CZ2003976A3 - Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí - Google Patents

Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí Download PDF

Info

Publication number
CZ2003976A3
CZ2003976A3 CZ2003976A CZ2003976A CZ2003976A3 CZ 2003976 A3 CZ2003976 A3 CZ 2003976A3 CZ 2003976 A CZ2003976 A CZ 2003976A CZ 2003976 A CZ2003976 A CZ 2003976A CZ 2003976 A3 CZ2003976 A3 CZ 2003976A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electron beams
screen
color
correction
deflection
Prior art date
Application number
CZ2003976A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Ehrhardt
Original Assignee
Matsushita Display Devices (Germany) Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Matsushita Display Devices (Germany) Gmbh filed Critical Matsushita Display Devices (Germany) Gmbh
Publication of CZ2003976A3 publication Critical patent/CZ2003976A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N9/00Details of colour television systems
    • H04N9/12Picture reproducers
    • H04N9/16Picture reproducers using cathode ray tubes
    • H04N9/28Arrangements for convergence or focusing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Video Image Reproduction Devices For Color Tv Systems (AREA)

Description

Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí
Oblast vynálezu
Vynález se týká barevné obrazovky, zejména obrazovky, která má zlepšenou vychylovací jednotku pro nižší odchylky.
Dosavadní stav techniky vertikálními
Vychylovací
Vychylování svazků paprsků v barevné obrazovce se provádí magnetickými poli, které se generují horizontálními a vychylovacími cívkami vychylovací jednotky, jednotka, která je připevněna na barevné obrazovce, se v podstatě sestává ze dvou dvojic cívek a feritového jádra. První dvojice cívek generuje magnetické pole, které vychyluje svazky elektronů, generované systémy pro generování svazku elektronů, v horizontálním směru, tj. ve směru X, zatímco druhá dvojice cívek působí ve vertikálním směru, tj. směru Y. Feritové jádro obklopuje obě dvojice cívek a slouží pro navrácení magnetického toku.
V moderních barevných obrazovkách jsou systémy pro generování svazku elektronů uspořádány do jedné řady. Tyto systémy jsou v níže uvedeném textu označovány jako systémy typu inline. To znamená, že systémy pro generování svazku paprsků pro odlišné barevné složky jsou uspořádány v jedné rovině jeden vedle druhého. Osy svazků elektronů, generovaných v systémech tohoto typu, vybíhají koplanárně a konvergují na stínítko.
Každý ze tří elektronových svazků konverguje do bodu před maskou tak, že narazí do svíticích bodů, sdružených s každým elektronovým svazkem. Obecně kvůli nehomogenním polím
4 4
4
4 4 4 • 4··· 4 4 vychylovací síla, která působí na středový svazek elektronů, není stejná jako vychylovací síla, která působí na dva laterální svazky elektronů. Proměnné vychýlení samostatných svazků elektronů slouží mimo jiné pro snížení konvergentních chyb, které se však nemohou vždy úplně vyloučit, takže tři svazky elektronů v těchto případech nekonvergují do určitého bodu před maskou.
Je zejména obtížné opravit v mezní části stínítka vně směrované ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky (středový svazek elektronů) vůči červené a modré barevné složce (laterální svazky elektronů). Tato chyba konvergence je schématicky zobrazena pro pravoúhlé stínítko obrazovky na obr. 1. Zatímco bod dopadu jak červené tak i modré barevné složky (r,b) může být úplně opraven, chyba zelené barevné složky (g) v mezních částech stínítka obrazovky zůstává.
Je tudíž cílem vynálezu poskytnout barevnou obrazovku a vychylovací systém se zlepšenou barevnou konvergencí.
Podstata vynálezu
Výše uvedeného cíle je dosaženo poskytnutím barevné obrazovky, zahrnující znaky, uvedené v patentovém nároku 1, a vychylovacího systému, zahrnujícího znaky, uvedené v patentovém nároku 6.
Podle vynálezu se zlepšení konvergence v rozích stínítka dosáhne speciálním uspořádáním dodatečných korekčních magnetů. Za tímto účelem tyto dodatečné korekční magnety jsou uspořádány na vnější straně barevné obrazovky. Tyto korekční magnety jsou umístěny v podstatě v rovině, kolmé ke směru průběhu svazků elektronů, a v této rovině jsou uspořádány tak, že se nacházejí při úhlech mezi 20°a 70° vůči rovině, ve které * · · · ♦ · * • ♦ · · · ··♦· · · • · · · · ······ «« β vybíhají svazky elektronů. V případě tohoto uspořádání korekčních magnetů, každý z korekčních magnetů generuje lokální magnetické pole, které v důsledku polohy a velikosti korekčních magnetů a v důsledku vzájemné vzdálenosti mezi jednotlivými třemi svazky elektronů způsobují rozdílně silné vychýlení svazku elektronů jednotlivých barevných složek. Tímto způsobem se barevné složky mohou ovlivnit nezávisle jedna na druhé a ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky v rozích stínítka se může podstatně zlepšit.
Podle dalšího hlediska vynálezu korekční magnety jsou uspořádány ve vychylovacím systému barevné obrazovky. Tím se může dosáhnout jednoduchá konstrukce a jednoduchá výroba barevné obrazovky podle vynálezu.
Podle výhodného provedení vynálezu korekční magnety jsou uspořádány tak, že jsou vzájemně osově souměrné a nacházející se při úhlu 60° vůči rovině, ve které vybíhají svazky elektronů. Tímto umístěním korekčních magnetů se jednoduchým způsobem může dosáhnout zejména účinného zlepšení korekce konvergence.
Výhodná provedení vynálezu jsou definována v závislých patentových nárocích.
Přehled obrázků na výkresech
V následující části této přihlášky vynálezu je uveden popis příkladů provedení společně s odkazy na přiložené výkresy, na kterých obr. 1 zobrazuje ohnutí vertikální zelené barevné složky stínítka barevné obrazovky, * · » « · » * · · · «·»·· • · · · ·· ···« ,! v obr. 2 zobrazuje konstrukci barevné obrazovky, obr. 3 zobrazuje vychylovací systém podle vynálezu pro barevnou obrazovku s korekčními magnety, uspořádanými v určitých úhlových polohách, obr. 4 zobrazuje boční pohled na konstrukci vychylovacího systému podle vynálezu, zobrazeného na obr. 3, obr. 5 zobrazuje různě silné vychýlení svazků elektronů v systémech pro generování svazku paprsků typu inline, provedené korekčními magnety, obr. 6 zobrazuje stínítko barevné obrazovky podle vynálezu, mající korekci, provedenou dodatečnými magnety, a obr. 7 zobrazuje stínítko barevné obrazovky podle vynálezu s optimální korekcí konvergence.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 2 zobrazuje řez barevnou obrazovkou 1_. Tato barevná obrazovka 1 je na vnitřním povrchu 2 stínítka opatřena luminiscenční vrstvou a zahrnuje systém 3 pro generování svazku elektronů, který je uspořádán v hrdle barevné obrazovky. Systém pro generování svazku paprsků je tvořen systémem pro generování svazku paprsků typu inline. Systém pro generování svazku paprsků typu inline je systém pro generování svazku paprsků, který výhodně generuje tři svazky elektronů, probíhající v jedné společné rovině 3a, přičemž svazky elektronů vybíhají směrem k vnitřnímu povrchu 2 stínítka obrazovky. Na vnější straně skleněného těla barevné obrazovky je připevněn vychylovací systém. Vychylovací systém sestává • · * • ♦ · · • · 0 0000 0000
0·0 0 0 000 • 0 z dvojice horizontálních vychylovacích cívek 4, dvojice vertikálních vychylovacích cívek 5 a feritového jádra 6, obklopující oba páry vychylovacích cívek. Tento vychylovací systém, který má v podstatě strukturu, podobnou nálevky, způsobuje vychýlení svazku elektronů, generovaného systémem 3 pro generování svazku elektronů ve směru X a ve směru Y. Vychylovací jednotka dodatečně zahrnuje korekční magnety a případně pólové kostry z magneticky měkkého materiálu, v důsledku čehož je možné generovat samokonvergující obraz bez rastrového zkreslení NS.
Obr. 3 zobrazuje pohled vychylovací systém podle vynálezu, vedený ve směru osy 2 barevné obrazovky. Na tomto obrázku je zobrazena dvojice vertikálních vychylovacích cívek 5, dvojice horizontálních vychylovacích cívek 4 a čtyři korekční magnety 8, uspořádané tak, že jsou osově souměrné. Výhodně všechny čtyři korekční magnety 8 jsou uspořádány při úhlu α rovnému přibližně 60° vůči rovině 3a. V závislosti na konstrukci a tvaru barevné obrazovky se dodatečné korekční magnety mohou umístit uvnitř rozmezí úhlu α 20°až 70°, výhodně uvnitř rozmezí úhlu α mezi 50° a 60°.
Umístění korekčních magnetů ci podle vynálezu způsobí, že se tři svazky elektronů, probíhající horizontálně jeden vedle druhého různě silně vychýlí magnetickým polem 9, generovaným každým korekčním magnetem 8. 2a účelem korekce konvergence se může nastavit vhodný vzájemný posun svazků elektronů nastavením určité polarity a intenzity magnetického pole 9.
Korekční magnety 8 jsou výhodně připevněny ve směru barevné obrazovky ve středové rovině vůči vychylovacímu systému. Uspořádání tohoto typu je zobrazeno na obr. 4.
Korekční magnety jsou výhodně opatřeny na horizontálních vychylovacích cívkách 4 vychylovacího systému, který zahrnuje ···· ···· · · ·♦ « • * · • «··· horizontální vychylovací cívky 4 a vertikální vychylovací cívky 5. Posouváním roviny korekčních magnetů _8 ve směru Z barevné obrazovky se může měnit působení magnetických polí 9 na svazky elektronů.
Obr. 5 zobrazuje další schématický pohled na vychylovací systém, zobrazený na obr. 3. Za účelem vysvětlení proměnného působení na svazky elektronů systému pro generování svazku elektronů typu inline je na obr. 5 zobrazen pouze jeden korekční magnet _8. Svazky elektronů modré barevné složce bz zelené barevné složce £ a červené barevné složce r, probíhající skrze siločáry 9 magnetického pole korekčního magnetu 8, jsou rozdílně silně ovlivněny korekčním magnetem 8. Z obr. 5 je zřejmé, že korekční magnety jí způsobují na jedné straně stínítka v podstatě posun červené barevné složky r a zelené barevné složky cf vůči modré barevné složce b. Směr a velikost posunu je zobrazena na obr. 5 šipkami, vybíhajícími z elektronových svazku zelené barevné složky cf a červené barevné složky r. Na opačné straně stínítka se uskuteční odpovídající posun modré a zelené barevné složky vůči červené barevné složce směrem ke středu stínítka (není zobrazeno}.
Pomocí korekčního magnetu 8 se jednotlivé svazky elektronů barevných složek r, b, £ mohou posunovat jeden vůči druhému takovým způsobem, že se v rohových oblastech ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky, zobrazené na obr. 1, může „převést do ohnutí vertikálních linií jednoho ze dvou laterálních svazků elektronů. Schématický pohled na vzájemný posun svazků elektronů barevných složek, způsobený působením korekčních magnetů je zobrazen na obr. 6.
Chybu konvergence, zobrazenou na obr. 6, lze jednoduchým způsobem eliminovat konvenčními korekčními způsoby. Tak např., aby se tato „převedená chyba konvergence mohla rovněž • ·
• · · • * · • · ♦ ·· *· korigovat, je možné měnit distribuci vinutí horizontálních nebo vertikálních cívek a/nebo uspořádat dodatečné geometrické magnety v různých rovinách vychylovacího systému.
Obr. 7 zobrazuje odpovídajícím způsobem korigované stínítko barevné obrazovky s korekcí původního ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky, zobrazeného na obr. 1, podle vynálezu. Míra změny tohoto ohnutí může být velmi ovlivněna polohou, velikostí a výkonem korekčních magnetů 8.
Vynález se tudíž týká barevné obrazovky a vychylovacího systému pro barevnou obrazovku, mající pravoúhlé stínítko a systém pro generování svazku elektronů typu inline. Systém pro generování svazku elektronů typu inline generuje množinu svazku elektronů, vybíhajících v podstatě ve společné rovině, přičemž tyto svazky elektronů vybíhají směrem ke stínítku obrazovky. Za účelem korekce ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky v rozích stínítka obrazovky jsou na barevné obrazovce a ve vychylovacím systému uspořádány korekční magnety. Korekční magnety jsou uspořádány v podstatě v rovině, kolmé ke směru průběhu svazku elektronů. Korekční magnety jsou uspořádány uvnitř této roviny při úhlu mezi 20° a 70° vůči společné rovině, ve které vybíhají svazky elektronů.
Vynález tudíž poskytuje barevnou obrazovku, ve které může být korigováno konvenční ohnutí vertikálních linií zelené barevné složky v mezních částech stínítka barevné obrazovky bez to, že by bylo nutné dodatečně vynaložit značné úsilí, a která může být vyrobena s nízkými výrobními náklady navzdory skutečnosti, že tato barevná obrazovka má zlepšené obrazové parametry.

Claims (8)

  1. • to ··
    PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Barevná obrazovka, mající pravoúhlé stínítko (14) a systém (13) typu inline pro generování množiny svazků elektronů, vybíhajících ve společné rovině (3a), přičemž tyto svazky elektronů jsou směrovány ke stínítku (14), vyznačený tím, že zahrnuje korekční magnety (8), připevněné na vnější straně barevné obrazovky, přičemž korekční magnety (8) jsou uspořádány v rovině, kolmé ke směru průběhu svazků elektronů, přičemž v této rovině se korekční magnety (8) nacházejí při úhlu (a) mezi 20° a 70° vůči společné rovině (3a) , ve které vybíhají svazky elektronů.
  2. 2. Barevná obrazovka podle nároku 1, vyznačená tím, že korekční magnety (8) jsou uspořádány v oblasti vychylovacího systému (4,5), připevněného na vnější straně barevné obrazovky pro vychylování svazků elektronů.
  3. 3. Barevná obrazovka podle nároku 2, vyznačená tím, že vychylovací systém zahrnuje horizontální vychylovací cívku (4) a vertikální vychylovací cívku (5), přičemž korekční magnety jsou připevněny na horizontální cívce (4).
  4. 4. Barevná obrazovka podle některého z nároků 1 až 3, vyznačená tím, že každý z korekčních magnetů (8) je uspořádán při úhlu (a) mezi 50° a 65° vůči společné rovině (3a), ve které vybíhají svazky elektronů.
  5. 5. Barevná obrazovka podle některého z nároků 1 až 3, vyznačená tím, že každý z korekčních magnetů (8) je uspořádán při úhlu (a) přibližně 60° vůči společné rovině (3a), ve které vybíhají svazky elektronů.
    • · 0 0 0 0 • 0000 0*0« • · ·00 ·00· 0000 00 0
  6. 6. Vychylovací systém pro barevnou obrazovku (2), mající stínítko (14) a systém (13) typu inline pro generování množiny svazku elektronů, vybíhajících ve společné rovině (3a), přičemž svazky elektronů jsou směrovány ke stínítku (14) barevné obrazovky (2), v y z n a Č e n á t í m, že zahrnuje korekční magnety (8), které jsou umístěny ve vychylovacím systému v rovině, kolmé ke směru průběhu svazků elektronů, přičemž v této rovině jsou uspořádány při úhlu a mezi 20° a 70° vůči společné rovině, ve které vybíhají svazky elektronů.
  7. 7. Vychylovací systém podle nároku 6, vyznačený tím, že každý z korekčních magnetů (8) je uspořádán při úhlu a mezí 50° a 65° vůči společné rovině (3a), ve které vybíhají elektronové svazky.
  8. 8. Vychylovací systém podle nároku 6, vyznačený tím, že každý z korekčních magnetů (8) je uspořádán při úhlu a přibližně 60° vůči společné rovině (3a), ve které vybíhají svazky elektronů.
CZ2003976A 2002-04-12 2003-04-07 Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí CZ2003976A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02008410A EP1353515A1 (de) 2002-04-12 2002-04-12 Farbbildröhre und Ablenksystem für Farbbildröhren mit verbesserter Konvergenz

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2003976A3 true CZ2003976A3 (cs) 2003-12-17

Family

ID=28051791

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003976A CZ2003976A3 (cs) 2002-04-12 2003-04-07 Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí

Country Status (3)

Country Link
US (1) US20030209968A1 (cs)
EP (1) EP1353515A1 (cs)
CZ (1) CZ2003976A3 (cs)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6029183B2 (ja) * 1976-08-25 1985-07-09 株式会社日立製作所 偏向ヨ−ク
JPS566357A (en) * 1979-06-27 1981-01-22 Hitachi Ltd Deflecting yoke
JPH0673285B2 (ja) * 1987-06-09 1994-09-14 株式会社村田製作所 偏向ヨ−ク装置
JPH01176639A (ja) * 1987-12-29 1989-07-13 Matsushita Electron Corp 偏向ヨーク
JPH0744016B2 (ja) * 1989-01-09 1995-05-15 日本ビクター株式会社 偏向ヨーク
JPH04370629A (ja) * 1991-06-19 1992-12-24 Toshiba Corp 偏向ヨーク装置
DE69311298T2 (de) * 1993-02-18 1997-10-09 Thomson Tubes & Displays Ablenkjoch mit einem Magnetenpaar in der Nähe seiner Nebenachse
AU1013301A (en) * 1999-10-21 2001-04-30 Centrsource Corp. Navigational utility for interactive advertisement fulfillment

Also Published As

Publication number Publication date
EP1353515A1 (de) 2003-10-15
US20030209968A1 (en) 2003-11-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI506666B (zh) 桌上型電子顯微鏡及其複合多極-聚焦可調式磁透鏡
JPH04370629A (ja) 偏向ヨーク装置
CZ2003976A3 (cs) Barevná obrazovka a vychylovací systém pro barevnou obrazovku se zlepšenou konvergencí
EP1339083B1 (en) Colour picture tube device
KR20020000378A (ko) 편향 요크
US6861793B2 (en) Color picture tube device with improved horizontal resolution
CZ20031834A3 (cs) Barevná obrazovka a vychylovací systém se zlepšenými zobrazovacími vlastnostmi
KR100366786B1 (ko) 브라운관용 편향 요크
JPH02204947A (ja) インライン型カラー偏向ヨーク装置
JPH0275135A (ja) ビームスポット補正装置
KR100209660B1 (ko) 음극선관용 편향요크
KR200289358Y1 (ko) 편향요크용 세퍼레이터
JP3552521B2 (ja) 偏向ヨーク
KR20010101534A (ko) 음극선관용 편향 유닛 및, 그 제조 방법
KR100294487B1 (ko) 칼라음극선관의컨버젼스보정장치
JP2004273171A (ja) 偏向ヨーク
US20030227246A1 (en) Color cathode-ray tube
US20040032198A1 (en) Color picture tube device
KR20030071319A (ko) 브라운관용 편향요크
JPS5951443A (ja) カラ−陰極線管装置
KR20030077993A (ko) 음극선관에 대한 이미지 기하학적 결점을 보정하기 위한자기 디바이스
JP2008159282A (ja) カラー受像管装置
KR20000069568A (ko) 후방에 권선 공간을 구비한 새들형 편향 권선
JPH04207385A (ja) コンバーゼンス補正装置
JPS63148522A (ja) インライン型電子銃