CZ20033052A3 - Protinárazová vložka pro rozdělení a rozložení toku tekutého kovu - Google Patents

Protinárazová vložka pro rozdělení a rozložení toku tekutého kovu Download PDF

Info

Publication number
CZ20033052A3
CZ20033052A3 CZ20033052A CZ20033052A CZ20033052A3 CZ 20033052 A3 CZ20033052 A3 CZ 20033052A3 CZ 20033052 A CZ20033052 A CZ 20033052A CZ 20033052 A CZ20033052 A CZ 20033052A CZ 20033052 A3 CZ20033052 A3 CZ 20033052A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tundish
base plate
flow
impact pad
side wall
Prior art date
Application number
CZ20033052A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305325B6 (cs
Inventor
Dong Xu
Lawrence Heaslip
James Dorricott
Original Assignee
Vesuvius Crucible Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesuvius Crucible Company filed Critical Vesuvius Crucible Company
Publication of CZ20033052A3 publication Critical patent/CZ20033052A3/cs
Publication of CZ305325B6 publication Critical patent/CZ305325B6/cs

Links

Landscapes

  • Continuous Casting (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro snížení povrchové turbulence v lázni s roztaveným kovem a konkrétněji protinárazové vložky pro řízení charakteru toku tekutiny proudu přiváděného z licí pánve za účelem snížení povrchové turbulence v mezipánvi v průběhu kontinuálního odlévání.
Dosavadní stav techniky
Při různých způsobech odlévání roztavený kov teče z první nádoby do druhé nádoby nebo formy. Běžnou praxí při kontinuálním odlévání oceli je například přenesení roztaveného kovu z licí pánve do mezipánve a z mezipánve do formy nebo forem. Proud roztaveného kovu typicky vytéká z trysky, trubky nebo krytu připojeného ke dnu licí pánve a vlévá se do mezipánve nádoby jako dolů směřující padající proud. Kov typicky opouští mezipánev jako jeden nebo více vystupujících proudů, které vytékají výpustnými otvory v dolní části mezipánve.
způsob simulace toku proto používán i pro
Vodní modelování je uznávaný roztaveného kovu a tento způsob je zkoumání toku proudu roztavené oceli z licí pánve do mezipánve. Vodní modelování ukázalo, že proud přiváděný z licí pánve je odchylován ode dna mezipánve k povrchu roztavené • · · · · · • · · • · oceli. Odchýlený proud se může vzdouvat vzhůru a vytvářet nadměrnou turbulenci na povrchu roztavené oceli. Konstrukční překážky, jako například boční a koncové stěny mezipánve, mohou turbulenci zhoršit. Nadměrná turbulence může porušit ochranný kryt struskotvorných přísad na povrchu a zanést částice struskotvorných přísad do roztavené oceli. Následné vystavení vzduchu může ocel okysličit. Částice struskotvorných přísad mohou vytvořit inkluze ve ztuhlé oceli. Oba faktory mají negativní vliv na konečný produkt.
Protinárazové vložky mezipánve jsou používány pro ochranu vyzdívky mezipánve před erozí proudem z licí pánve, ale jsou také používány pro řízení a regulaci odchýleného proudu, turbulence a toku roztaveného kovu v mezipánvi. Protinárazová vložka je umístěna na dně mezipánve tak, aby právě na ni dopadal proud přiváděný z licí pánve. Protinárazová vložka obsahuje horní povrch, který je odolný k nárazové síle a erozivnímu vlivu přiváděného proudu roztaveného kovu. Když se objeví eroze protinárazové vložky, je snadnější nahradit pouze protinárazovou vložku než celou vyzdívku mezipánve. Horní povrch protinárazové vložky je obecně větší než příčný řez nebo průměr přiváděného proudu, aby se přizpůsobil laterálním a vertikálním pohybům mezipánve relativně k licí pánvi.
Protinárazová vložka mezipánve podle stavu techniky se může prostě skládat z ploché desky ze žáruvzdorného materiálu s ohraničeným horním povrchem. Protinárazová vložka může být umístěna na dně nebo zapuštěna v dolní části mezipánve. Vložka je výhodně umístěna pod. výpustí licí pánve tak, aby přiváděný proud narážel na horním povrchu vložky. Toto uspořádání se často nepokouší řídit odchýlený proud z licí pánve.
Stav techniky také obsahuje protinárazové vložky navržené tak, aby zlepšovaly tok v mezipánvi přesměrováním odchýleného proudu. Vložky podle stavu techniky zahrnují tvary určené ·· · · · · • · · • · · · · k tomu, aby změnily charakter vychylování přiváděného proudu a celkový průběh toku v lázni v mezipánvi tak, aby se snížilo stříkání a turbulence v mezipánvi. Patent Spojených Států 5 072 916, Soofi, popisuje protinárazovou vložku s vlnitým horním povrchem a vlnitými bočními stěnami, která přesměruje a zpomalí odražený tok při snížení stříkání, třepání a turbulenci toku. Patent Spojených Států 5 358 551, Saylor, vložku s uzavřenou boční stěnou horního povrchu vložky, čímž je ohraničena protinárazová vložka s vnitřním prostorem. Uzavřená boční stěna obsahuje zářez, který obrací tok vzestupně a dovnitř.
popisuje protinárazovou kompletně kolem okraje
US Re. 35 685, Schmidt et al., popisuje protinárazovou vložku obsahující vnější boční stěnu s podseknutým povrchem, která přesměruje a mění tok zpět k přiváděnému proudu. Na rozdíl od řešení Saylora, tato boční stěna není popsána jako uzavřená, což znamená, že boční stěna neobtáčí úplně okraj horního povrchu. Primární část toku vystupuje podél dna mezipánve k výpustnému otvoru mezipánve a není namířena vzestupně k povrchu kovu.
Patent Spojených Států 4 776 570, Vo Thanh et al., popisuje nárazník proudu z licí pánve, který se skládá z uzavřené nádržky mající horní stěnu a laterální stěny. Horní stěna obsahuje otvor, kterému odpovídá spodní konec výpusti licí pánve tak, že přiváděný proud vstupuje do nádržky. Laterální stěny obsahují velké množství jednoduchých rovných děr, které umožňují, že roztavený kov vystupuje z nádržky jako velké množství malých pramínků s nízkou energií. Bez horní stěny nemá roztavený kov žádný stimul k výstupu z děr a bude pravděpodobně stoupat ven vrchem proudového nárazníku. Je popsáno, že proudový nárazník inhibuje strhávání strusky a umožňuje lepší oddělení inkluzí. Na rozdíl od protinárazové • · ···· • ··· · · · · · · · ······· ··· ···· ······ ·· · ·· · vložky je proudový nárazník uzavřená nádrž mající horní stěnu. Dále je proudový nárazník fixován k výpusti licí pánve a brání relativním laterálním pohybům mezi licí pánví a mezipánví. Volnost, pohybu výpustí licí pánve vzhledem k mezipánví je velmi výhodná a pravděpodobně podstatná pro odlévání. Původci vynálezu si nejsou vědomi žádného použití proudového nárazníku licí pánve.
Nárazové vložky podle stavu techniky nedostatečně řídí tok roztaveného kovu v mezipánví. Ploché protinárazové vložky mohou projevovat nadměrné stříkání, které má za následek povrchovou turbulenci a oxidaci kovu. Strhávání strusky může nastat jako výsledek silného vzestupného toku složek blízko stěn mezipánve a sestupného tahu poblíž přiváděného proudu. Tento průběh může mít za následek špinavější ocel a obecně sníženou kvalitu kovu. Tvarované protinárazové vložky primárně přesměrují tok vzestupně k hornímu povrchu mezipánve. Přesměrování toku k povrchu lázně může narušit tento povrch, což má za následek turbulenci a kontaminaci tekutého kovu struskou a plynem. Také celkový charakter toku, vyvinutý v lázni v mezipánví vložkami s uzavřenou boční stěnou stavu techniky, nezajišťuje nej lepší možnost flotace i nekovových složek nebo pro snížení míšení mezi chemickými procesy kovů během chemické přeměny. Protinárazové vložky stavu techniky s boční stěnou, která není uzavřena, primárně přesměrovávaji tok vně u dna mezipánve. Toto přesměrování je prospěšné pro snížení povrchového vření, avšak nezajišťuje nejlepší podmínky pro flotaci nekovových složek nebo pro snížení míšení mezi chemickými procesy během přeměny kovů. Protinárazové vložky podle stavu techniky s postranními stěnami nebo bez nich nepřesměrují tok takovým způsobem, aby byl tok rozdělen a rozptýlen řízeným způsobem mezi vzestupný i vnější směr, a tím ·· ··* · ··· ·· ··♦· • ··· · · · · · · · * · · · · » · · · · · · · · ··· ··· ··· ······ ·· « * · · se snížila povrchová turbulence a současně umožnilo oddělení inkluzí.
Podstata vynálezu
Protinárazová vložka mezipánve podle předkládaného vynálezu obsahuje základní destičku mající horní nárazový povrch obklopený boční stěnou s ohraničenými průchody. Boční stěna může být uzavřená a se základní destičkou pak ohraničuje vnitřní objem mající otevřený horní povrch.
Protinárazová vložka je upravena tak, aby na sebe nechala dopadat a odchylovala přiváděný proud roztaveného kovu na nárazový povrch. Protinárazová vložka je upravena tak, aby umožňovala tok odchýleného proudu přes průchody. Při uzavřené boční stěně proud může vytékat z vnitřního objemu pouze otevřeným horním povrchem a průchody.
Předmětem předkládaného vynálezu je poskytnout protinárazovou vložku, která odchýlí přiváděný proud paralelně s horním nárazovým povrchem. Vložka pak rozděluje a distribuuje tento vychýlený tok do oddělených částí, které se pohybují vně od vložky přes velké množství průchodů v boční stěně a nahoru horním povrchem.
Dalším předmětem předkládaného vynálezu je poskytnout protinárazovou vložku, která rozděluje a distribuuje odchýlený tok mezí vzestupný i vnější směr, aby se snížily povrchové disturbance v lázni s roztaveným kovem.
Dalším předmětem předkládaného vynálezu je poskytnout protinárazovou vložku, která podporuje protiproudový tok roztaveného kovu v mezipánvi, konkrétně protiproudový tok
999 ··· · · · · · · · • · · 9 ♦ · · · · ····· ··· · · · ··· ···· 99 99 · 99 9 odchýleného proudu z protinárazové vložky do výpustného otvoru mezipánve.
Ještě dalším předmětem předkládaného vynálezu je rozdělení toku mezi vzestupným a vnějším směrem tak, aby se snížila senzitivíta toku na vření a asymetrie způsobené tím, že přiváděný proud naráží excentricky na nárazový povrch.
V jednom provedení protinárazová vložka zahrnuje základní destičku obklopenou děrovanou boční stěnou mající velké množství průchodů. Výhodně boční stěna obsahuje části, které soustřeďují odchýlený proud směrem k průchodům. Tyto části mohou zahrnovat vychylující povrchy nad a pod průchodem.
V dalším provedení stěny podobné hrázím rozdělují vnitřní objem na velké množství komor, a tím zpomalují odchýlený proud. Odchýlený proud prochází nad stěnou nebo kolem stěn k děrované boční stěně a opouští vnitřní objem přes průchody nebo horní okraj.
Popis obrázků
Obr. 1 je pohled na příčný řez mezipánví a plochou desku protinárazové vložky podle stavu techniky ukazující charakter toku.
Obr. 2. Je pohled na příčný řez mezipánví a protinárazovou vložkou stavu techniky mající rovnou boční stěnu ukazující charakter toku.
Obr. 3 je pohled na příčný řez mezipánví a protinárazovou vložkou stavu techniky mající dovnitř zakřivenou boční stěnu ukazující charakter toku.
9 9
9 9
9 9 9
9 9999
9 9 • · 9 · 99 9 99 9 • 99 99 9
999 999
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
9999 99 99 9
Obr. 4 je pohled na příčný řez mezipánví a protinárazovou vložkou stavu techniky mající částečně dovnitř zakřivenou boční stěnu ukazující charakter toku.
Obr. 5a je perspektivní pohled na protinárazovou vložku podle předkládaného vynálezu.
Obr. 5b je průřezový perspektivní pohled podél A-A na protinárazovou vložku podle předkládaného vynálezu.
Obr. 5c je alternativní průřezový perspektivní pohled na protinárazovou vložku podle předkládaného vynálezu.
Obr. 6 je perspektivní pohled na protinárazovou vložku podle předkládaného vynálezu v mezipánví, včetně charakteru toku.
Obr. 7 je pohled na příčný řez protinárazovou vložkou podle předkládaného vynálezu ukazující charakter toku.
Obr. 8 je pohled na příčný řez protinárazovou vložkou podle předkládaného vynálezu ukazující protiproudový tok.
Obr. 9a je perspektivní pohled alternativního provedení předkládaného vynálezu.
Obr. 9b je příčný řez, perspektivní pohled z obr. 9a.
Obr. 10a je perspektivní pohled dalšího alternativního provedení předkládaného vynálezu.
Obr. 10b je příčný řez, perspektivní pohled z obr. 10a.
Obr. 11 je perspektivní pohled dalšího alternativního provedení předkládaného vynálezu, který obsahuje hrázi podobné struktury.
Obr. 12a je pohled na příčný řez z obr. 11.
Obr. 12b je podélný pohled na příčný řez z obr. 12.
·· ♦·· ·
9 9
9 9
9 9 9
9 999
9 9
9 9
99 ♦ 9 9
99 9 9 9 9 9
9 9
9999 99
9 9
9 9
9 9
9 9
9
Podrobný popis vynálezu
Obr. 1 je znázornění průřezu plochou deskou protinárazové vložky 1 stavu techniky umístěnou v mezipánvi 2. Šipky ukazují přiváděný proud 3 vstupující do mezipánve 2, vystupující proud 4 opouštějící nalévací nádobu 2 a některé další složky toku roztaveného kovu obsaženého v objemu mezipánve 5. Celkový charakter toku v objemu mezipánve 5 má velký počet složek, protože roztavený kov šplouchá a víří v objemu mezipánve 5. Nárazový povrch 7 vložky 3 odchyluje přiváděný tok 3 vně za vzniku odchýleného toku 6. Část odchýleného toku 6 mění směr a pohybuje se vzestupně a dovnitř k přiváděnému proudu 2 za vzniku reverzního toku 8h Další část odchýleného toku 6 vytváří vzestupný tok 11, které se pohybuje vzestupně podle stěn 9 mezipánve 2 k hornímu povrchu 10 roztaveného kovu. Vzestupný tok 11 může způsobit povrchovou turbulenci a míšení roztaveného kovu se struskotvornými přísadami na horním povrchu 10, Sestupný tok 12 nastává, když přiváděný proud 3 stáhne část obklopujícího roztaveného kovu dolů. Sestupný tok 12 může také zanést struskotvorné přísady z horního povrchu 10 do roztaveného kovu. Povrchový tok 13 se může pohybovat od horního povrchu 10 k výpustnému otvoru mezipánve 14, zatímco zkratový tok 15 sleduje kratší cestu do výpustného otvoru mezipánve 14 jak se pohybuje blízko dna mezipánve 16 k výpustnému otvoru 14. Zkratový tok 15 omezuje možnost flotace nečistot v roztaveném kovu. Plochá deska protinárazové vložky 1 z obr. 1 účinně neomezuje nežádoucí charakter toku včetně zkratového toku 15, vzestupného toku 11 a sestupného toku 12.
Obr. 2 ukazuje nalévací nádobu 3 mající protinárazovou vložku 2 stavu techniky při uzavřené boční stěně 3. Hlavní část přiváděného toku 4 se pohybuje sestupně, dokud nárazový povrch 5 vložky 2 nevyvolá to, že se odchýlený tok 6 pohybuje
999 9« 9
9 · 9
9 · · 9 ·· 9 9···
9 9 9
99 9 • 99 · · • 999 · · • 9 9 9 9 9
9··· ···· ·· 9· vně z vložky 2. Reverzní tok 7, které je částí odchýleného toku 6, se pohybuje vzestupně a dovnitř k přiváděnému proudu
4. Další část odchýleného toku 6 vytváří vzestupný tok 8, které se pohybuje vzestupně a vně, jak opouští vnitřní prostor vložky 2. Další část odchýleného toku 6 vytváří vzestupný tok 9, které opouští vnitřní prostor vložky 2 převážně vzestupně. Jako na obr. 1, povrchový tok 10 se blíží k hornímu povrchu 11 roztaveného kovu a pohybuje se od horního povrchu 11 k výpustnému otvoru mezipánve 12. Podobně obrázek 3 ukazuje protinárazovou vložku stavu techniky 2. Tato vložka má uzavřenou vnější boční stěnu 3 mající podseknutý povrch 13, který čelí odchýlenému toku 6. Je popsáno, že odchýlený tok 6 odbočuje vzestupně a dovnitř. Charakter toku je jinak podobný charakteru z obr. 2.
Obr. 4 je znázornění průřezu mezipánví 1 s další protinárazovou vložkou 2 stavu techniky. Jako na předchozích obrázcích, přiváděný tok 3 pokračuje v pohybu sestupně, dokud nárazový povrch 4 protinárazové vložky 2 nevytvoří odchýlený tok 5 pohybující se vně. Boční stěna 5 obsahuje podebraný povrch 6, který obrací odchýlený tok na přiváděný tok 3. Stav techniky popisuje, že obrácený tok 7 vystupující z vložky 2 se nepohybuje vzestupně k hornímu povrchu 10, ale pohybuje se spíše vně otevřeným koncem j3 vložky 2, pokud neexistuje boční stěna. Zkratový tok 9 zůstává obecně blízko dna 11 mezipánve 1, dokud zkratový tok 9 neopustí nalévací nádobu 2 výpustným otvorem 12.
Nárazové vložky stavu techniky nevytvářejí ideální tok roztaveného kovu v mezipánvi. Například obr. 2 a 3 ukazují uzavřenou vnější boční stěnu. Obě vložky řídí tok opouštějící vnitřek vložky obecně vzestupným směrem k hornímu povrchu lázně. Vzestupný tok může porušit horní povrch roztaveného kovu v mezipánvi. Vření na povrchu a výsledná turbulence může
• · · w · • · · · ···· · · ·· ···· ·· ·
·· způsobit škodlivou interakci mezi roztaveným kovem a struskou nebo plynnou atmosférou nad povrchem tekutého kovu. Tyto problémy jsou zhoršeny, jestliže přiváděný proud nenarazí na střed nárazového povrchu, v tomto případě vzestupný tok je asymetrické a může mít vyšší rychlost. Na obr. 1 a 4 je vytvořeno podstatné množství zkratového toku, které snižuje pravděpodobnost, že znečištění bude odděleno od toku před výstupem z mezipánve.
Protiproudový tok je typ toku, který snižuje a ideálně odstraňuje míšení a turbulenci. Protiproudový tok umožní to, že materiál vstoupí a vystoupí z nádoby jako ucpávka, přičemž každá ucpávka má stejnou dobu pobytu v nádobě. Protiproudový tok v mezipánvi odpovídá rovnoměrnému toku od výpusti licí pánve do výpustného otvoru mezipánve. Protiproudový tok omezuje vření a turbulenci na horním povrchu a výsledný potenciál kontaminace kovu. Protiproudový tok také řídí zkratování toku, a tím zvyšuje čas a možnost oddělení nekovových nečistot z oceli flotací. Dále protiproudový tok poskytuje žádoucí podmínky pro chemickou přeměnu v mezipánvi snížením rozsahu víření a vírů, které způsobují míšení mezi tekutinou již přítomnou v lázni a novou tekutinou vstupující do lázně. Protiproudový tok by bylo výhodné při odlévání, protože by mohlo snížit turbulenci, a proto snížit oxidaci a strhávání strusky. Protinárazové vložky stavu techniky nevytváří protiproudový tok v mezipánvi. Přiváděný proud se mísí s materiálem již přítomným v mezipánvi a nastávají rozmanité doby pobytu, což má za následek zkratování doby pobytu a úseky stagnace v mezipánvi. Takový charakter toku je nežádoucí a nepříznivě postihuje účinnost oddělování nekovových složek od tekutého kovu.
Protinárazová vložka podle předkládaného vynálezu je ukázána na obr 5a, 5b a 5c, přičemž 5a ukazuje perspektivní ·· · · * · • · · • ··· ♦ · · · · · · • ··· · · · · • · · · · · · · · ··· · · · · · · ···· ·· 99 9 99 9 pohled na vložku, 5b ukazuje příčný řez podél osy A-A a 5c ukazuje vložku v příčném řezu zespoda. Vložka 1^ obsahuje základní destičku 2 mající horpí nárazový povrch 3. Nárazový povrch je alespoň částečně obklopený boční stěnou 4. Boční stěna £ obsahuje vnitřní povrch 7 a je obecně lokalizována na okraji nárazového povrchu 3. Boční stěna 4i ohraničuje velké množství průchodů 5. Vnitřní povrch T_ může zahrnovat obloukovou stupňovitou strukturu 8 kolem průchodů 5. Oblouková stupňovitá struktura 8 obsahuje první ohraničující povrch 6 tvořící oblouk 9. Oblouk 9 je vytvořen v boční stěně nebo na ní a obsahuje v horní části střechu a stěny. Průchody mohou také zahrnovat třetí povrch obsahující alespoň jednu plochu, která tvoří krok 10 v průchodech.
Jedno provedení předkládaného vynálezu obsahuje zpravidla osmiúhlou vložku s uzavřenou boční stěnou mající osm plošek s jedním obloukovým stupňovitým průchodem v plošce s celkem osmi průchody. Plošky ohraničující průchody jsou obecně kolmé k vnitřnímu povrchu 7. Oblouk 6 se šíří vzestupně od nárazového povrchu 3, výška oblouku 11 a délka rozpětí oblouku 12♦ Obloukový průchod má výšku stupně 13. V tomto provedení má každý průchod stejnou výšku oblouku 11, stejné rozpětí oblouku 12 a stejnou výšku stupně 13, ale alternativní provedení mohou mít průchody měnících se rozměrů.
Obr. 6 a 7 ukazují průběh toku v mezipánvi 4 s protinárazovou vložkou 5 podle předkládaného vynálezu. Obrázek 6 ukazuje průběh toku bezprostředně obklopující vložku. Sestupný tok 1, které je tvořeno přiváděným proudem do mezipánve 2, naráží na nárazový povrch vložky 5. Unikátní struktura průchodů v boční stěně vložky způsobí to, že tok je rozdělen mezi obecně vzestupný tok 3 a obecně vnější tok 2. Vnější toky 2 jsou rozptýleny do velkého množství oddělených proudů, které se pohybují vně každým průchodem. Obr. 7 ukazuje »« « «· · ·· ·· • * ·
» · · • · * • · · • * · ·· · • · * • · · • * · · • ·»·«!«
9 9 tok v převážné části mezipánve 4, kde se roztavený kov pohybuje k výpustnému otvoru mezipánve 6. Protiproudový tok se snadno vytvoří v mezipánvi 4, jak se roztavený kov pohybuje k výpustnému otvoru 6. Jak bylo ukázáno na obr. 8, protinárazová vložka 5 zlepšuje rozvoj protiproudového toku 15 v mezipánvi 4, protože protinárazová vložka 5 rozděluje tok jak mezi vzestupný směr 7 tak vnější směr 8_ za vzniku difúznějšího toku, který se snadno rozvine do protiproudového toku, jak se roztavený kov pohybuje k výpustnému otvoru 6. Rozdělení vzestupného a vnějšího toku také snižuje vření na horním povrchu lázně, protože tok není primárně namířen nahoru, ale místo toho je namířen jak vzestupně a vně, a také je rozdělen do oddělených proudů, které se pohybují vně přes průchody.
Boční stěna vložky podle vynálezu není nezbytně uzavřena, ale boční stěna bude vždy zahrnovat průchody. Velikost, počet a lokalizace průchodů v boční stěně se může měnit a obecný tvar vložky se může také měnit. V závislosti na vnitřní geometrii protinárazové vložky průchody mohou být nebo nemusejí být obloukového tvaru. Obr. 9 a 10 ukazují perspektivní pohledy druhého a třetího provedení protinárazové vložky 1 mající postranní stěny 2 ohraničující průchody 3 obloukové struktury 4.
Příklady provedení vynálezu
V dalším provedení, jak bylo ukázáno na obr. H a 12, protinárazová vložka ý obsahuje základní destičku 2, alespoň jednu boční stěnu 3 mající alespoň jeden průchod 9 a alespoň jednu vnitřní stěnu typu hráze 4. Postranní stěny mohou být
9 9
9 9
9 9 9
9*99
9 9 9999
9-9 9 uzavřené nebo neuzavřené v závislosti na konkrétních podmínkách odlévání. Průchody 9 mohou mít obloukovou strukturu, ale mohou to také být jednoduché otvory v ploché stěně. Vnitřní stěny 4 ohraničují velké množství komor 5 ve vnitřním objemu protinárazové vložky JL. Každá komora 5 má výhodně horní otvor a slouží jako modul pro dodávání vycházejícího toku. Centrální komora 5a s horním otvorem funguje hlavně jako nárazová a příjmová komora tak, aby zastavila energii spojenou se sestupným proudem z výpusti licí pánve. Odtokové komory 5b fungují hlavně jako aplikační moduly, který jsou určeny pro vývoj ustáleného a rovnoměrně distribuovaného protiproudového toku.
Protinárazová vložka 1 by měla oddělit přiváděný proud od vycházejícího toku, a tím snížit interakci a míšení mezi nimi. Oddělení přiváděných a vycházejících proudů umožní to, že centrální komora pohlcuje energii nárazového proudu a pohání tok skrz odtokové komory 5b. Oddělení proudů také umožní rozvoj protiproudového toku v protinárazové podložce jL.
Hrázi podobné stěny by měly rozptýlit kinetickou energii přiváděného proudu a mírnit tok k odtokovým komorám. Výška, tvar a lokalizace vnitřních stěn typu hráze mohou být upraveny pro konkrétní podmínky odlévání. Konkrétně by stěny měly být upraveny tak, aby dodávaly tok do každé komory tak, aby byl získán protiproudový tok při různých konfiguracích mezipánve. Stěny mohou mít jakoukoliv příhodnou výšku a často mají stejnou výšku jako postranní stěny. Jednotlivé stěny se mohou dokonce lišit ve výšce a mohou nebo nemusí sahat k základní destičce. Obr. 12a a 12b ukazují hrázi podobné stěny 4 mající ramena 10 sahající k základní destičce 2. Stěny 4, ramena 10 a základní destička 2 ohraničují otvory 6. Otvory umožňují komunikaci tekutiny mezi komorami 5, konkrétně komunikaci tekutiny mezi centrální komorou 5a a odtokovou komorou 5b. Ať ·· ···· • * · · • · · · · * · « · »··· • · · · • ·· V ·· • · β · » • ··· · · < · · · · · • · » · · ···· ·· ·9 už otvory mají nebo nemají, mohou mít stěny 4 prohloubeniny 7 na svém horním povrchu 8, které umožňují komunikaci tekutiny mezi komorami 5. Je důležité, že stěny v kterékoliv konfiguraci by měly řídit tok do odtokových komor tak, aby vycházející tok vystupoval přes průchody 9 a horní otvor. Tímto způsobem může nastat protiproudový tok mezi protinárazovou vložkou a výpustným otvorem mezipánve.
Protinárazová vložka podle předkládaného vynálezu soustřeďuje proud přiváděný z lící pánve přes průchody v boční stěně a otevřený horní povrch vložky. Protinárazová vložka zastavuje a používá vysokou energii spojenou se sestupným proudem pro plnění průchodů. Regulace je usnadněna obloukovou stupňovitou strukturou obklopující průchody nebo hrázi podobnými stěnami, které rozdělují protinárazovou vložku do velkého množství komor. Vycházející tok opouští protinárazovou vložku a pokračuje do výpustného otvoru mezipánve s rovnoměrně distribuovanou rychlostí v celé výšce mezipánve. Výhodně protinárazová vložka odděluje přiváděný proud tak, aby se snížila senzitivita toku k vření a asymetriím, jestliže nárazový tok nenarazí do středu protinárazové vložky.
Protinárazová vložka podle předkládaného vynálezu je schopná přizpůsobení konkrétní geometrii mezipánve, včetně asymetrických, jako jsou například systémy s jednou větví, dvěma větvemi a mnohačetnými větvemi. Průchody v boční stěně a odtokové komory mohou být přizpůsobeny pro specifické konfigurace, aby splnily požadavky na tok tekutiny. Například boční stěna může být odstraněna, aby bylo umožněno umístění protinárazové vložky u konce mezipánve.
Ačkoli předkládaný vynález byl popsán ve vztahu ke svým konkrétním provedením, odborníkům je zřejmé, že existuje mnoho dalších variací a modifikací a dalších použití. Předkládaný • · · · • · · · · · • · · · · • · · · · · • · · · · · · • · · · · · vynález není omezen popisem specifických příkladů v tomto textu.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Protinárazová vložka mezipánve pro použití při kontinuálním odlévání vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) základní destičku (2) mající nárazový povrch (3) upravený tak, aby na sebe nechala dopadat a odchylovala přiváděný proud roztaveného kovu, základní destička mající okraj,
    b) boční stěnu (4) sahající nahoru od základní destičky podél alespoň části okraje a mající vnitřní povrch směrem k nárazovému povrchu a charakterizovaná boční stěnou ohraničující velké množství průchodů (5) obklopených obloukovou stupňovitou strukturou na vnitřním povrchu a upravených tak, aby umožňovaly alespoň části odchýleného přicházejícího proudu vystoupit přes průchody.
  2. 2. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 1 vyznačující se tím, že boční stěna (4) kompletně obklopuje okraj základní destičky (2), a tím ohraničuje vnitřní objem s otevřeným horním povrchem.
  3. 3. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 2 vyznačující se tím, že boční stěna obsahuje velké množství plošek a každá ploška ohraničuje alespoň jeden průchod.
  4. 4. Protinárazová vyznačující se vložka mezipánve podle tím, že obsahuje osm plošek.
    nároku
  5. 5. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 1 vyznačující se tím, že oblouková stupňovitá struktura obsahuje první ohraničující povrch klenoucí se přes průchod a druhý ohraničující povrch vytvářející stupeň nad průchodem.
  6. 6. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 2 vyznačující se tím, že alespoň jedna hrázi podobná stěna sahá nahoru od základní destičky, čímž rozděluje vnitřní objem do velkého množství komor.
  7. 7. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 6 vyznačující se tím, že příjmová komora upravená pro příjem přiváděného proudu je plynule připojena k alespoň jedné odtokové komoře mající otevřenou horní část a boční stěnu ohraničující alespoň jeden průchod.
  8. 8. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 6 nebo 7 vyznačující se tím, že hrázi podobná stěna sahá nahoru od základní destičky na alespoň jednom rameni, přičemž rameno, stěna a základní destička ohraničují otvor, který umožňuje komunikaci tekutiny mezi komorami.
  9. 9.. Protinárazová vložka mezipánve podle kteréhokoliv z nároků 6 až 8 vyznačující se tím, že hrázi podobná stěna má horní povrch a prohloubeninu na horním povrchu, která umožňuje komunikaci tekutiny mezi komorami.
  10. 10. Protinárazová vložka mezipánve podle nároku 1 vyznačující se tím, že alespoň jedna hrázi podobná stěna sahá nahoru od základní destičky.
    » · · • ·«*·· • · ·
  11. 11. Protinárazová vložka mezipánve pro použití při kontinuálním odlévání vyznačující se tím, že zahrnuje:
    a) základní destičku (2) mající nárazový povrch upravený tak, aby na sebe nechala dopadat a odchylovala přiváděný proud roztaveného kovu, základní destička mající okraj,
    b) boční stěnu (3) sahající nahoru od základní destičky a kompletně obklopující okraj, a tím ohraničující vnitřní objem s otevřeným horním povrchem, a charakterizovaná alespoň jednou hrázi podobnou stěnou (4) sahající nahoru od základní destičky, a tím rozdělující vnitřní objem na příjmovou komory a alespoň jednu odtokovou komoru ohraničenou alespoň částečně boční stěnou, přičemž boční stěna také ohraničuje alespoň jeden průchod (9) ven z vnitřního objemu.
CZ2003-3052A 2001-05-22 2002-05-22 Nárazová vložka mezipánve pro kontinuální lití CZ305325B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US29265801A 2001-05-22 2001-05-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20033052A3 true CZ20033052A3 (cs) 2004-12-15
CZ305325B6 CZ305325B6 (cs) 2015-08-05

Family

ID=33551137

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-3052A CZ305325B6 (cs) 2001-05-22 2002-05-22 Nárazová vložka mezipánve pro kontinuální lití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305325B6 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4776570A (en) * 1987-07-08 1988-10-11 Sidbec Dosco Inc. Ladle stream breaker
FR2756762B1 (fr) * 1996-12-11 1998-12-31 Ugine Savoie Sa Reservoir d'alimentation destine a retenir un metal fondu et notamment un acier
FR2756761B1 (fr) * 1996-12-11 1999-01-08 Ugine Savoie Sa Reservoir d'alimentation destine a retenir un metal fondu et notamment un acier

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305325B6 (cs) 2015-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7004227B2 (en) Impact pad for dividing and distributing liquid metal flow
AU2002310036A1 (en) Impact pad for dividing and distributing liquid metal flow
CA2163047C (en) Apparatus for controlling molten metal flow in a tundish to enhance inclusion float out from a molten metal bath
KR20010113834A (ko) 턴디쉬용 임팩트 패드
US6156260A (en) Chamber for reception, lateral division and redirection of liquid metal flow
US6102260A (en) Impact pad
CZ20033052A3 (cs) Protinárazová vložka pro rozdělení a rozložení toku tekutého kovu
US6554167B1 (en) Impact pad
JP5249425B2 (ja) タンディッシュのインパクトパッド
US5246209A (en) Tundish with improved flow control
KR20150006851A (ko) 용융 금속을 연속적으로 주조하기 위한 몰드용 내화 주조관
KR100864667B1 (ko) 분리형 스토퍼로드
CA2243398C (en) Impact pad
KR100485404B1 (ko) 박형슬라브를연속주조하기위한부분침수노즐
CZ296336B6 (cs) Ponorná výlevka
CA2067322A1 (en) Tundish with improved flow control
MXPA97008940A (en) Chamber for the reception, side division and redirection of a metal liquid flow

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20220522