CZ20003565A3 - Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent - Google Patents

Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent Download PDF

Info

Publication number
CZ20003565A3
CZ20003565A3 CZ20003565A CZ20003565A CZ20003565A3 CZ 20003565 A3 CZ20003565 A3 CZ 20003565A3 CZ 20003565 A CZ20003565 A CZ 20003565A CZ 20003565 A CZ20003565 A CZ 20003565A CZ 20003565 A3 CZ20003565 A3 CZ 20003565A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sample
surfactants
solution
determination
predetermined
Prior art date
Application number
CZ20003565A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Werner Opitz
Hans-Willi Kling
Ibolya Bartik-Himmler
Ludger Buetfering
Friedhelm Siepmann
Bernd Schenzle
Wolfgang Krey
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Priority to CZ20003565A priority Critical patent/CZ20003565A3/en
Publication of CZ20003565A3 publication Critical patent/CZ20003565A3/en

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)

Abstract

Způsob spočívá v tom, že se programově řízeným způsobem a) z vodného provozního roztoku odebere vzorek předem zadaného objemu, b) vzorek se popřípadě zbaví pevných látek, c) vzorek se popřípadě zředí v předem zadaném nebo jako výsledek předběžného stanovení zjištěném poměru vodou, d) obsah povrchově aktivních látek se stanoví selektivní adsorpcí, elektrochemicky, chromatograficky, rozštěpením na těkavé sloučeniny, vytěsněním těkavých sloučenin stripováním ajejich detekcí, nebo přidáním Činidla, které změní interakci vzorku s elektromagnetickým zářením úměrně k obsahu povrchově aktivních látek a měřením změny této interakce, e) výsledek stanovení se uloží na některém z nosičů dat a/nebo se využije jako základ pro další výpočty a/nebo se výsledky stanovení a/nebo dalších výpočtů předají do místa, ze kterého je možno podle předem zadaných kritérií iniciovat zásahy, týkající se úpravy lázně.The method consists in being programmatically controlled (a) take a sample from the aqueous working solution in advance (b) where appropriate, the sample is freed from solids; c) the sample is optionally diluted in a predetermined or as specified result of preliminary determination with water, d) the surfactant content is determined selective adsorption, electrochemically, chromatographically, cleaved to volatile compounds by displacement of volatile compounds by stripping and detecting them, or by adding a reagent thereto changes the interaction of the sample with electromagnetic radiation proportionally to the surfactant content and by measuring this change (e) the result of the determination is stored on one of the media and / or used as a basis for further calculations and / or the results of the determination and / or further calculations shall be \ t from which it is possible to initiate according to predetermined criteria interventions concerning the treatment of the bath.

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález se týká způsobu kontroly a řízení vodných provozních roztoků, které obsahují anionaktivní a/nebo kationaktivní povrchově aktivní látky. Příklady takových provozních roztoků jsou alkalické prací lázně pro velkoprůmyslové praní textilií, čistící lázně pro tvrdé povrchy, jakož i povrchově aktivní látky obsahující roztoky pro fosfátování železa. Způsob je koncipován zejména pro řešení technických procesů v kovozpracujícím průmyslu, jako ku příkladu při výrobě automobilů. Způsob umožňuje kontrolovat funkční způsobilost provozního roztoku, charakterizovanou parametrem „obsah povrchově aktivních slátk“ a v případě potřeby automaticky nebo na základě vnějšího požadavku provozní roztok doplňovat nebo iniciovat jiné zásahy, týkající se úpravy lázně. Způsob je koncipován zejména tak, aby bylo možno výsledky stanovování povrchově aktivních látek přenášet do místa, které je vzdálené od místa výskytu provozního roztoku. Mimoto je možno z některého, od místa výskytu roztoku vzdáleného místa zasahovat do automatického průběhu měření nebo iniciovat dodatečné dávkování nebo jiné zásahy, týkající se úpravy lázně. „Místo, vzdálené od místa výskytu provozního roztoku“ se může ku příkladu nacházet v některém nadřazeném systému pro řízení procesů, v řídící ústředně závodu, v němž se provozní roztok vyskytuje nebo i na některém místě mimo závod.The invention relates to a process for controlling and controlling aqueous process solutions containing anionic and / or cationic surfactants. Examples of such process solutions are alkaline scouring baths for large-scale textile washing, cleaning surfaces for hard surfaces, as well as surfactants containing iron phosphate solutions. In particular, the method is designed to solve technical processes in the metalworking industry, such as in the manufacture of automobiles. The method makes it possible to check the functional capability of the process solution, characterized by the "surfactant content" parameter, and, if necessary or automatically, to supplement or initiate other process interventions relating to the treatment of the bath, or on the basis of an external requirement. In particular, the method is designed so that the results of the determination of the surfactants can be transferred to a location remote from the site of the process solution. In addition, it is possible to interfere with the automatic measurement process from any location of the solution at a remote location or initiate additional dosing or other interventions concerning the treatment of the bath. For example, a "remote location of the process solution" can be found in one of the higher-level process control systems, the plant control center where the process solution is present, or even somewhere outside the plant.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Čistění kovových dílů před jejich dalším zpracováním představuje v kovozpracujícím průmyslu standardní úlohu. Kovové díly mohou být ku příkladu znečištěny zbytky pigmentů, prachem, kovovým otěrem, proti korozi chránícími oleji, chladícími mazivy nebo tváření napomáhajícími prostředky. Před dalším zpracováním, jako zejména před ochrany proti korozi se týkajícím ošetřením (např. fosfátováním, chromováním, anodizací, reakcí s komplexními fluoridy atd.) nebo před lakováním je nutno tyto nečistoty vhodným čistícím roztokem odstranit. Přitom přicházejí v úvahu stříkací, máčecí nebo kombinované postupy. Použijí-li se k čistění povrchově aktivní látky obsahující vodné provozní roztoky, které dodatečně obsahují kyselinu fosforečnou, tak se vedle čistění provádí současně i tak zvané vrstvy netvořící fosfátování. Čištěné kovové díly se přitom současně potáhnou proti korozi chránící amorfní vrstvou fosforečnanů a/nebo oxidů. Takové způsoby jako kombinované čistící a proti korozi chránící postupy jsou v ···· · • · » φ · >Cleaning metal parts before further processing is a standard task in the metalworking industry. For example, metal parts can be contaminated with pigment residues, dust, metal abrasion, corrosion-protecting oils, cooling lubricants, or molding aids. Such impurities must be removed with a suitable cleaning solution prior to further processing, such as in particular corrosion protection-related treatments (eg phosphating, chrome plating, anodizing, complex fluoride treatment, etc.) or painting. Spraying, dipping or combined processes are suitable. If surfactants containing aqueous process solutions which additionally contain phosphoric acid are used for the purification, in addition to the purification, so-called non-phosphating layers are also carried out simultaneously. At the same time, the cleaned metal parts are coated with an amorphous phosphate and / or oxide protection layer. Such methods as the combined cleaning and corrosion protection procedures are described in FIG.

♦ φ φ ·♦· ·Φ·Ι ΦΦ φφ kovozpracujícím průmyslu značně rozšířené. Při jejich použití na železo obsahující technické materiály se zkráceně označují jako „fosfátování železa“.Kov φ φ · ♦ · · Φ · Ι φ φφ metalworking industry considerably widespread. When used on iron-containing technical materials, they are abbreviated as 'iron phosphating'.

Nefosfatující průmyslové čistící prostředky, používané v kovozpracujícím průmyslu, jsou zpravidla alkalické (hodnoty pH v oblasti od asi 7 a výše, ku příkladu 9 až 12). Jejich základními složkami jsou alkálie (hydroxidy, uhličitany, křemičitany, fosforečnany, boritany alkalických kovů), jakož i neionogenní a/nebo anionaktivní povrchově aktivní látky. Často obsahují čistící prostředky jako dodatečné pomocné složky i komplexotvomé sloučeniny (glukonáty, polyfosforečnany, soli aminokarbonových kyselin, jako ku příkladu ethylendiamintetraacetát nebo nitriloacetát, soli kyselin fosfonových, jako ku příkladu soli kyseliny hydroxyethandifosfonové, kyseliny fosfonobutantrikarbonové, proti korozi chránící prostředky, jako ku příkladu soli karbonových kyselin s 6 až 12 atomy C, alkanolaminy a inhibitory pěnění, jako ku příkladu alkoxyláty s uzavřenými koncovými skupinami alkoholů s 6 až 16 atomy C v alkylovém zbytku. Pokud čistící lázně neobsahují žádné anionaktivní povrchově aktivní láky, je možno použít povrchově aktivní látky kationaktivní. Přitom mohou čistící prostředky obsahovat jak neionogenní, tak i ionogenní povrchově aktivní látky.Non-phosphating industrial cleaning agents used in the metalworking industry are generally alkaline (pH values in the range of about 7 and above, for example 9 to 12). Their basic components are alkali (hydroxides, carbonates, silicates, phosphates, alkali metal borates), as well as non-ionic and / or anionic surfactants. Often, the detergent compositions also contain complexing agents (gluconates, polyphosphates, aminocarboxylic acid salts such as ethylenediaminetetraacetate or nitriloacetate, phosphonic acid salts such as hydroxyethane diphosphonic acid salts, phosphonobutantricarbonate salts, corrosion-protecting agents such as C 6 -C 12 -carboxylic acids, alkanolamines and suds inhibitors, such as, for example, C 6 -C 16 -alkoxy end-capped alkoxylates in the alkyl moiety If the cleaning baths contain no anionic surfactants, cationic surfactants may be used. The cleaning compositions may contain both non-ionic and ionic surfactants.

Jako neionogenní povrchově aktivní látky obsahují čistící prostředky obvykle ethoxyláty, propoxyláty a/nebo ethoxyláty/propoxyláty alkoholů nebo alkylamínů s 6 až 16 atomy C v alkylovém zbytku, které mohou obsahovat i uzavřené koncové skupiny. Jako anionaktivní povrchově aktivní látky jsou široce rozšířeny alkylsulfáty a alkylsulfonáty. Je možno se dokonce ještě i setkat s alkylbenzenulfonáty, které jsou však z hlediska ochrany životního prostředí nevýhodné. Jako kationaktivní povrchově aktivní látky přicházejí v úvahu zejména kationaktivní alkylamoniové sloučeniny s alkylovým zbytkem s 8 nebo více atomy C:As nonionic surfactants, the detergent compositions generally comprise ethoxylates, propoxylates and / or ethoxylates / propoxylates of alcohols or C 6 -C 16 alkyl amines, which may also contain closed end groups. Alkyl sulfates and alkyl sulfonates are widely used as anionic surfactants. Alkylbenzene sulphonates may still be encountered, which are disadvantageous from an environmental point of view. Suitable cationic surfactants are, in particular, cationic alkylammonium compounds having an alkyl radical having 8 or more C atoms:

Ze stavu techniky je známo, že neionogenní povrchově aktivní látky je možno ve vodných provozních roztocích, jako ku příkladu v čistících lázních, stanovovat ručně pomocí barevného indikátoru. Obvykle se přitom postupuje tak, že se do vzorku, odebraného z provozního roztoku, přidá Činidlo, které vytvoří s neionogenními povrchově aktivními látkami barevný komplex. Tento barevný komplex se s výhodou extrahuje do organického rozpouštědla, které není s vodou v libovolném poměru mísitelné a následně se fotometricky určí jeho absorpce světla při určité vlnové délce. Jako barevný komplex tvořící činidlo je možno ku příkladu použít ethylester tetrabromfenolftaleinu. Před extrakcí do některého organického rozpouštědla, s výhodou do • · 4 ·····It is known in the art that nonionic surfactants can be determined manually in an aqueous process solution, such as in a cleaning bath, by means of a color indicator. Typically, a reagent is added to the sample taken from the process solution to form a colored complex with the nonionic surfactants. The color complex is preferably extracted into an organic solvent which is not miscible with water in any ratio and subsequently its light absorption at a certain wavelength is determined photometrically. Tetrabromophenolphthalein ethyl ester can be used as the coloring agent, for example. Before extraction into an organic solvent, preferably into • 4 ·····

4· 4 · »»*·*» . · · · « β » » ··· · ··· ·4·» »· ·· chlorovaného uhlovodíku, se do provozního roztoku přidá některý tlumívý roztok pro oblast pH = 7.4 · 4 · »» A chlorinated hydrocarbon is added to the process solution with some buffer solution for pH = 7.

Dále je známo, že neionogenní povrchově aktivní látky je možno stanovovat za přítomnosti ionogenních povrchově aktivních látek. Přitom se ionogenní povrchově aktivní látky oddělí ze vzorku pomocí iontoměničů. Na iontoměnič nenavázané neionogenní povrchově aktivní látky se stanovují prostřednictvím indexu lomu sloupec iontoměniče opouštějícího roztoku.It is further known that nonionic surfactants can be determined in the presence of ionic surfactants. The ionogenic surfactants are separated from the sample by means of ion exchangers. Non-ionic non-ionic surfactants not bound to the ion exchanger are determined by the refractive index column of the exiting solution.

Anionaktivní a kationaktivní povrchově aktivní látky je možno ve vodných roztocích detektovat ku příkladu titrací Hyaminem® 1622 (= N-benzyl-N,N-dimethyl-N-4(1.1.3.3.-tetramethylbutyl)-fenoxy-ethoxyethylamoniumchloridem) a potenciometrickým stanovením koncového bodu titrace. Za tímto účelem se do vzorku přidává určité známé množství dodecylsulfátu sodného, provede se titrace Hyaminem a koncový bod titrace se stanoví pomocí iontově selektivní elektrody.For example, anionic and cationic surfactants can be detected in aqueous solutions by titration with Hyamine® 1622 (= N-benzyl-N, N-dimethyl-N-4 (1.1.3.3.-tetramethylbutyl) -phenoxy-ethoxyethylammonium chloride) and potentiometric determination of the end of the titration point. To this end, a known amount of sodium dodecyl sulfate is added to the sample, titrated with Hyamine, and the end point of the titration is determined using an ion-selective electrode.

Alternativně k tomuto postupuje anionaktivní povrchově aktivní láky možno stanovovat rovněž titrací l,3-didecyl-2-methylimidazoliumchloridem. Jako detektor se používá elektroda s iontově selektivní membránou. Potenciál elektrody závisí na koncentraci měřených iontů v roztoku.As an alternative to this process, anionic surfactants can also be determined by titration with 1,3-didecyl-2-methylimidazolium chloride. An ion-selective membrane electrode is used as a detector. The electrode potential depends on the concentration of the measured ions in the solution.

Podle výsledku tohoto stanovení povrchově aktivních látek, spojeného s vynaložením lidské práce, doplňuje zařízení obsluhující personál provozní roztok některou nebo více doplňovací(mi) složkou(ami). Tento způsob tedy vyžaduje, aby se obslužný personál zdržoval na místě zařízení alespoň v časýh okamžicích stanovování povrchově aktivních látek. Tento způsob je tedy co do počtu personálu velmi náročný, zejména při vícesměnném provozu. Dodatečné úsilí vyžaduje i dokumentování výsledků kvůli kontrole a zajištění kvality.According to the result of this determination of the surfactants associated with the expense of human labor, the equipment operating personnel replenishes the process solution with one or more replenishment component (s). Thus, this method requires the operating personnel to remain at the site of the apparatus at least at certain times of the determination of the surfactants. This method is therefore very demanding in terms of staff numbers, especially in multi-shift operation. Documentation of results for control and quality assurance is also an additional effort.

Naproti tomu si předložený vynález klade za úlohu automatizovat a dokumentovat kontrolu provozních roztoků stanovováním povrchově aktivních látek lázní takovým způsobem, aby alespoň výsledky stanovování povrchově aktivních látek byly ukládány na některém nosiči dat a/nebo aby byly vytištěny. S výhodou by se mělo použité měřící zařízení samo kontrolovat a kalibrovat, při chybné funkci by mělo vyslat poplachové hlášení do některého vzdáleného místa. Dále by mělo s výhodou být možné kontrolovat funkční způsobilost měřícího zařízení a výsledky měření přímo z některého vzdáleného místa. Dále by mělo být možné z některého vzdáleného místa zasahovat do průběhu měření a do zásahů, týkajících se úpravy lázně. Snahou o dálkovouIn contrast, the present invention aims to automate and document the control of process solutions by determining bath surfactants in such a way that at least the surfactant determination results are stored on a data carrier and / or printed. Preferably, the measuring device used should be self-monitoring and calibrated, and in case of malfunction it should send an alarm message to a remote location. Furthermore, it should preferably be possible to check the functional capability of the measuring device and the measurement results directly from a remote location. In addition, it should be possible to interfere with the measurement process and treatment interventions from a remote location. Trying for remote

4 4 • · · · • ···*··· ·· ·· ··♦ · kontrolu by se mělo dosáhnout snížení personálních výdajů na kontrolu a na řízení provozních roztoků.4 4 · control should be achieved by reducing personnel expenditure on control and management of process solutions.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Tato úloha se řeší způsobem automatické kontroly a řízení obsahu povrchově aktivních látek daného vodného provozního roztoku, přičemž se programově řízeným způsobemThis task is solved by a method of automatic control and control of the surfactant content of a given aqueous process solution, with

a) z vodného provozního roztoku odebere vzorek předem zadaného objevu,a) take a sample of a predetermined discovery from the aqueous process solution,

b) vzorek se na přání zbaví pevných látek,b) the sample is freed from solids if desired,

c) vzorek se na přání zředí v předem zadaném nebo jako výsledek předběžného stanovení zjištěném poměru vodou,(c) if desired, the sample is diluted with water in a predetermined or as a result of preliminary determination of the observed ratio;

d) obsah povrchově aktivních látek se stanoví selektivní adsorpci, elektrochemicky, chromatograficky, rozštěpením na těkavé sloučeniny, vypuzením těkavých sloučenin stripováním a jejich detekcí nebo přidáním činidla, které změní interakci vzorku s elektromagnetickým zářením úměrně k obsahu povrchově aktivních látek a měřením změny této interakce,(d) the surfactant content shall be determined by selective adsorption, electrochemical, chromatographic, cleavage into volatile compounds, stripping of volatile compounds by stripping and detecting them, or by adding an agent which alters the interaction of the sample with electromagnetic radiation in proportion to the surfactant content and

e) výsledek stanovení se uloží na některém nosiči dat a/nebo využije jako základ pro další výpočty a/nebo se výsledek stanovení a/nebo dalších výpočtů předá do vzdáleného místa.(e) the result of the determination is stored on a data carrier and / or used as a basis for further calculations and / or the result of the determination and / or further calculations is transferred to a remote location.

Jako vodná provozní kapalina přichází přitom obzvláště v úvahu roztok některého čisticího prostředku pro tvrdé povrchy, zejména pro kovové povrchy nebo některý roztok pro fosfátování železa. Takové provozní roztoky jsou dle stavu techniky hojně známy a používají se v širším měřítku v kovozpracujícím průmyslu.Particularly suitable as an aqueous process liquid is a solution of a cleaning agent for hard surfaces, in particular for metal surfaces or an iron phosphating solution. Such process solutions are well known in the art and are widely used in the metalworking industry.

V dílčím kroku a) odebraný objem vzorku může být pevně naprogramován v řídící části pro způsob měření alkality použitého měřícího zařízení. Přednost je dávána tomu, když je možno velikost objemu vzorku měnit z některého vzdáleného místa. Řídící program může být dále navržen tak, že se objem vzorku, který má být použit, váže na výsledek předchozího měření. Objem vzorkuje možno ku příkladu zvolit tím větší, čím menší je obsah povrchově aktivních látek provozního roztoku. Přesnost stanovení povrchově aktivních látek je možno tímto způsobem optimalizovat.In sub-step a), the sample volume taken can be firmly programmed in the control portion for the alkalinity measurement method of the measuring device used. It is preferred that the sample volume can be changed from a remote location. Further, the control program may be designed such that the volume of the sample to be used is bound to the result of the previous measurement. The sample volume can be selected, for example, the greater the lower the surfactant content of the process solution. The accuracy of the surfactant determination can be optimized in this way.

Je-li ve smyslu způsobu podle tohoto vynálezu řeč o „některém vzdáleném místě“, pak se tím rozumí místo, které se nenachází v bezprostředním nebo alespoň v optickém kontaktu * · * • · # · ···♦ «· ·♦ ···· · s provozním roztokem. „Vzdálené místo“ může ku příkladu představovat ústřední systém pro řízení procesů, který v rámci uceleného způsobu úpravy povrchů kovových částí jako dílčí úkol kontroluje a řídí některou čistící lázeň. „Vzdálené místo“ může představovat i ústřední velín, z něhož se kontroluje a řídí proces jako celek a který se ku příkladu nachází v jiné místnosti než provozní roztok. Jako „vzdálené místo“ přichází však rovněž v úvahu i některé místo mimo závod. Tím se stává možným to, aby provozní roztok kontrolovali a řídili odborníci, kteří se zdržují mimo závod, v němž se nachází provozní roztok. Tímto řešením se stává podstatně vzácnějším případ, kdy se speciálně školený personál zdržuje na místě provozního roztoku.When referring to a "remote location" in the sense of the method of the present invention, this is understood to mean a location that is not in immediate or at least optical contact * * * · · · · ··· ♦ «· · ♦ ·· With working solution. For example, a “remote location” can be a central process control system that controls and controls a cleaning bath as part of a coherent way of treating metal surfaces. A "remote location" may also be the central control room from which the process as a whole is controlled and controlled and, for example, is located in a room other than the process solution. However, some off-site location is also considered as a “remote location”. This makes it possible for the operating solution to be checked and controlled by specialists who are away from the plant containing the operating solution. This solution becomes considerably more rare when specially trained personnel stay in place of the process solution.

Vhodné datové spoje, pomocí nichž se dají přenášet výsledky stanovování povrchově aktivních látek, jakož i řídící příkazy, jsou v rámci současného stavu techniky k dispozici.Suitable data links by which the results of the surfactant determination as well as the control commands can be transmitted are available in the prior art.

Mezi odběrem vzorku a vlastním měřením může být žádoucí, zbavit vzorek fakultativním dílčím krokem b) pevných látek. U provozního roztoku, který je pevnými látkami zatížen jen málo, není tento zákrok nutný. Při vysokém obsahu pevných látek se však mohou ucpávat ventily měřícího zařízení a čidla, jako kupříkladu elektrody, se mohou zanášet nečistotami. Odstranění pevných látek ze vzorkuje tedy možno doporučit. K tomu může dojít automaticky filtrací nebo použitím cyklonu nebo odstředivky.Between sampling and actual measurement, it may be desirable to discard the sample by optional sub-step b) of solids. This procedure is not necessary for a process solution that is low on solids. However, at a high solids content, the valves of the measuring device may become clogged, and sensors, such as electrodes, may become clogged with dirt. Therefore, removal of solids from the sample can be recommended. This can occur automatically by filtration or by using a cyclone or centrifuge.

V dílčím kroku c) se vzorek může na přání zředit v předem zadaném nebo jako výsledek předchozího stanovení zjištěném poměru vodou. V dílčím kroku d) se pak stanovuje obsah povrchově aktivních látek rozdílnými metodami, které budou blíže vyloženy v následujícím textu.In sub-step c), the sample can optionally be diluted in a predetermined or as a result of a previously determined ratio with water. In sub-step d), the surfactant content is then determined by different methods, which will be explained in more detail below.

Výsledek stanovování je možno poté v dílčím kroku e) uložit na některé, z nosičů dat. Dodatečně nebo alternativně k tomuto řešení je možno výsledek použít jako základ pro další výpočty. Výsledek stanovování nebo výsledek dalšího zpracování je možno přenášet na vzdálené místo a tam jej znovu uložit na některé, z nosičů dat a/nebo vyvolat jeho výstup. Pod pojmem „výstup výsledku stanovení“ se rozumí, že se výsledek buď předá dále do nadřazeného systému pro řízení procesů nebo se znázorní na obrazce v pro člověka srozumitelné formě nebo se vytiskne. Přitom místem zobrazení, popř. výstupu výsledku, může být shora definované „vzdálené místo“Přednost je třeba dát tomu, když se výsledky jednotlivých stanovení ukládají alespoň po dobu předem určeného časového intervalu na některém z nosičů dat tak, aby je bylo možno následně použít ku příkladu pro potřeby zajišťování kvality. Výsledky stanovování povrchově aktivních » »» « · · · · · · · · tf · tf • tf tf · tftftftf·· • * tftf ····The result of the determination can then be stored in one of the data carriers in sub-step e). In addition or alternatively to this solution, the result can be used as a basis for further calculations. The result of the determination or the result of further processing can be transmitted to a remote location and stored there again on one of the data carriers and / or retrieved. The term 'result of the determination' means that the result is either passed on to a superior process control system or displayed in a human-readable form or printed. At the same time, instead of displaying, respectively. The result should be that the results of the individual determinations are stored for at least a predetermined period of time on one of the data carriers so that they can subsequently be used, for example, for quality assurance purposes. Determination of surfactant results tf tf tf tftfftf tff tff

O tftf·· · tf·· ···· ·· ·· látek nemusí však být jako takové bezprostředně použity k výstupu dat nebo pro jejich ukládání na nosiče dat. Spíše je možno je využít i přímo jako základ pro další výpočty, přičemž se zobrazují nebo do paměti ukládají výsledky těchto dalších výpočtů. Místo v daném okamžiku aktuálních hodnot koncentrací povrchově aktivních látek je ku příkladu možno zobrazovat trendy koncentrace povrchově aktivních látek a/nebo jejich relativní změny neboje možno aktuální hodnoty obsahu povrchově aktivních látek přeměnit na „% jmenovité hodnoty“.However, substances as such may not be directly used as such to output data or to store them on data carriers. Rather, they can be used directly as a basis for further calculations, whereby the results of these additional calculations are displayed or stored. Instead of the actual surfactant concentration values at a given moment, for example, trends in surfactant concentration and / or their relative changes can be displayed, or the actual surfactant content values can be converted to "% of the nominal value".

V nejjednodušším případě pracuje způsob podle tohoto vynálezu tak, že se dílčí kroky a) až e) po předem zadaném časovém intervalu opakují. Předem zadaný časový interval se přitom řídí požadavky provozovatele provozního roztoku a může zahrnovat jakýkoliv libovolný časový interval od asi 5 minut až do několika dnů. Pro zajištění kvality je třeba dávat přednost tomu, aby zadávané časové intervaly ležely ku příkladu v rozmezí mezi 5 minutami a 2 hodinami. Tak je ku příkladu možno provádět měření každých 15 minut.In the simplest case, the method of the invention operates by repeating sub-steps a) to e) after a predetermined time interval. The predetermined time interval is governed by the requirements of the process solution operator and may include any arbitrary time interval from about 5 minutes to several days. For quality assurance, it is preferred that the time intervals entered are between 5 minutes and 2 hours, for example. Thus, for example, measurements can be made every 15 minutes.

Způsob podle tohoto vynálezu je však možno provádět i tak, že se kroky a) až e) opakují po o tolik kratších časových intervalech, čím výrazněji se od sebe odlišují výsledky dvou po sobě následujících stanovení. Řídící systém pro způsob podle tohoto vynálezu může tedy sám rozhodnout, zda mají časové intervaly mezi jednotlivými stanovení být zkráceny nebo prodlouženy. Řídícímu systému je samozřejmě třeba zadat příkaz, při jakých rozdílech mezi výsledky dvou po sobě následujících stanoveních mají být zvoleny ty které časové intervaly.However, it is also possible to carry out the process according to the invention in that steps a) to e) are repeated after as many shorter time intervals as the results of two successive determinations differ. Thus, the control system for the method of the invention can itself decide whether the time intervals between the individual determinations should be shortened or extended. Of course, it is necessary to give the control system a command at which differences between the results of two consecutive determinations should be selected which time intervals should be selected.

Způsob podle tohoto vynálezu je dále možno provádět tak, že se dílčí kroky a) až e) v každém libovolném časovém intervalu provedou na základě vnějšího požadavku. Tak je ku příkladu možno provádět okamžitou kontrolu obsahu povrchově aktivních látek provozního roztoku, když se v po sobě následujících krocích procesu zjistí problémy s kvalitou. K měření obsahu povrchově aktivních látek může tedy docházet řízením „podle času“ (v pevných časových intervalech) nebo řízením „podle událostí“ (při zjištěných změnách nebo v důsledku vnějších požadavků).The process according to the invention can further be carried out by carrying out the sub-steps a) to e) at any desired time interval on the basis of an external requirement. Thus, for example, immediate monitoring of the surfactant content of the process solution can be carried out when quality problems are detected in successive process steps. Thus, the surfactant content can be measured by 'time-based' (at fixed time intervals) or 'event-based' (upon detected changes or due to external requirements).

Přednostně se vynález podle tohoto vynálezu provádí tak, že se použité měřící zařízení samo kontroluje a v případě potřeby dodatečně kalibruje. Za tímto účelem je možno pamatovat na to, že se po jistém předem zadaném časovém intervalu nebo po jistém předem zadaném počtu stanovení nebo na základě vnějšího požadavku pomocí kontrolních měření některého nebo více standardních roztoků zkontroluje funkční způsobilost použitého měřícího zařízení. Při této « · ·*·· · « φ v φ φ · φ φ φ • φφφφ φφφ Φ·ΦΦ «φ φφ kontrole se proměří standardní roztok se známým obsahem povrchově aktivních látek. Tato kontrola nejvíce odpovídá realitě tehdy, když se jako standardní roztok použije standardní provozní roztok, jehož složení se co možná nejvíce blíží roztoku, který má být kontrolován.Preferably, the invention according to the invention is carried out in such a way that the measuring device used is self-monitoring and, if necessary, additionally calibrated. For this purpose, it may be remembered that after a predetermined period of time or after a predetermined number of determinations, or on the basis of an external requirement, by means of control measurements of one or more standard solutions, the performance of the measuring device used is checked. In this control, a standard solution with a known surfactant content is measured with this control. This control corresponds most closely to reality when a standard process solution is used as the standard solution, the composition of which is as close as possible to the solution to be controlled.

U způsobu podle tohoto vynálezu je možno pamatovat i na to, že se pomocí kontrolních měření některého nebo více standardních roztoků prověří funkční schopnost použitého měřícího zařízení, když se dvě po sobě následující měření liší o předem zadanou hodnotu. Tímto postupem je možno rozlišit, zda zjištěné odchylky v obsahu povrchově aktivních látek odpovídají skutečnosti a zda vyžadují zásah co do úpravy lázně anebo zda jsou důsledkem chyby v měřícím systému.It is also contemplated in the method of the present invention that, by means of control measurements of one or more standard solutions, the performance of the measuring device used is checked when two successive measurements differ by a predetermined value. By this procedure it is possible to distinguish whether the detected deviations in the surfactant content correspond to reality and whether they require intervention in the treatment of the bath or whether they are the result of an error in the measuring system.

Podle výsledku kontroly použitého měřícího zařízení je možno mezi aktuálním a předchozím kontrolním měřením provedená stanovení obsahu povrchově aktivních látek označit tzv. stavovým identifikátorem, který označuje spolehlivost těchto stanovení. Pokud ku příkladu po sobě probíhající kontrolní měření, zaměřená na prověření měřícího zařízení, prokázala, že zařízení pracuje bezchybně, je možno stanovení obsahu povrchově aktivních látek opatřit stavovým identifikátorem „v pořádku“. Liší-li se výsledky kontrolních měření o předem zadaný minimální rozdíl, je možno v mezidobí provedená stanovení obsahu povrchově aktivních látek opatřit ku příkladu stavovým identifikátorem “pochybné“.Depending on the result of the inspection of the measuring equipment used, the determinations of the surfactant content made between the current and the previous inspection measurements can be labeled with a so-called status identifier, which indicates the reliability of these determinations. If, for example, successive control measurements aimed at checking the measuring device have shown that the device is operating faultlessly, the determination of the surfactant content can be provided with a status identifier "in order". If the results of the control measurements differ by a predetermined minimum difference, in the meantime, the determination of the surfactant content can be provided with a "doubtful" status identifier, for example.

Dále je možno pamatovat i na to, že se podle výsledku kontroly použitého měřícího zařízení v automatickém stanovování obsahu povrchově aktivních látek pokračuje a/nebo se provede některá z nebo více následujících akcí: analýza zjištěných odchylek, korekce měřícího zařízení, ukončení stanovování obsahu povrchově aktivních látek, vyslání stavového identifikátoru nebo poplachového signálu směrem k nadřazenému systému pro řízení procesů nebo k monitorovacímu zařízení, tedy na některé vzdálené místo. Měřící zařízení může tedy, pokud je to požadováno, podle předem zadaných kritérií samo rozhodnout, zdaje natolik funkčně schopné, že je možno pokračovat v stanovování obsahu povrchově aktivních látek nebo zda jsou zjišťovány odchylky, které vyžadují ruční zásah.It may also be remembered that depending on the result of the inspection of the measuring equipment used, the automatic determination of the surfactant content is continued and / or one or more of the following actions are performed: analysis of deviations detected, correction of the measuring device; , sending a status identifier or alarm signal to a superior process control system or monitoring device, i.e. to a remote location. Thus, the measuring device can, if desired, decide according to predetermined criteria whether it is sufficiently functional to continue to determine the surfactant content or whether deviations that require manual intervention are detected.

Způsob může být přitom navržen tak, že se u povrchově aktivních látek, jejichž obsah má být v provozním roztoku stanovován, jedná o neionogenní povrchově aktivní látky. Při jejich stanovování je možno postupovat tak, že se v dílčím kroku d) přidá některé činidlo, které změní ” - V · V « • a A a*··» •a · · A V « A A A „ * A Aa · A A AThe process can be designed in such a way that the surfactants whose content is to be determined in the process solution are non-ionic surfactants. To determine these, some reagent may be added in sub-step d), which will change - V · V • and A and · · A «V A A A * A a A A A A A

AAAA A AAA AAAA AA A* interakci vzorku s elektromagnetickým zářením úměrně obsahu neionogenních povrchově aktivních látek, načež se změny této interakce změří.AAAA AND AAA AAAA AA A * The interaction of the sample with electromagnetic radiation in proportion to the content of non-ionic surfactants, whereupon the changes in this interaction are measured.

Tak se ku příkladu může u takového činidla jednat o komplex dvou látek A a B, přičemž neionogenní povrchově aktivní látky vytlačují látku B z komplexu s látkou A a tím se mění barva nebo fluorescenční vlastnosti látky B. U látky B se ku příkladu může jednat o fluoreskující látku nebo o barvivo, který může vytvářet komplex ku příkladu s dextrany nebo škrobem jako příklady látky A. Jako složka komplexu musí mít látka B určité barvy nebo fluorescence se týkající vlastnosti. Je-li z komplexu vytlačována, pak se tyto vlastnosti mění. Měřením absorpce světla nebo fluorescenčního záření je pak možno detektovat, jaký podíl látky B se nenachází ve formě komplexu s látkou A. Přitom se látka A volí tak, aby se přidáním neionogenních povrchově aktivních látek látka B z komplexu vytlačovala a místo toho vznikal komplex s neionogenními povrchově aktivními látkami. V tom případě je množství z komplexu látkou A vytlačené látky B úměrné přidanému množství neionogenních povrchově aktivních látek. Ze změny absorpce světla nebo fluorescence, způsobené uvolněným množstvím látky B Je možno zpětně usuzovat na množství přidaných niotensidů.Thus, for example, such an agent may be a complex of two substances A and B, wherein nonionic surfactants displace substance B from the complex with substance A, thereby changing the color or fluorescence properties of substance B. For example, substance B may be a fluorescent substance or a colorant which may complex for example with dextrans or starch as examples of substance A. As a component of the complex, substance B must have certain colors or fluorescence related to the property. When extruded from the complex, these properties change. By measuring the absorption of light or fluorescent radiation, it is then possible to detect what proportion of Compound B is not complexed with Compound A. In doing so, Compound A is selected such that by adding nonionic surfactants Compound B is extruded from the complex and instead forms complex with nonionic surfactants. In this case, the amount of complex A of the extruded substance B is proportional to the added amount of nonionic surfactants. From the change in light absorption or fluorescence caused by the amount of substance B released, the amount of niotensides added can be inferred.

Jako činidlo lze ku příkladu použít sůl kationaktivmho barviva s tetrafenylboritanovými ionty. Neionogenní povrchově aktivní látky mohou barvivo z této soli vytlačovat poté, co se přídavkem iontů baria přeměnily na kationaktivní komplex s bariem. Tato metoda, převést neionogenní povrchově aktivní látky na kationicky nabité komplexy a tím je zpřístupnit reakcím, které vykazují odezvu na kationty, se v literatuře označuje jako „aktivace“ neionogenních povrchově aktivních látek. Tato metoda je ku příkladu popsána v článku Vytřás K., Dvořáková V., Zeeman l: (1989) Analyst 114, str. 1435 a další. Množství z činidla uvolněného kationaktivního barviva je úměrné množství přítomných neionogenních povrchově aktivních látek. Mění-li se při tomto uvolňování absorpční spektrum barvívaje možno uvolněné množství barviva stanovit fotometrickým proměřením některého vhodného absorpčního pásu.As the reagent, for example, a tetrafenylborate ion cationic dye salt can be used. Nonionic surfactants can extrude the dye from this salt after it has been converted to a cationic barium complex by the addition of barium ions. This method of converting non-ionic surfactants to cationically charged complexes and thereby making them accessible to reactions that respond to cations is referred to in the literature as "activation" of nonionic surfactants. This method is described, for example, in Vyras K., Dvorak V., Zeeman 1: (1989) Analyst 114, p. 1435 and others. The amount of cationic dye released from the agent is proportional to the amount of nonionic surfactants present. If the absorption spectrum of the dye changes during this release, the amount of dye released can be determined by photometric measurement of a suitable absorbent belt.

Tuto metodu stanovování je možno zjednodušit, když se jako činidlo použije vhodná sůl některého kationaktivního barviva, která je rozpustná pouze v některém organickém, s vodou nemísitelném rozpouštědle, zatímco uvolněné barvivo jako takové je ve vodě rozpustné a vede ke zbarvení vodné fáze. Vhodný je samozřejmě i obrácený postup: použije se ve vodě rozpustná sůl některého organického barviva, přičemž je uvolňované barvivo rozpustné jen v organické fázi. Uvolněním barviva výměnou za neionogenní povrchově aktivní látky a extrakcí uvolněného * · · · 4 « « 4 4 4 • 4 >4 «44«This assay method can be simplified by using a suitable salt of a cationic dye which is soluble only in some organic, water-immiscible solvent, while the released dye as such is water-soluble and leads to the coloring of the aqueous phase. Of course, the reverse procedure is also suitable: a water-soluble salt of an organic dye is used, the released dye being soluble only in the organic phase. By releasing the dye in exchange for non-ionic surfactants and extracting the released dye.

44·« « «·· ·««« 4· ·· barviva vždy do druhé fáze je možno barvivo v této fázi jednoduchým způsobem stanovit fotometricky.The dye can always be determined photometrically in this phase in each phase until the second phase.

Tento způsob stanovování se hodí i pro stanovování kationaktivních povrchově aktivních látek. Tyto látky jsou již samy osobě nabity kladně, takže v předchozím textu popsaná „aktivace“ kationty baria odpadá.This assay method is also suitable for the determination of cationic surfactants. These substances are already positively charged to the person, so that the above described "activation" of barium cations is eliminated.

U činidla se dále může jednat o sloučeninu, která s anionaktivními povrchově aktivními látkami sama tvoří komplex, který vykazuje jiné barevné nebo fluorescenční vlastnosti než volné činidlo, Tak může ku příkladu činidlo v optické oblasti být bezbarvé, zatímco jeho komplex s neionogenními povrchově aktivními látkami absorbuje v optické oblasti elektromagnetické oscilace, takže vykazuje jistou barvu. Nebo se maximum absorpce světla, tedy barva, nevázaného činidla liší od barvy komplexu s neionogenními povrchově aktivními látkami. Činidlo však může vykazovat i určité fluorescenční vlastnosti, které se při tvorbě komplexu s neionogenními povrchově aktivními látkami mění. Tak může ku příkladu volné činidlo fluoreskovat, zatím co tvorba komplexu s neionogenními povrchově aktivními látkami fluorescenci „zháší“. Ve všech případech je možno měřením absorpce světla při délce vlny, kterou třeba předem zadat, nebo měřením fluorescenčního záření stanovit koncentraci komplexu tvořeného činidlem a neionogenními povrchově aktivními látkami a tím i koncentraci neionogenních povrchově aktivních látek samotných.The agent may furthermore be a compound which itself forms a complex with anionic surfactants which exhibits color or fluorescence properties other than the free agent. Thus, for example, the optical region agent may be colorless while its complex with nonionic surfactants absorbs in the optical region of the electromagnetic oscillation, so it shows a certain color. Alternatively, the maximum light absorption, i.e. the color, of the unbound reagent differs from that of the complex with the nonionic surfactants. However, the agent may also exhibit certain fluorescent properties that change when complexed with nonionic surfactants. Thus, for example, the free agent can fluoresce while complexing with nonionic surfactants "quenches" the fluorescence. In all cases, the concentration of the complex formed by the agent and the nonionic surfactants and thus the concentration of the nonionic surfactants themselves can be determined by measuring the light absorption at the wavelength to be predetermined or by measuring the fluorescent radiation.

V dílčím kroku d) se s výhodou přidává činidlo, které s neionogenními povrchově aktivními látkami tvoří komplex, který je možno extrahovat do organického rozpouštědla, které není v libovolném poměru mísitelné s vodou. Poté se provede extrakce komplexu z neionogenních povrchově aktivních látek a z přidaného činidla do organického rozpouštědla, které není v libovolném poměru mísitelné s vodou. K tomu může docházet intenzivním smísením obou fází, ku příkladu třepáním nebo s výhodou mechanickým mícháním. Po tomto extrakčním kroku se kontakt obou fází ukončí, takže dojde k rozdělení fází na vodnou a organickou fázi. Na přání je možno úplnost rozdělení fází zkontrolovat vhodnými metodami, jako ku příkladu určením elektrické vodivosti nebo měřením zákalu, způsobeného absorpcí nebo rozptylem světla.In sub-step d), an agent is preferably added which forms a complex with the non-ionic surfactants which can be extracted into an organic solvent which is not miscible with water in any ratio. The complex is then extracted from the non-ionic surfactants and the added reagent into an organic solvent that is not miscible with water in any ratio. This can occur by intensive mixing of the two phases, for example by shaking or preferably by mechanical stirring. After this extraction step, the contact of both phases is terminated so that the phases are separated into aqueous and organic phases. If desired, the completeness of the phase separation can be checked by suitable methods, such as by determining the electrical conductivity or by measuring turbidity caused by light absorption or scattering.

Poté následuje vlastní měření obsahu povrchově aktivních látek. Za tímto účelem se organická fáze, která obsahuje komplex z neionogenních povrchově aktivních látek a z přidaného činidla, vystaví elektromagnetickému záření, které může vstupovat do interakce s v organické fáziThis is followed by the actual measurement of the surfactant content. To this end, the organic phase, which contains a complex of non-ionic surfactants and an added agent, is exposed to electromagnetic radiation which may interact with the organic phase

10.....10 .....

··· ···· • · · • · · * · · « «· ·· rozpuštěným komplexem. Jako elektromagnetické záření je ku příkladu možno použít viditelné nebo ultrafialové záření, jejichž absorpce komplexem z neionogenní ch povrchově aktivních látek a z přidaného činidla se změří. Představit si lze však ku příkladu i to, že se použije činidlo, jehož komplex s neionogenními povrchově aktivními látkami poskytuje při měřeních jaderné resonance nebo elektronové spinové resonance charakteristický signál. Sílu signálu, vyjádřenou jako zeslabení elektromagnetických oscilací v daném frekvenčním pásmu (absorpce), je možno korelovat s koncentrací komplexu. Místo absorpčních efektů je možno ke stanovování koncentrací použít i efekty emisní. Ku příkladu je možno vybrat Činidlo, jehož komplex s neionogenními povrchově aktivními látkami v organickém rozpouštědle absorbuje elektromagnetické záření určité vlnové délky a místo toho emituje elektromagnetické záření větší vlnové délky, jehož intenzita se změří. Příkladem takové postupuje měření fluorescenčního záření při ozařování vzorku viditelným nebo ultrafialovým světlemV zásadě může k měření interakce organické fáze s elektromagnetickým zářením dojít bezprostředně po ukončení oddělování fází v téže nádobě, ve které bylo oddělování fází provedeno. Podle měřící metody, použité ke stanovování interakce organické fáze s elektromagnetickým zářením, je však třeba dát přednost tomu, organickou fázi nebo její část odčerpat a vhodným potrubím ji převést do vlastního měřícího zařízení. Tímto postupem je pak možno s výhodou použít kyvety, které jsou pro měření nej vhodnější. V tomto smyslu spočívá upřednostňovaná forma provedení v tom, že se po dílčím kroku f) (v dosavadním textu nezmíněn!!!) organická fáze oddělí od fáze vodné a převede se do měřícího zařízení. U tohoto oddělování organické fáze lze zvláště doporučit, když organickým rozpouštědlem, které není v libovolném poměru mísitelné s vodou, je některé halogen obsahující rozpouštědlo s měrnou hmotností vyšší než voda. Po provedeném oddělení fází se pak organická fáze nachází ve spodní části nádoby a je možno ji odčerpat směrem dolů.Dissolved complex. As electromagnetic radiation, for example, visible or ultraviolet radiation can be used, whose absorption by the complex from non-ionic surfactants and from the added agent is measured. However, it is also conceivable, for example, to use an agent whose complex with non-ionic surfactants provides a characteristic signal in nuclear or electron spin resonance measurements. The signal strength, expressed as attenuation of electromagnetic oscillations in a given frequency band (absorption), can be correlated with the concentration of the complex. Emission effects can be used instead of absorption effects to determine concentrations. For example, a reagent whose complex with non-ionic surfactants in an organic solvent absorbs electromagnetic radiation of a certain wavelength and instead emits electromagnetic radiation of greater wavelength, the intensity of which is measured, may be selected. By way of example, measurement of fluorescence radiation by irradiating a sample with visible or ultraviolet light may in principle measure the interaction of the organic phase with electromagnetic radiation immediately after the phase separation in the same vessel in which the phase separation was performed. However, according to the measurement method used to determine the interaction of the organic phase with the electromagnetic radiation, it is preferable to drain the organic phase or part thereof and transfer it to a proper measuring device via suitable piping. In this way, cells which are most suitable for the measurement can then be advantageously used. In this sense, the preferred embodiment consists in separating the organic phase from the aqueous phase after sub-step f) (not mentioned so far !!!) and transferring it to the measuring device. In this separation of the organic phase, it is particularly recommended that the organic solvent, which is not miscible with water in any ratio, is some halogen-containing solvent with a specific gravity higher than water. After phase separation, the organic phase is then located at the bottom of the vessel and can be pumped down.

Jako halogen obsahující rozpouštědla přicházejí ku příkladu v úvahu dichlormethan nebo výše vroucí halogenované uhlovodíky, zejména fluor a chlor obsahující uhlovodíky, jako ku příkladu trifluortrichlorethan. Tato rozpouštědla je nutno po použití likvidovat podle v místě platných právních předpisů. Jelikož tato operace může být nákladná, nabízí se možnost použité rozpouštědlo regenerovat, ku příkladu smíšením s aktivním uhlím a/nebo destilací a použít je znovu při provádění této měřící metody.Suitable halogen-containing solvents are, for example, dichloromethane or higher-boiling halogenated hydrocarbons, in particular fluorine and chlorine-containing hydrocarbons, such as trifluorotrichloroethane. After use, these solvents must be disposed of in accordance with local legislation. Since this operation can be costly, it is possible to regenerate the solvent used, for example by mixing with activated carbon and / or distillation, and to use it again in carrying out this measurement method.

11···· · • 9999 • Μ · • · · · • 9 9 9 • 9 ·911 9999 9 9 9 9 9 9

V jedné z upřednostňovaných formě provedení vynálezu se jako činidlo přidává prostředek, který v organické fázi vstupuje s neionogenní povrchově aktivní látkou do barevné reakce. Jako interakci organické fáze s elektromagnetickým zářením je poté možno měřit absorpci světla při předem zadané vlnové délce. K. tomu se hodí běžný fotometr. Jako barevné činidlo je ku příkladu možno použít ethylester tetrabromfenolftaleinu, V tomto případě je nutné do vzorku provozního roztoku přidat tlumivý roztok pro hodnotu pH okolo 7. Takovým tlumivým systémem může kupříkladu být vodný roztok kyselých a středních fosforečnanů. Přitom se s výhodou postupuje tak, aby množství tlumivého roztoku bylo podstatně větší než množství vzorku povrchově aktivní látky obsahujícího provozního roztoku.In one preferred embodiment of the invention, a composition is added as an agent, which in the organic phase enters the color reaction with the nonionic surfactant. As an interaction of the organic phase with electromagnetic radiation, it is then possible to measure the absorption of light at a predetermined wavelength. A conventional photometer is suitable for this. For example, tetrabromophenolphthalein ethyl ester may be used as a coloring agent. In this case, a buffer solution for a pH of about 7 must be added to the process solution sample. For example, the buffer system may be an aqueous solution of acid and medium phosphates. Preferably, the amount of buffer is substantially greater than the amount of surfactant sample containing the process solution.

Při použití ethylesteru tetrabromfenolftaleinu jako barevného činidla se měření absorpce světla v dílčím kroku g) s výhodou provádí při vlnové délce 610 nm,When using tetrabromophenolphthalein ethyl ester as a coloring agent, the light absorption measurement in sub-step g) is preferably performed at a wavelength of 610 nm,

V upřednostňované formě provedení je možno stanovování obsahu neionogenních povrchově aktivních látek za použití ethylesteru 3,3,5,5-tetrabromfenolftaleinu jako barevného činidla provádět následujícím způsobem:In a preferred embodiment, the determination of the content of nonionic surfactants using 3,3,5,5-tetrabromophenolphthalein ethyl ester can be carried out as follows:

Připraví se roztok indikátoru, který obsahuje 100 mg ethylesteru 3,3,5,5-tetrabromfenolftaleinu ve 100 ml ethanolu. Dále se připraví tlumivý roztok tím, že se 200 ml běžně prodávaného tlumivého roztoku pro hodnotu pH = 7 (kyselý fosforečnan draselný/střední fosforečnan sodný) a 500 ml trimolámího roztoku chloridu draselného smíchá s 1 000 ml vody.Prepare a solution of the indicator containing 100 mg of 3,3,5,5-tetrabromophenolphthalein ethyl ester in 100 ml of ethanol. In addition, a buffer solution is prepared by mixing 200 ml of a commercially available buffer solution for pH = 7 (acidic potassium phosphate / medium sodium phosphate) and 500 ml of a trimol potassium chloride solution with 1000 ml of water.

K provedení stanovení se do vhodné nádoby předloží 18 ml uvedeného tlumivého roztoku.For the determination, 18 ml of said buffer solution is placed in a suitable container.

Přidají se 2 ml indikátoru. Přidá se 50 μΐ vzorku roztoku. Spojené roztoky se promíchávají po dobu asi 3 minut a do směsi se poté přidá 20 ml dichlormethanu. Pak se obsah nádoby intenzivně promíchává přibližně další 1 minutu. Poté se vyčká, až dojde k oddělení fází, což si může vyžádat ku příkladu 20 minut. Poté se organická fáze oddělí a proměří na fotometru při vlnové délce 610 nm. Jako kyveta se pro analýzu hodí ku příkladu kyveta o tloušťce 10 mm. Obsah povrchově aktivních látek se určí pomocí kalibrační křivky.Add 2 ml of indicator. Add 50 μΐ of the sample solution. The combined solutions are stirred for about 3 minutes and then 20 ml of dichloromethane are added to the mixture. Then stir the contents of the container vigorously for approximately 1 minute. It then waits for the phases to separate, which may require 20 minutes for example. The organic phase is then separated and measured on a photometer at 610 nm. For example, a cuvette with a thickness of 10 mm is suitable as a cuvette for analysis. The surfactant content is determined by a calibration curve.

Je-li obsah povrchově aktivních látek tak nepatrný, že se stanovování stává nejistým, je možno objem pro měření použitého vzorku zvýšit. Je-li obsah povrchově aktivní látky tak vysoký, že dojde k absorpci světla větší než 0,9, lze doporučit vzorek před měřením zředit.If the surfactant content is so small that the determination becomes uncertain, the volume for measuring the sample used can be increased. If the surfactant content is so high that light absorption is greater than 0.9, it is recommended to dilute the sample before measurement.

12.....12 .....

• · · · » « * • · ····«» • » · · · ··· ···· ·» «·· · * * * * * * * * * * * * * »» »»

Nezávisle na zvolené metodě je nutno předchozí kalibrací za použití roztoků povrchově aktivních látek o známé koncentraci vypracovat a do paměti uložit korelaci mezi intenzitou měřeného signálu a koncentrací neionogenních povrchově aktivních látek. Při měření absorpce světlaje možno kalibraci provést rovněž pomocí vhodných barevných skel. Alternativně k předcházející kalibraci je možno po přídavku komplexu „povrchově aktivní látka/činidlo“ o známé koncentraci nebo po několikanásobném zvýšení jeho koncentrace a opětovném změření interakce s elektromagnetickým zářením zpětně usuzovat na obsah povrchově aktivních látek ve vzorku.Irrespective of the selected method, a correlation between the signal strength and the concentration of non-ionic surfactants must be established and stored prior to calibration using known-concentration surfactant solutions. When measuring light absorption, calibration may also be performed using suitable colored glasses. As an alternative to the previous calibration, the addition of a known surfactant / reagent complex of known concentration or a multiple increase in its concentration and re-measurement of the interaction with electromagnetic radiation can be inferred from the surfactant content of the sample.

Jako alternativu ke stanovování interakce některého, na neionogenní povrchově aktivní látku se vázajícího činidla nebo některého neionogenní povrchově aktivní látkou z komplexu vytlačeného činidla s elektromagnetickým zářením je možno obsah neionogenních povrchově aktivních látek stanovovat chromatograficky. Při použití této metody se ze vzorku s výhodou nejdříve odstraní případně přítomné oleje a tuky. To je ku příkladu možno provést pomocí absorpčního prostředku Poté se vzorek, který může případně obsahovat ionogenní povrchově aktivní látky, nanese na sloupec anionaktivních a/nebo kationaktivních iontoměničů, který je s výhodou uspořádán po způsobu sloupce pro vysokotlakou kapalinovou chromatografii. Koncentrace neionogenních povrchově aktivních látek v roztoku, který byl zbaven ionogenních povrchově aktivních látek a který opouští sloupec s iontoměničem, se s výhodou stanovuje pomocí indexu lomu. Kvantitativní vyhodnocení se přitom s výhodou provádí metodou vnějšího standardu. K měření dochází srovnáním čistého rozpouštědla z referenční cely a rozpouštědla s látkou, která má být analyzována, z měřící cely detektoru. Jako rozpouštědlo přichází v úvahu voda nebo směs voda/methanol.As an alternative to determining the interaction of a non-ionic surfactant binding agent or a non-ionic surfactant from the extruded electromagnetic radiation complex, the content of nonionic surfactants can be determined chromatographically. Using this method, preferably any oils and fats are removed from the sample. This can be done, for example, with an absorbent. Thereafter, a sample, which may optionally contain ionic surfactants, is applied to a column of anionic and / or cationic ion exchangers, which is preferably arranged in the manner of a column for high pressure liquid chromatography. The concentration of the non-ionic surfactants in the solution which has been deionized and leaves the ion exchange column is preferably determined by refractive index. The quantitative evaluation is preferably carried out by the external standard method. The measurement is made by comparing the pure solvent from the reference cell and the solvent to the substance to be analyzed from the detector cell. Suitable solvents are water or a water / methanol mixture.

Před zahájením série měření je nutno iontoměničový systém typu HPLC kalibrovat a referenční celu detektoru po dobu 20 minut proplachovat rozpouštědlem. Ke kalibraci se používají různě koncentrované roztoky neionogenních povrchové aktivních látek, které mají být stanovovány. Kalibrační roztoky a roztoky vzorků je nutno před nestříknutím do HPLC podobného systému po dobu 5 minut odplyňovat ku příkladu v ultrazvukové lázni. Definované odplyňování je důležité kvůli citlivosti detekce indexu lomu na lišící se kvality rozpouštědel.Before starting a series of measurements, the HPLC-type ion exchange system must be calibrated and the detector reference cell flushed with solvent for 20 minutes. Different concentrations of non-ionic surfactant solutions to be measured are used for calibration. Calibration solutions and sample solutions must be degassed for example in an ultrasonic bath for 5 minutes before being sprayed into an HPLC-like system. Defined degassing is important because of the sensitivity of refractive index detection to differing solvent qualities.

..............

··· ·♦·· • »4 * » · · * · • · · *· 4 4 • »* * * * * * * * * *

O ··About ··

Smíchá-li se vzorek roztoku před jeho nanesením na sloupec iontoměniče, typově podobný HPLC, s methanolem, mohou z něj vypadnout nerozpustné soli. Tyje nutno před nanesením vzorku do systému, typově podobnému HPLC, odfiltrovat vhodným mikrofiltrem.If a sample of the solution is mixed with methanol before it is applied to an HPLC-like ion exchange column, insoluble salts may precipitate. These must be filtered with a suitable microfilter prior to loading the sample into a system similar to HPLC.

Tato metoda je známa pro off-line (nespřažené) stanovování nesulfitovaných podílů v organických sulfátech nebo sulfonátech (DIN EN 8799).This method is known for off-line determination of non-sulfated fractions in organic sulphates or sulphonates (DIN EN 8799).

Pro stanovení neionogenních povrchově aktivních látek se dále hodí i následující metoda: Neionogenní povrchově aktivní látky se rozštěpí halogenovodíkem, s výhodou jodo vodí kem, za vzniku těkavých alkylhalogenidů, s výhodou alkyljodidů. Zaváděním proudu plynu do vzorku se vypudí těkavé alky lhalo genidy a ty se detektují vhodným detektorem. Vhodný pro tuto detekci je tzv. „Electron Capture Detector“. Tento postup je znám jako metoda charakterizace ethoxylátů mastných kyselin (DGF Einheitsmethode H-III17 (1994)).The following method is also suitable for the determination of nonionic surfactants: The nonionic surfactants are resolved with hydrogen halide, preferably hydrogen iodide, to form volatile alkyl halides, preferably alkyl iodides. By introducing a gas stream into the sample, volatile alkyl alcohol genes are expelled and are detected with a suitable detector. The Electron Capture Detector is suitable for this detection. This procedure is known as a method for characterizing fatty acid ethoxylates (DGF Einheitsmethode H-III17 (1994)).

U povrchově aktivních látek se může jednat i o anionaktivní povrchově aktivní látky. Jejich obsah ve vzorku roztoku se určuje během dílčího kroku d) s výhodou elektrochemicky. Za tímto účelem se anionaktivní povrchově aktivní látky titrují vhodnými činidly, přičemž se titrace sleduje změnami elektrického potenciálu některé vhodné měřící elektrody.The surfactants may also be anionic surfactants. Their content in the sample solution is determined electrochemically during sub-step d). For this purpose, anionic surfactants are titrated with suitable reagents, the titration being monitored by varying the electrical potential of a suitable measuring electrode.

Přitom je možno ku příkladu postupovat tak, že se hodnota pH vzorku upraví na hodnotu mezi 3 a 4, s výhodou na asi 3,5, vzorek se titruje některým titračním činidlem v přítomnosti na ionty citlivé membránové elektrody a měří se změna elektrodového potenciálu, Citlivost této metody je možno zvýšit tím, že se do vzorku přidá některý z alkoholů s 1 až 3 atomy C, s výhodou methanol. Jako titrační činidlo se hodí zejména l,3-didecyl-2-methylimidazoliumchlorid. Jako měrná elektroda slouží některá na ionty citlivá membránová elektroda, s výhodou s membránou z PVC. Taková elektroda je známa jako „High Sense Electrode“. Jako referenční elektroda se s výhodou používá elektroda stříbrná. K vytvoření potenciálu dochází pokud možno specifickou interakcí mezi v PVC-elektrodě obsaženým nosičem iontů a ionty, které mají být stanovovány v proměřovaném roztoku. Tato interakce vede formou rovnovážné reakce k transportu měřených iontů z proměřovaného roztoku do membrány a tím k vytvoření jistého rozdílu elektrického potenciálu na fázovém rozhraní „proměřovaný roztok/membrána“. Tento rozdíl potenciálů je možno potenciometricky (bezproudově) měřit proti některé referenční elektrodě. Velikost transportu iontů z proměřovaného roztoku do membrány je koncentračně závislá. Vztah mezi koncentrací iontů, které mají být měřeny a elektrickým potenciálem je teoreticky možno popsat * * · ♦ + · « « • · · · » « · · t » , · « ·· · · · ·For example, the pH of the sample is adjusted to between 3 and 4, preferably to about 3.5, titrated with a titrating agent in the presence of ion-sensitive membrane electrodes and measuring the change in electrode potential. This method can be increased by adding to the sample one of the C 1 -C 3 alcohols, preferably methanol. 1,3-Didecyl-2-methylimidazolium chloride is particularly suitable as the titrant. Some ion-sensitive membrane electrodes, preferably PVC membranes, serve as the measuring electrode. Such an electrode is known as the "High Sense Electrode". A silver electrode is preferably used as the reference electrode. The potential is generated preferably by a specific interaction between the ion-carrier contained in the PVC-electrode and the ions to be determined in the solution to be measured. This interaction leads, in the form of an equilibrium reaction, to the transport of the measured ions from the solution to be measured into the membrane and thus to create a certain difference in electrical potential at the "solution / membrane" phase interface. This potential difference can be measured potentiometrically against a reference electrode. The amount of ion transport from the measured solution to the membrane is concentration-dependent. Theoretically, the relationship between the concentration of ions to be measured and the electrical potential can be described.

14··*· · ··· ·*·· «· ··15 ··· · ··· · * ·· «· ··

Nemstovou rovnicí. Kvůli možným rušivým vlivům je však třeba dát přednost tomu, zjistit vztah mezi elektrodovým potenciálem a koncentrací iontů, které mají být měřeny, kalibrací pomocí srovnávacích roztoků.Nemstovou equation. However, due to possible interferences, it is preferable to determine the relationship between the electrode potential and the concentration of ions to be measured by calibration with reference solutions.

Vedle anionaktivních povrchově aktivních látek je možno v provozním roztoku, který má být kontrolován, stanovovat i kationaktivní povrchově aktivní látky.Za tímto účelem je možno použít metodu, která se hodí i k stanovování anionaktivních povrchově aktivních látek. I u této metody probíhá stanovování elektrochemicky. Do vzorku se přidá předem určené množství dodecylsulfátu sodného, vzorek se titruje Hyaminem (N-benzyl-N,N-dimethyl-N-4(1.1.3.3.tetramethyl-butylj-fenoxyethoxyethylamoníumchloridem) a koncový bod titrace se určí pomocí na ionogermí povrchově aktivní látky citlivé elektrody.In addition to anionic surfactants, cationic surfactants can also be determined in the process solution to be controlled. For this purpose, a method which is also suitable for the determination of anionic surfactants can be used. This method is also electrochemically determined. A predetermined amount of sodium dodecyl sulfate is added to the sample, titrated with Hyamine (N-benzyl-N, N-dimethyl-N-4 (1.1.3.3.tetramethylbutyl) -phenoxyethoxyethylammonium chloride) and the end point of the titration determined by ionogenic surfactant. electrode sensitive substances.

Vedle shora uvedených metod jsou ke stanovování povrchově aktivních látek vhodné postupy, při kterých se povrchově aktivní látky absorbují -na vhodných površích a měří se efekty, ze kterých je možno zpětně usuzovat na obsazení povrchů povrchově aktivními látkami. Jelikož je možno obsazení povrchu povrchově aktivními látkami pod stavem nasycení považovat za úměrné obsahu povrchu aktivních látek, je po vhodné kalibraci možno ze změn vlastností povrchů, obsazených povrchově aktivními látkami, zpětně usuzovat na obsah povrchově aktivních látek ve vzorku roztoku.In addition to the aforementioned methods, methods for the determination of surfactants are those in which the surfactants are absorbed on suitable surfaces and the effects from which it is possible to deduce the surfactant occupancy of the surfaces are measured. Since the surface occupancy of the surfactants below the saturation state can be considered to be proportional to the surface area of the surfactants, after appropriate calibration, the surfactant content of the solution sample can be inferred from changes in the surface properties of the surfactants.

Tak je ku příkladu možno povrchově aktivní látky absorbovat na povrchu kmitajícího křemenného krystalu a merit změny frekvence kmitání krystalu. Další způsob spočívá v tom, že se povrchově aktivní látky absorbují na případně vhodně upraveném povrchu světlovodu. To vede ke změně indexu lomu při přechodu světla ze světlovodu do okolního média, který se projeví ve schopnosti světlovodu vést světlo. Podle indexu lomu se světlo ve světlovodu rozdílně silně zeslabuje nebo při ztrátě úplného odrazu na konec světlovodu již vůbec nedorazí. Srovnáním na konci světlovodu vystupující intenzity světla s na začátku světlovodu přiváděnou intenzitou je možno stanovit stupeň obsazení povrchu světlovodu povrchově aktivními látkami a tím i obsah povrchově aktivních látek v okolním médiu. Ke zhroucení úplného odrazu dojde při určité prahové hodnotě obsahu povrchově aktivních látek, kterou je rovněž možno použít k charakterizaci obsahu povrchově aktivních látek provozního roztoku.Thus, for example, the surfactants can be absorbed on the surface of the oscillating quartz crystal and measured changes in the oscillation frequency of the crystal. Another method consists in absorbing the surfactants on an optionally suitably treated light guide surface. This leads to a change in the refractive index as light passes from the light guide to the surrounding medium, which is reflected in the light guide's ability to conduct light. According to the refractive index, the light in the light guide diminishes differently or does not reach the end of the light guide at all at the end of the light guide. By comparing the light intensity at the end of the light guide with the light intensity supplied at the beginning, it is possible to determine the degree of surfactant occupancy of the light guide surface and thus the surfactant content in the surrounding medium. The complete reflection collapses at a certain surfactant content threshold, which can also be used to characterize the working solution surfactant content.

Způsob podle tohoto vynález je možno použít na libovolné provozní roztoky. Zejména koncipován je pro provozní roztoky v kovozpracujícím průmyslu, jako ku příkladu při výrobě • · · ···*· ·« · * ····»· · ·· ····The process of the invention can be applied to any process solutions. In particular, it is designed for process solutions in the metalworking industry, such as in the manufacturing industry.

15···· · ··· ···· »· ·· automobilů. Vodným provozním roztokem může ku příkladu být roztok některého čistícího prostředku. Takové roztoky čistících prostředků se používají ku příkladu k čištění karoserií automobilů před fosfátováním. Při kontrole a řízem takových h roztoků čistících prostředkuje možno pamatovat na to, že se při poklesu obsahu povrchově aktivních látek pod předem zadanou minimální hodnotu nebo na vnější požadavek aktivuje některé zařízení, které nadávkuje do roztoku čistícího prostředku některou z nebo více doplňovacích složek. Jako doplňovací složka přichází ku příkladu v úvahu doplňovací roztok, který ve správných množstevních poměrech obsahuje všechny účinné složky čistícího roztoku. Doplňovací roztok může vedle kontrolovaných povrchově aktivních látek obsahovat další účinné složky čisticího roztoku, jako ku příkladu další povrchově aktivní látky, builderové látky, alkálie, komplexotvorné sloučeniny a inhibitory koroze. Alternativně k tomu může doplňovací roztok obsahovat pouze povrchově aktivní látky, zatímco jiné účinné složky Čisticího roztoku se v případě potřeby nadávkují později na základě oddělených předpisů, a to zadáváním taktů nebo řízením prosazení.15 ···· · ··· ···· · · ··. The aqueous process solution may be, for example, a cleaning agent solution. Such detergent solutions are used, for example, to clean automobile bodies before phosphating. In the control and control of such detergent solutions, it can be remembered that when the surfactant content falls below a predetermined minimum or external requirement, some device is activated which dispenses one or more replenishers into the detergent solution. As a replenishment component, for example, a replenishment solution is included which contains all the active ingredients of the cleaning solution in the correct proportions. The make-up solution may contain, in addition to the controlled surfactants, other active ingredients of the cleaning solution, such as, for example, other surfactants, builders, alkalis, complexing compounds and corrosion inhibitors. Alternatively, the make-up solution may contain only surfactants, while the other active ingredients of the cleaning solution are dosed later, if necessary, by means of separate regulations, by means of stroke control or enforcement control.

Přitom je možno měnit velikost přidávané dávky jako takovou nebo pří předem pevně zadaných přidávaných dávkách měnit časové intervaly mezi jednotlivými přídavky. To je ku příkladu možno provádět pomocí dávkovačích čerpadel nebo též řízením hmotnosti. Při způsobu podle tohoto vynálezu se tedy na jedné straně počítá s tím, že se při určitých odchylkách od jmenovité hodnoty (zejména tehdy,když byla kontrolními měřeními ověřena funkční způsobilost měřícího zařízení) do provozního roztoku dodatečně nadávkuje určité množství doplňovací složky. Na druhé straně je však rovněž možno toto dodatečné nadávkování provést na základě vnějšího požadavku, ku příkladu ze vzdáleného místa, nezávisle na aktuálním obsahu povrchově aktivních látek.In this case, it is possible to vary the size of the added dose as such or to change the time intervals between the individual additions in the case of predetermined added doses. This can be done, for example, by means of metering pumps or by weight control. In the method according to the invention, it is thus envisaged, on the one hand, that a certain amount of replenishment component is additionally metered into the process solution at certain deviations from the nominal value (in particular when the performance of the measuring device has been verified by control measurements). On the other hand, however, this additional dosage can also be carried out on the basis of an external requirement, for example from a remote location, independently of the actual surfactant content.

V jedné další formě provedení vynálezu se provozní roztok doplňuje v závislosti na prosazení předem zadaným množstvím doplňovací složky na jednotku výkonu. Tak je ku příkladu možné u některého roztoku pro čištění karoserií stanovit, jaké množství doplňovací složky se přidá na každou očištěnou karoserii. Podle tohoto vynálezu prováděná kontrola obsahu povrchově aktivních látek, případně přerušení základního dávkování, slouží pak k tomu, aby bylo možno úspěch předem zadaného přídavku kontrolovat a dokumentovat, jakož i dodatečným, na výsledku závislým jemným dávkováním dosáhnout konstantnějšího způsobu provozu čistící lázně. Tímto způsobem lze zmenšit kolísání kvality.In another embodiment of the invention, the process solution is replenished depending on the throughput of a predetermined amount of replenishment component per unit of power. Thus, for example, it is possible to determine, for a body cleaning solution, how much of the replenishment component is added to each cleaned body. According to the present invention, the control of the surfactant content or the interruption of the basic dosage serves to enable the success of the predetermined addition to be controlled and documented, as well as to obtain a more constant method of operation of the cleaning bath. In this way, quality fluctuations can be reduced.

• · · · » · 4 ·• · · · · · ·

4 » * 4 4 4 4 4 4 · 44 4·»· lg···· ·· ···· .· ··4 »* 4 4 4 4 4 4 · 44 4 ·» · lg ··········· · ··

S výhodou je měřící systém, používaný v rámci tohoto vynálezu, navržen tak, že automaticky kontroluje stavy plnění a/nebo spotřebu používaných činidel (barevná a fluorescenční činidla, titrační roztoky, standardní a testovací roztoky, rozpouštědla, tlumivé roztoky, popř. pomocné roztoky) a při poklesu pod zadaný minimální stav plnění vyšle varovné hlášení- Tímto způsobem je možno zabránit tomu, aby se měřící zařízení stalo funkčně nezpůsobilým proto, že v něm chybí potřebné chemikálie. Sledování stavů plnění může probíhat známými metodami. Nádoby s chemikáliemi mohou ku příkladu stát na vahách, které v každém okamžiku registrují hmotnost chemikálií. Neboje možno použít plovák. Alternativně je možno minimální stav plnění kontrolovat vodivostní elektrodou, ponořenou do nádoby s chemikálií. Varovné hlášení, které má být vysláno z měřícího zařízení, se s výhodou přenáší do vzdáleného místa, takže je odtud možno iniciovat odpovídající zásahy. Obecně se u způsobu podle tohoto vynálezu počítá s tím, že se výsledky stanovování a/nebo kontrolních měření a/nebo kalibrací a/nebo stavové identifikátory na vzdálené místo přenášejí kontinuálně nebo v předem zadaných časových intervalech a/nebo na požádání. Tímto způsobem je kontrolní personál, který se nemusí zdržovat v místě provozního roztoku, průběžně informována o aktuálním obsahu povrchově aktivních látek. Podle výsledků stanovení a kontrolních měření je možno automaticky přes systém pro řízení procesů nebo ručními zásahy provádět potřebné korekční zásahy.Preferably, the measurement system used in the present invention is designed to automatically control the loading and / or consumption states of the reagents used (color and fluorescent reagents, titration solutions, standard and test solutions, solvents, buffers, or auxiliary solutions) and, if it falls below the specified minimum fill level, it sends a warning message. In this way, it is possible to prevent the measuring device from becoming inoperable due to the lack of the necessary chemicals. Monitoring of filling conditions may be by known methods. For example, chemical containers can stand on scales that register the weight of chemicals at any time. Or a float may be used. Alternatively, the minimum fill level can be controlled by a conductive electrode immersed in a chemical container. The warning message to be sent from the measuring device is preferably transmitted to a remote location so that corresponding interventions can be initiated from there. In general, the method according to the invention provides that the results of the determination and / or control measurements and / or calibrations and / or status identifiers are transmitted to the remote location continuously or at predetermined time intervals and / or on demand. In this way, the control personnel, who do not need to be in the place of the process solution, are kept informed of the actual surfactant content. Depending on the results of the measurements and control measurements, the necessary corrective interventions can be carried out automatically via the process control system or by manual intervention.

Způsob podle tohoto vynálezu samozřejmě předpokládá, že odpovídající zařízení je již k dispozici. Zařízení obsahuje řídící jednotku, s výhodou řízení počítačem, která v závislosti na čase a/nebo na probíhajících událostech řídí průběh měření. Zařízení musí mít dále k dispozici potřebné nádoby na činidla, potrubí, ventily, dávkovači a měřící zařízení apod. k řízení a měření proudů vzorků. Materiály by měly být přizpůsobeny účelu použití, měly by ku příkladu být užity ušlechtilé oceli a/nebo plastické hmoty. Řídící elektronika měřícího zařízení by měla mít k dispozici odpovídající vstupní/výstupní rozhraní, aby byla možná komunikace s některým ze vzdálených míst.The method according to the invention naturally assumes that the corresponding device is already available. The device comprises a control unit, preferably a computer control, which controls the course of the measurement as a function of time and / or events occurring. In addition, the equipment shall have the necessary reagent containers, piping, valves, dosing and measuring equipment, etc., to control and measure the sample streams. The materials should be adapted to the purpose of use, for example stainless steel and / or plastics. The control electronics of the measuring device should have an appropriate I / O interface to communicate with any remote location.

Způsob podle tohoto vynálezu umožňuje na jedné straně kontrolovat obsah povrchově aktivních látek provozních roztoků přímo na místě a bez ručního zásahu iniciovat předem zadané korekční zásahy. Tím se zvyšuje bezpečnost procesu a dosahuje se trvale spolehlivého výsledku čistění. Dostatečně brzo je možno rozpoznat odchylky od jmenovitých hodnot a je možno tyto odchylky automaticky nebo ručně korigovat ještě před tím, než se výsledek procesu zhorší. Na druhé straně se naměřená data s výhodou přenášejí na některé ze vzdálených míst, takže obsluhu a dozor provádějící personál je o stavu provozního roztoku průběžně informován i tehdy, když se φφ · ΦΦΦΦΦ • Φ φ φ φ · φ φ φ φ φ φ φφ φφφφThe method according to the invention makes it possible, on the one hand, to control the surfactant content of the process solutions on site and, without manual intervention, to initiate predetermined corrective actions. This increases process safety and achieves consistently reliable cleaning results. Deviations from the nominal values can be detected soon enough and these deviations can be automatically or manually corrected before the process result deteriorates. On the other hand, the measured data is preferably transferred to a remote location, so that the operator and supervisor conducting the operation are kept informed of the status of the process solution even when the φφΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦφφφφ ·φφφφφφφφφ

17···· φ ······· «· ·· nenachází v jeho bezprostřední blízkosti. Potřebu personálu pro kontrolu a řízení čistící lázně je možno tímto způsobem podstatně snížit. Dokumentováním dat, získaných způsobem podle tohoto vynálezu, je činěno zadost požadavkům moderního zajištění kvality. Spotřebu chemikálií je možno dokumentovat a optimalizovat17 ···· φ ······· · ··· not in its immediate vicinity. In this way, the need for personnel to control and control the cleaning bath can be substantially reduced. By documenting the data obtained by the method of the present invention, modern quality assurance requirements are met. Consumption of chemicals can be documented and optimized

Claims (31)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Způsob automatické kontroly a řízení obsahu povrchově aktivních látek ve vodném čistícím roztoku, přičemž se programově řízeným způsobemA method of automatically controlling and controlling the surfactant content of an aqueous cleaning solution, wherein the method is controlled by a program a) z vodného provozního roztoku odebere vzorek předem zadaného objemu,a) takes a sample of a predetermined volume from the aqueous process solution, b) vzorek se na přání zbaví pevných látek,b) the sample is freed from solids if desired, c) vzorek se na přání zředí v předem zadaném nebo jako výsledek předběžného stanovení zjištěném poměru vodou,(c) if desired, the sample is diluted with water in a predetermined or as a result of preliminary determination of the observed ratio; d) obsah povrchově aktivních látek se stanoví selektivní adsorpcí, elektrochemicky, chromato graficky, rozštěpením na těkavé sloučeniny, vypuzením těchto těkavých sloučenin stripováním ajejich detekcí nebo přidáním některého činidla, které změní interakce vzorku s elektromagnetickým zářením úměrně k obsahu povrchově aktivních látek a měřením změny této interakce,(d) the surfactant content shall be determined by selective adsorption, electrochemical, chromatographic, cleavage into volatile compounds, ejection of such volatile compounds by stripping and / or detecting or adding an agent which alters the interaction of the sample with electromagnetic radiation in proportion to the surfactant content and interaction, e) výsledek stanovení se uloží na některém nosiči dat /nebo využije jako základ pro další výpočty a/nebo se výsledek stanovení a/nebo dalších výpočtů předá do vzdáleného místa, které se nenachází v optickém kontaktu s roztokem čisticího prostředku a při poklesu obsahu neionogenních, anionaktivních nebo kationaktivních látek pod předem zadanou minimální hodnotu se aktivuje některé zařízení, která do roztoku nadávkuje některou z nebo více doplňovacích složek.(e) the result of the determination is stored on a data carrier / or used as a basis for further calculations and / or the result of the determination and / or further calculations is transferred to a remote location not in optical contact with the detergent solution and of anionic or cationic substances below a predetermined minimum value, some devices are activated which dispense one or more replenishers into the solution. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se dílčí kroky a) až e) po předem zadaném časovém intervalu opakují.Method according to claim 1, characterized in that the sub-steps a) to e) are repeated after a predetermined time interval. 3. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se dílčí kroky a) až e) opakují po o tolik kratších časových intervalech, čím významněji se od sebe odlišují výsledky dvou po sobě následujících stanovení.Method according to claim 1, characterized in that the sub-steps a) to e) are repeated after as many shorter time intervals as the results of two successive determinations differ significantly from one another. 4. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se dílčí koky a) až e) provedou na základě vnějšího požadavku.Method according to claim 1, characterized in that the sub-cocs a) to e) are carried out on the basis of an external requirement. 5. Způsob podle některého z nebo více nároků laž 4, vyznačující se tím, že se po jistém předem zadaném časovém intervalu nebo po jistém předem zadaném počtu stanovení nebo • · · · « · · · • · » · *»···· • · · · * ♦ · ·Method according to one or more of Claims 1 to 4, characterized in that after a predetermined period of time or after a predetermined number of determinations, or • · · · ♦ · · 19*·«« · ···*··· ·♦ ·· na základě vnějšího požadavku kontrolními měřeními některého nebo více standardních roztoků kontroluje funkční způsobilost použitého měřícího zařízení.19 on the basis of an external requirement by checking measurements of one or more standard solutions, it checks the functional capability of the measuring equipment used. 6. Způsob podle některého z nebo více nároků 1 až 4, vyznačuj ící se tím, že se pomocí kontrolních měření některého nebo více standardního(ch) roztoku(ů) kontroluje funkční způsobilost použitého měřícího zařízení, když se dvě po sobě následující měření liší o předem zadanou hodnotu.Method according to one or more of Claims 1 to 4, characterized in that, by means of control measurements of one or more of the standard solution (s), the performance of the measuring device used is checked when two successive measurements differ by a predetermined value. 7. Způsob podle některého z nebo obou nároků 5a 6, vyznačující se tím, že se podle výsledku kontroly použitého měřícího zařízení mezi aktuálním a předchozím kontrolním měřením provedená stanovení obsahu povrchově aktivních látek označí tzv. stavovým identifikátorem, který označuje spolehlivost těchto stanovení obsahu povrchově aktivních látek.Method according to one or both of Claims 5 and 6, characterized in that, according to the result of the inspection of the measuring device used, between the current and the previous inspection measurements, the surfactant determinations are marked with a so-called status identifier. substances. 8. Způsob podle některého z nebo obou nároků 5a 6, vyznačující se tím, že se podle výsledku kontroly použitého měřícího zařízení v automatickém stanovování obsahu povrchově aktivních látek pokračuje a/nebo se provede některá z nebo více následujících akcí: analýza zjištěných odchylek, korekce měřícího zařízení, ukončení stanovování obsahu povrchově aktivních látek, vyslání stavového identifikátoru nebo poplachového signálu směrem k nadřazenému systému pro řízení procesů nebo k monitorovacímu zařízení.Method according to one or both of Claims 5 and 6, characterized in that, depending on the result of the inspection of the measuring device used, the automatic determination of the surfactant content is continued and / or one or more of the following actions are performed: analysis of detected deviations; the device, terminating the determination of the surfactant content, sending a status identifier or alarm signal to a superior process control system or monitoring device. 9. Způsob podle některého z nebo více nároků laž 8, vyznačující se tím, že se v případě povrchově aktivních látek jedná o neionogenní povrchově aktivní látky.Method according to one or more of Claims 1 to 8, characterized in that the surfactants are non-ionic surfactants. 10. Způsob podle nároku 9vyznačujícíse tím, že se v dílčím kroku d) přidá činidlo, které změní interakci vzorku s elektromagnetickým zářením úměrně k obsahu povrchově aktivních látek a změna této interakce se měří.10. The method of claim 9, wherein in step d), an agent is added which alters the interaction of the sample with electromagnetic radiation in proportion to the surfactant content, and the change in the interaction is measured. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačuj ící se tím, že se v případě činidla jedná o komplex dvou sloučenin A a B, přičemž neionogenní povrchově aktivní látky vytlačují sloučeninu B z komplexu s látkou A a tím se mění barva nebo fluorescenční vlastnosti sloučeniny B.11. The method of claim 10, wherein the agent is a complex of two compounds A and B, wherein the nonionic surfactants displace compound B from the complex with substance A, thereby altering the color or fluorescence properties of compound B. • » ·····«·• »····· · · 2(Τ·2 (Τ · 12. Způsob podle nároku 10, v y z n a č u j í c í se tím, že se v případě činidla jedná o sloučeninu, která s anionaktivními povrchově aktivními látkami tvoří komplex, který vykazuje jiné barevné nebo fluorescenční vlastnosti než volná sloučeniny.12. The method of claim 10, wherein the agent is a compound that forms a complex with anionic surfactants that exhibits different color or fluorescence properties than the free compounds. •· ··• · ·· 13. Způsob podle nároku 12, v y z n a č u j í c í se tím, že se v dílčím kroku d) přidá činidlo, které s neionogenními povrchově aktivními látkami tvoří do některého s vodou v libovolném poměru nemísitelného organického rozpouštědla extrahovatelný komplex, po přidání činidla se vzorek extrahuje organickým rozpouštědlem, provede se rozdělení fází na vodnou a organickou fázi a měří se interakce organické fáze s elektromagnetickým zářením.13. A process according to claim 12, wherein in step d), an agent is added which, with the nonionic surfactants, forms an extractable complex with any water-immiscible organic solvent in any ratio. the sample is extracted with an organic solvent, the phases are separated into aqueous and organic phases and the interaction of the organic phase with electromagnetic radiation is measured. 14, Způsob podle nároku 13, v y z n a č u j í c í se tím, že se po rozdělení fází organická fáze od vodné fáze oddělí.14. The process according to claim 13, wherein after phase separation, the organic phase is separated from the aqueous phase. 15. Způsob podle jednoho z nebo obou nároků 13 a 14, v y z n a č u j í c í se tím, že se jako v libovolném poměru s vodou nemísitelné organické rozpouštědlo použije některé halogen obsahující rozpouštědlo s měrnou hmotností vyšší než voda.Process according to one or both of Claims 13 and 14, characterized in that a halogen-containing solvent with a density greater than water is used as any water-immiscible organic solvent. 16. Způsob podle některého z nebo více nároků 13 až 15, vyznačující se tím, že se jako činidlo přidá sloučenina, která v organické fázi vstupuje s neionogenní povrchově aktivní látkou do barevné reakce a že se jako interakce organické fáze s elektromagnetickým zářením měří absorpce světla při předem zadané vlnové délce.Method according to one or more of Claims 13 to 15, characterized in that a compound is added as a reagent which, in the organic phase, enters the color reaction with the non-ionic surfactant and that the absorption of light is measured as the interaction of the organic phase with electromagnetic radiation. at a predetermined wavelength. 17. Způsob podle nároku 16, v y z n a č u j í c í se tím, že se jako Činidlo použije ethylester tetrabromfenolftaleinu a vodný čistící roztok se smísí s některým tlumivým roztokem pro oblast pH = 7.17. The process of claim 16 wherein the reagent is ethyl tetrabromophenolphthalein and the aqueous cleaning solution is mixed with a buffer solution for a pH = 7. 18. Způsob podle nároku 17, v y z n a č u j í c í se tím, že se měření absorpce světla v dílčím kroku g) provádí při vlnové délce 610 mm.18. The method of claim 17, wherein the measurement of light absorption in sub-step g) is performed at a wavelength of 610 mm. 19. Způsob podle nároku 9, v y z n a č u j í c í se tím, že se obsah neionogenních povrchově aktivních látek stanovuje chromatograficky.19. The method of claim 9, wherein the content of nonionic surfactants is determined by chromatography. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že se ze vzorku na přání odstraní oleje a tuky pomocí absorpčního prostředku, .případně přítomné ionogenní povrchově aktivní látky « · · · φ · φ · φ « · · φφφ·*· φ φ ·· φφφφMethod according to claim 19, characterized in that, if desired, oils and fats are removed from the sample by means of an absorbent, optionally present ionic surfactant. ·· φφφφ 2ρ··· · ··· ·*·· ·· ·· se odstraní pomocí sloupce anionaktivních a/nebo kationaktivních iontoměničů a měří se změna indexu lomu roztoku, který byl zbaven ionogenních povrchově aktivních látek a který opouští sloupec iontoměniče.The anionic and / or cationic ion exchanger column is removed and the change in refractive index of the solution which has been cleared of ionic surfactants leaving the ion exchanger column is measured. 21. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že se neionogenní povrchově aktivní látky rozštěpí halogenovodíkem za vzniku těkavých alkylhalogenidů, těkavé alkylhalogenidy se odstraní stripováním a ty se pak detektují.21. The method of claim 9, wherein the nonionic surfactants are cleaved with hydrogen halide to form volatile alkyl halides, the volatile alkyl halides being stripped and then detected. 22. Způsob podle jednoho z nebo více nároků 1 až 8, v y z n a č u j í c í se tím, že se v případě povrchově aktivních látek jedná o anionaktivní povrchově aktivní látky, jejichž obsah se v dílčím kroku d) stanovuje elektrochemicky.Method according to one or more of Claims 1 to 8, characterized in that the surfactants are anionic surfactants whose content is determined electrochemically in sub-step d). 23. Způsob podle nároku 22, v y z n a č u j í c í se tím, že se hodnota pH vzorku upraví na hodnotu mezi 3 a 4, s výhodou na asi 3,5, vzorek se titruje některým titračním činidlem v přítomnosti na ionty citlivé membránové elektrody a měří se změna elektrodového potenciálu.The method according to claim 22, characterized in that the pH of the sample is adjusted to a value between 3 and 4, preferably to about 3.5, titrating the sample with a titrating agent in the presence of ion-sensitive membrane electrodes. and the change in electrode potential is measured. 24. Způsob podle nároku 23, v y z n a č u j í c í se tím, že se do vzorku přidá některý z alkoholů s 1 až 3 atomy C.24. The method of claim 23, wherein one of the C 1 -C 3 alcohols is added to the sample. 25. Způsob podle jednoho z nebo obou nároků 23 a 24, v y z n a č u j í c í se tím, že se jako titrační činidlo použije l,3-didecyl-2-methyimidazoliumchIorid.The process according to one or both of claims 23 and 24, characterized in that 1,3-didecyl-2-methylimidazolium chloride is used as the titrating agent. 26. Způsob podle jednoho z nebo více nároků laž8,vyznačující se tím, že se v případě povrchově aktivních látek jedná o kationaktivní povrchově aktivní látky, jejichž obsah se v dílčím kroku d) stanovuje elektrochemicky.Method according to one or more of Claims 1 to 8, characterized in that the surfactants are cationic surfactants whose content is determined electrochemically in sub-step d). 27. Způsob podle nároku 22 nebo nároku 26, v y z n a č u j í c í se tím, že se do vzorku přidá určité známé množství dodecylsulfátu sodného, vzorek se titruje Hyaminem (N-benzyl-N,Ndimethyl-N-4( 1.1,3.3.-tetramethyl-butyl)fenoxyethoxyethylamoniumchloridem) a koncový bod titrace se stanoví pomocí iontově selektivní elektrody.27. The method of claim 22 or claim 26, wherein a known amount of sodium dodecyl sulfate is added to the sample, and the sample is titrated with Hyamine (N-benzyl-N, N-dimethyl-N-4 (1,1,3.3). (tetramethyl-butyl) (phenoxyethoxyethylammonium chloride) and the end-point of the titration are determined using an ion-selective electrode. • · · · · · · t • t 4 » ······ • · * · · ♦ · 4• t · t 4 »4 22··.* · ...........22 ··. * · ........... 28. Způsob podle jednoho z nebo více nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se povrchově aktivní látky adsorbují na povrchu kmitajícího křemene a měří se změny frekvence kmitání krystalu.Method according to one or more of Claims 1 to 8, characterized in that the surfactants are adsorbed on the surface of the oscillating quartz and the crystal oscillation frequency changes are measured. 29. Způsob podle jednoho z nebo více nároků l až8,vyznačující se tím, že se povrchově aktivní látky selektivně adsorbují na povrchu světlo vodu a detektuje se změna lomu světla na povrchu světlovodu.Method according to one or more of Claims 1 to 8, characterized in that the surfactants selectively adsorb water to the light surface and detect the change in the refraction of light on the light guide surface. 30. Způsob podle jednoho z nebo více nároků 1 až 29, v y z n a č u j í c í se tím, že se automaticky kontrolují stavy plnění a/nebo spotřeba používaných činidel a při poklesu pod zadaný minimální stav plnění se vyšle varovné hlášení.Method according to one or more of Claims 1 to 29, characterized in that the filling states and / or the consumption of the reagents used are automatically checked and a warning message is issued when the filling level falls below a specified minimum filling level. 31. Způsob podle jednoho z nebo více nároků 1 až 30, v y z n a č u j í c í se tím, že se výsledky stanovení a/nebo kontrolních měření a/nebo kalibrací a/nebo stavové identifikátory přenášejí kontinuálně nebo v předem zadaných časových intervalech a/nebo na požadavek na místo, lišící se od místa stanovování.Method according to one or more of Claims 1 to 30, characterized in that the results of the determination and / or control measurements and / or calibrations and / or status identifiers are transmitted continuously or at predetermined time intervals and / or or a site requirement different from the site.
CZ20003565A 1999-03-23 1999-03-23 Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent CZ20003565A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003565A CZ20003565A3 (en) 1999-03-23 1999-03-23 Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003565A CZ20003565A3 (en) 1999-03-23 1999-03-23 Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003565A3 true CZ20003565A3 (en) 2001-05-16

Family

ID=5472077

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003565A CZ20003565A3 (en) 1999-03-23 1999-03-23 Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003565A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6617165B1 (en) Method for automatically testing and controlling surface-active contents in aqueous solutions used in a process
US4379848A (en) Method of analyzing an aqueous liquid for hexacyanoferrates
EP0627024A1 (en) Washing process for industrial laundries.
CZ2001551A3 (en) Control method of cleaning baths
CA2116226A1 (en) Method for determining and controlling the concentration of active substances included for cleaning and disinfection in aqueous cleaning and disinfecting solutions
US5721143A (en) Surfactant/detergent titration analysis method and apparatus for machine working fluids, surfactant-containing wastewater and the like
CZ20003565A3 (en) Automatic check method and control of content of surface-active substances in aqueous cleansing agent
Oliveira et al. Automated solid-phase spectrophotometric system for optosensing of bromate in drinking waters
JP2001296305A (en) Sample solution automatic analyzing device and method
Serra-Mora et al. Cotton swabs supported in-situ assay for quaternary ammonium compounds residues in effluents and surfaces
EP1253187A2 (en) Alkaline washing liquid for automated clinical analyzer
JP3437600B2 (en) Method and apparatus for automatic analysis of solder plating solution
CN106990053A (en) The standard liquid with cleaning agent for wet chemistry analyzer
MXPA00009562A (en) Method for automatically testing and controlling surface-active contents in aqueous solutions used in a process
EP1762843A1 (en) Metal indicator
JP3213113B2 (en) Automatic solder plating solution management system
Kvasnička et al. Determination of inorganic oxyhalides in drinking water by on-line coupled capillary isotachophoresis—capillary zone electrophoresis
MXPA01001245A (en) Automatic regulation and control of cleansing baths
US6027570A (en) Cleaning method for optical surfaces of urine analyzers
CZ20002712A3 (en) Automatic command and control of cleansing baths by means of alkalinity regulation
JP4558883B2 (en) Method for determination of copper in acidic electroless tin plating solution
Wang et al. ANALYSIS OF LAS, ABS AND COMMERCIAL DETERGENTS BY TWO‐PHASE TITRATION 1
CZ20004165A3 (en) Automatic determination method of inorganically and organically bound carbon in aqueous cleansing agent
RU2125724C1 (en) Method of determining zinc in water
JPH07140129A (en) Method for measuring concentration of cd in refined liquid of zinc electrolysis