CZ200841A3 - Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy - Google Patents

Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ200841A3
CZ200841A3 CZ20080041A CZ200841A CZ200841A3 CZ 200841 A3 CZ200841 A3 CZ 200841A3 CZ 20080041 A CZ20080041 A CZ 20080041A CZ 200841 A CZ200841 A CZ 200841A CZ 200841 A3 CZ200841 A3 CZ 200841A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
concentrate
protein
tuber
dry matter
proteins
Prior art date
Application number
CZ20080041A
Other languages
English (en)
Inventor
Bárta@Jan
Bártová@Veronika
Curn@Vladislav
Diviš@Jirí
Slavíková@Eva
Kotlárová@Lenka
Original Assignee
Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta
Lyckeby Amylex, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta, Lyckeby Amylex, A.S. filed Critical Jihoceská univerzita v Ceských Budejovicích, Zemedelská fakulta
Priority to CZ20080041A priority Critical patent/CZ200841A3/cs
Priority to PCT/CZ2009/000005 priority patent/WO2009092337A1/en
Publication of CZ200841A3 publication Critical patent/CZ200841A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23JPROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
    • A23J3/00Working-up of proteins for foodstuffs
    • A23J3/14Vegetable proteins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23JPROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
    • A23J1/00Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites
    • A23J1/16Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites from waste water of starch-manufacturing plant or like wastes

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)

Abstract

Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti má rozpustnou složku alespon 75 % hmotn., a prevážná cást bílkovin v koncentrátu je v nativním stavu a vykazuje znaky biologické aktivity. Koncentrát obsahuje regulátor kyselosti, s výhodou NaOH, v množství potrebném pro dosažení hodnoty pH v rozmezí od 6,8 do 7,5 u koncentrátu v rozpušteném stavu. Koncentrát má snížený obsah glykoalkaloidu a ostatních balastních látek a pripravuje se z odstredené a zchlazené hlízové vody brambor s upravenou kyselostí pridáním srážecího cinidla, kterým je podchlazený etanol, následne se promývá a konzervuje pro finální použití v potravinárském prumyslu a v biotechnologických aplikacích.

Description

způsob jeho přípravy
Oblast techniky
Vynález se týká bílkovinného koncentrátu, který se připravuje z hlízové vody brambor, a ve kterém je zachována rozpustnost izolovaných bílkovin pro použití tohoto bílkovinného koncentrátu v potravinářském průmyslu a v biotechnologických aplikacích.
Vynález vznikl za finanční podpory MZe ČR a MŠMT ČR a je výstupem řešení projektu NAZV QF 4030 „Izolace bílkovin brambor z odpadu při výrobě škrobu a sledování vlivu agroekologických faktorů na jejich kvantitativní a kvalitativní variabilitu“ a výzkumného záměru MSM 6007665806 „Trvale udržitelné způsoby zemědělského hospodaření v podhorských a horských oblastech zaměřené na vytváření souladu mezi jejich produkčním a mimoprodukčním uplatněním“.
Dosavadní stav techniky
Hlízové bílkoviny brambor zaujímají specifické postavení mezi rostlinnými bílkovinami pro svou vysokou nutriční hodnotu, složení aminokyselin, specifické biologické aktivity jednotlivých složek a v neposlední řadě i pro možnost využití jejich pěnivých a emulgačních vlastností. Hlízová bílkovina brambor je heterogenní, přičemž nejvýznamnějši jsou dvě složky - patatin a inhibitory proteas. Zastoupení těchto dvou složek v bílkovinném koncentrátu se podílí na kvalitě a případném využití bílkovinného koncentrátu. Důležitou složkou jsou především patatinové bílkoviny s molekulovou hmotností 39-43 kDa, které představují hlavní zásobní bílkovinu hlíz brambor, mají vysokou nutriční hodnotu s optimálním zastoupením aminokyselin, vykazují řadu zajímavých enzymových aktivit a taktéž disponují emulgačními a pěnivými vlastnostmi s možností uplatnění v potravinářství a biotechnologiích. Inhibitory proteas představují skupinu hlízových bílkovin s velikostí 4,3 až 25 kDa.
Jedná se o velmi heterogenní skupinu bílkovin, které se vyznačují inhibiční aktivitou vůči řadě proteas, s možností uplatněni v biotechnologiích.
Dosud známý způsob izolace hlízových bílkovin z hlízové vody brambor, která vzniká jako vedlejší produkt při zpracování brambor na škrob, využívá k izolaci injektaci páry. Získaný usušený bílkovinný koncentrát je nabízen jako krmivo pro hospodářská i domácí zvířata. Základní problém širší využitelnosti takto vzniklého koncentrátu je téměř nulová rozpustnost izolovaných bílkovin, což je dáno denaturací bílkovin vlivem vysoké teploty během jejich koagulace. Denaturací hlízových bílkovin také dochází ke ztrátě vlastností, které jsou důležité pro následné využití bílkovinného koncentrátu. Kromě ztráty rozpustnosti se jedná především o ztrátu pěnivých a emulgačních vlastností, o ztrátu enzymové aktivity a ostatních zajímavých biologických vlastností.
Řada prací se zabývala izolací nedenaturovaných hlízových bílkovin z hlízové vody brambor, ovšem podmínka co nejvyšší výtěžnosti hlízových bílkovin s maximální rozpustností je obtížně splnitelná. Pro izolaci hlízových bílkovin byly testovány možnosti uplatnění chromatografických technik - iontovýměnná chromatografie na karboxymetylcelulose (CMC) a pro izolaci hlavní zásobní bílkoviny byla testována média v procesu „expanded bed adsorption“. V prvním případě bylo nevýhodou nízké pracovní pH, které způsobovalo denaturací bílkovin; druhá technika je pro průmyslové uplatnění hodnocena jako příliš drahá. Izolaci hlízových bílkovin z hlízové vody brambor lze provádět také srážením (precipitací), avšak při použití běžných srážecích činidel, jako např. organických a anorganických kyselin, dochází často také k denaturací hlízových bílkovin. Dále bylo testováno využití membránové techniky ultrafiltrace, podobně jako jsou v mlékárenském průmyslu regenerovány bílkoviny syrovátky, ale při této technice docházelo k zakoncentrování glykoalkaloidů v bílkovinném izolátu a navíc membrány se během testů často poškozovaly Novější práce se zabývají použitím kombinace ultrafiltrace a diafiltrace.
Úkolem vynálezu je vytvoření takového bílkovinného koncentrátu a současně postupu jeho přípravy z hlízové vody brambor, který by zajistil maximální výtěžnost izolovaných bílkovin, jejich maximální rozpustnost a zachování specifických biologických vlastností tak, aby byl nutriční a biochemický potenciál hlízových bílkovin rozpuštěných v hlízové vodě plně využitelný při dalším zpracování.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen koncentrátem hlízových bílkovin brambor a způsobem jeho přípravy podle vynálezu.
Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti je tvořený převážně albuminovou a globulinovou bílkovinnou frakcí, s obsahem bílkovin v sušině alespoň 70 % hmot. Jeho podstata spočívá vtom, že obsahuje regulátor kyselosti v množství potřebném pro dosažení hodnoty pH v rozmezí od 6,8 do 7,5 u koncentrátu v rozpuštěném stavu, obsah glykoalkaloidů je nejvýše 1200 ppm v sušině koncentrátu, obsah draslíku je nejvýše 1,3 % hmot, sušiny koncentrátu, obsah cukru je nejvýše 0,8 % hmot, sušiny koncentrátu bílkoviny patatinového komplexu tvoří 20 až 30 % a inhibitory proteas tvoří 50 až 55 % z celkového obsahu bílkovin v koncentrátu, převážná část bílkovin v koncentrátu je v nativním stavu a vykazuje znaky biologické aktivity a zpětně rozpustná složka koncentrátu hlízových bílkovin tvoří alespoň 75 % z množství bílkovin přítomných v bílkovinném koncentrátu.
Převažující část hlízových bílkovin (patatin a větší část inhibitorů proteas) má hodnotu izoelektrického bodu (pl) v oblasti kyselého pH. Z tohoto důvodu je nutné před vlastní reakcí se srážecím činidlem (etanolem) okyselit hlízovou vodu na hodnotu přibližně pH= 5,0 , čímž je dosaženo izoelektrického bodu hlavní hlízové bílkoviny, patatinu, jehož nábojové izoformy mají hodnotu pl v rozsahu 4,5 až 5,2. Nejnižší míra rozpustnosti bílkovin je v prostředí s hodnotou pH odpovídající jejich izoelektrickému bodu. Tímto způsobem je prostředí hlízové vody připraveno pro následnou izolaci hlízových bílkovin s maximální výtěžností, vysrážením hlízových bílkovin z hlízové vody pomocí vychlazeného etanolu, za současného zachování jejich biologické aktivity.
Maximální rozpustnost dosahují hlízové bílkoviny brambor vprostřed! pH, které je vyšší než jejich hodnota pl. Z tohoto důvodu je nutné před finální konzervaci přidat k bílkovinnému koncentrátu regulátor kyselosti. Regulátor kyselosti musí být schválen pro potravinářské využití, a jeho obsah je závislý na jeho druhu, jeho pufrovací síle, a na konečné koncentraci vytvořeného roztoku (koncentrátu v rozpuštěném stavu). Regulátor kyselosti může tvořit např. fosfát nebo acetát sodný, ale s výhodou je jako regulátor kyselosti použit hydroxid sodný (NaOH). Působením tohoto aditiva dochází v průběhu rozpouštění koncentrátu ke zvýšeni úrovně pH na hodnotu 7,0 a k vytvoření podmínek, ve kterých jsou nativní bílkoviny rozpustné.
Je výhodné, když obsah hydroxidu sodného v sušině koncentrátu je 2 %, za předpokladu, že je bílkovinný koncentrát rozpouštěn do úrovně maximálně 5% roztoku. V případě jiného ředění je nutné ekvivalentně změnit i zastoupení aditiva v sušině koncentrátu.
Ve výhodném provedení koncentrátu podle vynálezu vykazují patatinové bílkoviny zachovanou aktivitu lipid acyl hydrolasy (LAH), inhibitory proteas vykazují zachovanou schopnost inhibovat proteasy, s výhodou je specifická aktivita LAH koncentrátu alespoň dvakrát vyšší než specifická aktivita LAH hlízové vody brambor, a specifická aktivita inhibitorů proteas (inhibice trypsinu, substrát DL ΒΑΡΑ) je alespoň 1,2 krát vyšší než specifická aktivita inhibitorů proteas přítomných v hlízové vodě brambor.
V dalším výhodném provedení koncentrátu je obsah aminokyseliny lysinu větší než 8,5g · 16g N1 . Limitujícími aminokyselinami u tohoto bílkovinného koncentrátu jsou sirné aminokyseliny methionin a cystein.
Obsah glykoalkaloidů v koncentrátu je výrazně snížen a dosahuje hodnoty maximálně 1200 mg.kg1 , sušiny. Tato hodnota je 1,6krát nižší než obsah glykoalkaloidů v sušině hlízové vody a 1,5krát nižší než u tepelného koagulátu. Zastoupení draslíku v sušině koncentrátu bylo výrazně sníženo a dosahovalo hodnoty do 1,3 %; pro srovnání v sušině koncentrátu vzniklého tepelnou koagulací bylo zjištěno zastoupení 1,6 %, v sušině hlízové vody 12,1 %. Zastoupení cukru v sušině koncentrátu bylo zjištěno 0,8 %, v sušině hlízové vody 12 %.
Vzhledem k vysoké rozpustnosti a zachování nativních vlastností bílkovinného koncentrátu je možné jednotlivé bílkovinné komponenty (patatinové bílkoviny či inhibitory proteas) z koncentrátu izolovat pro další využití těchto komponent pro specifické účely. Specifická LAH aktivita patatinu izolovaného z koncentrátu je 6,5 až 7krát vyšší než při použití bílkovinného koncentrátu jako celku.
Předmětem vynálezu je také způsob přípravy výše popsaného koncentrátu hlízových bílkovin brambor. Jeho podstata spočívá v tom, že hlízová voda uvolněná z hlíz brambor po jejich desintegraci se odstředí pro odstranění nerozpustných částí, zakoncentruje se a zchladí se na teplotu 4 až 8°C, následně se do hlízové vody přidá 0,5 M H2SO4 a upraví se pH na hodnotu pH= 5,0 , přidá se vychlazený etanol (0 2°C), a směs se udržuje na teplotě max. 10°C až do vysráženi hlízových bílkovin, potom se odstředí bílkovinný izolát a dvakrát se promyje promývacím roztokem s hodnotou pH= 5,0 s ekvivalentním podílem etanolu pro udržení hlízových bílkovin ve vysráženém stavu, následné je přidán regulátor kyselosti (NaOH) pro dosažení hodnoty pH 7,0 a takto získaný koncentrát hlízových bílkovin brambor se konzervuje.
Dle provedených laboratorních experimentů jsou bílkoviny patatinového komplexu stabilní maximálně do 30°C. Inhibitory proteas mají termální stabilitu o něco vyšší, a to přibližně do 40°C. V pokusech bylo taktéž zjištěno, že vysráženi hlízových bílkovin pomocí etanolu je děj exotermický, a proto je nutné pracovat s chlazenou hlízovou vodou a s vychlazeným etanolem. Po přidání etanolu dochází k nárůstu teploty reakční směsi a proces srážení hlízových bílkovin musí probíhat na ledu či v prostředí, které zajistí chlazení reakční směsi. Teplota reakční směsi nesmí při srážení překročit 10°C, jinak by došlo k výraznému navýšení množství nerozpustné bílkoviny.
Je výhodné, když zakoncentrování hlízové vody je maximálně trojnásobné a provádí se pomocí reversní osmózy nebo jiné membránové techniky. Vyšší míra zakoncentrování způsobuje přílišné navýšení množství nevysrážené bílkoviny a u vysrážené části dochází k navýšení nerozpustného podílu bílkovinného koncentrátu.
Dále je výhodné, když regulátor kyselosti je hydroxid sodný a jeho obsah v sušině koncentrátu je 2 % hmot., za předpokladu, že je bílkovinný koncentrát rozpouštěn do úrovně maximálně 5% roztoku.
Regulátor kyselosti, NaOH, je před sušením vysrážených bílkovin přidáván do bílkovinného roztoku v podobě 1M roztoku až do dosažení hodnoty pH 7,0. Absolutní množství NaOH potřebné pro dosažení požadované hodnoty pH se mění v závislosti na objemu upravovaného bílkovinného roztoku. Po vysušení bílkovinného roztoku odpovídá použité množství NaOH 2 % hmot, sušiny bílkovinného koncentrátu, což je množství, jenž při rozpouštění koncentrátu zajistí vytvoření prostředí o pH 7,0 za předpokladu, že je bílkovinný koncentrát rozpouštěn do úrovně maximálně 5% roztoku.
Pro dosažení dostatečné výtěžnosti hlízové bílkoviny a její zpětné rozpustnosti je výhodné, když rozsah nasycení hlízové vody etanolem leží v rozmezí od 20 do 28 % (v/v).
V další fázi přípravy koncentrátu, kdy je nutné promývat ízolát promývacím roztokem, je výhodné, když roztok je tvořen 50 -100 mM Na-acetátovým roztokem. Izolát hlízových bílkovin obsahuje v této fázi výroby ještě značné množství gfykoalkaloidů, solí, cukrů, a nebílkovinných dusíkatých látek. Důkladně provedené dvojnásobné promytí zajišťuje dostatečné odstranění těchto nežádoucích látek. Reakční i promývací roztoky, které zbývají po oddělení hlízových bílkovin centrifugací, obsahují značné množství etanolu, který lze z těchto roztoků destilovat a zpětně využít v procesu srážení.
V případě, že u koncentrátu bude upřednostněno finální využívání specifických enzymových aktivit hlízových bílkovin, s výhodou se konzervace koncentrátu provádí lyofilizací, což je maximálně šetrná metoda.
Pro běžné potřeby potravinářského průmyslu postačí konzervace koncentrátu sprejovým sušením, s nutností optimalizace teploty a času, aby byla zachována maximální zpětná rozpustnost hlízových bílkovin.
Výhody koncentrátu hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti podle vynálezu spočívají zejména vtom, že převážná část bílkovin v koncentrátu zůstává v nativním stavu a vykazuje znaky biologické aktivity, a zpětné rozpustná složka je velmi vysoká. Nutriční a biochemický potenciál hlízových bílkovin rozpuštěných v hlízové vodě brambor lze tak plně využít i při dalším zpracování. Způsob přípravy koncentrátu podle vynálezu je jednoduchý, a snadno realizovatelný i v podmínkách průmyslové výroby.
Příklady provedení vynálezu
Předpokládá se, že dále popsané příklady uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení možných provedení vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky, najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty do rozsahu patentových nároků.
Koncentrát hlízových bílkovin brambor se připraví následujícím způsobem:
Hlízová voda uvolněná z hlíz brambor po jejich desintegraci se odstředí (3600 rpm, 5 min., 4°C) pro odstranění zbytkového škrobu, vlákniny a jiných případných nerozpustných částí. Dále je ekonomicky výhodné pokud se hlízová voda zakoncentruje pomocí reversní osmózy či jiné membránové techniky. Dle dosavadních zkušeností z laboratorních testů se jako optimální jeví maximálně trojnásobné zakoncentrování sušiny hlízové vody; vyšší míra zakoncentrování způsobuje přílišné navýšení množství nevysrážené bílkoviny a u vysrážené části dochází k navýšení nerozpustného podílu bílkovinného koncentrátu.
Hlízová voda se dále zchladí na teplotu 4 - 8°C a její pH je upraveno na hodnotu 5,0 přidáním 0,5M H2SO4. Za stálého míchání je k hlízové vodě přidán vychlazený etanol (0-2°C). Pro dosažení dostatečné výtěžnosti hlízové bílkoviny a její zpětné rozpustnosti se jako optimální jeví 25% nasycení hlízové vody etanolem.
Reakční směs se přenese po 30 ml do centrifugačních tub, ve kterých probíhá následné srážení hlízových bílkovin po dobu 30-75 minut za stálého chlazení (teplota reakční směsi nesmí překročit 10°C). Po vysrážení hlízových bílkovin je směs odstředěna; supernatant reakčního roztoku se slije a usazený bílkovinný izolát je následně 2x promyt 30 ml 50-100 mM Na-acetátového roztoku o pH 5,0 s ekvivalentním podílem etanolu pro udržení vysráženého stavu hlízových bílkovin. Promývací krok je významný z hlediska snížení koncentrace glykoalkaloidů a ostatních balastních látek ve vysráženém koncentrátu. Po ukončení promývání je k bílkovinnému peletu v centrifugační tubě přidáno 5 ml dHaO; bílkovinné roztoky jsou z centrifugačních tub slity a za stálého mícháni je pomocí 1M roztoku NaOH upraveno pH bílkovinné směsi na hodnotu pH ležící v rozmezí od 6,8 do 7,5, s výhodou 7,0. Konzervace izolovaných hlízových bílkovin je zajištěna pomocí lyofilizace či šetrného sprejového sušení.
Zpětná rozpustnost koncentrátu je testována roztřepáním vysušeného bílkovinného koncentrátu ve 20 ml 100 mM fosfátového pufru, pH 7,0. Obsah bílkovinného dusíku v rozpustné části je stanoven odečtem bílkovinného dusíku v nerozpustné části od celkového bílkovinného dusíku původně přítomného v bílkovinném koncentrátu.
Koncentrát hlízových bílkovin má práškovitou strukturu, zbarvení koncentrátu je světle hnědé. Součástí koncentrátu je aditivum s funkcí regulátoru kyselosti, kterým je hydroxid sodný v množství 2 % hmot, v sušině koncentrátu, za předpokladu že po rozpuštění bude finální koncentrace hlízových bílkovin v roztoku 5 %. Obsah bílkovin v sušině koncentrátu je v rozsahu 75 až 83 % hmot. Zpětně rozpustná složka koncentrátu hlízových bílkovin dosahuje minimálně 75 %. Specifická aktivita lipid acyl hydrolasy (LAH) v koncentrátu je 0,0703 pmol.mgVmin·1, zatímco aktivita LAH původní hlízové vody byla 0,0334 pmol.mg'1.min1. Specifická aktivita inhibitorů proteas (inhibice trypsinu, substrát DL ΒΑΡΑ) je 97,61 mg.g1 sušiny bílkovinného koncentrátu.
Obsah aminokyseliny lysinu je v optimálním případě 9,41 g 16g N1 , obsahy balastních látek jsou velmi nízké, např. obsah glykoalkaloidů v koncentrátu dosahuje max. 1200 mg kg'1 sušiny, obsah draslíku je nejvýše 1,3 % hmot., obsah cukru v sušině je max. 0,8 % hmot.
Převážná část hlízových bílkovin tvořících koncentrát je v nativním stavu a zachovává si znaky biologické aktivity, přičemž tyto bílkoviny vykazují vysokou míru zpětné rozpustnosti.
Průmyslová využitelnost
Koncentrát hlízových bílkovin brambor podle vynálezu má dvě významné oblasti průmyslové využitelnosti. Bílkovinný koncentrát lze připravit z hlízové vody, která vzniká např. jako odpad v průběhu zpracování brambor na škrob. V takovém případě tento postup řeší transformaci problematického vedlejšího produktu na obchodovatelný výrobek, který obohacuje sortiment škrobárenského průmyslu. Zpracováním hlízové vody by zároveň Škrobárenský průmysl řešil problém s výrobními odpady jež zatěžuji ekonomiku podniku i životní prostředí. Bílkovinný koncentrát lze využít jako polotovar v potravinářském průmyslu, nebo jako meziprodukt pro následnou separaci zájmových bílkovin, především bílkovin patatínového komplexu a inhibitorů proteas, pro využití jejich vlastností v potravinářském průmyslu, farmaceutice a biotechnologiích. Vzhledem k pěnivým a emulgačním vlastnostem patatinových bílkovin lze koncentrát či separované patatinové bílkoviny uplatnit i při výrobě potravinářských pěn a emulzí.

Claims (15)

1. Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti, tvořený převážně albuminovou a globulinovou bílkovinovou frakcí, s obsahem bílkovin v sušině alespoň 70 % hmot., vyznačující se tím, že obsahuje regulátor kyselosti v množství potřebném pro dosažení hodnoty pH v rozmezí od 6,8 do 7,5 u koncentrátu v rozpuštěném stavu, obsah glykoalkaloidů je nejvýše 1200 mg.kg'1 sušiny, obsah draslíku v sušině je nejvýše 1,3 % hmot., obsah cukru v sušině je nejvýše 0,8 % hmot., bílkoviny patatinového komplexu tvoří 20 až 30 % a inhibitory proteas tvoří 50 až 55 % z celkového obsahu bílkovin v koncentrátu, převážná část bílkovin v koncentrátu je v nativním stavu a vykazuje znaky biologické aktivity, a zpětně rozpustná složka koncentrátu hlízových bílkovin tvoří alespoň 75 % z množství bílkovin přítomných v bílkovinném koncentrátu.
2. Koncentrát podle nároku 1,vyznačující se tím, že regulátor kyselosti je hydroxid sodný.
3. Koncentrát podle nároku 2, vy z n a č u j í c í se t í m , že obsah hydroxidu sodného v sušině koncentrátu je 2 % hmot.
4. Koncentrát podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se t i m , že patatinové bílkoviny vykazují zachovanou aktivitu lipid acyl hydrolasy (LAH), inhibitory proteas vykazují zachovanou schopnost inhibovat proteasy.
5. Koncentrát podle nároku 4, vyznačující se tím, že jeho specifická aktivita LAH je alespoň dvakrát vyšší než specifická aktivita LAH sušiny hlízové vody brambor.
6. Koncentrát podle nároku 4, vyznačující se tím, že specifická aktivita inhibitorů proteas (substrát D L - ΒΑΡΑ; inhibice trypsinu) je alespoň 1,2 krát vyšší než specifická aktivita inhibitorů proteas přítomných v hlízové vodě brambor.
7. Koncentrát podle alespoň jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se t í m , že obsah aminokyseliny lysinu je větší než 8, 5 g . 16 g N’1.
8. Způsob přípravy koncentrátu hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti, tvořeného převážně albuminovou a globulinovou bílkovinnou frakci, s obsahem bílkovin v sušině alespoň 70 % hmot., precipitačním postupem s využitím srážecího činidla, vyznačující se tím, že hlízová voda uvolněná z hlíz brambor po jejich desintegraci se odstředí pro odstranění nerozpustných částí, zakoncentruje a zchladí se na teplotu 4 až 8°C, pH hlízové vody se upraví pomocí 0,5 M H2SO4 na hodnotu 5,0 a následně se přidá etanol zchlazený na teplotu 0° - 2°, a směs se udržuje na teplotě max. 10°C až do vysrážení hlízových bílkovin, potom se odstředí bílkovinný izoiáí a dvakrát se promyje promývacím roztokem s hodnotou pH = 5,0 s ekvivalentním podílem etanolu pro udržení hlízových bílkovin ve vysráženém stavu, následně je přidán regulátor kyselosti NaOH v množství potřebném pro dosažení hodnoty pH v rozmezí od 6,8 do 7,5 a takto získaný koncentrát hlízových bílkovin brambor se konzervuje.
9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že zakoncentrování hlízové vody je maximálně trojnásobné a provádí se pomocí reversní osmózy nebo jiné membránové techniky.
10. Způsob podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že regulátor kyselosti je hydroxid sodný.
11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se t í m , že obsah hydroxidu sodného v sušině koncentrátu je 2 % hmot, a bílkovinný koncentrát se rozpouští do úrovně maximálně 5% roztoku.
12. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že nasycení hlízové vody etanolem leží v rozmezí od 20 do 28 % (v/v).
13. Způsob podle nároku 8, vyznačující se t í m , že promývací roztok je tvořen 50 -100 mM Na-acetátovým roztokem.
14. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že konzervace koncentrátu se provádí lyofilizací.
15. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že konzervace koncentrátu se provádí sprejovým sušením.
CZ20080041A 2008-01-25 2008-01-25 Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy CZ200841A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080041A CZ200841A3 (cs) 2008-01-25 2008-01-25 Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy
PCT/CZ2009/000005 WO2009092337A1 (en) 2008-01-25 2009-01-21 Concentrate of highly re-soluble potato tuber proteins and method of its preparation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080041A CZ200841A3 (cs) 2008-01-25 2008-01-25 Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200841A3 true CZ200841A3 (cs) 2009-08-05

Family

ID=40783704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080041A CZ200841A3 (cs) 2008-01-25 2008-01-25 Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ200841A3 (cs)
WO (1) WO2009092337A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110463817A (zh) * 2019-09-26 2019-11-19 恩施泽康生物科技有限公司 一种从马铃薯中提取富硒糖蛋白的方法及其应用
CN110627898B (zh) * 2019-11-08 2023-07-25 安徽天凯生物科技有限公司 一种马铃薯胰蛋白酶抑制剂的提取工艺

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1520738A (en) * 1974-09-23 1978-08-09 Scholten Honig Nv Production of porotein from non-diluted or diluted potato corm water
AT502589B1 (de) * 2002-04-18 2009-06-15 Vis Vitalis Lizenz & Handels Verfahren zur lebensmitteltechnischen gewinnung von kartoffelsaft-produkten

Also Published As

Publication number Publication date
WO2009092337A1 (en) 2009-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shanmugam et al. Antioxidative peptide derived from enzymatic digestion of buffalo casein
Wahlström et al. High yield protein extraction from Brewer's spent grain with novel carboxylate salt‐urea aqueous deep eutectic solvents
Løkra et al. Chemical characterization and functional properties of a potato protein concentrate prepared by large-scale expanded bed adsorption chromatography
US20220022491A1 (en) Preparation of pulse protein products ("yp810")
JP7241071B2 (ja) 改良された栄養価を有するエンドウマメタンパク質組成物
US11882850B2 (en) Preparation of soy protein products (S810)
EP3790888B1 (en) Integrated precipitation and membrane filtration processes for isolation of potato proteins
Crévieu et al. Large scale procedure for fractionation of albumins and globulins from pea seeds
US5959102A (en) Starch purification by thermally tolerant broad pH range proteolytic enzymes
Croston Tryptic enzymes of chinook salmon
Li et al. Separation of proteases from yellowfin tuna spleen by ultrafiltration
Jin et al. Recovery of protease inhibitors from potato fruit water by expanded bed adsorption chromatography in pilot scale
CN109527196B (zh) 一种提高大豆蛋白酶解效率和产率的方法
CZ200841A3 (cs) Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti a zpusob jeho prípravy
Muranova et al. Hydrolysates of soybean proteins for starter feeds of aquaculture: the behavior of proteins upon fermentolysis and the compositional analysis of hydrolysates
WO2008069649A1 (en) Protein gel formation
Korpela et al. Enzymatic modification of oat globulin enables covalent interaction with procyanidin B2
CN107082796B (zh) 一种提纯蛋白酶解物中小分子多肽的方法
CZ18764U1 (cs) Koncentrát hlízových bílkovin brambor s vysokou mírou rozpustnosti
van Koningsveld Physico-chemical and functional properties of potato proteins
JPH09182565A (ja) 低アレルゲン化米の製造方法並びに加工食品の製造方法
Nurhayati et al. Purification and characterization of a cathepsin inhibitor from catfish (Pangasius sp.) of Indonesian water.
CA2477922C (en) Stabilizing agent for enzymes
Ma et al. Preparation of high Fischer ratio oligopeptide by proteolysis of corn gluten meal
Dinajpur Extraction, purification and characterization of papain enzyme from papaya