CZ20004031A3 - Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí - Google Patents

Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí Download PDF

Info

Publication number
CZ20004031A3
CZ20004031A3 CZ20004031A CZ20004031A CZ20004031A3 CZ 20004031 A3 CZ20004031 A3 CZ 20004031A3 CZ 20004031 A CZ20004031 A CZ 20004031A CZ 20004031 A CZ20004031 A CZ 20004031A CZ 20004031 A3 CZ20004031 A3 CZ 20004031A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition according
benzoic acid
amounts
salts
alkylbenzene
Prior art date
Application number
CZ20004031A
Other languages
English (en)
Inventor
Brigitte Giesen
Christian Laske
Dagmar Zaika
Hans Andree
Michael Heinzel
Norbert Stelter
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority to CZ20004031A priority Critical patent/CZ20004031A3/cs
Publication of CZ20004031A3 publication Critical patent/CZ20004031A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/30Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Libovolně parfémovatelný, velmi dobře čistící, co do teploty a skladování stabilní a ekologicky snášenlivý prostředek na ruční mytí nádobí se specifickým antibakteriálním účinkem při jeho použití v koncentrované formě na vlhkých pracovních plochách, kuchyňském náčiní pomocí vlhkých utěrek, houbiček a kartáčů, se získává ve formě anionaktivní povrchově aktivní látky obsahující směsi, která obsahuje jeden nebo více alkylbenzensulfonátů, jakož i kyselinu benzoovou a/nebo jednu z nebo více jejich solí. Kyselina benzoová, popř. její soli jsou vhodné pro použití jako antibakteriální účinné látky v alkylbenzensulfonáty obsahujících prostředcích na ruční mytí nádobí.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká alkylbenzensulfonáty obsahujících prostředků na mytí nádobí, které použity v koncentrované formě vykazují antibakteriální účinek, tj. které použity v nezředěném stavu ínhibuj í růst bakterií a nadto řadu bakterií ve značném rozsahu usmrcují.
Dosavadní stav techniky
Jedním z velmi často podceňovaných zdravotních nebezpečí jsou v kuchyních vládnoucí hygienické poměry. Zejména po zpracování vajec, surového masa nebo čerstvých ryb se mohou na pracovních plochách a na kuchyňském náčiní, jako např, na dřevěných, při krájení používaných prkénkách, rozmnožovat nemoce vyvolávající bakterie, které tak představují vážné nebezpečí.
Pokoušíme-li se běžnými prostředky na mytí nádobí dosáhnout jistého bakteriostatického účinku, pak při kontrole antibakteriální účinnosti rychle zjistíme, že řada prostředků pro ruční mytí nádobí nezpůsobuje ani při použití v koncentrované formě dostačující inhibici růstu nebo dokonce usmrcení zárodků.
Použití koncentrovaného výrobku na vlhkých pracovních plochách nebo kuchyňském náčiní za pomoci vlhkých mycích houbiček, utěrek nebo kartáčů vede nutně k zřeďování prostředku pro ruční mytí nádobí a tím k dalšímu snížení antibakteriálního účinku.
Kontrola antibakteriálního účinku receptur prostředků pro ruční mytí nádobí suspenzním testem, uznávaným Německou společností pro hygienu a mikrobiologii (DGHM) pro kvantitativní kontrolu desinfekčních prostředků, při němž se určuje počet zárodků, zbylých po uplynutí definované, praxi odpovídající doby působení v závislosti na použité koncentraci, nyní prokázala, že již při použití na 50 %-zředěného mycího prostředku nevykazuje řada konzervační prostředky obsahujících receptur dostačující bakteriostatické účinky.
A'
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu tedy bylo vypracovat recepturu prostředku pro ruční mytí nádobí, který by i při %-ním zředění ještě způsoboval výraznou inhibici růstu bakterií a navíc vedl ve vysoké míře k usmrcení zárodků.
Vedle toho musí moderní prostředek na ruční mytí nádobí vykazovat i zvláštní spektrum vlastností, které v sobě zahrnuje velmi dobrou čistící účinnost, nedráždivost vůči kůži, teplotní a skladovací stabilitu a ekologickou snášenlivost.
Antibakteriální prostředky pro mytí nádobí jsou ve stavu techniky známé. Jako bakteriostatická složka se používá mj. Triclosan (2,4,4'-trichlor-2'-hydroxy-difenylether), přírodní, příp. s přírodními látkami se shodující extrakty, např. extrakty z pomerančové kůry, borovicový olej, geraniol, nerol atd.
Použití ekologicky a ekonomicky zdůvodnitelného množství Triclosanu vede sice při použití 100 %-ní koncentrace k dostačujícímu aktibakteriálnímu účinku, při ověřování antibakte-riálních vlastností při použití 50 %-ní koncentrace však již dostačující inhibiční účinek na růst bakterií není zaručen.
Zapracovávají-li se poměrně vysoká množství přírodních nebo s přírodními látkami shodných extraktů, tak se - vedle potíží při homogenním zapracování těchto účinných látek - projeví i problémy s parfémováním, neboť intenzivně vonící extrakty není možno vůbec nebo jen velmi obtížně překrýt směrem k vůni, kterou si přeje její autor.
Při malých použitých množstvích pak bakteriostatický účinek nedostačuje k tomu, aby se zaručila i dostačující inhibice růstu bakterií v případě použití prostředku pro ruční mytí nádobí za pomoci vlhkých mycích utěrek, mycích houbiček nebo kartáčů
Jiné účinné látky, jako např. chloramin-T (sodná sůl chloramidu kyseliny toluensulfonové), germall 115 (imidazolidinyl-močovina), mravenčan sodný, 2-fenoxyethanol, l-fenoxy-2propanol, 2-fenoxy-l-propanol, nevykazovaly zejména při použití 50 %-ní koncentrace dostačující antibakteriální účinek.
Žádné z ve stavu techniky navržených složení není tedy vhodné jako libovolně parfémovatelný,, velmi dobře čistící, kůži nedráždící, co do teploty a skladování stabilní a ekologicky snášenlivý prostředek na ruční mytí nádobí se specifickou antibakteriální účinností při jeho použití v koncentrované formě na vlhkých pracovních plochách, kuchyňském náčiní za pomoci mycích utěrek, mycích houbiček a kartáčů.
Bezproblémově parfémovatelné, velmi dobře čistící, kůží nedráždící, co do teploty a skladování stabilní a ekologicky snášenlivé produkty s dobrou antibakteriální účinností při použití v koncentrované formě se získají, když se připraví povrchově aktivní látky obsahující směs alkylbenzensulfonátu a příp. dalších povrchově aktivních látek, zejména ethersulfátu mastných alkoholů, ale i s alkylpolyglykosidu, jakož i betainu, společně s kyselinou benzoovou, příp. s jejími solemi.
Předmětem předloženého vynálezu je tedy prostředek pro ruční mytí nádobí s dobrou antibakteriální účinností, obsahující anionaktivní povrchově aktivní látky, přičemž prostředek obsahuje některý z nebo více alkylbenzensulfonátů a jako antibakteriální složku kyselinu benzoovou a/nebo některou z nebo více jejich solí.
Předmětem předloženého patentuje rovněž použití kyseliny benzoové a některé z nebo více jejich solí jako antibakteriální složky v alkylbenzensulfonát obsahujících prostředcích pro ruční mytí nádobí.
Solemi kyseliny benzoové v duchu předloženého vynálezu jsou zejména sodné, draselné, hořečnaté a vápenaté soli, jakož i jejich směsi, které je možno v prostředcích podle tohoto vynálezu použít buď samotné nebo společně s kyselinou benzoovou. Pro antibakteriální účinek nezáleží na tom, zda se tedy použijí soli kyseliny benzoové nebo kyselina benzoová, příp. společně s odpovídajícími hydroxidy, tj. hydroxidem sodným, draselným hořečnatým, popř. vápenatým.
Kvůli zajištění dostačující inhibice růstu bakterií, jakož i kvůli co možná vysokému podílu usmrcených zárodků, je třeba se snažit o obsah kyseliny benzoové a/nebo jejich solí od 0,1 do 8_hmotn. %, s výhodou od 0,5 do 6 hmotn. % a obzvláště výhodně od 1 do 4 hmotn. %.
• · · · · ·· · ·« •· · ···· ·
Mimoto bylo nalezeno, že nejsilnější antibakteriální účinnost, spojenou s příznivou skladovací stabilitou, vykazuje - v duchu tohoto vynálezu - receptura mycího prostředku, obsahující kyselinu benzoovou a/nebo soli kyseliny benzoové při pH finálního výrobku mezi 4 a 6, s výhodou mezi 4,5 a 5,5, zejména mezi 4,9 a 5,3. Hodnotu pH prostředků podle tohoto vynálezu je možno nastavovat pomocí běžných regulátorů pH, ku příkladu kyselinou citrónovou nebo hydroxidem sodným.
Alkylbenzensulfonáty v duchu poznatků tohoto vynálezu jsou alkylbenzensulfonáty s lineárními nebo rozvětvenými, nasycenými nebo nenasycenými alkylovými zbytky s 6 až 22 atomy C. s výhodou s alkylovými zbytky s 8 až 18 atomy C, zejména s alkylovými zbytky s 9 až 14 atomy C, s mimořádnou výhodou s alkylovými zbytky s 10 až 12 atomy C. Používají se jako soli alkalických kovů a/nebo jako soli alkalických zemin, zejména jako sodné, draselné, hořečnaté a/nebo vápenaté soli, jakož i jako soli amonné, popř. mono-, di- a triethanolaminové, ale stejně tak jako alkylbenzensulfonové kyseliny společně s odpovídajícím hydroxidem alkalického kovu, popř. kovu alkalických zemin a/nebo s čpavkem, popř. s mono-, di- a triethanolaminem.
Důležitá je mj. průzračnost produktů, usazování fází nebo obsažených látek, přičemž zakalený vzhled není zpravidla- zejména z pohledu uživatele - žádoucí.
Na základě výrazné citlivosti prostředků, obsahujících alkylbenzensulfonáty, zejména sodné soli alkylbenzensulfonátů, vůči elektrolytům, může zapracovávání pro dostačující antibakteriální účinek potřebného množství kyseliny benzoové, popř. solí kyseliny benzoové, vést k jejich zakalení, popř.-rozdružení.
Zapracovávání kyseliny benzoové, popř. solí kyseliny benzoové, se však bez problémů daří tehdy, když se alkylbenzensulfonáty použijí částečně nebo úplně ve formě mono-, di- nebo trialkanolamoniových solí, zejména triethanolamoniových solí. V jedné upřednostňované formě provedení vynálezu obsahují prostředky v tomto smyslu mono-, di- nebo trialkanolamoniumalkylbenzensulfonát, zejména triethanolamonium-alkylbenzensulfonát v množstvích od 10 do 100 %., s výhodou od 30 do 100 %, zejména od 50 do 100 %, vztaženo na celkovou hmotnost alkylbenzensulfonátů.
V jedné rovněž upřednostňované formě provedení obsahují prostředky jako alkylbenzensulfonáty výhradně mono-, di- a/nebo trialkanolamonium-alkylbenzensulfonát, zejména triethanolamonium-alkylbenzensulfonát.
Zapracovávání kyseliny benzoové, popř. benzoanů, se daří rovněž tehdy, když prostředky obsahují kombinaci alkylbenzensulfonátů s některým z nebo více ethersulfátů(y) mastných alkoholů. V jedné upřednostňované formě provedení vynálezu obsahují prostředky alkylbenzensulfonáty a ethersulfáty mastných alkoholů v hmotnostním poměru od 10 : 1 do_l : 5, s výhodou od 5 : 1 do 1 : 2, zejména od 2 : 1 do 1 : 1,5.1 v tomto případě jsou v jedné další upřednostňované formě provedení v prostředku jako alkylbenzensulfonáty obsaženy výhradně mono-, di- popř. trialkanolamonium-alkylbenzensulfonáty.
Dalšími anionaktivními povrchově aktivními látkami podle předloženého vynálezu mohou vedle alkylbenzensulfonátů a již uvedených ethersulfátů mastných kyselin být alifatické sulfáty jako sulfáty mastných kyselin, dialkylethersulfáty, monoglyceridsulfáty a alifatické sulfonáty, jako alkansulfonáty, olefinsulfonáty, ethersulfonáty, n-alkylethersulfonáty, estersulfonáty a ligninsulfonáty. Použitelné v rámci předloženého vynálezu jsou rovněž kyanamidy mastných kyselin, estery kyseliny sulfojantarové, ethionáty mastných kyselin, acylaminoalkansulfonáty (tauriny mastných kyselin), arkosináty mastných kyselin, etherkarbonové kyseliny a alkyl(ether)fosforečnany.
V rámci přeloženého vynálezu je zvláštní přednost dávána ethersulfátům mastných alkoholů. Přednost je rovně dávána sulfátům mastných alkoholů, jakož i kombinacím ethersulfátů mastných kyselin se sulfáty mastných alkoholů.
V rámci předloženého vynálezu zastupují mastné kyseliny, popř. mastné alkoholy, popř. jejich deriváty - pokud nebylo uvede něco jiného - rozvětvené nebo nerozvětvené karbonové kyseliny, popř. alkoholy, popř. jejich deriváty, s výhodou se 6 až 22 atomy uhlíku. Prvně uvedeným je z ekologických důvodů dávána přednost zejména pro jejich rostlinný původ, tedy jako obnovujícím se surovinám, aniž by se ovšem poznatky podle tohoto vynálezu omezovaly pouze na ně. Odpovídajícím způsobem použitelné jsou zejména ku příkladu i pomocí ROELENovy oxosyntézy získatelné oxoalkoholy, popř. jejich deriváty.
Ethersulfáty mastných kyselin jsou produkty sulfatačních reakci za použití alkoxylovaných alkoholů. V této souvislosti rozumí odborník pod pojmem „alkoxylované alkoholy“ obecně reakčni produkty alkylenoxidu, s výhodou ethylenoxidu, s alkoholy, s výhodou v duchu předloženého vynálezu s alkoholy s delšími řetězci. Zpravidla vzniká z n molů ethylenoxidu a jednoho molu alkoholu v závislosti na podmínkách reakce komplexní směs adičních produktů s rozdílným stupněm ethoxylace. Jedna další forma provedení spočívá v použití směsí alkylenoxidů, s výhodou v duchu předloženého vynálezu směsi ethylenoxidu a propylenoxidu.
V duchu předloženého vynálezu jsou zvláště upřednostňovány mzkoethoxylované mastné alkoholy (0,5 až 4 moly EO, s výhodou 1 až 2,5 mol EO).
Anionaktivní povrchově aktivní látky jsou s výhodou používány v množstvích od 0,2 do 40 hmotn. % , zejména od 3 do 35 hmotn. %., se zvláštní výhodou od 5 do 30 hmotn. %.
Jako směsi povrchově aktivních látek jsou zejména vhodné ty, které se skládají z anionaktivních povrchově aktivních látek v kombinaci s některou z neionogenních povrchově aktivních látek nebo s více neionogenními povrchově aktivními látkami nebo betaintensidy, přičemž betaintensidy je třeba v této souvislosti ztotožnit s třídou amfotensidů. Pro mnohá použití může být výhodné i společné dodatečné použití neionogenních povrchově aktivních látek a betaintensidů se formě směsi. Celkově se povrchově aktivní látky používají v množstvích od 0,2 do 50_hmotn. %, s výhodou od 1 do 40 hmotn. %, zejména od 3 do 35 hmotn. % a s obzvláštní výhodou od 5 do 30 hmotn. %.
Neionogenními povrchově aktivními látkami mohou v duchu předloženého vynálezu být alkoxyláty, jako polyglykolethery, polyglykolethery mastných alkoholů, polyglykolethery alkylfenolů, polyglykolethery s uzavřenými koncovými skupinami, směsné ethery a směsné hydroxyethery a polyglykolestery mastných kyselin. Použitelné jsou rovněž ethylenoxid, propylenoxid, blokové polymery a alkanolamidy mastných kyselin a polyglykolethery mastných kyselin. Důležitou třídou neionogenních povrchově aktivních látek, kterou je možno použít podle tohoto vynálezu, jsou polyolové povrchově aktivní látky a mezi nimi zejména glukotensidy, jako alkylpolyglykosid a glukamidy mastných kyselin. Zvláště upřednostňovány jsou alkylpolyglukosidy.
Alkylpolyglukosidy jsou povrchově aktivní látky, které je možno získat reakcí cukrů a alkoholů podle příslušných postupů preparativní organické chemie, přičemž podle způsobu výroby vzniká
-7směs monoalkylovaných, oligomemích nebo polymerních cukrů. Upřednostňovanými alkylpolyglykosidy mohou být alkylpolyglukosidy, přičemž obzvláště upřednostňovaným alkoholem je mastný alkohol s delším řetězcem nebo směs alkoholů s delšími řetězci s rozvětvenými nebo nerozvětvenými alkylovými řetězci s 8 až 18 atomy C a stupeň oligomerace (DP) cukrů se pohybuje mezi 1 a 10, s výhodou mezi 1 a 6, zejména mezi 1,1 až 3, s mimořádnou výhodou mezi 1,1 až 1,7.
S výhodou obsahují prostředky neionogenní povrchově aktivní látky v množstvích od 0,1 do
14,9 hmotn. %, zejména od 0,5 do 8 hmotn. % a s mimořádnou výhodou od 1 do 6 hmotn.- %.
K betaintensidům, které je možno podle tohoto vynálezu použít, patří alkylbetainy, alkylamidobetainy, imidazoliniumbetainy a aminopropionáty, stejně jako sulfobetainy a biotensidy. Upřednostňovanou obsaženou látkou je přitom alkylamidobetain.
Tyto betaintensidy se s výhodou používají v množstvích od 0,05 do 10 hmotn. %, zejména od 0,1 do 7 hmotn. %, s mimořádnou výhodou od 0,2 do 5 hmotn. %.
Výhody co do průzračnosti produktů se - zejména u směsí s vysokými obsahy povrchově aktivních látek - získají rovněž tehdy, když se do směsi daného složení přimísí některá z nebo více dikarbonových kyselin a/nebo jejich solí, a to samotně nebo ve směsi, s výhodou pak směs, složená ze sodných solí kyseliny adipové, jantarové a glutarové, tak jak je možno ji získat pod obchodním názvem Sokalan® DSC. Jako obzvláště vhodné se v této souvislosti ukázalo použití 0,1 až 8 hmotn. %., s výhodou 1 až 6 hmotn. %, se zvláštní výhodou 2,5 až 5 hmotn. %.
Další vhodnou složkou prostředků podle tohoto vynálezu jsou rozpouštědla, ku příkladu alkoholy, s výhodou nízkomolekulární alkanoly s 1 až 4 atomy uhlíku v molekule, zejména ethanol a isopropanol. Tato rozpouštědla přispívají k zapracovávání parfémů a barviv, působí proti tvorbě kapalně-krystalických fází a zlepšují stabilitu za chladu průzračných směsí daného složení. Jako obzvláště vhodný se v této souvislosti ukázal být obsah rozpouštědel až do 8 hmotn. %, s výhodou od 0,3 do 6 hmotn. %, zejména od 0,5 do 5 hmotn. %.
Rovněž výhodně se v tomto směru v prostředcích podle tohoto vynálezu projevuje volitelná přítomnost látek, zprostředkovávajících rozpustnost, ku příkladu alkanolaminů, polyolů, jako ethylenglykolu, 1,2-propylenglykolu, glycerinu a jiných jedno- a vícemocných alkoholů, jakož i alkylbenzensulfonátů s 1 až 3 atomy uhlíku v alkylovém zbytku, zejména kumol-, toluen- a xylensulfonátu, v množstvích až do 5 hmotn. %, s výhodou od 0,05 do 3 hmotn. %, zejména od
0,1 do 2 hmotn. %.
Vedle dosud zmiňovaných účinných látek mohou být obsaženy ještě další, v prostředcích pro ruční mytí nádobí běžné, účinné látky, jako např. UV-stabilizátory, odpěňovací prostředky (jako např. silikonové oleje, parafinové oleje nebo minerální oleje), strukturační prostředky, parfémovací složky, barviva, inhibitory koroze, konzervační prostředky apod., s výhodou v množstvích až do 5 hmotn. %.
Prostředky pro ruční mytí nádobí podle tohoto vynálezu je možno vyrobit smícháním jednotlivých je tvořících součástí v libovolném pořadí a ponecháním směsi stát v klidu až do doby, kdy z ní unikly všechny bubliny. Pořadí přidávání není pro výrobu prostředku rozhodující.
Příklady provedení vynálezu
Prostředky podle tohoto vynálezu El až E5 byly připraveny dříve popsaným způsobem a byly stanoveny jejich hodnoty pH, jejich viskozity, body jejich zakalení za chladu, popř. jejich body průzračnosti a částečně i jejich antibakteriální účinek, jakož i jejich mycí schopnost.
Složení prostředků podle tohoto vynálezu El až E5 v hmotn. %., jakož i stanovené vlastnosti jsou uvedeny v tabulce 1. Prostředky podle tohoto vynálezu El až E5 obsahovaly dodatečně i stopy barviva. Hodnota pH prostředků podle tohoto vynálezu El až E5 byla nastavována pomocí kyseliny citrónové.
Viskozita byla při 20 °C stanovována viskozimetrem typu Brookfield LVDV11+ (vřeteno 25, rychlost střihu 30 min'1).
Bod zakalení za chladu byl určován ochlazováním vzorku v kryostatu při rychlosti ochlazování 0,2 “C.min1, přičemž jako bod zakalení za chladu je udávána teplota, při které byl poprvé zpozorován lehký zákal. Poté, co ve vzorku došlo k úplnému zakalení, byl vzorek ohříván rychlostí ohřevu 0,2 “C.min1. Jako bod průzračnosti je udávána teplota, při které se vzorek poprvé jevil jako zcela průzračný.
Mycí schopnost prostředků podle tohoto vynálezu El až E5 byla určována v poloautomatické aparatuře na mytí talířů za použití dvou rozdílných znečistěnin (znečistění hovězím lojem, popř. znečistění směsí olivový olej/vepřové sádlo). Mytí se při tomto pokusu provádělo za konstantní teploty 40 °C, popř. 45 °C v 5 litrech vody o 16 “německé tvrdosti (1 0 dH = 0,178 mol/1) za konstantních podmínek srovnáním s vysoce kvalitním klasickým prostředkem pro ruční mytí nádobí jako laboratorním standardem pro mytí talířů, znečistěných testovacím znečištěním, a to tak dlouho, až došlo k rozrušení - před zahájením pokusu vytvořené - pěny a talíře se již neumyly. Koncentrace prostředku obnášela přitom 4 ml na 5 1 vody. Počet umytých talířů byl dán do poměru k laboratornímu standardu s mycí schopností í 100 % (udáván jako střední hodnota pro obě znečistěniny).
- jo —
Tabulka 1
El E2 E3 E4 E5
Sodná sůl C10-12-ABS 9,4 9,1 8,5 - 8,5
TEA sůl Cio-i2-ABS - - - 9 9,5
Sodná sůl Ci2/i4.alkoholethersulfátu (2EO) 9,5 9 10,5 9 3,5
Ci2/i6-alkylpolyglukosid, DP = 1,4 - 4 - 4 -
Amidopropylbetain z kakaových plodů 0,3 - 0,3 - -
Kyselina benzoová, techn. 3 3 - - 3
Benzoan sodný - - 3,5 3,5
Ethanol 0,9 - - - -
Sodná sůl kumensulfonátu 1,5 0,2 0,9 -
Parfém 0,ě 0,4 0,2 0,4 0,2
Vodaúo 100 100 100 100 100
Elodnota pH 5,1 5,1 5,0 5,0 5,1
Viskozita při 20 °C [mPa.s] 935 955 1175 1100 525
Bod zakalení za chladu/bod průzračnosti [°C] -3/+3 -2/+5 -3/+2 +2/+5- -3/+4
Vzhledl čirý čirý čirý čirý čirý
Mycí schopnost [%] 97 102 93 - 102
Suspenzní test podle DHGM1} >5,08 >5,08 . h 3)
EN 10402) (vyh. = vyhovuje) Z3! /3) vyh. vyh. J)
Testovací metoda: kvantitativní suspenzní test, opírající se metodiku DGHN (udáván je logaritmus rychlosti redukce)
Testovaný zárodek: Salmonella enteritidis (v praxi isolovaný podíl)
Test. koncentrace: 50 %m ve vodě 0 17 0 německé tvrdosti
Teplota při testu: teplota místnosti
Doba působení: 15 minut
2) Testovací metoda: kvantitativní suspenzní test, opírající se 0 evropskou normu EN 1040
Testované zárodky: Staphylococcus aereus, Pseudomonas aeruginosa Escherichia coli a Salmonella enteritidisiy praxi isolovaný podíl)
Test. koncentrace: 80 %ní v destilované vodě
Teplota při testu: teplota místnosti
Doba působení: 3) netestováno 15 minut
Zastupuje:

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí, obsahující anionaktivní povrchově aktivní látky, vyznačující se tím, že obsahuje některý z nebo více alkylbenzensulfonátů a jako antibakteriálně účinnou složku kyselinu benzoovou a/nebo některou z nebo více jejich solí.
  2. 2. Prostředek podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje mono-, di- nebo trialkanolamonium-alkylbenzensulfonát, zejméně triethanolamonium-alkylbenzensulfonát, s výhodou v množstvích od 10 do 100 %, s výhodou od 30 do 100 %, zejména od 50 do 100 %, vztaženo na celkovou hmotnost alkylbenzensulfonátů.
  3. 3. Prostředek podle nároku 2, vyznačuj ící se tím, že jako alkylbenzensulfonáty obsahuje výhradně mono-, di- a trialkanolamonium-alkylbenzensulfonát, zejména triethanolamoniumalkylbenzensulfonát.
  4. 4. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačuj ící se tím, že obsahuje některý z nebo více ethersulfátů mastných alkoholů.
  5. 5. Prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že obsahuje alkylbenzensulfonáty a ethersulfáty mastných alkoholů v hmotnostním poměru od 10 : 1 do 1 : 5, s výhodou od 5 : 1 do 1 : 2, zejména od 2 : 1 do 1 : 1,5.
  6. 6. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vykazuje hodnotu pH mezi 4,0 a 6,0, s výhodou mezi 4,5 a 5,5, se zvláštní výhodou mezi 4,9 a 5,3.
  7. 7. Prostředek podle některého z předchozích nároků, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje anionaktivní povrchově aktivní látky v kombinaci s některou z neionogenních povrchově aktivních látek nebo s více neionogenními povrchově aktivními látkami nebo s betaintensidy.
  8. 8. Prostředek podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje neionogenní povrchově aktivní látky nebo betaintensidy.
    .. - fázi
  9. 9. Prostředek podle nároku 7 nebo 8,vyznačující se tím, že jako neionogenní povrchově aktivní složku obsahuje některý alkylpolyglykosid nebo více alkylpolyglykosidů, s výhodou alkylpolyglukosidy
  10. 10. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje kyselinu benzoovou a/nebo některou z nebo více jejich solí v množstvích od 0, l do 8 hmotn. % , s výhodou od 0,5 do 6 hmotn. %, zejména od l do 4 hmotn. %.
  11. 11. Prostředek podle některého z předchozích nároků, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje benzoan sodný, draselný, hořečnatý nebo vápenatý nebo jejich směsi samotné nebo spolu s kyselinou benzoovou.
  12. 12. Prostředek podle některého z předchozích nároků, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje 0,2 až 50 hmotn. %, s výhodou l až 40 hmotn. %., s obzvláštní výhodou 3 až 35 hmotn. %, s mimořádnou výhodou od 5 do 30 hmotn. % směsi povrchově aktivních látek.
  13. 13. Prostředek podle některého z předchozích nároků, v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje
    a) 0,2 až 40 hmotn. %, s výhodou l až 40 hmotn. %, se zvláštní výhodou 3 až 35 hmotn. % anionaktivních povrchově aktivních látek, vedle alkylbenzensulfonátů zejména ethersulfáty mastných alkoholů,
    b) 0, l až 14,9 hmotn. %, s výhodou 0,5 až 8 hmotn %, se zvláštní výhodou l až 6 hmotn. % neionogenních povrchově aktivních látek, zejméná alkylpolyglukosidů,
    c) 0,05 až 10 hmotn. %, s výhodu 0, l až 7 hmotn. %, se zvláštní výhodou 0,2 až 5 hmotn. % betaintensidů, zejména alkylaminobetainů.
  14. 14. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačuj ící se tím, že obsahuje některé z rozpouštědel, s výhodou některý z nebo více nízkomolekulámích alkoholů, zejména ethanol, v množstvích až do 8 hmotn. %, s výhodou od 0,3 do 6 hmotn. %, zejména od 0,5 do 5 hmotn. %.
  15. 15. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje některé z nebo více rozpouštědel ze skupiny alkanolaminů, polyolů, zejména ethylenglykol, l ,2-propylenglykol, glycerin, jakož i alkylbenzensulfonáty s l až 3 atomy uhlíku
    - j^g/j • 0 0*0 • · « • » 0 · r · 0 ·· » 0 0 0 0 0 0 » » · · * uv alkylovém zbytku, zejména kumen-, toluen- a xylensulfonáty v množstvích až do
    5 hmotn. %, s výhodou od 0,05 do 3 hmotn. %, zejména od 0,1 do 2 hmotn. %.
    0 0» 00 ·· 000 00 0
  16. 16. Prostředek podle některého z předchozích nároků, vyznačuj ící se tím, že jako další obsaženou láku obsahuje některou z nebo více dikarbonových kyselin a/nebo její(ch) soli(í), a to samotné nebo ve směsi, v množstvích od 0,1 do 8 hmotn. %, s výhodou v množstvích mezi 1 a 6 hmotn. %, zejména mezi 2,5 a 5 hmotn. %.
  17. 17. Prostředek podle některého z předchozích nároků, v y z n a č u j í c í se tím, že dále obsahuje v prostředcích pro ruční mytí nádobí běžně obsažené látky, jako UV-stabilizátory, odpěňovací prostředky, rozpustnost zprostředkující látky, strukturační prostředky, parfémy, barviva, inhibitory koroze nebo konzervační prostředky.
  18. 18. Použití kyseliny benzoové a/nebo některé z nebo více její(ich) solí jako antibakteriální složky v alkybenzensulfonáty obsahujících prostředcích pro ruční mytí nádobí.
CZ20004031A 1998-04-30 1998-04-30 Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí CZ20004031A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004031A CZ20004031A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004031A CZ20004031A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004031A3 true CZ20004031A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5472384

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004031A CZ20004031A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004031A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2264139T3 (es) Articulo comercial para limpiar productos agricolas, especialmente frutas y verduras.
DE3685720T2 (de) Fluessige reinigungsmittelzusammensetzung.
WO2008106290A1 (en) Cleaning compositions and methods using the same
CA2973502A1 (en) Cleaning composition and method of forming the same
NL8502670A (nl) Sterk schuinende, vloeibare detergens op basis van een niet-ionogene oppervlakactieve verbinding.
CN104130878A (zh) 一种具有除果蜡功效的果蔬清洗剂及其制备方法
CN103146506A (zh) 一种具有清除茶渍功效的餐具洗涤剂组合物
CZ351997A3 (cs) Nenáročné čistící prostředky
MX2014003719A (es) Composicion de limpieza antimicrobiana.
US20140336094A1 (en) Cleaning composition and method of forming the same
RU2073700C1 (ru) Жидкая моющая композиция для мытья посуды
MX2010013848A (es) Composiciones de limpieza liquidas para trabajo ligero y metodos de elaboracion y uso de las mismas.
CN111718804A (zh) 一种泡沫型清洗剂组合物及其应用
TW201219561A (en) Cleansing composition
EP0513138A1 (de) Wässriges flüssiges reinigungsmittel.
ES2236963T3 (es) Agente lavavajilla con efecto antibacteriano.
EP1075502B1 (de) Geschirrspülmittel mit antibakterieller wirkung
JP6093280B2 (ja) 硬質表面用液体洗浄剤組成物
WO1992018595A1 (en) Liquid detergent compositions containing natural vinegar
DE69830723T2 (de) Reinigungszusammensetzung, verfahren und/oder artikel für harte oberflächen
DE68925390T2 (de) Waschmittelzusammensetzung
CZ20004031A3 (cs) Antibakteriální prostředek na ruční mytí nádobí
GB2362320A (en) Liquid bactericidal cleaning composition based on alkyl polyglycoside surfactant, surface active quaternary ammonium salt, halogen-free arylphenol & Dichlosan
KR100236374B1 (ko) 분말세제조성물 및 그 제조방법
JPH0699710B2 (ja) 洗浄剤組成物