CZ20004315A3 - Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu - Google Patents
Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20004315A3 CZ20004315A3 CZ20004315A CZ20004315A CZ20004315A3 CZ 20004315 A3 CZ20004315 A3 CZ 20004315A3 CZ 20004315 A CZ20004315 A CZ 20004315A CZ 20004315 A CZ20004315 A CZ 20004315A CZ 20004315 A3 CZ20004315 A3 CZ 20004315A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- residual material
- screen
- coarse
- fraction
- rotor
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Abstract
Pro druhově čisté a kontinuální třídění nehomogenního
zbytkového materiálu (IR) vznikajícího v pyrolýzním zařízení
je uspořádána zvláště zvolená kombinace součástí zařízení.
Podstatným prvkem zařízení je oddělování hrubého zbytku
(GR) na hrubém sítu (2) a následné dělení zbývajícího
zbytkového materiálu (R) pomocí cikcak třídiče (6) na lehký
zbytkový materiál (LR) a těžký zbytkový materiál (SR).
Pomocí tohoto zařízení se od zbytkového materiálu (R)
oddělují zejména podíly obsahující uhlík. Jednotlivé součásti
zařízení jsou pro umožnění bezporuchového provozu
vytvořeny jako samočisticí.
Description
Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro zpracování nehomogenního zbytkového materiálu ze zařízení pro termické zpracování odpadů, zejména z pyrolýzního zařízení.
Dosavadní stav techniky
Z EP-A 302 310 a z firemního materiálu „Die Schwelbrenn-Anlage, eine Verfahrensbeschreibung (pražící zařízení, popis technologie) , vydaného Siemens AG, Berlin a Munchen, 1996, je jako pyrolýzní zařízení známo takzvané pražící-vypalovací zařízení, ve kterém se provádí v podstatě dvoustupňový způsob. V prvním stupni se přiváděný odpad uvádí do pražícího bubnu (pyrolýzního reaktoru) a praží se (pyrolyzuje se). Při pyrolýze vzniká v pražícím bubnu pražný plyn a pyrolýzní zbytek. Pražný plyn se spolu se spalitelnými podíly pyrolýzního zbytku spaluje ve vysokoteplotní spalovací komoře při teplotě asi 1200 °C. Spaliny přitom vznikající se následně čistí.
Pyrolýzní zbytek vykazuje vysoký podíl nespalitelných podílů, které sestávají v podstatě z inertní frakce, jako skla, kamení nebo keramiky, a z kovové frakce. Kovová frakce zahrnuje železnou a neželeznou frakci. Je známo jednotlivé frakce nespalitelného podílu navzájem oddělovat a podle možnosti odvádět materiál ke zhodnocení do značné míry roztříděný.
Pro oddělování a třídění zbytkového materiálu je nezbytné zařízení pro zpracování zbytkového materiálu, které • · je schopno v kontinuálním procesu rozdělovat silně nehomogenní pyrolýzní odpad vznikající při pyrolýzním procesu. Z ekologických důvodů se usiluje zejména o úplné oddělení spalitelných podílů obsahujících uhlík, které například mohou být energeticky zhodnoceny. Tím je množství zbytkového materiálu ukládané na deponii udržováno co možná nejnižsí.
Vzhledem k velké nehomogenitě zbytkového materiálu, který vykazuje, pokud jde o jeho materiálové složení, velikost a geometrii částic zbytkového materiálu, velké rozdíly, je důležité, aby jednotlivé součásti zařízení byly navzájem uzpůsobeny pro kontinuální a spolehlivý provoz zařízení, aby bylo zamezeno výpadku zařízení v důsledku eventuelně ucpané součásti.
Podstata vynálezu
Předložený vynález je založen na úkolu, poskytnout zařízení pro zpracování zbytkového materiálu, které zajišťuje spolehlivý a kontinuální dělení zbytkového materiálu, aniž by nastávalo ucpávání jednotlivých součástí.
Tento úkol řeší podle vynálezu zařízení pro zpracování nehomogenního zbytkového materiálu ze zařízení pro termické zpracování odpadů, zejména z pyrolýzního zařízení,
a) s hrubým sítem, na které je přiváditelný nehomogenní zbytkový materiál a
b) s větrným třídičem pro zbytkový materiál, na hrubém sítě oddělený od hrubého zbytku nehomogenního zbytkového materiálu, přičemž větrný třídič je zařazen za hrubým sítem a má cikcak tvarovaný kanál pro průchod vzduchu, s horním výstupem pro lehký zbytkový materiál a dolním výstupem pro těžký zbytkový materiál.
9» 9··« » 9 9 ► 9 9··
Hrubé síto slouží pro oddělení hrubých zbytků z nehomogenního zbytkového materiálu. Zbývající jemný zbytkový materiál se ve větrném třídiči, který je také nazýván cikcak třídič, rozděluje na lehký odpadní materiál a těžký zbytkový materiál. Předcházející oddělení hrubého zbytku má pro funkci větrného třídiče mimořádný význam, neboť hrubý zbytek může uváznout v kanálu větrného třídiče. Jemný zbytkový materiál přiváděný do cikcak třídiče vykazuje do značné míry homogenní rozdělení velikosti.
rychlostí proudění, a měrné hmotnosti
Pro oddělování těžkého zbytkového materiálu od lehkého zbytkového materiálu proudí kanálem od dolního výstupu k hornímu výstupu vzduch s vhodnou
V závislosti na rychlosti proudění jednotlivých částic zbytkového materiálu jsou lehké částice zbytkového materiálu vzduchem unášeny k hornímu výstupu, zatímco těžké částice zbytkového materiálu padají dolů. Rozhodující výhoda cikcak vytvoření spočívá v tom, že i plošně vytvořené těžké částice zbytkového materiálu, jako například korunkové uzávěry, se spolehlivě oddělí.
Aby bylo zajištěno zvláště spolehlivé oddělení hrubých částic zbytkového materiálu na hrubém sítě bez nebezpečí jeho ucpání, má hrubé síto s výhodou spirálovitě vinutou tyč, která se rozprostírá ve směru osy spirály a je kolem osy spirály otáčivá. Dále má s výhodou vyrovnávací zařízení pro vyrovnání podlouhlých kusů pevného materiálu, které je uspořádáno před spirálou a ústí do jejího vnitřního prostoru. Vyrovnávací zařízení je vytvořeno zejména jako buben. Takto vytvořené hrubé síto se označuje jako spirálové síto. Spirálové síto je popsáno v německé patentové přihlášce číslo 198 23 018.4. Spirálové síto může mít také více ve formě spirály nebo částečné spirály uspořádaných tyčí, které začínají například na konci bubnu vyrovnávacího
-4Encl.
zařízení a jsou uspořádány navzájem spirály svýhodou nemají úplný závit, úhel otočení menší než 180°.
přesazené. Částečné ale mají s výhodou
Podle výhodného vytvoření spojeno vířivé síto, které skříni, a mezi rotorem a vytvořené síto.
zařízení je s horním výstupem má rotor nacházející se ve skříní je uspořádáno plošně
Na základě rotačního pohybu vířivého síta jsou přiváděné lehké částice zbytkového materiálu prostřednictvím odstředivého zrychlení Prostřednictvím síta se různé velikosti zrna. zbytkového materiálu ve s výhodou upevněny lišty.
urychlovány ve směru k sítu. dosahuje rozdělení na dvě frakce
Pro umožnění rozdrcení částic vířivém sítu jsou na rotoru
Vířivé síto má s výhodou válecí zónu a mlecí zónu, přičemž plošné síto je uspořádáno kolem rotoru v mlecí zóně. Mlecí zóna je uspořádána zejména za válecí zónou. Jak válecí, tak také mlecí zóna jsou s výhodou opatřeny lištami. Ve válecí zóně se například plošné hliníkové fólie tvarují na malé kuličky, takže je zamezeno ukládání plochých hliníkových fólií na otvory síta. V mlecí zóně ze za pomoci lišt rozmělňují zejména podíly obsahující uhlík, které pak mohou prostupovat sítem.
Podstatnou předností kombinace hrubého síta, cikcak třídiče a vířivého síta je to, že se oddělí velká část zbytkového materiálu obsahujícího uhlík, který se například tepelně zhodnocuje ve spalovací komoře.
Podle dalšího výhodného vytvoření je s dolním výstupem /
spojen bubnový větrný třídič upravený pro průchod vzduchu, který je uložen otočně kolem své podélné osy a na jehož • ·
ΦΦ φ · · · φ φ ·· • φ φ «φφφ φφφφ* φ φ φ φ φ φφφφ φ φ φ φ φφφ φφ φφφ φφ φφφφ vnitřní stěně jsou uspořádány unašeče.
V bubnovém větrném třídiči se těžký odpadní materiál promíchává, takže se uvolňuje ještě ulpívající lehký zbytkový materiál. Skrze bubnový větrný třídič proudí vzduch ke dolnímu výstupu cikcak třídiče, takže strhává lehké částice zbytkového materiálu a unáší je s sebou v cikcak třídiči vzhůru.
Dále je s dolním výstupem, zejména v návaznosti na bubnový větrný třídič, s výhodou spojeno separační zařízení pro separaci zbytkového materiálu na frakci inertních látek a na železnou a neželeznou frakci. K separačnímu zařízení se přivádí těžký zbytkový materiál, který je prostřednictvím předřazených součástí do značné míry zbaven prachových částic obsahujících uhlík, takže je nyní možné téměř druhově čisté třídění.
Případně ještě přítomné zbytkové materiály s obsahem uhlíku jsou obsaženy hlavně ve frakci inertních látek. Pro získání pozůstávajících podílů uhlíku má separační zařízení ve výhodném provedení síto na inertní látky pro další třídění frakce inertních látek. Jeho prostřednictvím . se odděluje jemná a relativně uhlíkem bohatá frakce, která se popřípadě přivádí k dalšímu čištění inertních látek pro oddělení ještě přítomného uhlíku.
Jako síto na inertní láky je podle výhodného provedení použito síto označované jako řetězové síto, jaké je popsáno v německé patentové přihlášce číslo 198 23 019.2 s názvem „Trennvorrichtung und Verfahren zum Trennen von Feststoff, separační zařízení a způsob separace pevného materiálu, na kterou se tímto odkazuje. Zde popsané řetězové síto je vytvořeno v podstatě jako kontinuálně obíhající mříž s propadovými otvory pro pevný materiál.
• 9 9 9 9 9 ·· ·· 99 • 99 9 9 9 9 · «
99999 99 9 99
9 9 999 99
999 99 ·»·9 *9
Přehled obrázků na výkresech
Další příklady provedení, přídavné podrobnosti a výhodná vytvoření vynálezu budou blíže vysvětlena za pomoci výkresů, na kterých ve schematickém znázornění přestavuje:
Obr. 1 schéma zařízení pro zpracování zbytkových látek, Obr. 2 hrubé síto vytvořené jako spirálové síto,_
Obr. 3 vířivé síto,_
Obr. 4 bubnový větrný třídič,_
Obr. 5 síto na inertní látky vytvořené jako řetězové síto._
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 je v zařízení pro zpracování zbytkových materiálů přiváděn nehomogenní zbytkový materiál IR na hrubé síto 2. Nehomogenní zbytkový materiál IR je přednostně pyrolýzní zbytek z pyrolýzního zařízení. Na hrubém sítě 2 se nehomogenní zbytkový materiál IR rozděluje na zbytkový materiál R, a hrubý zbytek GR. Částice hrubého zbytku jsou například větší než 200 mm, shromažďují se a podle potřeby se odvádějí. Hrubé síto 2 je s výhodou vytvořeno jako spirálové síto, jak je znázorněno na obr. 2.
Po oddělení neskladných podílů se zbytkový materiál R přivádí přes turniket 4 a přes podávači vedení 18 do větrného třídiče, vytvořeného jako cikcak třídič 6. Cikcak třídič 6 je vytvořen jako cikcak tvarovaný kanál J3, rozprostírající se v podstatě ve vertikálním směru, mající vícero míst 10 zalomení. Cikcak třídič 6 má dolní výstup 12 pro těžký zbytkový materiál SR, a horní výstup 14 pro lehký zbytkový materiál LR. Od dolního výstupu 12 k hornímu
-7 ΦΦ φφφ· φφ ♦» ♦· φφφ · · · ♦ φ φ · φ · ·φφ ·· φ φφ φ φ φφφ φ φ φφ φ φφ φφφφ φφ φφ φφφ φφ φφφφ φφ φ výstupu 14 proudí vzduch L. Turniket 4_ zabraňuje odvětvení proudu vzduchu prosakováním z cikcak třídiče 6 přes podávači vedení 18 k hrubému sítu 2.
Prostřednictvím proudění vzduchu je lehký zbytkový materiál LR unášen k hornímu výstupu 14, naopak těžký zbytkový materiál SR se usazuje k dolnímu výstupy 12. V místech 10 zalomení nastává vždy náhlá změna směru proudění vzduchu L, takže zbytkový materiál R unášený vzduchem L je vystaven radiálním silám. Tím narážejí částice těžkého zbytkového materiálu SR pravidelně proti stěnám kanálu Zejména ploché, těžké částice zbytkového materiálu SR, jejichž plochá strana je nejprve orientována ke směru vzduchu a jsou tak navzdory své vysoké měrné hmotnosti nejprve vzduchem unášeny, mění přitom v místech 10 zlomu svou orientaci k proudícímu vzduchu L a padají dolů.
Pomocí cikcak třídiče 6 se jako lehký zbytkový materiál LR odlučují zejména prachové a uhlík obsahující podíly. Lehký zbytkový materiál LR vykazuje jako nečistoty ještě kovové nebo hliníkové destičky nebo strusky nebo vlákna vodičů. Lehký zbytkový materiál LR je v cyklonu 20 oddělován od vzduchu L. Ten se následně čistí ve filtru 22 odplynu a může pak být vypouštěn do okolí nebo může být použit jako spalovací vzduch pro spalovací komoru uspořádanou v pyrolýzním zařízení.
Lehký zbytkový materiál LR oddělený v cyklonu 20 se přes další turniket £ přivádí do vířivého síta 24 . V něm se oddělují nečistoty od prachových částic s obsahem uhlíku a přivádí se do bubnového větrného třídiče 26. Ve vířivém sítu 24 se kromě toho rozbíjejí větší částice zbytkového materiálu obsahující uhlík a jako jemný zbytkový materiál se spolu s prachovými částicemi obsahujícími uhlík, získanými jako jemný zbytkový materiál FR z filtru 22 odplynu,
• * φφ φφφ φ φ φ ♦ φ
odvádějí a vedou se například jako palivo do spalovací komory.
V bubnovém větrném třídiči 26, který je připojen na dolní výstup 12 cikcak třídiče 6 a spojen s vířivým sítem 24, se těžký zbytkový materiál SR převaluje, takže se oddělují podíly lehkého zbytkového materiálu LR ulpělé na částicích těžkého zbytkového materiálu. Bubnovým větrným třídičem 26 proudí ve směru k cikcak třídiči 6 vzduch L, který unáší lehké a oddělené podíly zbytkového materiálu LR.
Těžký zbytkový materiál SR z bubnového větrného třídiče 26 se přivádí k separačnímu zařízení 28. V něm probíhá oddělování železného podílu FE, inertní frakce JE, jakož i neželezné frakce NE. Inertní frakce _I se přivádí na síto 30 na inertní látky, na kterém se odděluje hrubá inertní frakce GI a jemná inertní frakce FI. Inertní látky jemné inertní frakce FI mají velikost například až několika centimetrů, a jsou podle okolností velmi bohaté na uhlík. Jemná inertní frakce FI se s výhodou přivádí k dalšímu čištění inertního materiálu, kde se oddělují podíly obsahující uhlík. Síto 30 na inertní látky je vytvořeno zejména jako řetězové síto, jaké je znázorněno na obr. 5.
Popsané zařízení pro zpracování nehomogenního pyrolýzního zbytku IR umožňuje prostřednictvím zvláštního vytvoření jednotlivých součástí a jejich vzájemného uspořádání dosažení vysokého stupně oddělení podílů obsahujících uhlík od zbývajícího zbytkového materiálu, který může být s vysokou druhovou čistotou rozdělen na inertní frakci _I, železnou frakci FE a neželeznou frakci NE. Tyto hodnotné materiály mohou být bez dalšího čištění vhodným způsobem znovu zhodnoceny.
Obr. 2 představuje hrubé síto 2 vvtvořené jako *♦ »·« · • 9 4 4 44
-9 4 9 spirálové síto, které zahrnuje vyrovnávací zařízení ve formě bubnu či otáčivé trubice 32 . Je skloněno proti horizontále. Na jeho jednom konci je podávači zařízení 3 6 pro zbytkový materiál R, a na jeho protilehlém konci je upevněna spirálovitě vinutá tyč 38, která tvoří spirálu 40. Spirála 40 je zhruba v řadě s otáčivou trubicí 32, takže průměr otáčivé trubice 32 a spirály 40 je přibližně stejný. Zároveň souhlasí podélná osa 41 otáčivé trubice 32 s osou 42 spirály £0.
Otáčivá trubice 32 je otáčivě uložena a může být prostřednictvím neznázorněného pohonu uvedena do rotace. Spolu s ní rotuje na ní upevněná spirála 40 . Ta má podle obr. 2 pět závitů. Odstup mezi sousedními závity je s výhodou asi 180 mm. Spirálovitě vinutá tyč 38 sestává z robustního materiálu a je s výhodou kovová. Je například z železné kulatiny nebo z ocelové trubky. Spirála 40 je upevněna jen jednostranně, a to na otáčivé trubici 32. Konec spirály, odvrácený od otáčivé trubice 32, je bez upevňovacích prostředků a není podepřen. Spirála 4 0 se tak na svém neupevněném konci účinkem vlastní hmotnosti ohýbá. Spirála 40 může být upevněna také oboustranně. S výhodou je zakřivena.
Nehomogenní zbytkový materiál IR se podává prostřednictvím podávacího zařízení 36 a účinkem sklonu otáčivé trubice 32 a otáčivého pohybu se transportuje ve směru 44 dopravy ke spirále 40. V ní se odděluje hrubý zbytek GR od zbývajícího zbytkového materiálu R, přičemž jen hrubý zbytek GB je dále transportován spirálou 4 0. Podstatná přednost hrubého síta 2 se spirálou 40 tkví v tom, že hrubý zbytek GR, jehož tečení je špatné, je jednoduše transportován otáčivým pohybem ve směru 44 dopravy.
Účinkem otáčivého pohybu otáčivé trubice 32 se dlouhé ·· 4··· 99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9
9 999 99 999
9 9 9 | • 9 | • 9 9 | |||
- 10 - | 99 999 | 99 | 9999 99 | ||
kusy 46. | zbytkového | materiálu orientují ve směru | ££ | dopravy | |
tak, že | jsou ve | vnitřním prostoru | spirály | £0 | vedeny |
přibližně | paralelně | s osou 42 spirály 40 | . Tím je | spolehlivě |
zajištěno, že se dlouhé kusy 46 zbytkového materiálu nemohou dostat do polohy kolmé k ose 42 spirály 40 a propadnout tak skrze spirálu. Skrze ni tak může propadat jen jemný zbytkový materiál R, který se shromažďuje v prvním sběrném zásobníku 47 a popřípadě se odvádí. Hrubý zbytek GR je veden skrze spirálu 40 a padá na jejím konci do druhého sběrného zásobníku 4 8 a podle potřeby se rovněž odvádí. Místo sběrných zásobníků £7, 48 mohou být uspořádána také dopravní zařízení, jako například dopravníkové pásy nebo šnekové dopravníky, pro kontinuální odvádění jemného zbytkového materiálu R a hrubého zbytku GR.
Důležitým aspektem hrubého síta 2 je zakřivení spirály 40, kterým se při otáčivém pohybu mění odstup mezi dvěma za sebou následujícími závity. Kus zbytkového materiálu R, který se sevře ve spirále 4 0, se otáčí se spirálou 40 a je zdvihán. Zároveň se rozšiřuje odstup mezi závity, takže kus zbytkového materiálu R může vypadnout. Spirálové či hrubé síto 2 je v souladu s tím do značné míry samočisticí.
Na obr. 3 je znázorněno vířivé síto 24 . Má rotor 52 otáčivý kolem osy 50 rotace, uspořádaný ve skříni 54. Prostřednictvím podávacího otvoru 56 se do vířivého síta 24 shora přivádí lehký zbytkový materiál LR oddělený v cyklonu 20.
Rotor 52 je vytvořen v horní části nejprve válcovitý a následně se kuželovité zužuje směrem dolů. Na rotoru 52 jsou uspořádány lišty 58 šikmé k ose 50 rotace.
Kolem rotoru 52 je uspořádán vnitřní plášť 60, který je uzpůsoben geometrii rotoru 52. Vnitřní plášť 60 je v oblasti • ·
99·
-119 9 9 99 9* * 99 · 9 * 9 ··
999 99 9999 99 9 kuželovité vytvořeného rotoru 52 vytvořen jako síto 61 se sítovými otvory 62.
Přiváděný lehký zbytkový materiál LR je prostřednictvím otáčivého pohybu rotoru 52 a prostřednictvím vodících plechů 64, které jsou upevněny na čelní straně rotoru 52, přivrácené podávacímu otvoru 56, vychylován radiálně směrem ven. Odtud proudí lehký zbytkový materiál LR ve štěrbině vytvořené mezi rotorem 52 a vnitřním pláštěm 60 dolů. Prochází přitom válecí zónou 66, která je vytvořena v oblasti válcovitého vytvoření rotoru 52, a na kterou navazuje mlecí zóna 68.
Lehký zbytkový materiál LR vykazuje zpravidla částice zbytkového materiálu obsahující uhlík o velikosti několika milimetrů. Může však obsahovat také větší kusy pevného materiálu až do velikosti několika desítek milimetrů, a může být znečištěn lehkými plošnými kusy kovu, struskami a jemnými pramenovými dráty. Ve válecí zóně 66 se nečistoty prostřednictvím rotačního pohybu a lišt 58 formují na malé kulovité částice nebo se drtí. V mlecí zóně 68 se melou zejména větší částice zbytkového materiálu obsahující uhlík. Přivedené malé podíly lehkého zbytkového materiálu LR · se spolu s umletými podíly obsahujícími uhlík oddělují směrem ven skrze sítové otvory 62 a opouštějí vířivé síto 24 jako jemný zbytek FR obsahující uhlík. Nečistoty přetvařované do kulového tvaru jsou v podstatě bez obsahu uhlíku, mají větší rozměry než otvory 62 síta a opouštějí vířivé síto 2 4 jako lehký zbytkový materiál LR.
Hlavní přednost vířivého síta 24 spočívá v tom, že prostřednictvím válecí zóny 66, a zejména prostřednictvím rozdrcení podlouhlých strusek, je zamezeno jejich usazení na sítu 61, a že frakce obsahující uhlík se účinně odděluje jako jemný odpadní materiál FR.
·« · *· · ·♦ · 9 ··
9 9 9 9 9 9 9 9
9 999 99 9 99
- 12 9 9 9 9 9
99 9 9 9 9
Obr. 4 představuje řez bubnovým větrným třídičem . 26. Bubnový větrný třídič 26 je otáčitelný kolem osy 70 bubnu a má na vnitřní stěně bubnu 72 například hákovitě vytvořené unašeče 7 4 . Pomocí unašečů 74 se těžký zbytkový materiál SR podávaný do bubnového větrného třídiče 26 zdvihá vzhůru a následně opět padá dolů. Tím se lehké zbytkové materiály LR, které ulpívají na částicích těžkého zbytkového materiálu SR, od nich uvolňují a jsou unášeny vzduchem, proudícím skrze bubnový větrný třídič 26, do cikcak třídiče 6.
Obr. 5 představuje síto 30 na inertní látky, vytvořené jako řetězové síto, v perspektivním znázornění. Má dvě vodící kladky 82, uspořádané ve vzájemném odstupu, kolem kterých probíhají dva vzájemně paralelní pásy 84 . Směr pohybu pásů 8 4 odpovídá dopravnímu směru 86 zbytkového materiálu R podávanému na síto 30 na inertní látky, zejména inertní frakce JE oddělované v separačním zařízení 28 . Napříč k dopravnímu směru 86 jsou kolmo k pásům 84 upevněny příčné lamely 8 8 . Jsou upevněny svými konci k úzkým pásům 84, například svařením. Mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lamelami 88 jsou uspořádány podélné lamely 90, z nichž pouze tři jsou znázorněny. Podélné lamely 90 jsou uspořádány s výhodou kolmo k příčným lamelám 88 a jsou vsazeny do dvou za sebou následujících příčných lamel 88 . Na jedné z těchto obou příčných lamel 88 jsou podélné lamely 22 upevněny. Na stranách podélných lamel 90 odvrácených od pásů 84 jsou uspořádány lišty 92. Jsou stupňovitě vytvořeny, přičemž za sebou následující lišty 92 se přesahují.
Příčné lamely 88 a podélné lamely 90 tvoří na pásech 84 zvýšení, přičemž výšky podélných lamel 90 a příčných lamel si v podstatě odpovídají. Lišty 92 upevněné na podélných lamelách 90 přečnívají příčné lamely 88.
- 13 ΦΦ φφφφ φφ φφ ·· · ♦ · φ · φ · · · · · φ
ΦΦΦΦΦ <4 · · * Φ « φ ΦΦΦΦ · φ « Φ φ • · ΦΦΦΦ · Φ · ·· Φ«· ΦΦ ·ΦΦ« ΦΦ ΦΦΦ
Vodící kladky 82 jsou podle obr. 1 vytvořeny jako válce. Alternativně může být pro každý pás 84 uspořádána jedna dvojice vodících kladek 82 . Vodící kladky 82 jsou, pro provoz pokud možno bez prokluzování, vytvořeny například jako ozubená kola, která zasahují do příslušných otvorů v pásu. Pás 84 je vytvořen například z plastu, s výhodou jako řetěz s kovovými články.
Protože pásy 84 jsou vytvořeny jako úzké, nikoliv plošné pásy, jsou mezi pásy 84 propadávací otvory 94, které jsou v podstatě ohraničeny příčnými lamelami 88 a podélnými lamelami 90. Plocha upnutá příčnými lamelami 88 a podélnými lamelami 90 funguje jako sítový otvor nebo sítová plocha 96.
Zbytkový materiál R je podáván ve směru podávání a trnasportován v dopravním směru 8 6. V oblasti podávání je přímo pod horní částí pásů 84 uspořádáno nepropustné dno 98.
Na dno 98 navazuje první dopravní zařízení 100 pro oddělenou jemnou inertní frakci FI, vytvořené jako šikmo probíhající skluzavka. Alternativně může být vytvořeno jako aktivní dopravní zařízení ve formě dopravníkového pásu nebo šnekového dopravníku.
Pod pásy 84, zejména v bodě obratu přední vodící kladky 82, je uspořádáno čistící hráblo 102 s kolíky 104. Čistící hráblo 102 je uloženo otočně kolem své podélné osy, jak je schematicky naznačeno šipkou 106.
Zbytkový materiál R, přivedený na síto 30 na inertní látky, se dělí na jemný inertní podíl FI a hrubý inertní podíl GI. Maximální velikost jemného inertního podílu FI přitom odpovídá maximálnímu rozměru sítových ploch 96. Vzhledem k uspořádání nepropustného dna 98 se nejprve shromažďuje v oblasti podávání jakési sítové skříni, tvořené podélnými lamelami 90, příčnými lamelami 88 a dnem 98.
Shromážděný jemný inertní podíl FI je posunován příčnými lamelami 88 až ke konci dna 98, kde padá skrze propadové otvory 94 na první dopravní zařízení 100. Hrubé inertní částice GI, jejichž rozměry jsou větší než rozměry sítových ploch 96, zůstávají ležet na podélných a příčných lamelách 88, 90, jsou dále dopravovány až ke konci síta 30 na inertní látky a tam padají například na neznázorněné druhé dopravníkové zařízení.
Částice zbytkového materiálu R, které mají nepříznivé dimenzování, mohou být sevřeny mezi dvěma za sebou následujícími příčnými lamelami 88 . Jakmile se tyto příčné lamely 88 dostanou ke koncovému vodícímu válečku 82, rozšiřuje se odstup mezi oběma příčnými lamelami 8 8, a sevřená částice zbytkového materiálu vypadává. Síto 30 na inertní materiál tedy na základě vytvoření s obíhajícími pásy 84 samočinně odstraňuje částice pevného materiálu R sevřené mezi příčnými lamelami 88.
Mezi podélnými lamelami 90 není možné sevření, neboť podélné lamely 90 jsou překryty lištami 92 na podélných lamelách upevněnými. Odstup mezi dvěma lištami 92 je tedy menší než podélnými lamelami 90, takže částice zbytkového materiálu R mohou být sevřeny jen mezi lištami 92 . Mezi dvěma vedle sebe uspořádanými lištami 92 sevřená částice zbytkového materiálu R je unášena až k čistícímu hrablu 102 a zde je uvolněna pomocí kolíků 104. Kolíky 104 přitom zasahují do meziprostorů tvořených podélnými lamelami. Síto 30 na inertní látky je tak vytvořeno samočisticí i pro částice zbytkového materiálu R sevřené mezi lištami 92.
Další výhodná vytvoření síta 30 na inertní látky mohou být seznána z již zmíněné německé patentové přihlášky číslo 198 23 019.2, na niž se tímto odkazuje jako na součást tohoto popisu. Totéž platí pro hrubé síto 2, jehož zvláštní
9999
-15-46
0 9
0 0 9 0
9 9
9 9
999
99 99
0 9 9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
0 9 9 9
9900 00 9 vytvoření mohou být seznána z německé patentové přihlášky číslo 198 23 018.4.
Claims (5)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu s větrným třídičem, majícím cikcak vytvořený kanál (8) upravený pro průchod proudění, s horním výstupem (14) a dolním výstupem (12), a s hrubým sítem, vyznačující se tím, že pro zpracování nehomogenního zbytkového materiálu (IR) ze zařízení pro termické zpracování odpadů, zejména z pyrolýzního zařízení,a) je nehomogenní zbytkový materiál (IR) přiveditelný k hrubému sítu (2) pro rozdělení na hrubý zbytek (GR) a pevný materiál (R),b) za hrubým sítem (2) pro přivádění zbytkového materiálu (R) je uspořádán větrný třídič (6), jehož kanál (8) upravený pro průchod vzduchu (16) má horní výstup (14) pro lehký odpadní materiál (LR) a dolní výstup (12) pro těžký zbytkový materiál (SR), ac) s dolním výstupem (12) je spojen bubnový větrný třídič (26) upravený pro proudění vzduchu (L) , který je uložen otočně kolem své podélné osy a na jehož vnitřní stěně jsou uspořádány unašeče (74).
- 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že s horním výstupem (14) je spojeno vířivé síto (24), které má rotor (52) nacházející se ve skříni (54) a mezi jehož rotorem (52) a skříní (54) je uspořádáno síto (61).
- 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že na rotoru (52) jsou připevněny lišty (58).
- 4. Zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že vířivé síto (24) má válecí zónu (66) a mlecí zónu (68), přičemž síto (61) je uspořádáno kolem rotoru (52) • ·· · · · »· • · · · · · · · ··· · · · · · .UrRA7E&fÁ.STRANA.’ .v oblasti mlecí zóny (68).
- 5. Zařízení podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že za bubnovým větrným třídičem (26) je zařazeno separační zařízení (28) pro separaci těžkého zbytkového materiálu (SR) na frakci inertních látek (I) a na alespoň jednu kovovou frakci, zejména železnou frakci (FE) a neželeznou frakci (NE).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20004315A CZ20004315A3 (cs) | 1999-05-12 | 1999-05-12 | Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20004315A CZ20004315A3 (cs) | 1999-05-12 | 1999-05-12 | Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20004315A3 true CZ20004315A3 (cs) | 2001-05-16 |
Family
ID=5472591
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20004315A CZ20004315A3 (cs) | 1999-05-12 | 1999-05-12 | Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ20004315A3 (cs) |
-
1999
- 1999-05-12 CZ CZ20004315A patent/CZ20004315A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US9370780B2 (en) | Scrap separation system and device | |
KR830002053B1 (ko) | 산화철 환원으로부터의 배출폐기물내 미세 탄화물 입자회수를 위한 공기 세광(洗光) 방법 | |
EP2331269B1 (en) | Multi-heat zone gasifier | |
SK17272000A3 (sk) | Zariadenie na spracovanie zvyškového materiálu | |
CA1162899A (en) | Rotative grizzly for oil sand separation | |
US6786335B1 (en) | Pyrolysis plant for refuse and method for screening solid residues | |
DE2335045C2 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur Entfernung eines Teils der Alkalien aus Drehofenabgasen | |
CA2142747C (en) | Mineral separator | |
US6622869B1 (en) | Separating device for solids and method for separating solids | |
JP4776211B2 (ja) | スラグ中の異物除去方法及び装置 | |
CZ20004315A3 (cs) | Zařízení pro zpracování zbytkového materiálu | |
SK17232000A3 (sk) | Zariadenie na úpravu zvyškového materiálu zo zariadenia na tepelné spracovanie odpadov | |
EP4144451A1 (en) | Reclamation of waste sand | |
EP2890933A1 (de) | Verfahren und vorrichtung zur abscheidung von feinkornanteilen aus der schlacke einer müllverbrennungsanlage | |
JP2005066423A (ja) | 熱分解残渣分離装置 | |
JP7114225B2 (ja) | 焼却装置のスラグを処理する方法、および、焼却装置のスラグを処理する装置 | |
TW477718B (en) | Equipment for the treatment of the residue | |
JP2005114223A (ja) | ボイラ炉底灰処理における粒度調整方法及びこれに用いる粒度調整装置 | |
JPS632878Y2 (cs) | ||
CZ20004313A3 (cs) | Rozdružovací zařízení a způsob rozdružování pevného materiálu | |
CZ20002603A3 (cs) | Postup při zpracování směsných odpadů, zařízení na jejich zpracování včetně vyrovnávacích zásobníků |