CZ2001373A3 - Zařízení na připojování obuvi ke sportovní výstroji - Google Patents

Zařízení na připojování obuvi ke sportovní výstroji Download PDF

Info

Publication number
CZ2001373A3
CZ2001373A3 CZ2001373A CZ2001373A CZ2001373A3 CZ 2001373 A3 CZ2001373 A3 CZ 2001373A3 CZ 2001373 A CZ2001373 A CZ 2001373A CZ 2001373 A CZ2001373 A CZ 2001373A CZ 2001373 A3 CZ2001373 A3 CZ 2001373A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
protrusions
coupling device
apertures
attached
shoe
Prior art date
Application number
CZ2001373A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291949B6 (cs
Inventor
Luca Zanatta
Marco Zanatta
Original Assignee
Marco Zanatta
Luca Zanatta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marco Zanatta, Luca Zanatta filed Critical Marco Zanatta
Publication of CZ2001373A3 publication Critical patent/CZ2001373A3/cs
Publication of CZ291949B6 publication Critical patent/CZ291949B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B5/00Footwear for sporting purposes
    • A43B5/04Ski or like boots
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C10/00Snowboard bindings
    • A63C10/02Snowboard bindings characterised by details of the shoe holders
    • A63C10/10Snowboard bindings characterised by details of the shoe holders using parts which are fixed on the shoe, e.g. means to facilitate step-in
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B5/00Footwear for sporting purposes
    • A43B5/04Ski or like boots
    • A43B5/0401Snowboard boots
    • A43B5/0403Adaptations for soles or accessories with soles for snowboard bindings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B5/00Footwear for sporting purposes
    • A43B5/04Ski or like boots
    • A43B5/0415Accessories
    • A43B5/0417Accessories for soles or associated with soles of ski boots; for ski bindings
    • A43B5/0421Accessories for soles or associated with soles of ski boots; for ski bindings located underneath the sole

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na připojování obuvi ke sportovní výstroji pro účely používání této sportovní výstroje. Toto zařízení je zkonstruováno tak, že umožňuje snadné oddělení obuvi od sportovní výstroje po použití.
Vynález se týká zejména, avšak nikoliv výlučně, zařízení shora uvedeného typu, které je určeno s výhodou pro připojování obuvi ke snowboardu.
Přestože je v dalším popisu uváděno právě toto příkladné využití předmětu tohoto vynálezu, může být předmětné zařízení využíváno rovněž pro připojování obuvi k jiné sportovní výstroji, jako jsou například lyže, kolečkové brusle, zejména kolečkové brusle s přímočarým uspořádáním koleček in-line, nebo cyklistické pedály.
Dosavadní stav techniky
Známá konstrukce spojovacího zařízení je popsána v patentovém spise US-A-5 474 322. Toto spojovací zařízení obsahuje první těleso, připevněné k podešvi obuvi a opatřené soustavou tvarovaných výčnělků na své viditelné straně, a druhé těleso, připevněné ke sportovní výstroji, zejména ke snowboardu, a opatřené soustavou otvorů, jejichž uspořádání a
počet jé’ stejný, jako u výčnělků, a do kterých mohou být výčnělky vloženy. Za účelem zajištění zablokováni výčnělků při jejich vložení do otvorů je zde uspořádán mechanizmus, který má příliš složitou konstrukci, který může uživatel jenom nesnadno ovládat, a který je z výrobního hlediska příliš nákladný.
Podstata vynálezu
Hlavním úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout spojovací zařízení, jehož konstrukce by byla taková, aby umožňovala snadné a bezpečné připojení boty ke snowboardu, a to i tehdy, pokud je snowboard vystaven mimořádnému zatížení a silám, vyplývajícím z příslušné sportovní aktivity, přičemž by bylo možno předmětné spojovací zařízení používat pro obuv různých typů konstrukce.
Dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout spojovací zařízení velice jednoduché konstrukce, které bude moci být velmi snadno používáno.
Neposledním úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout spojovací zařízení, které bude možno být vyráběno s nízkými náklady a s využitím známých strojů, nástrojů a způsobů, což bude umožňovat provádění průmyslové výroby různých prvků.
Shora uvedených úkolů bylo v souladu s předmětem tohoto vynálezu dosaženo vyvinutím spojovacího zařízení na připojování obuvi ke sportovní výstroji a na umožnění uvolnění sportovní výstroje, pokud není využívána, obsahující první těleso, připevněné k podešvi obuvi a opatřené soustavou tvarovaných výčnělků na viditelné straně, a druhé těleso, «· 3 ·* připevněné ke sportovní výstroji a opatřené soustavou otvorů, jejichž uspořádání a počet jsou stejné, jako u výčnělků, a do nichž mohou být výčnělky uloženy.
Spojovací zařízení podle tohoto vynálezu je opatřeno mezilehlým prvkem, který je otočný vzhledem ke druhému tělesu a je opatřen soustavou otvorů, jejichž uspořádání a počet jsou stejné, jako u výčnělků prvního tělesa, a pohyblivý mezi první polohou, ve které nejsou otvory vzájemně vůči sobě osově vyrovnány a jsou zadržovány pružnými prostředky, a druhou polohou, které může být dosaženo proti působení pružných prostředků a ve které jsou otvory vzájemně vůči sobě souosé.
Polohou, ve které nejsou otvory vzájemně osově vyrovnány, je s výhodou poloha, ve které je obuv připojena k výstroji.
Druhou polohou, ve které jsou otvory vzájemně vůči sobě souosé, je s výhodou poloha, ve které může být obuv uvolněna od výstroje prostřednictvím vytažení výčnělků z otvorů.
Počínaje od viditelné strany prvního tělesa má každý výčnělek s výhodou v podstatě válcovou část, stejně jako v podstatě konvexní a zaoblenou koncovou část, přičemž jsou části vzájemně k sobě spojeny prostřednictvím obvodové drážky.
Každý otvor v mezilehlém prvku má na straně, ze které je vkládán výčnělek, s výhodou nálevkovitě rozšířený okraj, představující navádění pro vkládání výčnělku.
W ···
První těleso je na straně, opatřené výčnělky, s výhodou opatřeno soustavou vyčnívajících částí, představujících prostředky pro ustavení prvního tělesa vzhledem ke druhému tělesu.
Vyčnívající části prvního tělesa jsou s výhodou umístěny v podstatě na jeho obvodu.
Pružné prostředky jsou s výhodou představovány v podstatě pružinou, jejíž středová část je navinuta na čepu druhého tělesa, přičemž jsou konce pružiny ve spojení s mezilehlým tělesem.
Mezilehlé těleso je s výhodou opatřeno vyčnívající částí pro umožnění jeho otáčení, prováděného zvnějšku zařízení.
Konce pružiny jsou s výhodou uloženy v příslušných lůžkách v mezilehlém prvku.
První těleso je připevněno k podešvi obuvi a může být vyrobeno z kovového materiálu, jako je ocel nebo její slitiny, nebo z plastikového materiálu, jako je například nylon, pebax, polyuretan a podobně. První těleso je opatřeno základnou pro připevnění k podešvi. Tato základna může mít jakýkoliv tvar, například kruhový, přičemž může být opatřena jedním nebo více výčnělky, vytvořenými ve vlastním tělese, a to na opačné straně, než je strana přiléhající k podešvi. První těleso je připevněno k podešvi prostřednictvím známých prostředků jakéhokoliv typu, jako je například soustava jednoho nebo více šroubů nebo nýtů, nebo může být přímo zabudováno do vlastní podešve.
• · ·· ···· ·· · « · · ♦ · ···· • · «···· 9 9 0 ·*·«· · e « e · ·· ·· · · · · ··· ·· ·· ··· ·· e»·
Výčnělky mohou mít jakýkoliv tvar, přičemž však z důvodů jednoduchosti vysvětlení bude v dalším popisován jejich polokulový tvar. Kromě toho je každý výčnělek opatřen zaoblenou koncovou částí a drážkou o určité hloubce, která je provedena po celém jeho obvodu nebo pouze pro jeho části.
Druhé těleso má stejný tvar jako první těleso, přičemž je u daného příkladného provedení kruhové, je vytvořeno ze stejného materiálu jako první těleso, a je zcela uzavřeno, aby do něj nemohl pronikat sníh nebo podobný materiál, a to pro účely zabránění jeho poškození nebo jeho chybné funkce. Jedna strana druhého tělesa je připevněna ke snowboardu stejným způsobem, jako je tomu u prvního tělesa, to znamená například prostřednictvím šroubů nebo nýtů. Druhá strana je opatřena jedním nebo více otvory nebo štěrbinami pro uložení odpovídajících výčnělků, uspořádaných na prvním tělese.
Vynálezecká myšlenka, na které je předmět tohoto vynálezu založen, a která bude podrobněji rozebrána v dalším, spočívá ve skutečnosti, že připojení je dosaženo jednoduše působením tlaku, vyvozovaného uživatelem tehdy, když si přeje vložit výčnělky na prvním tělese do otvorů ve druhém tělese a v mezilehlém tělese.
Ve stavu před tímto vložením nejsou otvory ve druhém tělese a rovněž v mezilehlém tělese vzájemně vůči sobě osově vyrovnány, přičemž v důsledku nálevkovitě rozšířeného tvaru otvorů v mezilehlém prvku pak přítlačné působení, prováděné uživatelem, vede k pootočení mezilehlého prvku a ke vzájemnému osovému vyrovnání otvorů, což umožňuje plné vložení výčnělků.
·· ·· ···· ·· • · · · · · · · * · · · · · · · 9 · · · · · ·«·· • · · · · ·· ·♦« ·· 99 9
V .,
Po dokončeni této operace dojde v důsledku působeni pružných prostředků, uložených mezi druhým tělesem a mezilehlým tělesem, k opětovnému ustaveni původní vzájemné polohy dvou soustav otvorů, které tak opět nejsou vzájemně souose vyrovnány.
Opačná posloupnost kroků je prováděna tehdy, má-li být spojovací zařízení uvolněno, čehož je velmi snadno dosaženo prostřednictvím dočasného osového vyrovnání příslušných otvorů pro účely uvolnění výstupků.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje celkový schematický boční nárysný pohled na spojovací zařízení podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje půdorysný pohled na první těleso spojovacího zařízení ze strany, kterou spočívá a je připevněno k podešvi obuvi;
obr. 3 znázorňuje půdorysný pohled na shora uvedené první těleso ze strany, kterou má být připojeno a připevněno ke druhému tělesu;
obr. 4 znázorňuje boční pohled v řezu na první těleso, přičemž řez je veden podél čáry IV-IV z obr. 3;
obr. 5 znázorňuje půdorysný pohled na druhé těleso spojovacího zařízeni ze strany, kterou má být připojeno k prvnímu tělesu podle předcházejících obrázků;
obr. 6 znázorňuje půdorysný pohled na shora uvedené druhé těleso z opačné strany, než podle obr. 5;
obr. 7 znázorňuje půdorysný pohled na mezilehlý prvek nebo protilehlý kotouč spojovacího zařízení ze strany, ke které je připojeno první těleso podle obr. 1 až obr. 4;
obr. 8 znázorňuje půdorysný pohled na shora uvedený mezilehlý prvek nebo protilehlý kotouč z opačné strany, než podle předcházejícího obrázku;
obr. 9 znázorňuje schematický boční pohled, zobrazující první těleso spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu v řezu; a obr. 10 znázorňuje schematický pohled v řezu na mezilehlý prvek nebo protilehlý kotouč spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu, přičemž řez je veden podél čáry X-X z obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
S odkazem na shora uvedené obrázky výkresů, a zejména na vyobrazení podle obr. 1, spojovací zařízení podle tohoto vynálezu obsahuje první těleso, které je obecně označeno vztahovou značkou jL, a které je určeno k připevnění k podešvi obuvi, zejména sportovní boty, znázorněné schematicky • *· ······ ·· ·
4 4 4 · · · 4 4 4 4 • · · f · ··· ί 44 • · 4 4 · 4 *44 ·*
44· ·· «· ····· částečným obrysem na obr. 1, a označené obecně vztahovou značkou la.
Předmětné zařízeni rovněž obsahuje druhé spojovací těleso, které je obecně označeno vztahovou značkou 2:, a které je určeno k připevnění ke sportovní výstroji, jako je například snowboard, který je znázorněn schematicky částečným obrysem na obr. 1, a který je označen vztahovou značkou 2a.
A konečně spojovací zařízení obsahuje mezilehlý prvek, označený obecně vztahovou značkou 3, a nazývaný v dalším z důvodu stručnosti jako protilehlý kotouč, neboť spolupracuje s prvním v podstatě kotoučovitým tělesem _1.
První těleso _1 a druhé těleso 2, která jsou představována kotoučovitými tělesy, jsou příslušně připevněna k podešvi la obuvi a ke snowboardu 2a, a to jakýmkoliv běžně známým způsobem, jako například prostřednictvím připevňovacích nýtů 4_.
První těleso 1 spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu bude nyní popsáno podrobněji, a to rovněž s odkazy na vyobrazení podle obr. 2 až obr. 4.
První těleso _1 je tvořeno v podstatě zploštělým kotoučovitým tělesem _5, které u provedení, uváděného jako příkladné provedení, má v podstatě kruhový tvar, což však není nikterak omezující, a je určeno k připevnění k podešvi la obuvi.
Kotoučoví té těleso 5. je na svém obvodu opatřeno soustavou radiálně vyčnívajících výstupků 6, opatřených
9 · · ·· ·♦ · ·
9 9 9 9 9 9 99 vhodnými otvory pro upevněni nýtů 2 Pro účely připevněni prvního tělesa k podešvi la obuvi.
Kromě toho je první těleso 1 na opačné straně, než která má být připevněna k podešvi la obuvi, opatřeno soustavou výčnělků nebo vyvýšenin, z nichž každý je označen vztahovou značkou j_, které je možno nejlépe vidět na vyobrazeních podle obr. 3 a podle obr. 4. U předmětného příkladného provedení je první těleso 2 opatřeno třemi výčnělky přičemž však pochopitelně může být počet výčnělků 7 vhodně modifikován, aniž by došlo k úniku z rozsahu předmětu tohoto vynálezu, přičemž z tohoto hlediska je důležitý jejich tvar a jejich uspořádání, což bude podrobněji vysvětleno v dalším s odkazem na vyobrazení podle obr. 1 a obr. 4.
Z těchto obrázků výkresů je možno vidět, že každý z výčnělků Ί_ má svou podélnou osu v podstatě kolmou na kotoučovité těleso 5.
Počínaje od tohoto kotoučovitého tělesa 5 mají výčnělky Ί_ první v podstatě válcovou část 7a, obvodovou drážku 7b a koncovou část 7c, která je připojena k první části 7a prostřednictvím obvodové drážky 7b.
Kromě toho je koncová část 7c každého výčnělku 2 v podstatě polokulová, přičemž tento neomezující tvar je určen společně s obvodovou drážkou 7b k tomu, aby bylo umožněno provést spojení výčnělků Ί_ zaklapnutím s druhým tělesem 2 spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu. Tato operace se provádí během připojování prvního tělesa 2 ke druhému tělesu 2.
S odkazem na vyobrazeni podle obr. 5 a podle obr. 6 je nutno zdůraznit, že druhé těleso 2 je rovněž představováno v podstatě zploštělým kotoučovitým tělesem které má rovněž v podstatě kruhový tvar. Tento tvar však nemá nikterak omezující charakter, jelikož druhé těleso 2 je určeno k tomu, aby bylo připevněno ke sportovní výstroji, to znamená ke snowboardu 2a.
Připevnění je v tomto případě rovněž provedeno použitím známých nýtů 4, jak je vidět na obr. 1, uchycených ve výstupcích 9, které vyčnívají radiálně z druhého tělesa 2^, a které jsou opatřeny vhodnými otvory.
V souladu s jedním z charakteristických znaků předmětu tohoto vynálezu je těleso 2_ opatřeno soustavou otvorů 10, jejichž počet je stejný, jako počet výčnělků j_ na prvním tělese A' neboť jsou určeny právě pro uložení těchto výčnělků 2·
V souladu s dalším charakteristickým znakem předmětu tohoto vynálezu je průměr otvorů 10 v podstatě stejný nebo mírně větší, než průměr průřezu výčnělků T_, a to zejména v jejich válcových částech 7a a v jejich tvarovaných koncových částech 7c.
Co se týče otvorů 10, mohou být výčnělky Ί_ vkládány do těchto otvorů 10 a vyjímány z těchto otvorů 10 zcela volně, přičemž je vlastního připojení spojovacího zařízení dosaženo zejména v důsledku spojení prvního tělesa 1 s druhým tělesem 2 prostřednictvím mezilehlého prvku nebo protilehlého kotouče 3, který bude podrobněji popsán v dalším s odkazem na vyobrazení podle obr. 7 až obr. 10.
Mezilehlý prvek nebo protilehlý kotouč 3, který je samostatně pohyblivým, zejména otočným prvkem spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu, bude nyní popsán podrobněji, a to zejména s odkazem na shora uvedené obrázky výkresů. Jeho otáčení v prvním směru zajišťuje upevnění obuvi na snowboardu, zatímco jeho otáčení v opačném směru umožňuje uvolnění a vyjmutí obuvi ze snowboardu.
S odkazem na tyto obrázky výkresů, přičemž je však rovněž nutno mít na zřeteli vyobrazení podle obr. 1, je nutno konstatovat, že mezilehlý prvek 3 je představován zploštělým kotoučovitým tělesem 12, které je opatřeno několika otvory 14, jejichž počet je stejný, jako počet otvorů 10 ve druhém tělese 2, přičemž jsou rovněž úhlově rozmístěny stejným způsobem, a to v podstatě kolem obvodu.
Otvory 14 jsou rovněž určeny pro uložení výčnělků Ί_ prvního tělesa 1_, přičemž přesněji řečeno tyto otvory 14, které mohou být úhlově posunuty v otočném smyslu vzhledem k otvorům 10, na jedné straně umožňují vložení výčnělků 7_ do druhého tělesa 2 a jejich uchycení, zatímco na druhé straně umožňují při otáčení v opačném smyslu uvolnění a oddělení těchto výčnělků J_ od druhého tělesa 2.
Shora uvedené otáčení protilehlého kotouče _3 je koordinováno a je mu napomáháno prostřednictvím působení ovládací a provozní pružiny 16, jejíž středová část je navinuta ve šroubovici na čepu 18 druhého tělesa 2, jak lze vidět na vyobrazení podle obr. 9. Čepy 18 vyčnívají tak, že jsou kolmé na rovinu kotoučovitého tělesa .8 druhého tělesa 2 na straně, směřující ke snowboardu 2a.
• » · · · ·
Je rovněž nutno poznamenat, že mezilehlá oblast čepu 18 je opatřena obvodovou drážkou 20 pro uložení a uchycení šroubovicovitého konce ovládací a provozní pružiny 16 prostřednictvím jakýchkoliv známých prostředků.
S odkazem na vyobrazení podle obr. 1 a podle obr. 8 je možno vidět, že dvě části 16a a 16b pružiny 16, které vybíhají radiálně směrem od čepu 18, mají své konce vloženy do příslušných vhodných lůžek 18a a 18b v mezilehlém prvku 2· Tento mezilehlý prvek 3 je tak otočný vzhledem ke druhému tělesu 2 proti působení pružiny 16, která navrací druhé těleso 2 do jeho původní polohy, pokud působení, způsobující jeho otáčení, přestane.
Jak již bylo shora uvedeno, tak otáčení druhého tělesa 2^ v prvním směru umožňuje, aby byly výčnělky ]_ prvního tělesa příslušně uloženy v otvorech 10 a 14 druhého tělesa 2 a mezilehlého prvku 3, přičemž otáčením v opačném směru dochází k uvolnění výčnělků Ί_ se shora uvedených otvorů 10 a 14.
Jsou zde tedy dva pracovní úkony, přičemž během prvního jsou otvory 10 a 14 prvního tělesa 2^ a mezilehlého prvku 3. ustaveny prostřednictvím působení tlaku, vyvozovaného uživatelem, tak, aby byly v podstatě vzájemně souosé, takže je možno snadno provést otáčení prostřednictvím vložení výčnělků 7_ do shora uvedených otvorů 10 a 14.
Rozšířený a konvexní tvar koncových částí 7c výčnělků Ί_ umožňuje toto uložení, neboť otvory 10 a 14, které nejsou zpočátku vůči sobě souose vyrovnány, jsou uvedeny do souosého stavu prostřednictvím vložení koncových částí 7c výčnělků Ί_, přičemž působením pružiny 16 jsou otvory 10 a 14 navráceny do původního stavu, kdy nejsou souose vyrovnány, a kdy otvory 14 v mezilehlém prvku 3 zadržují koncové části 7c výčnělků 2 ve druhém tělese 2. Za tohoto stavu je první těleso 2 dočasně zablokováno a připojeno ke druhému tělesu 2, v důsledku čehož je podešev la obuvi připevněna ke snowboardu 2a.
První těleso 2 může být snadno uvolněno od druhého tělesa 2 prostřednictvím otáčení mezilehlého prvku nebo protilehlého kotouče 3 v opačném směru za účelem uvedení otvorů 10 a 14 zpět do v podstatě souosého stavu tak, že výčnělky Ί_ mohou být uvolněny a vyjmuty z druhého tělesa 2^ v důsledku čehož je podešev la obuvi uvolněna ze snowboardu 2a.
Shora uvedenou operaci může uživatel snadno provádět otáčením protilehlého kotouče 3. Toho může být u znázorněného provedení dosaženo prostřednictvím provozní páky 24, která vyčnívá v radiálním směru ven z mezilehlého prvku 3, a která může být ovládána uživatelem jakýmkoliv známým způsobem, takže uživatel může snadno rozpojit a uvolnit předmětné spojovací zařízení kdykoliv si to přeje. Otáčení má velmi omezený rozsah, takže uživatel nemusí vynakládat žádné nadměrné úsilí pro zajištění pohybu z upevněného stavu do uvolněného stavu.
V souladu s dalším výhodným charakteristickým znakem spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu bylo zjištěno, že pohyb spojovacího zařízení do spojeného stavu je zajišťován prostřednictvím vložení výčnělků 2 do otvorů 10 a 21' což j® prováděno uživatelem prostřednictvím vyvozování tlaku
• · · ·· podešvi la obuvi a tím prostřednictvím výčnělků 7_ na druhé těleso 2 a na mezilehlý prvek 3.
Pro usnadnění vložení výčnělků 7_ do shora uvedených otvorů 10 a 14 je horní obvodový okraj 26 každého otvoru 14 mezilehlého prvku 3 mírně nálevkovitě rozšířen, jak je možno vidět zejména na vyobrazeni podle obr. 2, takže zakřivený konvexní profil koncových částí 7c výčnělků 2 může být vložen do otvorů 14 pouze s vyvinutím mírné síly. Pokud bylo tohoto stavu dosaženo, je mezilehlý prvek 3 navrácen do svého původního stavu prostřednictvím působení pružiny 16, způsobující dočasné připojení a zablokování spojovacího zařízení.
V souladu s ještě dalším charakteristickým znakem spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu, což je možno vidět na vyobrazeních podle obr. 1, obr. 3 a obr. 4, je první těleso 2 na svém obvodu opatřeno soustavou vyčnívajících částí 28, umístěných na stejné straně, jako výčnělky 2» a představujících prostředky pro vedení a ustavení prvního tělesa 2 vzhledem ke druhému tělesu 2 za účelem velice snadného uvedení výčnělků 7_ do vzájemného osového vyrovnání s otvory 10 a 14.
Z tohoto hlediska je nutno zdůraznit, že každá z vyčnívajících částí 28 je představována v podstatě obloukovitým nebo kruhovým prstencem, uspořádaným na obvodu prvního tělesa 2' a je tak určena pro uvedení do styku s obvodem druhého tělesa 2. Za tím účelem jsou vyčnívající části 28 rozmístěny svými vnitřními stěnami kolem kružnice, která má průměr poněkud větší, než je vnější průměr druhého tělesa 2, a to za účelem umožnění shora uvedeného ustavení.
·· ···
U znázorněného provedeni jsou čtyři vyčnívající části 28 rozmístěny ve stejných úhlových vzdálenostech na obvodu prvního tělesa 1. Je však zcela zřejmé, že počet vyčnívajících částí 28 může být odlišný, neboť jejich úkolem je ustavení a přesné umístění pro účely shora uvedeného vložení výčnělků 1_.
Funkce spojovacího zařízení podle tohoto vynálezu je mimořádně jednoduchá a může být odvozena již ze shora uvedeného popisu.
Stojí však zato zmínit se podrobněji o určitých výhodných aspektech předmětného spojovacího zařízení, které zajišťují jeho velice snadné používání uživatelem. Z tohoto hlediska je postačující zaměřit pozornost na následující dva provozní stavy, odpovídající příslušnému připojení prvního tělesa ke druhému tělesu a jejich následného vzájemného rozpoj ení:
1. dočasného připevnění prvního tělesa £ ke druhému tělesu 2 je dosaženo jednoduše působením tlaku, vyvozovaného uživatelem na botu tak, že koncové části 7c výčnělků £ působí na nálevkoví tě rozšířené horní obvodové okraje 26 protilehlého kotouče 3 tak, že dojde ke vzájemnému souosému vyrovnání otvorů 10 a 14 ve druhém tělese _2 a v protilehlém kotouči _3, čímž je umožněno vložení výčnělků £. Toto otáčení protilehlého kotouče 3, které je však omezeno, je prováděno prostřednictvím působení pružiny 16;
2. uvolňovací a oddělovací operace je prováděna jednoduše prostřednictvím otáčení protilehlého kotouče 3
-16*· ·· · · · v opačném směru působením provozní páky 24; otvory 10 a 14 jsou tak uvedeny opět do souosého stavu, což umožňuje, aby mohly být výčnělky T_ vytaženy. Velikost pootočení je omezena prostřednictvím vhodných koncových omezovačích prostředků, uspořádaných například na druhém tělese 2 nebo na snowboardu 2a.
Nakonec je nutno poznamenat, že je samozřejmě možno provádět různé konstrukčně ekvivalentní varianty a/nebo modifikace v rámci rozsahu následujících patentových nároků.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spojovací zařízeni na připojování obuvi ke sportovní výstroji a na umožnění uvolnění sportovní výstroje, pokud není využívána, obsahující první těleso (1), připevněné k podešvi (la) obuvi a opatřené soustavou tvarovaných výčnělků (7) na viditelné straně, a druhé těleso (2), připevněné ke sportovní výstroji (2a) a opatřené soustavou otvorů (10), jejichž uspořádání a počet jsou stejné, jako u výčnělků (7), a do nichž mohou být výčnělky (7) uloženy, vyznačující se tím, že je opatřeno mezilehlým prvkem (3), který je:
    - otočný vzhledem ke druhému tělesu (2) a je opatřen soustavou otvorů (14), jejichž uspořádání a počet jsou stejné, jako u výčnělků (7) prvního tělesa (1), a
    - pohyblivý mezi první polohou, ve které nejsou otvory (10, 14) vzájemně vůči sobě osově vyrovnány a jsou zadržovány pružnými prostředky (16), a druhou polohou, které může být dosaženo proti působení pružných prostředků (16) a ve které jsou otvory (10, 14) vzájemně vůči sobě souosé.
  2. 2. Spojovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že polohou, ve které nejsou otvory (10, 14) vzájemně osově vyrovnány, je poloha,
    ve které je obuv (la) připojena k výstroji (2a) . 3. Spojovací zařízení podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že druhou polohou, ve
    které jsou otvory (10, 14) vzájemně vůči sobě souosé, je poloha, ve které může být obuv (la) uvolněna od výstroje (2a) prostřednictvím vytaženi výčnělků (7) z otvorů (10, 14).
  3. 4. Spojovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že počínaje od viditelné strany prvního tělesa (1) má každý výčnělek (7) v podstatě válcovou část (7a), stejně jako v podstatě konvexní a zaoblenou koncovou část (7c), přičemž jsou části (7a, 7c) vzájemně k sobě spojeny prostřednictvím obvodové drážky (7b).
  4. 5. Spojovací v y z n a č u v mezilehlém zařízení podle nároku
    1, i se t j í c prvku nálevkovitě rozšířený (3) má na , že otvor každý které je okraj (26), představující straně, ze vkládán výčnělek (7) , navádění pro vkládání výčnělku (7).
  5. 6. Spojovací zařízení podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že první těleso (1) je na straně, opatřené výčnělky (7), opatřeno soustavou vyčnívajících částí (28), představujících prostředky pro ustavení prvního tělesa (1) vzhledem ke druhému tělesu (2).
  6. 7. Spojovací zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že vyčnívající části (28) prvního tělesa (1) jsou umístěny v podstatě na jeho obvodu.
  7. 8. Spojovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružné prostředky jsou představovány v podstatě pružinou (16), jejíž středová část je navinuta na čepu (18) druhého tělesa (2) , přičemž ·· ♦ ♦·· • 19*
    jsou konce (16a, 16b) pružiny (16) ve spojení s mezilehlým tělesem (3) . 9. Spojovací zařízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c i se t i m , že mezilehlé těleso (2) je opatřeno vyčníváj ící částí (24) pro umožnění
    jeho otáčeni, prováděného zvnějšku zařízeni.
  8. 10. Spojovací zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že konce (16a, 16b) pružiny (16) jsou uloženy v příslušných lůžkách (18a, 18b) v mezilehlém prvku (3).
CZ2001373A 1998-08-05 1999-08-02 Spojovací zařízení na odnímatelné připojování obuvi ke sportovní výstroji CZ291949B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998TV000029U IT245523Y1 (it) 1998-08-05 1998-08-05 Dispositivo di aggancio di una calzatura ad un attrezzo sportivo.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001373A3 true CZ2001373A3 (cs) 2001-08-15
CZ291949B6 CZ291949B6 (cs) 2003-06-18

Family

ID=11420357

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001373A CZ291949B6 (cs) 1998-08-05 1999-08-02 Spojovací zařízení na odnímatelné připojování obuvi ke sportovní výstroji

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6663138B1 (cs)
EP (1) EP1100348B9 (cs)
JP (1) JP2002522101A (cs)
KR (1) KR20010072253A (cs)
CN (1) CN1126481C (cs)
AT (1) ATE226402T1 (cs)
AU (1) AU747082B2 (cs)
CA (1) CA2339472C (cs)
CZ (1) CZ291949B6 (cs)
DE (1) DE69903638T2 (cs)
HR (1) HRP20010087B1 (cs)
IT (1) IT245523Y1 (cs)
NO (1) NO318985B1 (cs)
NZ (1) NZ509620A (cs)
PL (1) PL345565A1 (cs)
SK (1) SK284251B6 (cs)
WO (1) WO2000007476A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2834909B1 (fr) * 2002-01-18 2004-04-09 Emery Sa Perfectionnement pour dispositif de retenue d'une chaussure sur une planche de glisse sur neige du type surf
FR2901486A1 (fr) * 2006-05-24 2007-11-30 Salomon Sa Ensemble comprenant une planche de glisse et un dispositif de retenue d'un article chaussant sur la planche
TWM371688U (en) * 2009-09-02 2010-01-01 Hope Ind Corp Positioning structure of shoe for bicycle
WO2016077441A1 (en) 2014-11-14 2016-05-19 The Burton Corporation Snowboard binding and boot
US9149711B1 (en) 2014-11-14 2015-10-06 The Burton Corporation Snowboard binding and boot
US9220970B1 (en) 2014-11-14 2015-12-29 The Burton Corporation Snowboard binding and boot
CN105795601B (zh) * 2016-05-24 2017-11-17 徐振寰 伸缩式雪地鞋防滑装置
US11344084B1 (en) * 2019-05-09 2022-05-31 Innovative Aerospace Boot-binding system

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1919637A1 (de) * 1969-04-18 1970-10-22 Kastinger & Co Kg Skistiefel mit Skibindung
US3902729A (en) * 1970-03-30 1975-09-02 Chimera Res & Dev Ski binding
US3810643A (en) * 1970-03-30 1974-05-14 Chimera Res & Dev Ski binding
FR2363344A1 (fr) * 1976-09-03 1978-03-31 Salomon & Fils F Fixation de securite a pivot pour ski
FR2449587A1 (fr) * 1979-02-21 1980-09-19 Lotteau Jacques Dispositif d'accouplement de securite entre une pedale de cycle et la chaussure du cycliste
US4728116A (en) * 1986-05-20 1988-03-01 Hill Kurt J Releasable binding for snowboards
US4942778A (en) * 1989-07-10 1990-07-24 Bryne Richard M Clipless bicycle pedal system
US5474322A (en) * 1994-07-21 1995-12-12 Crush Snowboard Products, Inc. Snowboard binding
US5520405A (en) * 1994-08-10 1996-05-28 Bourke; Lyle J. Snowboard binding and boot including complementary opening and binding member
US5662338A (en) * 1995-02-15 1997-09-02 Victor Posa Skate with lateral torque support members
AUPO043296A0 (en) * 1996-06-14 1996-07-04 Griplock Pty Limited Skateboard and surfboard binding
ATE217206T1 (de) * 1996-06-25 2002-05-15 Richard W Berger Snowboardbindung
US5695210A (en) * 1996-07-26 1997-12-09 Goss; Bruce R. Releasable snowboard binding
DE19700291A1 (de) * 1997-01-08 1998-07-09 Sam Sport And Marketing Ag Schnellwechsel-Snowboardbindung
US6145868A (en) * 1997-05-16 2000-11-14 The Burton Corporation Binding system for an article used to glide on snow
FR2772627B1 (fr) * 1997-12-23 2000-03-10 Salomon Sa Systeme de liaison rapide d'une chaussure a un article de sport
AUPP590198A0 (en) * 1998-09-14 1998-10-08 Griplock Pty Limited Sporting equipment binding apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
EP1100348B9 (en) 2004-12-01
HRP20010087B1 (en) 2006-03-31
CZ291949B6 (cs) 2003-06-18
AU5417799A (en) 2000-02-28
DE69903638T2 (de) 2003-06-12
CA2339472C (en) 2007-10-23
SK284251B6 (sk) 2004-12-01
HRP20010087A2 (en) 2002-02-28
DE69903638D1 (de) 2002-11-28
US6663138B1 (en) 2003-12-16
NO318985B1 (no) 2005-05-30
PL345565A1 (en) 2001-12-17
IT245523Y1 (it) 2002-03-22
AU747082B2 (en) 2002-05-09
KR20010072253A (ko) 2001-07-31
SK1452001A3 (en) 2001-10-08
ITTV980029U1 (it) 2000-02-05
EP1100348B1 (en) 2002-10-23
WO2000007476A1 (en) 2000-02-17
NO20010611L (no) 2001-02-05
CA2339472A1 (en) 2000-02-17
CN1126481C (zh) 2003-11-05
ATE226402T1 (de) 2002-11-15
JP2002522101A (ja) 2002-07-23
NO20010611D0 (no) 2001-02-05
CN1310587A (zh) 2001-08-29
EP1100348A1 (en) 2001-05-23
NZ509620A (en) 2002-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0779827B1 (en) Snowboard binding
CZ2001373A3 (cs) Zařízení na připojování obuvi ke sportovní výstroji
US3838866A (en) Safety ski binding
US6382638B1 (en) Skate attachable to an athletic shoe
EP2763560A1 (en) Sandal, set of a sandal and strips and method for forming a sandal
US20030184051A1 (en) Snowboard boot and binding apparatus
CA2199676A1 (en) Quick release fastener with expandable nut body
EP0940096B1 (en) Device for adjusting the position of the quarter with respect to the shell, particularly for ski boots
EP0613705B1 (en) Roller skate with braking device
KR101766395B1 (ko) 미끄럼 방지 신발
KR20120054504A (ko) 조립 슬리퍼
WO2023119031A1 (en) Ski binding comprising mechanical connection means to a footweat and a lever with magnetic connection means to a wearable element placed on the calf; wearable element with magnet; ski with such a binding
JPH0924132A (ja) スノーサーフィンを行うための滑走ボードに靴を保持する装置
US20050125964A1 (en) Fastener for use with shoes
CA1314059C (en) Fastener for ski boards
EP0046251A2 (en) Two-piece skate boot with integral hinge pin
US9895596B2 (en) Releasable binding system
KR101958598B1 (ko) 대상체 결속 장치 및 이의 결속 방법
KR200323017Y1 (ko) 롤러 스케이트 겸용 신발
KR970000294B1 (ko) 롤러스케이트
GB2296176A (en) Heel top pieces
WO1995003722A1 (en) Self-opening clothing fastener device
EP3320957A1 (en) Skate assemblies with quick release systems and related methods
CZ2022328A3 (cs) Základna vázání pro splitboard s prostředky pro její upevnění na lyžích
CA1298330C (en) Wheel fixing device for baby carriage

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040802