalepena dodatečně na vychlazený výrobek prostřednictvím lepidla tvrditelného UV zářením. Spodní část svícnu může být zabroušena do roviny pro nalepení ke skleněnému podstavci či podstavci z jiného materiálu, např. dřeva, kovu atp. Svícen z kvalitního olovnatého křišťálu má vysoký index lomu, takže láme dopadající světlo, čímž se docílí vysokého lesku skla. Pietní prvek 3 má luminiscenční vlastností, tj. po působení slunečních paprsků nebo po působení světla může ve tmě světélkovat až po dobu 6 hodin.
Příklad 3
Obr. 3a - 3h
Skleněný pietní předmět 1. ve tvaru masivního skleněného čtyřbokého jehlanu, pyramidy, je znázorněný na obr. 3g. Je vytvořen, např. ze sodno-draselného bezbarvého a čirého základního skla 2, uvnitř s pietním prvkem 3, vytvořeným vtavenim práškového popela 2__z kremačních ostatků lidí nebo zvířat a barevné frity 5 či barevných střípků, s fantazijním designem vytvořeným během tvarování.
a *
Skleněný pietní předmět 1 ve tvaru pyramidy se zhotoví např. následujícím postupem, znázorněným na obr. 3a - 3f.
Na obr. 3a je schematicky znázorněn náběr dávky žhavé skloviny sodno-draselného křišťálu o teplotě cca 1200 až 1250 °C na sklářskou tyč s koulí na konci. Sklovina musí být dostatečně tekutá pro následné odlévání do jehlanovité kovové sklářské formy, znázorněné na obr. 3b. Žhavá tekutá sklovina lehce stéká z povrchu koule na tyči do předem připravené kovové formy v požadovaném tvaru, v příkladném provedení ve tvaru jehlanu. Sklářskou formou v tomto případě může být i jiný geometrický útvar, např. kvádr, krychle, válec, polokoule atp. Sklovina se naplní do cca 2/3 této formy, jak je znázorněno na obr. 3c. Na střed povrchu skloviny ve formě se následně nasype velmi malé množství práškového popelu 4, jak je znázorněno na obr. 3d, případně malé množství barevné skleněné frity 5 nebo drcených barevných sklářských střípků, pro zvýrazněni vtaveného popela 4 do základního skla 2. Též je možno použít luminiscenční barevnou sklářskou fritu 5 pro dosažení světelného efektu za tmy. Použitím sklářského nářadí se provádí vytváření designu budoucího pietního prvku 3. Např. dle obr. 3e se použije sídlo, kterým se dělají do skloviny ve formě vpichy, které zanesou popel 4 a skleněnou fritu 5 hlouběji do skloviny ve sklářské formě. Nakonec se do sklářské formy odlije další vrstva žhavé dávky skloviny základního skla 2, která neprodyšně uzavře popel 4 a fritu 5 do základní skloviny, jak je patrné z obr. 3f. Povrch skloviny se poté musí důkladně uhladit a zatlačit do formy. Skleněný odlitek se po částečném zchladnutí vyklopí z formy a dále se chladí v temperovací peci, aby se zamezilo pnuti ve skle. U těchto typů výrobků do průměru 10 cm, se chladí např. kolem 8 hodin. Vychlazený skleněný pietní předmět 1 znázorněný na obr. 3h se dále může zušlechťovat na vnějším povrchu, např. hladinovým broušením na všech 5 plochách. Po broušeni může následovat leštění, čímž se dosahuje optických a zrcadlových efektů.
Příklad 4
Obr. 4a - 4h
Skleněný pietní předmět 1 ve tvaru masivního skleněného přívěsku je znázorněný na obr. 4h. Je vytvořen např. z borosilikátového základního skla 2 Simax, lze použit i jiné typy skla. Borosilkikátové sklo typu Simax je transparentní sklo jemně zabarvené, tvrdšího typu skla, vyznačující se vyšší pevnosti než běžná užitková skla, odolnosti proti mechanickému opotřebení a proti tepelným šokům. Skleněný přívěsek má v masivním základním skle 2 vtaven fantazijni pietní prvek 3, vytvořený vtavením popela 4 z kremačních ostatků. Dále jsou do pietního prvku 3 nebo i mimo něj do základního skla 2
zataveny další prvky, jako např. přírodní minerály, případně stříbro, které zabarvuji při tepelném zpracování základní skío 2.
Skleněný pietni předmět 1 ve tvaru přívěsku se zhotoví, např. následujícím postupem, znázorněným na obr. 4a - 4g.
Sklářskou pinzetou se uchopí potřebný kus studeného borosilikátového základního skla 2 typu Simax, ve formě skleněné trubice, může to být i skleněná tyčinka či plochý přířez, jak je znázorněno na obr. 4a. Následně se skleněná trubice opatrně zahřívá plamenem kyslíkového hořáku o teplotě 1400 °C, dokud nedojde ke změknutí skla, schematicky znázorněno na obr. 4b. Dále je nutno předem připravit předehřátou skleněnou niť ze základního skla 2 stejného typu, a to stejným postupem, jak bylo popsáno a zobrazeno na obr. 4a, 4b. Předem se musí také připravit na kovovou podložku jemný práškový popel 4 z kremačních ostatků a drcené minerály případné stříbro, smíchané s vodou, jak je znázorněno na obr. 4c. Následně se na roztavenou sklovinu na pinzetě nabalí předem připravený popel 4 a minerály, případně stříbro, zatlačí se jemně do povrchu skloviny a prohřívají se do zběleni popela a natavení minerálů, případně stříbra, jak je znázorněno na obr. 4d. Obr. 4e znázorňuje nabalení prohřáté skleněné nitě pomocí pinzety na povrch změklé skloviny ze skleněné trubice, kterou drží sklář ve druhé pinzetě. Tento úkon se může několikrát opakovat. Tím se popel 4 neprodyšně uzavře do základního skla 2. Celý skleněný díl se musí důkladně prohřát, aby došlo k roztavení a slinutí nitě na povrchu základního skla 2 tak, aby se dosáhlo hladkého vnějšího povrchu. Skleněný díl se může za tepla dále zpracovávat pomocí sklářského nářadí, např., může se zploštit kleštěmi do plochého tvaru, nebo se může vystřihnout nůžkami žádaný tvar. Skleněný díl se dále může zpracovávat za tepla mačkáním, ohýbáním či natahováním do konečného žádaného tvaru. Konečný skleněný pietni předmět 1 potom může sloužit skleněný závěs např. pro skleněný svícen, nebo po nalepení skleněného ouška za tepla jako přívěsek.
V případě neznázorněných plochých přířezů skla se popel 4 případně skleněná frita 5, minerály, či stříbro vkládají mezi tyto dva skleněné přířezy, a ty se pak tepelně spojuji a případně převrstvují další vrstvou skla z obou stran.
V případě borosilikátového základního skla 2 se konečný výrobek chladí, např. v izolačních deskách z minerálních vláken typu Sibral, v závislosti na velikosti a typu výrobku. U drobných výrobků, např. přívěsků do průměru do 1 cm se chladí cca 30 minut. Vychlazený výrobek se nemusí dále opracovávat, část vnějšího povrchu se může podle požadavků zušlechťovat např. broušením, pískováním, rytím, malováním, pokovováním atp. Přívěsky se mohou dále využít jako nálepy pro skleněné svícny atp.
• 4 4 4 44 • 4 4 4 44 φ 444 4444 • 4 4 44
4 · 44
Je potřebné připomenout, pokud se týká realizace skleněných pietnich předmětů 1 podle tohoto vynálezu, že jsou možná i další provedeni dle přání zákazníka, např. ve formě brože či kamene do náramku v masivním provedeni.
Pokud se týká zvoleného základního skla 2, je použitelné i dražší a méně dostupné biologicky rozložitelné sklo, které po uložení do země se rozloží podle typu složení skla řádové za desítky let.
Co se týče využití, od základního skla 2 barevně či sytostně odlišných materiálů, zatavovaných do skleněného pietniho předmětu 1_, Je možné podle přání zákazníka využít i drobné památeční předměty, přičemž podle jejich velikosti a druhu se potom skleněný předmět musí obvykle i déle chladit, aby se zamezilo nežádoucímu pnutí.
Průmyslová využitelnost
Skleněný pietní předmět 1 slouží jako skleněná urna k důstojnému, estetickému, bezpečnému a hygienickému uchování zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat.
Vztahové značky pietní předmět základní sklo pietní prvek popel frita

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Skleněný pietní předmět pro důstojné uchování památky ze zpopelněných ostatků lidí, případně zpopelněných ostatků zvířat, vyznačující se tím, že skleněný pietní předmět (1) bez vnitřní dutiny obsahuje masivní základní sklo (2), kterým je sklo čiré, bezbarvé, průhledné nebo průsvitné, které je vybrané ze skupiny, zahrnující sklo křišťálové, sodnodraselné, barnaté, olovnaté, bezolovnaté, bezbarnaté, borosilikátové a biologicky rozložitelné sklo, přičemž vnitřek masivního základního skla (2) obsahuje památeční pietní prvek (3), který je vytvořen ze zataveného popela (4) ze zpopelněných ostatků lidi nebo zvířat a který je barevně či sytostně odlišný od základního skla (2), přednostně bělavý a obsahující ve svém bezprostředním okolí bublinky.
  2. 2. Skleněný pietní předmět podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, že dále obsahuje od základního skla (2) barevně či sytostně odlišné materiály, vybrané ze skupiny, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu (5), drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty,
    - které jsou vloženy a/nebo zataveny do masivního základního skla (2) uvnitř pietního předmětu (1), a to společně se zataveným práškovým popelem (4) ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat, jakožto součást pietního prvku (3), a/nebo mimo zatavený práškový popel (4) pietního prvku (3), případně i na části povrchu pietního předmětu (1).
  3. 3. Skleněný pietní předmět podle nároku 2, vyznačující se tím, že zatavená skleněná frita (5 ) a/nebo zatavené střípky skla, barevně či sytostně odlišné od základního skla (2), vykazují maximální rozdíl Δ a 20-300 oc= ± 0,8.10’4 * 6 K koeficientu střední délkové teplotní roztažnosti vzhledem k základním sklu (2) pietního předmětu (1), pro eliminaci deformací na styku mezi různými typy těchto skel.
  4. 4. Skleněný pietní předmět podle nároku 2, vyznačující se tím, že od základního skla (2) barevně či sytostně odlišné materiály, vybrané ze skupiny obsahující nejméně jednu skleněnou fritu (5), drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní ·· ·· ♦ · · ·· ·· 4 4 · 4 · · 4 · · · ·4
    4444 · 4 · 4 4 44
    4 · 444 4 · 4 4 4 « 4444 minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy, případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty, vykazují luminiscenci po zataveni v základním skle (2).
  5. 5. Skleněný pietní předmět podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je vytvořený v libovolném vhodném pietním tvaru, kterým je, např. pietní slza, pyramida, váza, svícen, olejová lampička, těžítko, plaketa, plastika, přívěsek, ozdobnické předměty a dekorativní masivní předměty.
  6. 6. Skleněný pietní předmět podle nároku 1 nebo 2,v y z n a č u j í c í se t í m, že alespoň část a/nebo celý vnější povrch je zušlechtěn alespoň jednou zdobící technikou, vybranou ze skupiny pokovování, malováni, potisk, obtisk, tisk, malování, rytí, broušení, lakování, matování, pískování, lisování, nanášením keramických a/nebo sklokeramických vrstev či povlaků, hutním zdobením nebo leštěním vnějšího povrchu.
  7. 7. Skleněný pietní předmět podle nároku 1,vyznačující se tím, že je opatřen alespoň na části vnějšího povrchu alfanumerickými údaji, daty, informacemi, citáty, verši, fotografiemi a vyobrazeními, vztahující se ke zpopelněným ostatkům lidí, případně zvířat.
  8. 8. Skleněný pietní předmět podle nároku 1 nebo 2,v y z n a č u j í c í se t i m, že má vnější povrch opatřen ochrannou vrstvou proti vnějším vlivům a/nebo má vnější povrch zušlechtěn proti vnějším vlivům.
  9. 9. Způsob výroby skleněného pietního předmětu (1) pro důstojné uchování památky ze zpopelněných ostatků lidí, případně zpopelněných ostatků zvířat, který se nejprve vytvaruje a po skončení tvarování se konečný výrobek vychladí, podle nároku 1 až 8, vyznačující se tím, že základní sklo (2), kterým je sklo čiré, bezbarvé, průhledné nebo průsvitné a vybrané ze skupiny, zahrnující sklo křišťálové, sodnodraselné, barnaté, olovnaté, bezolovnaté, bezbarnaté, borosilikátové a biologicky rozložitelné sklo, se převede do tvárného stavu skloviny alespoň na vnějším povrchu nebo v celé hmotě skloviny, na jeden předehřátý povrch skloviny základního skla (2), se nejméně jednou nabalí a /nebo nasype a /nebo vloží práškový popel (4) ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat, s výhodou předem předehřátý, tento popel (4) se začlení do povrchu skloviny, a poté se zatavuje popel (4) do základního skla (4) při teplotě a po dobu, než dojde ke zbělání popela (4), • 4 takto získaný povrch skloviny s popelem (4) se následně nejméně jednou převrství další vrstvou základního skla (2) a případně nejméně jednou podejme další vrstvou základního skla (2), načež se provádí tvarování do konečného tvaru pietniho předmětu (1), hutní sklářskou technikou ručního foukání a/nebo svalování do sklářské formy a/nebo prostřednictvím sklářského nářadí.
  10. 10. Způsob výroby skleněného pietniho předmětu podle nároku 9, vyznačující se tím, že se vytvoří směs, z práškového popela (4) ze zpopelněných ostatků lidí, případně zvířat a z barevně či sytostně odlišných materiálů od základního skla (2), které jsou vybrané ze skupiny, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu (5), drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy, případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty, získaná směs se nejméně jednou nabalí a/nebo nasype a/nebo uloží na jeden předehřátý povrch skloviny základního skla (2), tato směs se začlení do povrchu skloviny,
    - a poté se zatavuje do tohoto povrchu základního skla (2) po dobu než dojde ke zbělání popela (4), takto získaný povrch skleněného předtvaru se směsí se následně nejméně jednou převrství další vrstvou základního skla (2) a případně nejméně jednou podejme další vrstvou základního skla (2), načež se provádí tvarování do konečného tvaru pietniho předmětu (1) hutní sklářskou technikou ručního foukání a/nebo svalování do sklářské formy a/nebo použitím sklářského nářadí.
  11. 11. Způsob výroby skleněného pietniho předmětu podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že od základního skla (2) barevně či sytostně odlišné materiály, vybrané ze skupiny, obsahující nejméně jednu skleněnou fritu (5), drcené střípky skla, opakní sklo, přírodní minerály, případně jejich imitace, kovy, oxidy kovů, sloučeniny kovů, minerály, drahokamy, polodrahokamy případně jejich imitace a jiné dekorativní předměty, se zataví dovnitř a/nebo alespoň na část povrchu základního skla (2) mimo pietní prvek (2) se zataveným popelem (2) , načež se provádí tvarování do konečného tvaru skleněného pietniho předmětu (1), hutni sklářskou technikou ručního foukání a/nebo svalování do sklářské formy a/nebo a/nebo použitím sklářského nářadí.
    * * « φ · · φ · · · φ φ ·»·· · · · · · · · • · · · · · · · · *··
    1A · * · ······ IV ·· ·« ··· ·· ·· »·
  12. 12. Způsob výroby skleněného pietniho předmětu podle některého z nároků 9 až 11, vyznačující se tím, že alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu (1) se zušlechťuje alespoň jednou zdobící technikou, vybranou ze skupiny pokovování, malování, potisk, obtisk, tisk, malování, rytí, broušení, lakování, matování, pískování, lisování, nanášení keramických a/nebo sklokeramických vrstev či povlaků na vnější povrch, hutni zdobení, leštění vnějšího povrchu, a/nebo alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu (1) se opatří ochrannou vrstvou proti vnějším vlivům a/nebo má vnější povrch zušlechtěn proti vnějším vlivům, a/nebo alespoň část a/nebo celý vnější povrch skleněného pietniho předmětu (1) se opatří alfanumerickými údaji, daty, informacemi, citáty, verši, fotografiemi a vyobrazeními, vztahující se ke zpopelněným ostatkům lidí, případně zvířat.
CZ20090669A 2009-10-09 2009-10-09 Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby CZ303907B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090669A CZ303907B6 (cs) 2009-10-09 2009-10-09 Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090669A CZ303907B6 (cs) 2009-10-09 2009-10-09 Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009669A3 true CZ2009669A3 (cs) 2011-06-15
CZ303907B6 CZ303907B6 (cs) 2013-06-19

Family

ID=44144975

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090669A CZ303907B6 (cs) 2009-10-09 2009-10-09 Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303907B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2019182A3 (cs) * 2019-03-27 2020-09-02 Memory Crystal s.r.o. Pietní místo včetně podzemního kolumbária

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4648162A (en) * 1983-04-29 1987-03-10 Daino Grant O Stained glass cremation urn with foam and paper liner
CZ1399U1 (cs) * 1993-05-18 1994-02-18 Ivan Bílek Skleněné výrobky obsahující zalité nebo zatavené útvary
CZ7422U1 (cs) * 1998-02-18 1998-06-01 Zdeněk Koťara Skleněný dekorativní předmět
CZ14752U1 (cs) * 2004-07-26 2004-09-23 Petr Prom. Geol. Phd. Csc. Jakeš Nádoba na ostatky z žárového pohřbu
CZ17829U1 (cs) * 2007-06-06 2007-09-10 SKLENENÁ BIŽUTERIE, a. s. Bižuterní výrobky a mozaika s fotoluminiscencí

Also Published As

Publication number Publication date
CZ303907B6 (cs) 2013-06-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Cummings A history of glassforming
JP4933571B2 (ja) 人工爪、その製造方法及び使用方法
CN104030733A (zh) 宋官月白哥窑釉料、宋官月白哥窑瓷器及其制备方法
JP4653264B2 (ja) 高純度の金箔/プラチナ箔を封入したセラミック構造体
CZ2009669A3 (cs) Sklenený pietní predmet a zpusob jeho výroby
CZ20500U1 (cs) Skleněný pietní předmět
GB2431390A (en) Method of forming a memorial for the presentation of cremated remains
KR102634792B1 (ko) 스테인드 글라스를 이용한 도자기의 제조방법 및 그 방법에 의한 도자기
Villegas Broncano et al. Historical and technical insight into the human motifs in the glass sculpture
Brachlow Shaping colour: density, light and form in solid glass sculpture
Hess et al. Looking at glass: a guide to terms, styles, and techniques
Frömke Standardoperationen in der Herzchirurgie
KR101918381B1 (ko) 칠보 공예품을 제조하는 방법과 이에 의하여 제조되는 칠보 공예품
JP3243190U (ja) 遺骨を含有するガラス成形品
JP2003535786A (ja) 装飾を有するボトルとその製造方法
Cohen et al. Looking at European ceramics: a guide to technical terms
JP7303410B2 (ja) 装飾構造の製作方法および装飾構造
TW570887B (en) Liquor bottle having ornaments and manufacturing method thereof
CN108065517B (zh) 玻璃饰品及其制作方法
Eberle Creative glass techniques: fusing, painting, lampwork
Whitehouse Glass, Gold and Gold-Glasses
Arwas The Art of Glass: Art Nouveau to Art Deco
JP3075884U (ja) 骨 壷
Li Porcelain Techniques in Ancient China
JP2015202984A (ja) 大谷石製装飾板の製作方法及びその大谷石製装飾板

Legal Events

Date Code Title Description
MC4A Patent revocation (annulment)

Effective date: 20210521