CZ20012755A3 - Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby - Google Patents

Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ20012755A3
CZ20012755A3 CZ20012755A CZ20012755A CZ20012755A3 CZ 20012755 A3 CZ20012755 A3 CZ 20012755A3 CZ 20012755 A CZ20012755 A CZ 20012755A CZ 20012755 A CZ20012755 A CZ 20012755A CZ 20012755 A3 CZ20012755 A3 CZ 20012755A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
preform
range
weight
shaped
wood
Prior art date
Application number
CZ20012755A
Other languages
English (en)
Inventor
Ernst Nickel
Original Assignee
Ernst Nickel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10134673A external-priority patent/DE10134673B4/de
Priority claimed from EP01117826A external-priority patent/EP1190825A3/de
Application filed by Ernst Nickel filed Critical Ernst Nickel
Publication of CZ20012755A3 publication Critical patent/CZ20012755A3/cs

Links

Landscapes

  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

Řešení se týká tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) pro použití jako krycí desky při výrobě nábytku, dveří, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří. Tvarový dílec (1) sestává ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 %, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 až 20 mm ajejich střední tlouštkaje v rozsahu 0,05 až 1 mm. Soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla a nejméně jedna strana vytvarovaného dílce (1), polotovaru nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou fólií (9) z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem. Tvarový dílec (1) obsahuje 75 až 95 % hmotn. štíhlých vláknitých částic, vztaženo na celkovou hmotnost vláknitých částic, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 až 20 mm ajejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm, a dále 5 % až 25 % hmotn. v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřeva, dřevěné hmoty nebo vláken s fřakční velikostí mezi 0,005 až 1 mm. Na povrchu tvarového dílce (1) je nanesena plastová fólie (9). Řešení se dále týká způsobu výroby tohoto tvarového dílce (1).

Description

Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce pro použití jako krycí deska při průmyslové výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří. Vynález se dále týká způsobu jeho výroby.
Dosavadní stav techniky
Známá dveřní křídla dřevěných dveří sestávají z dřevotřískových desek nebo celodřeveného rámu, který obepíná výplň a po obou stranách nese krycí desky. Výplň je tvořena tepelně- nebo zvukověizolačními materiály nebo deskami, například dřevotřískovými deskami. Jako krycí desky slouží překližka, dýha, desky z dřevěných vláken nebo třísek nebo dvě křížem na sebe náklíženě vrstvy dýhy.
Při průmyslové výrobě výrazně profilovaných dveřních křídel na číslicově řízených obráběcích strojích se z plného dřeva, dřevotřískové desky nebo středně tvrdé vláknité desky frézují profily, například drážky nebo jiné výtvarné prvky. Alternativní možnost spočívá v dodatečném nanesení výtvarných prvků, jako jsou profilové lišty, kazety a podobně. Dekorační prvky se přitom s krycí deskou sešroubovávají, spojují hmoždinkami nebo slepují.
Oba způsoby mají závažné nedostatky. Dodatečné třískové to obrábění plného dveřního křídla jev důsledku omezené dosažitelné pracovní rychlosti použitelných stopkových nebo čelních stopkových fréz značně nákladné a prodlužuje navíc dobu průchodu výrobku linkou. Kromě toho se ke kompletnímu zpracování velkoplošných dveřních křídel také musejí použít přiměřeně velká frézovací zařízení nebo obráběcí centra.
Při dodatečné montáži, popřípadě nasazování dekoračních prvků vznikají naproti tomu vyšší náklady na montáž. Kromě toho, zpravidla nalepované dekorační prvky se musí přesně umístit a až do ztuhnutí, popřípadě vyztužení lepidla přidržovat v požadované poloze. Z hlediska hospodárnosti je také nevýhodné, že i při minimálním množství vyráběných kusů musí být redundantně k dispozici více zařízení, aby se mohly dodržet technologicky podmíněné doby ztuhnutí, popřípadě vyztužení lepidla.
Další závažný nedostatek spočívá v omezení pevnosti tvarového dílce v ohybu, vyplývající z velikosti a tvaru použitých částic dřeva nebo dřevěné hmoty. V důsledku toho nemůže tlouštka stěny v samonosných oblastech klesnout pod 6 mm až 8 mm. Aby se při extrémně tenkých stěnách dosáhlo potřebné pevnosti tvarového dílce v ohybu, umisťují se v navazujících oblastech konstrukčními prostředky výztužné prvky, například ve tvaru můstků.
Úkolem vynálezu je odstranění nedostatků známého stavu techniky a navržení vysoce zatižitelného, tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce pro použití jako krycí deska při průmyslové výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří. Dalším požadavkem je, aby tvarový dílec bylo možno průmyslově toto to toto • to to to to • * to
- 3 • to-to to « to to toto· •
• to ♦ toto vyrábět ve velkých množstvích a aby byl možný výrazný profil tohoto dílce, jaký je znám zejména u řemeslně vyráběných dveří z masivního dřeva. Polotovary nebo prefabrikáty či tvarové dílce má být navíc možno prostorově úsporně skladovat.
Z ekologického hlediska se mají při výrobě tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce použít takové materiály, které jsou nezpochybnitelné ze zdravotního hlediska a z hlediska ochrany životního prostředí a bezpečnosti. Materiály mají být kromě toho recyklovatelné a mělo by se jednat zejména o odpady při zpracování dřeva.
Kromě toho má být také navržen způsob hospodárné výroby výrazně profilovaných dveří a podobně.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých řešení tohoto druhu do značné míry odstraňuje tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec pro použití jako krycí deska při výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří, sestávající ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 %, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a jejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm, přičemž soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla, a nejméně jedna strana vytvarovaného tvarového dílce, polotovaru
US* ♦
9
9999 99 • * !
- 4 nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou folií z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem.
Uvedený úkol rovněž řeší tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec pro použití jako krycí deska při výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří, sestávající ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken s podílem 75 % hmotn. až 95 % hmotn. štíhlých vláknitých částic, vztaženo na celkovou hmotnost vláknitých částic, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a jejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm, s hmotnostním podílem 5 % až 25 % v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřeva, dřevěné hmoty nebo vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 %, přičemž soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla, a nejméně jedna strana vytvarovaného tvarového dílce, polotovaru nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou folií z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem.
Je výhodné, jestliže štíhlé vláknité částice jsou navzájem v náhodných polohách zplstěny.
Vláknité částice jsou s výhodou tvořeny rozvolněnými dřevěnými třískami nebo rozdrcenou dřevěnou nebo rostlinnou hmotou.
♦ ··· *♦ • * 4
- 5 s výhodou v rozsahu 4,0 % hmotn.
• 9 ’ , · · J »· ··
Podíl pojivá na směsi je až 5 % hmotn.
Předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec se s výhodou provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce pod lisovacím tlakem 20 bar až 45 bar za vytvrzovací teploty.v zápustce v rozsahu 140 °C až 180 °C.
Je také výhodné, jestliže předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec se provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce v jednoduchém lisu nebo ve víceetážovém lisu.
Jiná výhodná možnost spočívá v tom, že předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec se provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce v jednoduchém lisu s více obíháj ícími vyhřívatelnými zápustkovými formami.
Povrch předběžné vytvarovaného polotovar nebo hotového tvarového dílce je s výhodou povrstven plastovou folií o tlouštce v rozsahu 0,1 mm až 0,5 mm.
Zmíněná plastová folie může být z polypropylenu, z polyolefinu nebo z polyvinylchloridu.
Je výhodné, jestliže plastová folie je barevná a/nebo potištěná a/nebo je opatřena fládrem imitujícím pravé dřevo.
Jiná možnost spočívá v tom, že povrch předběžné vytvarovaného polotovaru nebo hotového tvarového dílce je povrstven ekologicky odbouratelným lakovým systémem.
Zmíněný polotovar nebo hotový tvarový dílec s výhodou tvoří
4#
14·’
99 9 ♦ 9 · « ♦ *
- 6 tvarový povrch dveřního křídla, popřípadě tvarový povrch nábytku nebo inventáře.
Pojivo je s výhodou tvořeno izokyanátem nebo polyurethanem.
Plastová folie je na povrch tvarového dílce nanesena s výhodou pomocí vakuového lisu.
Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec je s výhodou použit jako tvarový dílec systémových dveří, použitelných jako venkovní nebo vnitřní dveře, dveře místnosti nebo vchodové dveře, zvukověizolační dveře, protikouřové dveře, protipožární dveře, bezpečnostní dveře a/nebo antiradiační dveře.
Mezi tvarovým dílcem a pod ním uspořádanou mezivrstvou a/nebo mezi sousedními mezivrstvami mohou být s výhodou vytvořeny vzduchové kanálky.
Dva tvarové dílce jsou s výhodou navzájem spojeny polyurethanovou pěnou, přičemž lepený spoj mezi tvarovým dílcem a polyurethanovou pěnou je dvěma vloženými a na tvarové dílce přichycenými děrovanými papírovými pásy omezen na plochy těchto otvorů.
Střední tlouštka stěny polotovaru nebo tvarového dílce je s výhodou v rozsahu 3 mm až 6 mm, přičemž polotovar nebo tvarový dílec má s výhodou rovnoměrnou tlouštku stěny.
Je výhodné, jestliže průběh lícní a rubové strany polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce je shodný a umožňuje tak přímou stohovatelnost na sobě navzájem uložených polotovarů nebo tvarových dílců.
• 9 ·· 9* ·
- 7 <9 «999 «9 «·
Předmětem vynálezu je rovněž způsob výroby popsaného tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec se tvaruje ze směsi částic dřevěných vláken o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 a?.. 1 mm a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
Předmětem vynálezu je také způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec se tvaruje ze směsi štíhlých vláknitých částic o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti vláknitých částic činí 75 % hmotn. až 95 % hmotn., a z v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřevěných vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti částic činí 5 % až 25 a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 %, ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
Dřevěná hmota a/nebo dřevěná vlákna a/nebo částice rostlinných vláken se po předchozí plastifikaci s výhodou rozvlákňují v defibrátoru a v další operaci se suší.
♦*·:.···
·.: : ·
- 8 nastavuje obsah vlhkosti s vý·· • · : :
·*··
Ve vláknitých částicích se hodou na 6 % až 10 %.
Dále je výhodné, jestliže u vláknitých částic se změnou šířky mlecí štěrbiny a/nebo dobou setrvání v defibrátoru nastavuje jejich střední velikost.
Vysušené a rozvolněné vláknité částice s nastaveným obsahem zbytkové vlhkosti se povrstvují kapalným pojivem, formují v rouno a předběžně zhutňuj í.
Předběžně zhutněné rouno se ořezává na délku a šířku a následně se v předehřáté zápustce tvaruje v polotovar nebo prefabrikát.
Předmětem vynálezu je rovněž způsob výroby popsaného tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec se tvaruje ze směsi různých lignoceluózových vláken o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 6 % ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
Předmětem vynálezu je také způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec se tvaruje ze směsi různých štíhlých lignoceluózových vláknitých částic o střední ·· ·· •θ • · • · • · • · · ·· ·· • · • · •: : ·· ···:
·· délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tloušťce v rozsahu 0,05 až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti vláknitých částic činí 75 % hmotn. až 95 % hmotn., a z v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic z lignoceluózových vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti částic činí 5 % až 25 hmotn., a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn., ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
Tvarový dílec se spolu s mezivrstvou, zejména v oblasti nákližku, stlačuje ve vyhřívaném lisu a pomocí nejméně jednoho v nákližku vytvořeného otvoru se vytváří podtlak mezi tvarovým dílcem, nákližkem a mezivrstvou.
Prefabrikát podle vynálezu, například dveřní křídlo, sestává z rámu nebo nákližku ze dřeva, dřevěné hmoty, plastu a/nebo kovu. V rámu, který představuje nosnou konstrukci, jsou uloženy mezivrstvy, pokryté z vnějších stran tenkostěnnými, trojrozměrně tvarovanými polotovary nebo prefabrikáty či tvarovými dílci. Tyto tvarové dílce jsou sklízením spojeny s rámem nebo nákližkem a/nebo s mezivrstvami.
Tvarové dílce jsou vyrobeny ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken z vhodných víceletých rostlin a kapalného, za tepla reaktivního pojivá, s výhodou izokyánátu.
Použité částice dřeva, dřevěné hmoty či vláken mají formu
podlouhlých vláken, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a jejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm.
Hmotnostní podíl kapalného, za tepla reaktivního pojivá na směsi je v rozsahu přibližně 2 % hmotn. až 8 % hmotn. Soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem,„za přívodu tepla. Překvapivě se zjistilo, že takto vytvarované polotovary, prefabrikáty či tvarové dílce mají vyšší pevnost než známé tvarové dílce, které jsou zhotoveny výlučně z kulovitých dřevěných částic o jmenovitém průměru 0,1 mm až 0,6 mm. Tvarové dílce podle vynálezu se kromě toho vyznačují vyšší odolností proti vysoké vlhkosti vzduchu.
V alternativním provedení se k výrobě tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce kromě podlouhlých, vláknitých částic dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken se střední délkou vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštkou v rozsahu 0,05 až 1 mm přídavně použijí krychlovitě tvarované nebo přibližně kulovité částice ze dřeva, dřevěné hmoty nebo vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm'až 1 mm. Hmotnostní podíl těchto jemných, v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřeva, dřevěné hmoty nebo vláken činí 5 % až 25 % hmotn. Podíl kapalného, za tepla reaktivního pojivá na směsi je v rozsahu 2 % hmotn. až 8 % hmotn. Soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla.
Novým použitím směsi podlouhlých vláknitých částic a v meziprostorech mezi nimi a na povrchu tvarového dílce se nacházejících jemných, v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic vznikne nová hybridní struktura,
která přináší další zvýšení pevnosti tvarového dílce.
Vnesením jemných částic do oblasti při povrchu tvarového dílce kromě toho po lisování vznikne struktura s kvaziuzavřenými póry. Zásluhou toho se značně zmenší drsnost povrchu vylisovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce, což přináší značné,zvýšení jeho jakosti. Zásluhou toho pak mohou odpadnout náročné dokončovací práce, jako je tmelení a broušení, popřípadě alternativně se mohou k pokrytí povrchu takto vyrobeného tvarového dílce použít levnější krycí folie.
Je výhodné, jestliže jednotlivé rozdílné složky směsi, to jest podlouhlé vláknité částice a v podstatě krychlovitě tvarované nebo přibližně kulovité částice, se získají společnou defibrací, například z dřevěných třísek a slámy, takže pak není zapotřebí žádný samostatný, následně zařazený proces míšení.
Nejméně jedna strana vytvarovaného tvarového dílce, polotovaru nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou folií z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem.
Krycí folie, která se s výhodou použije, slouží kromě ke zlepšení vzhledu také k ochraně dveřního křídla proti mechanickému namáhání a vnikání vlhkosti a umožňuje navíc snažší čištění povrchu, zejména u značně namáhaných dveří ve veřejných budovách, kancelářích a podobně. Kromě toho tato 0,1 mm až 0,5 mm silná folie opticky uzavírá pod ní se nacházející tvarový dílec. Zásluhou toho se k výrobě tvarového dílce mohou použít částice ze dřeva nebo dřevěné hmoty nebo jejich směsi, které jsou z různých výchozích materiálů, například hoblin či třísek nebo úlomků ekolologicky znovu využitých dřevotřískových desek, protože povrch tvarového dílce je vyhlazen na něm se nacházející ···· ··· · · ·· ·· ·· · ·· ·
- 12 folií .
Zahřátá a tedy elastická a dobře tvarovatelná folie z polypropylenu, polyolefinů nebo polyvinylchloridu se na povrch tvarového dílce nanáší ve známých 3-D-vakuových lisech, kterými se dosáhne jejího rovnoměrného přilehnutí na povrch tvarového dílce i.při jeho výrazně strukturovaném povrchu.
Při použití strukturované, barevné nebo dekorem opatřené plastové folie získá tvarový dílec navíc také vysoce hodnotné estetické užitné vlastnosti.
Na rozdíl od alternativně možného povrstvení povrchu tvarového dílce ve vodě rozpustnými laky ponořením nebo nastříkáním se nakašírování folie vyznačuje vysokou produktivitou práce. Například, odpadá při nanášení lakového systému potřebné vícenásobné broušení výrazně profilovaných ploch tvarového dílce. Navíc také odpadají technicky podmíněné pomocné procesy a použití náročné techniky, která je při konvenčním nanášení laku nepostradatelná, jako jsou stříkací boxy, technologicky podmíněné čekací doby na vyschnutí a odvětrání lakového systému a dočasné skladování, potřebné pro vytvrzení nebo ztuhnutí laku.
Další výhoda použití folie z polypropylenu, polyolefinů nebo polyvinylchloridu jako povrchové vrstvy na tvarovém dílci spočívá v tom, že na folii se může nanést potřebné lepidlo. Takto připravenou folii lze svinout, folie jev náklíženém stavu téměř neomezeně skladovatelná a lze ji dobře zpracovávat. Další výhoda spočívá v tom, že takto může odpadnout nanášení lepidla na obvykle výrazně strukturovaný povrch tvarového dílce.
Alternativně existuje také možnost nastříkat tavné lepidlo
- 13 přímo na tvarový dílec. Použijí se k tomu s výhodou volně programovatelné průmyslové roboty nebo manipulátory, takže se pak může zpracovávat libovolný sled různých výrobků. Podobně je možné, aby se individuálně dávkovalo množství nanášeného lepidla, například tak, že na výrazně profilované oblasti tvarového dílce se nastříká více vrstev lepidla.
S výhodou se použijí 3-D-folie z polypropylenu, popřípadě polyvinylchloridu, které jsou dále s výhodou opatřeny fládrem imitujícím vzhled dýhy z pravého dřeva.
Použití folií pro dokončení vzhledu povrchu tvarového dílce přináší řadu technologických výhod, zejména rychlé zpracování, dobrou dostupnost na trhu a eliminaci pomocných technologických časů pro schnutí či vyztužení laku, jak je tomu při použití lakových systémů. Folie se navíc vyznačují vysokou odolností proti otěru. Použité folie také kromě dobré odolnosti vůči kolísání teploty a povětrnostním vlivům zajišťují dlouhodobou životnost a funkčnost takto zhotovených dveří. Zásluhou designérským možností vyhovují tyto průmyslově vyráběné dveře při snížených výrobních nákladech i vysokým estetickým požadavkům.
Podstatné výhody takto zhotovených polotovarů a prefabrikátů či tvarových dílců spočívají v jejich vysoké pevnosti v tlaku a ohybu. Tato vysoká pevnost vyplývá z použité směsi materiálů a také z předběžného slisování náhodně rozložených částic vláknitého rouna a dále z následovného dalšího slisování a tvarování výchozího materiálu.
Zásluhou lepších pevnostních vlastností lze při stejné mechanické zatížitelnosti dosáhnout menších tlouštek stěny tvarového dílce až na hranici přibližně 3 mm. Zároveň se takto
- 14 • « ··« · až o 50 % zmenší potřebné množství použité směsi vláken s poj ivem.
Použité vláknité částice dřeva se s výhodou vyrábějí z odřezků z nezpracovaného odpadového dřeva z pilařských provozů nebo z dřeva získávaného při probírkách lesa. Odřezky nebo třísky se nejdříve rozmočí ve vodní lázni a následně se s přísadou vody v defibrátoru rozmělní na vlákna o střední délce v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 mm až 1,0 mm. Střední velikost vláknitých částic dřeva se nastaví velikostí mlecí štěrbiny a/nebo dobou setrvání výchozí suroviny v defibrátoru. Při sušení se obsah vlhkosti částic dřevěných vláken sníží pro další zpracování na 6 % až 10 %.
Vysušené a rozvolněné částice dřevěných vláken s nastavenou hodnotou zbytkové vlhkosti se následně povrství kapalným pojivém a předběžně zhutní v ještě načechrané rouno o střední tlouštce přibližně 40 mm až 60 mm.
Úprava vláken z jednoletých nebo vhodných víceletých rostlin se provádí známými technologiemi. Po rozvolnění těchto vláken se nastaví požadovaná hodnota vlhkosti vláken, která se následně povrství pojivém a zpracují v rouno.
Předběžně zhutněné rouno z dřevěných nebo rostlinných vláken se ořízne na požadované výchozí rozměry a následně se v jednonebo vícedílné vyhřívané lisovací zápustce vylisuje v polotovar nebo ve výsledný tvarový dílec.
Zásluhou použití rouna z podlouhlých, navzájem propletených, popřípadě zplstěných vláknitých částic ve spojení s kapalným, teplem vytvrditelným pojivém, které může snadno vniknout do
- 15 povrchu a do otevřených meziprostorů mezi navzájem se dotýkajícími dřevěnými částicemi, vzniká možnost, aby se mohly s dostatečně vysokou pevností vyrábět tvarové dílce s extrémně tenkou stěnou. Zásluhou smočení povrchu podlouhlých dřevěných částic pojivém dojde v průběhu procesu tvarování zásluhou přívodu tepla k fixování navzájem nepravidelně zplstěných částic dřeva.
Takto lze vyrobit polotovary, prefabrikáty či tvarové dílce se střední tlouštkou stěny v rozsahu 3 mm až 7 mm. Zásluhou speciální struktury výchozího materiálu ve spojení s navazujícím tvarováním pod tlakem za zvýšené teploty vzniká navíc možnost výroby tenkostěnných, skořepinových polotovarů, prefabrikátů či tvarových dílců s rovnoměrnou tlouštkou stěny. Takto je možno vyrábět polotovary, prefabrikáty či tvarové dílce se shodným profilem viditelného povrchu a pod ním se nacházející rubové strany. Tvarové dílce pak lze stohovat na sebe navzájem a transportovat bez nákladných technických prostředků a dopravních zařízení, jako jsou regály a dopravníky.
Kromě přírodních rozmělněných odřezků nebo třísek, které lze jako levný odpad odebírat z pilařských ptovozů nebo jiných dřevozpracujících podniků, je také možnost použít jako surovinu třísky z recyklovatelného dřeva, například ze starého dřeva, nebo z použitých dřevěných materiálů, například z dřevotřískových desek.
Například, dřevotřískové desky se mechanicky rozmělní pomocí známých technologií nebo se na jednotlivé složky rozpustí ve fluidních systémech. Po odstranění případných škodlivých látek, například navázání formaldehydu na známé látky vázající formaldehyd, se třísky upraví na požadovanou jmenovitou velikost a nastaví se jejich optimální zbytková vlhkost.
·τ·· «· ·♦ ·♦·· ·» • · · · · · ·«· ··· · · « « · • · · · » · · ·· 99 ·· ·· * · ·
- 16 Jako pojivá lze použít všechna za tepla reaktivní pojivá nebo lepidla, která jsou vhodná pro výrobu materiálů na bázi dřeva. Je zvláště výhodné, jestliže se použije kapalné PMDIpojivo. Takto se dosáhne rovnoměrného smočení povrchu částic dřeva bez problémů se vzájemnou odpudivostí a zároveň dobrých kluzných vlastností částic dřeva v průběhu tvarování v zápustce.
Podíl pojivá, vztažený k celkové hmotnosti směsi částic dřeva s pojivém, činí zásluhou dobrého smočení povrchu částic dřeva pouze přibližně 2 % hmotn. až 6 % hmotn.
Zásluhou dobré tekutosti směsi částic dřeva.s pojivém při lisování lze vyrábět nejen výrazně profilované tvarové dílce. Výhodná je rovněž možnost snížení střední tlouštky stěny tvarového dílce až ke 3 mm. Takto zhotovené skořepinové tvarové dílce pak mají mechanické vlastnosti lehkého konstrukčního prvku.
Další výhoda spočívá v tom, že zásluhou dobré tvárnosti a tekutosti směsi částic dřeva s pojivém mohou být vyrobeny tvarové dílce s konstantní tlouštkou stěny, aniž by to přitom nepříznivě ovlivnilo pevnostní vlastnosti tvarového dílce.
Tenkostěnné tvarové dílce se používají zejména jako dekorační vnější vrstvy dveří, nábytku nebo dekoračních předmětů. Zásluhou dobré tekutosti směsi částic dřeva s pojivém mohou být vyrobeny také velkoplošné tvarové dílce pro dveře se střední tlouštkou stěny mezi 3 mm a 6 mm, jejichž vnější rozměry činí až 2200 x 1000 mm.
Dále bude na příkladu provedení popsáno použití tvarového dílce při výrobě stylových dveří pro použití jako vnitřní nebo venkovní dveře :
- 17 9999 ·» 99 9φ·9 *♦ • 9* 9 9 · · 1 9 • · · · · * * ·
9 9 9 9*9 99 «φ «9 99 * «9 Φ
Tvarové dílce se v nevyhřívaném lisu za krátkodobé aplikace tlaku a použití za tepla reaktivního klihu sklíží v jedno těleso s nákližky ze dřeva nebo ze středně tvrdé vláknité desky. První tvarový dílec se přitom položí na pracovní stůl lícem dolů a na jeho vnitřní stranu se stříkáním nebo nalitím nanese za tepla reaktivní klih. Poté se na tento tvarový dílec strojně nebo ručně uloží pákližkový rám a jednotlivé prvky mezivrstev nebo střední vrstvy. Zároveň se v samostatné pracovní operací náklíží na své vnitřní straně také druhý tvarový dílec, který se pak obrátí a lícem nahoru se ve správné poloze položí na mezivrstvu.
Takto kompletně sestavený, avšak dosud nespojený polotovar, se vloží do lisu a slisuje. Po krátkém setrvání v lisu a proběhlém ztuhnutí lepidla se hotový polotovar vyjme a přemístí k dalšímu zpracování, jako je formátování, vytvoření falců a nanesení plastové folie.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňuj í
- na obr. 1 stylizovaně znázorněné dveřní křídlo jednoduchých vnitřních dveří, jehož viditelný povrch je tvořen průchozím tvarovým dílcem,
- na obr. 2
- na obr. 3 boční pohled na výrazně tvarovaný průběh extrémně tenkostěnného tvarového dílce, další tři příklady provedení dveřního křídla, zhotoveného s použitím více tvarových dílců,
- na obr. 4
- na obr. 5
- na obr. 6
- na obr. 7
- na obr. 8
- na obr. 9
stylizovaný řez jednoduchými dveřmi s falcem se zlepšenými zvukověizolačními vlastnostmi, stylizovaný řez trojitými dveřmi s falcem, boční pohled na dva symetricky provedené tvarové dílce, výhodné uložení tenkostěnných tvarových dílců ve svazku či stohu, tři fáze zplsúování a komprimování vláken, schéma technologického postupu při výrobě tvarových dílců.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je stylizovaně znázorněno dveřní křídlo jednoduchých vnitřních dveří, jehož viditelný povrch je tvořen průchozím tvarovým dílcem 1.
Na obr. 2 je znázorněn boční pohled na výrazně tvarovaný průběh extrémně tenkostěnného tvarového dílce 1 mezi okrajem 2 a střední částí 3.· Zásluhou speciálních vlastností směsi pojiv použité pro vázání vláken a technologie tvarování se při předběžném zhutňování rouna a následném procesu tvarování bez vzniku kmitů nebo trhlin mohou dosáhnout i větší posunutí jednotlivých oblastí tvarového dílce i oproti podélné ose X·
Na obr. 3 jsou znázorněny další tři příklady provedení dveřního křídla, zhotoveného s použitím více tvarových dílců 1.
• · · · · · • ·
- 19 • · · ·· ··
V provedení A je znázorněno dveřní křídlo s jednoduchým falcem. Viditelná plocha dveřního křídla sestává ze dvou vsazených kazetových tvarových dílců 1..
V provedeních B a C jsou znázorněny nákladněji provedené speciální dveře s dvojitým a trojitým falcem pro použití jako vnitřní.nebo venkovní dveře.
Na obr. 4 je znázorněn stylizovaný řez jednoduchými dveřmi s falcem se zlepšenými zvukověizolačními vlastnostmi.
Střední vrstva 4 je tvořena 10 mm silnou dřevotřískovou deskou. V okrajové oblasti je dveřní křídlo vyztuženo dvojicí navzájem protilehlých dřevotřískových desek 5 o tlouštce 16 mm. Ve střední oblasti dveřního křídla jsou uspořádány dvě středně tvrdé vláknité desky 7., které jsou se střední vrstvou 4 spojeny sponkami. Postranní okraj dveřního křídla je tvořen nákližkem 8. z dřevěhého hranolku bez suků. Oba na vnějších stranách dveřního křídla uspořádané tvarové dílce 1 ve tvaru skořepin mají v profilované oblasti 6 žlábkové prohlubně.
Spojení obou tvarových dílců 1 s pod nimi se nacházející střední vrstvou 4, popřípadě s dřevotřískovými deskami 5 a středně tvrdými vláknitými deskami 7 je provedeno celoplošným slepením známými lepicími systémy.
Vnější povrch dveřního křídla je pokryt polypropylenovou folií 9, která celoplošně pokrývá celý povrch dveřního křídla.
Na obr. 5 je znázorněn stylizovaný řez trojitými dveřmi s falcem. Masivní dveře splňují nejvyšší požadavky na odolnost proti vloupání a zvukově- a tepelněizolační vlasnosti. Trojité • to · · to ·· ·· ·· ·
- 20 dveře s falcem sestávají z výplně s celkem třemi mezivrstvami 10, z nichž každá je tvořena 16 mm silnou dřevotřískovou deskou. Na spodním okraji dveřního křídla přiléhají na tyto mezivrstvy 10 dvě středně tvrdé vláknité desky 11 o tlouštce 16 mm. Ve střední oblasti dveřního křídla jsou podobně uspořádány dvě středně tvrdé vláknité desky 12 o tlouštce 8 mm, kterými se zlepšují zvukověizolační vlastnosti. S ohledem na zvukověizolační vlastnosti je popsaná vrstvená struktura po obou stranách pokryta hliníkovou folií 13., která slouží jako závěrná vrstva. Na vnějších stranách uspořádané tvarové dílce 1 jsou na svém povrchu opatřeny dekorační folií 14. Postranní okraj dveřního křídla je tvořen rámovým hranolkem 15 se zaintegrovaným silikonovým těsněním 16.
Spojení mezivrstev 10 navzájem je provedeno bodovým slepením pomocí známých močovinových nebo bílých klihů, svorkami nebo pomocí sponek. Takto se dosáhne lepších akustických vlastností dveřního křídla. Pomocí bodového slepení lze dostatečně přenášet posuvové síly, které nevyhnutelně vznikají při pohybu dveřního křídla a které by při celoplošném slepení vedly ke zvýšení hlučnosti.
Po zhotovení vrstvené struktury dveřního křídla následuje konečná úprava jeho povrchu, při které se na povrch nakašíruje 0,3 mm silná dekorační folie 14 z polyproplylenu. Nanesení této dekorační folie 14 z polyproplylenu na klihem opatřený povrch tvarového dílce 1. se provádí pomocí známých membránových lisů. Dekorační folie 14 z polyproplylenu přitom celoplošně pokryje celý povrch dveřního křídla. Nanášení této dekorační folie 14 z polyproplylenu na oblast falce se přitom provádí zvláštním lisem. Celoplošným pokrytím dveřního křídla dekorační folií 14 z polyproplylenu včetně oblasti falce se účinně zabrání vnikání • · · · · ♦ · · · ·· · · · · · · · ·
- 21 vlhkosti .
Na obr. 6 je znázorněn boční pohled na dva symetricky provedené tvarové dílce 1, které jsou navzájem uspořádány zrcadlově symetricky. Jsou zde patrné výtvarné možnosti, které vyplývají z -vysoké tvarovatelnosti použitého výchozího materiálu a použité výrobní technologie.
Na obr. 7 je znázorněno výhodné uložení tenkostěnných tvarových dílců 1 ve svazku či stohu. Tvarové dílce 1 jsou provedeny tak, že je zajištěno celoplošné vzájemné dosednutí těchto tvarových dílců i ve svazku a je spolehlivě vyloučeno případné protažení čerstvě vylisovaných tvarových dílců 1. v průběhu fáze ochlazování. Uložení tvarových dílců 1 ve svazku s výhodou umožňuje rovnoměrné kondiciování těchto tvarových dílců i. Například, voda, která po vylisování při průchodu chladicí lázní vnikla do povrchu tvarového dílce 1, může takto rovnoměrně proniknout dovnitř tvarového dílce 1.
Z geometrického hlediska tenčí oblasti profilu tvarového dílce 1 získají v důsledku vyšší míry tvarování při lisování vyšší pevnost. Zvýšená mechanická zatížitelnost nepodložených profilovaných oblastí tvarového dílce 1 se kromě toho pozitivně projeví při následujícím povrstvování polypropylenovou folií 9 pod tlakem.
Zásluhou speciálního geometrického provedení tvarových dílců 1 odpadne prostorově náročné meziskladování těchto tvarových dílců 1 v jednotlivých přihrádkách nebo ve výškových regálech. Svazky tvarových dílců 1 mohou být zásluhou jejich vysoké pevnosti v ohybu transportovány zvedacími zařízení, a to i bez konstrukčně přizpůsobených nosníků.
···· · · ·· · · · · ·· • · · · « · ·
Na obr. 8 jsou znázorněny tři fáze zplsúování a komprimování vláken:
Ve vyobrazení A jsou znázorněna rozvolněná vlákna, která se rovnoměrně postříkávájí pojivém. Z počátku ještě nezhuštěné vláknité rouno má přitom průměrnou tlouštku přibližně 400 mm až 600 mm,..
Ve vyobrazení B je znázorněno vláknité rouno pro předběžném slisování v lisu na průměrnou tlouštku 40 až 60 mm.
Ve vyobrazení C je značně stylizovaně znázorněna původní podoba tvarového dílce Jl nebo polotovaru se stěnou o konstantní tlouštce 4,0 mm.
Na obr. 9 je znázorněno schéma technologického postupu při výrobě tvarových dílců 1, který začíná rozvolněním dodávaných surových vláken. Po meziuložení surových vláken, které slouží pouze ke kompenzaci nerovnoměrnosti při jejich dodávce, se odstraní nečistoty.
V mísícím zařízení se rozvolněná a vyčištěná vlákna povrství kapalným pojivém. V meziskladu, který slouží jako vyrovnávací mezisklad a zároveň podle potřeby umožňuje delší působení kapalného pojivá na vlákna, jsou pojivém povrstvená vlákna pomocí rozptylovacího zařízení nanesena před zavedením do lisu pro předběžné lisování na tvarový pás.
Po předběžném slisování následuje oříznutí rouna na rozměry potřebné z technologického hlediska. Pomocí navazujícího transportního pásu se předběžně slisované a oříznuté rouno transportuje do meziskladu.
- 23 • 444 ·· ·· ···· 44 • · · ·· · » · 4
44·· ··· 44 •4 44 44 · 44 4
V závislosti na technologickém postupu se uskladněná rouna v přerušovaně pracující lisovací lince tvarují v polotovary nebo prefabrikáty. Po otevření lisovací zápustky se tvarovky vyjímají. Ještě horké tvarové dílce 1 pak procházejí chladicí linkou, což může být vodní lázeň nebo postřikování vodou. Zvlhčení tvarových dílců 1 slouží současně k jejich kondiciování. Tvarové dílce 1 tak nabudou rovnoměrné vlhkosti, což se příznivě projeví při následném zpracování tvarových dílců 1. Hotové tvarové dílce 1 se pak pomocí transportního pásu transportují do meziskladu.
Tvarové dílce 1 podle vynálezu jsou všestranně použitelné:
Zásluhou variací mezivrstev 10, tlouštěk dveří, počtu a tvaru utěsnění falců, jakož i kování a zamykacích mechanismů lze při použití tvarových dílců i podle vynálezu vyrobit nejen vnitřní dveře a vchodové dveře do bytů, nýbrž také zvukověizolační, kouřověizolační, protipožární, bezpečnostní a antiradiační dveře.
Mimořádná výhoda přitom spočívá v možnosti, že lze na stavebnicovém principu vyrábět cenově výhodné' systémové dveře pro objekty, které se při shodném provedení tvarových dílců 1 vyznačují různými užitnými vlastnostmi. Například, pro lékařskou ordinaci lze takto zhotovit proti vloupání odolné vstupní dveře, dveře místnosti s rentgenem, zvukověizolační dveře ošetřovací a ordinační místnosti a protipožární dveře skladu, přičemž všechny tyto dveře mohou mít shodnou vnější podobu jako jednoduché dveře vedlejších místností.
Při výrobě protipožárních dveří se do vrstvené struktury dveřního křídla zaintegruje jako další vložka například přibližně 2 mm silný ocelový plech a 20 mm až 40 mm silná deska na bázi • · · · · · • ·
- 24 sádry, například z materiálu FERMACELL. Mechanické spojení těchto desek s navazujícími mezivrstvami 10 z dřevotřískových desek se provede celoplošným slepením pomocí vhodného lepidla.
Při výrobě antiradiačních dveří se do dveřního křídla mezi mezivrstvy 10 z dřevotřískových desek zaintegruje tenká, přibližně 3 mm silná olověná folie.
Při výrobě zvukověizolačních dveří se pomocí sponek nebo slepením navzájem bodově spojí dvě až čtyři mezivrstvy 10 z dřevotřískových desek o tlouštce přibližně 16 mm.
Aby se zvýšila rozmanitost vzhledu při výrobě různě provedených povrchů dveří, jsou lisovací zápustky pro výrobu tvarových dílců 1 voleny podle principu stavebnice. Takto je umožněna kombinace různých prvků formy při současném snížení výrobních nákladů na lisovací formy.
Zásluhou variabilního uspořádání různých lisovacích zápustek na lisovacím stole lze při poměrně malém počtu základních forem docílit velké tvarové rozmanitosti.
Jako mezivrstvy 10 se při výrobě dveří mohou kromě zmíněných dřevotřískových desek použít také voštinové desky z papíru nebo trubicové desky.
V jednom z výhodných provedení se jako mezivrstva 10 pro zvukověizolační dveře použije trubicová deska s vodorovným uspořádáním trubic. Trubice jsou vyplněny jemnozrnnými minerálními materiály, s výhodou pískem. Takto se dosáhne vysokého tlumení zvuku. Vysoká hmotnost dveří je kromě toho zákazníky pocičována jako výraz solidnosti a spolehlivosti *··♦ ·· ··«* ·· « « · · ' · · * · ······ · · • ·· ··· dveřního systému.
Jako nákližky 8. dveří se s výhodou použijí hranolky z rovného dřeva bez suků a bez pnutí, ze středně tvrdého vláknitého materiálu, z dřevěné překližky nebo z jiných známých materiálů, popřípadě také ve vzájemné kombinaci.
Při použití stejné výrobní technologie lze kromě dveří vyrobit také tvarové dílce 1 pro nábytek nebo jiný inventář.
Alternativně k povrchovému kašírování dveří, popřípadě inventáře, folií 9. z plastu se na přání zákazníka mohou použít také známé lakové systémy, nanášené ponořením nebo stříkáním.
Kromě vynikajících výrobnětechnických a výtvarných možností, které vyplývají z dobré tekutosti použité směsi dřevěných částic a pojivá, mají dveře a inventář vyrobené způsobem podle vynálezu také vysokou životnost a vyznačují se dokonalou recyklovatelností. Zásluhou toho je po uplynutí normalizované doby používání možno bez problému provést roztřídění materiálů dveří a jejich opakované zhodnocení.

Claims (34)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) pro použití jako krycí deska při výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří, sestávající ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn., přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a jejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm, soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla, a nejméně jedna strana vytvarovaného tvarového dílce (1), polotovaru nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou folií (9) z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem.
  2. 2. Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) pro použití jako krycí deska při výrobě nábytku, dveří a ve srovnatelných oblastech, zejména pro výrazně profilovaná křídla vnitřních nebo venkovních dveří, sestávající ze směsi dřevěné hmoty a/nebo dřevěných vláken a/nebo částic rostlinných vláken s podílem 75 % hmotn. až 95 % hmotn. štíhlých vláknitých částic, vztaženo na celkovou hmotnost vláknitých částic, přičemž střední délka vláken je v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a jejich střední tlouštka je v rozsahu 0,05 až 1 mm, «·«· · · • · »· 9·· ·
    9 9 · • ·· 9 » ♦ · · • 9 · » « · · 9 9 9 9 ··«· · · · 9 9 9 • 9 9 9 · · · · » 9 9 ·
    - 27 - 5 s hmotnostním podílem 5 % až 25 % hmotn. v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřeva, dřevěné hmoty nebo vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn., přičemž soudržnosti směsi se docílí předběžným slisováním a následným tvarováním pod tlakem za přívodu tepla, a nejméně jedna strana vytvarovaného tvarového dílce (1), polotovaru nebo prefabrikátu je povrstvena tenkou folií (9) z plastu nebo biologicky odbouratelným lakovým systémem.
  3. 3. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že štíhlé vláknité částice jsou navzájem v náhodných polohách zplstěny.
  4. 4. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vláknité částice jsou tvořeny rozvolněnými dřevěnými třískami nebo rozdrcenou dřevěnou nebo rostlinnou hmotou.
  5. 5. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že podíl pojivá na směsi je s výhodou v rozsahu 4,0 % hmotn. až 5 % hmotn.
  6. 6. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec (1) se provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce pod lisovacím tlakem 20 bar až 45 bar za vytvrzovací teploty
    - 28 ·♦«· *« «9 9999 ·· • · · 9 · » 9 · · • 999 · · · · · • · · · · · · · » · v zápustce v rozsahu 140 °C až 180 °C.
  7. 7. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 6, vyznačující se tím, že předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec (1) se provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce v jednoduchém lisu nebo ve víceetážovém lisu.
  8. 8. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 6, vyznačující se tím, že předběžné tvarování nebo tvarování směsi vláken s pojivém v tvarový dílec (1) se provádí v jedno- nebo vícedílné zápustce v jednoduchém lisu s více obíhajícími vyhřívatelnými zápustkovými formami.
  9. 9. Polotovar nebo prefabrikát ěi tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že povrch předběžné vytvarovaného polotovaru nebo hotového tvarového dílce (1) je povrstven plastovou folií (9) o tlouštce v rozsahu 0,1 mm až 0,5 mm.
  10. 10. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 9, vyznačující se tím, že plastová folie (9) je z polypropylenu.
  11. 11. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 9, vyznačující se tím, že plastová folie (9) je z polyolefinu.
  12. 12. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 9, vyznačující se tím, že plastová folie (9) je z polyvinylchloridu.
    - 29 ···· φφ φφ «φφφ φφ » φ ♦ · * φ φφφ φφφ»·· φφ
  13. 13. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 9 až 12, vyznačující se tím, že plastová folie (9) je barevná a/nebo potištěná a/nebo je opatřena fládrem imitujícím pravé dřevo.
  14. 14. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že povrch předběžné vytvarovaného polotovaru nebo hotového tvarového dílce (1) je povrstven ekologicky odbouratelným lakovým systémem.
  15. 15. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polotovar nebo hotový tvarový dílec (1) tvoří tvarový povrch dveřního křídla.
  16. 16. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polotovar nebo hotový tvarový dílec (1) tvoří tvarový povrch nábytku nebo inventáře.
  17. 17. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pojivo je tvořeno izokyanátem nebo polyurethanem.
  18. 18. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 9 až 13, vyznačující se tím, že plastová folie (9) je na povrch tvarového dílce (1) nanesena pomocí vakuového lisu.
  19. 19. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 2 nebo 15, vyznačující se tím, že je • β to to
    - 30 • •toto toto ·· to to · to to to· ♦ · · to to · · · toto •to ·· ·· • · to · • toto použit jako tvarový dílec (1) systémových dveří, použitelných jako venkovní nebo vnitřní dveře, dveře místnosti nebo vchodové dveře, zvukověizolační dveře, protikouřové dveře, protipožární dveře, bezpečnostní dveře a/nebo antiradiační dveře.
  20. 20. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 15, vyznačující se tím, že mezi tvarovým dílcem (1) a pod ním uspořádanou mezivrstvou (10) a/nebo mezi sousedními mezivrstvami (10) jsou vytvořeny vzduchové kanálky.
  21. 21. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1, 15, 16 nebo 20, vyznačující se tím, že dva tvarové dílce (1) jsou navzájem spojeny polyurethanovou pěnou, přičemž lepený spoj mezi tvarovým dílcem (1) a polyurethanovou pěnou je dvěma vloženými a na tvarové dílce (1) přichycenými děrovanými papírovými pásy omezen na plochy těchto otvorů.
  22. 22. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ícíse tím, že střední tlouštka stěny polotovaru nebo tvarového dílce (1) je v rozsahu 3 mm až 6 mm.
  23. 23. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polotovar nebo tvarový dílec (1) má rovnoměrnou tlouštku stěny.
  24. 24. Polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že průběh jeho lícní a rubové strany je shodný a umožňuje přímou ···· 44 4444 44 4 »44 44 4 4« 44
    4 4 4 4 4 4 44 4
    4 4 4 4 4 4 4 44 4
    44 44 44 4 4« 44
    - 31 stohovatelnost na sobě navzájem uložených polotovarů nebo tvarových dílců (1).
  25. 25. Způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) se tvaruje ze směsi částic dřevěných vláken o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm a kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn. ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
  26. 26. Způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) podle nároku 2, vyznačující se tím, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) se tvaruje ze směsi štíhlých vláknitých částic o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti vláknitých částic činí 75 % hmotn. až 95 % hmotn., a z v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic ze dřevěných vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti částic činí5 % až 25 % hmotn., a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn., ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
    4 4 44 4« · · · 4 4· 44
    4 4 4 ·· · · 4
    4 4 44« 4 4 44 ·
    4444 444 44
    44 44 44 4 44
    - 32
  27. 27. Způsob podle nároku 25 nebo 26, vyznačuj ící se tím, že dřevěná hmota a/nebo dřevěná vlákna a/nebo částice rostlinných vláken se po předchozí plastifikaci rozvlákňují v defibrátoru a v další operaci se suší.
  28. 28. Způsob podle nároku 27, vyznačující se tím, že ve vláknitých částicích se nastavuje obsah vlhkosti na 6 % až 10 % hmotn.
  29. 29. Způsob podle nároku 27, vyznačující se tím, že u vláknitých částic se změnou šířky mlecí štěrbiny a/nebo dobou setrvání v defibrátoru nastavuje jejich střední velikost.
  30. 30. Způsob podle některého z nároků 1,2, 27 nebo 28, vyznačující se tím, že vysušené a rozvolněné vláknité částice s nastaveným obsahem zbytkové vlhkosti se povrstvují kapalným pojivém, formují v rouno a předběžně zhutňuj í.
  31. 31. Způsob podle nároku 30, vyznačující se tím, že předběžně zhutněné rouno se ořezává na délku a šířku a následně se v předehřáté zápustce tvaruje v polotovar nebo prefabrikát.
  32. 32. Způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) se tvaruje ze směsi různých lignoceluózových vláken o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm a kapalného, za tepla reaktivního pojivá •44« φφ » * 4
  33. 33 .
  34. 34.
    34.
    v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 6 % hmotn. ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
    Způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) podle nároku 2, vyznačující se tím, že polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec (1) se tvaruje ze směsi různých štíhlých lignoceluózových vláknitých částic o střední délce vláken v rozsahu 1,5 mm až 20 mm a střední tlouštce v rozsahu 0,05 až 1 mm, jejichž podíl na,celkové hmotnosti vláknitých částic činí 75 % hmotn. až 95 % hmotn., a z v podstatě krychlovitě tvarovaných nebo přibližně kulovitých částic, z lignoceluózových vláken s frakční velikostí mezi 0,005 mm až 1 mm, jejichž podíl na celkové hmotnosti částic činí 5 % až 25 % hmotn., a z kapalného, za tepla reaktivního pojivá v hmotnostním podílu na směsi v rozsahu 2 % až 8 % hmotn., ve vyhřívané trvalé formě pod tlakem v závislosti na výrobku v rozsahu 20 bar až 45 bar za reakční teploty v rozsahu 140 °C až 180 °C.
    Způsob výroby tenkostěnného, trojrozměrně tvarovaného polotovaru nebo prefabrikátu či tvarového dílce (1) podle některého z nároků 1, 2, 25, 26 nebo 33, vyznačující se tím, že tvarový dílec (1) se spolu s mezivrstvou (10) , zejména v oblasti nákližku (8), stlačuje ve vyhřívaném lisu, a že pomocí nejméně jednoho v nákližku (8) vytvořeného otvoru se vytváří podtlak mezi tvarovým dílcem (1),
CZ20012755A 2000-07-29 2001-07-30 Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby CZ20012755A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10037354 2000-07-29
DE10134673A DE10134673B4 (de) 2000-07-29 2001-07-20 Dünnwandiges, dreidimensional geformtes Halbzeug oder Fertigteil
EP01117826A EP1190825A3 (de) 2000-07-29 2001-07-25 Dünnwandiges, dreidimensional geformtes Halbzeug oder Fertigteil

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012755A3 true CZ20012755A3 (cs) 2002-04-17

Family

ID=27213980

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012755A CZ20012755A3 (cs) 2000-07-29 2001-07-30 Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ20012755A3 (cs)
PL (1) PL348945A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
PL348945A1 (en) 2002-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Maloney The family of wood composite materials
CA1105365A (en) Structural laminate
US4865912A (en) Precious-wood-faced sheet for decoration, board having the same laminated thereupon, and process of manufacture
US6511567B1 (en) Composite building components and method of making same
FI78867C (fi) Dimensionellt stabil, laminerad traeskiva och foerfarande foer dess framstaellning.
US4743484A (en) Laminated veneer lumber (LVL)
US6764625B2 (en) Method of producing core component, and product thereof
US11338557B2 (en) Method of manufacturing a timber composite, the timber composite obtained and decorative panels comprising such timber composite
CN103496023B (zh) 一种实木多层复合地板的制造方法
EP1190825A2 (de) Dünnwandiges, dreidimensional geformtes Halbzeug oder Fertigteil
CN102785273A (zh) 一种三热压两砂光桉杨复合人造板及其制造方法
US20090113830A1 (en) Composite garage doors and processes for making such doors
EP3129228B1 (en) Method of manufacturing a timber composite
CA2524588A1 (en) Composite garage doors and processes for making such doors
CN106393381A (zh) 一种复合门板的生产工艺
WO2010069994A2 (en) Building units for furniture, and method for manufacturing of such building units
JP2017105158A (ja) 化粧パネル及びパネル製造方法
WO2017211453A1 (en) A composite board made from recycled and recyclable materials
DE19956765A1 (de) Dünnwandiges, dreidimensional geformtes Halbzeug oder Fertigteil
CZ20012755A3 (cs) Tenkostěnný, trojrozměrně tvarovaný polotovar nebo prefabrikát či tvarový dílec a způsob jeho výroby
DE10134673B4 (de) Dünnwandiges, dreidimensional geformtes Halbzeug oder Fertigteil
US20080042313A1 (en) Molded composite manufacturing process
EP2176045A1 (en) Method for manufacturing a wood-based furniture component comprising an integral spacer
WO1994026515A1 (en) Method for the preparation of board
CN101104281A (zh) 一种型面木质空心板的制造方法