CZ2001971A3 - Zdvihák - Google Patents

Zdvihák Download PDF

Info

Publication number
CZ2001971A3
CZ2001971A3 CZ2001971A CZ2001971A CZ2001971A3 CZ 2001971 A3 CZ2001971 A3 CZ 2001971A3 CZ 2001971 A CZ2001971 A CZ 2001971A CZ 2001971 A CZ2001971 A CZ 2001971A CZ 2001971 A3 CZ2001971 A3 CZ 2001971A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
support
control slide
support column
toothing
arm
Prior art date
Application number
CZ2001971A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291200B6 (cs
Inventor
Ferdinand Alten
Original Assignee
Krupp Bilstein Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krupp Bilstein Gmbh filed Critical Krupp Bilstein Gmbh
Publication of CZ2001971A3 publication Critical patent/CZ2001971A3/cs
Publication of CZ291200B6 publication Critical patent/CZ291200B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66FHOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
    • B66F3/00Devices, e.g. jacks, adapted for uninterrupted lifting of loads
    • B66F3/08Devices, e.g. jacks, adapted for uninterrupted lifting of loads screw operated
    • B66F3/12Devices, e.g. jacks, adapted for uninterrupted lifting of loads screw operated comprising toggle levers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)
  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)

Description

Vynález se týká zdviháku vozu s nosným tělesem stojícím na podloží, sestávajícím z nosného sloupku a z patky a z nosného ramene, které je pohyblivě upevněno na nosném sloupku kolem pevně uložené vodorovné osy otáčení, které je přímo nebo nepřímo nadzdvihováno nebo spouštěno prostřednictvím pohybového vřetene proti podloží, na svém volném konci unáší pevnou nebo výkyvné pohyblivou nosnou část a na konci zabírajícím do nosného sloupku má ozubení, které zabírá do protilehlého ozubení ovládacího šoupátka a posouvá ovládací šoupátko rovnoběžně s podélným směrem nosného sloupku.
Dosavadní_stav_technik£
U zdviháků vozů, které mají nosný sloupek uložitelný prostřednictvím dosedací patky na podlahu a nosné rameno, které je svým jedním koncem přikloubeno na nosném sloupku a které je vzhůru výkyvné pro proces nadzdvihování proti nosnému sloupku, je třeba především dbát na tu skutečnost, že nosný sloupek zdviháku musí být nasazen vzhledem k podlaze, případně k nadzdvihovanému vozidlu, pod určitým úhlem, to znamená usazen na podlahu. Jen tak lze zabránit tomu, aby při nadzdvihování vozidla nebylo břemeno nesprávně zachycováno a aby zdvihák vozu, případně ale také vozidlo nesklouzly, protože účinná čára břemene neprochází vždy skrz nkládací patku. Aby se uložení zdviháku vozidla na podlahu se správným sklonem jeho nosného sloupku usnadnilo při používání nadzdvihování vozidla také nevycvičeným osobám, ♦
• · ·· ·· 4 · · « ·
• « · * ···· · • · ·· tak je z EP O 688 736 AI známé použít ovládací šoupátko, které je pohybem nosného ramene podélně posuvné na nosném sloupku, k tomu, aby stanovilo úhel dosednutí zdviháku vozidla tím, že bu<5 ovládá v jeho pohybu na nosném sloupku pohyblivě připojenou patku nebo je na pevné patce upraven druhý bod dosednutí pro zdvihák vozu.
Pohyb nosného ramene se známým způsobem přenáší prostřednictvím ozubeného segmentu, uspořádaného na protilehlém konci vzhledem k volnému konci nosného ramene, který spolupůsobí s podélným ozubením ovládacího šoupátka. Nevýhoda tohoto známého stavu techniky spočívá v tom, že podélné ozubení ovládacího šoupátka vytváří přenášení zvlnění do ovládacího šoupátka. Ozubený segment nosného ramene potom zasahuje do vln ovládacího šoupátka. Toto vytvoření má také tu nevýhodu, že ozubené síly vedou k přitlačení ovládacího šoupátka proti stěně nosného sloupku. Tím dochází k velkému opotřebení jak na ozubení, tak také na ovládacím šoupátku a na nosném sloupku.
Podstata_vynálezu
Vynález si klade za úkol snížit opotřebení ozubení na nosném ramenu a na ovládacím šoupátku.
Vytčený úkol se řeší zdvihákem vozu podle vynálezu, u kterého je protilehlé ozubení ovládacího šoupátka vytvořeno jako děrování v ovládacím šoupátku.
Další výhodné vytvoření spočívá v tom, že nosný sloupek má průřez ve tvaru písmene U a ovládací šoupátko dosedá na centrální rameno nosného sloupku. Centrální rameno nosného sloupku přitom může být v záběrové oblasti ozubení • · • · · · · · · • · · · · · * • · · · · · ··· • · · · · · • · · · · · · · * nosného ramene vytvořeno vypoukle navenek vyboulené.
Podle dalšího výhodného vytvoření má nosné rameno průřez ve tvaru písmene U a vždy na každém konci obou bočních ramen je uspořádáno jedno ozubení. Ovládací šoupátko přitom může mít průřez ve tvaru písmene W se dvěma podélnými drážkami a ozubení nosného ramene přitom mohou být vedena bočními plochami těchto podélných drážek.
Ovládací šoupátko přitom může být vytvarováno z plechu.
S výhodou je ovládací šoupátko vytvořeno nejméně dvoudílné tak, že je vytvořeno jen v oblasti protilehlého ozubení s průřezem ve tvaru písmene W nebo jinak vytvořeným, na centrální rameno nosného sloupku dosedajícím hřbetem. S výhodou je další část ovládacího šoupátka s první částí spojená tyč.
Výhody dosahované podle vynálezu spočívají zejména v tom, že prostřednictvím vytvoření protilehlého ozubení na posuvném šoupátku ve tvaru děrování působí ozubené síly podstatně silněji ve směru posuvu na ovládací šoupátko. Dále je výhodná ta skutečnost, že posuvné síly ovládacího šoupátka v nosném sloupku jsou podstatně redukovány, což vede k lepší snadnosti pohybu celého zdviháku vozu. Uvedené výhody vedou zejména k tomu, že je možné pro nasazení u zdviháků vozu použít materiál s menší tvrdostí, zejména lehké kovy.
Přehled_obrázkú_na_yÝkresech
Vynález je v dalším blíže popsán na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
• ·
Na obr. 1 je schematicky znázorněn příčný řez zdvihákem vozu podle vynálezu.
Na obr. 2 je znázorněn bokorys ovládacího šoupátka.
Na obr. 3 je znázorněn pohled na ovládací šoupátko.
Na obr. 4 je znázorněn řez té části ovládacího šoupátka, která je vytvořena s protilehlým ozubením.
Př íklady_grovedení_vynálezu
U ovládacího šoupátka 10 podle příkladu provedení se jedná o zdvihák vozu s kloubem jednoho ramene a s výkyvné přikloubenou nohou. Takové zdviháky vozu mají, jak je to znázorněno na obr. 1, nosné těleso, které sestává z nosného sloupku X, na jehož úložném konci je výkyvné pohyblivě přikloubena noha 2. Tato noha £ stojí svou dotykovou plochou 2 na podloží 4. V horní oblasti je také výkyvné pohyblivě přikloubeno na nosném sloupku χ nosné rameno 5. Na volném konci 6. nosného ramene 5 je upraven neznázorněný nosný element pro uložení nadzdvihovaného vozidla. Tento nosný element může být také vytvořen sklopně pohyblivě nebo v jiné podobě a obklopuje například pražcový šev nadzdvihovaného vozidla. Nosný sloupek j. a nosné rameno 5 jsou navzájem spojeny prostřednictvím pohybového vřetene 7. Neznázorněná pohybová matice na horním konci 8 nosného sloupku X způsobí, že při otáčení pohybového vřetene 7, což se obvykle uskutečňuje prostřednictvím ruční kliky 9, je nosné rameno 5 vykyvováno proti nosnému sloupku χ, čímž se uskuteční nadzdvižení nebo spouštění volného konce Ji nosného ramene 5 a tím také vozidla proti podloží 4.
ϋ zdviháku vozu, který je popsán v příkladu provedení, je výkyvná poloha nohy 2, která je přikloubena výkyvné pohyblivě na nosném sloupku χ, ovládána prostřednictvím ovládacího šoupátka 10. Toto ovládací šoupátko 10 je podrobně znázorněno na obr. 2 až obr. 4.
Jak noha 2, tak také nosný sloupek 1, a nosné rameno 5 jsou vyrobeny z plechu a mají průřez ve tvaru písmene ϋ. Tak mají vždy jedno centrální rameno 12, 14 a dvě boční ramena 11. Na konci, který je protilehlý vzhledem k volnému konci 6 a je vytvořen na nosném ramenu 5, jsou boční ramena 11 nosného ramene $ vytvořena přes zhruba 180° s ozubením, v daném případě s kruhovým ozubením. Centrální rameno 12 nosného ramene 5 nedosahuje až k tomuto ozubení. Odtud vznikají dva ozubené segmenty JL_3. V záběrové oblasti ozubení nosného ramene J5 je centrální rameno 14 nosného sloupku 1, vytvořeno vypoukle navenek vyboulené. Prostřednictvím tohoto vyboulení 15 se dosáhne volného průchodu ozubených segmentů 13 proti centrálnímu ramenu 14 nosného sloupku _1.
Ovládací šoupátko 10 je vytvořeno dvoudílné a sestává z vodicí části 16 a z posuvné části 17. U příkladu provedení je vodicí část 16 vyrobena z plechu a má průřez ve tvaru písmene W. Jako protilehlé ozubení jsou ve vodicí části 16 upraveny otvory děrování 18, do kterých zabírají zuby ozubených segmentů 13. Posuvná část 17 je u příkladu provedení vytvořena tyčí, která má na svém spodním konci 19 zalomení 20. Ovládací šoupátko 10 tlačí svým spodním koncem 19 na centrální rameno nohy 2, které zde tvoří dotykovou plochu 3. Vždy podle toho, pod jakým úhlem a s jakou délkou je zalomení 20 ohnuto, dosedá konec 19 ovládacího šoupátka 10 na jiném bodě na dotykové ploše 3 nohy 2. Tak je možné přizpůsobit ovládací chování nohy 2 na vlastnosti zdvihá-
něho vozidla.
Dvoudílné vytvoření ovládacího šoupátka 10 nepřináší jen snížení hmotnosti. Má totiž ještě dále výhodu jednoduché výroby a přizpůsobení zdviháku vozidla na nadzdvihované vozidlo při zachování mnoha shodných konstrukčních součástí. Dále je možné navzájem kombinovat různé materiály vodicí části 16 a posuvné části 17· Pro vodicí část 16 může být použita například místo kovového plechu část z plastické hmoty, která může být odstříknuta nebo odlita. Je však možné použít také například tlakový odlitek z kovu. Dále je s výhodou možné při různě dlouhém nosném sloupku X pro různé typy vozidla použít shodná nosná ramena J5 se stejnými ozubeními a shodné vodicí části 16. Je totiž jen nutné upravit různě dlouhé posuvné části 17 na vodicí část 16. Spojení mezi vodicí částí 16 a mezi posuvnou částí 17 lze uskutečnit prostřednictvím svařování, spony nebo zatemování.
Jak je to patrno zejména z obr. 4, je vodicí část _1β vytvořena s průřezem ve tvaru písmene W. Toto vytvoření, při kterém vznikají dvě podélné drážky 21. má tu výhodu, že na nosném ramenu £5 uspořádané ozubené segmenty 13 jsou bočně vedeny bočními plochami podélných drážek 21 ♦ Tím se zabrání vybočení ozubených segmentů 13.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zdvihák vozu s nosným tělesem stojícím na podloží (4), sestávajícím z nosného slpupku (1) a z nohy (2) a z nosného ramene (5), které je pohyblivě upevněno na nosném sloupku (1) kolem pevně uložené vodorovné osy otáčení, které je přímo nebo nepřímo nadzdvihováno nebo spouštěno prostřednictvím pohybového vřetene (7) proti podloží (4), na svém volném konci (6) unáší pevnou nebo výkyvné pohyblivou nosnou část a na konci zabírajícím do nosného sloupku (1) má ozubení, které zabírá do protilehlého ozubení ovládacího šoupátka (10) a posouvá ovládací šoupátko (10) rovnoběžně s podélným směrem nosného sloupku (1), vyznačující se tím, že protilehlé ozubení je vytvořeno jako děrování (18) v ovládacím šoupátku (10).
  2. 2. Zdvihák vozu podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosný sloupek (1) má průřez ve tvaru písmene U a ovládací šoupátko (10) dosedá na centrální rameno (14) nosného sloupku (1).
  3. 3. Zdvihák vozu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že centrální rameno (14) nosného sloupku (1) je v záběrové oblasti ozubení nosného ramene (5) vytvořeno vypoukle navenek vyboulené.
  4. 4. Zdvihák vozu podle jednoho nebo více z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nosné rameno (5) má průřez ve tvaru písmene U a vždy na každém konci obou bočních ramen (11) je uspořádáno jedno ozubení.
  5. 5. Zdvihák vozu podle nároku 4, vyznačující se tím, že ovládací šoupátko (10) má průřez ve tva ru písmene W se dvěma podélnými drážkami (21) a ozubení nosného ramene (5) jsou bočně vedena bočními plochami těchto podélných drážek (21).
  6. 6. Zdvihák vozu podle jednoho nebo více z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že ovládací šoupátko (10) je vytvarováno z plechu.
  7. 7. Zdvihák vozu podle jednoho nebo více z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že ovládací šoupátko (10) je vytvořeno nejméně dvoudílné tak, že je vytvořeno jen v oblasti protilehlého ozubení s průřezem ve tvaru písmene W nebo jinak vytvořeným, na centrální rameno (14) nosného sloupku (1) dosedajícím hřbetem.
  8. 8. Zdvihák vozu podle nároku 7, vyznačující se tím, že další část ovládacího šoupátka (10) je s první částí spojená tyč.
CZ2001971A 2000-03-18 2001-03-16 Zdvihák vozu CZ291200B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10013486A DE10013486C2 (de) 2000-03-18 2000-03-18 Wagenheber

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001971A3 true CZ2001971A3 (cs) 2001-11-14
CZ291200B6 CZ291200B6 (cs) 2003-01-15

Family

ID=7635430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001971A CZ291200B6 (cs) 2000-03-18 2001-03-16 Zdvihák vozu

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1136424B1 (cs)
CN (1) CN1138696C (cs)
BR (1) BR0100996A (cs)
CZ (1) CZ291200B6 (cs)
DE (2) DE10013486C2 (cs)
ES (1) ES2203557T3 (cs)
MX (1) MXPA01002405A (cs)
PT (1) PT1136424E (cs)
ZA (1) ZA200101872B (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2625085A1 (de) * 1976-06-04 1977-12-08 Bilstein August Fa Wagenheber
DE4421464A1 (de) * 1994-06-20 1996-01-11 Storz E A Kg Wagenheber

Also Published As

Publication number Publication date
DE50100734D1 (de) 2003-11-13
EP1136424B1 (de) 2003-10-08
DE10013486A1 (de) 2001-09-27
ZA200101872B (en) 2001-09-11
BR0100996A (pt) 2001-10-30
CN1138696C (zh) 2004-02-18
CZ291200B6 (cs) 2003-01-15
DE10013486C2 (de) 2002-03-21
EP1136424A1 (de) 2001-09-26
ES2203557T3 (es) 2004-04-16
PT1136424E (pt) 2003-12-31
MXPA01002405A (es) 2003-08-20
CN1314303A (zh) 2001-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6981572B2 (en) Foldable access device
US3989225A (en) Vehicle lifting jack
US4113235A (en) Lever-action lift jack
ITMI20072196A1 (it) Mobile a sedile, con schienale e sedile mobili in piu&#39; posizioni di utilizzo.
US4671387A (en) Device for automatically closing the elevator deck of lift gate
CS348491A3 (en) Car jack
EP0936176A1 (de) Wagenheber
US7131502B1 (en) Implement mounting system
CZ2001971A3 (cs) Zdvihák
CZ20023142A3 (en) Jack
US20090159861A1 (en) Compound curved contact pad for fork lift jack
US6293579B1 (en) Mobile rig on wheels with transverse motion
JPH023951Y2 (cs)
US20200093660A1 (en) Wheelchair lift with high stability
CZ2002222A3 (cs) Zdvihák vozu
CZ161496A3 (en) Vehicle jack
AU2003200356B2 (en) Foldable access device
EP1145931A1 (en) A carriage
AU738307B2 (en) Access device
JPH0665396U (ja) フォーク伸縮装置
US6464206B1 (en) Jack with an insertion trunnion
JP2742305B2 (ja) フオークリフトのマスト装置
CZ104694A3 (en) Car-lifting jack
JPH0420272Y2 (cs)
EP0460875A1 (en) Skip assembly

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150316