CZ200289A3 - Způsob ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonový měnič - Google Patents

Způsob ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonový měnič Download PDF

Info

Publication number
CZ200289A3
CZ200289A3 CZ200289A CZ200289A CZ200289A3 CZ 200289 A3 CZ200289 A3 CZ 200289A3 CZ 200289 A CZ200289 A CZ 200289A CZ 200289 A CZ200289 A CZ 200289A CZ 200289 A3 CZ200289 A3 CZ 200289A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
voltage
switch
power
pracovat
blocking
Prior art date
Application number
CZ200289A
Other languages
English (en)
Inventor
Olivier Monnom
Jacques Bellavoine
Michel Weytens
Original Assignee
Alstom Belgium S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alstom Belgium S. A. filed Critical Alstom Belgium S. A.
Publication of CZ200289A3 publication Critical patent/CZ200289A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/08Modifications for protecting switching circuit against overcurrent or overvoltage
    • H03K17/082Modifications for protecting switching circuit against overcurrent or overvoltage by feedback from the output to the control circuit
    • H03K17/0828Modifications for protecting switching circuit against overcurrent or overvoltage by feedback from the output to the control circuit in composite switches

Landscapes

  • Power Conversion In General (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Inverter Devices (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Hydraulic Clutches, Magnetic Clutches, Fluid Clutches, And Fluid Joints (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Stand-By Power Supply Arrangements (AREA)
  • Stopping Of Electric Motors (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonového měniče k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Zařízení pro elektrickou konverzi (měniče DC-AC, AC-DC, DC-DC a AC-AC) jsou v oblasti výkonové elektroniky opatřeny řízenými polovodiči, které mají funkci elektrických spínačů. Patří k nim např. bipolární tranzistory, tyristory, vypínací tyristory GTO, MOSFETy, spínací tranzistory IGBT a další. Tyto polovodiče však mají určité limity týkající se maximálně přípustného svorkového napětí. V určitých situacích je žádoucí řídit spínač tak, aby alespoň částečně vedl (jeho uzavřením) a přitom nedošlo na jeho svorkách k přepětí a v důsledku toho k jeho zničení. Proto byly vyvinuty různé zabezpečovací okruhy.
Obavy z poškození se týkají např. obvodů napájení hnacích elektrických motorů (synchronních, asynchronních, napájených stejnosměrným proudem). Tyto obvody jsou opatřeny měniči, např. třífázovými stridači spojenými s přerušovači, ve kterých napěťová zatížitelnost polovodičů ve funkci spínače musí být alespoň stejná, nejlépe však několikanásobně vyšší než stejnosměrné jmenovité napětí trolejové sítě. Zvláště se volí polovodiče, které mohou odolat dvojnásobnému až trojnásobnému napětí trolejové sítě.
V případě vysokých napětí, tj. při trolejových stejnosměrných napětích o jmenovitých hodnotách vyšších než 2000 V, je žádoucí použít polovodiče s relativně vysokou napěťovou odolnosti. Kromě toho tyto polovodiče oproti dvouúrovňovým tranzistorům musí mít také lineární funkci. Z takových polovodičů jsou nejvhodnější tranzistory IGBT, jejichž napěťové charakteristiky jsou stále vyšší a dosahují až 6,5 kV.
V následujícím popisu používáme jako příklad spínače typu IGBT, neboť se jedná o součástky odolné poměrně vysokému napěťovému zatížení, které přesahuje 2 kV, zatímco bipolární tranzistory a MOSFETy jsou limitovány maximálním napětím přibližně 1000 V.
Kromě toho jsou IGBT velmi rychlé a snadno řiditelné.
• · • ·· · ··
• « • t • *
* • ·
* · *
··** • · · • · ♦ ♦ • v
V případě nižší napěťové odolnosti tranzistorů se běžně použije několik spínačů (polovodičů) zapojených sériově. V takovém případě je nutné k nim přiřadit systém omezováni napětí. To se týká zejména případů, kdy jsou v obvodu použity tranzistory IGBT, jejichž napěťová odolnost je poměrně nízká (řádově 3,3 kV).
Princip funkce zařízení pro aktivní omezování napětí je jednoduchý : spínač se uzavře jakmile napětí na jeho svorkách překročí předem určenou hodnotu. Z toho důvodu je mezi silovou svorku a řízení spínače zařazen obvod prahového napětí (Zenerovy lavinové diody, Transil apod).
Zařízení pro aktivní omezování napětí tedy slouží k ochraně IGBT proti přechodným přepětím, Jakmile se objeví přepětí, zařízení se aktivuje tím, že uzavře IGBT, který pak vede ve své lineární oblasti. Prahové napětí od kterého se aktivuje omezování napětí je vypočítáno tak, aby napětí na svorkách IGBT nikdy nepřekročilo maximálně přípustnou hodnotu. Obvod omezování napětí je umístěn mezi kolektor a mřížku IGBT tak, aby došlo k co nejrychlejší reakci.
Obvod prahového napětí znovu injektuje řídící signál jakmile napětí na svorkách spínače překročí předdefinovanou hodnotu (např. 2000 V). Nevýhodou je, že toto zařízení sníží maximální práh přípustného napětí spínače když spínač nevede, tzn. v případě, kdy je spínač otevřen.
Jakmile napětí na svorkách souboru IGBT - zařízení pro aktivní omezování napětí překročí 2,2 kV, sepne se výkonový spínač a na jeho svorkách se udržuje napětí okolo 2,2 kV místo 3,3 kV, které je maximálně přípustným napětím.
V případě neřízeného a tedy otevřeného IGBT, je maximálním napětím, které obvod tvořený IGBT a zařízením pro aktivní omezování napětí může udržovat, je nastavený práh omezovače napětí, který je menší než maximální přípustné napětí IGBT. Ve výše uvedeném příkladu má IGBT maximálně přípustné napětí 3,3 kV a k němu se přidá zařízení pro aktivní omezování napětí jehož práh je nastaven na 2,2 kV : tím získáme zařízení, které při uzavření je nad 2,2 kV neřiditelné.
Dokument JP-061639911 popisuje velmi obecně zařízení, které umožňuje určit, zda napětí na sběrné elektrodě MOSFETu je vyšší než napětí na Zenerově diodě zabudované do připojeného omezovacího obvodu. Jedná se velmi pravděpodobně o zařízení, které je určeno pro integrované obvody s relativně nízkým napětím několika desítek voltů.
·· • · a • · • · • · · • ·· ·· • · · ♦
• tH • * • · ·· • · · Μ »M·
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je způsob ochrany výkonového měniče napájeného vysokým napětím, který umožní, aby spínače v otevřeném stavu udržely na svých svorkách maximálně přípustné napětí, a to v případě, kdy se používá systém omezování napětí.
Podstatou vynálezu je způsob ochrany výkonového spínače ve výkonovém měniči, který je spojen se zařízením pro omezování napětí na prahovou úroveň, kterým se udrží na svorkách výkonového spínače maximálně přípustné napětí tím, že se blokuje funkce omezování napětí na prahovou úroveň když je výkonový spínač vypnutý.
Maximální přípustné napětí na svorkách výkonového spínače se především zajistí pomocí blokovacího spínače, který je umístěn mezi zařízení pro omezování napětí na prahovou hodnotu a řídící člen výkonového spínače,
Podle přednostního provedení se pro řízení blokovacího spínače a výkonového spínače použije tentýž řídící člen.
Náběžná hrana řídícího impulsu blokovacího spínače je synchronizována s náběžnou hranou řídícího impulsu výkonového spínače a sestupná hrana řídícího impulsu blokovacího spínače je zpožděna vůči sestupné hraně řídícího impulsu výkonového spínače. Toto zpoždění činí 50 až 500 ps, nejlépe přibližně 200ps.
Podstatou vynálezu je také výkonový měnič, který je opatřen alespoň jedním výkonovým spínačem spojeným se zařízením pro omezování napětí na prahovou úroveň. Tento měnič se vyznačuje tím, že je kromě toho opatřen blokovacím spínačem, který je umístěn mezi zařízení pro omezování napětí a řídící člen výkonového spínače.
Měnič je uspořádán z několika výkonových spínačů zapojených do série a tyto spínače jsou spojeny se zařízením pro omezování napětí na nastavený napěťový práh.
Těmito výkonovými spínači jsou vysokonapěťové polovodiče s lineárním režimem, jako jsou např. výkonové IGBT.
Blokovací spínač je umístěn v sérii se zařízením pro omezování napětí a tento soubor je zapojen mezi kolektor a mřížku výkonového IGBT,
Blokovacím spínačem je polovodič pracující v lineárním režimu, nejlépe IGBT nebo dvouúrovňový tranzistor.
Blokovací spínač je řízen prostřednictvím příslušné sítě stejným řídícím členem jako výkonový spínač nebo spínače.
-400 0 · 00 «
• * • 0 •000 000 »00«
0· ·0 0 0 0 0
Předkládaný vynález se týká užití výše popsaného způsobu a měniče k ochraně proti přepětí výkonových spínačů v obvodě přerušovače omezovače napětí.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže objasněn jeho popisem s odkazy na výkres, na kterém znázorňuje: obr. 1 - schéma principu zařízení pro aktivní omezováni napětí, resp. obvodu prahového napětí, které je součástí výkonového spínače.
obr. 2 - schéma principu provedení způsobu podle vynálezu pomocí IGBT pro blokování aktivního omezování napětí, který je zařazen mezi obvod prahového napětí a řídící člen výkonového IGBT.
obr. 3 - tvary impulsu řízení výkonového IGBT a IGBT pro omezování napětí, obr. 4 - schéma principu blokovacího obvodu omezovače napětí, obr. 5 - schéma kompletního obvodu přerušovače omezovače napětí.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno schéma principu výkonového spínače opatřeného obvodem prahového napětí. K blokování aktivního omezování napětí je do omezovači smyčky zařazen druhý spínač. Tento spínač musí odolávat vysokému napětí a musí být rychlý. Těmto charakteristikám odpovídá IGBT umístěný v malé krabičce. V dalším textu bude označován jako spínač nebo blokovací IGBT.
Napětí spínače musí být takové, aby takto vytvořený systém mohl ve statickém stavu absorbovat všechno nebo část maximálně přípustného napětí výkonového IGBT. Jestliže vezmeme za příklad IGBT, který má maximální přípustné napětí 3,3 kV a ke kterému je přiřazeno zařízení pro aktivní omezování napětí s prahem 2,2 kV, pak maximálně přípustné napětí blokovacího IGBT musí mít hodnotu alespoň 3,3 - 2,2 = 1,1 kV.
Z mnoha možností řízení blokovacího IGBT byl vybrána taková možnost, která je odvozena od impulsů řízení výkonového IGBT, což umožní zprůhlednit funkci blokování omezovače vzhledem k elektronice řízení. Strategie řízení blokovacího IGBT je popsána na obr. 2. Je třeba dbát na to, aby blokovací IGBT byl uzavřen drive než výkonový IGBT začne • φ φφ * * φ · « φ ·
-5• · ♦ · φ ♦ φφφ φφφφ φφφ «φ φφ φφ φφφφ pracovat v lineární oblasti, a to jak ve vypnutém, tak zapnutém stavu. Jakmile řídící impuls výkonového IGBT skončí, probíhá omezování napětí ještě po dobu přibližně 200 ps.
Zařízení pro aktivní omezování napětí sjeho blokovacím okruhem je aplikovatelný na všechny systémy elektrické konverze, které mohou být vystaveny přepětí vznikajícím při komutaci (přerušovač, vibrátor, jednocestný usměrňovač atd.).
Kompletní schéma blokovacího obvodu omezovače napětí je znázorněno na obr. 4, na kterém V29 je blokovací IGBT s maximální přípustnou napěťovou zatížitelností 1,2 kV. Omezovači obvod, jehož napěťový práh je 2,2 kV, tvoří dioda V34, odpory Rll a R2, spínač X14 a X13, diody V22 až VI a kondenzátor Cl.
Do obvodu přichází impulsy z výkonového IGBT spojem X20; IGBT je vytváří tak, jak je znázorněno na obr. 2 a přenáší je do blokovacího IGBT.
X18 je vedení k mřížce výkonového IGBT (přes pomocný obvod), XI je spojeno k jeho kolektoru.
V popsaném příkladu je zařízení provedeno v rámci přímého sériového zapojení výkonových spínačů IGBT. Na obr. 5 je znázorněna aplikace : jedná se o přerušovač, ve kterém jsou umístěny 3 IGBT (Ul : VI. V2. V3) v sérii a dvě diody (U2 : VI, V2) rovněž sériově zapojené. Instalováním zařízení na blokování aktivního omezování napětí se napěťová odolnost přerušovače rovná 3 x maximální přípustné napětí na každý IGBT, t.j. 3 x 3,3 kV =
9,9 kV. Bez omezovače napětí by hodnota napětí byla pouze 3 x 2,2 kV = 6,6 kV, což je pro klasickou trolejovou síť 3 kV nedostatečné.

Claims (11)

1. Způsob ochrany výkonového spínače ve výkonovém měniči, který je spojen se zařízením pro omezování napětí na prahové napětí, kterým se udrží na svorkách výkonového spínače maximálně přípustné napětí blokováním funkce omezování napětí na prahovou úroveň když je výkonový spínač vypnutý.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že udržení maximálně přípustného napětí na svorkách výkonového spínače se zajistí pomocí blokovacího spínače umístěného mezi zařízením pro omezování napětí na prahovou úroveň a řídícím členem výkonového spínače.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že řízení blokovacího spínače a výkonového spínače provádí tentýž řídící člen.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že náběžná hrana řídícího impulsu blokovacího spínače je synchronizována s náběžnou hranou řídícího impulsu výkonového spínače a že sestupná hrana řídícího impulsu blokovacího spínače je zpožděna vůči sestupné hraně řídícího impulsu výkonového spínače.
5. Způsob podle nároku 3, v y z n a č u j í c í se tím, že toto zpoždění činí 50 až 500 ps, nejlépe přibližně 200ps.
6. Výkonový měnič spojený se zařízením pro omezování napětí, který je opatřen alespoň jedním výkonovým spínačem, řídícím členem tohoto výkonového spínače, blokovacím spínačem umístěným mezi zařízením pro omezování napětí na prahovou úroveň a řídícím členem výkonového spínače, přičemž uvedený řídící člen umožňuje řídit současně výkonový spínač a blokovací spínač.
7. Měnič podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje několik výkonových spínačů zapojených do série, přičemž tyto spínače jsou spojeny se zařízením pro omezování napětí na prahovou úroveň.
ft · » · · * · · ft
-7v · · • ·
8. Měnič podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že výkonovým spínačem nebo spínači jsou vysokonapěťové polovodiče typu výkonových tranzistorů IGBT, které pracují v lineárním režimu.
9. Měnič podle nároku 8, vyznačující se tím, že blokovací spínač je umístěn sériově se zařízením pro omezování napětí a celý soubor je připojen mezi kolektor a mřížku výkonového IGBT.
10. Měnič podle kteréhokoli z nároků 6 až 9, vyznačující se tím, že blokovacím spínačem je polovodič pracující v lineárním režimu, přednostně IGBT, nebo dvouúrovňový polovodič.
11. Užití způsobu podle kteréhokoli z nároků 1 až 5 nebo měniče podle kteréhokoli z nároků 6 až 11 k ochraně proti přepětí výkonových měničů v obvodu přerušovače omezovače napětí
CZ200289A 1999-07-15 2000-07-11 Způsob ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonový měnič CZ200289A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99870159A EP1069684A1 (fr) 1999-07-15 1999-07-15 Procédé et dispositif d'écrêtage actif commande pour convertisseurs de puissance

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200289A3 true CZ200289A3 (cs) 2002-06-12

Family

ID=8243874

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200289A CZ200289A3 (cs) 1999-07-15 2000-07-11 Způsob ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonový měnič

Country Status (18)

Country Link
EP (2) EP1069684A1 (cs)
AT (1) ATE481773T1 (cs)
AU (1) AU5956500A (cs)
BR (1) BR0012989B1 (cs)
CZ (1) CZ200289A3 (cs)
DE (1) DE60044973D1 (cs)
DZ (1) DZ3258A1 (cs)
EA (1) EA003622B1 (cs)
EE (1) EE200200003A (cs)
ES (1) ES2352539T3 (cs)
HU (1) HUP0201792A3 (cs)
MA (1) MA25422A1 (cs)
PL (1) PL207881B1 (cs)
SK (1) SK19172001A3 (cs)
TR (1) TR200200032T2 (cs)
UA (1) UA66938C2 (cs)
WO (1) WO2001006654A1 (cs)
ZA (1) ZA200200025B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102010008815A1 (de) * 2010-02-22 2011-08-25 Siemens Aktiengesellschaft, 80333 Überspannungsschutz für einen Halbleiterschalter

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5636097A (en) * 1991-05-09 1997-06-03 Consorzio Per La Ricerca Sulla Microelettronica Protective circuit for semiconductor power device
JPH06163911A (ja) * 1992-11-27 1994-06-10 Nippondenso Co Ltd 半導体装置
DE4403941C2 (de) * 1994-02-08 2000-05-18 Abb Schweiz Ag Verfahren und Schaltungsanordnung zur Ansteuerung von Halbleiterschaltern einer Reihenschaltung

Also Published As

Publication number Publication date
EP1069684A1 (fr) 2001-01-17
EA003622B1 (ru) 2003-08-28
ATE481773T1 (de) 2010-10-15
ES2352539T3 (es) 2011-02-21
AU5956500A (en) 2001-02-05
TR200200032T2 (tr) 2002-09-23
PL364697A1 (en) 2004-12-13
PL207881B1 (pl) 2011-02-28
EE200200003A (et) 2003-02-17
EA200200031A1 (ru) 2002-06-27
ZA200200025B (en) 2003-04-02
MA25422A1 (fr) 2002-04-01
EP1196994B1 (fr) 2010-09-15
BR0012989A (pt) 2002-04-23
DZ3258A1 (fr) 2001-01-25
BR0012989B1 (pt) 2013-03-05
EP1196994A1 (fr) 2002-04-17
UA66938C2 (en) 2004-06-15
HUP0201792A3 (en) 2003-02-28
SK19172001A3 (sk) 2002-09-10
HUP0201792A2 (en) 2002-09-28
WO2001006654A1 (fr) 2001-01-25
DE60044973D1 (de) 2010-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107070191B (zh) 用于根据需要暂时承担能量传输或分配设备的电流的装置
US9755630B2 (en) Solid-state circuit breakers and related circuits
US6952335B2 (en) Solid-state DC circuit breaker
US8687389B2 (en) Apparatus having a converter
EP2819142B1 (en) Solid state circuit-breaker switch devices
US8742628B2 (en) Solid state circuit breaker
US9819337B2 (en) Semiconductor switching circuit
EP2768102A1 (en) Circuit interruption device
Huang et al. Design and development of a 7.2 kV/200A hybrid circuit breaker based on 15 kV SiC emitter turn-off (ETO) thyristor
US9893057B2 (en) Monolithically integrated semiconductor switch, particularly circuit breaker
US20170229964A1 (en) Electric power system
EP3996276A1 (en) Power semiconductor switch clamping circuit
US11196338B2 (en) Semiconductor topologies and devices for soft starting and active fault protection of power converters
JP3160414B2 (ja) 変換装置
CN109417348B (zh) 功率变流器中的半导体的保护
Alwash et al. Short-circuit protection of power converters with SiC current limiters
US6278314B1 (en) Electric circuit
EP2955838B1 (en) Semiconductor switching assembly
CZ200289A3 (cs) Způsob ochrany výkonových polovodičů měniče a výkonový měnič
Prigmore et al. An IGCT-based electronic circuit breaker design for a 12.47 kV distribution system
US20230395335A1 (en) Solid state circuit breaker snubber
JP2002525001A (ja) 電気回路
CZ20012567A3 (cs) Způsob dodávky el. energie do třífázového motoru a zařízení k provádění tohoto způsobu
Agarwal et al. iMOV—An Active, Controllable Overvoltage Protection Device for Multi-Inverter Microgrids with High IBR Penetration
JP3971089B2 (ja) 限流遮断装置