CZ2007815A3 - Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující - Google Patents

Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující Download PDF

Info

Publication number
CZ2007815A3
CZ2007815A3 CZ20070815A CZ2007815A CZ2007815A3 CZ 2007815 A3 CZ2007815 A3 CZ 2007815A3 CZ 20070815 A CZ20070815 A CZ 20070815A CZ 2007815 A CZ2007815 A CZ 2007815A CZ 2007815 A3 CZ2007815 A3 CZ 2007815A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acetyl
tetra
hydroxymethylphenyl
amino
glucopyranoside
Prior art date
Application number
CZ20070815A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300776B6 (cs
Inventor
Sedlák@Miloš
Buchta@Vladimír
Drabina@Pavel
Ventura@Karel
Machácek@Vladimír
Original Assignee
Univerzita Pardubice
Univerzita Karlova v Praze, Lékarská fakulta v Hradci Králové
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Pardubice, Univerzita Karlova v Praze, Lékarská fakulta v Hradci Králové filed Critical Univerzita Pardubice
Priority to CZ20070815A priority Critical patent/CZ300776B6/cs
Publication of CZ2007815A3 publication Critical patent/CZ2007815A3/cs
Publication of CZ300776B6 publication Critical patent/CZ300776B6/cs

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Predmetem vynálezu je polymerní konjugát antimykotického léciva obsahujícího aminoskupinu, obsahující vodorozpustný polymer a antimykotické lécivo obsahující aminoskupinu, který obsahuje fragment obecného vzorce I, kde R znamená acetyl skupinu nebo atom vodíku; Z znamená amidickou vazbu (CONH) nebo imino vazbu (CH=N) mezi polymerem a fenylem spojovacího fragmentu. Vynález se dále týká zpusobu prípravy polymerního konjugátu a farmaceutické kompozice konjugát obsahující.

Description

Předmětem vynálezu je polymemí konjugát antimykotického léčiva obsahujícího aminoskupinu, způsob jeho přípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující.
Dosavadní stav techniky
Ke zvýšení terapeutického indexu významných antimykotik, jako je například amfotericin B (AMB) a nystatin, byly připraveny komplexy a konjugáty s polymemími nosiči, které jednak umožňují solubilizaci ve vodném prostředí a také zajišťují plynulé uvolňování, což zpravidla vede i ke snížení toxicity (A. S. Janoff, L. T. Boni, M. C Poescu, S. R. Minchey, P. R. Cullis, T. D Madden, T. F. Tarashi, S. M. Gruner, E, Shyamsunder: Proč. Nati. Acad. Sci. U. S. A. 1988,85,61227.).
Klinicky používané lékové formy jsou nekovalentní komplexy typu amfotericin B lipidový komplex (ABLC), což jsou koloidní systémy složené z biodegradabilních fosfolipidových matric (např. dimyristoylfosfatidyl cholin (DMPC)) nebo modifikovaných poly(ethylenglykolů) (např. distearoyl-N-(monomethoxy)poly(ethylenglykol)sukcinyl)fosfatidylethanolamin (DSPE-PEG) s amfotericinem B (A. S. Janoff, W. R. Perkins, S. L, Saleton, C. E. Swenson: J. Liposome Res. 1993, 3, 451.). Takovéto lipidové formulace amfotericinu B často významně zvyšují antifungální aktivitu in vitro ve srovnání s běžným amfotericinem Β (K. Moribe, K.; Mararuyama, K. M. Iwatsuru M.: Int. J. Pharm. 2000, 201, 37.). Tyto typy komplexů však řeší zejména problém rozpustnosti účinných látek, přičemž však k uvolňování jejich účinné složky dochází přímo v krevním oběhu, což vede k celkovému působení na léčený organismus včetně nežádoucích účinků. V krvi uvolněný amfotericin B podléhá následné distribuci mezi přítomné lipoproteiny (high-densitylipoprotein (HDL) a low-density-lipoprotein (LDL)) (O. Sivak, B. Lau N. Patankar, K. M. Wasan: Pharm. Res. 2004, 21, 2336). Bylo zjištěno, že zvýšená hladina komplexů AMB s LDL má za následek nefrotoxické působení AMB (K. M. Wasan, J.C. Wong, T. Corr, S. Pritcharrd: Cancer Chemother. Pharmacol. 2006, 57,120.).
Jednou z metod, jak lze dosáhnout cíleného antimykotického působení polymemích konjugátu s antimykotickými léčivy, je využití poznatku, že řada patogenů, mezi něž lze zařadit i ·* ·♦»· fungáiní agens, způsobuje v napadené tkáni takové biochemické procesy, které vedou k lokálnímu snížení pH až na hodnoty pH ~ 5 (I. Mellman, R. Fuchs, A. Helenius: Ann. Rev. Biochem. 1986, 55, 773.). Pro intravenózní aplikace byly nedávno připraveny pH-senzitivní lipidové formulace (liposomy) nystatinu (T. H. Nasti, M. A. Khan, J. M. Owais. J. Antimicrob. Chemother. 2006, 57, 349.) nebo pH senzitivní kovalentní konjugáty poly(ethylenglykolů) a poly(ethylenglykol)-ů-poly(L-lysinu) (M. Sedlák, L. Kubicová, K. Ventura, M. Pravda, F. Staud, V. Buchta: přihláška vynálezu PV 2006-538; M. Sedlák, M. Pravda, L. Kubicová, K. Týčová, K. Ventura: Bioorg. Med. Chem. 2007, 15, 2554; M. Sedlák, M. Pravda, L. Kubicová, P. Mikulčíková, K. Ventura: Bioorg. Med. Chem. Lett. 2007,17,4069.).
Skupina R. B. Greenwalda podala k ochraně způsob připojení amino léčiv pomocí tzv. labilní karbamátové vazby (R. B. Greenwald, A. Pendri, Y. H. Choe: PCT Int. Appl. WO 99/30727; Chem. Abstr. 1999,131, 59098.). Následně byly takto připraveny i konjugáty amfotericinu B s poly(ethylenglykolem) (PEG), kde je amfotericin B vázán prostřednictvím zmíněné labilní karbamátové vazby, jež se v krevní plazmě rozpadá eliminačním mechanismem za vzniku volného amfotericinu B (Z1/2 = 1,5 - 3 h, krevní plazma, potkan) (C. D. Conover, H. Zhao, B. Clifford, C. B. Longley, K. L. Shum, R. B. Greenwald: Bioconjugate Chem. 2003, 14, 661.). Tato spojka mezi polymemím nosičem (PEG) a amfotericinem B je konstruována tak, že prvním nej pomalejším krokem uvolňování je enzymatická hydrolýza esterové vazby krevními hydrolázami. Primárně vzniklé proléčivo podléhá v druhém kroku rychlé bazicky katalyzované 1,4- nebo 1,6-benzylové eliminaci, která je již delší dobu obecně známá a využívaná např. pro ochranu aminoskupin (M. Wakselman; Noův. J. Chim. 1983, 7, 439.; T. W. Greene, P. G. M. Wuts v knize: Protective Groups in Organic Synthesis Third Edition str.
542., John Wiley & Sons, New York 1999.). Při benzylové eliminaci vzniká chinonmethid a karbamová kyselina účinné látky. Chinonmethid se dále okamžitě hydratuje a karbamová kyselina příslušné účinné látky se rychle rozpadá na oxid uhličitý a volné léčivo. Tento systém uvolňování účinné látky je vhodný pro cílenou distribuci cytostatik majících primární aminoskupinu, a to v systémech, kdy je na polymemím nosiči dále navázána monoklonální protilátka mající afinitu vůči specifickému glykoproteinovému povrchu nádorově transformovaných buněk (R. B. Greenwald, Y. Choe, J. McGurie, C. D. Conover: Adv. Drug. Delivery Rev. 2003, 55, 217.). Tento princip však nelze aplikovat obecně na libovolné skupiny léčiv. Například v případě konjugátů PEG-amfotericin B tento systém 1,4- a 1,6benzylové eliminace vede k poměrně rychlému odštěpení volného amfotericinu B přímo do ·« ···· krevního oběhu, a tím způsobuje rychlý vzestup jeho koncentrace i v ledvinách, což je nežádoucí zejména z důvodu nefrotoxicity amfotericinu B.
Nevýhody dosavadních řešení odstraňuje předložený vynález.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je polymerní konjugát antimykotického léčiva obsahujícího aminoskupinu, obsahující vodorozpustný polymer a antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje fragment obecného vzorce I,
H
N---ANTIMYKOTIKUM kde R znamená acetyl skupinu nebo atom vodíku; Z znamená amidickou vazbu (CONH) nebo imino vazbu (CH=N).
Ve výhodném provedení vynálezu jsou vodorozpustnými polymery poly(ethylenglykoly) nebo blokové kopolymery poly(ethylenglykolu) a poty(aminokyselin) s molekulovými hmotnostmi 10 000 až 30 000. Blokovým kopolymerem může být například poly(ethylenglykol)-Ď-poly(L-glutamová kyselina).
S výhodou jsou antimykotickými léčivy obsahujícími aminoskupiny (ANTIMYKOTIKUMNH2) amfotericin B nebo nystatin, jejichž aminoskupiny jsou k spojovacímu fragmentu polymeru vázány karbamátovou vazbou (CH2OCONH).
Podstatu vynálezu tedy představuje enzymově senzitivní spojka, citlivá k β-glykosidázám (E.C.3.2.1.21), mezi molekulami ve vodě rozpustných polymemích nosičů a molekulami antimykoticky aktivních látek obsahujících aminoskupinu (amfotericin B (AMB))> nystatin • · · · · ·
(NY)) (v knize: The Měrek Index - an Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals 13th edition (J. O'Neil, A. Smith, P. E. Hackelman Eds.) Měrek & CO., INC. New Jersey 2001.). Při intravenózní aplikaci polymemího konjugátu dojde k uvolněni aktivního antimykotika cíleně, tj. až v místě působení houbového patogenů, a to vlivem uplatňující se enzymatické reakce. Acylovaný fragment 2-amino-4-(hydroxymethyl)fenyl-p-Dglukopyranosidu je vázán pomocí amidické nebo imino vazby na vodorozpustný polymerní nosič. Léčivo je vázáno na benzylalkoholovou skupinu prostřednictvím labilní karbamátové vazby. U acetylovaných forem konjugátů obsahujících fragment obecného vzorce I (kde R CH3CO) dojde účinkem krevních hydroláz khydrolýze acetylovaných hydroxyskupin fragmentu β-D-glukosy, Připravený nebo takto vzniklý deacetylovaný konjugát (R = H) bude v přítomnosti β-glykosidáz štěpen na volné aktivní antimykotikum, glukózu a 2-amino-4hydroxybenzylalkohol vázaný na polymerní nosič. Vynález využívá poznatku, že řada patogenních bakterií a hub obsahuje specifické enzymy β-glykosidázy, které nejsou ve významném množství přítomny v savčích buňkách (lidských a zvířecích). Spojení mezi polymemím nosičem a účinnou látkou je konstruováno tak, že se účinná látka odštěpuje z konjugátu (proléčiva) enzymaticky působením β-glykosidáz, jež jsou v enzymové výbavě řady bakterií a houbových parazitů (Agrobacterim faecalis, Alcaligenes faecalis, Aspergillius niger, Aspergillius fumigatus, Candida albicans, Candida tropicalis, Trichosporon beigelii atd.) ( Li Y-K., Chir J„ Chen F-Y.: Biochem. J. 2001, 335, 835.). V případě lidského organismu se β-glykosidázy vyskytují pouze u některých bakterií, které jsou součástí střevní mikroflóry, čehož bylo dříve využito kříženému uvolnění některých léčiv zperorálních proléčiv, a to cíleně ve střevě ( Hiyarama F., Uekama K.,v knize: Prodrugs: Challenges and Rewards ( V. J. Stella, R.T. Borchardt, M. J. Hageman, R. Oliyai, H. Maag, J. W. Tilley Eds.), Part 1 s. 683. Springer 2007.). Přirozeně se však β-glykosidázy ve zdravé lidské tkáni nenacházejí (Hutberg B., Ockerman P.A.: Clin. Chim. Acta 1970, 28, 169.). Základní strukturní jednotkou spojky je β-glykosidická vazba substituované molekuly fenyl-β-οglukopyranosidu. Tedy účinkem krevních hydroláz nejprve dojde k hydrolýze acetylovaných hydroxyskupin fragmentu β-D-glukosy. Následným enzymatickým štěpením β-glykosidické vazby vznikne glukóza, a karbamová kyselina amfotericinu B nebo nystatinu, která se velmi rychle rozpadne na volný amfotericin B nebo nystatin. Zbylá molekula polymemího nosiče s kovalentně vázaným fragmentem substituovaného 4-hydroxybenzylalkoholu se vyloučí z organismu. Schéma 1 ukazuje postup uvolňování léčiva z polymemího konjugátu podle předloženého vynálezu.
• · · ♦
Schéma 1
Předpokládané použití těchto ve vodě velmi dobře rozpustných konjugátu podle předloženého vynálezu jsou intravenózní aplikace pro jinak málo ve vodě rozpustná antimykotika. Polymemí konjugáty podle předloženého vynálezu umožní cílené uvolnění aktivního léčiva, což by mělo vést ke zvýšení jejich terapeutického indexu ve srovnání s dosud užívanými lékovými formami amfotericinu B a nystatinu.
Předmětem vynálezu je dále způsob přípravy polymerního konjugátu podle předloženého vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že se připraví (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3,4,6-tetra-í2-acetyl)-P-D-glukopyranosid (vzorec II), « · · · · ·
jeho aminová skupina se naváže na vodorozpustný polymemí nosič za tvorby amidové nebo iminové vazby, jeho hydroxyskupina se následně naváže na antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu za tvorby karbamátové vazby a případně se poté odstraní acetylové skupiny na glukopyranosidovém zbytku za vzniku hydroxyskupin.
Acetylové skupiny na glukopyranosidovém zbytku v (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidu chrání hydroxyly, aby nereagovaly v dalších krocích přípravy polymerního konjugátu.
Ve výhodném provedení vynálezu je vodorozpustným polymemím nosičem poly(ethylenglykol) nebo blokový kopolymer poly(ethylenglykolu) a poly(aminokyselin) s molekulovou hmotností 10 000 až 30 000, nesoucí alespoň jednu aldehydickou nebo karboxylovou skupinu, umožňující vytvoření amidové nebo iminové vazby. Blokovým kopolymerem může být například poly(ethylenglykol)-ň-poly(L-glutamová kyselina).
S výhodou je antimykotickým léčivem obsahujícím aminoskupinu amfotericin B nebo nystatin.
Příprava (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-G-acetyl)-p-D-glukopyranosidu se provádí tak, že se z 2,3,4,6-tetra-(2-acetyl-a-D-glukopyranosyl bromidu s 4-hydroxymethyl-2nitrofenolem za katalýzy oxidem stříbrným a za působení ultrazvuku v rozpouštědle vybraném ze skupiny zahrnující suchý acetonitril, propionitril nebo etherová rozpouštědla (tetrahydrofuran, dioxan, 1,2-dimethoxyethan apod.) připraví (4-hydroxymethyl-2-nitrofenyl)(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosid a nitroskupina (4-hydroxymethyl-2-nitrofenyl)(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P’D-glukopyranosidu se následně redukuje vodíkem za přítomnosti Adamsova katalyzátoru (PtCh) za vzniku (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-Oacetyl)-p-D-glukopyranosidu. Redukce se provádí za míchání v heterogenní fázi při laboratorní teplotě a za mírného přetlaku vodíku v rozpouštědlech jako jsou alkoholy (např. ethanol, methanol, propanoly), tetrahydrofuran, cyklohexan a estery kyseliny octové (ethylacetát, propylacetát, butylacetát ap.). Reakce přípravy (4-hydroxymethyl-2-nitrofenyl)(2,3,4,6-tetra-ť?-acetyl)-p-D-glukopyranosidu je modifikovanou Koenigs-Knorrovou reakcí (Koenigs W., Knorr E.: Chem. Ber. 1901,34,957; Flowers Η. M.: Methods Carbohyd. Chem. 1972, 6, 474.). Modifikace této reakce spočívá ve využití ultrazvuku, což vede k urychlení reakce a ke zvýšení výtěžku. Vlivem ultrazvuku dochází k odstraňování bromidu stříbrného z povrchu oxidu stříbrného a tím i k obnově jeho katalytických vlastností. Přípravu (2-amino4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidu (vzorec II) znázorňuje schéma 2.
Navázání aminové skupiny (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(7-acetyl)-p-Dglukopyranosidu amidovou nebo iminovou vazbou na vodorozpustný polymemí nosič se provádí tak, že se (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-Dglukopyranosid uvede do kontaktu s vodorozpustnými polymemími nosiči s aktivovanými karboxylovými nebo aldehydickými skupinami. S výhodou je aktivátorem karboxylových • · · · · · skupin O-[(ethoxykarbonyl)kyanmethylenamino]-jV,A,jV',jV'-tetramethyliironioum tetrafluorborát nebo O-[(ethoxykarbonyl)-kyannicthylenamino]-.V,A',.V'/Vtetramethyluronioum hexafluorfosfát. Aktivátorem aldehydických skupin je s výhodou aktivované molekulové síto a trimethylorthoformiát nebo triethylorthoformiát. Těmito reakcemi se připraví odpovídající (2-polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6tetra-G-acetyl)-P-D-glukopyranosidy nebo (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidy.
Volná hydroxyskupina (2-polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl )-(2,3,4,6-tetra-Oacetyl)-p-D-glukopyranosidů nebo (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-C>acetyl)-p-D-glukopyranosidů se pro reakci s léčivy obsahujícími aminoskupinu aktivuje pomocí 4-nitrofenyichlorformiátu nebo AýV-disukcintmidyl karbonátu za vzniku 4nitrofenylkarbonátů nebo sukcinimidyl karbonátů (2-polymeracylamino-4hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-P-D-glukopyranosidů nebo 4nitrofenylkarbonátů nebo sukcinimidyl karbonátů (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidů.
Navázání antimykotického léčiva obsahujícího aminoskupinu se provede reakcí s 4nitrofenylkarbonáty nebo sukcinimidyl karbonáty (2-polymeracylamino-4hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-p-D-glukopyranosidů nebo 4nitrofenylkarbonáty nebo sukcinimidyl karbonáty (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidů v dimethylformamidu nebo dimethylsufoxidu za katalýzy 4-A'',A'-dimethylaininopyridincm.
Krok odstranění acetylových skupin se provádí tehdy, je-li třeba vyrobit konjugát podle předloženého vynálezu, obsahující fragment vzorce I, kde R = H. Odstranění acetylových skupin se provádí v roztoku 1,8-diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu (DBU) v methanolu. Reakce je modifikací reakce popsané v L. H ,B, Baptistella, J. F. dos Santos, K. C. Ballabio, A. J. Marsaioli: Synthesis 1989, 436. U deacetylovaných forem konjugátů podle předloženého vynálezu lze předpokládat rychlejší nástup účinku antimykotického léčiva, protože odpadá aktivace (deacetylace) krevními hydrolázami.
Předmětem předkládaného vynálezu je dále farmaceutická kompozice, obsahující alespoň jeden polymemí konjugát podle předloženého vynálezu a farmaceuticky přijatelný nosič.
«· ··· ·
S výhodou je farmaceuticky přijatelným nosičem voda a kompozice je sestavena pro injekční aplikaci.
Vynález je dále osvětlen na následujících příkladech, aniž je jimi jakkoliv omezen.
Příklady provedení vynálezu
Měření ’H a l3C NMR byla provedena na přístroji Bruker Avance 500 (500,13 MHz pro *H a 125,77 MHz pro ,3C). Jako rozpouštědlo byl použit deuteriochloroform (CDCI3). Kalibrace byla provedena na zbytkový signál rozpouštědla (7.25 ppm 'H, 77.0 ppm 13C). Elementární analýza byla provedena na přístroji FISONS Instruments EA 1108 CHN. Měření UV/vis spekter byla provedena na přístroji HP UV/VIS 8453 Diodě Array. Gelová permeační chromatografie polymerů a konjugátů byla provedena na koloně HEMA-BIO (hydrofílně modifikovaný HEMA-Gel, velikost částic 10 pm, porosita 40/100/300/1000) při laboratorní teplotě použitím Rl detektoru a UV/vis detektoru. Jako eluent byla použita redestilovaná voda (pH = 7,1). Kolony byly kalibrovány na sérii standardů PEG s různými molekulovými hmotnostmi (PSS, Polymer Standard Service Gmbh, Mainz, Germany). Čistoty polymerů a konjugátů byly ověřeny na sestavě HPLC s použitím kolony LiChroCART® 125 x 4 mm s náplní LiChrosphcr® 100 RP-18e 5 pm (MERCK), mobilní fází: acetonitril, 20 mM chelaton II; při laboratorní teplotě použitím UV/vis detektoru.
Přiklad 1
Příprava (4-hydroxymethyl-2-nitrofenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-P-D-glukopyranosidu (1)
K roztoku 2,3,4,6-tetra-O-acetyLa-D-glukopyranosyl bromidu (3,08 g; 7,5 mmol) a 4hydroxymethyl-2-nitrofenolu (1,27 g; 7,5 mmol) v 65 ml suchého acetonitrilu byl přidán oxid stříbrný (7,3 g; 31,5 mmol). Reakční směs byla míchána ultrazvukem při laboratorní teplotě. Po pěti hodinách byla směs zfiltrována přes vrstvu křemeliny naplavenou na Bůchnerově nálevce. Filtrát byl z vodní lázně odpařen k suchu a rozpuštěn ve 300 ml chloroformu. Vzniklý roztok byl extrahován nasyceným vodným roztokem hydro genuhličitanu sodného (2 x 100 ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného (1 x 50 ml). Po vysušení (bezv. MgSCL) a odpaření chloroformu byl odparek chromatograficky přečištěn na vrstvě silikagelu (10 cm, 0 5 cm; mobilní fáze: ethylacetát). Odpařením spojených frakcí bylo získáno 2,7 g (77 %) produktu; b.t. 198 - 200 °C, TLC: (Silicagel plates Měrek), ethylacetát, RF = 0.55; [a] 20° = + ·« ♦»··
19.4° (0.5g/100 ml, CH3OH); *H NMR (500 MHz, CDCI3, ppm): δ 2.06 (m; 12 H; (CH3)4), 3.84 (m; 1 H; CH), 4.23 (m; 2 H; CH2), 4.69 (s; 2 H; CH2), 5.07 (m; 1 H; CH), 5.14 (m; 1 H; CH), 5.25 (m; 1 H; CH), 5.27 (m; 1 H; CH), 7.31 (d, 3J = 8.6 Hz, 1 H-arom), 7.49 (dd, V =
8.6 Hz, V - 1.9 Hz;l H-arom), 7.77 (d, V- 1.9 Hz;l H-arom); 13C NMR (500 MHz, CDC1ppm): δ 20.5; 20.5; 20.5; 20.6; 20.7; 61.8; 63.4; 68.1; 70.5; 72.30; 100.3; 120.1; 123.1; 131.7; 137.36; 141.39; 148.3; 169.3; 169.4; 170.2; 172.5. Elementární analýza: pro C2|H25NO13 (499) (%) vypočteno: C, 50.50; H, 5.05; N, 2.80; nalezeno: C, 50.50; H, 4.97; N, 2.98.
Příklad 2
Příprava (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidu (2)
K roztoku (4-hydroxymethyl-2-nitrofenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidu (1) (1 g; 2 mmol) ve 150 ml ethylacetátu byl přidán oxid platičitý (0,1 g; 0,4 mmol). Míchaná suspenze byla hydrogenována za mírného přetlaku (cca 5 kPa) vodíku při 25 °C. Po třech hodinách byla reakční směs přefiltrována pod argonem a odpařena z vodní lázně k suchu. K odparku byl přidán chloroform (10 ml), následně diethylether (20 ml), přičemž došlo k pozvolné krystalizací produktu, který byl ochlazen odfiltrován a vysušen. Bylo získáno 0,9 g (96 %) produktu; b.t, 135 - 138 °C, TLC: (Silicagel plates Měrek), ethylacetát, Rf = 0.32; [a] 20° = - 30.4 0 (0.5g/100 ml, CH3OH); 'H NMR (500 MHz, CDC13, ppm): δ 2.03 (m; 12 H; (CH3)4), 3.82 (m; 1 H; CH), 3.83 (m; 2 H; CH2), 4.15 (m; 1 H; CH), 4.27 (m; 1 H; CH), 4.94 (d; 1 H; CH), 5.13 (m;l H; CH), 5.27 (m; 2 H; CH2), 6.61 (dd, 3J= 8.6 Hz, 4J= 1.9 Hz;l Harom),6.69 (d, 3J= 8.6 Hz, 1 H-arom), 7.77 (d, 4J= 1.9 Hz;l H-arom); l3C NMR (500 MHz, CDCI3, ppm): 20.5; 61.7; 64.8; 68.2; 71.1; 71.9; 72.3; 100.4; 114.3; 116.0; 116.5; 137.0; 137.6; 143.7; 169.3; 169.7; 170.0; 170.5. Elementární analýza: pro C21H27NOii (469) (%) vypočteno: C, 53.73; H, 5.80; N, 2.98; nalezeno: C, 53.70; H, 5.72; N, 2.88.
• *«··
Příklad 3
Příprava ;ναΛ'ω-άί[2-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosyloxy)-5hydroxymethylfenyljdiamidu poly(ethylenglykol)-a,ro-dikarboxylové kyseliny (3)
K roztoku poly(ethylenglykol)-a,co-dikarboxylové kyseliny (10 204 g/mol) (1,5 g; 0,15 mmol), (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(?-acetyl)-P-D-glukopyranosidu (2) (0,7 g; 1,5 mmol) a trioktylaminu (0,53 g; 1,5 mmol) v dimethylformamidu (5 ml) byl při 0 °C přidán ' (7-[(ethoxykarbonyl)kyanmethylenamino]-.V,/V,IV',Ari-tetramethylur(.)nioum tetrafluorborát (TOTU) (0,48 g; 1,5 mmol). Během 5 hodin teplota reakční směsi postupně stoupla až na teplotu místnosti. Po pěti dnech byl z reakční směsi oddestilován dimethylformamid, zbytek byl rozpuštěn v dichlormethanu (60 ml) a extrahován nasyceným roztokem chloridu sodného (10 ml). Po vysušení, odpaření dichlormethanu a krystalizaci z propan-2'olu bylo získáno 1,1 g (74 %) produktu. *H NMR (500 MHz, CDCI3, ppm): δ 2.02 (m; 12 H; (CH3)4), 3,42 - 3,72 (m; 460 H, (CH2-CH2-O)n5), 3.69 (m; 1 H; CH), 3.74 (m; 1 H; CH), 3.85 (m; 2 H; CH2), 4.18 (m; 1 H; CH), 4.23 (m; 1 H; CH), 4.37 (m; 1 H; CH), 5.05 (d; 1 H; CH), 5.15 (m; 2 H; CH2), 6.88 (m, 1H; CH), 7.07 (m, 1 H; CH), 7.35 (d, 1 H; CH), 8.50 • Φ ··· (d, 1Η, CONH). Elementární analýza: pro C5Q6H976N2O254 (11 153) (%) vypočteno: C, 54.49;
H, 8.82; N, 0.25; nalezeno: C, 54.66; H, 9.02; N, 0.33; MM =1.13.
Příklad 4
PřípravaN,jV',jV,N',jV''N'-hexa[2-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl-P-D-glukopyranosyl)-5hydroxymethylfenyljhexamid poly(ethylenglykol)-6-poly(L-glutamové kyseliny) (4)
K roztoku poly(ethylenglykol)-ó-poly(L-glutamové kyseliny) (13570 g/mol, (COOH)io) (1,36 g; 0,1 mmol), (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(7-acetyl)-p-D-glukopyranosidu (2) (0,7 g; 1,5 mmol) a trioktylaminu (0,53 g; 1,5 mmol) v dimethylformamidu (10 ml) byl při 0 °C přidán O-[(ethoxykarbonyl)kyanmethylenamino]-jV,Ar,.V',A’-tetramethyluronioum hexafluorfosfát (HOTU) (0,58 g; 1,5 mmol). Během 5 hodin teplota reakční směsi postupně stoupla až na teplotu místnosti. Po pěti dnech byl z reakční směsi oddestilován dimethylformamid, zbytek byl rozpuštěn v dichlormethanu (80 ml) a extrahován nasyceným roztokem chloridu sodného (15 ml). Po vysušení, odpaření dichlormethanu a krystalizaci z propan-2-olu bylo získáno 1,44 g (97 %) produktu. ’H NMR (500 MHz, CDC1 ppm): δ 1,83 (m, 20H; CH2); 2.04 (m; 72 H; (CH3)24), 2,51 (m; 8 H, CH2), 2.58 (m; 12 H CH2); 3,42 - 3,72 (m; 472 H, (CH2-CH2-O)1I8), 3.69 (m; 6 H; CH), 3.74 (m; 6 H; CH), 3.85 (m; 12 H; CH2), 4.18 (m; 6 H; CH), 4.23 (m; 6 H; CH), 4.37 (m; 6 H; CH), 5.05 (d; 6 H; CH), 5.15 (m; 12 H; CH2), 6.88 (m, 6 H; CH), 7.07 (m, 6 H; CH), 7.35 (d, 6 H; CH), 9.24 (s, 6 H, CONH). Elementární analýza: pro C686H1172N18O326 (14 888) (%) vypočteno: C, 55.34; H, 7.93; N, 1.69; nalezeno: C, 55.56; H, 8.08; N, 1,8; MM = 1-28.
·· ♦»· ·
HOTU
Výchozí poly(ethylenglykol)-á-poly(L-glutamová kyselina) byla připravena drive popsanou metodou ( K. Kugo, A. Ohji, T. Uno, J. Nishino; Polym. J. 1987, 19, 375.). Pomocí *H NMR a GPC bylo stanoveno, že střední molekula výchozí poly(ethylenglykol)-ó-poly(L-glutamové kyseliny) statisticky obsahuje 10 karboxylových skupin (13570 g/mol; = 1.18). Podle 'Η NMR a GPC analýzy následně připraveného polymeru 4 bylo zjištěno, že bylo amidickou vazbou navázáno šest jednotek (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-P-Dglukopyranosidu (14 888 g/mol; MZMn = 1.21).
Příklad 5
Příprava Mx,Mi)-di[2-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl-p-D-glukopyranosyloxy)-5hydroxymethylfenyljdiminu a,m-bis(4-formylfenyloxy)poly(ethylenglykolu) (5)
Jako jiné možnosti navázání (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-P-Dglukopyranosidu bylo využito dříve popsané reakce a,<o-bis(4-formylfenyloxy)poly(ethylenglykolu) s aminoskupinou substrátu v triethylorthoformiátu v přítomnosti molekulového síta za vzniku imino vazby (M. Sedlák, L. Kubicová, K. Ventura, M. Pravda, F. Staud, V. Buchta: patentová přihláška PV 2006-538; M. Sedlák, M. Pravda, L. Kubicová, K. Týčová, K. Ventura: Bioorg. Med. Chem. 2007,15, 2554; M. Sedlák, M. Pravda, L.
Kubicová, P. Mikulčíková, K. Ventura: Bioorg. Med. Chem, Lett. 2007,17, 4069,)
Směs a,co-bis(4-formylfenyloxy)poly(ethylengiykolu) (10 962 g/mol) (1,5 g; 0,15 mmol), [(2amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidu (2) (0,7 g; 1,5 mmol), trimethylorthoformiátu (3 ml) aktivovaného molekulového síta 4 Á(0.2 g) v dimethylformamidu (3 ml) byla míchána laboratorní teplotě. Po pěti dnech bylo z reakčni
1« ···· ·· φ » * í · ; ···♦♦ • ! · · ··· ti*» ··· .......* * směsi odstraněno molekulové síto a oddestilován dimethylformamid s trimethylorthoformiátem. Po krystalizaci z propan-2-olu bylo získáno 1,2 g (80 %) produktu. *H NMR (500 MHz, CDC13, ppm) δ 2.02 (m; 12 H; (CH3)4), 3,42 - 3,72 (m; 488 H, (CH2CH2-O)i22), 3.70 (m; 1 H; CH), 3.75 (m; 1 H; CH), 3.87 (m; 2 H; CHZ), 4.19 (m; 1 H; CH), 4.24 (m; 1 H; CH), 4.38 (m; 1 H; CH), 5.05 (d; 1 H; CH), 5.16 (m; 2 H; CH2), 6.88 (m, 1Harom), 7.07 (m, 1 H; C-arom), 7,18 (m, 2H; C-arom), 7.35 (d, 1 H-arom), 7.97 (m, 2 H; Carom), 9.28 (s, 1H, CH=N); Elementární analýza: pro C544H1040N2O269 (11 942) (%) vypočteno: C, 54.71; H, 8.78; N, 0.47; nalezeno: C, 54.92; H, 9.00; N, 0.54; =1.18.
Příklad 6
Příprava konjugátu 3a
Roztok polymeru 3 (1,11 g ; 0,10 mmol) v toluenu (60 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 20 ml). Po ochlazení na 50 °C byl k roztoku přidán 4-nitrofenylchlorformiát (0.5 g ; 2,5 mmol) a směs byla temperována na 50 °C. Po 48 hodinách byl z reakční směsi vakuově oddestilován další podíl toluenu (cca 30 ml) a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem ( 10 χ 50 ml). Po vysušení v exsikátoru byl 1 g aktivovaného polymeru 3 rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán amfotericin B ( 0,185 g, 0,20 mmol), 4-.V,A'-dimethylaminopyridin (0.005 g; 0,04 mmol) a trioktylamin (0.35 g; 1 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem • 4 *444 • * · · * ♦· * * « *4 • * 4 · Φ 4· ·<♦· 44* 4«* ♦ ·· 444 byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět přesrážen diethyletherem (250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,1 Og (85 %) konjugátu; UV/vis: Xinax (nm) 346, 367, 386, 409; Elementární analýza: pro C600H1124N4O288 (13 003) (%) vypočteno; C, 55.42; H, 8.71; N, 0.43; nalezeno: C, 55.23; H, 8.62; N, 0.29; MM = 1.32.
Příklad 7
Příprava konjugátu 4a
Roztok polymeru 4 (1,48 g; 0,10 mmol) v toluenu (60 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 20 ml). Po ochlazení na 50 °C byl k roztoku přidán 4-nitrofenylchlorformiát (0.5 g; 2,5 mmol) a směs byla temperována na 50 °C. Po 48 hodinách byl z reakční směsi vakuově oddestilován další podíl toluenu (cca 30 ml) a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem ( 10 * 50 ml). Po vysušení byl aktivovaný polymer 4 (1,5 g) rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán amfotericin B (0,55 g, 0,60 mmol), 4-N,Ndimethylaminopyridin (0.01 g; 0,08 mmol) a trioktylamin (0.70 g; 20 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět přesrážen diethyletherem ( 250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,8 g (88 %) konjugátu; UV/vis: žmax (nm) 346, 367, 386, 409; Elementární analýza: pro C968H1598N24O422 (20 324) (%) vypočteno: C, 57.20; H, 7.93; N, 1.65; nalezeno: C, 56.93; H, 8.21; N, 1.89; MMn = 1.29.
Příklad 8
Příprava konjugátu 5a
Roztok polymeru 5 (1,2 g; 0,10 mmol) v toluenu (40 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 30 ml). Po ochlazení na 0 °C byl k roztoku přidán roztok A/V-disukcinimidyl karbonátu (0,05 g; 0,20 mmol) v suchém dichormethanu (10 ml) a pyridin (8 μΐ; 0,1 mmol). směs byla temperována na 4 °C. Po 24 hodinách byl z reakční směsi vakuově oddestilován dichlormethan a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem (10 x 50 ml). Po vysušení byl aktivovaný polymer 5 (1,2 g) rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán amfotericin B (0,185 g, 0,20 mmol), 4-rV,jV-dimethylaminopyridin (0.005 g; 0,04 mmol) a trioktylamin (0.35 g; 1 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět vy srážen diethyletherem (250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,25 g (91 %) konjugátu; UV/vis: /.max (nm) 346, 367, 386, 409; Elementární analýza; pro (13 726) (%) vypočteno: C, 55.82; H, 8.68; N, 0.41; nalezeno: C, 55.99; H, 8.92; N, 0.66; M^Mn = 1.29.
Příklad 9
Příprava konjugátu 3n
Roztok polymeru 3 (1,11 g ; 0,10 mmol) v toluenu (60 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 20 ml). Po ochlazení na 50 °C byl k roztoku přidán 4-nitrofenylchlorformiát (0.5 g; 2,5 mmol) a směs byla temperována na 50 °C. Po 48 hodinách byl z reakční směsi vakuově oddestilován další podíl toluenu (cca 30 ml) a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem (10 x 50 ml). Po vysušení byl aktivovaný polymer 3 (1,1 g) rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán nystatin (0,185 g; 0,20 mmol), 4-N,Ndimethylaminopyridin (0.005 g; 0,04 mmol) a trioktylamin (0.35 g; 1 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět vysrážen diethyletherem (250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,2 g (92 %) konjugátu; UV/vis: Xmax (nm) 346, 367, 386; Elementární analýza: pro CóooHi 120N4O288 (12 999) (%) vypočteno: C, 55.44; H, 8.69; N, 0.42; nalezeno: C, 55.78; H, 8.92; N, 0.51; = 1.36.
Příklad 10
Příprava konjugátu 4n
Roztok polymeru 4 (1,48 g; 0,10 mmol) v toluenu (60 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 20 ml). Po ochlazení na 50 °C byl k roztoku přidán 4-nitrofenylchlorformiát (0.5 g ; 2,5 mmol) a směs byla temperována na 50 °C. Po 48 hodinách byl z reakční směsi ·· *·· · ···· ·» «· · · · • · · · 4 ·· • · · ♦ ♦ * · ·· • · · · · ·· ···· ·«· «·· *·· 99· vakuově oddestilován další podíl toluenu (cca 30 ml) a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem (10 x 50 ml). Po vysušení byl aktivovaný polymer 4 (1,5 g) rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán nystatin (0,55 g, 0,60 mmol), á^.V.A-dimcthylaminopyridin (0.01 g; 0,08 mmol) a trioktylamin (0.70 g; 20 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět přesrážen diethyletherem (250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,91g (95 %) konjugátu; UV/vis: (nm) 290, 307, 322; Elementární analýza: pro C968H1610N24O422 (20 337) ( %) vypočteno: C, 57.17; H, 7.98; N, 1.65; nalezeno: C, 57.45; H, 8.26; N, 1.83; M/Mi=1.29.
Příklad 11
Příprava konjugátu 5n
Roztok polymeru 5 (1,2 g; 0,10 mmol) v toluenu (40 ml) byl odvodněn oddestilováním toluenu (cca 30 ml). Po ochlazení na 0 °C byl k roztoku přidán roztok AUV'-disukcinimidyl karbonátu (0,05 g; 0,20 mmol) v suchém dichormethanu (10 ml) a pyridin (8 μΐ; 0,1 mmol), směs byla temperována na 4 °C. Po 24 hodinách byl z reakční směsi vakuově oddestilován dichlormethan a destilační zbytek byl rozmíchán v diethyletheru (250 ml). Vzniklá suspenze byla odfiltrována a promyta diethyletherem (10 x 50 ml). Po vysušení byl aktivovaný polymer 5 (1,2 g) rozpuštěn v dimethylformamidu (8 ml) a ke vzniklému roztoku byl přidán nystatin (0,185 g, 0,20 mmol), 4-jV,A'-dimethylaminopyridin (0.005 g; 0,04 mmol) a trioktylamin (0.35 g; 1 mmol). Reakční směs byla míchána několik dnů při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí GPC. Závěrem byla reakční směs nalita do suchého diethyletheru (250 ml) a vyloučený produkt byl odfiltrován, rozpuštěn v dichlormethanu (10 ml) a opět vysrážen diethyletherem (250 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 1,21 g (87 %) konjugátu; UV/vis: (nm) 346, 367, 386;
Elementární analýza: pro C638H1186N4O301 (13 730) (%) vypočteno: C, 55.81; H, 8.71; N, 0.41; nalezeno: C, 55.71; H, 9.00; N, 0.64; M/M, = 1.22.
3,4,5
2) ANTIMYKOTIKUM-NHj DMAP/DMF
1) 4-nitrofeny Ikarbonát nebo
N, /V'-d isukcin im idylka rbonát
NH-ANTIMYKOTIKUM konjugáty amfotericinu: 3a-5a; konjugáty nystatinu: 3n-5n
Pro navázání amfotericinu B nebo nystatinu byly benzylalkoholové skupiny (2-amino-4hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-p-D-glukopyranosidových jednotek polymerů 3 - 5 dále aktivovány pomocí 4-nitrofenylchlorformiátu nebo N,N -disukcinimidyl karbonátu. Následnou reakcí příslušných karbonátů s amfotericinem B nebo nystatinem v dimethylformamidu za katalýzy 4-ALV-dimethylaminopyridinem byly připraveny odpovídající karbamáty amfotericinu B ( konjugáty I: 3a - 5a ) a nystatinu (konjugáty I: 3n 5n ). Výtěžky konjugátů I se pohybovaly v rozmezí 85 - 95 %. Pomocí HPLC a GPC byla stanovena čistota konjugátů, obsah volného amfotericinu B a nystatinu byl < 1 mol %. Pomocí UV/VIS spektroskopie bylo dále ověřeno, že poměry aktivních složek v konjugátech 3a, 5a, 3n a 5n odpovídají molámímu poměru 2:1 (AMB (NY)/polymer) a v konjugátech 4a a 4n, odpovídají molámímu poměru 6:1 (AMB (NY)/polymer). UV/vis spektra všech konjugátů změřená ve vodě mají shodná typická maxima odpovídající polyenovému systému amfotericinu B (346, 367, 386, 409 nm) a nystatinu (290, 307, 322 nm).
Příklad 12
Deacetylace konjugátu 3a
Směs konjugátu 3a (0,65 g ; 0,05 mmol) a l,8-diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu (0,53 g ; 3,5 mmol) v methanolu (50 ml) byla míchána při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí HPLC. Závěrem byla za vakua a do teploty 30 °C odpařena část methanolu (cca 35 ml) a zbytek byl nalit do suchého diethyletheru (100 ml).Vyloučený produkt byl odfiltrován a promyt diethyletherem (5 * 20 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 0,44g (68 %) deacetylovaného konjugátu 3a;
UV/vis: Ámax (nm) 346, 367, 386, 409. Elementární analýza; pro C592HHI6N4O284 (12835) (%) vypočteno; C, 55.39; H, 8.76; N, 0.44; nalezeno: C, 55.12; H, 8.51; N, 0.31; = 1.36.
Příklad 13
Deacetylace konjugátu 3n
Směs konjugátu 3n (0,65 g ; 0,05 mmol) a l,8-diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu (0,53 g ; 3,5 mmol) v methanolu (50 ml) byla míchána při laboratorní teplotě v argonové atmosféře s vyloučením světelného záření. Ukončení reakce bylo monitorováno pomocí HPLC. Závěrem byla za vakua a do teploty 30 °C odpařena část methanolu (cca 35 ml) a zbytek byl nalit do suchého diethyletheru (100 ml).Vyloučený produkt byl odfiltrován a promyt diethyletherem (5 * 20 ml). Po filtraci a vysušení bylo získáno 0,42g (65 %) deacetylovaného konjugátu 3n; UV/vis: ?.max (nm) 346, 367, 386. Elementární analýza: pro C592H1U8N4O284 (12 837) (%) vypočteno: C, 55.39; H, 8.78; N, 0.44; nalezeno: C, 55.62; H, 8.58; N, 0.36; M/Mi= 1-32.
NH-ANTIMYKOTIKUM
Průmyslová využitelnost
Konjugáty podle předloženého vynálezu, připravené uvedeným způsobem lze použít pro přípravu intravenózních lékových forem v humánní i veterinární medicíně a to u systemických fungálních onemocnění, která jsou způsobena selháním imunity pacientů, a to příčinou těžkých chorob jako je AIDS, nebo jako následek chemoterapie nádorových onemocnění, dále při podávání imunosupresivních léčiv po transplantaci orgánů a také jako důsledek invazivní medicíny.

Claims (15)

  1. * · · · · · v · « · · · · ·· • · v · · v ···· ··· 4·· ··· 99·
    1. Polymerní konjugát antimykotického léčiva obsahujícího aminoskupinu, obsahující vodorozpustný polymer a antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu, vyznačený tím, že obsahuje fragment obecného vzorce I,
    H
    N---ANTIMYKOTIKUM kde R znamená acetyl skupinu nebo atom vodíku; Z znamená amidíckou vazbu (CONH) nebo imino vazbu (CH=N).
  2. 2. Polymerní konjugát podle nároku 1, vyznačený tím, že vodorozpustnými polymery jsou poly(ethylenglykoly) nebo blokové kopolymery poly(ethylenglykolu) a poly(aminokyselin) s molekulovými hmotnostmi 10 000 až 30 000,
  3. 3. Polymerní konjugát podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že antimykotickými léčivy obsahujícími aminoskupinu jsou amfotericin B nebo nystatin.
  4. 4. Způsob přípravy polymemího konjugátu podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se připraví (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-Ú-acetyl)-P-Dglukopyranosid vzorce II, (II) jeho aminová skupina se naváže na vodorozpustný polymerní nosič za tvorby amidové nebo iminové vazby, jeho hydroxyskupina se následně naváže na antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu za tvorby karbamátové vazby a případně se poté odstraní acetylové skupiny na glukopyranosidovém zbytku za vzniku hydroxyskupin.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že vodorozpustným polymemím nosičem je poly(ethylenglykol) nebo blokový kopolymer poly(ethylenglykolu) a poly(aminokyselin) s molekulovou hmotností 10 000 až 30 000, nesoucí alespoň jednu aldehydickou nebo karboxylovou skupinu.
  6. 6. Způsob podle nároku 4 nebo 5, vyznačený tím, že antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu je amfotericin B nebo nystatin.
  7. 7. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že příprava (2-amino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3,4,6-tetra-t?-acetyl)-P-D-glukopyranosidu se provádí tak, že se z 2,3,4,6-tetra-O-acety!-aD-glukopyranosyl bromidu s 4-hydroxymethyl-2-nitrofenolem za katalýzy oxidem stříbrným a za působení ultrazvuku v rozpouštědle vybraném ze skupiny zahrnující suchý acetonitril, propionitril nebo etherová rozpouštědla připraví (4-hydroxymethyl-2-nitrofeny 1)-(2,3,4,6tetra-0-acetyl)-p-D-glukopyranosid a nitroskupina (4-hydroxymethyl-2-nitrofeny 1)-(2,3,4,6tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidu se následně redukuje vodíkem za přítomnosti Adamsova katalyzátoru (PtCb) za vzniku (2-amino-4-hydroxymethyifenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-p-Dglukopyranosidu.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že redukce nitroskupiny (4-hydroxymethyl-2nitrofenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-P-D-glukopyranosidu se provádí za míchání v heterogenní fázi při laboratorní teplotě a za mírného přetlaku vodíku v rozpouštědlech vybraných ze skupiny zahrnující alkoholy, tetrahydrofuran, cyklohexan a estery kyseliny octové.
  9. 9. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že navázání aminové skupiny (2-amino-4hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(?-acetyl)-P-D-glukopyranosidu amidovou nebo iminovou vazbou na vodorozpustný polymerní nosič se provádí tak, že se (2-amino-4hydroxymethyífenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosid uvede do kontaktu s vodorozpustnými polymemími nosiči s aktivovanými karboxylovými nebo aldehydickými skupinami za vzniku odpovídajících (2-polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6- • · 9 9 9 9 9
    999 9 999 999 999 99 9 tetra-O-acetyl)-P-D-glukopyranosidů nebo (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidů.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že aktivátorem karboxylových skupin pro přípravu (2-polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(?-acetyl)-p-Dglukopyranosidů je O-[(ethoxykarbonyl)kyanmethylenamino]-jV,Ar,Ar',Ar'-tetramethyluronioum tetrafluorborát nebo O-ffethoxykarbonylj-kyanmethylenaminoj-AýATVWtetramethyluronioum hexafluorofosfát.
  11. 11. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že aktivátorem aldehydických skupin pro přípravu (2-polymerimino-4-hydroxymethylfeny])-(2,3,4,6-tetra-(9-acetyl)-3-D-glukopyranosidů je aktivované molekulové síto a trimethylorthoformiát nebo triethylorthoformiát.
  12. 12. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že navázání hydroxyskupiny na antimykotické léčivo obsahující aminoskupinu se provádí tak, že se volná hydroxyskupina (2polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-t?-acetyl)-p-D-glukopyranosidů nebo (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-Oacetyl)-3-D-glukopyranosidů aktivuje pomocí 4-nitrofenylchlorformiátu nebo ΛζΝ-disukcinimidyl karbonátu za vzniku 4nitrofenylkarbonátů nebo sukcinimidyl karbonátů (2-polymeracylamino-4hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-0-acetyl)-p-D-glukopyranosidů nebo 4nitrofenylkarbonátů nebo sukcinimidyl karbonátů (2-polymerimino-4-hydroxymethylfenyl)(2,3.4,6-tetra-(9-acetyl)-[3-D-glukopyranosidů a tyto 4-nitrofenylkarbonáty nebo sukcinimidyl karbonáty (2-polymeracylamino-4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-(?-acetyl)-P-Dglukopyranosidů nebo 4-nitrofenylkarbonáty nebo sukcinimidyl karbonáty (2-polymerimino4-hydroxymethylfenyl)-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl)-p-D-glukopyranosidů se následně podrobí reakci s antimykotickým léčivem obsahujícím aminoskupinu v dimethylformamidu nebo dimethylsufoxidu za katalýzy 4-.'V,A'’-dimethylaminopyridinem.
  13. 13. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že odstranění acetylových skupin glukopyranosidového zbytku se provádí v roztoku l,8-diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu (DBU) v methanolu.
  14. 14. Farmaceutická kompozice, vyznačená tím, že obsahuje alespoň jeden polymemí konjugát podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3 a farmaceuticky přijatelný nosič.
  15. 15. Farmaceutická kompozice podle nároku 14, vyznačená tím, že farmaceuticky přijatelným nosičem je voda a kompozice je sestavena pro injekční aplikaci.
CZ20070815A 2007-11-21 2007-11-21 Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující CZ300776B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070815A CZ300776B6 (cs) 2007-11-21 2007-11-21 Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070815A CZ300776B6 (cs) 2007-11-21 2007-11-21 Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007815A3 true CZ2007815A3 (cs) 2009-06-03
CZ300776B6 CZ300776B6 (cs) 2009-08-05

Family

ID=40677341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070815A CZ300776B6 (cs) 2007-11-21 2007-11-21 Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ300776B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11319408B2 (en) * 2017-03-30 2022-05-03 Nof Corporation Hydrophilic polymer derivative having self-immolative acetal linker and conjugate using same

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU1825299A (en) * 1997-12-17 1999-07-05 Enzon, Inc. Polymeric prodrugs of amino- and hydroxyl-containing bioactive agents

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11319408B2 (en) * 2017-03-30 2022-05-03 Nof Corporation Hydrophilic polymer derivative having self-immolative acetal linker and conjugate using same

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300776B6 (cs) 2009-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1259262B1 (en) Hydrolytically degradable carbamate derivatives of poly(ethylene glycol)
EP1037649B1 (en) Polymeric prodrugs of amino- and hydroxyl-containing bioactive agents
Sahariah et al. Synthesis of guanidinylated chitosan with the aid of multiple protecting groups and investigation of antibacterial activity
EP1362053B1 (en) Terminally-branched polymeric linkers and polymeric conjugates containing the same
Ferriz et al. Prodrug design of phenolic drugs
JP5349318B2 (ja) ステロイド類の高分子結合体
US20110301230A1 (en) Gene carrier
HUE026811T2 (en) Preparations for targeted siRNA delivery
EP1361895B1 (en) Terminally-branched polymeric linkers and polymeric conjugates containing the same
JP2000502565A (ja) ガラクトピラノシド類とそれらの使用
Bílková et al. Targeted antifungal delivery system: β-Glucosidase sensitive nystatin–star poly (ethylene glycol) conjugate
CZ2007815A3 (cs) Polymerní konjugát antimykotického léciva, zpusob jeho prípravy a farmaceutická kompozice jej obsahující
Trant et al. Synthesis, self-assembly, and immunological activity of α-galactose-functionalized dendron–lipid amphiphiles
US20080268013A1 (en) Polyethylene Oxide Polymers Including Anti-Inflammatory Glycodendrons
CN102573921A (zh) 低聚物-拟钙剂结合物及相关化合物
EP2289904A1 (en) Inhibitors of microbial infections
FI117865B (fi) Lääkeainesuoloja
CN110251458B (zh) 一种鬼臼毒素衍生物智能水凝胶及其制备和应用
CA2820435A1 (en) Glycomimetic compounds as anti-infectious against pathogens lectins
K Kapoor et al. Drug-glycosidation and drug development
WO1997013776A2 (fr) Nouveaux derives amines de 2&#39;, 3&#39; didesoxyglycosides d&#39;epipodophyllotoxine, leur procede de preparation, leur utilisation comme medicament et leur utilisation destinee aux traitements anticancereux
EP3438155B1 (en) Biodegradable hydrogel having cyclic benzylidene acetal structure
CN112805305B (zh) 生物杂化物肽聚糖寡聚体
CA2114629C (en) Receptor conjugates for targeting antibiotics to bacteria
Drabina et al. New targeting system for antimycotic drugs: beta-Glucosidase sensitive Amphotericin B-star poly (ethylene glycol) conjugate

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20121121