CZ20004313A3 - Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu - Google Patents

Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ20004313A3
CZ20004313A3 CZ20004313A CZ20004313A CZ20004313A3 CZ 20004313 A3 CZ20004313 A3 CZ 20004313A3 CZ 20004313 A CZ20004313 A CZ 20004313A CZ 20004313 A CZ20004313 A CZ 20004313A CZ 20004313 A3 CZ20004313 A3 CZ 20004313A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solid material
strips
conveyor belt
longitudinal
crossbars
Prior art date
Application number
CZ20004313A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Werdinig
Rhein Winfried Von
Reinhold Riggenmann
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Priority to CZ20004313A priority Critical patent/CZ20004313A3/cs
Publication of CZ20004313A3 publication Critical patent/CZ20004313A3/cs

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Abstract

Rozdružovací zařízení (1) pevného materiálu (F) obsahuje podávači zařízení (30) pevného materiálu (F) a dopravní pás (4) obíhající kolem alespoň dvou vratných kladek (2), na němž jsou upevněny s odstupy od sebe příčné lišty (8), uspořádané v příčném směru ke směru (6) dopravy dopravního pásu (4). Mezi příčnými lištami (8) jsou vytvořeny propadové otvory (14) pro pevný materiál (F). Pevný materiál (F) je podávacím zařízením (30) podáván pod ostrým úhlem prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory (14). Kusy pevného materiálu (F) sevřené mezi příčnými lištami (8) se oběhem dopravního pásu (4) samočinně uvolňují a kusy pevného materiálu (F) sevřené mezi podélnými lištami (10) se uvolňují čisticím shmovačem (22). Rozdružovací zařízení (1)je určeno zejména pro rozdružování zbytkového materiálu po pyrolýze.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká rozdružovacího zařízení pevného materiálu, které obsahuje podávači zařízení pevného materiálu a dopravní pás obíhající kolem alespoň dvou vratných kladek, na němž jsou upevněny s odstupy od sebe příčné lišty, uspořádané v příčném směru ke směru dopravy dopravního pásu, přičemž mezi příčnými lištami jsou vytvořeny propadové otvory pro pevný materiál. Vynález se dále týká způsobu rozdružování pevného materiálu, kterým se oddělují hrubé částice materiálu od jemnějších.
Dosavadní stav techniky
V mnoha oblastech techniky je zapotřebí pevné materiály, které jsou obsaženy například v sypkém materiálu, rozdružit na více frakcí.
Tyto frakce se zpravidla dělí podle různé velikosti pevných materiálů, geometrie nebo vlastností pevných materiálů. Rozdružování pevných materiálů je zapotřebí vždy tehdy, když se do dalšího zpracování mají přivádět různé frakce pevných materiálů.
Ve stavebnictví se rozdružuje například suť na velké a neskladné podíly, které se potom třídí a dále zpracovávají, a na jemnější suť, která se zneškodňuje například na za tím účelem upravených skládkách.
V oblasti zneškodňování odpadu, s ohledem na co nejekologičtější zneškodňování, nabývá rozdružování a třídění ·· ···· · · ·· ·· ·· · ···· · · · • · · · · · · odpadu nebo zbytkových látek zbylých po opětovném zhodnocení odpadu stále většího významu. Podstatným hlediskem přitom je rozdružování odpadu podle jeho velikosti. Rozdružování se může provádět buď před opětovným zhodnocením odpadu nebo může tvořit i podstatnou část procesu při zhodnocování odpadu.
Pro odstranění odpadu se používají tepelné způsoby, při nichž se odpad spaluje ve spalovnách odpadků nebo v pyrolýzních zařízeních pyrolyzuje, neboli tepelně rozkládá, to znamená bez přívodu vzduchu při teplotě od asi 400 °C do 700 °C. U obou způsobů je zapotřebí zbytkový materiál po spalování nebo po pyrolýze rozdružit, aby se mohl buď opětovně zhodnocovat nebo vhodným způsobem zneškodňovat. Cílem přitom je ukládat na skládkách co nejmenší množství zbytkového materiálu.
Ze spisu EP-A-0 302 3 10 a z firemního časopisu „Die-SchwelBrenn-Anlage, eine Verfahrensbeschreibung“, vydavatel Siemens AG, Berlín a Mnichov, 1996, je jako pyrolýzní zařízení známé takzvané nízkotepelné karbonizační a spalovací zařízení, v němž se provádí v podstatě dvoustupňový způsob. V prvním stupni se odpad přivádí do bubnu na nízkotepelnou karbonizaci (pyrolýzního reaktoru) a nízkotepelně karbonizuje (pyrolyzuje). Při pyrolýze vzniká v bubnu plyn a zbytkový materiál. Plyn z nízkotepelné karbonizace se společně s hořlavými podíly ve zbytkovém materiálu spaluje ve vysokoteplotní spalovací komoře při teplotách asi 1200 °C. Odpadní plyny, které přitom vzniknou, se potom čistí.
Materiál zbylý po pyrolýze obsahuje kromě hořlavých podílů i nehořlavé podíly. Tyto nehořlavé podíly v podstatě sestávají z inertní frakce, jako je sklo, kamení nebo keramika, a z kovové frakce.
Podíly ze zbytkového materiálu určené pro opětovné zhodnocení se
potom vytřídí a opětovně zhodnotí. Pro vytřídění je zapotřebí použití způsobů a komponent, které zaručí spolehlivý a plynulý provoz.
U prosévacích nebo rozdružovacích zařízení existuje často problém zanášení sítových ploch. Rozdružovací zařízení se musí odstavit nebo se musí podrobit nákladnému čištění pomocí obsluhy. Problém ucpávání rozdružovacích zařízení vzniká zejména u velmi nehomogenního složení pevných materiálů určených k rozdružování. Například dochází k zahákování drátů v děrovaných pleších tvořících sítové plochy, takže jednotlivé otvory se nejprve zúží a postupem času zanesou. V určitých případech navíc nesmí oddělené podíly překročit maximální velikost.
Zbytkový materiál po pyrolýze je obvykle velmi nehomogenním pevným materiálem, jehož látkové složení a velikost a geometrie jeho podílů se velmi liší. Ve zbytkovém materiálu se vedle kamení, skleněných střepů a větších kovových kusů nacházejí i podélné tyče nebo svinuté dráty (drátěné chomáče).
Úkolem vynálezu proto je vytvořit rozdružovací zařízení, jakož i způsob rozdružování pevného materiálu, u něhož se zajistí plynulý provoz pomocí jednoduchých prostředků, a u něhož se dále zajistí, že podíly pevných materiálů se rozdruží pouze na maximální rozměr.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje rozdružovací zařízení pevného materiálu, které obsahuje podávači zařízení pevného materiálu a dopravní pás obíhající kolem alespoň dvou vratných kladek, na němž jsou upevněny s odstupy od sebe příčné lišty, uspořádané v příčném směru ke směru dopravy dopravního pásu, přičemž mezi příčnými lištami jsou vytvořeny propadové otvory pro pevný materiál, podle vynálezu,
9 0 999
9 9 0 9 9 9 9 9 9 0
9 9 9 0 9 9 9
9 9 0 9 9 9 0 9 9
A 0 9 0 9 9 9 9 0
Τ' ···· · ·· ···· ·· ··· jehož podstatou je, že pevný materiál je podávacím zařízením podáván pod ostrým úhlem prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory.
Propadovými nebo sítovými otvory propadávají pevné podíly, jejichž rozměr je menší než průměr těchto otvorů. Větší podíly pevného materiálu zůstávají ležet na příčných lištách a jsou odváděny na konec rozdružovacího zařízení. Dopravní pás je s výhodou proveden jako velmi úzký a v první řadě slouží k dopřednému pohybu a k upevnění příčných lišt, které jsou na něm uspořádány zejména kolmo k němu, takže tvoří vyvýšeniny. Vedle sebe rovnoběžně mohou být uspořádány například dva dopravní pásy, na nichž jsou upevněny příčné lišty. Propadové otvory jsou proto ohraničeny dopravními pásy a příčnými lištami.
Zvláštní výhoda rozdružovacího zařízení spočívá v tom, že kus pevného materiálu, jehož rozměry odpovídají vzdálenosti mezí dvěma za sebou následujícími příčnými lištami, a který se mezi nimi vzpříčil, se na konci rozdružovacího zařízení v oblasti vratné kladky sám uvolní, neboť při pohybu kolem vratné kladky se vzájemný odstup mezi oběma příčnými lištami zvětší a umožní vypadnutí tohoto kusu pevného materiálu. Ucpání rozdružovacího zařízení je tudíž vyloučeno, takže je zaručen jeho plynulý a bezporuchový provoz.
Rozdružovací zařízení podle vynálezu má podávači zařízení pevného materiálu, kterým se pevný materiál přivádí prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory. Přitom podávači zařízení končí s výhodou přímo nad dopravním pásem a směr jeho podávání svírá se směrem dopravy ostrý úhel.
Kusy pevného materiálu přiváděné do rozdružovacího zařízení, zejména podélné kusy, se tedy podávají v podstatě rovnoběžně ···· ·· ·· s rovinou tvořenou propadovými otvory. Proto je vyloučeno, aby tyto podlouhlé kusy pevného materiálu propadly svisle propadovými otvory.
Uspořádání podávacího zařízení přímo nad dopravním pásem, respektive nad příčnými lištami, navíc brání tomu, aby se rovnoběžně uspořádané kusy pevného materiálu sklopily směrem dolů a podle velikosti své délky propadly propadovými otvory. Čím menší ostrý úhel podávacího zařízení je, tím bezpečněji se podélné kusy pevného materiálu oddělují správně podle své délky. Podávači zařízení může podávat pevný materiál i rovnoběžně se směrem dopravy, pokud například vodorovně uspořádané podávači zařízení je opatřeno zvláštním dopravním zařízením pro přívod pevného materiálu do rozdružovacího zařízení, nebo pokud je celé rozdružovací zařízení společně s podávacím zařízením skloněno vůči horizontále.
Pro správné vyrovnání podlouhlých kusů pevného materiálu je zejména účelné, když je přímo pod horní dílčí částí dopravního pásu, přivrácenou k podávacímu zařízení, uspořádáno nepropustné dno.
Podlouhlé kusy pevného materiálu, které jsou do rozdružovacího zařízení přiváděny pod určitým úhlem, narazí nejprve svým předním koncem na nepropustné dno a nemohou v důsledku své délky propadnout. Zůstanou proto společně s dalšími velkými kusy pevného materiálu ležet na příčných lištách a jsou dopraveny až na konec rozdružovacího zařízení. V oblasti dna se shromažďuje jemný materiál, který je potom posouván příčnými lištami dopředu k propadovému otvoru uspořádanému ve směru dopravy a tímto propadovým otvorem propadne. Potom je s výhodou odveden dopravním zařízením, které navazuje na dno.
·· 9999 • 9 99 99 9 • 9 9 9 9 9 9 · · ··
9 99 9 9 · · • 9 9 9 9 9999 9
9 · 999 9 9 9
9999 9 99 9999 99 999
Podle zvlášť výhodného provedení je mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lištami uspořádána alespoň jedna podélná lišta, která je upevněna na jedné příčné liště a dosahuje až k další příčné liště. Touto podélnou lištou se dosahuje dalšího rozdělení propadových otvorů.
Aby se umožnilo rovnoměrné prosévání pevného materiálu do dvou různě velkých frakcí, při němž částice pevného materiálu oddělené jemné frakce nepřekročí maximální velikost, jsou příčnými lištami a podélnými lištami vytvořeny stejně velké sítové plochy. Za tím účelem jsou příčné lišty i podélné lišty uspořádány vždy ekvidistantně.
Na čelních plochách podélných lišt, odvrácených od dopravního pásu, je vždy uspořádána jedna lišta, jejíž tloušťka je větší než tloušťka podélné lišty, takže tato lišta překrývá svou podélnou lištu.
Uspořádáním takových lišt na podélných lištách se dosáhne toho, že mezi podélnými lištami, tedy rovnoběžně s příčnými lištami, se nemohou vzpříČit žádné kusy pevného materiálu, neboť odstup mezi dvěma podélnými lištami je v důsledku překrytí zmíněnými lištami stále větší než odstup mezi zmíněnými lištami, které jsou uspořádány na příslušných podélných lištách. Kusy pevného materiálu se mohou sevřít pouze mezi zmíněnými lištami, avšak nikoli mezi podélnými lištami.
Aby se zabránilo tomu, že kusy pevného materiálu se sevřou na čelních stranách příčných lišt odvrácených od dopravního pásu, jsou zmíněné lišty vytvořeny stupňovitě, přičemž dolní část zmíněné lišty je upevněna na jedné podélné liště a horní část zmíněné lišty překrývá následující podélnou lištu.
Φ· φφφφ
Ί ·· • · Φ 9 9 9 9
9 9 9 Φ
9 9 0 9 9
9 9 9 9
9090 9 99 9999
Φ
Φ· φ
Podle dalšího výhodného provedení je na straně rozdružovacího zařízení, protilehlé k podávacímu zařízení, zejména v dolním bodu obratu dopravního pásu, uspořádán čisticí shrabovač, který je uspořádán v podstatě rovnoběžně s příčnými lištami, a jehož ozuby zasahují do prostoru vytvořeného mezi podélnými lištami. Pomocí tohoto shrabovače je možno účinně odstraňovat kusy pevného materiálu, které se sevřely nebo vzpříčily mezi lištami.
Aby nebyl shrabovač nadměrně namáhán, je s výhodou uspořádán tak, že se může vykývnout ven, když síla na něj působící překročí určitou hodnotu. Tím se zabrání tomu, aby příliš pevně vzpříčeným kusem pevného materiálu nedošlo k poškození shrabovače. Překročení určité síly způsobí kromě vykývnutí shrabovače současně podle dalšího výhodného provedení i vypnutí rozdružovacího zařízení, takže za určitých okolností může být pevně vzpříčený kus pevného materiálu manuálně odstraněn, Čímž se zabrání poškození rozdružovacího zařízení.
Pro zvlášť robustní provedení rozdružovacího zařízení je dopravní pás vytvořen jako řetěz a podélné lišty i příčné lišty jsou provedeny zejména z kovu.
Další výhodná provedení rozdružovacího zařízení jsou uvedena ve vedlejších nárocích.
Uvedený úkol dále splňuje způsob rozdružování pevného materiálu, při němž se pevný materiál podává do rozdružovacího zařízení, provedeného s dopravním pásem vedeným vratnými kladkami a s na něm umístěnými příčnými lištami, přičemž jemnější pevný materiál propadává propadovými otvory mezi příčnými lištami, shromažďuje se a dále odvádí prvním dopravním zařízením, a přičemž hrubší pevný materiál položený na příčných lištách se dopravuje až
9999
99 99 9
9 9999 «999
99 9999
9 999 >999 9
9 9 999 999
99>9 9 99 9999 99 999 ke koncové vratné kladce, kde se shromažďuje a dále odvádí druhým dopravním zařízením, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pevný materiál se podává pod ostrým úhlem prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory.
Výhodná provedení, týkající se rozdružovacího zařízení, platí i pro způsob podle vynálezu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž schematicky obr. 1 znázorňuje rozdružovací zařízení v perspektivním pohledu, obr. 2 rozdružovací zařízení v bokorysu, obr. 3 v půdorysu část rozdružovacího zařízení, obr. 4 podélné lišty s na nich uspořádanými dalšími lištami, obr. 5 čisticí shrabovač, který zasahuje do prostorů vytvořených mezi podélnými lištami, obr. 6 v bokorysu další provedení rozdružovacího zařízení, obr. 7 modifikované provedení rozdružovacího zařízení znázorněného na obr. 6 a obr. 8 detail oblasti vratné kladky.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 obsahuje rozdružovací zařízení X dvě vratné kladky 2, uspořádané ve vzájemné odstupu od sebe, kolem nichž jsou vedeny dva navzájem rovnoběžné dopravní pásy 4. Směr pohybu dopravních pásů 4 odpovídá směru 6 dopravy pevného materiálu F podávaného do rozdružovacího zařízení L Napříč ke směru 6 dopravy jsou na dopravních pásech 4 kolmo k nim umístěny příčné lišty 5X Tyto příčné
• · φφφ φφφφ ·
Φ·Φ«ΦΦΦΦ y φφφφ * φφ φφφφ φφ φφφ lišty 8. jsou k úzkým dopravním pásům 4 připevněny na svých čelních koncích, například svarovými spoji. Mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lištami 8. jsou uspořádány podélné lišty 10. z nichž jsou jako příklad znázorněny pouze tři.
Podélné lišty 10 jsou s výhodou uspořádány kolmo k příčným lištám 8. a jejich délka je přizpůsobena odstupu dvou za sebou následujících příčných lišt 8.. Na jedné z obou příčných lišt 8. jsou podélné lišty 10 upevněny. Na čelní straně podélných lišt 10, odvrácené od dopravních pásů 4, jsou uspořádány další lišty 12. Tyto další lišty 12 jsou vytvořeny stupňovitě, přičemž navzájem následující další lišty 12 se navzájem překrývají.
Příčné lišty 1 a podélné lišty 10 tvoří na dopravních pásech 4 vyvýšeniny, přičemž výška podélných lišt 10 v podstatě odpovídá výšce příčných lišt 8.. Proto další lišty 12 umístěné na podélných lištách 1,0 přesahují příčné lišty 8..
Vratné kladky 2 jsou podle obr. 1 vytvořeny jako válce. Alternativně může být pro každý dopravní pás 4 upraven zvláštní pár vratných kladek 2. Vratné kladky 2 jsou pro pokud možno bezprokluzový pohon vytvořeny například jako ozubená kola, jejichž zuby zasahují do příslušných otvorů v dopravním pásu 4. Dopravní pás 4 je proveden například z plastu, avšak s výhodou jako řetěz s kovovými články.
Protože dopravní pásy 4 jsou provedeny jako úzké, a nikoli jako ploché, jsou mezi dopravními pásy 4 vytvořeny propadové otvory 14., které jsou v podstatě ohraničeny příčnými lištami 8. a podélnými lištami l_0. Plocha ohraničená příčnými lištami 8. a podélnými lištami 10 působí jako sítový otvor nebo jako sítová plocha 16.
• ·
Pevný materiál F se podává do podávači oblasti podávacím zařízením 30 (viz obr. 2) a dopravuje ve směru 6 dopravy. V podávači oblasti je přímo pod horní dílčí částí dopravních pásů 4 uspořádáno nepropustné dno 18. Na toto dno 18 navazuje první dopravní zařízení 20 určené pro dopravu odděleného jemného pevného materiálu FF, které je provedeno jako šikmý skluz. Alternativně může být toto první dopravní zařízení 20 provedeno jako aktivní dopravní zařízení ve formě dopravního pásu nebo dopravního šneku.
Pod dopravními pásy 4, zejména v bodě obratu tvořeném přední vratnou kladkou 2, je uspořádán čisticí shrabovač 22 opatřený ozuby 24. Tento čisticí shrabovač 22 je uložen otočně kolem své podélné osy, což je schematicky naznačeno šipkou 26.
Pevný materiál F podávaný do rozdružovacího zařízení 1_ se rozdružuje na jemný pevný materiál FF a hrubý pevný materiál GF. Maximální velikost jemného pevného materiálu FF přitom odpovídá maximálnímu rozměru sítových ploch 16.. Jemný pevný materiál FF se v důsledku uspořádání nepropustného dna 18 v podávači oblasti nejprve shromažďuje v jakoby sítové skříni tvořené podélnými lištami 10. příčnými lištami 1 a dnem 1.8. Jemný pevný materiál FF nashromážděný v této sítové skříni se posouvá příčnými lištami 8. až ke konci dna 18. kde propadovými otvory 14 propadne na zde uspořádané první dopravní zařízení 20.. Hrubý pevný materiál GF, jehož rozměry jsou větší než rozměry sítových ploch 16, zůstává ležet na podélných lištách 10 a příčných lištách 8. a je dále odváděn až na konec rozdružovacího zařízení 1, kde padá například na druhé dopravní zařízení 28 (viz obr. 7).
Kusy pevného materiálu F, které mají nevhodné rozměry, se mohou vzpříčit nebo sevřít mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lištami 8.. Jakmile tyto příčné lišty 8. dospějí k vratné kladce • · · · · · • » uspořádané na konci rozdružovacího zařízení 1, jejich vzájemný odstup se zvětší a sevřený kus pevného materiálu F vypadne. Rozdružovací zařízení 1 tedy na základě svého provedení samočinně uvolňuje kusy pevného materiálu F sevřené mezi příčnými lištami 8. uspořádanými na dopravních pásech 4.
Mezi podélnými lištami 10 nemůže ke vzpříčení nebo sevření dojít, protože další lišty 12 umístěné na podélných lištách 10 tyto podélné lišty 10 překrývají. Vzájemný odstup mezi dvěma dalšími lištami 12 je proto menší než vzájemný odstup mezi dvěma podélnými lištami 10, takže kusy pevného materiálu F se mohou vzpříčit pouze mezi dalšími lištami 12. Kus pevného materiálu F vzpříčený mezi dvěma vedle sebe uspořádanými dalšími lištami 12 je unášen až k čisticímu shrabovači 22, kde je pomocí ozubů 24 uvolněn. Ozuby 24 přitom zasahují do prostoru mezi podélnými lištami 10 (viz obr. 5). Rozdružovací zařízení 1 je proto vytvořeno jako samočisticí od kusů pevného materiálu F vzpříčených mezi dalšími lištami 12.
Podle dalšího výhodného provedení a pro ochranu čisticího shrabovače 22 je čisticí shrabovač 22 uložen výkyvné od dopravních pásů 4, přičemž vykývne tehdy, když na něj působí nadměrná síla. K tomu může dojít tehdy, když je kus pevného materiálu F sevřen mezi dvěma dalšími lištami 12 zvlášť pevně. Jakmile k tomu dojde a čisticí shrabovač 22 vykývne směrem ven od dopravních pásů 4, může automaticky dojít i k vypnutí rozdružovacího zařízení 1. V tomto případě se potom sevřený kus pevného materiálu F může odstranit manuálně. U robustního provedení čisticího shrabovače 22 však tento případ nastane velmi zřídka, takže u rozdružovacího zařízení 1 je zaručen plynulý a spolehlivý provoz.
Na obr. 2 je podávači zařízení 30 znázorněno jako šikmo uspořádaný skluz. Toto podávání zařízení 30 svírá s horizontálou • ··· • ·
ostrý úhel, takže směr 32 podávání svírá se směrem 6 dopravy rovněž ostrý úhel. Podávači zařízení 30 končí přímo nad příčnými lištami 8. Tímto v podstatě vodorovným podáváním pevného materiálu F se zabrání zejména tomu, aby podlouhlé kusy pevného materiálu F byly přiváděny do rozdružovacího zařízení £ kolmo k sítovým plochám £6 tvořeným příčnými lištami 8. a podélnými líštami 10. Zabrání se tomu, aby šikmo podávaný kus pevného materiálu F propadl dolů, a dosáhne se toho, že tento šikmo přiváděný kus pevného materiálu F zůstane ležet na jedné nebo více příčných lištách 8 nebo podélných lištách £0 a může být dále odváděn.
Podle obr. 3 jsou sítové plochy £6 tvořené příčnými lištami £ a podélnými lištami £0 stejně velké a mají zejména čtvercový tvar, aby byla zaručena jednotná maximální velikost pro jemný pevný materiál FF. Pro vytvoření sítových ploch £6 jsou podélné lišty £0 i příčné lišty 8, od sebe vzdáleny vždy ekvidistantně. Podélné lišty 10 jsou na obr. 3 zakryty dalšími lištami 12, který je překrývají.
V bokorysu podélných lišt £0 na obr. 4 je patrné stupňovité vytvoření dalších lišt 12. Další lišta 12 následující podélné lišty £0 je přitom překryta další lištou 12 předcházející podélné lišty 10. Dalšími navzájem se překrývajícími lištami 12 jsou přemostěny odstupy mezi jednotlivými podélnými lištami £0, dané příčnými lištami 8.. Tím se zabrání vzpříčení kusu pevného materiálu F v mezeře 34. Další lišty 12 jsou s výhodou vytvořeny jako kruhový materiál nebo trubky ze železa nebo oceli.
Na obr. 5 je znázorněn čisticí shrabovač 22, který svými ozuby 24 zasahuje do prostorů vytvořených mezi dalšími lištami 12. Kus pevného materiálu F sevřený mezi těmito dalšími lištami 12 se odstraní ozuby 24. Ozuby 24 přitom zasahují do zmíněných prostorů pouze tak daleko, že maximálně dosahují k podélným lištám 10.
·· · · · · · · · · · · • · · « · * · ··· « · a·» * · * · ίο ·····«·
1j ···· · ·· ···· ·« ·
Hlubší zasahování ozubů 24 do zmíněných prostorů by způsobilo, že příčné lišty 8., které z dopravního pásu 4 vyčnívají stejně daleko jako podélné lišty 10, by zůstaly na ozubech 24 viset.
Alternativní provedení rozdružovacího zařízení l_je znázorněno na obr. 6. U tohoto provedení jsou uspořádány tři vratné kladky 2, takže dopravní pás 4 je veden v trojúhelníku, čímž se umožní vytvoření dostatečného místa pro co největší první dopravní zařízení
20. Toto první dopravní zařízení 20 je uspořádáno ve vnitřním prostoru ohraničeném dopravním pásem 4.
Jedna vratná kladka 2 je pro pohon dopravního pásu 4 prostřednictvím hnacího pásu 36 spojena s hnacím kolem 38.. Dopravní pás 4 není v oblasti hnacího kola 38 pro lepší přehlednost zakreslen. Je však vytvořen jako řetěz, zejména ocelový řetěz, na jehož jednotlivých článcích jsou uspořádány příčné lišty 8.. Na příčných lištách 8. jsou upevněny podélné lišty 10, na nichž jsou umístěny další lišty 12. Příčné lišty 8 a podélné lišty 10 jsou s výhodou provedeny ze železa nebo oceli a jsou k sobě navzájem nebo k dopravnímu pásu 4 připevněny svarovými spoji.
Pevný materiál F je podáván podávacím zařízením 30 a alespoň jeho část propadne na nepropustné dno 18, přičemž zbytek je dále dopravován ve směru 6 dopravy. Jemný pevný materiál FF se dostane na první dopravní zařízení 20 a je jím odváděn. První dopravní zařízení 20 je tvořeno například dopravním Šnekem 40 uloženým v dopravním žlabu 42..
Hrubý pevný materiál GF je dále odveden až na konec rozdružovacího zařízení 1, kde padá na druhé dopravní zařízení 28. Toto druhé dopravní zařízení 28 je na obr. 6 vytvořeno jako šikmý skluz. Kusy pevného materiálu F vzpříčené mezi dalšími lištami 12 se • · · · φ potom odstraňují pomocí ozubů 24 čisticího shrabovače 22.. Čisticí shrabovač 22 je uspořádán v dolním bodu obratu dopravního pásu 4.
Rozdružovací zařízení 1_, znázorněné na obr. 7, je podobné rozdružovacímu zařízení J_, znázorněnému na obr. 6. Proto budou v dalším popsány pouze podstatné rozdíly.
Podávači zařízení 30. je s výhodou uloženo volně, takže je pohyblivé ve směru dvojité šipky 44. Tím se zaručí, že eventuálně vzpříčený kus pevného materiálu F nezpůsobí poškození rozdružovacího zařízení 1 nebo podávacího zařízení 30.
Dopravní pás 4 je vytvořen jako článkový řetěz. Na horní straně rozdružovacího zařízení 1, na kterou je pevný materiál F podáván, a na které je dále odváděn, je přímo pod dopravním pásem 4 uspořádána vodicí lišta 46. Pomocí této vodicí lišty 46 se zabrání průvěsu dopravního pásu 4. Průvěs dopravního pásu 4 totiž způsobí, že odstup mezi dvěma příčnými lištami 8. se mění, takže pevný materiál F se může pevně sevřít nežádoucím způsobem. Vodicí lišta 46 je s výhodou uspořádána přímo pod článkovým řetězem, takže článkový řetěz klouže ve vodorovném směru po vodicí liště 46.
Nepropustné dno 18 uspořádané v oblasti podávacího zařízení 30. je provedeno jako výškově přestavitelné, takže se může vždy co nejvíce přiblížit ke spodní straně příčných lišt 8 a podélných lišt 10. Tím se prakticky zabrání sevření pevného materiálu F mezi dnem 18 a například příčnými lištami 8..
U rozdružovacího zařízení 1 je takzvaný úhel a rozevření příčných lišt 8. v oblasti koncové vratné kladky 2A na shazovací straně, menší než úhel a rozevření příčných lišt 8. v oblasti dolní • · · · · · ·· ·· ·· • · · · · · · · · ·
S ·······
-* -7 ··««♦ ······ 99 9 vratné kladky 2B. Pod úhlem a rozevření se rozumí úhel, který navzájem svírají dvě za sebou následující příčné lišty 8.. Mimo oblast vratných kladek 2 se hodnota úhlu a rozevření rovná 0°, protože zde jsou příčné lišty 8. uspořádány v podstatě navzájem rovnoběžně.
V oblasti vratných kladek 2 se odstup mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lištami 8. na straně odvrácené od vratných kladek 2 zvětšuje. Může proto dojít k tomu, že kus pevného materiálu F v oblasti koncové vratné kladky 2A na shazovací straně spadne mezi dvě příčné lišty 8 a za touto koncovou vratnou kladkou 2A se dostane do sevření těmito dvěma příčnými lištami 8.. Protože však úhel a rozevření je u dolní vratné kladky 2B větší než úhel a rozevření u koncové vratné kladky 2 A na shazovací straně, je zaručeno, že tento kus pevného materiálu F se v tomto místě uvolní a působením tíže automaticky vypadne.
Aby bylo umožněno dosažení různých velikostí úhlu a rozevření, jsou vratné kladky 2A, 2B uspořádány vhodně tak,že navzájem svírají vhodný úhel. Navíc nebo alternativně je výhodné, když koncová vratná kladka 2A na shazovací straně má větší průměr než dolní kladky 2B.
Dopravní pás 4 je s výhodou v oblasti mezi koncovou vratnou kladkou 2A na shazovací straně a dolní vratnou kladkou 2B, jakož i v oblasti mezi dolní vratnou kladkou 2B a levou vratnou kladkou 2, mírně prověšen. Tím se dosáhne toho, že článkový řetěz se mírně třese, čímž se střesou pevně usazené kusy pevného materiálu F.
Protože v oblasti koncové vratné kladky 2A na shazovací straně se odstupy mezi za sebou následujícími příčnými lištami 8. mění, může dojít k tomu, že kusy pevného materiálu F se v této oblasti uvolní a spadnou na tuto koncovou vratnou kladku 2A. Aby byla tato • · • *·· • · • · koncová vratná kladka 2 A na shazovací straně chráněna před poškozením, je zde upraven shazovač 48. Tento shazovač 48 je uspořádán s výhodou ve tvaru půlkruhu kolem této koncové vratné kladky 2A a zasahuje až k dopravnímu žlabu 42. Koncová vratná kladka 2A je za tím účelem vytvořena zejména jako hřídel se dvěma řetězovými koly na koncích a nikoli jako buben všude se stejným průměrem. Shazovač 48 je dále podle výhodného provedení vytvořen jako pružný. Tím se zamezí tomu, že by například kusy pevného materiálu F ve tvaru písmene T, které leží na příčných lištách 8., avšak procházejí propadovým otvorem 14, shazovač 48 poškodily.
Na obr. 8 je znázorněn detail dopravního pásu 4, vytvořeného jako článkový řetěz, v oblastí vratné kladky 2. Vratná kladka 2 je vytvořena například jako řetězové kolo a je znázorněna rovněž pouze její část. Jednotlivé příčné lišty 8. jsou na příslušném řetězovém článku 52 upevněny vždy prostřednictvím upevňovacích elementů 50. Příčná lišta 8. je na upevňovacím elementu 50 upevněna rozebíratelně, a tudíž snadno vyměnitelně. Upevňovací element 50 je zase pevně spojen s řetězovým článkem 52, například svarovým spojem. Je nutno zdůraznit, že upevňovací element 50 je uprostřed, tedy ve výšce osy 54 řetězu, spojen s řetězovým článkem 52., Proto je v oblasti vratné kladky 2 odstup mezi dvěma příčnými lištami 8. na straně přivrácené k vratné kladce 2 menší než v oblasti před vratnou kladkou 2. V oblasti před vratnou kladkou 2 jsou příčné lišty 8. uspořádány v podstatě navzájem rovnoběžně, jak lze seznat z levé poloviny obr. 8. V oblasti vratné kladky 2 se dvě za sebou následující příčné lišty 1 od sebe rozevřou. V důsledku středového uložení bude tedy odstup na dolní straně menší, zatímco odstup na horní straně bude větší. Tím se kusy pevného materiálu F vytlačí směrem nahoru. Středové uložení tedy způsobuje samočisticí účinek rozdružovacího zařízení 1.
• · • · · · • · « ·
Rozdružovací zařízení I je vhodné zejména k oddělování jemných pevných materiálů FF z inertní frakce zbytkového materiálu z pyrolýzního zařízení. Jemný pevný materiál FF obsahuje za určitých okolností ještě vysoký podíl uhlíku. Tento je možno získat například čištěním jemného pevného materiálu FF a tepelně zhodnotit pro výrobu energie. Částice odděleného jemného pevného materiálu FF mají s výhodou maximální průměr několik centimetrů.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rozdružovací zařízení (1) pevného materiálu (F), které obsahuje podávači zařízení (30) pevného materiálu (F) a dopravní pás (4) obíhající kolem alespoň dvou vratných kladek (2), na němž jsou upevněny s odstupy od sebe příčné lišty (8), uspořádané v příčném směru ke směru (6) dopravy dopravního pásu (4), přičemž mezi příčnými lištami (8) jsou vytvořeny propadové otvory (14) pro pevný materiál (F), vyznačující se tím, že pevný materiál (F) je podávacím zařízením (30) podáván pod ostrým úhlem prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory (14).
  2. 2. Rozdružovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přímo pod dílčí částí dopravního pásu (4), přivrácenou k podávacímu zařízení (30), je uspořádáno nepropustné dno (18), na které navazuje s výhodou první dopravní zařízení (20) pro prosetý jemný pevný materiál (FF).
  3. 3. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lištami (8) je uspořádána alespoň jedna podélná lišta (10), která je připevněna k jedné příčné liště (8) a dosahuje až k další příčné liště (8).
  4. 4. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že příčné lišty (8) jsou uspořádány ekvidistantně a mezi vždy dvěma za sebou následujícími příčnými lištami (8) je vždy uspořádána alespoň jedna podélná lišta (10) tak, že příčnými lištami (8) a podélnými lištami (10) jsou vytvořeny stejně velké sítové plochy (16).
    ·· ·»·· • · ····
  5. 5. Rozdružovací zařízení podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že na čelní ploše podélné lišty (10) odvrácené od dopravního pásu (4) je uspořádána další lišta (12), jejíž tloušťka je větší než tloušťka podélné líšty (10), takže tato další lišta (12) překrývá podélnou lištu (10).
  6. 6. Rozdružovací zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že další lišta (12) je vytvořena stupňovitě, přičemž její dolní část je upevněna na jedné podélné liště (10) a její horní část částečně překrývá následující podélnou lištu (10).
  7. 7. Rozdružovací zařízení podle jednoho z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že na jeho straně protilehlé k podávacímu zařízení (30) je upraven čistící shrabovač (22), který je uspořádán v podstatě rovnoběžně s příčnými lištami (8), a jehož ozuby (24) zasahují do prostorů mezi podélnými lištami (10).
  8. 8. Rozdružovací zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že čisticí shrabovač (22) je při překročení určitého silového působení dopravním pásem (4) uspořádán výkyvné.
  9. 9. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dopravní pás (4) je vytvořen jako řetěz.
  10. 10. Rozdružovací zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, žel příčné lišty (8) jsou upevněny na řetězových článcích (52) vždy uprostřed a s výhodou rozebíratelně tak, že v oblasti vratných kladek (2) je vzájemný odstup mezi dvěma příčnými lištami (8) na straně přivrácené k vratné kladce (2) menší než v oblasti před vratnou kladkou (2).
    • · ·· 9 ·♦ 9 9 9 9 9 • · · · 9 · · · 9 · 9 • · 99 9999
  11. 11. Rozdružovací zařízení podle jednoho z nároků 3 až 10, vyznačující se tím, že podélné lišty (10) a příčné lišty (8) jsou provedeny z kovu.
  12. 12. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jsou upraveny více než dvě, zejména tři vratné kladky (2, 2A, 2B) a tyto vratné kladky (2, 2A, 2B) jsou uspořádány a/nebo vytvořeny tak, že úhel (a) rozevření příčných lišt (8) na koncové vratné kladce (2A) na shazovací straně je menší než na následující dolní vratné kladce (2B)
  13. 13. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že koncová vratná kladka (2A) na shazovací straně je opatřena zejména pružným shazovačem (48), jímž je zabráněno propadu pevného materiálu (F) na tuto koncovou vratnou kladku (2A).
  14. 14. Rozdružovací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dopravní pás (4) je opatřen vodicí líštou (46) pro zabránění průvěsu dopravního pásu (4) v oblasti dopravy pevného materiálu (F).
  15. 15. Způsob rozdružování pevného materiálu (F), při němž se pevný materiál (F) podává do rozdružovacího zařízení (1), provedeného s dopravním pásem (4) vedeným vratnými kladkami (2) a s na něm umístěnými příčnými lištami (8), přičemž jemnější pevný materiál (FF) propadává propadovými otvory (14) mezi příčnými lištami (8), shromažďuje se a dále odvádí prvním dopravním zařízením (20), a přičemž hrubší pevný materiál (GF) položený na příčných lištách (8) se dopravuje až ke koncové vratné kladce (2A), kde se shromažďuje a dále odvádí druhým dopravním zařízením (28), vyznačující se tím, že pevný materiál (F) se podává pod ostrým úhlem prakticky rovnoběžně s rovinou tvořenou propadovými otvory (14).
CZ20004313A 1999-05-19 1999-05-19 Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu CZ20004313A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004313A CZ20004313A3 (cs) 1999-05-19 1999-05-19 Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004313A CZ20004313A3 (cs) 1999-05-19 1999-05-19 Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004313A3 true CZ20004313A3 (cs) 2001-06-13

Family

ID=5472589

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004313A CZ20004313A3 (cs) 1999-05-19 1999-05-19 Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004313A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI819051B (zh) 太陽能電池模組之電氣構件回收裝置以及回收系統
EP2473294B1 (fr) Procédé et installation de recyclage de déchets de plâtre
SK17392000A3 (sk) Rozdružovacie zariadenie a spôsob rozdružovania pevného materiálu
PL212912B1 (pl) Uklad do usuwania zanieczyszczen z krajanki tytoniowej odzyskiwanej z wybrakowanych papierosów
US6360895B1 (en) Separating device for elongate solid pieces
DE19823018A1 (de) Siebvorrichtung für Feststoff und Verfahren zum Sieben von Feststoff
CA2333218A1 (en) Plant for the treatment of residue
KR19980064114A (ko) 폐기물 또는 잔류 폐기물 처리 방법 및 장치
KR20160031197A (ko) 폐기물 정량 공급장치
CZ20004313A3 (cs) Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu
EP2407287B1 (en) Conveyor for a wood splitting device
WO2017137418A1 (fr) Machine de criblage
SK17232000A3 (sk) Zariadenie na úpravu zvyškového materiálu zo zariadenia na tepelné spracovanie odpadov
CN212511164U (zh) 一种垃圾分选破碎处理系统
JP2001058159A (ja) 長さ選別装置
JP2003047876A (ja) 破砕機
Du Plooy Rock and sand removal at TSB's Komati Mill
CZ20004315A3 (cs) Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu
CZ20004316A3 (cs) Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu ze zařízení pro tepelné zpracování odpadů
JPH04134471U (ja) 異物除去装置
JP2018199114A (ja) 分別処理システム、分別処理方法
WO1993025323A1 (fr) Dispositif de tri granulometrique par vibration
WO2016004956A2 (en) Purification unit
JP2000255762A (ja) 調量機付きコンベヤ
FR2483399A1 (fr) Procede et installation pour la preparation des ordures menageres en vue de la production de compost