CZ2007803A3 - Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení - Google Patents

Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení Download PDF

Info

Publication number
CZ2007803A3
CZ2007803A3 CZ20070803A CZ2007803A CZ2007803A3 CZ 2007803 A3 CZ2007803 A3 CZ 2007803A3 CZ 20070803 A CZ20070803 A CZ 20070803A CZ 2007803 A CZ2007803 A CZ 2007803A CZ 2007803 A3 CZ2007803 A3 CZ 2007803A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tool
cutting tool
deformation
mirror
cutting
Prior art date
Application number
CZ20070803A
Other languages
English (en)
Inventor
Kolácek@Karel
Prukner@Václav
Schmidt@Jirí
Žižka@Jan
Original Assignee
Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i. filed Critical Ústav fyziky plazmatu AV CR, v.v.i.
Priority to CZ20070803A priority Critical patent/CZ2007803A3/cs
Publication of CZ2007803A3 publication Critical patent/CZ2007803A3/cs

Links

Landscapes

  • Machine Tool Sensing Apparatuses (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Abstract

Zpusob merení deformace rezného nástroje (1) pri obrábení spocívá v tom, že v ose rezného nástroje (1) je slepý otvor (2) koncící v blízkosti aktivní (rezací) cásti nástroje (1). Na jeho dne je upevneno optické zrcadlo (3) s kolmicí dopadu v klidovém stavu približne rovnobežnou s osou nástroje (1). Ze smeru podél osy nástroje (1) dopadá na zrcadlo (3) laserový svazek z laseru (5). Odražený svazek indikuje zmenu polohy zrcadla (3), která je jednoznacne svázaná s deformací nástroje (1). Detekce odraženého svazku se provádí bežnými metodami, pri vetších odchylkách napríklad kvadrantovým detektorem, nebo dvojdimenzionálním pozici-indikujícím detektorem, pri malých odchylkách napríklad interferometricky.

Description

Obráběcí nástroj a způsob měření jeho deformace při obrábění
Oblast techniky
Vynález se týká měření ohybů obráběcího nástroje, například soustružnického nože, jak ve směru svislém, tak ve směru vodorovném. Z poměru těchto dvou odchylek je možné dedukovat opotřebení nástroje.
Dosavadní stav techniky
Dosud užívaná zařízení k určování opotřebení řezných nástrojů vycházející z měření řezných sil využívají universální přídavné zařízení, které je známé pod názvem dynamometr. Toto přídavné zařízení jednak negativně snižuje tuhost technologické soustavy stroj-nástroj přípravek-obrobek, neboť nezbytnou součástí konstrukce dynamometru je vbudovaný deformační clen vybavený převodníkem deformace na elektrický signál, jednak omezuje vlastní technologický proces tím, zeje značně robustní.
Ke zjišťování opotřebení řezného nástroje prostřednictvím sil způsobujících deformaci vlastního obráběcího nástroje mohou posloužit i tenzometry, nebo jiné snímače deformací umístěné na povrchu tělesa nože. Takovéto uspořádaní je většinou málo citlivé a ke všemu hrozí poškození snímačů odletujícími třískami. Jedná se o uspořádaní krajně nevhodná pro těžké dílenské podmínky.
Další známá řešení využívají např. zjišťování změny teploty v oblasti vzniku třísky, jelikož je všeobecně známo, že teplota s opotřebením roste. Existují však i další faktory ovlivňující teplotu (proudění vzduchu, intenzita mazání, ...), takže stanovení opotřebení nemusí být jednoznačné.
Dále je využívána metoda akustické emise, tedy tranzitních napěťových vln. Avšak i zde se jedná o nepřímé měření deformace, tedy prvotního silového účinku po jeho transformaci do podoby jiné energie. To je zatíženo mnoha rušivými vlivy a naměřené závislosti jsou rovněž nejednoznačné.
Byly učiněny pokusy i o použití optických přístrojů ke zjišťování opotřebení řezného nástroje, avšak výsledky byly málo přesné nebo měření muselo být realizováno až po ukončení vlastního procesu řezání, což prodlužovalo čas výroby a zároveň i cenu. Známé jsou i optické metody využívající světelného paprsku, který se odráží od vnější plochy nástroje nebo obrobku. Při použití chladících a mazacích (procedurálních) kapalin a v případě ·· *«*» ·· ·*♦· nadměrné a většinou nepredikovatelné tvorby třísek během procesu obrábění, které nedovolují odraz dopadajícího paprsku od předem zvolené plochy, nelze dané metody použít. Tento nedostatek jejich využití v průmyslové praxi velmi omezuje,
Většina v laboratorních podmínkách vyzkoušených metodik určování stavu opotřebení řezného nástroje není použitelná v podmínkách průmyslové výroby.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje přímý způsob měření deformace řezného nástroje optickou metodou, která podle tohoto vynálezu spočívá v následující konstrukci řezného nástroje. V ose řezného nástroje je slepý otvor končící v blízkosti řezné části nástroje. Na jeho dně, které by mělo být co nejblíže k řezné části nástroje, je upevněno optické zrcadlo s kolmicí dopadu v klidovém stavu přibližně rovnoběžnou s osou nástroje. Zrcadlo může být rovinné nebo konvexní pro zvýšení citlivosti detekčního zařízení. Ze směru podél osy nástroje dopadá na zrcadlo svazek laserových paprsků. Odražený svazek, který se od dopadajícího oddělí např. polopropustným zrcadlem, indikuje změnu polohy (převážně náklon) zrcadla, jež je jednoznačně svázána s deformací nástroje. Detekce odraženého svazku se provádí běžnými metodami (při větších odchylkách např. kvadrantovým detektorem, nebo dvojdimenzionálním pozici indikujícím detektorem, při malých odchylkách např. interferometricky).
Uvažme, že k deformaci řezného nástroje dochází pouze v jeho volné („vyložené“) části. Předpokládejme, že je to třetina tohoto nástroje a předpokládejme, že zrcadlo je umístěné těsně u jeho volného konce. Pak můžeme odhadnout citlivost metody: průhyb nástroje o 1 pm bude mít za následek posuv svazku na výstupu z řezného nástroje o 3 pm a na dvojnásobné vzdálenosti (realistické umístění detektoru) 6 pm. Typický kvadrantový detektor má mezeru mezi kvadranty 10 pm. Jestliže laserový svazek bude fokusován na detektor do stopy 060 pm, pak odchylka svazku bude činit 10% jeho průměru a bude snadno změritelná. Rovněž některé dvoudimenzionální pozici indikující detektory mají prostorové rozlišení ~1 pm.
Vynález se týká měření ohybů obráběcího nástroje, například soustružnického nože, jak ve směru svislém, který například u stranového nože při ostrém nástroji převažuje, tak ve směru vodorovném, který například u stranového nože při tupícím se nástroji dosahuje podobných hodnot, jako ohyb ve směru svislém. Z poměru těchto dvou odchylek je možné dedukovat opotřebení nástroje.
Přehled obrázků
Vynález bude blíže objasněn pomocí obrázků na přiložených výkresech. Na obr. 1 je schematické uspořádání při měření odchylek odraženého laserového svazku kvadrantovou diodou nebo dvoudimenzionální pozici indikujícím detektorem Obr. 2 znázorňuje schéma kvadrantové diody ve dvou polohách vůči souřadným osám, obr. 3 schéma dvoudimenzioní pozici indikujícího detektoru a obr. 4 schematické uspořádání při interferometrickém měření odchylek odraženého laserového svazku.
Příklady provedení vynálezu
Příklad provedení vynálezu s kvadrantovým detektorem je znázorněn na obrázku 1 s tím, že poloha laseru (5) a detektoru (6) může být snadno zaměněna. V ose řezného nástroje (1) je slepý otvor (2) končící v blízkosti aktivní (řezací) části nástroje. Na jeho dně je upevněno optické rovinné, nebo sférické (fokusující) zrcadlo (3) s kolmicí dopadu v klidovém stavu přibližně rovnoběžnou s osou nástroje (1). Ze směru podél osy nástroje (1) dopadá na zrcadlo (3) svazek paprsků z laseru (5). Odražený svazek, který se od dopadajícího oddělí např. polopropustným zrcadlem (4), indikuje změnu polohy (převážně náklon) zrcadla (3), která je jednoznačně svázána s deformací nástroje (1). Při detekci kvadrantovým detektorem (typicky Si disk s dvěma na sebe kolmými hranicemi {10 pm širokými}, rozdělujícími kruh na 4 stejné čtvrtkruhy {kvadranty} - viz obrázek 2) musí odražený paprsek dopadat na všechny čtyři kvadranty. Zvolíme-li orientaci kvadrantového detektoru podle obr. 2a a označíme-li jednotlivé kvadranty písmeny A, B, C, D a proudy z těchto kvadrantů po řadě a, b, c, d, pak odchylky paprsku ve směru osy x a y budou __ (b + ď)-(a + c) _ (a + b)-(c + d~)
X — -Ja+b+c+d ' a+b+c+d '
Zvolíme-li orientaci kvadrantového detektoru podle obr. 2b, dostáváme při podobném značení odchylky paprsku ve směru osy x ay takto:
c-ba-d x =---- y =---b + c’a+d ‘
Příklad provedení vynálezu s dvou-dimenzionální pozici indikujícím detektorem je identický s předchozím případem a liší se jen druhem detektoru. Označíme-li X a JG jeho elektrody vymezující prostor o délce Lx ve směru osy x a IX! , Ixz proudy jimi tekoucí, označíme-li analogicky Yi a Yj jeho elektrody vymezující prostor o délce Ly ve směru osy y a
Ιγι , 1γ2 proudy jimi tekoucí, a označíme-li xo ayo souřadnice dopadu laserového svazku na detektor (počátek souřadného systému je ve středu detektoru), pak je Lx Ιχ2 XI xo = 2 +
Příklad provedení vynálezu při interferometrické detekci deformace řezného nástroje je znázorněn na obrázku 4, Do optického schématu je přidáno zrcadlo (7) vytvářející referenční svazek a příp. i kompenzující klín (8) (Michelsonův interferometr); detekčním prvkem je buď CCD/CMOS kamera pro registraci interferenčního pole, nebo fotodioda za štěrbinou se zvoleným sklonem k svislé ose pro indikaci předem zvolené geometrie interferenčního pole. Zrcadlem (7) se nastaví nulové pole (Michelsonova) interferometru. Při deformaci řezného nástroje se rovinné zrcadlo (3) vychýlí a díky vzniklé klínovitosti a se v interferenčním poli objeví interferenční proužky stejné tloušťky, rovnoběžné s hranou klínu a vzdálené od sebe d, kde
2tga a Λ je vlnová délka laserového světla.
Poměr odchylek od zrcadla (3) odraženého laserového svazku ve směru (vodorovné) osy x a (svislé) osy y (kolmým k podélné ose z řezného nástroje), resp. směr sklonu interferenčních proužků vzhledem ke (svislé) ose y vypovídá o poměru deformačních sil působících ve směru těchto os na řezný nástroj a tedy zprostředkovaně i o opotřebení řezného nástroje.
Průmyslová využitelnost
Způsob měření deformace řezného nástroje umožní studovat síly působící na řezný nástroj v závislosti na technologických podmínkách (např.: geometrie nože, materiál břitu, obráběný materiál, řezná rychlost, posuv, hloubka záběru atd.), síly působící na řezný nástroj v závislosti na stavu a opotřebení nástroje, dynamiku opotřebení řezného nástroje při různých řezných podmínkách a detekovat stav opotřebení řezného nástroje při automatizovaném výrobním procesu.

Claims (2)

1, Obráběcí nástroj sestávající z dříku a navazující řezné části, vyznačený tím, že má ve směru podélné osy dříku slepý otvor (2), na jehož dně je optické zrcadlo (3).
2. Způsob měření deformace řezného nástroje podle nároku 1 během obrábění, vyznačený tím, že otvorem (2) dopadá na zrcadlo (3) svazek laserových paprsků a odražený svazek laserových paprsků je snímán detektorem a vyhodnocován.
CZ20070803A 2007-11-27 2007-11-27 Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení CZ2007803A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070803A CZ2007803A3 (cs) 2007-11-27 2007-11-27 Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070803A CZ2007803A3 (cs) 2007-11-27 2007-11-27 Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2007803A3 true CZ2007803A3 (cs) 2009-06-03

Family

ID=40677335

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070803A CZ2007803A3 (cs) 2007-11-27 2007-11-27 Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2007803A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9423243B1 (en) Strain sensor and method of measuring strain amount
EP1892727B1 (en) Shape measuring apparatus using an interferometric displacement gauge
US11623299B2 (en) Device for determining an orientation of an optical device of a coherence tomograph, coherence tomograph and laser processing system
JP6382303B2 (ja) 表面粗さ測定装置
JPH06509415A (ja) 探触子
CN101363725B (zh) 表面粗糙度检测装置
JP4316643B2 (ja) 形状測定装置,形状測定方法
CN102353345A (zh) 一种曲率半径的测量方法
KR20100041024A (ko) 2차원 회절 격자를 이용한 6 자유도 측정 장치
CZ2007803A3 (cs) Obrábecí nástroj a zpusob merení jeho deformace pri obrábení
Tong et al. The research of screw thread parameter measurement based on position sensitive detector and laser
US11162776B2 (en) Measuring device
JP2006322820A (ja) アクチュエータの変位の測定方法および測定装置
JP7312750B2 (ja) 干渉式タッチプローブ
Sandwell et al. Development of multi-degrees of freedom optical table dynamometer
TWI387507B (zh) Error Measurement Device for Micro Machining Machine
Spooncer et al. Optical fiber displacement sensors for process and manufacturing applications
Zhuang et al. Precision laser triangulation range sensor with double detectors for measurement on CMMs
JPH0654220B2 (ja) レ−ザスペツクル歪計測装置
CN103900469B (zh) 基于偏振态检测的双光纤耦合球微尺度传感器
JP2008196970A (ja) 形状測定方法及び装置
Xie et al. Application of laser sensors for on-line calibration of displacement transducers
US20120140245A1 (en) Image correlation displacement sensor
Stochioiu et al. Interferometric evaluation of positioning error and position repeatability on CNCs
WO2016129052A1 (ja) ひずみ測定方法、及びひずみ測定システム