CZ20002220A3 - Lisovací zařízení - Google Patents

Lisovací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ20002220A3
CZ20002220A3 CZ20002220A CZ20002220A CZ20002220A3 CZ 20002220 A3 CZ20002220 A3 CZ 20002220A3 CZ 20002220 A CZ20002220 A CZ 20002220A CZ 20002220 A CZ20002220 A CZ 20002220A CZ 20002220 A3 CZ20002220 A3 CZ 20002220A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pressing device
holding means
workpieces
transfer
transfer device
Prior art date
Application number
CZ20002220A
Other languages
English (en)
Inventor
Jürgen Hohnhaus
Hans Hofele
Original Assignee
Schuler Pressen Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schuler Pressen Gmbh & Co. Kg filed Critical Schuler Pressen Gmbh & Co. Kg
Priority to CZ20002220A priority Critical patent/CZ20002220A3/cs
Publication of CZ20002220A3 publication Critical patent/CZ20002220A3/cs

Links

Landscapes

  • Specific Conveyance Elements (AREA)

Abstract

Lisovací zařízení (1)je opatřené s přesouvacím ústrojím (26), jehož část (38), specifické pro zpracovávaný předmět, jsou dopravovatelné do ukládacího zásobníku vlastním, k tomuto účelu určeným dopravním a předávacím ústrojím (50). Součást lisovacího zařízení (1) s výhodou tvoří ukládací zásobník (51).

Description

Lisovací zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká lisovacího zařízení, zejména postupového lisu na výrobu velkých dílců, jako karosériového lisu.
Dosavadní stav techniky)
Lisy jsou zařízení, která jsou používána dlouhodobě, přičemž se mění výrobky, jaké se mají na vyráběných zařízeních zhotovovat. Kupříkladu u karosériových lisů, sloužících pro výrobu karosériových dílců, je nejpozději při změně modelu nutné v lisovacím zařízení osadit nové nástroje, aby se mohly vyrábět změněné karosériové dílce. Kromě toho je ve vzrůstající míře požadováno provádět přestrojování lisu v průběhu jedné modelové řady. Kupříkladu může být požadováno zhotovovat na jednom a tomtéž lisu karosériové dílce různých konstrukčních řad, které vyžadují vždy specifické nástroje. Kromě nástrojů jsou zpravidla také další ústrojí lisovacího zařízení specifická pro zpracovávaný předmět.
Kupříkladu přesouvací ústrojí pro dopravu zpracovávaných předmětů z jedné pracovní stanice na jinou pracovní stanici obsahují přebírací prostředky nebo uchopovače pro zpracovávané předměty, které jsou alespoň v některých případech přizpůsobené obrysu zpracovávaného předmětu. Takové uchopovače, často také označované jako tooling, je potom třeba vyměnit spolu s nástroji. S nástroji je většinou možné vyjíždět na pojízdných stolech (tak zvaných posuvných stolech) z lisovacího zařízení, a znovu s nimi zajíždět. Příležitostně se potom lisovací stoly přídavně ještě opatřují přebíracími prostředky pro uchopovače, se kterými se při vý-2měně nástrojů také vyjíždí a zajíždí.
Kromě toho je známé ze spisu DE 19 515 606 Al, že se uchopovače, jimiž je opatřeno přesouvací ústrojí, ukládají na sběrných kolejnicích, když nejsou potřebné. Přesouvací ústrojí obsahuje dvě vzájemně rovnoběžně uložené vodicí kolejnice, které jsou uloženy pohyblivě vzájemně k sobě a vzájemně od sebe, jakož i svisle. Obě pohybovací ústrojí jsou ovládána odpovídajícími pohony. Na vodicích kolejnicích jsou uchopovače uloženy přesuvně v podélném směru. Vodicí kolejnice obsahuje statory lineárních motorů, zatímco uchopovače obsahují nebo tvoří jejich lineárně pohyblivou kotvu. V návaznosti na konec vodicí kolejnice je uložen zdvižný dopravní prostředek, který nese více krátkých úseků úložné kolejnice. Ty mohou být v případě potřeby převáděny do přímého lícujícího prodloužení vodicí kolejnice. V tomto stavu je možné se všemi uchopovací, které obsahuje příslušná vodicí kolejnice, zajet do úložné kolejnice.
Toto řešení je založeno na principu uchopovačů, jimiž se pohybuje pomocí lineárních motorů. Při mechanicky pohybovaných uchopovačů mohou vzniknout konstrukční obtíže. Kromě toho je třeba uložit úložné kolejnice na vstupní nebo výstupní straně, což může vést k problémům zejména potom, když se použijí jako uchopovače přísavkové můstky. Kromě toho je třeba pohybovat uchopovačů pro převádění do úložné kolejnice po celé délce vodicí kolejnice. K tomuto účelu musí být odpovídající dráha, kterou mají procházet uchopovače, udržována prostá překážek.
K uchopovačům (tooling) lisovacího zařízení náleží • · · • ·
-3• · · · · · ···· ···· ···· ·· ·· ·· ·· také tak zvané ukládací šablony. Jsou-li mezi dvěma tvářecími stupni meziukládací prostředky, musí také tyto prostředky být většinou specielně přizpůsobovány zpracovávaným předmětů. To je zajišťováno pomocí šablon, přizpůsobených tvaru zpracovávaných předmětů, které jsou drženy odpovídajícím nosičem meziukládací stanice a tvarovány tak, že odpovídají obrysu nástroje. K tomuto účelu je známé ze spisu EP 0 155 332, že se v meziukládacím prostředku uloží více šablon, které jsou na meziukládacím prostředku přestavitelné ve svislém směru. Jednotlivé šablony se tak mohou dostávat do horní aktivní polohy a druhé do dolní pasivní polohy, takže dostatečná souprava šablon vytvoří předpoklad k tomu, že je možné provádět přizpůsobování podle obrysu zpracovávaných předmětů zvedáním nebo zkoušením jednotlivých šablon. Při tomto řešení na meziukládací stanici k dispozici všechny možné ukládací šablony.
Spis DE 2 124 083 Al popisuje postupovou lisovací linku s přesouvacím ústrojím, obsahujícím přísavkové můstky pro dopravování zpracovávaných předmětů. Jako posuvné stoly jsou také přísavkové lisy způsobilé vyjíždět do strany. V oblastech mezi dvěma stanicemi lisu jsou umístěny stojany, mezi nimiž je vytvořena mezera, kterou mohou projet přísavkové můstky.
Přítomností požadovaných mezistojanů a z toho vyplývají vzdáleností mezi sousedními stojany sousedních stupňů lisu vzniká zvětšená konstrukční délka lisovacího zařízení.
Na základě seznání tohoto nedostatku stavu techniky si vynález klade za úkol vytvořit lisovací zařízení, které • ·· · ·· · ·
-4má menší nároky na zaujímané místo.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je podle vynálezu zajištěno lisovacím zařízením, zejména postupovým lisem na výrobu velkých dílců, s více stupni lisu, které slouží k postupnému zpracování zpracovávaných předmětů, zejména karosériových dílců, s přesouvácím ústrojím, uzpůsobeným k dopravování zpracovávaných předmětů, a obsahujícím spojky pro uložení přídržných prostředků zpracovávaného předmětu, specifických pro zpracovávaný předmět, které jsou uzpůsobeny k tomu, že zpracovávané předměty přidržují nebo uvolňují v závislosti na řídicím signálu, přičemž každé spojce je přiřazeno více přídržných prostředků zpracovávaných předmětů, přičemž přesouvací ústrojí pohybuje přídržnými prostředky zpracovávaných předmětů, uloženými na spojkách, pro přesouvání zpracovávaných předmětů, s nejméně jedním zásobníkem, uzpůsobeným k přebírání a uložení více přídržných prostředků zpracovávaných předmětů, s dopravním a předávacím ústrojím pro převádění přídržných prostředků zpracovávaných předmětů z přesouvacího ústrojí do zásobníku a pro převádění přídržných prostředků zpracovávaných předmětů ze zásobníku k přesouvacímu ústrojí, a s řídicím ústrojím, vyvolávajícím předávání přídržných prostředků zpracovávaných předmětů z přesouvacího ústrojí řízením dopravního a předávacího ústrojí.
Lisovací zařízení podle vynálezu obsahuje více stupňů lisu, které jsou z hlediska dopravy zpracovávaných předmětů vzájemně spojeny přesouvacím ústrojím. Přesouvací ústrojí je vybaveno k tomu, že dopravuje zpracovávané předměty z jednoho stupně na druhý stupeň lisu při jejich případném ukládání
-5na meziukládacích prostředcích. Přesouvací ústrojí obsahuje pro přebírání zpracovávaných předmětů přídržné prostředky zpracovávaných předmětů, které jsou pro tyto předměty specifické a které se při výměně nástrojů zpravidla také vyměňují. Pro připojení k přídržným prostředkům zpracovávaných předmětů obsahuje přesouvací ústrojí spojky, které slouží k tomu, že vytvářejí pevné mechanické spojení mezi přídržnými prostředky zpracovávaných předmětů a ostatními částmi přesouvacího ústrojí. Spojky jsou s výhodou uspořádány tak, že hnací ústrojí, potřebná pro vyvolávání přesouvacího pohybu, zůstávají na přesouvacím ústrojí, zatímco části, specifické pro zpracovávaný předmět, se vyměňují. Ta mohou v případě potřeby obsahovat ještě jednu nebo více číslicově řízených hnacích jednotek, avšak mohou být také plně pasivní.
Každé spojce je přiřazeno více přídržných prostředků zpracovávaných předmětů, které samy jsou přiřazeny různým zpracovávaným předmětům. Přídržné prostředky zpracovávaných předmětů tvoří skupinu nebo sadu, které patří k sobě, přičemž tato sada obsahuje pro každý typ zpracovávaného předmětu nejméně jeden vhodný přídržný prostředek. To má výhodu zejména v případech použití, u nichž je třeba vyrábět na výše uvedeném lisovacím zařízení více pevně vybavených řad výrobků nebo více výrobků po sobě. Jednotlivé prvky soupravy mohou být v případě potřeby vyměňovány, doplňovány nebo přizpůsobovány.
Lisovací zařízení je opatřeno řídicím ústrojím, které řídí dopravu a předávání. To slouží k tomu, že se přídržné prostředky zpracovávaných předmětů samočinně převádějí z jejich provozní polohy v lisovacím zařízení v zásobníku. Při-6• · · · · · · · · ···· ···· ·· ·· ·· ·· tom je přídržný prostředek zpracovávaných předmětů uvolněn od přesouvacího ústrojí tak, že se otevírají spojky, s přídržným prostředkem se zajíždí do ukládacího zásobníku, kde se ukládá. Po té, co celý proces proběhne při řízení řídicím ústrojím, je možné upustit od ručního přestrojování přídržných prostředků zpracovávaných předmětů. To může s sebou přinést velkou výhodu z hlediska úspory nákladů.
Kromě toho je možné vypustit mechanické přebírací prostředky na posuvných stolech při výměně nástrojů. Je tak možné předejít poškození těchto úložných prostředků a eventuelně přídržných prostředků zpracovávaných předmětů, které se již na těchto přebíracích prostředcích nacházejí. Přídržné prostředky zpracovávaných předmětů, které mají zčásti relativně drobné prvky, mohou samočinně zajíždět do chráněných poloh, t.j. do jejich zásobníků.
Základní myšlenka v podobě umístění přídržných prostředků zpracovávaných předmětů na lisovacím zařízení v jinak nevyužitých prostorech zásobníku k ukládání přídržných prostředků zpracovávaných předmětů, a v převádění těchto přídržných prostředků zpracovávaných předmětů do tohoto zásobníku nebo zásobníků pomocí dopravního a předávacího ústrojí, řízených řídicím ústrojím, umožňuje podstatnou redukci nároků na zaujímané místo při stavbě lisovacích zařízení. Přídržné prostředky zpracovávaných předmětů nyní již nemusí být skladovány mimo lisovací zařízení. Odpadají tak jinak potřebné nároky na prostor, který by musel provozovatel lisu zajistit. Kromě toho umožňuje vyjíždění přídržných prostředků zpracovávaných předmětů (přísavkových můstků nebo ramenových pavoukovitých přísavkových držáků) ze stupňů lisu, nezá-7• φ φ φ φ φ φφφ φφφφφφφφ φφ ·Φ · · vislé na posuvných stolech, vytvořit posuvný stůl užší, a dosáhnout tak menší vzdálenosti stojanů. Může se tak zmenšit celková délka lisu.
Další výhodou je odpadnutí jinak manuálních nakládacích a vykládacích pochodů pro osazování přídržných prostředků zpracovávaných předmětů na posuvném stole. Kromě toho je možné nastavovat přídržné prostředky zpracovávaných předmětů nastavovat s použitím počítačového řízení CAD a na samotném lisovacím zařízení se provádí pouze jemné seřízení, takže se ušetří personál.
Plně automatický nakládací a vykládací pochod, jakož i chráněné uložení uchopovačů nebo přídržných prostředků zpracovávaných předmětů v zásobníku umožňují dosáhnout nezávislost na personálu. Přiřazení zásobníku lisovacímu zařízení a nezávislost na personálu chrání tooling (přídržné prostředky zpracovávaných předmětů) a odpovídající přebírací prostředky proti nechtěnému poškození.
Kompaktní uspořádání zásobníku nebo zásobníků u lisu ušetří provozovateli lisu, jak již bylo uvedeno, přídavné skladovací zařízení pro tooling, takže se zmenší nároky na místo, potřebné pro lisovací zařízení.
Lisovací zařízení může být opatřeno jediným zásobníkem. S výhodou je však zásobníků více. Zásobníky mohou být neseny stojany lisu. Účelné místo uložení je pod hlavovými díly. Jsou možná i jiná uspořádání.
Zásobníky nebo zásobník jsou s výhodou uloženy na ta··· · ··♦·
-8• · · · · · · · • · »· · · ·· kovém místě, že nebrání vyjíždění posuvného stolu z lisovacího zařízení. Zásobník je při výhodném provedení lisovacího zařízení uložen mimo vyjížděcí okno pro vyjíždění s nástrojem z lisovacího zařízení. Kupříkladu může být uložen nad ním, například na stojanech lisu, takže nástroj a posuvný stůl mohou pod zásobníkem projet. Zásobník nebo zásobníky mohou být také uloženy pod stoly.
Přesouvací ústrojí je s výhodou vytvořeno jako dvouosé přesouvací ústrojí, které obsahuje pojezdové kolejnice pro pojezdové vozíky. Pojezdové vozíky jsou s výhodou rozděleny do dvou nebo více skupin, přičemž pojezdové vozíky jedné skupiny jsou se pohybují vzájemně synchronizované. Mohou být kupříkladu vzájemně spojeny pomocí přesouvacích tyčí, aby byly ovládány ze společného hnacího zdroje. Mezi pojezdovými vozíky mohou být umístěny příčníky, které tvoří nebo nesou přídržné prostředky zpracovávaných předmětů. Kupříkladu mohou být na příčnících uloženy přísavkové držáky, přičemž spojky mohou být uloženy tak, že působí mezi přísavkovými držáky a příčníky. V tomto případě se dopravním a předávacím ústrojím do zásobníku převádějí pouze přísavkové držáky, zatímco příčníky zůstávají v přesouvacím ústrojí. Alternativně mohou být také vyměňovány příčníky s přísavkovými držáky. Spojky jsou potom uloženy mezi pojezdovými vozíky a příčníky.
K ukládacímu pohybu přísavkového držáku nebo jiného přídržného prostředku zpracovávaných předmětů dochází na dráze, po které se nepohybují zbývající části přesouvacího ústrojí. Předávací a dopravní ústrojí proto přebírá dopravu přídržných prostředků zpracovávaných předmětů na této dráze.
• · · • · • 4 ···· 444· • 444 444· 4· ·· ·· ··
-9Κ dopravnímu a předávacímu ústrojí náleží při jednom provedení natáčecí jednotka s výložníkem, otočným okolo svislé osy otáčení. Ten slouží k tomu, že se přídržný prostředek zpracovávaných předmětů otáčí z jeho polohy použití do zásobníkové polohy, která je odlišná od polohy použití. Je tak možné, že se ramenové přísavkové držáky, které jsou při použití orientovány například příčně, otočí do podélného směru, aby se tak mohly meziukládat v zásobnících po stranách lisu zvlášů úsporně z hlediska nároků na místo.
Zdvižný dopravní prostředek pro pohybování přídržnými prostředky zpracovávaných předmětů mezi zásobníkem a přesouvacím ústrojí obvykle obsahuje pohon, který může řízené zastavovat ve více předávacích polohách. Pohon může být uložen jako pevný a být spojený s přebíračím prostředkem s možností přenášení síly, nebo může být umístěn přímo na přebíracím prostředku.
U výhodného provedení je v zásobnících k dispozici tolik ukládacích míst, kolik je různých přídržných prostředků zpracovávaných předmětů. V případě potřeby tak mohou být odstraněny všechny přídržné prostředky zpracovávaných předmětů z lisovacího zařízení, t.j. přesouvácího ústrojí, takže pracovní oblast lisu je v klidovém stavu zcela vyklizena.
Zásobníky obsahují ukládací polohy, které mohou být jednotlivě přiřazeny přídržným prostředkům zpracovávaných předmětů. Přiřazení může být přitom kupříkladu provedeno již tím, že řídicí ústrojí předpokládá pro každé ukládací místo uložení určitý přídržný prostředek zpracovávaného předmětu.
* ··
-10•444 4444
4 4 * • 4 4 ·
44
Alternativně mohou být přídržné prostředky zpracovávaných předmětů a/nebo ukládací místa opatřeny strojně čitelným značkováním, které snímá čtecí hlava na dopravním a předávacím ústrojí. Řídicí ústrojí potom může zavést odpovídající přídržné prostředky zpracovávaných předmětů na místo, které je pro ně vyhrazeno v ukládacím zásobníku. Alternativně mohou být také na přebíracích místech čtecí prostředky, které čtou nebo jinak zjišťují značkování přídržných prostředků zpracovávaných předmětů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.1 schematický celkový pohled na část (výsek) lisovacího zařízení, obr.2 částečný příčný řez zařízením z obr.2 v pohledu ve směru délky, obr.3 schematický detail zařízení z obr.1 a 2 ve vodorovném řezu, obr.4 detail odpovídající obr.2, ale v jiné pracovní poloze, obr.5 částečný řez lisovacím zařízením z obr.1 až 4 v pohledu zepředu při výměně nástroje, obr.6 detail lisovacího zařízení podle nároku 5 v jiném stádiu při výměně nástroje, obr.7 řezový detail lisovacího zařízení z obr.1 až 6 s přídržnými prostředky zpracovávaných předmětů (tooling) plně uloženými v zásobníku, a obr.8 částečný příčný řez, v pohledu zepředu, na lisovací zařízení při výměně přídržných prostředků zpracovávaných předmětů.
Příklady provedení vynálezu
Na obr.1 je znázorněno lisovací zařízení 1, obsahující více stanic 2, 3, 4, 5, 6 lisu. Stanice 2, 3, 4, 5, 6 lisu jsou vytvořeny jako vzájemně v podstatě shodné, takže následující • φφ • » • φφφφφφ • φ φφφφ · · · · • •«φ φφφφ φφ ·Φ φφ φφ
-11popis jedné stanice lisu je reprezentativní pro všechny. Jsou možné určité odchylky pokud je o stanici 2 lisu, která může být vytvořena jako tažný stupeň. Ostatní stanice 2, 3, 4, 5, 6 lisu jsou tvářecí stupně, které mohou být kupříkladu také vytvořeny jako stupně pro další tažné pochody.
Ke stanici 2 lisu patří stůl 11, na němž stojí stojany 12., které samy nesou hlavový díl 14. Hlavový díl 14 má pohon pod ním zavěšený pro beran 15, který je pohonem pohybovatelný ve svislém směru nahoru a dolů. Beran 15 nese nástrojový díl 17, patřící k nástroji 16.. Dolní nástrojový díl 18, který rovněž patří k nástrojovému dílu 16., přitom leží na posuvném stolu 18, který stojí na stolu 11 a může vyjíždět na kolejnicích 21 do strany mezi stojany 12 lisu ze stanice 2. lisu. Vedle lisovacího zařízení 1 jsou další posuvné stoly 22, s nástroji 23 na nich připravenými, aby se s nimi mohlo popřípadě zajíždět ze strany do lisovacího zařízení.
Lisovací zařízení 1 má mezi jednotlivými stanicemi (stupni) 2, 3., 4, 5, 6 lisu meziukládací prostředky 24, na nichž se mohou krátkodobě ukládat zpracovávané předměty, například plechové dílce, na jejich dráze od jednoho lisovacího stupně ke druhému.
Lisovací zařízení 1 obsahuje pro dopravu zpracovávaných předmětů od jedné lisovací stanice ke druhé , t.j. jednotlivě od jednoho nástroje k dalšímu následujícímu rneziukládacímu prostředku a po té k příštímu nástroji, přesouvací ústrojí 26, které je patrné zejména z obr.2. K přesouvacímu ústrojí 26 náleží dvě vodicí kolejnice 27, 28., uložené na obou stranách nástrojů, které jsou blíže neznázorněnými
0 0 0
0 <
-12«0 00 0* 0* » <0 0 · ·· 0 · 0 0 00 0 » 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 00000000 00 *0 prostředky drženy a vedeny výškově vodicích kolejnicích 27, 28, které pomocí zdvižných jednotek na stojanech 12, jsou uloženy podélně posuvně pojezdové vozíky 31, 32. Pojezdové vozíky, vedené vodícími kolejnicemi 27. 28, jsou kupříkladu poháněny přesouvacími tyčemi 33 , 34. které vedou k odpovídajícímu zařízení pro přesouvací pohon. S přesouvacími tyčemi 33 , 34 mohou být spojeny další pojezdové vozíky 31, 32. Další přesouvací tyče 35, 36 mohou pohybovat další skupinou vozíků nezávisle na pohybech první skupiny vozíků.
posuvně. Na vodorovných jsou kupříkladu uloženy
Oba vzájemně proti sobě ležící pojezdové vozíky 31, 32 mezi sebou drží příčník 37, na němž jsou drženy dva přísavkové ( pavoukovi té) držáky 38., 39. Příčník 37 je kupříkladu ve formě skříňového nosníku, který může být svými konci upevněn, ale kupříkladu také oddělovatělně spojen s vozíky 31, 32. Pro držení přísavkových držáků 38, 39 na příčníku 37 slouží spojky 41, 42, 43., 44, které jsou buď silově ovládané nebo jsou řízeným relativním pohybem mezi příslušným přísavkovým držákem 38, 39 a příčníkem 37 vypojovatelné a zapojovatelné. Jsou-li spojky 41, 42, 43, 44 silově ovládané, jsou podrobeny řízení řídicím ústrojím 45, které spojky 41. 42, 43., 44 ovládá prostřednictvím blíže neznázorněných elektrických, pneumatických nebo hydraulických signálních vedení.
Přísavkové držáky 38, 39 jsou vytvořeny specificky podle zpracovávaného předmětu. Polohy jednotlivých přísavků
46, 47 závisí na obrysu dopravovaných plechových dílců. Aby se přísavkové držáky 38, 39, které slouží jako přídržný prostředek zpracovávaných předmětů, mohly kupříkladu vyměňoBB BB ·* ·· ·» ·* • Β Β Β · * Β * Β Β Β · • · ΒΒΒΒ ΒΒΒΒ • Β ΒΒ ΒΒ ΒΒΒ ΒΒ Β • Β Β Β · Β Β Β Β Β • ΒΒΒ ΒΒΒΒ ΒΒ ΒΒ Β· ΒΒ
-13vat, je na nejméně jedné a s výhodou však na obou stranách nástroje 16 uloženo dopravní a předávací ústrojí 50, které slouží k tomu, aby přísavkové držáky 38, 39 převádělo do zásobníku 51. Jak je patrné z obr. 2, jsou dopravní a předávací ústrojí konstruována vzájemně zrcadlově souměrně, takže následující popis může být použit jak pro pravé, tak i levé dopravní a předávací ústrojí a zásobníky.
K dopravnímu a předávacímu ústrojí 50 náleží výkyvné rameno 52, uložené natáčivě okolo svislé osy 53 otáčení na stojanu 12 lisu nebo vodicí kolejnici 27, 28.. První z obou variant je patrná z obr..3. Výkyvné rameno 52 je natáčivé o alespoň 90° ze znázorněné podélné polohy, v níž jeho výložník 54 odpovídá podélnému směru vodicí kolejnice 27. a to přes příčný směr, v němž se výložník 54 shoduje s příčníkem 37, jak je znázorněno na obr.4. Pro natáčení slouží symbolicky znázorněný natáčecí pohon 55. V případě potřeby může být kromě toho natáčecí rameno 52 svisle přestavitelné podél OSY 53 natáčení, k čemuž slouží přídavný přestavovací pohon. To má výhody v tom, že svislá poloha příčníku 37 není při výměně nástroje jednoznačně stanovena.
Výložník 54 je kupříkladu vytvořen teleskopicky, Teleskopický pohyb může být využit k tomu, aby se přísavkový držák 38 (39) uvolnil od příčníku 37.. Pohony se vymění s přísavkovými držáky 38, 39. Alternativně mohou být částí příčníku 37.
Z obr.3 a 4 je kromě toho patrné další dopravní ústrojí 57, které náleží k dopravnímu a předávacímu ústrojí.
Dopravní ústrojí 57 je tvořeno dvěma vzájemně rovnoběžnými
-14·· ·· ·· ·· ·* ·· * * « a a··· ·£«« • a a a a a « a a a a a a a aa aaa a a a a a aaa* a a * a • aaa ··*· *· aa aa aa kolejnicovými vedeními 58, 59, která začínají, jako je patrné z obr.2. přibližně ve výšce výkyvného ramene 52, odkud pokračují ve vodorovném směru a jsou po té ohnuta před zásobníkem 51 směrem nahoru a pokračují s výhodou až k hlavovému dílu 14 nebo přesahující podestě 14a. Na každém kolejnicovém vedení 58, 59 je uložen odpovídající kluzný běžec nebo vozík 60., nesoucí uchopovač 61. V přebírací poloze jsou uchopovače 61 se dvěma navzájem k sobě obrácenými konci uspořádány mezi stojany 12 lisu v takové vzdálenosti od sebe, že mohou přebírat a mezi sebou držet přísavkový držák 38, 39. Vozíkům jsou přiřazeny pohony, aby se vozíky 60 mohly přesouvat podél kolejnicových vedení 58, .59. Pohony mohou být tvořeny lineárními motory, řemenovými pohony hnanými servomotorem nebo jinými hnacími prostředky. Uchopovače 61 jsou vytvořeny na způsob kliky a jsou opatřeny natáčecím pohonem, takže se mohou natáčet okolo vodorovnou osu, uspořádanou přibližně v podélném směru.
Jak je patrné z obr.2 nebo obr.5, obsahuje zásobník 51 nad sebou uložených více ukládacích míst 62, 63 , 64., 65, tvořených alespoň nosiči nebo prsty, vybíhajícími přibližně ve vodorovném směru od stojanů 12, na nichž se dá uložit přísavkový držák 3_8. V takto vytvořeném ukládacím zásobníku 51 jsou uloženy přísavkové držáky 38a, 38b, 38c v ukládacích místech 62, 63., 64 a mohou být v případě potřeby odebírány a upevňovány místo přísavkového držáku 38 na příčníku 37. Přísavkové držáky 38a, 38b, 38c jsou přiřazeny jiným nástrojům a zpracovávaným předmětům než přísavkový držák 38.
Jak je patrné z obr.l, mohou být ukládací zásobníky 51 směrem ven obloženy krytem. V případě potřeby však mohou
-15• · ·· ·· ··· *· · « · *··« ···· ···« ···· ·* ·· 1· ·· být ponechány otevřené.
Jednotlivá ukládací místa 62, 63 , 64., 65 jsou jednotlivě přiřazena odpovídajícím přísavkovým držákům 38a, 38b, 38c a 38. Značky na přísavkových držácích 38a, 38b, 38c a 38., jakož i jednotlivé značky v tyčinkovém kódu nebo podobné jiné strojově čitelné značky, mohou usnadnit identifikaci jednotlivých přísavkových držáků. Dále mohou být čtecí ústrojí, uložená na uchopovačích 61 nebo na ukládacích místech 62, 63., 64. 65, spojena s řídicím ústrojím 45.
Ukládací místa 62, 63, 64, 65 mohou být v případě potřeby tvořena samostatnými vedeními 71, po nichž se posouvají uchopovače 72.. Uchopovače 72 jsou uzpůsobeny k tomu, že drží příslušný přísavkový držák 38 a mohou být přesouvány podél vedení 71. K tomu slouží odpovídající pohony.
Výměna nástrojů lisovacího zařízení probíhá následovně. Je-li na počátku lisovací zařízení 1 ve stavu znázorněném na obr. 7, jsou všechny přísavkové držáky 3(3, 38a, 38b, 38 uloženy v ukládacím zásobníku 51. Příčník 37 je prázdný. Požadovaný nástroj 16 byl již zajetím zasunut do lisovacího zařízení. Dolní nástrojový díl 18 spočívá na posuvném stole 19, zatímco horní nástrojový díl je spojen s beranem 15. Nyní je ještě třeba dopravit přísavkový držák 38 k příčníku 37 a s příčníkem ho spojit. K tomuto účelu je uchopovač 72 ovládán tak, že se přísavkový držák 38 přesouvá ve směru šipky 73 k uchopovači, který se nachází v předávací poloze. Uchopovač 61 přebírá přísavkový držák 1(3, načež se pojezdový vozík 60 s na něm uloženým přísavkovým držákem 38 přesouvá dolů ve svislém směru. Obloukem na kolejnicovém vedení 57 je
přitom přísavkový držák 38 nucené převáděn ze svislé polohy, zaujímané v ukládacím zásobníku, do jeho vodorovné polohy.
Dojede-li pojezdový vozík 60 s přísavkovým držákem 38 na konci, přivráceném ke stojanu, ke kolejnicovým vedením 57, 58, nachází se přísavkový držák 38 mezi stojany 12., jak je znázorněno na obr.6. Otočné rameno 52 je přitom v jeho přebírací poloze, znázorněné na obr.3, mezi stojany 12 lisu. Zde předávají uchopovače 61 přísavkový držák 38 výložníku. Vhodným přesunem směrem k příčníku 37 (směr přesouvání je na obr.4 vyznačen šipkou 74) mohou být spojky 41, 42 sepnuty a přísavkový držák 38 je tak připojen k příčníku 37.
Pro novou výměnu nástroje probíhá výše vysvětlený průběh pro převádění přísavkového držáku 38 ze zásobníku 51 k příčníku 37 obráceně. Přitom hledá řídicí ústrojí 45 pro ukládání přísavkového držáku 38 v ukládacím zásobníku 51 volné ukládací místo 62, 63 , 64, 65. Jednoduchou možností k tomuto účelu je, jestliže řídicí ústrojí uloží obsazení ukládacích míst v ukládacím zásobníku 51 do paměti, a tímto způsobem má přímo k dispozici informaci o obsazení ukládacího zásobníku. Alternativně může být obsazení ukládacích míst zjišťováno odpovídajícími senzory. Kromě toho je možné pomocí senzorů, osazených na uchopovačích 61 nebo pojezdových vozících 60, sledovat značkování uložené na přísavkovém držáku 38 a srovnávat je se značkováním ukládacích míst. Je tak možné určitý přísavkový držák 38 vždy ukládat na ukládacím místě 65, které je mu přiřazeno. Totéž platí pro další přísavkové držáky a ukládací místa.
Zajede-li přísavkový držák 38 do zásobníku 51, navádí • · • · • ·
-17řídicí ústrojí pojezdový vozík 60 k tomu přísavkovému držáku 38a, 38b, 38c, který se má nyní osazovat na příčník 37. Převádění příslušného přísavkového držáku k příčníku 37 probíhá tak, jak bylo popsáno výše ve spojení s přísavkovým držákem 38. Právě tak se vymění všechny další přísavkové držáky přesouvacího ústrojí 26.
Lisovací zařízení 1 je opatřeno přesouvacím ústrojím 26, jehož části 38, specifické pro zpracovávaný předmět, jsou dopravovatelné vlastním dopravním a předávacím ústrojím 50 k zásobníku 51. Zásobník 51 je s výhodou část lisovacího zařízení 1.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Lisovací zařízení (1), zejména postupový lis na výrobu velkých dílců, s více stupni (2, 3, 4, 5, 6) lisu, které slouží k postupnému zpracování zpracovávaných předmětů, zejména karosériových dílců, s přesouvacím ústrojím (26), uzpůsobeným k dopravování zpracovávaných předmětů, a obsahujícím spojky (41, 42, 43, 44) pro uložení přídržných prostředků (38) zpracovávaného předmětu, specifických pro zpracovávaný předmět, které jsou uzpůsobeny k tomu, že zpracovávané předměty přidržují nebo uvolňují v závislosti na řídicím signálu, přičemž každé spojce (41, 42, 43, 44) je přiřazeno více přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů, přičemž přesouvací ústrojí (26) pohybuje přídržnými prostředky (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů, uloženými na spojkách (41, 42, 43, 44), pro přesouvání zpracovávaných předmětů, s nejméně jedním ukládacím zásobníkem (51), uzpůsobeným k přebírání a uložení více přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů, s dopravním a předávacím ústrojím (51) pro převádění přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů z přesouvacího ústrojí (26) do ukládacího zásobníku a pro převádění přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů z ukládacího zásobníku (51) k přesouvacímu ústrojí (26), a a s řídicím ústrojím (45), vyvolávajícím předávání přidržfV ΖΌ00-ΖΖΖ.0 — 19 — ných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů z přesouvacího ústrojí (26) řízením dopravního a předávacího ústroj í (50) .
  2. 2. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že na stupních (2, 3, 5, 5, 6) lisu je uložen vždy jeden nebo více ukládacích zásobníků.
  3. 3. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že lisovací zařízení (1) obsahuje více stojanů (12) a ukládací zásobníky (51) jsou nesené těmito stojany (12).
  4. 4. Lisovací zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 nebo 3, vyznačené tím, že ukládací zásobníky (51) jsou s výhodou drženy na lisovacím zařízení (1) v takové výšce, že pokud jsou uloženy vedle nástroje (16), uloženého v lisovacím zařízení (1), jsou uloženy mimo vyjížděcí okno pro vyjíždění nástroje (26) z lisovacího zařízení směrem do strany, nebo jsou převáditelné do takové polohy.
  5. 5. Lisovací zařízení podle nároku 4, vyznačené tím, že ukládací zásobníky (51) jsou uloženy nad vyjížděcím oknem nebo jsou převoditelné do takové polohy.
  6. 6. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že lisovací zařízení obsahuje šachty na šrot a přídržné prostředky zpracovávaných předmětů jsou na jejich dráze od přesouvacího ústrojí k jejich ukládacímu zásobníku (51) a zpět vedeny skrz šachty na šrot.
  7. 7. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, ·· ··* 4 4 ·· • · · · · · ·
    4 4 4 4 · · · ·· 444 · · ·
    4 4 4 · 4 · 4 • 4 ·· 4 · 44
    -2044·· 4444 že ukládací zásobník (51) je uložen pod rovinou stolu, na níž se mají upevňovat nástroje.
  8. 8. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že přesouvací ústrojí obsahuje pojezdové kolejnice (27, 28), na nichž jsou posuvně vedeny pojezdové vozíky (31, 32), přičemž mezi pojezdovým vozíkem (31, 32) jedné pojezdové kolejnice (27, 28) a pojezdovým vozíkem (31, 32) jiné pojezdové kolejnice (27, 28) je uložen jiný příčník (37), který nese jeden nebo více přísavkových držáků, tvořících přídržný prostředek (38) zpracovávaných předmětů.
  9. 9. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že přísavkové držáky (38) jsou pohybovátelné prostřednictvím odpovídajících hnacích ústrojí proti příčníkům (37).
  10. 10. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že dopravním a předávacím ústrojím (50) pro výměnu přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů jsou do zásobníků (51) nebo ze zásobníků dopravovány pouze přísavkové držáky (38), zatímco příčníky (37) zůstávají v přesouvacím ústrojí (50).
  11. 11. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že, pojezdové vozíky (31, 32) jsou spojeny přes alespoň skupinově společný mechanický pohon se zdrojem pohonu.
  12. 12. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že dopravní a předávací ústrojí (50) obsahuje přebírací prostředek (54, 61) pro připojení k přídržnému prostředku (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů nebo pro uložení c M/ Z/)00—2ZZjO •a ·· ( v ·· ·· • · ···· ····
    -21na takový prostředek, přičemž přebírací prostředek (61) vymezuje pohybovou dráhu přídržného prostředku (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů, která se liší od všech ostatních drah, na nichž přesouvací ústrojí pohybuje přídržným prostředkem (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů.
  13. 13. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že k dopravnímu a předávacímu ústrojí (50) náleží natáčecí jednotka, obsahující výložník (52), otočný okolo svislé osy (53) natáčení, sloužící pro přebírání a předávání přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů do zdvižného dopravního prostředku pro otáčení přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů z polohy použití do ukládací polohy, která se liší od polohy použití.
  14. 14. Lisovací zařízení podle nároku 8, vyznačené tím, že zdvižný dopravní prostředek obsahuje přebírací prostředek (61), vedený na dráze vedení, který je pohonem, podléhajícím řídicímu ústrojím (45), řízené pohybovatelný podél této dráhy a zejména zastavovatelný ve více předávacích polohách.
  15. 15. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že zásobník obsahuje více ukládacích míst (62, 63, 64, 65) pro přídržné prostředky zpracovávaných předmětů, do nichž může pro přebírání a ukládání přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů při řízení řídicím ústrojím (45) řízené najíždět, přičemž v zásobníku je k dispozici skupina ukládacích míst, jejichž počet se shoduje s celkovým počtem přídržných prostředků (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů, které jsou přiřazené spojce (41, 42, 43, 44) přesouvácího ústrojí (26).
    ΖΛΟΟ-2.Ζ.2Ο • * · ♦ ·
    -2216. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že řídicí ústrojí (45) identifikuje přídržné prostředky (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů na základě ukládacího místa (62, 63, 64, 65) v zásobníku.
  16. 17. Lisovací zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že přídržné prostředky (38, 38a, 38b, 38c) zpracovávaných předmětů jsou opatřeny strojně čitelným značkováním, přičemž dopravní a předávací ústrojí (50) obsahuje čtecí ústrojí pro zjišťování identifikace, které je spojené s řídicím ústrojím
CZ20002220A 2000-06-15 2000-06-15 Lisovací zařízení CZ20002220A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002220A CZ20002220A3 (cs) 2000-06-15 2000-06-15 Lisovací zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002220A CZ20002220A3 (cs) 2000-06-15 2000-06-15 Lisovací zařízení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002220A3 true CZ20002220A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5471012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002220A CZ20002220A3 (cs) 2000-06-15 2000-06-15 Lisovací zařízení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002220A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10639755B2 (en) Tool magazines of mechanical arrangements and methods for administering tools
EP0484373B1 (en) Arrangement at press line
CN109153058B (zh) 工具库系统、制造设备以及用于操作弯曲工具的方法
US8245554B2 (en) Arrangement for processing sheet metal
CN105621087B (zh) 传送装置
ITMO20060022A1 (it) Macchina per la lavorazione di elementi di legno con carico e scarico automatico di detti elementi e metodo per caricare detti elementi
CZ288005B6 (cs) Přesouvací zařízení
EP3965997B1 (en) Sorting system for a machine tool, machine tool and method for sorting cut parts
US20080145195A1 (en) Transfer System for Transporting Work Pieces in a Press
US7272881B2 (en) Production installation
CN112660795B (zh) 装配生产线
CA3173595A1 (en) Production cell with workpiece return
CN210335274U (zh) 一种cnc全自动送收存储加工系统
US11919727B2 (en) Stacking device, automation module and method
CZ284744B6 (cs) Transferový lis nebo podobný přetvářecí stroj
CZ20002220A3 (cs) Lisovací zařízení
PL179842B1 (pl) Urzadzenie do formowania metalowych przedmiotów i sposób formowania metalowych przedmiotów PL PL PL PL PL PL
GB2365002A (en) A stack support loading and/or offloading system
CN210360501U (zh) 一种cnc全自动上下料装置
CN210192758U (zh) 料箱周转装置及物料输送系统
CN111137663B (zh) 硬质合金的压制成型烧结备炉自动化生产线
CN111993162B (zh) 加工生产线
CN219057712U (zh) 一种应用于自动生产线上的载具移送机构
CN211366105U (zh) 硬质合金的压制成型烧结备炉自动化生产线
CN218930996U (zh) 一种自动取盖板装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic