CZ2006593A3 - Smešovací ventil - Google Patents
Smešovací ventil Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2006593A3 CZ2006593A3 CZ20060593A CZ2006593A CZ2006593A3 CZ 2006593 A3 CZ2006593 A3 CZ 2006593A3 CZ 20060593 A CZ20060593 A CZ 20060593A CZ 2006593 A CZ2006593 A CZ 2006593A CZ 2006593 A3 CZ2006593 A3 CZ 2006593A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- fluid
- chambers
- mixing valve
- mixing
- cavity
- Prior art date
Links
Landscapes
- Multiple-Way Valves (AREA)
Abstract
Vynález se týká smešovacího ventilu (1) pro smešování tekutiny A a tekutiny B, který obsahuje duté uzavrené pouzdro (2) v jehož stene je vytvoren alespon jeden prívod tekutiny A, alespon jeden prívodtekutiny B a alespon jeden odvod (71) smesi tekutiny A a tekutiny B, pricemž v dutine (3) pouzdra (2) je prestavitelne uložen dutý rídící clen (8) opatrený alespon jedním privádecím spojovacím (96) otvorem pro tekutinu A a alespon jedním privádecím spojovacím otvorem (95) pro tekutinu B, pricemž v dutine (9) rídícího clenu (8) je prestavitelne uložen vyrovnávací clen rozdelující dutinu (9) rídícího clenu (8) na dve propojené komory (C, D) pro tekutinu A a dve propojené komory (E, F) pro tekutinu B, pricemž alespon jedna z komor (C, D) pro tekutinu A je prostrednictvím alespon jednoho privádecího spojovacího otvoru (96) propojitelná s prívodem tekutiny A a alespon jedna z komor (C, D) pro tekutinu A je prostrednictvím alespon jednoho spojovacího odvádecího otvoru (97) propojitelná se smešovací komorou (7), pricemž alespon jedna z komor (E, F) pro tekutinu B je prostrednictvím alespon jednoho privádecího spojovacího otvoru (96) propojitelná s prívodem tekutiny B a alespon jedna z komor (E, F) pro tekutinu B je prostrednictvím alespon jednoho spojovacího odvádecího otvoru (98) propojitelná se smešovací komorou (7).
Description
prostor směšovače rozdělen dvěma membránami a dvěma přepážkami na celkem pět sekcí, z nichž do tří zasahuje funkční element pevně spojený s oběma membránami, jehož pohyb vůči otvorům v přepážkách způsobuje ovlivňováním průtoku jednotlivých tekutin vyrovnání jejich tlaků před jejich smíšením. Membrány $ jsou propojeny s pružinami, jejichž tuhost je nastavitelná řídicím šroubem. Nastavení či nastavování směšovacího poměru je tak poměrně složitou otázkou nejen co nejpřesnějšího nastavení obou řídících šroubů, ale také aktuálního stavu jednotlivých pružin z hlediska jejich opotřebení a únavy jejich materiálu.
Cílem vynálezu je vytvořit směšovací ventil pro směšování tekutin, který zajistí dosaženi požadovaného směšovacího poměru dvou tekutin bez ohledu na tlaky s jakými jsou tekutiny do směšovacího ventilu přiváděny či na skutečný odběr směsi, a zároveň směšovací ventil s co nejjednodušším a nejpřesnějším nastavováním směšovacího poměru.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo směšovacím ventilem pro směšování tekutiny A a tekutiny B, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v dutině řídicího členu je přestavitelně uložen vyrovnávací člen rozdělující dutinu řídícího členu na dvě propojené komory C a D pro tekutinu A a dvě propojené komory E a F pro tekutinu B, přičemž alespoň jedna z komor C, D pro tekutinu A je prostřednictvím alespoň jednoho priváděcího spojovacího otvoru propojitelná s přívodem tekutiny A a alespoň jedna z komor C, D pro tekutinu A je prostřednictvím alespoň jednoho spojovacího odváděcího otvoru propojitelná se směšovací komorou, přičemž alespoň jedna z komor E, F pro tekutinu B je prostřednictvím alespoň jednoho priváděcího spojovacího otvoru propojitelná s přívodem tekutiny B a alespoň jedna z komor E, F pro tekutinu B je prostřednictvím alespoň jednoho spojovacího odváděcího otvoru propojitelná se směšovací komorou.
« * i ι ι ι i r < 4 i t <« i · * » « /Ρ33484βΖ/
Z hlediska co nejjednodušší konstrukce směšovacího ventilu je výhodné, pokud je směšovací komora vytvořena ve stěně pouzdra směšovacího ventilu.
V zájmu dosažení co nejoptimálnějšího promíseni jednotlivých směšovaných tekutin, je výhodné, aby byla směšovací komora vytvořena alespoň částí obvodové drážky vytvořené ve vnitřním povrchu pouzdra po obvodu dutiny pouzdra, avšak ve zjednodušených příkladech provedení může být směšovací dutina tvořena pouze otvorem ve vnitřním povrchu pouzdra.
V dutině řídfcího členu přestavitelně uloženého v dutině pouzdra směšovacího ventilu je přestavitelně uložen vyrovnávací člen, který svým pohybem ίή a aktuální polohou vůči přiváděcím spojovacím otvorům v řídicím členu ovlivňuje tlak jednotlivých tekutin přiváděných do směšovacího ventilu, a zajišťuje vyrovnávání tlaků směšovaných tekutin před jejich smíšením. V konstrukčně i funkčně nejjednodušším provedení je vyrovnávací člen tvořen pístnicí souosou s dutinou řídícího členu, v jejímž středu je upevněn střední píst, a na jejích krajích jsou upevněny dva krajní písty, jejichž funkcí je kromě vyrovnávaní tlaků směšovaných tekutin také zaškrcování příslušných přiváděčích spojovacích otvorů vytvořených v řídícím členu.
Další možností konstrukce vyrovnávacího členu je uložení dvou krajních pistů na okraji pístnice, a propojení pístnice s řídícím členem prostřednictvím pružné membrány. Výhodou tohoto provedení je, že spojením řídícího a vyrovnávacího členu je do jisté míry zajištěna poloha vyrovnávacího členu vůči přiváděcím a odváděcím spojovacím otvorům v řídícím členu.
Pro pohyb vyrovnávacího členu a samotné vyrovnání tlaku směšovaných tekutin je nutné, aby byly sousední komory pro jednotlivé tekutiny propojeny, přičemž podle nároku 7 je nejjednodušší možností jejich propojení vytvoření přepouštěcích otvorů v krajních pístech, v důsledku čehož je umožněno působení tlaku odpovídají tekutiny na obě plochy těchto pístů.
4
I f ( « · 4*1 « 1 t » » ♦ (1 4 * 1 14 * · t t
4 4 * 4 · I · 4 · I· i /P63484GZ7
Jinou možností, která je konstrukčně náročnější je propojení sousedních komor obtokem.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad provedení směšovacího ventilu podle vynálezu je schematicky znázorněn na přiloženém výkrese, kde značí obr. 1 průřez směšovacím ventilem podle vynálezu a obr. 2 průřez směšovacím ventilem podle vynálezu v alternativním provedení.
ΐή Příklady provedeni vvnáezu
Směšovací ventil podle vynálezu bude vysvětlen na příkladných provedeních znázorněných na obr. 1 a obr. 2, kde jsou schematicky zobrazeny podélné průřezy ventilu podle vynálezu ve dvou alternativním provedeních. Znázorněny jsou vždy jen hlavní prvky směšovacího ventilu, které jsou nezbytné pro pochopení podstaty vynálezu, a to navíc zjednodušeně, bez ohledu na jejich skutečnou konstrukci nebo na technologii jejich výroby. Vzhledem k přehlednosti jednotlivých obrázků tedy například není znázorněn zdroj tekutiny A, zdroj tekutiny B, spotřebič směsi tekutin A a B, apod.
Zobrazená provedeni směšovacího ventilu jsou vzhledem ke své konstrukci ^5 určena pro směšování plynných látek v daném směšovacím poměru bez ohledu na tlak s jakým jsou do směšovacího ventilu přiváděny, avšak konstrukčně velmi podobné zařízení lze využít také pro směšování různých kapalin, proto jsou v celém textu používány výrazy tekutina a směs tekutin.
Těleso směšovacího ventilu 1 zobrazeného na obr. 1 je tvořeno válcovým pouzdrem 2, ve kterém je souose vytvořena válcová dutina 3 . Dutina 3 pouzdra je na jednom konci uzavřená čelem 31, které je součástí pouzdra 2 a ve kterém je vytvořen řídící otvor 32 tvořený válcovým otvorem uspořádaným souose s dutinou 3 pouzdra 2, a na opačném konci přechází dutina 3 pouzdra 2 do dutiny 41 víka 4,
I < . < l , ♦ ti··· 44
1(11 « · >334β4€?<
které je k pouzdru 2 rozebíratelně a vzduchotěsně připojeno některým ze známých způsobů.
Víko 4 je tvořeno válcem, ve kterém je souose uspořádána válcová dutina 41 víka 4, jejíž průměr je shodný s průměrem dutiny 3 pouzdra 2, přičemž dutina $ 41 víka 4 je na jednom konci uzavřená čelem 42, které je součástí víka 4, a na opačném konci přechází do dutiny 3 pouzdra 2. Ústí dutiny 41 víka 4 je po celém obvodu opatřeno nákružkem 43 obdélníkového příčného průřezu, jehož rozměry a tvar jsou po celém obvodu konstantní, a jehož vnější průměr je menší než průměr víka 4, zatímco vnitřní průměr nákružku 43 odpovídá průměru dutiny 41 víka 4. Nákružek 43 je zasunut ve vybrání konstantního příčného průřezu, které je vytvořeno na okraji pouzdra 2 po celém obvodu dutiny 3 pouzdra 2, a která je ze strany víka 4 otevřená. Zasunutím nákružku 43 do vybrání, dojde k jeho uzavření, čímž je z otevřeného vybrání vytvořen rozváděči kanál 5. Do rozváděcího kanálu 5 je z vnějšího povrchu pouzdra 2 vyústěn válcový přívodní otvor 51, který je známým způsobem nebo prostřednictvím známého prostředku propojen s neznázorněným zdrojem tekutiny B. Přívodní otvor 51 a rozváděči kanál 5 pak tvoří přívod tekutiny B.
Ve stěně pouzdra 2 je v blízkosti rozváděcího kanálu 5 vytvořena těsnící drážka 511 tvořená obvodovou drážkou konstantního příčného průřezu uspořádanou po celém obvodu dutiny 3 pouzdra, ve které je uložen těsnící element, kterým je ve znázorněném příkladu provedení pryžový o-kroužek. Těsnící drážka 512 stejné konstrukce je vytvořena také na druhé straně rozváděcího kanálu 5 ve vnitřním povrchu víka 4, a ve znázorněném příkladu provedení je v ní uložen pryžový o-kroužek.
X V blízkosti opačného konce pouzdra je uspořádán další rozváděči kanál 6, tvořený obvodovou drážkou konstantního obdélníkového příčného průřezu, která je uspořádána ve stěně pouzdra 2 po celém obvodu řídicí dutiny 3. Do rozváděcího kanálu 6 je ze stěny pouzdra 2 vyústěn válcový přívodní otvor 61, který je na stěně pouzdra 2 známým způsobem nebo prostřednictvím známého prostředku propojen
1/ < f « <
• ti »» *
ZpV 2000-593/ /rmi a j τ J · r oo40WU£._T J s neznázorněným zdrojem tekutiny A. Přívodní otvor 61 a rozváděči kanál 6 pak tvoří přívod tekutiny A.
Po obou stranách rozváděcího kanálu 6 jsou ve stěně pouzdra 2 vytvořeny těsnící drážky 611 a 612 tvořené obvodovými drážkami konstantního průřezu, které jsou uspořádány po celém obvodu dutiny 3 pouzdra, a ve kterých jsou uloženy těsnící elementy, kterými jsou ve znázorněném příkladu provedení pryžové o-kroužky.
V prostoru mezi rozváděcími kanály 5 a 6 je ve stěně pouzdra 2 vytvořena směšovací komora 7, tvořená obvodovou drážkou konstantního obdélníkového příčného průřezu, která je uspořádána ve stěně pouzdra 2 po celém obvodu řídící dutiny 3. Směšovací komora 7 je prostřednictvím odvodu 71 směsí tekutiny A a tekutiny B tvořeného válcovým otvorem, spojena s neznázorněným spotřebičem směsi tekutiny A a tekutiny B - například plynovým horákem, plynovým motorem a podobně.
V dutině 3 pouzdra a částečně také v dutině 41 víka je souose a přestavitelně uspořádán válcový řídicí Člen 8, ve kterém je souose uspořádána válcová dutina 9 řídícího členu 8, uzavřená na jednom konci Čelem 81, které je součástí řídicího členu 8, přičemž opačný konec dutiny 9 řídicího členu 8 je otevřen, čelo 81 řídícího členu 8 je pevně spřaženo s řídícím táhlem 100. které je
2Q do dutiny pouzdra přivedeno řídícím otvorem 32 v čele 31 pouzdra 2. Řídicí člen 8 je ve svém plášti opatřen dvěma skupinami válcových přiváděčích spojovacích otvorů 95 a 96 rovnoměrně rozmístěných po celém obvodu pláště řídícího členu 8, které svým umístěním odpovídají umístění přívodu tekutiny A a přívodu tekutiny B ve vnitřním povrchu pouzdra 2. Řídící člen 8 je dále ve svém plášti opatřen dvěma skupinami válcových odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98 rovnoměrně rozmístěných po celém obvodu pláště řídícího členu 8, které jsou umístěny mezi skupinami přiváděčích spojovacích otvorů 95 a 96, a které svým umístěním v řídicím členu 8 odpovídají umístění směšovací komory 7 ve vnitřním povrchu pouzdra 2. Středy jednotlivých přiváděčích spojovacích otvorů 95 a 96, a l
»44 <41 t a a«ta* nit * a /PS34M6Z/ středy jednotlivých odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98 jsou umístěny na přímkách rovnoběžných s podélnou osou řídícího členu 8 a jejich osy souměrnosti jsou kolmé na podélnou osu dutiny 9_řídícího členu 8.
V dutině 9 řídícího členu 8 je přestavitelně uspořádán vyrovnávací člen, tvořený pístnicí 11, která je ve znázorněném příkladu provedení tvořena tyčí kruhového příčného průřezu, v jejímž středu je upevněn střední válcový píst 12 s pístovými plochami 121 a 122, a na jejímž konci je upevněn krajní píst 13 s pístovými plochami 131 a 132, opatřený přepouštěcím válcovým otvorem 133, a na opačném konci pístnice 11 je upevněn krajní píst 14 s pístovými plochami 141 a 142, opatřený přepouštěcím válcovým otvorem 143. Průměr krajních pístů 13 a 14 je ve znázorněném příkladu provedení stejný jako průměr středního pístu 12. Umístěním vyrovnávacího členu popsané konstrukce v dutině 9 řídicího členu 8 dochází z rozdělení dutiny 9 řídicího členu 8 na čtyři komory C, D, E, F, přičemž sousední komory oddělené krajním pístem 13, 14 jsou prostřednictvím přepouštěcího otvoru 133,143 v krajním pístu 13,14 propojeny, zatímco sousední komory oddělené středním 12 pístem jsou tímto pístem vzduchotěsně odděleny.
Po přivedení tekutiny A z jejího neznázorněného zdroje do přívodu tekutiny A, je tato tekutina prostřednictvím přiváděcího spojovacího otvoru 96 v řídícím členu 8 přivedena do dvou vzájemně propojených komor D a C, přičemž komora D je ohraničena částí vnitřního povrchu řídícího členu 8, pístovou plochou 132 krajního pístu 13 a pístovou plochou 121 středního pístu 12, a komora C je ohraničena částí vnitřního povrchu řídícího členu 8 a pístovou plochou 133 krajního pístu 13. Prostřednictvím přívodu tekutiny B a přiváděcího spojovacího otvoru 95 je do dvou vzájemně propojených komor E a F, z nichž komora E je
X ohraničena částí vnitřního povrchu řídícího členu 8, pístovou plochou 122 středního pístu 12 a pístovou plochou 141 krajního pístu 14, a komora F je ohraničena částí vnitřního povrchu řídícího členu 8, pístovou plochou 142 krajního pístu 14 a částí vnitřního povrchu víka 4, přivedena tekutina B, jejíž tlak je menší než tlak tekutiny A.
i t i l
/PS3484CZ_1 / /27.4.2007-/
Výslednicí působení tlaku tekutiny A na pístové plochy 131 a 132 krajního pístu 13 a na pistovou plochu 121 středního pístu 12 je síla působící na vyrovnávací člen, jejíž směr je totožný se směrem šipky a. Výslednicí působení tlaku tekutiny B na pístové plochy 141 a 142 krajního pístu 14 a na pístovou plochu 122 středního pístu 12 je síla, která působí na vyrovnávací člen ve směru šipky b. Vzhledem k tomu, že tlak tekutiny A je větší než tlak tekutiny B, dochází vlivem silové nerovnováhy k posunu vyrovnávacího členu ve směru působení výslednice tlakových sil - ve znázorněném příkladu provedení ve směru šipky a.
Při posunu vyrovnávacího členu ve směru šipky a dochází k postupnému zmenšování průtočných průřezů přiváděčích spojovacích otvorů 96, kterým je přiváděna tekutina A, v důsledku jeho škrcení krajním pístem 13 vyrovnávacího členu, a zároveň ke zvětšování průtočných průřezů přiváděčích spojovacích otvorů 95, kterým je přiváděna tekutina B, v důsledku čehož dochází k redukci tlaku tekutiny A proudící z přívodu tekutiny A do komor D a C, přičemž tlak tekutiny B zůstává konstantní nebo se mírně zvyšuje, v závislosti na poloze krajního pístu 14.. V určitém okamžiku dochází k vyrovnání tlaku tekutiny A v komorách C a D, a tlaku tekutiny B v komorách E a F. Obě tekutiny A a B pak prostřednictvím odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98 vstupují do směšovací komory 7 se stejným tlakem, takže jejich skutečný směšovací poměr odpovídá požadovanému fy směšovacímu poměru nastavenému prostřednictvím polohy táhla 100 a polohy řídicího členu 8 v dutině 3 pouzdra.
Směšovací poměr tekutiny A a tekutiny B ve výsledné směsi odpovídá aktuálnímu poměru průtočných průřezů odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98, kterými přichází tekutina A a tekutina B do směšovací komory 7, a tedy poloze řídícího členu v dutině 3 pouzdra 2. Při pohybu řídícího členu 8 v příkladu provedení znázorněném na obr. 1, například doprava, dochází ke zvětšování průtočných průřezů odváděčích spojovacích otvorů 97, kterým je do směšovací komory 7 přiváděna tekutina A, a současně díky konstrukci pouzdra 2, víka 4 a vyrovnávacího členu a jejich vzájemného uspořádání, ke zmenšování průtočných t I
1·*« I » I* · * · « průřezů odváděčích spojovacích otvorů 98, kterým je do směšovací komory 7 přiváděna tekutina B, přičemž ve stejném poměru se mění poměr množství tekutiny A a tekutiny B ve výsledné směsi.
V příkladu provedení zobrazeném na obr. 2 je v dutině 9 řídícího členu přestavitelně uspořádán vyrovnávací člen tvořený pístnicí 11, která má ve znázorněném provedení kruhový příčný průřez, na jejímž konci je upevněn krajní píst 13 s pístovými plochami 131 a 132, opatřený přepouštěcím válcovým otvorem 133. a na opačném konci pístnice 11 je upevněn krajní píst 14 s pístovými plochami 141 a 142, opatřený přepouštěcím válcovým otvorem 143. Vyrovnávací člen je ve svém středu prostřednictvím pružné membrány 15 pevně připojen k řídícímu členu 8. Membrána 15 a krajní písty 13 a 14 rozdělují dutinu řídícího členu na čtyři komory C, D, E, F, přičemž sousední komory oddělené krajním pístem 13, 14 jsou prostřednictvím přepouštěcího otvoru 133, 143 v krajním pístu 13, 14 propojeny, zatímco sousední komory D a E oddělené pružnou membránou 15 jsou vzduchotěsně odděleny.
V tomto příkladu provedení dochází po přivedení tekutiny A z jejího neznázorněného zdroje do přívodu tekutiny A a prostřednictvím skupiny přiváděčích spojovacích otvorů 96 v řídicím členu 8 do vzájemně propojených komor D a C, a po přivedení tekutiny B z jejího neznázorněného zdroje do přívodu tekutiny B a prostřednictvím skupiny přiváděčích spojovacích otvorů 95 v řídícím členu 8 do vzájemně propojených komor E a F, vzhledem k tomu, že tlak tekutiny A je větší než tlak tekutiny B, k vychýlení membrány 15 a k posunu pístnice H a krajních pístů 13 a 14 ve směru od komory D s vyšším tlakem do komory E s nižším tlakem, tedy ve směru šipky a. Při posunu krajních pístů 13 a 14 dochází, jak je popsáno výše, k postupnému zmenšování průtočných průřezů přiváděčích spojovacích otvorů 96, kterými je přiváděna tekutina A v důsledku jejich škrcení krajním pístem 13, a zároveň ke zvětšování průtočného profilu přiváděčích spojovacích otvorů 95 kterým je přiváděna tekutina B, v důsledku čehož se redukuje tlak tekutiny A proudící z přívodu tekutiny A do komor D a C, přičemž tlak »
/PV-2006-593-/ /19.^.2006/ /2Μτ2θθτΫ tekutiny B proudící do komor E a F zůstává konstantní nebo se mírně zvyšuje, v závislosti na poloze krajního pístu 14. Po určitém časovém okamžiku pak dochází k vyrovnání tlaků tekutiny A v komorách C a D, a tekutiny B v komorách E a F, což vede k dosažení požadovaného směšovacího poměru těchto tekutin v jejich )( výsledné směsi.
V dalších neznázoměných příkladech provedení se konstrukce směšovacího ventilu 1 může lišit v závislosti na technologii jeho výroby - pouzdro 2 ventilu 1 může být kvůli zjednodušení výroby rozděleno do několika segmentů, které mohou být vzájemně spojeny rozebíratelně či nerozebíratelně. Stejným způsobem lze mnoha způsoby změnit také konstrukci výše popsaného řídicího členu 8 či vyrovnávacího členu.
Jiné konstrukční úpravy lze vytvořit také tím, že v pouzdru 2 ventilu 1 bude vytvořeno více přívodních otvorů 61 spojených s jedním nebo více zdroji tekutiny A, více přívodních otvorů 51 spojených s jedním nebo více zdroji tekutiny B, a více odvodů 71 směsi tekutin A a B spojených s jedním nebo více spotřebiči této směsi. Taktéž může být použito v podstatě libovolné množství přiváděčích spojovacích otvorů 95 a 96 a odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98 vytvořených v tělese řídicího členu 8, přičemž jejich středy mohou být vůči sobě téměř libovolně posunuty a nemusí tedy ležet na přímkách rovnoběžných s osou dutiny 9 řídicího
%) členu 8. Odváděči spojovací otvory 97 a 98 pak v některých příkladech provedení zasahují také do pouzdra 2 nebo na ně navazují podobné otvory vytvořené v pouzdru 2.
V dalších neznázoměných příkladech provedení může být část vyrovnávacího členu 8 v místech umístění přiváděčích spojovacích otvorů 95 a 96 a odváděčích spojovacích otvorů 97 a 98 tvořena porézním materiálem.
Rozváděči kanály 5, 6 a směšovací komora 7 mohou být dále vytvořeny jinak, než obvodovou drážkou obdélníkového příčného průřezu umístěnou po celém obvodu dutiny 3 pouzdra 2 - průřez těchto drážek může být v podstatě libovolný, a kterákoliv z těchto drážek může být vytvořena jen po určité části t t a a « a a * « · a ar /-PS3484CZ-f obvodu dutiny 3 pouzdra 2, přičemž v některých příkladech provedení může být kterýkoliv z rozváděčích kanálů 5,6 a/nebo směšovací komora 7 vytvořen otvorem ve vnitřním povrchu pouzdra 2.
Další možné konstrukční úpravy jako například změna konstrukce a případně také počtu a umístění těsnících drážek 611. 612, 511 a 512, v nich umístěných těsnicích elementů, případně v použití jiných prostředků a způsobů těsnění závisí zejména na vlastnostech směšovaných tekutin.
Příčný průřez pouzdra 2 ventilu 1 a ostatních součástí směšovacího ventilu 1 může být podle požadavků téměř libovolný, například oválný či jiný.
X V dalších neznázorněných příkladech provedení je propojení sousedících komor C a D, resp. E a F dosaženo jinak než přepouštěcím otvorem 133 resp. 143 vytvořeným v krajním pístu 13 resp. 14, například jejich propojení obtokem tvořeným potrubím, či spojením každé z těchto komor s přívodem nebo přímo se zdrojem odpovídající tekutiny.
1^ V jiných neznázorněných příkladech provedení není dutina 9 řídícího Členu otevřená, jako je tomu v příkladech znázorněných na obr. 1 a obr. 2, ale tato dutina je uzavřena.
V dalších neznázorněných příkladech provedení je řídící táhlo 100 nahrazeno jiným prostředkem zaručujícím požadovanou manipulaci s řídícím Členem - například mikrometrem.
Při směšování tekutin jejichž tlaky se výrazně liší, lze využít směšovací ventil 1 podle některého z výše popsaných příkladů provedení, přičemž velikost pístových ploch středního pístu 12 a krajních pístů 13, 14 se může vzájemně poměrně značně lišit.
Claims (10)
1. Směšovací ventil pro směšování tekutiny A a tekutiny B, který obsahuje duté uzavřené pouzdro, v jehož stěně je vytvořen alespoň jeden přívod tekutiny A, alespoň jeden přívod tekutiny B a alespoň jeden odvod směsi tekutiny A a tekutiny B, přičemž v dutině pouzdra je přestavitelně uložen dutý řídicí člen opatřený alespoň jedním přiváděcim spojovacím otvorem pro tekutinu A a alespoň jedním přiváděcím spojovacím otvorem pro tekutinu B, vyznačující se tím, že v dutině (9) řídícího členu (8) je přestavitelně uložen vyrovnávací člen rozdělující dutinu (9) řídícího členu na dvě propojené komory (C, D) pro tekutinu A a dvě propojené komory (E, F) pro tekutinu B, přičemž alespoň jedna z komor (C, D) pro tekutinu A je prostřednictvím alespoň jednoho přiváděciho spojovacího otvoru (96) propojitelná s přívodem tekutiny A a alespoň jedna z komor (C, D) pro tekutinu A je prostřednictvím alespoň jednoho spojovacího odváděcího otvoru (97) propojitelná se směšovací komorou (7), přičemž alespoň jedna z komor (E, F) pro tekutinu B je prostřednictvím alespoň jednoho přiváděciho spojovacího otvoru (95) propojitelná s přívodem tekutiny B a alespoň jedna z komor (E, F) pro tekutinu B je prostřednictvím alespoň jednoho spojovacího odváděcího otvoru (98) propojitelná
2$ se směšovací komorou (7).
2. Směšovací ventil podle nároku 1, vyznačující se tím, že směšovací komora (7) je vytvořena ve stěně pouzdra (2).
3. Směšovací ventil podle nároku 2, vyznačující se tím, že směšovací komora (7) je tvořena alespoň částí obvodové drážky.
I 4 /PV 2000-593/ /Ρ334β4β^27 (14.52907-(
4. Směšovací ventil podle nároku 2, vyznačující se tím, že směšovací komora (7) je tvořena otvorem.
5. Směšovací ventil podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, $ vyznačující se tím, že vyrovnávací člen je tvořen pístnicí (11) na níž je upevněn střední píst (12) a dva krajní písty (13) a (14).
6. Směšovací ventil podle libovolného z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vyrovnávací člen je tvořen pístnicí (11) na níž jsou uloženy dva krajní písty (13) a (14), přičemž pístnice (11) je prostřednictvím pružné membrány (15) spojena s řídícím členem (8).
7. Směšovací ventil podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že komory (C, D) pro tekutinu A jsou propojeny přepouštěcím otvorem (133) v krajním pístu (13).
8. Směšovací ventil podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že komory (C, D) pro tekutinu A jsou propojeny obtokem.
9. Směšovací ventil podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že komory (E, F) pro tekutinu B jsou propojeny přepouštěcím otvorem (143) v krajním pístu (14).
10. Směšovací ventil podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že komory (E, F) pro tekutinu B jsou propojeny obtokem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060593A CZ298642B6 (cs) | 2006-09-19 | 2006-09-19 | Smešovací ventil |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060593A CZ298642B6 (cs) | 2006-09-19 | 2006-09-19 | Smešovací ventil |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2006593A3 true CZ2006593A3 (cs) | 2007-12-05 |
CZ298642B6 CZ298642B6 (cs) | 2007-12-05 |
Family
ID=38779793
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20060593A CZ298642B6 (cs) | 2006-09-19 | 2006-09-19 | Smešovací ventil |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ298642B6 (cs) |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE6900675U (de) * | 1969-01-09 | 1969-10-23 | Schroeder & Co Gmbh Beleuchtun | Leuchte mit gekuehltem lampenraum |
US3570537A (en) * | 1969-02-26 | 1971-03-16 | William M Kelly | Mixing tap |
US4901750A (en) * | 1988-09-30 | 1990-02-20 | Masco Corporation Of Indiana | Temperature and volume control valve assembly |
US5355906A (en) * | 1992-07-28 | 1994-10-18 | Masco Corporation Of Indiana | Pressure balanced mixing valve |
-
2006
- 2006-09-19 CZ CZ20060593A patent/CZ298642B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ298642B6 (cs) | 2007-12-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100283611B1 (ko) | 파일롯 체크밸브 부착식 스피드 콘트롤러 및 그것이 적용된 유체압 제어회로 | |
DK2558754T3 (en) | stackable shuttle valve | |
CN1099538C (zh) | 防烫伤水龙头装置 | |
CA2582121A1 (en) | Connector | |
US8485227B2 (en) | Apparatus for providing conditioned fluid flows | |
EP3081410A3 (en) | An hvac module having an open architecture | |
MX2014002540A (es) | Sistema de mezclado y distribucion de fluidos. | |
CA2370868A1 (en) | Liquid fertilizer distribution system and method | |
KR20150134288A (ko) | 모듈식 밸브 시스템 | |
CN110291485B (zh) | 设置有压力平衡器的混合阀 | |
US4187877A (en) | Compensated work port fluid valves | |
CN107257895A (zh) | 卫生转换阀以及具有这样的转换阀的组件 | |
CN113348319A (zh) | 具有筒体和流体力学插件的多路阀 | |
US4858515A (en) | Priority valve for hydraulic installations | |
CZ2006593A3 (cs) | Smešovací ventil | |
US4324267A (en) | Fluid pressure balancing and mixing valve | |
US20140097256A1 (en) | Faucet | |
US20170184209A1 (en) | Hydraulic connection having a flexible port mouth and method for connecting same | |
US20010022196A1 (en) | Multiway valve with a removable exhaust wall | |
KR101692293B1 (ko) | 바이패스 일체형 밸브 | |
US20200109789A1 (en) | Pressure balanced mixing valve | |
RU2010110528A (ru) | Система для бумагоделательных машин для регулирования базового поперечного профиля веса | |
KR102690989B1 (ko) | 맥동 조절 기능을 갖는 어큐뮬레이터 | |
CA2208758C (en) | Fluid metering device | |
JP4071071B2 (ja) | 流量調整装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20080919 |