CZ2008342A3 - Spojení plošného obkladu s konstrukcí - Google Patents

Spojení plošného obkladu s konstrukcí Download PDF

Info

Publication number
CZ2008342A3
CZ2008342A3 CZ20080342A CZ2008342A CZ2008342A3 CZ 2008342 A3 CZ2008342 A3 CZ 2008342A3 CZ 20080342 A CZ20080342 A CZ 20080342A CZ 2008342 A CZ2008342 A CZ 2008342A CZ 2008342 A3 CZ2008342 A3 CZ 2008342A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
flange
edge
paneling
connection
recesses
Prior art date
Application number
CZ20080342A
Other languages
English (en)
Inventor
Formánek@František
Original Assignee
Smalt Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smalt Spol. S R. O. filed Critical Smalt Spol. S R. O.
Priority to CZ20080342A priority Critical patent/CZ2008342A3/cs
Publication of CZ2008342A3 publication Critical patent/CZ2008342A3/cs

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Abstract

Vynález reší spojení plošného obkladu (2) s konstrukcí (1). Konstrukcní prvky (11) konstrukce (1) urcené pro spojení s tabulovým obkladem (2) jsou v rovine rovnobežné s rovinou tabulového obkladu (2). Tabulový obklad (2) je alespon na dvou protilehlých okrajích (21) spojen s prírubou (3) adhezním spojem (5) tvoreným lepidlem nebo oboustranne lepicí páskou. Príruba (3) je v cásti presahující každý z okraju (21) tabulového obkladu (2) tvorena výstupky (31) oddelenými vybráními (32) a je spojitelná s konstrukcí (1) upevnovacími elementy (4). Vnejší okraj príruby (3) je tvoren výstupky (31) a vybráním (32), které jsou ohraniceny krivkou ve tvaru pozvolné vlnovky (V) nebo tecnými úsecemi (T) k takové krivce.

Description

Spojení plošného obkladu s konstrukcí
Oblast techniky
Vynález řeší spojení plošného obkladu s konstrukcí, kde konstrukční prvky nosné konstrukce určené pro spojení s tabulovým obkladem jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového obkladu.
Dosavadní stav techniky
Tabulové obklady tvořené nej častěji velkoformátovými skleněnými tabulemi se s nosnou konstrukcí spojují zpravidla šroubovými spoji, které skleněné tabule. Mezi příložkou a skleněnou tabulí je pružná, zpravidla pryžová páska, která přispívá k rovnoměrnému rozložení tlaku od šroubového spoje přitlačujícího skleněnou tabuli ke konstrukčním prvkům nosné konstrukce.
V jiném případě popsaném v patentu US 6,253,513 jsou jednotlivé skleněné tabule osazeny těsně v kovových rámech, se kterými jsou mechanicky spojeny a se kterou jsou následně připevněny šroubovými spoji ke konstrukčním prvkům konstrukce. Taková provedení působí často architektonicky rušivě, protože vystupující kovové prvky, ať příložky či kovové rámy, narušují dojem celistvosti plochy tvořené skleněnými tabulemi, protože žních vystupují. Současně je provedení náročné na vzájemnou shodnost roztečí otvorů v kovových rámech obemy kajících jednotlivé skleněné tabule a otvorů v konstrukci, ke které se skleněné tabule připevňují.
V případě popsaném v patentu GB 1208989 jsou k tabulovému obkladu z rubové strany připevněny příruby přesahující okraj tabulového obkladu trubkovitými nýty. Pokud má být tabulový obklad tvořen skleněnou tabulí či keramikou, je takové řešení nevhodné a to především pro křehkost použitých materiálů, ze kterých je tabulový obklad zhotoven. Rovněž takové provedení ne v V · W · - · · • φ · 444« ·*44 • 444 44 4*4 4 4· *4 4 * 4· * * ··*
44 44 ··44 náročné na přesnost montáže spočívající ve shodností roztečí otvorů v přírubách a roztečí v konstrukci, ke které se tabulové obklady připevňují.
Lépe se se spojením tabulového obkladu s přírubou vypořádalo řešení uvedené v přihlášce US 2003/0066259, kde příruba je součástí tabulového obkladu již při jeho výrobě aje do jeho hmoty vetknuta. Provedení není určeno pro tenké velkoformátové tabulové obklady a proto není tak náročné na přesnost kladenou na shodu otvorů v přírubě a v konstrukci.
Jiné řešení je popsané v patentu JP 11044076 , kde k zadní ploše kamenné desky, kterou je tvořen tabulový obklad, jsou přilepeny kovové díly profilu Z zakončené příchytným profilem zasahujícím za výstupek svislého sloupu. Postupným skládáním takto sestavených prvků na sebe, se vytváří konečná svislá stěna aniž by se příruba či jiná část profilu Z se svislým sloupem samostatně spojovala. Profily Z se postupně zasouvají příchytným profilem za svislý sloup a kamenná deska přiléhá ke svislému sloupu z čela. Jednotlivé kamenné desky spočívají na sobě vlastní váhou. Výše takto naskládaného sloupce je omezena pro značnou celkovou hmotnost přenášenou kamennou deskou umístěnou na nejnižším místě sloupce takto navršených kamenných desek a proto se pro vytváření vyšších stěn nehodí.
Provedení popsané v PV 2007-345, které řeší spojení tabulového obkladu s konstrukcí je rovněž náročné na přesnost při montáži. Konstrukční prvky konstrukce určené pro spojení s tabulovým obkladem jsou opatřeny otvory pro upevňovací elementy. Tabulový obklad je alespoň na dvou protilehlých okrajích spojen s přírubou lepeným spojem. Příruba je na okraji tvořena výstupky oddělenými vybráními. Výstupky jsou opatřeny otvory pro upevňovací elementy nebo v jejím okraji jsou k tomu účelu vytvořena odpovídající vybrání. Zejména u konstrukcí větších rozměrů je pravděpodobnost dosažení shody otvorů v konstrukci a v přírubě obkladu malá. Kompenzace těchto nepřesností vzájemným posunem na sebe navazujících přírub, kde se předpokládá vzájemná shodnost výstupků a vybrání, je nedostatečná. Stává se, že se mohou jednotlivé • ··· výstupky překrývat. Zde je nezbytné při montáži tyto nedostatky ručně odstraňovat. Jakékoliv dodatečné úpravy při montáži jsou pracné a neproduktívní. I tak se nelze vyvarovat vzájemně rozdílné vzdálenosti obkladů a přírub, které obdélníkové výstupky a vybrání neumožňují kompenzovat.
Pokud jsou tvořeny velkoformátové tabulové obklady z keramiky, pak pro takové se na stěnách staveb zhotovují nosné konstrukce, ke kterým se keramické tabulové obklady připevňují mechanickými příchytkami. Pro velkoformátové tabulové obklady se spojení se stěnou stavby maltovinami či disperzními tmely nehodí. Z toho důvodu se fasády na exponovaných stavbách zhotovují technologií zavěšené konstrukce, která je upevněna na stěnu fasády a tvoří nosný rastr pro plošné prvky. Zpravidla se této konstrukce využívá pro umístění tepelně izolační rohože mezi stěnu a tabulové obklady. Mechanické příchytky rovněž narušují celistvost plochy fasádního obkladu a bývá příčinou jeho znečištění
Podstata řešení
Spojení podle vynálezu plošného obkladu s konstrukcí, kde konstrukční prvky konstrukce určené pro spojení s tabulovým obkladem jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového obkladu. Tabulový obklad je alespoň na dvou protilehlých okrajích spojen s přírubou adhezním spojem tvořeným lepidlem nebo oboustranně lepicí páskou. Příruba je v části přesahující každý z okrajů tabulového obkladu tvořena výstupky oddělenými vybráními a je spojitelná s konstrukcí upevňovacími elementy. Vnější okraj příruby je tvořen výstupky a vybráními, které jsou ohraničeny křivkou ve tvaru pozvolné vlnovky nebo tečných úsečí k takové křivce. Takto provedené zakončení vnějšího okraje příruby umožňuje kompenzovat nepřesnosti vzniklé z rozměrových odchylek mezi konstrukcí a tabulovými obklady podélnou nebo příčnou rektifikací jednotlivých tabulových obkladů vůči sobě.
S ohledem na kompenzaci teplotních vlivů je vhodné, když příruby upevněné po stranách tabulového obkladu jsou na spodním konci zakončeny záchytem zasahujícím alespoň částečně za okraj tabulového obkladu. Mezi okraj a záchyt • V · · · ·’ ’ • · * 4 4 ··· * ·44 • 4*4 4444444 • 4 44 44 44 ···♦ je případně včleněn pružněplastický element. Takto řešené spojení přírub s tabulovým obkladem neumožňuje posun tabulového obkladu oproti přírubám a tedy i konstrukci, se kterou jsou příruby pevně spojeny upevňovacími elementy.
Pokud je tabulový obklad opatřen na dolním okrají opatřen přírubou, pak je vhodné, když vybrání jsou na okraji opatřeny ohyby zasahujícími alespoň Částečně za okraj tabulového obkladu. Mezi okraj a ohyby je případně včleněn pružněplastický element. Takto řešené spojení přírub s tabulovým obkladem rovněž neumožňuje posun tabulového obkladu oproti přírubám a tedy i konstrukci, se kterou jsou příruby pevně spojeny upevňovacími elementy.
Pokud se nenacházejí na sebe navazující dva sousední tabulové obklady v jedné společné rovině, pak je vhodné, když výstupky jsou zakončeny jazýčky ohnutými kolmo proti vnější ploše konstrukce. Upevňovací elementy přilehají k ohybům spojující jazýčky s výstupky. Takové řešení umožňuje oddálit pomocí jazýčků příruby od konstrukčních prvků konstrukce aniž by došlo k nežádoucím deformacím přírub a jejich spojení s tabulovým obkladem.
Pro zvýšení spolehlivosti spojení příruby s tabulovým obkladem je vhodné, když vnitřní okraj příruby je shodný s hranou konstrukce a s okrajem oboustranně včleněného adhezního spoje.
Popis obrázků na výkresech
Celkový pohled na tabulový obklad opatřený na protilehlých okrajích přírubami znázorňuje obr.l, pohled na přírubu ohraničenou křivkou ve tvaru pozvolné vlnovky znázorňuje obr.2, detail jejího spodního konce zakončeného záchytem znázorňuje obr.3, pohled na přírubu ohraničenou tečnými úsečemi ke křivce ve tvaru pozvolné vlnovky znázorňuje obr.4, detail jejího spodního konce zakončeného záchytem znázorňuje obr.5, spojení dolního okraje tabulového obkladu s přírubou jehož vybrání jsou na okraji opatřeny ohyby znázorňuje obr.6, detailní pohled na takovou přírubu znázorňuje obr.7, svislý řez spojením tabulového obkladu s přírubou z obr.l znázorňuje obr.8,spojení tabulového obkladu opatřeného přírubou jejíž výstupky jsou zakončeny jazýčky znázorňuje obr.9, detailní pohled na takovou přírubu znázorňuje obr. 10, detailní řez napříč spojení tabulového obkladu s přírubou a konstrukčním prvkem znázorňuje obr.l 1, čelní pohled na detail optimálního spojení dvou protilehlých přírub s konstrukčním prvkem znázorňuje obr. 12 a čelní pohled na detail odchylného spojení dvou protilehlých přírub, kde bylo potřeba korigovat montážní nesrovnalosti znázorňuje obr. 13.
Popis příkladného provedení
Plošný obklad 2 je s konstrukcí 1 spojen upevňovacími prvky 4 prostřednictvím příruby 3. Konstrukční prvky 11 konstrukce _1 určené pro spojení s tabulovým obkladem 2 jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového
spojen s přírubou 3 adhezním spojem 5 tvořeným oboustranně lepicí páskou.
Vnější okraj příruby 3 je tvořen výstupky 31 a vybráními 32, které jsou ohraničeny křivkou ve tvaru pozvolné vlnovky V nebo tečnými úsečemi T k takové křivce. Příruby 3 jsou opatřeny otvory 35 pro upevňovací elementy 4. Pokud je tabulový obklad 2 opatřen přírubou 3 po stranách, pak je účelné, když příruba 3 je na spodním okraji zakončena záchytem 33 zasahujícím alespoň částečně za okraj 21 tabulového obkladu 2. Mezi okraj 21 a záchyt 33 je včleněn pružněplastický element 6. U tabulového obkladu 2, který je opatřen přírubou 3 na spodním okraji je účelné když vybrání 32 jsou na okraji opatřeny ohyby 34 zasahujícími alespoň částečně za okraj 21 tabulového obkladu 2. Mezi každý z okrajů 21 a ohyb 35 je včleněn pružněplastický element 6. U spojení plošného obkladu 2 s konstrukcí 1, kde vnější plochy konstrukčních prvků 11 nevytvářejí v celku souvislou rovinu, neboť dílčí rovinu tvořenou plošným obkladem 2 , lze vytvořit až po upevnění plošného obkladu 2 na takovou konstrukci 1. Zde je nezbytné pro kompenzaci odlišné rovinnosti vnější plochy konstrukčních prvků 11 a plošného obkladu 2 opatřit příruby 3 výstupky 31 zakončením ve tvaru jazýčků 36 ohnutými kolmo proti vnější ploše konstrukčního prvku 11 konstrukce L Upevňovací elementy 4 přilehají k ohybům 37 spojující jazýčky 36 s výstupky 31.. Pro optimální spojení plošného obkladu 2 s konstrukcí 1 je vhodné, když vnitřní okraj příruby 3 je shodný jak s hranou konstrukce 1 tak i s okrajem mezi plošný obkladem 2 a přírubou 3 včleněného adhezního spoje 5.
Plošný obklad 2 je opatřený na postranních protilehlých okrajích 21 přírubami 3, které jsou dole zakončeny záchyty 33. Příruby 3 jsou s plošným obkladem 2 spojeny adhezním spojem 5, v tomto případě oboustranně lepicí páskou tak, že vnitřní okraj příruby 3 je shodný s hranou konstrukčního prvku £1, ke kterému je připevněn a s okrajem adhezního spoje 5 tvořeným oboustranně lepící páskou. Mezi záchytem 33 a okrajem 21 tabulového obkladu 2 je vložen pružněplastický element 6. Příruby 3 se přiloží k vzájemně rovnoběžným svislým konstrukčním prvkům H, které jsou součástí konstrukce
I. Ve shodě s otvory 35 v přírubách 3 se vytvoří otvory v konstrukčních prvcích a příruby 3 se s konstrukčními prvky 11 spojí upevňovacími elementy 4, kterými mohou být kupříkladu samořezné šrouby. Obdobně se postupuje u plošného obkladu 2 opatřeného na dolním okraji 21 přírubou 3. Zde je příruba 3 opatřena ohyby 34, mezi které a okraj 21 tabulového obkladu 2 je včleněn pružněplastický element 6. Takto sestavený plošný obklad 2 s přírubami 3 je určený pro vzájemně rovnoběžné avšak vodorovné konstrukční prvky Π_. U spojení plošného obkladu 2 s konstrukcí 1 kde vnější plochy konstrukčních prvků 11 nevytvářejí v celku souvislou rovinu, neboť dílčí rovinu tvořenou plošným obkladem 2 lze vytvořit až po upevnění plošného obkladu 2 na takovou konstrukci 1. K. vnější ploše konstrukčních prvků 11 se přiloží příruby 3 jazýčky 36, kterými jsou zakončeny a k vnější ploše konstrukčních prvků jsou kolmé. Upevňovací elementy 4 přilehají k ohybům 37 spojující jazýčky 36 s výstupky 31 a tím přitlačují jazýčky 36 ke konstrukčním prvkům jj_, aniž by se plošný obklad konstrukčního prvku dotýkal. Pokud na kterýkoliv z takto připevněných plošných obkladů 2 navazuje na další plošný obklad 2, pak k sobě na zvolenou vzdálenost protilehle přilehají příruby 3 dvou sousedních tabulových obkladů 2.
t · ♦ ♦ · · · · · « • · · ♦ · ··· · · · · v * · · · · · · · · · « · • ♦ · « ♦ · · · · · Φ « ·· ♦· ·« ·· ·· ··
V důsledku zvoleného ohraničení vnějších okraje sestávajícího se z výstupků 31 a vybrání 32, které je tvořené pozvolnou vlnovkou V nebo k ní vedených tečných úsečí T lze výškově i stranově nebo v kombinaci korigovat vzájemnou polohu na sebe navazujících přírub 3, jak je znázorněno na obr.13, aniž by bylo nezbytné při montáži upravovat vnější okraje přírub 3. Takto řešené spojení obou na sebe navazujících přírub 3 s konstrukcí 1 upevňovacími elementy 4 jednak působí esteticky a rovněž umožňuje produktivní montáž. Takto provedené zakončení vnějšího okraje příruby 3 umožňuje kompenzovat nepřesnosti vzniklé z rozměrových odchylek mezi konstrukcí 1 a plošnými obklady 2 podélnou nebo příčnou rektifikací jednotlivých tabulových obkladů 2 vůči sobě aniž by bylo potřeba okraje přírub 3 dodatečně mechanicky upravovat. Zvolený tvar vnějšího okraje přírub 3 nepůsobí ani při montážních nepřesnostech rušivě a navíc lze dodatečně zakrýt pružněplastickým tmelem a tím eliminovat jeho ovlivnění atmosferickými vlivy.

Claims (4)

  1. Patentové nároky
    1. Spojení plošného obkladu (2) s konstrukcí (1), kde konstrukční prvky (11) konstrukce (1) určené pro spojení s tabulovým obkladem (2) jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového obkladu (2), přičemž tabulový obklad (2) je alespoň na dvou protilehlých okrajích (21) spojen s přírubou (3) adhezním spojem (5) tvořeným lepidlem nebo oboustranně lepicí páskou a příruba (3) je v části přesahující každý z okrajů (21) tabulového obkladu (2) tvořena výstupky (31) oddělenými vybráními (32) a je spojitelná s konstrukcí (1) upevňovacími elementy (4), vyznačující se tím, že vnější okraj příruby (3) je tvořen výstupky (31) a vybráními (32), které jsou ohraničeny křivkou ve tvaru pozvolné vlnovky (V) nebo tečnými úsečemi (T) k takové křivce.
  2. 2. Spojení podle nároku 1, vyznačující se tím, že příruba (3) je na spodním konci zakončena záchytem (33) zasahujícím alespoň částečně za okraj (21) tabulového obkladu (2), přičemž mezi okraj (21) a záchyt (33) je případně včleněn pružněplastický element (6).
  3. 3. Spojení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vybrání (32) jsou na okraji opatřeny ohyby (34) zasahujícími alespoň částečně za okraj (21) tabulového obkladu (2), přičemž mezi okraj (21) a ohyb (34) je případně včleněn pružněplastický element (6).
  4. 4. Spojení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že výstupky (31) jsou zakončeny jazýčky (36) ohnutými kolmo proti vnější ploše konstrukčního prvku (11) konstrukce (1), přičemž upevňovací elementy (4) přilehají k ohybům (37) spojující jazýčky (36) s výstupky (31).
CZ20080342A 2008-06-03 2008-06-03 Spojení plošného obkladu s konstrukcí CZ2008342A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080342A CZ2008342A3 (cs) 2008-06-03 2008-06-03 Spojení plošného obkladu s konstrukcí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080342A CZ2008342A3 (cs) 2008-06-03 2008-06-03 Spojení plošného obkladu s konstrukcí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2008342A3 true CZ2008342A3 (cs) 2009-12-16

Family

ID=41412333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080342A CZ2008342A3 (cs) 2008-06-03 2008-06-03 Spojení plošného obkladu s konstrukcí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2008342A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6516578B1 (en) Thin brick panel system
US20220195735A1 (en) Architectural bracket, building wall structure, and plank member construction method
US20140083033A1 (en) Natural rock panel, natural rock veneer panel and panel support apparatus
US9909303B2 (en) Building exterior insulation structure
US9464442B1 (en) Wall cladding assembly method and system
US20200392727A1 (en) Wall panel fastening systems and methods
JP2014190063A (ja) 断熱パネルの施工構造
CA3105638A1 (en) Panelized veneer wall covering system and method
CZ2008342A3 (cs) Spojení plošného obkladu s konstrukcí
CN215166847U (zh) 外墙系统
CZ299432B6 (cs) Spojení tabulového obkladu s konstrukcí
CN112064967B (zh) 一种新型地面复合板结构及安装方法
CN112814308B (zh) 一种墙地整体装饰结构及其安装方法
JP4684674B2 (ja) 板材施工方法及び板材施工構造
KR101569242B1 (ko) 단열재 부착용 보조패널 및 이를 이용한 단열재 시공방법
CN112982885A (zh) 地板结构及其铺贴方法
US20070196614A1 (en) Heated Floor Element having a Surface Layer
TWM584814U (zh) 建築用牆體
CN214402554U (zh) 建筑扣件装置
JP7202210B2 (ja) 外壁のリフォーム方法
JP7472922B2 (ja) 入隅金具、室内入隅の施工方法、および、建築物
JP6908760B2 (ja) タイル外壁およびタイル外壁の施工方法
US20240159060A1 (en) Lining board arrangement and method for mounting said arrangement
JP7176923B2 (ja) 天井吊り金具および天井付き屋根パネル
CN208267302U (zh) 一种装配式面板