CZ20003958A3 - Kombinovaný úložný a hnací systém - Google Patents

Kombinovaný úložný a hnací systém Download PDF

Info

Publication number
CZ20003958A3
CZ20003958A3 CZ20003958A CZ20003958A CZ20003958A3 CZ 20003958 A3 CZ20003958 A3 CZ 20003958A3 CZ 20003958 A CZ20003958 A CZ 20003958A CZ 20003958 A CZ20003958 A CZ 20003958A CZ 20003958 A3 CZ20003958 A3 CZ 20003958A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drive system
magnets
linear motor
bearing
combined bearing
Prior art date
Application number
CZ20003958A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Klaus Budig
Ralf Werner
Uwe Schuffenhauer
Original Assignee
Dorma Gmbh + Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dorma Gmbh + Co. Kg filed Critical Dorma Gmbh + Co. Kg
Priority to CZ20003958A priority Critical patent/CZ20003958A3/cs
Publication of CZ20003958A3 publication Critical patent/CZ20003958A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05FDEVICES FOR MOVING WINGS INTO OPEN OR CLOSED POSITION; CHECKS FOR WINGS; WING FITTINGS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, CONCERNED WITH THE FUNCTIONING OF THE WING
    • E05F15/00Power-operated mechanisms for wings
    • E05F15/60Power-operated mechanisms for wings using electrical actuators
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D15/00Suspension arrangements for wings
    • E05D15/06Suspension arrangements for wings for wings sliding horizontally more or less in their own plane
    • E05D15/0621Details, e.g. suspension or supporting guides
    • E05D2015/0695Magnetic suspension or supporting means
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/10Application of doors, windows, wings or fittings thereof for buildings or parts thereof
    • E05Y2900/13Type of wing
    • E05Y2900/132Doors

Landscapes

  • Linear Motors (AREA)

Abstract

Kombinovaný úložný a hnací systém (1) sestává z permanentně buzeného magnetického systému (7), který má nejméně jednu pevnou a nejméně jednu pohyblivou řadu (11, 12, 15, 16) magnetů, a z lineárního motoru (2), který je spojen s magnetickým nosným systémem (7). Lineární motor (2) a nosný systém (7) jsou umístěny v jedné společné skříni (4). Nosný systém (7)je sestaven symetricky a všechny pevné řady (11, 12) magnetů a všechny pohyblivé řady (15, 16) magnetů jsou uspořádány v jedné rovině, přičemž se nosný systém (7) nalézá v labilní rovnováze a má symetricky uspořádané postranní vodicí elementy (17), které jsou uloženy valivě.

Description

Kombinovaný úložný a hnací systém
Oblast techniky
Vynález se týká kombinovaného úložného a hnacího systému z permanentně buzeného magnetického nosného systému, který má nejméně jednu pevnou a nejméně jednu pohyblivou řadu magnetů, přičemž v páru protilehlé pevné a pohyblivé řady magnetů jsou magneticky stejnojmenně polarizovány, a z lineárního motoru, který je spojen s magnetickým nosným systémem, přičemž lineární motor a nosný systém jsou umístěny v jedné společné skříni.
Dosavadní stav techniky
Ze spisu DE 40 16 948 Al je znám úložný a hnací systém tohoto druhu, přičemž vzájemně spolupůsobící magnety zajišťují při normálním zatížení bezdotykové vedení ve vznosu, pohyblivé pomocí lineárního motoru ve dveřním křídle, které je drženo posuvným vedením. Uspořádání permanentních magnetů ve tvaru V je zde nevýhodné, protože díky tomuto uspořádání nemůže být realizována boční stabilní vodicí dráha pro rotor lineárního motoru, rozvinutý do roviny.
Nadto je známé spojení lineárně fungujících zařízení, vedených klasicky v mechanických ložiskách a spojených s pohonem ve formě rotačního motoru, pomocí lan, řemenů, ozubených řemenů atd. Motory mohou být provozovány s řízením a regulací. Oddělení uložení a pohonu je podmíněno vysokými konstrukčními náklady a na základě mechanických kontaktů úložných míst vede dále k projevům opotřebení.
Úkolem vynálezu tedy je dále rozvinout úložný a hnací systém podle hlavního nároku tak, že vznikne prostorově úsporný systém při zvýšení funkčnosti a snížení spotřeby materiálu a nákladů.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje kombinovaný úložný a hnací systém z permanentně buzeného magnetického nosného systému, který má nejméně jednu pevnou a nejméně jednu pohyblivou řadu magnetů přičemž v páru protilehlé pevné a pohyblivé řady magnetů jsou magneticky stejnojmenně polarizovány, a z lineárního motoru, který je spojen s magnetickým nosným systémem, přičemž lineární motor a nosný systém jsou umístěny v jedné společné skříni, podle vynálezu, jehož podstatou je, že nosný systém je sestaven symetricky a všechny pevné řady magnetů a všechny pohyblivé řady magnetů jsou uspořádány v jedné rovině, přičemž se nosný systém nalézá v labilní rovnováze a má symetricky uspořádané postranní vodicí elementy, které jsou uloženy valivě.
Úložný a hnací systém podle vynálezu má tu výhodu, že na základě optimalizace uspořádání magnetického okruhu nosného systému může být na jedné straně funkčně zlepšeno vedení ložisek a na straně druhé je dosaženo požadované nosnosti s malým objemem magnetů, což vede k nízkým nákladům na jejich pořízení.
Funkční integrace uložení a pohonu spojením permanentně magnetického nosného systému s lineárním motorem umožňuje kompaktní a společné uspořádání ve vhodné skříni. Jako nosný systém
se používají lineární permanentně buzené, ve vznosu pracující systémy, které jsou založeny na odpudivém silovém působení stejnojmenných struktur magnetických pólů. Zavěšené zařízení, například jedno nebo vícekřídlé posuvné dveře, se tak může lehce a zcela bezhlučně pohybovat. Bezdotykové uložení nezpůsobuje žádné opotřebení a nejsou zapotřebí mazací prostředky. Protože v uložení nevzniká ani žádný otěr a úložný a hnací systém jsou uspořádány zcela uvnitř skříně, jsou na minimum redukovány funkční poruchy technologických procesů díky vnějšímu působení. Díky vytvoření konstrukční jednotky nejsou zapotřebí separátní ložiska. Je tak získán kompaktní, mechanicky robustní a cenově příznivý pohon.
Skříň je výhodným způsobem vytvořena z lehkého materiálu, jako je například hliníkový profil. Tam, kde připadá v úvahu vysoké hmotnostní zatížení, je dávána díky jeho vlastní stabilitě přednost profilu U před jinými tvary profilů.
Uspořádání lineárního motoru je závislé na druhu použité skříně a konkrétní situaci v zástavbě. Lineární motor může být uspořádán například kolmo nad nebo pod systémem pracujícím ve vznosu, nebo může být vedle něj stranově přesazen, přičemž lineární motor může být orientován ve vztahu k zavěšenému zařízení horizontálně nebo vertikálně. Vyskytující se příčné síly jsou kompenzovány úložným a hnacím systémem. Zařízení může být přímo nebo nepřímo upevněno na rozvinutém rotoru lineárního motoru nebo na visutém dílu nosného systému. Nepřímé upevnění je přitom provedeno pomocí odpovídající konstrukce, například ve formě třmene nebo ramene. Zařízení musí být vedeno ve vlastním vedení a spojení zařízení s nosným systémem musí kompenzovat vyskytující se posuvy. Při použití vícekřídlých dveřních zařízení nastává přitom spojení dveří tak, že jejich křídla se pohybují proti sobě. Výhodné je přitom spojení obou závěsných nosných systémů.
Uložení s permanentními magnety pracuje na principu odpudivých silových účinků. Tento princip činnosti umožňuje stabilní stav ve vznosu bez elektrických regulačních zařízení. Pro zachování stavu ve vznosu není potřebná žádná pomocná energie. Lineární vedení tohoto druhu, uložené v magnetech, se na základě toho, že odpadá mechanické tření, vyznačují mimořádně lehkou pohybovou součinností lícovaných součástí a bezhlučným pracovním způsobem, jsou odolná proti opotřebení a nevyžadují údržbu.
Nosné systémy s permanentně buzeným magnetem se na základě symetrické konstrukce nacházejí v labilní rovnováze. Na pevném nosníku i na pohyblivém nosníku jsou řady magnetů, které jsou podle provedení buď se vzájemným odstupem nebo bez odstupem. Protilehlé řady magnetů mají v každém případě stejnojmenné magnetické póly, aby bylo dosaženo magnetického silového účinku. Jak pevné, tak i pohyblivé nosníky jsou provedeny plošně, takže řady magnetů, které na nich mají být upevněny jsou orientovány v jedné rovině a s pomocí postranních vodicích elementů získávají stabilní vedení. Nalézají-li se magnetické systémy přesně ve středu řady magnetů, je boční síla rovna nule. Tato poloha se realizuje pomocí vodicích elementů. Při malých tolerancích se získá velká příčná síla, která nadměrně stoupá s přibývajícím posuvem. Pro dostatečnou tuhost vedení je závěsný systém s rámem vestavěn do nosného profilu.
Použitím magnetů s vysokou energií, například z neodymuželeza-bóru (NdFeB) je možné díky vyšší remanentní indukci získat podstatně vyšší hustotu síly než s magnety z tvrdého feritu.
V důsledku toho lze magnetický systém konstruovat při dané nosnosti a s vysokoenergetickými magnety jako geometricky malý a tím s úsporou místa. Vysoké materiálové náklady při použití magnetů s vysokou energií je možné alespoň kompenzovat poměrně malým objemem materiálu.
Nosnost se principiálně mění se vzduchovou mezerou, to jest s odstupem mezi pevnými a pohyblivými částmi nosného systému. Čím menší je vzduchová mezera, tím větší nosnost má magnetický systém. Souvislost mezi seřízením a silou je obecně nelineární.
Visutý systém s permanentními magnety může být sestaven jako jedno nebo víceřadý. Uspořádání magnetického okruhu se dá variací směru magnetizace, odstupem řad magnetů a vedením magnetických toků optimalizovat ocelovými příložkami.
Podle uspořádání magnetů má odstup sousedících řad magnetů rozhodující vliv na nosnost. Při stejném směru zmagnetizování sousedící řady magnetů, jak u pevných tak i u pohyblivých částí, má být tento odstup co možná největší. Při uspořádání stejnojmenných řad magnetů na pevných a pohyblivých částech však rozdílná polarizace sousedících řad magnetů dokáže vyvinout větší nosnost při menším odstupu magnetů.
Další zvýšení nosnosti je možné tehdy, když jsou permanentní magnety obklopeny ocelovými díly, takže magnetický tok se koncentruje v oblasti vzduchových mezer. Zde slouží ocelové díly na stranách řad magnetů, obrácené svými základnami ke vzduchové mezeře, jako magnetický zpětný uzávěr. Zvýšení nosnosti se docílí optimalizací tloušťky ocelového dílu na stranách a na základnách magnetů. Z hlediska úspory prostoru je obzvlášť výhodné plošné uložení magnetů do ocelových dílů.
··· ·· · · ··· ·· ·
Rozvinutý rotor lineárního motoru je spojen s visutým dílem nosného systému, přičemž odstup magnetů je proveden v oblasti silové rezervy magnetů s vysokou energií. Vysokým silovým účinkem magnetů s vysokou energií lze omezit délku nosníku na minimum, takže magnetů je zapotřebí jen málo.
Jako pohon je používán jedno nebo vícefázový lineární motor na střídavý proud v synchronním nebo asynchronním provedení. Tento motor může být jednočinný nebo dvojčinný. Ovládání, respektive regulace lineárního motoru se provádí řídicí elektronikou. Pojezdová dráha je snímána pomocí čidel, která zaznamenávají konečnou polohu dveří a která mohou být použita také pro blokovací funkce. Pojezdová dráha může být také podchycena pomocí magnetického přírůstkového měřicího systému.
Výhodný je přitom dvojčinně působící lineární dvoufázový synchronní motor, který nevyvíjí žádné příčné síly, takže visuté vedení není namáháno příčně ke směru pohybu. Přímé spojení nosného systému se středově vedeným rozvinutým rotorem vytváří s ohledem na rozdělení hmotnosti optimální uspořádání. Uložení pro vedení rozvinutého rotoru je upraveno mezi oběma díly, protože je nutná kompenzace malých tolerancí vedení ve vodicí kolejnici.
Ve výhodném provedení vynálezu je použit synchronní lineární motor s rozvinutým rotorem bez jádra. Elektromagneticky aktivní díl má pouze délku, podmíněnou axiální silou, kdežto díl/díly, které nesou permanentní magnety, mají délku pojezdové dráhy plus délku elektromagnetického dílu. Pohyb vykonává krátký stator, který sestává z dvoufázového vinutí umístěném na nosníku. Výhodné je zejména, že hmoty, které mají být uváděny do pohybu, jsou malé, protože je použito pouze dvoufázové vinutí. Napájecí usměrňovač je tedy proveden také jen dvoufázový a tedy cenově příznivý.
Použití motorů tohoto druhu umožňuje montážně-technicky výhodné uspořádání hnacího systému. Pohon je uspořádán horizontálně vedle magnetického nosného systému. Tak je možné pohon montovat a demontovat nezávisle na nosném systému. To má význam nejen při uvádění do provozu, ale rozhodující význam především v případě opravy, spojené s výměnou motoru, protože se demontuje pouze motor. Protože vzduchová mezera nosného systému může být dimenzováním uspořádání permanentních magnetů utvářena jako variabilní, může být také zaručen bezdotykový provoz nosného systému také při pohybu dveří. Rozhodující volný prostor nad vedením dveří na spodní straně může tak být určen v závislosti na způsobu použití.
Kromě použití k pohonu dveří nebo vrat s uložením může být kombinovaný úložný a hnací systém použit také v podávačích zařízeních, manipulačních zařízeních nebo transportních systémech.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude nyní blíže popsán na základě příkladů provedení podle obrázků, na kterých znamená obr. 1 kombinovaný úložný a hnací systém s lineárním motorem uspořádaným nahoře, obr. 2 kombinovaný úložný a hnací systém s lineárním motorem uspořádaným dole, • · · · · · · ··· · · · obr, 3 další příklad provedení kombinovaného úložného a hnacího systému s lineárním motorem uspořádaným dole, obr. 4 další příklad provedení kombinovaného úložného a hnacího systému s lineárním motorem uspořádaným dole, obr. 5 schéma kombinovaného úložného a hnacího systému s horizontálně uspořádaným lineárním motorem, obr. 6 uspořádání magnetického okruhu se sousedícími řadami magnetů stejného magnetizačního směru, obr. 7 uspořádání magnetického okruhu se sousedícími řadami magnetů s rozdílnou polarizací.
Stejné nebo stejně působící součásti jsou v následujícím popisu opatřeny stejnými vztahovými značkami.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až 4 jsou naskicovány úložné a hnací systémy 1. Lineární motor 2 a nosný systém 7 jsou přitom ve vzájemném činném spojení a jsou společně uspořádány v jedné skříni 4. Pohyblivý, do roviny rozvinutý rotor 5. lineárního motoru 2 je spojen pomocí spoje 6 s visutým dílem nosného systému 7. Podle formy provedení je buď na lineárním motoru 2 nebo na nosném systému 7 upevněno zařízení 8., uspořádané na úložném a hnacím systému £. Toto zařízení 8. může být vyrobeno například jako spoj k neznázorněným dveřím nebo vratům automatického dveřního zařízení. Kromě použití u pohonů dveří a vrat s uložením může být kombinovaný úložný a hnací systém £ použit také »·· ·· ·· ··· ·· · u podávačích zařízení, manipulačních zařízení nebo u dopravních systémů.
Nosný systém 7 sestává z nosníku 9, pevně namontovaného na skříni 4, na kterém je uspořádán magnetický zpětný uzávěr 10 ve formě plechu z feromagnetického materiálu. Zpětný uzávěr 10 nese dvě řady a 12 magnetů s permanentními magnety. Na pohyblivém nosníku 13 je upevněn magnetický uzávěr 14. na kterém jsou rovněž umístěny dvě řady 15 a 16 permanentních magnetů. Na pohyblivém nosníku 13 je upevněno zařízení 8., které má být uloženo a poháněno. Pevné řady 11.
magnetů a řady 15. 16 magnetů umístěné na protilehlém pohyblivém nosníku 13, jsou polarizovány tak, že mezi nimi vzniká odpudivý silový účinek. Postranní vedení pohyblivého nosníku 13 přebírají vodicí elementy 17 ve spojení s postranními vodícími plechy
18. které na obr. 1 a 2 jsou tvořeny skříní 4.
Lineární motor 2 má magnetický okruh 20, pevně namontovaný na skříni 4 a na něm upevněné buzení 19 permanentními magnety. Mezi nimi se nachází pohyblivý, svisle uspořádaný rozvinutý rotor 5. s vinutím 3_. Rotor 5. je mechanicky spojen s pohyblivým nosníkem 13 spojem 6.
Konstrukce obou provedení úložného a hnacího systému 1 podle obr. 1 a 2 se odlišují uspořádáním podstatných elementů. Na obr. 1 je nosný systém 7 uspořádán pod lineárním motorem 2, přičemž zařízení 8., nosný systém 7 a lineární motor 2 leží ve spojení uprostřed. Podle obr. 2 je lineární motor 2 uspořádán vespod a spojem 6 je spojen s nad ním ležícím nosným systémem 7. Zařízení 8 je uspořádáno nad nosným systémem 7 na skříni 4, otevřené směrem nahoru.
φ · · • φ • t *·
Upevnění zařízení 8. na úložném a hnacím systému 1 je možné dále podle obr. 3 a 4. Zde má význam forma a situace v zástavbě u použité skříně 4. V tomto případě existuje možnost umístit zařízení 8. na rozvinutém rotoru 5. lineárního motoru 2 nebo zařízení 8. upevnit pomocí konstrukce 22 na závěsném nosníku 13. V obou případech se musí dveře, upevněné například na zařízení 8, pohybovat ve vlastním vedení, přičemž spoj dveře-závěsný systém má kompenzovat vyskytující se posuvy.
Podle obr. 3 je skříň 4, sestávající z hliníkového profilu, vytvořena jako otevřená směrem dolů. Profily, zejména tvaru U, jsou pro použití podobného druhu vhodné na základě své vlastní stability. Zařízení 8. je namontováno na rozvinutém rotoru 5. lineárního motoru
2. Separátní vodicí elementy 21 na spoji 6 stabilizují středovou polohu rotoru 5. a zařízení 8., které je na něm zavěšeno. Pro ulehčení chodu mechanismu jsou vodicí elementy 17 a 21 provedeny ideálním způsobem jako kuličková ložiska. Spojení s druhou polovinou dveří je provedeno mechanickým spojem, který zde není blíže znázorněn, jako je například lano nebo řemen, takže se poloviny dveří pohybují proti sobě. Výhodné by bylo pevné spojení obou závěsných nosníků 13.
Podle obr. 4 je skříň 4, sestávající z hliníkového profilu, vytvořena jako otevřená směrem nahoru, přičemž existuje odstup od prostorového uzávěru. Zařízení 8. je spojeno zvláštní konstrukcí 22 s pohyblivým nosníkem 13. Spojení zavěšené poloviny dveří může být provedeno klínovým řemenem, který závěsný nosník 13 s dveřmi pevně spojuje.
Jako pohon je vhodný plochý lineární motor 2, který je díky své ploché konstrukci vestavěn pod nosný systém 1 ve skříni 4. Pro optimální rozdělení hmotností je lineární motor 2 středově upevněn • r • fe l • « fefe • » · • fe · · * pod nosným systémem 1_. Ovládání lineárního motoru 2 je prováděno řídicí elektronikou. Napájecí napětí je účelným způsobem menší než 60 V a jmenovitý proud je asi 3 A. Dráha přesunu je snímána pomocí čidel, která identifikují konečnou polohu dveří a která mohou být použita pro blokovací funkce. Dráha přesunu může být snímána také s pomocí magnetických přírůstkových nebo analogových měřicích systémů.
Lineární motor 2 může být vzhledem k nosnému systému 7 uspořádán různými způsoby. Předcházející provedení se týkala svislých uspořádání. Stranově přesazené uspořádání vedle nosného systému 7 je ve výhodném provedení schématicky znázorněno na obr. 5. Synchronní lineární motor 2 má do roviny rozvinutý rotor 5_ bez jádra. Elektromagneticky aktivní díl má délku podmíněnou pouze posouvající silou, kdežto díl/díly, které nesou permanentní magnety, mají délku přesuvné dráhy plus délku elektromagnetických dílů. Pohyb vykonává krátký stator, který sestává z dvoufázového vinutí umístěném na nosníku. Výhodné je zejména to, že hmoty, které mají být uvedeny do pohybu, jsou malé, protože je použito pouze dvoufázové vinutí. Napájecí usměrňovač je tedy proveden také jen dvoufázový a tím cenově příznivý.
Použití motoru tohoto druhu umožňuje montážně-technicky výhodné uspořádání úložného a hnacího systému 1. Lineární motor 2 je uspořádán horizontálně vedle magnetického nosného systému 7. To umožňuje montovat a demontovat tento lineární motor 2 nezávisle na nosném systému 7. To má rozhodující význam nejen při uvádění do provozu, ale především v případě opravy, spojené s výměnou motoru, protože je demontován pouze lineární motor 2. Protože vzduchová mezera L nosného systému 7 může být utvořena díky dimenzování uspořádání permanentních magnetů jako variabilní, může být také • ·· ·· · ·· · ··» · · · * ···· • · »· »» tt « « · » · * · · · · · ·· · ί · »· ·«· >· ·· zajištěn bezdotykový provoz nosného systému 7 při pohybu dveří. Rozhodující volný prostor nad vedením dveří na spodní straně může tak být nastaven v závislosti na způsobu použití.
Permanentně magnetický nosný systém 7 pracuje na principu odpudivého silového účinku. Tento princip činnosti umožňuje stabilní stav vznosu bez elektrických řídicích zařízení. Pro získání tohoto stavu vznosu není zapotřebí žádná pomocná energie. Použitím magnetů s vysokou energií, například z neodymu-železa-bóru (NdFeB), je možné vyvolat díky vyšší remanentní indukci podstatně vyšší hustotu síly, než s magnety z tvrdého feritu. Podle toho lze magnetický systém při dané nosnosti sestavit s magnety s vysokou energií geometricky malý a tím s úsporou místa.
Na pevném nosníku 9, stejně jako i na pohyblivém nosníku 13, jsou uspořádány řady 11. 12 a 15. 16. magnetů, které jsou provedeny se vzájemnými odstupy, nebo bez nich. Protilehlé řady 11. 15 a 12. 16 magnetů jsou v každém případě magneticky stejnojmenně polarizovány, aby bylo dosaženo magnetického silového účinku. Jak pevný nosník 9, tak i pohyblivý nosník 13 jsou provedeny jako rovné, takže řady 11,
12. 15, 16. které na nich mají být upevněny, jsou orientovány v jedné rovině a s pomocí postranních vodicích elementů 17 je poskytnuto stabilní vedení.
Variací směru zmagnetizování, odstupem A řad magnetů a vedením magnetického toku přes ocelové příložky 10. 14 je optimalizován magnetický okruh. V závislosti na daném principu se mění nosnost se vzduchovou mezerou L, to znamená s odstupem mezi v
pevným a pohyblivým nosníkem 9 a 13. Cím menší je vzduchová mezera
L, tím větší je nosnost nosného systému 7. Souvislost mezi seřízením a silou je obecně nelineární.
Podle uspořádání magnetů působí odstup A sousedících řad 11.
a 15, 16 magnetů rozhodujícím vlivem na nosné síly. Na obr. 6 mají sousedící řady 11 respektive 15 magnetů jak pevných nosníků 9, tak i pohyblivých nosníků 13 stejný směr zmagnetizování. Oba nosníky 9 a jsou dále přivráceny stejnojmennými magnetickými póly ke vzduchové mezeře L. Odstup A mezi sousedícími řadami 11 a 15 má přitom být co možná největší.
Na obr. 7 stojí díky nutnému odpudivému silovému účinku stejnojmenné řady 11. 15 a 12, 16 magnetů na pevném a pohyblivém nosníku 9 a 13 proti sobě, avšak ke vzduchové mezeře L jsou u řad 11 a 15 magnetů přivráceny jižní póly a u ostatních řad 12 a 16 magnetů póly severní. U tohoto spořádání se získá větší nosnost při malém odstupu A magnetů.
Další zvýšení nosnosti je možné tehdy, když jsou řady 11, 12,
15. 16 magnetů obloženy ocelovými příložkami 10. 14 tak, že magnetický tok je koncentrován v oblasti vzduchové mezery L. Ocelové díly 10, 14 jsou zároveň vytvořeny jako magnetický zpětný uzávěr na výšce stran S. i na výšce H magnetů řad 11. 12. 15. 16 odvrácených od vzduchové mezery L. Zvýšení nosnosti je dosaženo optimalizací výšky H magnetů a stran S_. Aby se materiálová spotřeba železa pro magnetické zpětné uzávěry udržela co nejmenší, byly řady
11. 12. 15. 16 magnetů naplocho vloženy do ocelových příložek 10.
14. Optimální uspořádání výšky H magnetů a stran S. v závislosti na nosnosti se udává přibližně 2 mm.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kombinovaný úložný a hnací systém (1) z permanentně buzeného magnetického nosného systému (7), který má nejméně jednu pevnou a nejméně jednu pohyblivou řadu (11, 12, 15, 16) magnetů, přičemž v páru protilehlé pevné a pohyblivé řady (11, 15 a 12, 16) magnetů jsou magneticky stejnojmenně polarizovány, a z lineárního motoru (2), který je spojen s magnetickým nosným systémem (7), přičemž lineární motor (2) a nosný systém (7) jsou umístěny v jedné společné skříni (4), vyznačující se tím, že nosný systém (7) je sestaven symetricky a všechny pevné řady magnetů a všechny pohyblivé řady magnetů jsou uspořádány v jedné rovině, přičemž se nosný systém (7) nalézá v labilní rovnováze a má symetricky uspořádané postranní vodicí elementy (17), které jsou uloženy valivě.
  2. 2. Kombinovaný úložný a hnací systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že lineární motor (2) je proveden synchronně nebo asynchronně.
  3. 3. Kombinovaný úložný a hnací systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že lineární motor (2) je proveden jako jednofázový nebo vícefázový.
  4. 4. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že lineárním motorem (2) je jednočinný nebo dvojčinný lineární motor (2).
  5. 5. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že je použit dvojfázový, dvojčinný synchronní lineární motor (2).
  6. 6. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z patentových nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že sousedící řady (11, 12, 15, 16) magnetů v jedné rovině jsou vedle sebe uspořádány s odstupy nebo bez odstupů.
  7. 7. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že sousedící řady (11, 12, 15, 16) magnetů v jedné rovině jsou magneticky polarizovány stejnojmenně nebo nestejnojmenně.
  8. 8. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že řady (11, 12, 15, 16) magnetů jsou obklopeny ocelovými příložkami (10, 14).
  9. 9. Kombinovaný úložný a hnací systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že řady (11, 12, 15, 16) magnetů jsou uloženy do ocelových příložek (10, 14) v jedné rovině.
  10. 10. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že nosný systém (7) je uspořádán nad nebo pod lineárním motorem (2) nebo je vůči němu stranově přesazen.
  11. 11. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že zařízení (8), uspořádané na úložném a hnacím systému je přímo nebo nepřímo upevněno na nosném systému (7) nebo na lineárním motoru (2).
  12. 12. Kombinovaný úložný a hnací systém podle nároku 11, vyznačující se tím, že lineární motor (2) je uspořádán horizontálně nebo vertikálně k zařízení (8).
  13. 13. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že skříň (4) sestává z odlévaného, šroubovaného, slepeného nebo jiným vhodným způsobem spojeného profilového materiálu.
  14. 14. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že skříň (4) je vytvořena ve tvaru U.
  15. 15. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho 1 až 14, vyznačující se tím, že skříň (4) sestává z hliníku.
  16. 16. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že úložný a hnací systém (1) je opatřen nízkonapěťovou elektronikou.
  17. 17. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že je k dispozici technika k měření polohy.
  18. 18. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že jsou k dispozici blokovací zařízení.
  19. 19. Kombinovaný úložný a hnací systém podle jednoho z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že do řad (11, 12, 15, 16) magnetů jsou vloženy magnety s vysokou energií.
CZ20003958A 2000-02-25 2000-02-25 Kombinovaný úložný a hnací systém CZ20003958A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003958A CZ20003958A3 (cs) 2000-02-25 2000-02-25 Kombinovaný úložný a hnací systém

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003958A CZ20003958A3 (cs) 2000-02-25 2000-02-25 Kombinovaný úložný a hnací systém

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003958A3 true CZ20003958A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5472332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003958A CZ20003958A3 (cs) 2000-02-25 2000-02-25 Kombinovaný úložný a hnací systém

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003958A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK15722000A3 (sk) Kombinovan lon a hnac systm
US6629503B2 (en) Inductrack configuration
JP4587870B2 (ja) 磁石ユニット、エレベータ案内装置、及び秤量装置
US7013605B2 (en) Door suspension apparatus
HU205302B (en) Magnetic system for forwarding loads with low friction loss
CA2365888A1 (en) Door suspension system
CN112219007B (zh) 一种带导向装置的门
US7498700B2 (en) Linear drive system
CA2416323C (en) Secondary part of a linear motor, method for the production thereof, linear motor with secondary part and use of the linear motor
US5343811A (en) Magnetic power system for low-friction transportation of loads
CZ20003958A3 (cs) Kombinovaný úložný a hnací systém
US5528210A (en) W-shaped superconducting electromagnetic system for magnetic levitation vehicles
KR102232179B1 (ko) 자기 부상이송 장치
KR102213655B1 (ko) 자기 부상이송 장치
EP1217160A2 (en) Door suspension system
KR101101884B1 (ko) 자기부상용 액추에이터와 이를 이용한 마그네틱 베어링 및 자기부상장치
KR101991497B1 (ko) 자기 부상 이송 장치
JPS63262006A (ja) 磁気浮上搬送装置
MXPA00010242A (en) Combined bearing and drive system
JP2760491B2 (ja) 浮上式搬送装置
RU1796501C (ru) Транспортна система
EP1217161A2 (en) Door suspension assembly
WO2003067109A1 (en) Bearing arrangement for linear slide
Post Inductrack configuration
WO2020156637A1 (en) Elevator