CZ2002878A3 - Sklízecí zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin - Google Patents

Sklízecí zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin Download PDF

Info

Publication number
CZ2002878A3
CZ2002878A3 CZ2002878A CZ2002878A CZ2002878A3 CZ 2002878 A3 CZ2002878 A3 CZ 2002878A3 CZ 2002878 A CZ2002878 A CZ 2002878A CZ 2002878 A CZ2002878 A CZ 2002878A CZ 2002878 A3 CZ2002878 A3 CZ 2002878A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
elements
harvesting device
broaching
pulling
cooperating
Prior art date
Application number
CZ2002878A
Other languages
English (en)
Inventor
Roland Schelkle
Erwin Reber
Jürgen Prenzler
Original Assignee
Claas Saulgau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claas Saulgau Gmbh filed Critical Claas Saulgau Gmbh
Publication of CZ2002878A3 publication Critical patent/CZ2002878A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D45/00Harvesting of standing crops
    • A01D45/02Harvesting of standing crops of maize, i.e. kernel harvesting
    • A01D45/021Cornheaders
    • A01D45/025Snapping rolls

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)

Description

Sklízeči zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin
Oblast techniky
Vynález se týká sklízecího zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin, opatřeného štěrbinovými prvky uspořádanými v podélném směru vzhledem ke sklízeným stonkům a s protahovacími prvky vzhledem k nim uspořádanými na dolní straně a obíhajícími kolem os uspořádaných příčně vzhledem ke směru jízdy, zachycujícími stonky sklízené plodiny a dopravujícími je protahovacími prvky opatřenými štěrbinovými prvky, přičemž ke štěrbinovým prvkům jsou přiřazeny dopravní orgán a šnekový dopravník pro dopravu plodin oddělených těmito štěrbinovými prvky.
Dosavadní stav techniky
Ze spisu DE-OS 16 32 825 je známo protahovací zařízení pro sklizňové stonkové plodiny, jehož ve dvojicích spolupracující protahovací kotoučové prvky jsou navzájem vůči sobě uspořádány v takovém odstupu a nakloněny tak, aby sklízené stonky mohly nabíhat do zatahovací mezery nálevkovitě otevřené ve směru jízdy. V zadní oblasti dvojic spolupracujících protahovacích prvků se pak stonky sklízených plodin zachycují protahovacím válcem rotujícím ve směru příčném ke směru jízdy a protahují se štěrbinovými prostředky sklízecího zařízení směrem k půdě. Aby nezávisle na průměru stonků sklízené plodiny a nezávisle na rychlosti jízdy bylo stále zabezpečeno spolehlivé uchopení stonků sklízené plodiny a jejich protažení štěrbinovými prostředky, tvoří vzhledem ke směru jízdy příčně uspořádaný protahovací válec spolu s jemu předřazenými a ve dvojicích spolupracujícími protahovacími prvky protahovací oblast, kterou mohou vzhledem k poloze protahovacího válce stonky sklízené plodiny probíhat jen směrem k půdě. Teprve uspořádáním protahovacího válce je možno zajistit, že stonky sklízené plodiny budou stále a plně protahovány štěrbinovými prostředky, které stírají stonkové výhonky.
·· ·· • · · · » · 9 • · · • · · • · · · · ·
-2* ·
Pokud takové protahovací zařízení není opatřeno protahovacím válcem omezujícím výstupní oblast protahovacích prvků, může určitá vyšší rychlost vést k tomu, že stonky sklízené plodiny mohou vystoupit ze zadní oblasti protahovacích prvků ještě dříve, než byly zcela protaženy štěrbinovými prostředky, takže by prostupování stonků sklízené plodiny štěrbinovými prostředky bylo zajištěno jen tehdy, pokud je přídržná síla stonku v půdě vyšší než trhací síla, kterou je třeba vynaložit k vytržení výhonků plodin ze stonků. Ke stejné situaci by pak také vždy docházelo při libovolné rychlosti jízdy, pokud by průměr stonku sklizňové plodiny byl menší než je minimální rozestup mezi spolupracujícími protahovacími prvky, takže by stonek nebyl uchopen protahovacími prvky.
Pokud se nepoužijí příčně uspořádané protahovací válce, má to za následek ovlivnění sklízecího procesu, přičemž se v nepříznivém případě stonek vytrhne z půdy a dopravními orgány, uspořádanými nad štěrbinovými prostředky, je jako sklízeči plodina odváděn, takže plody, které se mají sklízet, by byly nevhodně znečištěny stonkovými výhonky a částmi listů. Na druhé straně však uspořádání takových protahovacích válců má za následek provedení konstrukčně nákladného protahovacího mechanizmu, jehož vysoká hmotnost má také vliv na celkovou hmotnost předsazeného zařízení.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je proto provedení zařízení stroje pro sklízení stonkových výhonků tak, aby ke sklízecím orgánům mohla být přiřazena protahovací zařízení, která budou zajišťovat spolehlivé uchopení a spolehlivou dopravu stonků sklízené plodiny, a která současně v důsledku jednoduché konstrukce budou mít malou hmotnost.
Nedostatky známých řešení odstraňuje a uvedený úkol splňuje sklízeči zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin, opatřené štěrbinovými prvky uspořádanými v podélném směru vzhledem ke sklízeným stonkům a s protahovacími prvky vzhledem k nim uspořádanými na dolní straně a obíhajícími kolem os • · · · · ·
-3• « · • · · ·
uspořádaných příčně vzhledem ke směru jízdy, zachycujícími stonky sklízené plodiny a dopravujícími je protahovacími prvky opatřenými štěrbinovými prvky, přičemž ke štěrbinovým prvkům jsou přiřazeny dopravní orgán a šnekový dopravník pro dopravu plodin oddělených těmito štěrbinovými prvky, podle vynálezu, jehož podstatou je, že protahovací prvky jsou uspořádány ve dvojicích a pracovní plochy protahovacích prvků tvoří mezi sebou alespoň v radiálně vnější oblasti protahovací kanál, který je v přední oblasti vzhledem ke směru jízdy opatřen zúženým vstupem a vzadu od směru jízdy odvrácené části je opatřen rozšířeným výstupem.
Uspořádáním spolupracujících protahovacích prvků ve dvojici tak, že jejich pracovní plochy alespoň ve své radiálně vnější oblasti tvoří mezi protahovacím kanálem, který má ve směru jízdy vpředu ležící a zužující se zúžený vstup a na zadní straně odvrácené od směru jízdy otvírající se rozšířený výstup, se dosahuje toho, že stonky sklízené plodiny jsou stále bezpečně zachycovány protahovacími prvky nezávisle na svém průměru a na rychlosti jízdy, a štěrbinovými prvky jsou taženy za účelem oddělování stonkových plodin.
Výhodně mohou být pracovní plochy spolupracujících protahovacích prvků provedeny tak, že do sebe alespoň zčásti zasahují. Tím je zabezpečeno, že stonky sklízené plodiny jsou stále zachycovány protahovacími prvky a vedeny podél protahovacího kanálu. Pomocí takto uspořádaných protahovacích prvků se kromě toho také brání tomu, aby při vysokých jízdních rychlostech nebo při sklízení plodiny s tenkými stonky mezi protahovacími prvky neprocházely jednotlivé stonky, aniž by byly protahovacími prvky uchopeny a dopravovány podél protahovacího kanálu.
Prostorově zvláště úsporná konstrukce je provedena tak, že spolupracující protahovací prvky ve svislém směru alespoň zčásti zasahují do oblasti mezi sousedícími dopravním orgánem a šnekovým dopravníkem, přiřazenými ke štěrbinovému prvku a sklízeči mezeře. Konstrukčně jednoduchým způsobem lze vpředu se zužujícího a vzadu otevřeného průřezu mezery průchodu dosáhnout
-4tak, že se alespoň jeden z dvojice spolupracujících protahovacích prvků nastaví do určitého úhlu vzhledem ke směru jízdy.
Výhodně se tohoto šikmého nastavení alespoň jednoho z protahovacích prvků může dosáhnout šikmým uložením alespoň jednoho z protahovacích prvků, čímž lze dosáhnout nastavitelného přizpůsobení na různé sklízeči vlastnosti a množství průchodu sklízených plodin vzhledem k jejich sklízecím vlastnostem.
Pro další zlepšení sklizně stonků plodiny mohou být pracovní plochy protahovacích prvků navíc opatřeny unášecími prvky, které ve svém výhodném provedení také střídavě do sebe zasahují, takže kromě spolehlivého uchopení stonků sklízené plodiny se také zvyšuje jejich mechanická deformace, příznivě ovlivňující jejich ztrouchnivění.
Aby se zabránilo znečisťování a ucpávání v hnací soustavě protahovacích prvků, mohou u dalšího výhodného provedení vynálezu pohonné hřídele protahovacích prvků prostupovat oblastí vzájemného zasahování pracovních ploch, které jsou tak zcela odloučeny od sklízené plodiny.
U dalšího výhodného provedení vynálezu může být pro všechny ve dvojicích spolupracující protahovací prvky sklízecího stroje používán jediný společný pohonný hřídel, čímž se dosahuje významného zjednodušení pohonné soustavy protahovacích prvků.
Na základě toho, že alespoň jeden protahovací prvek z dvojic spolupracujících protahovacích prvků je uspořádán v šikmé poloze vzhledem ke směru jízdy, může být pro další zjednodušení pohonu poháněn jen protahovací prvek směřující do směru jízdy, přičemž vzhledem ke směru jízdy šikmo uspořádaný protahovací prvek je poháněn pomocí spojky od protahovacího prvku uspořádaného rovně vzhledem ke směru jízdy. Je výhodné, je-li spojka uspořádána rovněž uvnitř pracovních ploch ve dvojici překrývajících se spolupracujících protahovacích prvků, čímž se také zde zabrání vzniku funkčních poruch v důsledku znečistění nebo ucpání.
-5• · · » · * • · · · · * · • ♦ * · » · · • V Φ · « · ····
Aby při vyšších rychlostech jízdy při zvýšeném průchodu plodin mohly tyto plodiny být bezpečně uchopeny protahovacími prvky a rychleji dopravovány protahovacím kanálem, mohou být u dalšího výhodného provedení vynálezu otáčky protahovacích prvků přímo přizpůsobeny rychlosti jízdy.
Aby oblast sevření stonků mezi protahovacími prvky byla přizpůsobitelná jejich geometrii, může u dalšího výhodného provedení být vzdálenost této svěrací oblasti vzhledem k půdě měnitelná natáčením protahovacích prvků kolem osy probíhající příčně vzhledem ke směru jízdy, čímž se umožňuje uchopení stonku plodiny v různých výškách.
Pro přizpůsobení protahovacího kanálu rozdílnému množství sklizňových plodin může být u dalšího výhodného provedení vynálezu alespoň jedna ze spolupracujících dvojic protahovacích prvků uspořádána přesuvně na pohonném hřídeli, čímž je šířka protahovacího kanálu libovolně měnitelná.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení vynálezu jsou znázorněna na výkresech, kde obr. 1 představuje schematický boční pohled na sklízeči zařízení vnárysu, obr. 2 schematický pohled na sklízeči zařízení shora, obr. 3 detailní pohled na dvojici spolupracujících protahovacích prvků, obr. 4 detailní pohled na rovně uspořádaný protahovací prvek podle obr. 3 v nárysu, obr. 5 osový řez rovně uspořádaným protahovacím prvkem podle obr. 3 v bokorysu a obr. 6 detailní osový řez šikmo uspořádaným protahovacím prvkem podle obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je schematicky znázorněno sklízeči zařízení 1 s protahovacím zařízením 2, přičemž sklízeči zařízení 1 je na straně odvrácené od směru FR iízdy známým způsobem uspořádáno na nosném vozidle 3, s výhodou na žací mlátičce, a proto není toto provedení podrobněji popsáno.
Sklízeči zařízení i je ve směru příčném ke směru FR jízdy opatřeno soustavou dopravních orgánů 5, provedených jako šnekové dopravníky 4, přičemž
-644 «4 • 4 4 4 • 4 « • 4 4
4444 k šnekovým dopravníkům 4 jsou z dolní strany přiřazena žlabovitá opláštění 6, která mezi sebou vytvářejí sklízeči mezeru 8 provedenou mezi nimi prostřednictvím nastavovatelných a vyměnitelných štěrbinových prvků 7. Jak je ze stavu techniky dostatečně známo, mohou být dopravní orgány 5 také provedeny jako neznázoměné řetězové dopravníky, z dolní strany opatřené žlabovitými opláštěními 6, která jsou opět přerušena sklízeči mezerou 8 vymezenou štěrbinovými prvky 7.
Ze strany nosného vozidla 3 jsou ke šnekovým dopravníkům 4 v dopravním žlabu 9 přiřazeny příčné dopravní orgány 10, které na štěrbinových prvcích 7 stíraných a šnekovými dopravníky 4 odváděných stonkových plodin H tyto soustředně svádějí dohromady tak, aby mohly být svým přejímacím orgánem 12 nosného vozidla 3 převzaty. V nejjednodušším případě je příčný dopravní orgán 10 proveden jako šnekovou šroubovicí 13 opatřený šnekový dopravník 14, u kterého je šneková šroubovice 13 co do záběru orientována protisměrně, takže oddělené stonkové plodiny 11 jsou pomocí šnekových šroubovic 13 přiváděny k přejímacímu orgánu 12, který je uspořádán uprostřed.
Podle vynálezu je ke každé sklízeči mezeře 8 z dolní strany přiřazeno protahovací zařízení 2, obsahující protahovací prvky 15, 16, spolupracující ve dvojicích, jejichž pracovní plochy 17, 18 se alespoň v jejich radiálně vnější oblasti nacházejí mezi oblastí ležící mezi protahovacím kanálem 19, v přední části vzhledem ke směru FR jízdy prostřednictvím zúženého vstupu 19a a v zadní oblasti odvrácené od směru FR jízdy prostřednictvím rozšířeného výstupu 19b. Na základě toho, že pracovní plochy 17,18 spolupracujících protahovacích prvků 15,16 alespoň zčásti do sebe zasahují, vzniká protahovací kanál 19 omezený pracovními plochami 17, 18 v radiálně vnější oblasti, přičemž šířka protahovacího kanálu 19 může být v závislosti na průměru protahovacích prvků 15,16 a průměru oblasti 20 přesahu mezi pracovními plochami 17,18 libovolně velká.
Pro vytvoření oblasti 20 přesahu mají zakřivené pracovní plochy 17, 18 protahovacích prvků 15, 16 v oblasti svých os 21,22 otáčení trubkové nákružky
-Ί ·« ····
23, 24, které v důsledku svých rozdílných průměrů do sebe zapadají, takže oblast 20 přesahuje zcela zacloněna protahovacím kanálem 19 dopravujícím stonky 25 sklízené plodiny. Větší trubkový nákružek 23 je přitom v oblasti své osy 21 otáěení opatřen neotoěně připevněnou hlavou 26 (obr. 5), která je na jednom konci opatřena hvězdicovým spojovacím prvkem 27 a na druhé straně závitovým otvorem 28.
Menší trubkový nákružek 24 (obr. 3) je spojen s pracovní plochou 18 šikmého protahovacího prvku 16 tak, že část jeho pracovní plochy 18 leží uvnitř menšího trubkového nákružku 24. Tato část pracovní plochy 18 je pevně spojena se spojovací přírubou 29 (obr. 6), která je v oblasti menšího trubkového nákružku 24 opatřena spojovacími čepy 30 ve tvaru prstů prostupujících do hvězdicového spojovacího prvku 27 rovného protahovacího prvku 15, se kterým tak vytváří spojku 31 (obr. 3) pro přenos pohonné energie mezi ve dvojici spolupracujícími protahovacími prvky 15,16. Spojovací čepy 30 (obr. 6), zasahující do hvězdicového spojovacího prvku 27 (obr. 4), tak umožňují provedení prostorově úsporného a rychle proveditelného řešení spojky 31 (obr. 3).
V zadní oblasti spojovacích čepů 30 (obr. 6) je na spojovací přírubě 29 vytvořeno ložiskové sedlo 32, na kterém je známým způsobem pomocí pojistného kroužku 34 upevněno ložisko 33. Vnější kroužek 35 tohoto ložiska 33 je pomocí první ložiskové příruby 36 známým způsobem uložen mezi nákružkem 37 a pojistným kroužkem 38. Čelní plocha 39 první ložiskové příruby 36 je nakloněna v úhlu a a je v činném spojení s celní plochou 40 druhé ložiskové příruby 41, přičemž obě ložiskové příruby 36, 41 mohou v nejjednodušším případě být navzájem spojeny šroubovými spoji 42. Druhá ložisková příruba 41 je na své vnitřní části opatřena ložiskovým sedlem 43, jehož ložiska 44 jsou na ložiskovém sedle 43 upevněna axiálně a rovněž zajištěna nákružkem 45 a pojistným kroužkem 46. Vnitřní kroužek 47 každého ložiska 44 je neotoěně a v axiálním směru zajištěně spojen s omezovačem 48 pohonného hřídele 50, který je na jednom konci opatřen závitovým otvorem 49. Pro usnadnění zasunutí pohonného hřídele 50 do omezovače 48 je tento opatřen průchozím osovým otvorem 51, který může mít tvar vnitřního šestihranu 52. Nakloněním čelní plochy 39 o úhel a a pevným spojením spojovací příruby 29 s pracovní plochou 18 šikmého protahovacího prvku 16, zaujme tento šikmý protahovací prvek 16 vzhledem ke svislici šikmou polohu odpovídající úhlu a. Aby pohonný hřídel 50, procházející šikmým protahovacím prvkem 16, také mohl být bez kolize veden spojovací přírubou 29, je tato ve své vnitřní části opatřena vhodným způsobem vytvořeným volným průchozím otvorem 53, který je v nejjednodušším případě kuželovité otevřen směrem k druhé ložiskové přírubě 41. Popsané šikmé uložení 54 umožňuje, že šikmý protahovací prvek 16 může zaujmout vzhledem ke směru FR iízdy polohu nakloněnou o úhel a, čímž vznikne mezi spolupracujícími protahovacími prvky 15,16 (obr. 3) protahovací kanál 19, který v oblasti ležící vpředu ve směru FR jízdy má zúžený vstup 19a a v zadní oblasti, odvrácené od směru FR jízdy, má rozšířený výstup 19b. Tak může být stonek 25 sklízené plodiny v této zužující se oblasti zúženého vstupu 19a uchopen dvojicí spolupracujících protahovacích prvků 15,16, jejich otáčivým pohybem dopraven protahovacím kanálem 19, a v zadní rozšiřující se oblasti rozšířeného výstupu 19b opět uvolněn, přičemž při protahovacím postupu dochází v oblasti sklízeči mezery 8 k oddělování stonkových plodin Π od stonku 25.
V důsledku toho, že také hlava 26 (obr. 4) rovného protahovacího prvku 15 je opatřena průchozím otvorem 63 pro pohonný hřídel 50 (obr. 3), může oběma ve dvojici spolupracujícími protahovacími prvky 15, j_6 procházet společný pohonný hřídel 50, přičemž pohon šikmého protahovacího prvku 16 je prostřednictvím spojky 31 odvozen od rovného protahovacího prvku 15. Pro zajištění bezpečného přenosu pohonné energie může průchozí otvor 63 (obr. 4) rovněž mít tvar vnitřního šestihranu 64.
Do rozsahu vynálezu také spadá situace, ve které šikmé uložení 54 (obr. 3), umožňující jen jedno nastavení v úhlu a, může být nahrazeno uložením v naklápěcím válečkovém nebo kuličkovém ložisku, známém ze stavu techniky,
-9• * » · »·♦ I ·· ♦ Φ φ φ φ · · » · · φ · φ φ φ · · · φφ φ φ φ · · φ φφφφ φ
Φ·· · · · φ. · * · · · φφφφ čímž budou úhel α a tím i šikmý protahovací prvek 16 polohově nastavitelné. Měnitelný úhel α umožňuje nastavování protahovacího kanálu 19 v čelní oblasti zúženého vstupu 19a a v zadní oblasti rozšířeného výstupu 19b, čímž se dosáhne většího přizpůsobení šířky protahovacího kanálu 19 vzhledem k množství sklizňových produktů, které mají být dopravovány.
Pokud jde o náklady, je možno protahovací prvky 15,16 výhodně provést tak, že se mezi dvojicí protahovacích prvků 15,16 nepoužije spojka 31, přičemž stonek je uchopen jen momentálně poháněným pohonným prvkem 15, 16. V důsledku malé vzdálenosti mezi protahovacími prvky 15, 16 v zúženém vstupu 19a. uvede se ve svislém směru jednostranně dopravovaný stonek 25 sklizňové plodiny třecím záběrem jeden z protahovacích prvků 15, 16 rovněž do otáčivého pohybu, takže při pohybu stonku 25 v protahovacím kanálu 19 dochází k minimálnímu tření.
Prostřednictvím závitového otvoru 28 v hlavě 26 a závitového otvoru 49 v omezovači 48 pohonného hřídele 50 je možno měnit polohu protahovacích prvků 15, 16 na pohonném hřídeli 50. Tímto způsobem je možno jednak přizpůsobovat šířku protahovacího kanálu 19 různým množstvím sklízených plodin, jednak je takovým nastavováním polohy umožněno přesné přizpůsobení protahovacího kanálu 19 se zřetelem ke sklízeči mezeře 8. Je výhodné, prochází-li pohonný hřídel 50 celou šířkou sklízecího zařízení 1, takže mohou být všechna protahovací zařízení 2 sklízecího zařízení 1 uspořádána na jediném společném pohonném hřídeli 50, který pak pro zjednodušení konstrukce může být poháněn jediným pohonem 55 od nosného vozidla 3, přičemž u druhého výhodného provedení může být pohon 55 ze strany nosného vozidla 3 přizpůsoben jeho rychlosti, čímž ve dvojicích spolupracující protahovací prvky 15, 16 v závislosti na rychlosti nosného vozidla 3 obíhají rychleji nebo pomaleji. Tímto způsobem je zabezpečeno, že protahovací prvky 15, 16 při dané rychlosti spolehlivě zachycují stonky 25 sklízené plodiny a dopravují je protahovacím kanálem 19. V důsledku toho, že pohonný hřídel 50 a spojka 31 jsou uspořádány uvnitř oblasti 20
-10·· * · * * 4 • 4 · • * 4 ·· ···· přesahu, je konstrukčně jednoduchým způsobem zabráněno znečištění nebo ucpání pohonné soustavy spojky 31 a pohonného hřídele 50.
Pro lepší přizpůsobení zúženého vstupu 19a na stonky 25 sklízených plodin, je alespoň jeden ze šroubových spojů 42, spojujících druhou ložiskovou přírubu 41 (obr. 6) s spojovací přírubou 29, opatřen fixačním třmenem 56 (obr. 3), který svou druhou stranou prostřednictvím šroubového spoje 57 vzhledem k ose 66 (obr. 1), probíhající příčně vzhledem ke směru FR jízdy, je výkyvný a s rámem 58 nastavitelný do různých poloh 59. Tak je možné nastavovat polohu zúženého vstupu 19a vzhledem k povrchu půdy 60 tím, že se protahovací prvky 15, 16 mohou natočit kolem osy 66, probíhající ve směru příčném ke směru FR jízdy.
Aby stonky 25 sklízené plodiny byly stále bezpečně uchopeny protahovacím zařízením 2 a protahovány ve směru šipky 61 sklízeči mezerou 8 pro stírání stonkových plodin 11, mohou být pracovní plochy 17,18 (obr. 3) protahovacích prvků 15,16 opatřeny unášecími prvky 62, které, jak je zřejmé z obr. 4, mohou být v libovolném počtu uspořádány v radiálním směru na pracovních plochách 12, 18. Pro zjednodušení je konstrukce unášecích prvků 62 znázorněna jen v souvislosti s rovným protahovacím prvkem 15. Je výhodné, jsou-li unášecí prvky 62 na pracovních plochách 12, 18 spolupracujících protahovacích prvků 15, 16 uspořádány tak, že do sebe střídavě zasahují, aby kromě spolehlivého unášení sklízené plodiny současně také docházelo k deformaci stonků 25, která usnadňuje jejich hnilobný rozklad.
Pokud je po protažení stonků 25 sklízené plodiny sklízeči mezerou 8 vhodné jejich zmenšování, může podle dalšího výhodného provedení být k protahovacím prvkům 15,16 v zadní oblasti přiřazeno dělicí ústrojí 65 (obr. 1), pro zkracování nebo zmenšování stonků 25 vystupujících z protahovacího zařízení
2. Přitom může být směr otáček dělicího ústrojí 65 výhodně zvolen tak, že stonek 25 sklízené plodiny, nacházející se v protahovacím zařízení 2, obdrží impuls ve směru protahovacího kanálu 19, takže je stále zajištěno jeho bezpečné sevření
- 11 ·· ·· • 9 9 « t · * « « · ·
9 9
9 99 9 · v tomto protahovacím kanálu 19. Dále je možno zkracovat stonek 25 sklízené plodiny také tak, že se unášecí prvky 62 (obr. 3), uspořádané na pracovních plochách 17, 18 protahovacích prvků 15, 16, ve své radiálně vnější části vytvoří jako břity, jimiž se stonek 25 sklízené plodiny během svého pohybu protahovacím kanálem 19 současně dělí na kratší kousky.
Pokud sklízeči zařízení I není opatřeno žádnými unášecími prvky 62 ani dělicím ústrojím 65 pro dělení stonků 25 sklízené plodiny, zůstává tento stonek 25 svým koncem zapuštěn v půdě 60 a v závislosti na stupni své deformace si udržuje svůj tvar, takže může i po sklizni zůstat v půdě 60 a zejména v oblastech, ve kterých dochází k velké erozi půdy, může této erozi zabraňovat.
Pro snížení hmotnosti protahovacích prvků 15, 16 mohou být tyto podle dalšího výhodného provedení zhotoveny z plastu odolného proti opotřebení.
K přebírání a dalšímu vedení stonků 25, pozitivně ovlivňujícímu obvodovou rychlost protahovacích prvků 15, 16, přispívá, je-li jejich vnější průměr v rozmezí 350 až 400 mm a tyto protahovací prvky 15,16 obíhají rychlostí 500 až 8Q0 otáček min-!.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY • ·· *
    1. Sklízeči zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin, opatřené štěrbinovými prvky (7) uspořádanými v podélném směru vzhledem ke sklízeným stonkům (25) a s protahovacími prvky (15, 16) vzhledem k nim uspořádanými na dolní straně a obíhajícími kolem os (21, 22) uspořádaných příčně vzhledem ke směru (FR) jízdy, zachycujícími stonky (25) sklízené plodiny a dopravujícími je protahovacími prvky (15,16) opatřenými štěrbinovými prvky (7), přičemž ke štěrbinovým prvkům (7) jsou přiřazeny dopravní orgán (5) a šnekový dopravník (4) pro dopravu plodin oddělených těmito štěrbinovými prvky (7), vyznačující se tím, že protahovací prvky (15,
    16) jsou uspořádány ve dvojicích a pracovní plochy (17, 18) protahovacích prvků (15, 16) tvoří mezi sebou alespoň v radiálně vnější oblasti protahovací kanál (19), který je v přední oblasti vzhledem ke směru (FR) jízdy opatřen zúženým vstupem (19a) a vzadu od směru (FR) jízdy odvrácené části je opatřen rozšířeným výstupem (19b).
  2. 2. Sklízeči zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pracovní plochy (17, 18) protahovacích prvků (15, 16) pro vytvoření protahovacího kanálu (19) alespoň zčásti do sebe zasahují.
  3. 3. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že protahovací prvky (15, 16) ve svislém směru alespoň zčásti zasahují do oblasti mezi sousedícími dopravním orgánem (5) a šnekovým dopravníkem (4), přiřazenými ke štěrbinovému prostředku (7) a sklízeči mezeře (8).
  4. 4. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jeden z protahovacích prvků (15, 16) spolupracujících ve dvojici je vzhledem ke směru (FR) jízdy nastaven v úhlu (a).
    • ·· ·
  5. 5. Sklízeči zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že nastavení alespoň jednoho z protahovacích prvků (15, 16) do úhlu (a) vzhledem ke směru (FR) jízdy je provedeno jeho šikmým uložením (54).
  6. 6. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z nároků 4, 5, vyznačující se tím, že úhel (a) šikmého nastavení alespoň jednoho z protahovacích prvků (15,16) je měnitelný.
  7. 7. Sklízeči zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že šikmé nastavení alespoň jednoho z protahovacích prvků (15,16) je měnitelné pomocí naklápěcího válečkového nebo kuličkového ložiska.
  8. 8. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím,že pracovní plochy (17, 18) spolupracujících protahovacích prvků (15,16) jsou opatřeny unášecími prvky (62).
  9. 9. Sklízeči zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že unášecí prvky (62) do sebe alespoň zčásti zasahují.
  10. 10. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že unášecí prvky (62) jsou ve své radiálně vnější oblasti provedeny jako dělicí břity.
  11. 11. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se t í m, že pohonné hřídele (50) ve dvojici spolupracujících protahovacích prvků (15,16) prostupují oblast (20) přesahu pracovních ploch (17,18) protahovacích prvků (15,16).
  12. 12. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, v y znaěující se tím, že ve dvojici spolupracující protahovací prvky (15, 16) jsou uspořádány na společném pohonném hřídeli (50).
    - 1413. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kjednomu pohonnému hřídeli (50) je přiřazen soustava ve dvojici spolupracujících protahovacích prvků (15,16).
  13. 14. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pro přenos pohonné energie je mezi ve dvojicích spolupracujících protahovacích prvků (15,16) uspořádána spojka (31).
  14. 15. Sklízeči zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že spojka (31) sestává z hlavy (26), spojovacího prvku (27) s prsty a spojovací příruby (29) se spojovacími čepy (30) ve tvaru prstů, které jsou ve vzájemném záběru.
  15. 16. Sklízeči zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že prsty spojovacího prvku (27) na hlavě (26) spojky (31) jsou uspořádány radiálně vzhledem k ose (21) jí přiřazeného rovného protahovacího prvku (15) a spojovací čepy (30) na spojovací přírubě (29) spojky (31) jsou uspořádány ve směru osy (22) jí přiřazeného šikmého protahovacího prvku (16).
  16. 17. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z přecházejících nároků, vy znaěující se tím, že pohon (55) protahovacích prvků (15, 16) je spřažen s rychlostí jízdy nosného vozidla (3).
  17. 18. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že protahovací prvky (15, 16) jsou na pohonném hřídeli nebo na soustavě pohonných hřídelů (50) uspořádány axiálně posuvně.
  18. 19. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že ve dvojici spolupracující protahovací prvky (15, 16) jsou uspořádány výkyvné a zajistitelně na ose (66) příčné vzhledem ke směru (FR) jízdy.
    -1520. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že k pohonu (55) je připojen jen rovný protahovací prvek (15) a šikmý protahovací prvek (16), spolupracující s tímto rovným protahovacím prvkem (15), je uváděn do rotace třecím záběrem od stonku (25) sklízené plodiny zachycené rovným protahovacím prvkem (15).
  19. 21. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že protahovací prvky (15, 16)jsou zhotoveny z plastu odolného proti opotřebení.
  20. 22. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vnější průměr protahovacích prvků (15, 16) je v rozmezí 350 až 400 mm.
  21. 23. Sklízeči zařízení podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že počet otáček protahovacích prvků (15, 16) je v rozmezí 500 až 800 minl.
CZ2002878A 1999-09-15 2000-07-29 Sklízecí zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin CZ2002878A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19944320A DE19944320A1 (de) 1999-09-15 1999-09-15 Pflückvorrichtung für eine Maschine zum Ernten von Fruchtständen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2002878A3 true CZ2002878A3 (cs) 2002-06-12

Family

ID=7922179

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2002878A CZ2002878A3 (cs) 1999-09-15 2000-07-29 Sklízecí zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1217882A1 (cs)
AR (1) AR025631A1 (cs)
BR (1) BR0014002A (cs)
CZ (1) CZ2002878A3 (cs)
DE (1) DE19944320A1 (cs)
HU (1) HUP0202529A3 (cs)
WO (1) WO2001019163A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10232802A1 (de) * 2002-07-19 2004-02-12 Claas Saulgau Gmbh Erntemaschine
CN109711317A (zh) * 2018-12-21 2019-05-03 重庆理工大学 基于区域特征的成熟柑橘果实及枝叶的分割识别方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3075339A (en) * 1960-12-05 1963-01-29 Int Harvester Co Conveyor for corn pickers
US3350865A (en) * 1964-11-05 1967-11-07 Massey Ferguson Ltd Gathering unit for corn harvesters
US3350863A (en) * 1964-11-05 1967-11-07 Massey Ferguson Ltd Corn harvester
US3517490A (en) * 1967-03-22 1970-06-30 Mathews B C Snapper mechanism and corn harvester embodying same
US3736730A (en) * 1972-02-24 1973-06-05 O Dobson Apparatus for removing tassels
US4630430A (en) * 1985-04-10 1986-12-23 Weeks Harry D Corn head assembly for harvesting corn
DE3616717A1 (de) * 1986-05-17 1987-11-19 Helwig Dipl Ing Schmitt Pflueckvorrichtung fuer landwirtschaftliche erntemaschinen

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0202529A3 (en) 2004-03-01
DE19944320A1 (de) 2001-03-22
HUP0202529A2 (hu) 2002-11-28
WO2001019163A1 (de) 2001-03-22
EP1217882A1 (de) 2002-07-03
BR0014002A (pt) 2002-06-18
AR025631A1 (es) 2002-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1305998B1 (de) Einzugs- und Pflückeinrichtung
US4771592A (en) Machine which is pulled or provided with a three-point attachment to a tractor and used for the harvesting of corn and similar stalk-like crops
RU2378818C1 (ru) Устройство для срывания плодов
EP1161857B1 (de) Einzugs- und Pflückeinrichtung
US20160330904A1 (en) Cutting mechanism for whole plant harvesting
EP1709860B1 (de) Mäh- und Fördereinrichtung für stängeliges Erntegut
DE1507195B2 (de) Erntemaschine für stengeliges Halmgut, insbesondere Mais
US7062897B2 (en) Gathering and picking device
CZ292195A3 (en) Cutting and transport apparatus for stalk plant harvesting
US3222852A (en) Snapping roll assembly for corn harvesters
US5255500A (en) Cutter unit for combines
CZ2002878A3 (cs) Sklízecí zařízení stroje pro sklízení stonkových plodin
US20030079459A1 (en) Picking roll
US4129339A (en) Trash removal apparatus for sugar cane harvesters
DE102014110572B4 (de) Verfahren und Steuerungseinrichtung zum Betreiben eines Feldhäckslers
DE1482850A1 (de) Sammelvorrichtung fuer Maiserntemaschinen
US7415817B2 (en) Gathering and picking device
EP1935227B1 (de) Erntegerät
JP2000000007A (ja) 作物収穫機
US2681541A (en) Snapping roll and gathering chain arrangement for corn pickers
EP1493319B1 (de) Einzugs- und Pflückeinrichtung
EP1277390A1 (de) Erntegerät für stengelartiges Erntegut
DE1096667B (de) Aufsammellader mit Schneidvorrichtung
US20230320276A1 (en) Elevator spreader conveyor system
JPH11346521A (ja) 作物の収穫機