CZ20024246A3 - Výstražné zařízení pro řidiče - Google Patents

Výstražné zařízení pro řidiče Download PDF

Info

Publication number
CZ20024246A3
CZ20024246A3 CZ20024246A CZ20024246A CZ20024246A3 CZ 20024246 A3 CZ20024246 A3 CZ 20024246A3 CZ 20024246 A CZ20024246 A CZ 20024246A CZ 20024246 A CZ20024246 A CZ 20024246A CZ 20024246 A3 CZ20024246 A3 CZ 20024246A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
warning
alarm
antenna
frequencies
trx
Prior art date
Application number
CZ20024246A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Neumann
Michael Koller
Original Assignee
Siemens Ag Österreich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag Österreich filed Critical Siemens Ag Österreich
Publication of CZ20024246A3 publication Critical patent/CZ20024246A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08GTRAFFIC CONTROL SYSTEMS
    • G08G1/00Traffic control systems for road vehicles
    • G08G1/09Arrangements for giving variable traffic instructions
    • G08G1/0962Arrangements for giving variable traffic instructions having an indicator mounted inside the vehicle, e.g. giving voice messages
    • G08G1/0965Arrangements for giving variable traffic instructions having an indicator mounted inside the vehicle, e.g. giving voice messages responding to signals from another vehicle, e.g. emergency vehicle

Landscapes

  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Control Of Stepping Motors (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Dc-Dc Converters (AREA)

Description

Vynález se týká výstražného zařízení pro řidiče s vysílacím zařízením, které je zařízené k tomu, aby vysílalo na několika různých kmitočtech uložených v kmitočtové paměti minimálně jednoho rozhlasového kmitočtového rozsahu.
Dosavadní stav techniky
Po výstražných zařízeních pro řidiče existuje již dlouhou dobu neklesající poptávka, protože existuje spousta situací, nezřídka ohrožujících život, v nichž by mělo dojít k rychlému, pokud možno spolehlivému varování, které by zastihlo skupinu řidičů. Příklady takových situací jsou všeobecně známé z denních dopravních hlášení v rozhlase; obzvláště je třeba poukázat na eminentní nebezpečí řidičů jedoucích v protisměru.
Všem známým výstražným zařízení je společná jejich poměrně dlouhá doba přenosu. Než například hlášení o řidiči jedoucím v protisměru zastihne ohrožené řidiče, uplyne od rozpoznání řidiče jedoucího v protisměru v nejlepším případě několik minut, protože hlášení se nejdříve musí dostat do rozhlasové stanice, která poté vyzařuje varování.
Jiné, většinou optické nebo také akustické výstrahy oznamovacími tabulemi, signálními světly nebo houkáním řidiči často přehlédnou nebo přeslechnou.
Výstražné zařízení uvedené v úvodu vychází z DE 40 05 445 Al. U tohoto výstražného zařízení má vozidlo, které utrpělo nehodu, opakovat hlášení na třech až pěti kmitočtech s nej silnějším příjmem. Kromě toho, že se zde nutně použije vysokofrekvenční tón, vede cyklické hlášení na několika kmitočtech ke zpoždění řádově o jednu minutu, jestliže se například přijme až poslední kmitočet uvnitř cyklu. Tak je například sotva možná výstraha řidiči jedoucímu v protisměru, protože ten během uvedené doby již ujel velký úsek cesty, a nachází se proto také mimo vysílací rozsah, popř. již mohl způsobit nehodu.
Také u postupu podle US 5,303,259 A se časově za sebou vyzařuje značné množství kmitočtu, které jsou generátorem zvuku kmitočtově a amplitudově modulovány, takže reproduktor přijímače může vysílat poplašný tón. Protože se například mezi 87.1 a 107,9 MHz musí 105 kmitočtů vyzařovat sekvenčně, dochází kc zpožděním, která jsou ve většině případů neakceptovatelná.
EP 0 942 402 A2 popisuje výstražné zařízení v nouzové situaci pro pohotovostní vozy. které vedle akustických a/nebo optických výstražných signálů vyzařují výstrahu na kmitočtu v rozhlasovém pásmu. Děje se to na jediném pevném kmitočtu, např. na horním nebo spodním konci rozhlasového pásma ultrakrátkých vln, přičemž se předpokládá, že přijímač je poté naladěný na tento kmitočet. Při přijímání se dvěma vysokofrekvenčními vstupními částmi, které se de facto předpokládají, musí vysokofrekvenční stupeň vlastnit automatické vyhledávání vysílače.
Popsané zařízení proto předpokládá nejen speciální přijímače u účastníků silničního provozu, ale vyznačuje se rovněž dodatečnými zpožděnými dobami kvůli vyladění.
Úkol vynálezu tak spočívá ve vytvoření účinného výstražného zařízení, které zejména od spuštění událostí předává řidičům výstrahy dalekosáhle bez zpoždění. Především má být možné včas varovat řidiče jedoucího v protisměru dříve, než se dostane na vlastní silnici nebo dálnici.
Podstata vynálezu
Tento úkol sc dosáhne výstražným zařízením pro řidiče, u kterého je podle vynálezu výstražné zařízení vytvořené k vysílání výstražných hlášení současně na několika rozdílných kmitočtech pomocí minimálně jedné antény.
Princip tvořící základ vynálezu vychází z toho, že řidiči nacházející se v určité oblasti nebezpečí mají ve velkém množství případů zapnutý radiopřijímač, ve střední Evropě obvykle v rozhlasovém pásmu ultrakrátkých vln. Protože se podle vynálezu vyzařují výstražná hlášení současně na několika, např. 20 kmitočtech, je možné zastihnout de facto každého řidiče, který poslouchá rádio nebo má alespoň zapnutý
svůj přístroj, samozřejmě za předpokladu, že se na jedné straně zvolí kmitočty připadající lokálně v úvahu a vysílací výkon vystačí k tomu, aby se v úzce omezeném rozsahu vysokofrekvenčně vytlačil právě nyní nastavený rozhlasový vysílač.
U účelné varianty se předpokládá minimálně jedna paměť pro akustická výstražná hlášení. Například by mohl být v paměti uložený text Pozor, použili jste špatný výjezd a jedete v protisměru nebo Akutní nebezpečí náledí” atd., takže výstraha bude srozumitelná, aniž by bylo třeba další uvažování.
Výhodné je dále, když se předpokládá minimálně jedno čidlo k vytvoření spouštěcího signálu, který tak bez dalších zpoždění, např, ze strany obslužného personálu, může iniciovat výstrahu. Senzory, které zde přicházejí v úvahu, jsou známé, například induktivní smyčky ve vozovce, teplotní čidla, čidla spalin atd.
U velmi účinné varianty může být předpokládáno, že při výskytu spouštěcího signálu vede výstražná hlášení paměti jako hlášení, která je třeba vyslat k vysílacímu zařízení, a tyto aktivuje. Tím se například při zjištění řidiče jedoucího v protisměru vyšle zpaměti pomocí odpovídajícího čidla prakticky bez prodlevy výstraha před řidičem jedoucím v protisměru.
U praktické a ekonomické realizace se předpokládá, že vysílací zařízení vykazuje několik generátorů nosného kmitočtu s modulátory, které jsou jim přiřazeny, a modulované nosné kmitočty jsou přivedeny ke společnému vysokofrekvenčnímu výkonovému výstupu.
IJ výhodné varianty vynálezu se dále předpokládá, že vysílací výkon společného výkonového vystupuje stanovený tak velký, aby se mohly vytlačit rozhlasové vysílače v přijímači motorového vozidla uvnitř zamýšleného rozsahu hlášení výstrah.
Ve smyslu vyšší efektivnosti a provedení nevyžadujícího údržbu může být předpokládáno, že je zamýšlen stacionární, scannující kontrolní přijímač minimálně s jednou anténou, který proscannuje minimálně jeden rozhlasový kmitočtový rozsah ve stanovitelných časových intervalech a evidované kmitočty rozhlasových vysílačů, odpovídající stanovitelným kritériím přivede k uložení do kmitočtové paměti vysílacího zařízení. Protože není známo, které vysílače mají řidiči, kteří se mají varovat, právě nastavené, dosáhne se tímto opatřením nadmíru vysoká
pravděpodobnost, že se řidiči skutečně zastihnou. Přitom je především vhodné, když stanovitelná kritéria obsahují minimální intenzitu pole na alespoň jedné anténě. Také se mohou kmitočtům účelně přiřadit určité charakteristiky rozhlasových vysílačů.
Flexibilitu a hospodárnost výstražného zařízení lze ještě zvýšit, když kontrolní přijímač v nescannujícím stavu kontroluje hlášení u stanovitelného kmitočtu vysílače s funkcí rozhlasového vysílače a přijímaná hlášení se předají vysílacímu zařízení a/nebo řízeným zobrazovacím zařízením.
Aby se zastihli také řidiči, kteří mají své rádio nastavené tiše nebo poslouchají magnetofonový pásek nebo CD, doporučuje se, aby vysílací zařízení vyzařovalo za podpory systému rozhlasového vysílače traffie announcement bit.
Ke zvýšení účinnosti výstrah může být účelné, když vysílací zařízení vyzařuje za podpory systému rozhlasového vysílače poplašný bit.
Prakticky snadno realizovatelné a účinné je, když je alespoň jedna anténa realizovaná úsekem svodidel.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález včetně dalších výhod je v následujícím textu vysvětlený na základě příkladného provedení s přihlédnutím k výkresu. Na něm znázorňují • obr. 1 zásadní strukturu výstražného zařízení podle vynálezu, • obr. 2 vynález ve zjednodušeném blokovém schématu a • obr. 3 vysílací zařízení se svými modulátory v blokovém schématu.
Popis příkladného provedení
Jak je patrné z obr. 1, vlastní vysílací zařízení TRX, které může vyzařovat pomocí antény SAN. vybavené kmitočtovou pamětí FME výkonový výstup HFE, blok modulátorů MOP a kmitočtovou paměť FME pro značné množství kmitočtů, například v rozhlasovém pásmu ultrakrátkých vln, které je všeobecně položené mezi 76 a 108 MHz.
Kmitočtová paměť FME může obdržet zadání kmitočtu zde buď od scannujícího přijímače IJWF. nebo od jiného, např. také ručně ovládatelného zadání ENC. Přijímači UWE je přiřazena anténa EAN. přesto mohou při dodržení všeobecně známých opatření vlastnit vysílač TRX a přijímač UWE společnou anténu.
Bloku modulátorů MOP se může přivést audíosignál sa z řečové paměti SSP a/nebo další, zejména digitální signál z jiného zdroje O EL.
Vynález také předpokládá, že se spustí vysílač TRX na základě spouštěcího signálu sa, který může pocházet od čidla SES, které spustí např. osobní vozidla jedoucí v protisměru. Spouštěcí signál sa může ovšem pocházet také z jiného zdroje SOV, v nejjednodušším případě z ručně ovladatelného spínače.
S ohledem na obr. 2 lze rozpoznat, že za scannujícím přijímačem UWE je umístěný analyzér spektra SAL, který zde proscannuje celý rozsah ultrakrátkých vln, přičemž se ignorují vysílače, popř. jejich kmitočty, jejichž příjmové intenzity pole leží pod minimální intenzitou pole nutnou pro normální rozhlasový příjem. Po jednom nebo vícerém průběhu tak vyplyne spektrum obsazení možných kmitočtů reprezentativní pro přijímací stanoviště. Zjištěné kmitočty, v popsaném příkladu dvacet, se poté uloží v kmitočtové paměti FME.
Protože se během času může kmitočtové spektrum změnit, např. na základě nových vysílačů nebo abnormálně dalekých rozsahů, je možné scannování periodicky, např. denně opakovat, aby se tak aktualizoval obsah kmitočtové paměti FME.
Jak je patrné z obr. 3, obsahuje blok modulátorů MOP u tohoto příkladu provedení dvacet generátorů nosných kmitočtů P01 ... P20, které jsou např. vybudované na bázi PLL a jejichž kmitočty se urči pomocí kmitočtového signálu f z kmitočtové paměti FME. Generátory P01 ... P20 jsou přiřazené jednotlivým modulátorům M01 ... M20, jejichž výstupy jsou přes spojovací síť KOP přivedeny do společného vysokofrekvenčního výkonového výstupu HFE. Jednotlivým modulátorům M01 ... M20 jsou přiděleny signály ss, sa (viz obr. 1).
Níže je na základě obrázků na výkresu blíže vysvětlena funkce příkladu provedení, popř. jeho variant.
V úseku výjezdu z dálnice je na jedné straně senzor SES - může se přirozeně jednat také o více senzorů, pracujících také podle různých principů - a na druhé straně výstražné zařízení, které je s ním spojené a které se skládá z kontrolního přijímače UWE a vysílacího zařízení TRX. Vozidla, která vjedou na dálnici proti směru jízdy, spustí senzor, takže se spustí výkonový výstup HFE a vyzařuje se výstražné hlášení z řečové paměti SSP na dvaceti rozhlasových kmitočtech současně.
Výstražné zařízení je zde instalované v blízkosti senzoru SES a vysílací anténa SAN se může vytvořit například příslušně izolovaným a vyměřeným úsekem svodidla. Vysílací výkon výkonového výstupu HFE je stanovený tak, aby byl v úseku několika stovek metrů signál dost silný na to, aby potlačil jiné vysílače v přijímači vozidla. Na základě toho se může začínající” řidič jedoucí v protisměru varovat pomocí jeho autorádia a může se upozornit na to, že pojede v protisměru. Je pochopitelné, že se podle možnosti použije anténa pro vysílač, která má menší všesměrovou rádiovou charakteristiku, která ale co nejpřesněji a široko pokrývá vozovku, která přichází v úvahu.
Načtení možných kmitočtů do kmitočtové paměti FME kontrolním přijímačem UWE bylo popsáno již výše. Vedle příjmové intenzity pole je navíc možné přibrat k výběru jiná kritéria. Vybráním charakteristiky RDS tak lze ignorovat vysílač s lokálně silným signálem, ovšem zahraniční vysílač, protože ho s vysokou pravděpodobností řidiči na svém rozhlasovém přijímači nebudou přijímat.
Protože je kontrolní přijímač UWE neustále v provozu, může navíc centrála provádět řízení pomocí RDS. aby se umožnilo vysílání jiných informací, jako např. hlášení o dopravní zácpě. K tomu se kontrolní přijímač USW naprogramuje tak, aby v klidové fázi přijímal vždy pouze jeden rozhlasový program.
RDS lze používat a také se používá i ke stránkování, mohou se stahovat, popř. zobrazovat také jiná předem uložená hlášení nebo indikace, jako např. řízené dopravní tabule.
Vedle výstražných hlášení se může vyzařovat také již zmíněný Traffic Announcement-Bit TA, aby se např. provedlo přepnutí z CD na rádio, a dále poplašný bit AB. který lze přibrat ke spuštění dalších funkcí, např. k vydávání hlasitého zvuku.
Nakonec je třeba upozornit na to, že vynález sice přednostně předpokládá stacionární výstražné zařízení např. na místech ohrožených řidiči jedoucími v protisměru, že by se ale výstražné zařízení se spoustou předností mohlo používat také v pohotovostních vozidlech policie atd., jakož i v dopravních vrtulnících, aby se v nouzových situacích mohli oslovit řidiči.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Výstražné zařízení pro řidiče s vysílacím zařízením (TRX). které je zařízené k tomu, aby vysílalo na několika různých kmitočtech uložených v kmitočtové paměti (FME) minimálně jednoho rozhlasového kmitočtového rozsahu, vyznačující se tím, že výstražné zařízení je vytvořené k vysílání výstražných hlášení současně na několika rozdílných kmitočtech pomocí minimálně jedné antény (SAN).
  2. 2. Výstražné zařízení podle nároku 1, vyznačující se minimálně jednou pamětí (SSP) pro akustická výstražná hlášení,
  3. 3. Výstražné zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se minimálně jedním senzorem (SES) k vytvoření spouštěcího signálu (sa).
  4. 4. Výstražné zařízení podle nároku 2 a 3, vyznačující se tím, že při výskytu spouštěcího signálu (sa) vede výstražná hlášení paměti (SSP) jako hlášení, která je třeba vyslat, do vysílacího zařízení (TRX) a aktivuje je.
  5. 5. Výstražné zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vysílací zařízení (TRX) vykazuje několik generátorů nosných kmitočtů (P01 ... P20) s modulátory (M01 ... M20), které jsou jim přiřazené, a modulované nosné kmitočty jsou přivedeny do společného vysokofrekvenčního výkonového výstupu (HFE).
  6. 6. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že vysílací výkon společného výkonového výstupu (HFE) je stanovený tak velký, aby se mohly vytlačit rozhlasové vysílače v přijímači motorového vozidla uvnitř předpokládaného výstražného rozsahu.
  7. 7. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že se předpokládá stacionární, scannující kontrolní přijímač (ETWE) minimálně s jednou anténou (EAN), který proscannuje minimálně jeden rozhlasový kmitočtový rozsah ve stanovitelných časových intervalech a evidované a stanovitelným kritériím odpovídající kmitočty přivede z rozhlasových vysílačů k uložení do kmitočtové paměti (FME) vysílacího zařízení.
  8. 8. Výstražné zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že stanovitelná kritéria obsahují minimální intenzitu pole na minimálně jedné anténě (EAN).
  9. 9. Výstražné zařízení podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že kmitočtům jsou přiřazené určité charakteristiky RDS.
  10. 10. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že kontrolní přijímač (UWE) kontroluje v nescannujícím stavu hlášení ve stanovitelném kmitočtu vysílače s funkcí RDS a předává přijatá hlášení vysílacímu zařízení (TRX) a/nebo řízeným indikačním zařízením.
  11. 11. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že vysílací zařízení za podpory systému RDS vyzařuje traffic announcement bit (TA).
  12. 12. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že vysílací zařízení za podpory systému RDS vyzařuje poplašný bit (AB).
  13. 13. Výstražné zařízení podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, zeje alespoň jedna anténa (SAN, EAN) je realizovaná úsekem svodidel.
CZ20024246A 2000-07-07 2001-07-09 Výstražné zařízení pro řidiče CZ20024246A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0117000A AT411634B (de) 2000-07-07 2000-07-07 Verfahren zum warnen eines kraftfahrers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20024246A3 true CZ20024246A3 (cs) 2003-06-18

Family

ID=3686524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20024246A CZ20024246A3 (cs) 2000-07-07 2001-07-09 Výstražné zařízení pro řidiče

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1330804B1 (cs)
AT (2) AT411634B (cs)
CZ (1) CZ20024246A3 (cs)
DE (1) DE50102079D1 (cs)
HU (1) HUP0301609A2 (cs)
WO (1) WO2002005243A1 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2613360A1 (de) * 1976-03-29 1977-10-13 William S Sadler Schaltungsanordnung zur erzeugung eines breitbandigen rundfunk-interferenzsignals
DE4005445A1 (de) * 1990-02-21 1991-08-22 Bayerische Motoren Werke Ag Kfz - warnsignalgenerator mit klartextdurchsage
US5303259A (en) * 1991-11-07 1994-04-12 Loveall Peter S Frequency-hopped electronic signal transmitter
US5572201A (en) * 1994-08-05 1996-11-05 Federal Signal Corporation Alerting device and system for abnormal situations
GB9722902D0 (en) * 1997-10-30 1998-01-07 Dunster Clive W Emergency warning system

Also Published As

Publication number Publication date
EP1330804B1 (de) 2004-04-21
HUP0301609A2 (en) 2003-08-28
EP1330804A1 (de) 2003-07-30
ATA11702000A (de) 2003-08-15
ATE265080T1 (de) 2004-05-15
WO2002005243A1 (de) 2002-01-17
DE50102079D1 (de) 2004-05-27
AT411634B (de) 2004-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3045776B2 (ja) 異常状態警報装置およびシステム
US6160493A (en) Radio warning system for hazard avoidance
US7167104B2 (en) System and method to wirelessly communicate information between traffic control signs and vehicles
US20030164775A1 (en) Emergency warning device
US20150116133A1 (en) Emergency vehicle alert system and method
US20020102961A1 (en) Emergency vehicle warning system
WO1997044921A2 (en) Method and apparatus for communicating information using a data tuner
MXPA97000857A (en) Alert device and system for situationsanorma
US20160253903A1 (en) Emergency vehicle alert system and method
AU715570B2 (en) Traffic alert warning system and method for alerting vehicle operators of road conditions
AU2002312647B2 (en) Apparatus for broadcasting a warning signal
US7102536B2 (en) Microwave vehicle-to-vehicle warning system
AU2002312647A1 (en) Apparatus for broadcasting a warning signal
US7236101B2 (en) Multiple emergency vehicle alert system
GB2330989A (en) Emergency vehicle having RDS transmitter for transmitting a warning signal to vehicles in the vicinity
CZ20024246A3 (cs) Výstražné zařízení pro řidiče
WO2014008899A1 (en) A warning system for alerting drivers of vehicles
NL2004016C2 (en) Radio wave transmitter.
AU2005204320A1 (en) Hazard Alerting System
ITTO930373A1 (it) Dispositivo di intercomunicazione veicolare per la gestione di informazioni relative a situazioni di emergenza circa la viabilita'
JPH10107662A (ja) 情報伝達システム
KR19990049006A (ko) 차량용 도난 경보시스템
JP2013134638A (ja) 走行車両への情報通知システム
JPH10336048A (ja) 緊急時報知装置
Harris Driver Information Systems