CZ20001755A3 - Způsob a přístroj pro monitorování pacienta - Google Patents

Způsob a přístroj pro monitorování pacienta Download PDF

Info

Publication number
CZ20001755A3
CZ20001755A3 CZ20001755A CZ20001755A CZ20001755A3 CZ 20001755 A3 CZ20001755 A3 CZ 20001755A3 CZ 20001755 A CZ20001755 A CZ 20001755A CZ 20001755 A CZ20001755 A CZ 20001755A CZ 20001755 A3 CZ20001755 A3 CZ 20001755A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
care provider
remote
medical device
interface
patient
Prior art date
Application number
CZ20001755A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert S. Vasko
Roger Massengale
Original Assignee
I-Flow Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by I-Flow Corporation filed Critical I-Flow Corporation
Priority to CZ20001755A priority Critical patent/CZ20001755A3/cs
Publication of CZ20001755A3 publication Critical patent/CZ20001755A3/cs

Links

Landscapes

  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)

Abstract

Je dán dálkově programovatelný systém (10) zdravotnického zařízení obsahující interfacovou jednotku (14) a zdravotnické zařízení (12) spojené s pacientem (18). pomocí vysílače, jako například telefonu (48) nebo počítače (50), je možno získat zprávu o stavu za vzdáleně umístěného zdravotnického zařízení ve zvukové, elektronické nebo tištěné podobě. Dále je možno změnit protokol spojený se zdravotnickým zařízením nebo je možno být upozorněn do vzdáleného místa na poplašný stav spojený se zdravotnickým zařízením (12).

Description

Oblast techniky
Představovaný vynález se týká dálkově dostupného zdravotnického systému pro medicínské účely. Přesněji, představovaný s pacientským vynález se zdravotnickým týxa systému zařízením, které spojeného umožňuje poskytovateli zdravotní péče nacházejícímu se ve vzdálené lokalitě od pacienta monitorovat pacientův aktuální zdravotní stav, umožňuje měnit pacientův protokol, měnit dokumenty v pacientově protokolu, a které upozorňuje poskytovatele zdravotní péče na poplašné stavy.
Dosavadní stav techniky
Kvůli zvyšujícím se nákladům na zdravotní péči, vysoké ceně nemocničních lůžek a touze poskytovat pacientům komfortní a pohodlné podmínky zdravotnický průmysl podporuje domácí péči pro pacienty trpící různými nemocemi. Mnoho pacientů musí být napojeno na různá zdravotnická zařízení. Tato zdravotnická zařízení často monitorují určité parametry pacientova zdravotního stavu a obsahují ovládání, které musí být nastavováno díky změnám pacientových potřeb. Terapeutické změny mohou také vyžadovat naprogramování celých protokolů. V počátečních verzích těchto zdravotnických zařízení byla pro nastavení protokolu zařízení požadována fyzická přítomnost poskytovatele péče. Takové přeprogramování je drahé a časově náročné.
Dále, poskytovatelé zdravotní péče, jako jsou nemocnice a zdravotní pojišťovny platící za zdravotní péči, nyní často požadují dokumentaci doprovázející všechny zdravotní procedury. Například, zdravotní pojišťovna může ♦
v V
* « * · · · • · · · *· ·· požadovat, aby pacient dokázal, že jisté parametry, které určují jeho zdravotní stav, jsou na určité úrovni a proto mu mohou být nahrazeny výdaje, nebo pojišťovna může požadovat evidenci o tom, že zařízení je skutečně používáno tak jak má být používáno. Pacienti a jejich domácí ošetřovatelé také často zapomínají informovat poskytovatele péče o výskytu poplašného stavu spojeného se zdravotnickým zařízením, a v některých případech se pacienti mohou splést v reakci na poplašný stav.
Proto existuje potřeba dálkově řízeného zdravotnického zařízení, které může informovat poskytovatele zdravotní péče o stavu pacienta upozorněním na poplašné stavy a odesláním zprávy o stavu na vzdálený fax nebo do počítače poskytovatele péče nebo jiného zdravotního personálu.
Podstata vynálezu
Představovaný vynález je zaměřen na dálkově programovatelný systém zdravotnického zařízení a na způsob dálkového programování systému zdravotnického zařízení přes dálkový vysílač, který aplikuje výše uvedené cíle.
Systém podle představovaného vynálezu umožňuje poskytovateli péče získávat stav pacienta ze vzdáleně umístěných zdravotnických zařízení spojených s pacientem, měnit pacientův protokol, nebo vyžadovat dokumentace pomocí dálkového vysílače s klávesnicí s tónovou volbou po přijetí hlasově-syntetizovaných příkazů. Tento způsob je jednoduše využitelný a nevyžaduje zaškolení; toto umožňuje poskytovateli péče vykonávat výše uvedené funkce nezávisle na poloze telefonu. Má-li poskytovatel péče přístup k počítači, pak má volbu vykonávat stejné funkce jako výše popsané za použití telefonu, ale může také sledovat na obrazovce počítače stav pacienta v reálném čase a jeho změny v grafickém nebo v tabulkovém tvaru nebo může posílat , I 4 4 4 4 » ’ < « r « * * ’
3,, < « ι l 4 ι » « *
- , , * I 14 H * ’ · * soubor s požadovanými parametry do systému pro programování zdravotnického zařízení.
Počítač poskytovatele péče může také řídit systém tak, aby automaticky posílal zprávu o stavu v předdefinovaných intervalech do určitého místa, a aby automaticky volal poskytovatele péče pro upozornění na poplašné stavy. Dále, systém může na dálku programovat více zdravotnických zařízení spojených s jedním nebo více pacienty nebo může na dálku programovat protokol více pacientů v jednom programovacím kroku pomocí přístupu k centrální jednotce pro ukládání dat.
Pro dosažení těchto a dalších výhod, a v souladu s účelem vynálezu tak, jak je zde předkládán a široce popisován, představovaný vynález definuje dálkově programovatelný a dostupný systém zdravotnického zařízení obsahující programovatelný protokol, systém zdravotnického zařízení je dálkově programovatelný dálkovým vysílačem, jako je telefon s tónovou volbou nebo počítač. Alternativně zdravotnické zařízení nemusí mít programovatelný protokol. Zařízení může například pouze monitorovat pacientovy životně důležité funkce. Dálkově programovatelný systém zdravotnického zařízení podle představovaného vynálezu obsahuje paměť pro ukládání programovatelného protokolu nebo záznamu aktivit a dálkový komunikační port pro vysílání hlasového signálu do dálkového vysílače, posílání dat na vzdálený fax nebo do počítače, a přijímání dálkového programovacího signálu z dálkového vysílače. Systém také obsahuje hlasovou ukládací jednotku pro ukládání hlasového signálu a procesor spojený s: (1) dálkovým komunikačním portem, pro zpracování programovatelného protokolu v reakci na přijmutí dálkového programovacího signálu; (2) s hlasovou ukládací jednotkou pro dosahování hlasového signálu z hlasové ukládací jednotky; a (3) paměť pro dosahování programovatelného protokolu z paměti.
• ··· 9
9 «99
V dalším hledisku představovaný vynález obsahuje systém zdravotnického zařízení s programovatelnou poplašnou rutinou uloženou v paměti. Systém zdravotnického zařízení obsahuje zdravotnické zařízení, které má datový port a interfacovou jednotku spojenou s nebo jako součást datového portu zdravotnického zařízení přes interfacový datový port. Interfacová jednotka dále obsahuje hlasovou ukládací jednotku pro ukládání hlasového signálu udávajícího výskyt poplašného stavu a dálkový komunikační port pro automatické vysílání hlasového signálu do dálkového tónového vysílače nebo pro automatické vysílání dat týkajících se poplašného stavu na vzdálený fax nebo do počítače. Interfacová jednotka také obsahuje procesor spojený: (1) s dálkovým komunikačním portem, pro zpracování poplašného stavu v reakci na přijmutí poplašných signálů zdravotnického zařízení; (2) s hlasovou ukládací jednotkou pro dosahování hlasového signálu z hlasové ukládací jednotky; a (3) paměť pro dosahování poplašné rutiny z paměti. Signál z poplachu na zdravotnickém zařízení je předáván do interfacového datového portu přes datový port zdravotnického zařízení.
V dalším hledisku představovaný vynález obsahuje dálkově programovatelný systém zdravotnického zařízení s programovatelným protokolem uloženým v protokolové paměti, systém je programovatelný dálkovým vysílačem. Systém zdravotnického zařízení obsahuje interfacovou jednotku a nejméně jedno zdravotnické zařízení, každé zdravotnické zařízení obsahuje datový port a interfacovou jednotku spojenou s nebo jako součást každého datového portu příslušného zdravotnického zařízení přes interfacový datový port. Interfacová jednotka dále obsahuje hlasovou ukládací jednotku pro ukládání hlasového signálu a dálkový komunikační port pro vysílání hlasového signálu do dálkového tónového vysílače, pro vysílání dat na vzdálený fax nebo do počítače, a pro přijímání dálkového
I « ··· * * · · ··· · ·
I · · » * * · » · · ·· *· ·· ·· ·· programovacího signálu (jako např. duálně-tónový multivzdáleného telefonu) jednotkou ukládací paměti.
od dosahování
Zpracovaný frekvenční signál v případě dálkového vysílače. Interfacová jednotka také obsahuje procesor spojený: (1) s dálkovým komunikačním portem, pro zpracování programovatelného protokolu v reakci na přijmutí dálkového programovacího signálu; (2) s hlasovou ukládací pro dosahováni hlasového signálu z hlasové jednotky; a (3) paměť pro programovatelného protokolu programovatelný protokol je zdravotnického zařízení přes interfacový datový port.
Podle dalšího hlediska představovaný vynález obsahuje dálkově programovatelný systém zdravotnického zařízení s programovatelnými protokoly pro více pacientů uloženými v centrální paměti, kde systém je programovatelný dálkovým vysílačem. Systém obsahuje dálkovou centrální jednotku pro ukládání dat, více zdravotnických zařízení spojitelných s více pacienty, interfacovou jednotku pro každého pacienta, a každé zdravotnické zařízení obsahuje datový port spojený s datovým portem na své příslušné interfacové jednotce. Každá interfacová jednotka obsahuje hlasovou ukládací jednotku pro ukládání hlasového signálu a dálkový komunikační port pro vysílání digitálního signálu do dálkové centrální datové ukládací jednotky, pro vysílání dat na vzdálený fax nebo do počítače, a pro vysílání a přijímání dálkových programovacích signálů (jako je digitální signál v případě počítače) z dálkového tónového vysílače. Každá interfacová jednotka také obsahuje procesor spojený: (1) se svým dálkovým komunikačním portem, pro zpracování programovatelného protokolu v reakci na přijmutí dálkového programovacího signálu; (2) se svojí hlasovou ukládací jednotkou pro dosažení hlasového signálu ze své hlasové ukládací jednotky; a (3) se svojí pamětí pro získání programovatelného protokolu předáván z procesoru do ze
Zpracovávaný programovatelný protokol je své paměti, předáván od
-6• ftftft ft ·
V ft · · · • · · · ·· procesoru do zdravotnického zařízeni přes interfacový datový port. Dálková centrální datová ukládací jednotka obsahuje: hlasovou ukládací jednotku pro ukládání hlasového signálu; první komunikační port pro vysílání hlasového signálu do dálkového tónového vysílače, posílání dat na vzdálený fax nebo do počítače, a pro přijímání dálkového programovacího signálu z dálkového tónového vysílače; a druhý komunikační port pro vysílání a přijímání signálů z datových portů zdravotnických zařízení. Dálková centrální datová ukládací jednotka dále obsahuje procesor spojený: (1) s prvním dálkovým komunikačním portem pro zpracování programovatelného protokolu v reakci na přijmutí dálkového programovacího signálu; (2) s druhým dálkovým komunikačním portem pro zpracování programovatelného protokolu tak, aby byl vyslán do interfacové jednotky pacienta; (3) s hlasovou ukládací jednotkou pro dosažení hlasového signálu z hlasové ukládací jednotky; a (4) s pamětí pro získání programovatelného protokolu z paměti. Zpracovávaný programovatelný protokol je předáván od procesoru dálkové centrální datové ukládací jednotky do procesoru interfacové jednotky přes druhý dálkový komunikační port.
Další předměty, vlastnosti a výhody představovaného vynálezu vzhledem k dosavadnímu stavu techniky budou zřejmé z detailního popisu obrázků, které následují.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l představuje schematicky zdravotnický systém podle představovaného vynálezu, pomocí kterého může poskytovatel péče dálkové dosahovat a řídit zdravotnické zařízení spojené s pacientem;
Obr.2 představuje schematicky interfacové uspořádání systému zobrazeného na obr.l;
- 7 « ·
Obr.3 je postupový diagram ukazující obecně řídící metodiku interface;
Obr. 4 je postupový diagram ukazující počítačový programovací mód systému;
Obr.5 je postupový diagram ukazující menu pro přístupový kód systému;
Obr.6 je postupový diagram ukazující poplašné řídící menu systému;
Obr. 7 představuje vzájemný vztah diagramů z obrázků 7A1, 7A2 a 7A3;
Obr.7Al-7A3 jsou postupové diagramy ukazující část hlavního menu systému zobrazeného na obr.3 přizpůsobenou pro použití s mechanickým ventilátorem;
Obr.7B je postupový diagram ukazující menu systému pro faxová hlášení přizpůsobené pro použití s mechanickým ventilátorem;
0br.7C je postupový diagram ukazující menu systému pro vysílání souboru přizpůsobené pro použití s mechanickým ventilátorem;
Obr.7D je postupový diagram ukazující podmenu systému pro editování protokolu přizpůsobené pro použití s mechanickým ventilátorem;
0br.8A je postupový diagram ukazující část hlavního menu systému zobrazeného na obr.3 přizpůsobeného pro použití při monitorování životně důležitých funkcí;
0br.8B je postupový diagram ukazující menu systému pro faxová hlášení přizpůsobené pro použití při monitorování životně důležitých funkcí; a
Obr.SC je postupový diagram ukazující menu systému pro vysílání souboru přizpůsobené pro použití při monitorování životně důležitých funkcí.
• · · • · • · • ·
-8• « « ·* ·* »»· · «
Příklady provedení vynálezu
Nyní budou detailně popsána představovaná přednostní provedení vynálezu, jejichž příklady jsou zobrazeny na přiložených obrázcích. Tam kde je to možné budou na obrázcích použity stejné odkazové značky označující stejné nebo podobné části.
Podle představovaného vynálezu je poskytován dálkově programovatelný systém zdravotnického zařízení, který umožňuje dálkové programování a komunikaci se zdravotnickým zařízením z dálkově umístěného vysílače, jako je například tlačítkový telefon nebo počítač. Systém obsahuje paměť, hlasovou ukládací jednotku, dálkový komunikační port a procesor, který je spojen s dálkovým komunikačním portem, s hlasovou ukládací jednotkou a s pamětí. Mělo by být zřejmé, že slova „programování, „programovatelný a „zpracování zde představují zobecněné pojmy, které označují mnoho operací, funkcí a manipulací s daty. Tyto pojmy zde proto nejsou omezeny na změnu a vymazání dat, parametrů, protokolu a kódů. Např. programování a zpracování ve zde použitém smyslu může zahrnovat editování, změnu, vymazání, zadávání, znovu-zadávání, prohlížení, opětovné prohlížení, zamykání a vkládání funkcí.
Příkladové provedení systému podle představovaného vynálezu je zobrazeno na obr.l a je označeno obecně odkazovou značkou l_0- Podle tohoto provedení na obr.l obsahuje dálkově programovatelný systémjý zdravotnického zařízení >0 zdravotnické zařízení 12 a interfacovou jednotku 14 . Zdravotnické zařízení 12 přednostně obsahuje napojení pacienta 16, jako například kabel, kterým jsou posílána pacientská data, například od senzoru.
Interface 14 obsahuje kabel 20 pro spojení interface 14 se zdravotnickým zařízením 12, ovládání 22 pro ovládací operace interface 14, zobrazovací světélka 24 pro indikaci • ·
-9různých stavů interface 14 a vnitřní zvukové zařízení 26 pro poskytování zvukových poplašných signálů. V tomto provedení ovládání 22 obsahuje spojovací tlačítko 28, lokální tlačítko 30 a vysílací tlačítko 32. Alternativně nemusí být lokální tlačítko 30 přítomno, jak bude zřejmé odborníkům v tomto oboru. Zobrazovací světélka 24 obsahují čekací světélko 34, telefonní/počítačové světélko 36 a poplašné světélko 38. Funkce ovládání 22 a zobrazovacích světélek 24 budou popsány detailněji níže. Interface 14 také přednostně obsahuje dálkový komunikační port £0 a lokální komunikační port 42.
V alternativním provedení k připojení přes kabel 20 mohou interface 14 a zdravotnické zařízení 12 komunikovat přes interfacový datový port 44 a datový port zdravotnického zařízení 46, z nichž každý obsahuje bezdrátový vysílací/detekční pár. Přednostně obsahuje každý z datových portů 44 a 46 infra-červený nebo RF vysílač/detektor umožňující bezdrátovou komunikaci mezi zdravotnickým zařízením 12 a interfacem 14. Mohou být použity také jiné bezdrátové komunikační porty. Napájecí kabel 20 je přednostně využít k poskytování energie zdravotnickému zařízení 12 přes interface 14. Alternativně může zdravotnické zařízení obsahovat svůj vlastní napájecí kabel napojený přímo na zdroj energie (není zobrazen), narozdíl od připojení přes interface 14.
Podle tohoto provedení obsahují dálkový komunikační port 42 a lokální komunikační port 40 (je-li přítomen) standardní modem, který je dobře znám v oboru. Modem může pracovat při rychlosti 28800 baudů nebo při jiných rychlostech. Systém může být uspořádán tak, aby poskytovatel péče nacházející se v blízkosti pacienta, jako například v pacientské stanici v nemocnici, nachází-li se pacient v nemocnici, mohl dosáhnout interface 14 přes lokální port 40, jako například přes pevné vodičové spojení. Na druhou stranu, nachází-li se poskytovatel péče ♦ ·: · ·· ··
-10« ·* ve vzdálené poloze od systému zdravotnického zařízení 10, systém je přednostně uspořádán tak, aby stisknutím spojovacího tlačítka 28 byl aktivován dálkový komunikační port 42. Tímto způsobem může poskytovatel péče komunikovat s interfacem 14 přes dálkový vysílač jako je telefon 48 nebo počítač 50. Mělo by být zřejmé, že interface 14 může být vybaven pouze jedním portem jímž procházejí vstupní a výstupní signály, namísto toho, aby obsahoval oddělené lokální a dálkové porty.
Pro zjednodušení tento popis zmiňuje použití telefonu nebo osobního počítače k dálkovému dosažení zdravotnického zařízení 12 poskytovatelem péče, ale mělo by být zřejmé, že je možno použít libovolný vysílač schopný aktivace nebo výběru programovacích parametrů obojí nezávisle a v reakci na různá hlášení a dotazy. Rovněž by mělo být zřejmé, že pojem „dálkový tónový vysílač není omezen na konvenční tlačítkové telefony s 12-cti tlačítkovou klávesnicí, s čísly 0-9 a s tlačítky * a #. Zde definovaný pojem „tónový vysílač se spíše týká libovolného vysílače schopného vygenerovat signály pomocí klávesnice nebo dalšího datového vstupního systému, a proto není omezen na vysílače generující DTMF signály, jako jsou konvenční telefony. Příklady zde definovaných jiných typů „tónových vysílačů zahrnují počítače obsahující klávesnici a/nebo zařízení pro ovládání kurzoru, konvenční tlačítkové telefony, vysílače, které převádějí lidský hlas na pulzní, digitální nebo analogové signály, a pagerové vysílače.
Ξ odkazem na obr.2 budou detailněji popsány prvky obsažené v interface 14 . Jak bylo uvedeno výše, interface 14 obsahuje dálkový komunikační port 42, lokální komunikační port 40, protokolovou a událostní paměť 52, hlasovou ukládací jednotku 54, procesor 56, hlasový syntetizátor 58 a paměť pro přístupový kód 60. Alternativně mohou protokolová a událostní paměť 52 a procesor 56 tvořit integrovanou jednotku. Protokolová paměť 52, hlasová • ♦ « · • 0 0 ·
0« ·· «00 *0 • ·0 0 ·· 0«
-11ukládací jednotka 54 a paměť pro přístupový kód 60 mohou být všechny obsaženy ve stejném paměťovém zařízení (jako je náhodně přístupná paměť), nebo v oddělených paměťových jednotkách. Přednostně hlasová ukládací jednotka 54 obsahuje paměť pouze pro čtení (ROM). Interface 14 také obsahuje datový port 43 pro předávání informací mezi interfacem 14 a zdravotnickým zařízením 12 (jako například přes kabel 20 nebo vysílač/detektor £4) . Hlasovým syntetizátorem 58 je přednostně integrovaný obvod, který převádí digitalizované hlasové signály na signály, které napodobují zvuk lidského hlasu. V tomto provedení je hlasový syntetizátor 58 využíván pouze pro převádění signálů vycházejících z interface 14 ke vzdálenému telefonu 48, a proto není požadováno, aby převáděl příchozí signály ze vzdáleného telefonu 48 nebo ze vzdáleného počítače 50, nebo signály odcházející do vzdáleného počítače 50. Hlasový syntetizátor může obsahovat komerčně dostupný chip syntetizující řeč.
Dálkový komunikační port 42, lokální komunikační port 40 a interfacový datový port 44 jsou všechny spojeny s procesorem přes příslušné datové sběrnice 62a, 64a a 66a. Komunikační porty 40, 42 přijímají signály od vysílačů 48, 50 a předávají tyto signály přes příslušné sběrnice 62a, 64a do procesoru 56, který vzápětí zpracovává tyto signály a v reakci na tyto signály vykonává různé operace. Jestliže si poskytovatel péče vybere dálkový komunikační mód z telefonu £8, procesor 56 přijímá digitalizované hlasové signály z hlasové paměťové jednotky 54 přes sběrnici 70a a posílá tyto digitalizované hlasové signály do hlasového syntetizátoru 58 přes sběrnici 70b, kde jsou signály převáděny na signály napodobující lidský hlas. Tyto signály s lidským hlasem jsou posílány od hlasového syntetizátoru 58 přes sběrnice 62b, 64b, 66b na sběrnice 62a, 64a, 66a, které vzápětí předávají tyto signály příslušnému dálkovému ft ♦ · · fc • · · · · ftft ftft ·· * * ··· · · · · i 9 ♦ · · · · ·
J-Z. ’ flt «· ·· komunikačnímu portu 42, lokálnímu komunikačnímu portu 40 a interfacovému datovému portu 44.
Například je potřeba poskytovat instrukce poskytovateli péče obsluhujícímu vzdálený telefon 48. Procesor 56 posílá hlasový adresový signál přes sběrnici 70a spojující procesor 56 s hlasovou ukládací jednotkou 54. Hlasový adresový signál odpovídá poloze ve hlasové ukládací jednotce 54 obsahující daný hlasový signál, který má být odeslán na dálkový vysílač 48. Po přijmutí hlasového adresového signálu je daný hlasový signál získán z hlasové ukládací jednotky 54 a je odeslán přes datovou sběrnici 70a do procesoru 56. Procesor 56 poté odesílá hlasový signál přes sběrnici 70b do hlasového syntetizátoru 58, který převádí hlasový signál a posílá převedený signál přes datové sběrnice 62b a 62a na dálkový komunikační port 42, který posílá převedený signál na dálkový vysílač 48.
Hlasový signál získaný z hlasové ukládací jednotky 54 může být digitalizovanou reprezentací lidského hlasu nebo počítačem vygenerovaným hlasovým signálem (oba způsoby jsou dobře známé v oboru). Digitalizovaný hlasový signál je převeden hlasovým syntetizátorem 58 na signál představující zvuk lidského hlasu. Hlasový signál instruuje poskytovatele péče o tom, jak má reagovat na hlasový signál a jaký druh informací má poskytovatel péče odeslat. Protože dálkovým vysílačem může být tlačítkový telefon obsahující klávesnici s více tlačítky, poskytovatel péče poté stiskne odpovídající tlačítko nebo tlačítka, čímž odešle DTMF signál zpět na dálkový komunikační port 42 interface 14. Mělo by však být zřejmé, že dálkovým vysílačem nemusí být tlačítkový telefon, ale může jím být libovolný vysílač schopný vysílat a přijímat DTMF nebo jiné podobné signály. Dálkovým vysílačem může být například počítač nebo přenosný dálkový ovladač.
Jestliže DTMF signálem odeslaným poskytovatelem péče je dálkový programovací signál, který je vyslaný ze • · *·· ·* · · ·♦· ·· · · · · ·« · ····
- «· ·· ·· ·· ·· ·· programovacího programovacího svzdáleného telefonu 48 do dálkového komunikačního portu 42 interface 14, pak dálkový komunikační port 42 předává dálkový programovací signál přes sběrnici 62a do procesoru 56. Procesor 56 v reakci na přijetí dálkového signálu přistupuje k danému parametru protokolu z protokolové paměti 52. Pro přístup k parametru procesor 56 vysílá protokolový adresový signál po datové sběrnici 68, která spojuje procesor 56 a protokolovou paměť 62. Protokolový adresový signál odpovídá poloze v protokolové paměti 52 obsahující parametr. Parametr je potom vyslán z protokolové paměti 52 do procesoru 56 po datové sběrnici 68. V závislosti na povaze dálkového programovacího signálu může procesor 56 vykonat s parametrem jednu z daného počtu operací, včetně změny, vymazání nebo odeslání parametru zpět do dálkového vysílače 48, 50 ke kontrole. Odborníci zkušení v tomto oboru si všimnou, že od dálkového vysílače £8, 50 může být vysláno na interface 14 ke zpracování mnoho typů signálů nebo příkazů. Příklady těchto signálů, jak jsou zpracovávány a jejich účinek budou detailně popsány níže ve spojení s popisem funkce představovaného vynálezu.
Podle představovaného vynálezu může systém zdravotnického zařízení 10 zahrnovat různá bezpečnostní opatření pro zabránění nechtěných přístupů k interface 14 a s ním spojeným zdravotnickým zařízením 12 být použit uživatelský přístupový kód přístupu všem s výjimkou osoby s uživatelským přístupovým kódem, kterým může být více-místné číslo (přednostně čtyřmístné číslo). Systém zdravotnického zařízení 10 může být vybaven jedním nebo více uživatelskými přístupovými kódy, které jsou uloženy v paměti přístupových kódů. Pro inicializaci komunikace se systémem zdravotnického zařízení 10 je poskytovatel péče spojen se systémem zdravotnického zařízení 10 přes dálkový tónový vysílač 4 8, £0. Toto spojení může být inicializováno zavoláním poskytovatele
Především může pro blokování • · • · ··· · t *·
-14.· · · · · · péče do systému zdravotnického zařízení 10 (nebo pacientovy hovořícímu do telefonu umístěného v blízkosti systému zdravotnického zařízení 10) , nebo zavoláním pacienta poskytovateli péče. V každém případě je poskytovatel péče spojen se systémem zdravotnického zařízení 10. Poté, co je vytvořeno spojení mezi poskytovatelem péče a systémem zdravotnického zařízení 10, interface 14 je přednostně nastaven tak, aby vyžadoval od poskytovatele péče zadání uživatelského přístupového kódu. Jestliže poskytovatel péče zadá platný uživatelský přístupový kód (jak bylo výše vysvětleno může existovat několik platných kódů), pak je poskytovateli péče povolen přístup a/nebo programování programovatelného protokolu.
Za jistých podmínek během programovací akce (které budou popsány níže) může být uživatelský přístupový kód zkontrolován, změněn a/nebo zcela vymazán a znovu zadán. Pro vykonání libovolné z těchto akcí je poskytovatelem péče vyslán programovací signál z dálkového vysílače 48, 50 na interface 14 . Tento programovací signál je předáván přes dálkový komunikační port 42 do procesoru 56, který zpracuje signál a vygeneruje adresový signál přístupového kódu. Adresový signál přístupového kódu, který odpovídá paměťové poloze v paměti přístupového kódu 60 obsahující uživatelský přístupový kód, je vyslán přes datovou sběrnici 72 do paměti přístupového kódu 60. Daný uživatelský přístupový kód je poté získán a vyslán zpět z datové sběrnice 72 do procesoru 56, který určitým způsobem zpracuje uživatelský přístupový kód.
Pro komunikaci se systémem zdravotnického zařízení 10 je interface vybaven interfacovým datovým portem 43. Protokol zdravotnického zařízení může být odeslán z interface 14 do zdravotnického zařízení 12 přes interfacový datový port 43 a datový port zdravotnického zařízení 4 6. Proto například procesor 56 získá protokol z protokolové paměti 52 a vyšle protokol přes datovou sběrnici 66a na « ··· « · · · · · · · · * • · tt·· · · · · ·· ·· ·* ·» ··
-15-·..
interfacový datový port 43. Interfacový datový port 43 poté vysílá informace na datový port zdravotnického zařízení (jako například po kabelu 20 nebo bezdrátovým vysílačem/přijímačem 46), kde je zpracován elektronickými obvody a/nebo pomocí software ve zdravotnickém zařízení 12. Tímto způsobem může být programován protokol zdravotnického zařízení (t.j. změněn, znovu obnoven, znovu prohlížen, zamčen, znovu zadán, atd.).
Vysílací tlačítko 32 je navrženo tak, aby umožňovalo vysílání dat nebo protokolu zdravotnického zařízení do vzdálené polohy, jako například do počítače 74 nebo na fax 7 6. Tímto způsobem je získán dálkový záznam, například v počítači. Jestliže je počítač 74 vzdálen od systému zdravotnického zařízení Π), pak vysílací tlačítko 32 může stisknout osoba nacházející se v blízkosti interface 14, což vzápětí vede k přehrání existujícího protokolu nebo dat na dálkový komunikační port 42. Protokol je potom odeslán přes dálkový komunikační port 42 do vzdáleného počítače 74.
Spojovací tlačítko 28 je přednostně používáno pro inicializaci a pro přechod systému zdravotnického zařízení 10 do dálkového programovacího módu. Při inicializaci programovací akce zavolá poskytovatel péče telefonní číslo odpovídající systému zdravotnického zařízení IQ (nebo číslo pacientova domácího telefonu). Pacient 18 může odpovědět na tento hovor svým telefonem, a poskytovatel péče a pacient mohou komunikovat standardními hlasovými signály. Tento mód je zde nazýván telefonním módem nebo pacientským konverzačním módem. Poskytovatel péče pak požádá pacienta, aby stisknul spojovací tlačítko 28, které odpojí pacienta 18 od telefonní linky a inicializuje programovací mód popsaný níže s odkazem na obrázky 3-8. Jestliže však pacient 18 neodpovídá na volání poskytovatele péče, interface 14 může být vybaven vnitřním přepínacím systémem, který přímo spojí poskytovatele péče s interfacem 14 a inicializuje programovací mód. Vnitřní přepínání může být • · · • a · ·· v v v • · * «· ·· «·· · ·· «« vyřešeno hardwarově v interfaců 14 nebo pomocí software, který ovládá procesor 56, nebo pomocí hardwarově-softwarové kombinace. V každém případě, poskytovatel péče může poté začít zpracovávat informace a protokol uložený v interfaců 14. (Jak bylo výše popsáno, hovor může být iniciován voláním pacienta 18 poskytovateli péče).
Nyní budou popsány funkce zobrazovacích světélek 24. Přednostně jsou zobrazovací světélka 24 tvořena LED diodami. Čekací světélko 34 indikuje, že interface 14 je zapojen do programovací akce nebo nahrává protokol do vzdálené polohy, jako například do vzdáleného počítače 74. Tímto způsobem čekací světélko 34 informuje pacienta 18, aby nerušil interface 14, dokud se čekací světélko 34 nevypne, což indikuje, že vnitřní procesní prvky interface 14 nejsou aktivní. Telefonní světélko 36 indikuje, že poskytovatel péče a pacient 18 jsou zapojeni do komunikace přes dálkové vysílače 48 nebo 50, a vnitřní procesní prvky interface 14 nejsou proto aktivní. Telefonní světélko .36 může také indikovat, že systém zdravotního zařízení 10 je připraven (ready).
Poplašné světélko indikuje různé poplašné stavy a funkce systému zdravotnického zařízení 10. Zdravotnické zařízení 12 vysílá poplašný signál přes datový port zdravotnického zařízení do interfacového datového portu 43. Signál je předáván přes datovou sběrnici 66a do procesoru 56. Dále procesor 56 vyšle hlasový adresový signál přes datovou sběrnici 70a spojující procesor 56 s hlasovou ukládací jednotkou 54 . Hlasový adresový signál odpovídá poloze v hlasové ukládací jednotce 54 obsahující hlasový signál náležející poplašnému stavu, který má být vyslán do vzdálené polohy (například 48, 50, 74 nebo 76) Po přijetí poplašného adresového signálu je poplašný signál získán z hlasové ukládací jednotky 54 a je odeslán přes sběrnici 70a do procesoru. Procesor 56 poté předá hlasový signál přes datovou sběrnici 70b do hlasového syntetizátoru 58, • · • · ft ft • ·
-17• ft ftft • ft·· ft « • · · • ft · • ft který převede hlasový signál a vyšle převedený signál přes datové sběrnice 62a a 62b na dálkový komunikační port 42 který odešle převedený signál do dálkového vysílače.
Dálkový Přístup ke Zdravotnickému Zařízení v Systému podle Představovaného Vynálezu S odkazem na obr.3 bude detailně popsán programovací mód nebo sekvence. Poskytovatel péče může dosáhnout a zpracovat protokol interfaců ze vzdáleného telefonu £8, ze vzdáleného počítače 50 nebo z jiného vysílače, jak bylo popsáno výše. Nejprve bude popsán programovací mód pomocí vzdáleného telefonu 48. Poskytovatel péče vytočí telefonní číslo odpovídající zdravotnickému zařízení (Krok 1^) . Syntetizovaná hlasová zpráva se dotáže poskytovatele péče, zda si nejprve přeje konverzovat s pacientem, dříve než bude přikročeno k dálkové programovací akci (Krok 2). Vybere-li si poskytovatel péče „ano, pak poskytovatel péče a pacient komunikují pomocí standardních zvukových signálů (Krok 2) · Přesněji, pacient zvedne lokální telefon 48A, který komunikuje s lokálním portem 40 a hovoří s poskytovatelem péče, který se nachází u vzdáleného telefonu 48 komunikujícím s dálkovým portem 42 (viz.obr.l). Poté, co je rozhovor ukončen, poskytovatel péče požádá pacienta, aby stisknul spojovací tlačítko na interfaců (Krok 4J, které spojí poskytovatele péče s interfacem (Krok 2)t ukončí telefonní mód a inicializuje dálkovou tlačítkovou programovací akci. Jestliže se poskytovatel péče rozhodne nehovořit s pacientem před vlastní dálkovou programovací akcí (Krok 6^) > poskytovatel péče může zvolit „ne (Krok 6) a je přímo spojen s interfacem 14, čímž přímo inicializuje dálkovou tlačítkovou programovací akci přechodem do menu pro přístupový kód (Obr.5) bez vstupu do konverzačního módu.
Alternativně může poskytovatel péče dosáhnout a zpracovat protokol interfaců ze vzdáleného počítače 50.
4
4
-1844 • · 444 φ 4 4» >
• · 4 4 4 4 4 *· ·4 ·4 44
Poskytovatel péče může přímo inicializovat programovací mód tak, že modem vzdáleného počítače 50 vytočí číslo systému zdravotnického zařízení 10. V případě, že zařízení 10 pouze monitoruje pacientovy životní funkce, poskytovatel péče může získat informace o životních funkcích, jak bude zřejmé odborníkům v této oblasti. Na začátku se na obrazovce počítače poskytovatele péče ukáže zpráva tázající se poskytovatele péče, zda si přeje zobrazit menu s dalšími volbami před vstupem do hlavního menu. Jak je zobrazeno na obr.4, tyto volby zahrnují, avšak nejsou omezeny následujícími akcemi: odeslání pacientova stavu do počítače poskytovatele péče (Krok 8j; nahrání nového protokolu ze souboru v počítači poskytovatele (Krok 9); aktivaci monitorovacího módu v reálném čase, takže poskytovatel péče může pozorovat aktuální pacientův stav při jeho změnách (Krok 10); přijmutí PM historie zařízení (Krok 11) ; a aktivaci diagnostického módu (Krok 12.) . Jestliže si poskytovatel péče nezvolí vstup do menu se speciálními volbami (Krok 7) , pak může přímo přistoupit k dálkové programovací akci vstupem do menu pro přístupový kód (Obr.5).
Přístupový kód
Jestliže uživatel zadá správný přístupový kód (Krok 13) , pak je mu přednostně umožněno vykonávat určité funkce spojené s přístupovým kódem. Například s odkazem na obr.5, . · jestliže poskytovatel péče zadal hlavní přístupový kód, interface 14 vygeneruje určitý počet hlasových dotazů (pro * telefonní spojení; při použití počítače 50 může být použit signál reprezentující alfanumerický text stejné zprávy), které jsou vyslány k poskytovateli péče a vybavují poskytovatele péče určitým počtem voleb. Zaprvé, v Kroku 14 je poskytovatel péče dotázán, zda má být vložen nový hlavní přístupový kód a je požádán, aby stisknul jisté tlačítko na tlačítkové klávesnici (v tomto případě číslo „1) pro výběr ftft · » ftft ft • ft ftft
-19ft · ftftft · · ·· *· této volby. Jestliže si poskytovatel péče vybere tuto volbu, interface 14 požádá poskytovatele péče o vložení již existujícího hlavního přístupového kódu (Krok 15) a o vložení nového hlavního přístupového kódu (Krok 16) . Nově vložený hlavní přístupový kód je poté přečten zpět poskytovateli péče pomocí interface 14 (Krok 17) , a interface 14 vygeneruje hlasový příkaz, který říká poskytovateli péče, aby stisknul tlačítko na klávesnici pro přijetí tohoto nového hlavního přístupového kódu. Stiskne-li poskytovatel péče tlačítko interface 14.
vrátí (Krok 18) poskytovatele péče do menu pro přístupový kód. Odborníkům bude zřejmé, že tlačítka, která mají být stisknuta poskytovatelem péče, jsou uvedena pouze jako příklad, a že pro přijetí a/nebo výběr různých voleb a programovacích vstupů mohou být určena i jiná tlačítka.
Za druhé, v Kroku 19 je poskytovatel péče tázán, zda má být zadán nový uživatelský přístupový instruován, aby stisknul jisté tlačítko na klávesnici (v tomto případě číslo „2) pro výběr této volby. Vybere-li si poskytovatel péče tuto volbu, interface 14 požádá poskytovatele péče o vložení nového uživatelského přístupového kódu (Krok 20) . Jestliže vložený nový uživatelský přístupový kód již existuje, program se vrátí smyčkou zpět a požádá poskytovatele péče o opětovné vložení nového hlavního přístupového kódu (není zobrazeno). Jestliže nově zadaný uživatelský přístupový kód ještě neexistuje, pak je nový uživatelský přístupový kód přečten zpět poskytovateli péče pomocí interface 14 (Krok 21) , a interface 14 vygeneruje hlasový příkaz, který říká poskytovateli péče, aby stisknul tlačítko na klávesnici pro přijetí tohoto nového uživatelského přístupového kódu.
Stiskne-li poskytovatel péče tlačítko interface 14 vrátí (Krok 22) poskytovatele péče do menu pro přístupový kód.
kód a je tlačítkové • · • φ
-20Za třetí, v Kroku 23 je poskytovatel péče dotázán, zda on nebo ona by se chtěl zeptat na uživatelské přístupové kódy a je instruován, aby stisknul jisté tlačítko na tlačítkové klávesnici (v tomto případě číslo „3) pro výběr této volby. Jestliže si poskytovatel péče vybere tuto volbu, interface 14 říká v Kroku 24 poskytovateli péče, že existuje určitý počet uživatelských přístupových kódů (v závislosti na tom, kolik jich skutečně je) . V Kroku 25 interface 14 předčítá uživatelský přístupový kód poskytovateli péče a pokračuje v předčítání uživatelských přístupových kódů až do přečtení všech. Po přečtení všech uživatelských přístupových kódů interface 14 vrátí (Krok 26) poskytovatele péče do menu pro přístupový kód.
Za čtvrté, v Kroku 27 je poskytovatel péče dotázán, zda on nebo ona by chtěl vymazat uživatelské přístupové kódy a je instruován, aby stisknul jisté tlačítko na tlačítkové klávesnici (v tomto případě číslo „4) pro výběr této volby. Jestliže si poskytovatel péče vybere tuto volbu, interface 14 požádá poskytovatele péče o výběr jedné ze dvou možností: (1) pro vymazání určitého uživatelského kódu stiskni jisté tlačítko na tlačítkové klávesnici (v tomto případě číslo „1) (viz Krok 28) ; nebo (2) pro vymazání všech uživatelských přístupových kódů stiskni jiné tlačítko (v tomto případě číslo „2) (viz Krok 33) . Jestliže si poskytovatel péče vybere Krok 28, pak je požádán, aby vložil určitý uživatelský přístupový kód, který má být vymazán (Krok (29) a interface 14 přečte zpět tento určitý uživatelský přístupový kód v Kroku 30. Interface 14 potom požádá poskytovatele péče o stisknutí tlačítka na tlačítkové klávesnici pro potvrzení vymazání tohoto uživatelského přístupového kódu a vrátí poskytovatele péče do menu pro přístupový kód. Jestliže si poskytovatel péče vybere Krok 33 (celkové vymazání), interface 14 varuje poskytovatele péče, že on nebo ona má v úmyslu vymazat všechny uživatelské přístupové kódy
-21• φ φφφ · φ φ φφ φφ φ φ φ φ φ φ φ φφ φφ • φ φ φ • φ φ φ φφ φφ a požádá poskytovatele péče o stisknutí tlačítka pro potvrzení (Krok 34) . Interface 14 potom vrátí poskytovatele péče do menu pro přístupový kód.
Za páté, v Kroku 36 je poskytovatel péče dotázán, aby stisknul jisté tlačítko (v tomto případe číslo „5) pro opuštění menu pro přístupový kód. Vybere-li si poskytovatel péče tuto volbu, interface 14 se vrátí (v Kroku 37) do menu pro přístupový kód.
Interface 14 může být také naprogramován pro přístup bez vložení přístupového nebo bezpečnostního kódu (není zobrazeno).
Hlavní menu
Jestliže poskytovatel péče vložil správný uživatelský přístupový kód a buďto přeskočil výše uvedené funkce týkající se přístupového kódu nebo je vykonal, procesor 56 získá z hlasové ukládací jednotky 54 (nebo pomocí signálů reprezentujících alfanumerické znaky vysílané do počítače) jistý počet hlasových dotazů tvořících hlavní menu. S odkazem na obr.3 je poskytovateli péče prezentován určitý počet voleb hlavního menu. Jednotlivé představované položky se mohou lišit v závislostí na daném zdravotnickém zařízení, ve spojení se kterým je systém používán, podle počtu zdravotnických zařízení používaných v systému (jak je popsáno níže), nebo podle počtu pacientů, kteří jsou napojeni na systém (jak je popsáno níže).
Hlavní menu podle obr.3 ukazuje menu, které je obecně použitelné pro širokou řadu zdravotnických zařízení a které představuje množství výhodných procedur v systému podle vynálezu. Mělo by být zřejmé, že v menu mohou být poskytovány i další vlastnosti. Jak je naznačeno, poskytovatel péče je vyzván, aby si vybral z několika voleb stisknutím tlačítka na tlačítkové klávesnici (nebo na klávesnici počítače).
-22* ··· · *
Některé volby budou použitelné pro všechna zdravotnická zařízení, jako například hovor s pacientem (Krok 38) a mód zpětného prohlížení poplachu (Krok 39) .
Zvolí-li poskytovatel péče přímou konverzaci s pacientem, spojení je přepnuto do telefonního módu (Krok 40) .
V telefonním módu může poskytovatel péče hovořit s pacientem pro kontrolu programovacích změn (Krok 41) . Poskytovatel péče může zavěsit vzdálený telefon 48 poté, co ukončil rozhovor s pacientem (Krok £2) . Zvolí-li poskytovatel péče mód zpětného prohlížení poplachu (Krok 39), interface vygeneruje hlasové dotazy, které jsou odeslány k poskytovateli péče. Jak je zobrazeno na obr.6, poskytovatel péče má možnost prohlížení faxových nebo telefonních čísel, která budou automaticky vytočena v případě poplachu. Například, syntetizovaný hlas řekne: „prvním ohlašovacím číslem poplachu je 1234567890 poplachu; druhým ohlašovacím číslem poplachu je 2345678” (Krok 43) .
V Kroku 44 má poskytovatel péče možnost vymazání existujícího čísla vložením čísla určeného k vymazání pomocí vysílače (Krok £5). Poskytovatel péče si může zvolit vymazání dalších čísel (Krok £6) , nebo přechod k volbě přidání ohlašování poplachu (Krok 47) . Zvolí-li poskytovatel péče přidání dalšího ohlašovacího čísla poplachu v Kroku 48, pak poskytovatel péče může přidat další číslo vložením tohoto čísla přes vysílač. V Kroku £9 je poskytovatel péče žádán buďto k přidání dalšího čísla nebo k přechodu do hlavního menu.
Pro všechna zdravotnická zařízení jsou také aplikovatelné volby jako například faxování zprávy nebo poslání souboru, ovsem typ zprávy nebo souboru se bude lišit v závislosti na zdravotnickém zařízení. Další volby, jako například editování nebo vytváření protokolu, mohou být použitelné pro některá zdravotnická zařízení, zatímco pro jiná nikoliv. Z tohoto důvodu jsou tyto ne-univerzální
-23• ··· · « volby popsány níže (s odkazem na krok nebo cyklus „D) ve spojení s určitými zdravotnickými zařízeními.
Přizpůsobení Systému podle Představovaného Vynálezu Většímu počtu Zdravotnickým Zařízením a/nebo více Pacientům
V jiném provedení představovaného vynálezu může být systém uspořádán tak, aby umožňoval přístup a řízení většího počtu zdravotnických zařízení. V tomto uspořádání je více zdravotnických zařízení přednostně uspořádáno tak, aby komunikovaly s jedním interfacem. Ve způsobu přístupu a řízení těchto násobných zařízení bude poskytovatel péče po zadání přístupového kódu vyzván k zadání čísla požadovaného zařízení, ke kterému chce poskytovatel péče získat přístup.
Další funkce tohoto provedení jsou shodné jako funkce výše popsaného provedení. Přesto, toto provedení může být použito pro více pacientů a obsahuje více zdravotnických zařízení spojitelných s větším počtem pacientů, interfacovou jednotku spojenou se zdravotnickými zařízeními každého pacienta, a centrální datovou ukládací jednotku. Centrální datová ukládací jednotka vykonává stejné funkce jako interfacová jednotka, ale působí jako centrální ukládací místo pro protokoly více pacientů. Toto provedení umožňuje poskytovateli péče volbu volání jednoho čísla z dálkového vysílače, t.j. čísla centrální datové ukládací jednotky, pro programování protokolů více pacientů, namísto volání čísel jednotlivých pacientů; přesto poskytovateli péče stále zůstává volba zavolání interfacové jednotky daného pacienta v případě, že si poskytovatel péče přeje programování protokolu jednoho pacienta. Vzdálená centrální datová ukládací jednotka obsahuje dva dálkové komunikační porty, protokolovou a událostní paměť, hlasovou ukládací jednotku, procesor, hlasový syntetizátor a paměť pro přístupové kódy. Protokolová paměť, hlasová ukládací jednotka, hlasový syntetizátor a paměť pro přístupové kódy . ·*····· i* i
........
-24 • ·♦· jsou shodné jako v interfacové jednotce. Oba dva dálkové komunikační porty jsou spojeny s procesorem přes datové sběrnice. První dálkový komunikační port přijímá signály od dálkového vysílače a předává tyto signály přes sběrnice do procesoru, který v reakci na tyto signály vykonává různé operace. Dále jsou signály vyslány přes datovou sběrnici na druhý dálkový komunikační port, který předává signály do specifikované interfacové jednotky přes dálkový komunikační port interfacové jednotky. Signály jsou poté zpracovány stejným způsobem jako procesor interfacové jednotky bez centrální datové ukládací jednotky zpracovává signály přijaté od dálkového tónového vysílače.
Mělo by být zřejmé, že výše uvedené programování a funkce poskytují pouze příklady toho, jak mohou poskytovatel péče, interfacové jednotka a centrální datová jednotka spolupracovat pomocí dálkového tónového vysílače. Proto mohou být pro dálkové programování podle představovaného vynálezu navrženy a realizovány další nebo alternativní kroky a procedury. Podobně, ve vynálezu mohou být zahrnuty pouze některé z výše popsaných kroků; kroky mohou být provedeny v jiném pořadí; poskytovatel péče může řídit další nebo méně protokolových parametrů; a mohou být vybrány odlišné funkční módy.
Dále, představovaný vynález může být použit s různými zdravotnickými zařízeními. Jak bylo představovaný a programování uvedeno výše, používán pro prohlížení mechanického ventilátoru vynález je protokolu a monitorování životních funkcí. Pro zkušené odborníky bude zřejmé, že v zařízení a ve způsobu podle vynálezu mohou být provedeny různé modifikace a úpravy aniž by bylo odbočeno z rozsahu tohoto vynálezu. Proto se předpokládá, že představovaný vynález zahrnuje libovolné modifikace a změny tohoto vynálezu.
»· · • · · • · · * ·· ··
-25Přizpůsobení Systému podle Představovaného Vynálezu pro Použití s Mechanickým Ventilátorem
S odkazem na obr.7Al, krok „D budou popsány specifické volby hlavního menu pro mechanický ventilátor. Zvolil-li si poskytovatel péče v Kroku 50 prohlížení aktuálního protokolu, interface 14 vybavuje poskytovatele péče různými informacemi (Obr.7A2). Poskytovatel péče je informován o tidálním objemu (Krok 51) ,- rychlosti dýchání (Krok 52}; nastavení vysokého tlaku (Krok 53) ; módu (Krok 54) ; špičkovém průtoku (Krok .55) ; nastavení nízkého tlaku (Krok 56); PEEP úrovni (Krok 57); uplynutém času (Krok 58) ; a o posledním poplachu (Krok 59) . Po předání těchto informací poskytovateli péče se interface 14 v Kroku 60 vrátí do hlavního menu jako na obr.3.
S odkazem na obr.7A2 bude detailně popsán editovací mód. Zvolil-li poskytovatel péče v Kroku 61 editovací mód, interface 14 umožní poskytovateli péče editovat aktuální protokol. V tomto módu mohou být některé parametry zachovány, zatímco jiné mohou být změněny. Poskytovatel péče je vyzván k zadání výrobního čísla mechanického ventilátoru (Krok 62), identifikačního čísla poskytovatele péče (Krok 63) a identifikačního čísla pacienta (Krok 64) . Tato čísla jsou určena pro uchování záznamu a jsou zahrnuta v libovolné zprávě nebo souboru vyžádaném poskytovatelem péče. V Kroku 65 je poskytovatel péče informován o aktuálním tidálním objemu. Poskytovatel péče je poté požádán o vložení nové rychlosti nebo o stisknutí tlačítka # na klávesnici pro potvrzení nové rychlosti (Krok 66) . Podobné operace jsou vykonány s rychlostí dýchání, nastavením vysokého tlaku, módem, aktuálním špičkovým průtokem, nastavením nízkého tlaku a s PEEP úrovní (Kroky 67-78) . Po editaci interface 14 přejde do pod-menu podle obr,7D (Cyklus G).
<·4 »4 • 4 4 · >
·· ·· 4« 4
-26• 444 4 4 • · 4
Ξ odkazem na obr.7D vybavují pod-menu editačního módu poskytovatele péče po provedení editace protokolu několika volbami. První pod-menu editačního módu umožňuje poskytovateli péče posílat (t.j. ukládat) editované hodnoty do ventilátoru stisknutím určitého tlačítka na klávesnici (Krok 22) , prohlížet editované hodnoty stisknutím jiného tlačítka na klávesnici (Krok 80) a zrušit změněné hodnoty stisknutím dalšího jiného tlačítka na klávesnici (Krok 81). Zvolí-li poskytovatel péče odesílání editovaných hodnot (Krok 79), Pak Íe novÝ protokol odeslán do respirátoru (Krok 82.) a poskytovatel péče ukončí program. Poskytovatel péče poté přejde do pacientského konverzačního módu (Krok 83) a je spojen s pacientem pro kontrolu naprogramování (Krok 84) Po kontrole programovacích změn s pacientem poskytovatel péče zavěsí vzdálený telefon 48 (Krok 85) a programovací akce je ukončena.
Zvolí-li poskytovatel péče prohlížení editovaných hodnot (Krok 80) , interface 14 nahlásí poskytovateli péče nové parametry protokolu (Krok 86) Po předání zprávy přejde poskytovatel péče do druhého pod-menu editovacího módu, které umožňuje poskytovateli péče volbu: (1) odeslání editovaných hodnot (Krok 81}, (2) editaci editovaných hodnot (Krok 88) nebo (3) zrušení editovaných hodnot (Krok 8 9) . Zvolí-li poskytovatel péče odeslání upraveného protokolu (Krok 87), pak je nový protokol odeslán do respirátoru (Krok 90) a poskytovatel péče ukončí program. Poskytovatel péče poté přejde do pacientského konverzačního módu (Krok 21) a je spojen s pacientem pro kontrolu naprogramování (Krok 92) . Po kontrole programovacích změn s pacientem poskytovatel péče zavěsí vzdálený telefon (Krok 93) a programovací akce je ukončena.
Zvolí-li poskytovatel péče vytvářecí mód v Kroku 21 (viz.obr.7A1), pak je poskytovatel péče vyzván k zadání různých parametrů pro nový protokol. Jak je zobrazeno na obr.7A2, poskytovatel péče je vyzván k zadání tidálního
-27objemu(Krok 95), poté je tidální objem přečten zpět a poskytovatel péče je vyzván ke stisknutí tlačítka # pro potvrzení této rychlosti. Poskytovatel péče vykonává stejnou proceduru při zadávání rychlosti dýchání, nastavení vysokého tlaku, módu, špičkového průtoku, nastavení nízkého tlaku a PEEP úrovně (Kroky 96-101) a poté stejné kontrolní menu jak je zobrazeno na obr.7D.
Zvolí-li poskytovatel péče mód faxových zpráv v Kroku
102, pak interface 14 vygeneruje určitý počet dotazů, které jsou vyslány k poskytovateli péče a vybavují poskytovatele péče určitým počtem voleb. Nyní s odkazem na obr.7B, Krok
103, má poskytovatel možnost volby zprávy o průtoku, zprávy o tlaku (Krok 104) nebo celkové zprávy (Krok 105). Zadá-li poskytovatel péče číslo, které nepředstavuje volbu (Krok 106), pak se interfacová jednotka vrátí do Cyklu E. Dále je poskytovatel péče požádán v Kroku 107 o vložení faxového čísla místa, kam má být faxová zpráva odeslána. V Kroku 108 může poskytovatel péče zvolit textovou zprávu stisknutím tlačítka na klávesnici nebo grafickou zprávu stisknutím jiného tlačítka (Krok 109). Zvolí-li poskytovatel péče textovou zprávu v Kroku 108, pak může vybrat každodenní posílání textové zprávy na faxové číslo stisknutím tlačítka na klávesnici (Krok 110). Vybere-li poskytovatel péče žádost o denní vysílání zprávy dálkovým systémem zdravotnického zařízení na faxové číslo, potom zadá pomocí tónové klávesnice čas, ve kterém bude zpráva vysílána na dané číslo (např.1430 pro 14:30)(Krok 111). Zvolí-li poskytovatel péče grafickou zprávu (Krok 109), interface 14 požádá poskytovatele péče o výběr časového intervalu mezi vzorky (v sekundách) od 1-300 sekund (Krok 112) . Vybere-li poskytovatel péče žádost o denní vysílání zprávy dálkovým systémem zdravotnického zařízení na faxové číslo (Krok 113) , potom zadá pomocí tónové klávesnice čas, ve kterém bude zpráva vysílána na dané číslo (např.1430 pro 14:30) (Krok 114) . Nezvolí-li poskytovatel péče vysílání : · ........ · • ···· * · · * ·· «· ·· ··
-29 • · ·· ·· denních zpráv, pak se vrátí do hlavního menu (Krok 115), přičemž grafická zpráva bude po ukončení akce odeslána na faxové číslo.
Zvolí-li poskytovatel péče mód posílání souborů (Krok 116) , pak přejde do menu posílání souborů (Cyklus F) na obr.7C. Kroky 117-124 jsou podobné jako výše zmíněné kroky pro faxování zprávy s výjimkou toho, že je zadáno telefonní číslo počítače (Krok 121) namísto faxového čísla, takže soubor se zprávou je odeslán do počítače místo na fax.
má rovněž možnost denního posílání systémem zdravotnického zařízení na
Poskytovatel péče souboru dálkovým vzdálený počítač (Kroky 122-123) .
Přizpůsobení Systému podle Představovaného Vynálezu pro Použití při Monitorováním Životních Funkcí
S odkazem na obr.8A, Cyklus D, budou popsány příklady specifických voleb hlavního menu, kde zdravotnické zařízení obsahuje monitor životních funkcí. Tento monitor obecně obsahuje pacientova data jako je krevní tlak, teplota, pulz, saturace 02, úroveň CO2, hmotnost a/nebo rychlost respirace. Zvolil-li poskytovatel péče prohlížení aktuálního protokolu v Kroku 125, interface 14 vybaví poskytovatele péče různými informacemi. Poskytovateli péče je sdělen krevní tlak (Krok 126); teplota (Krok 127) ; pulz (Krok 128); saturace 02 (Krok 129); úroveň oxidu uhličitého (Krok 130) ; hmotnost (Krok 131); a rychlost respirace (Krok 132). Po sdělení těchto informací poskytovateli péče se interface 14 vrátí v Kroku 133 do hlavního menu.
Zvolí-li poskytovatel péče v Kroku 134 mód pro faxové zprávy, pak je přepnut do menu pro faxové zprávy, jak je zobrazeno na obr.8B. Po dosažení tohoto menu interface 14 vygeneruje určitý počet hlasových dotazů, které jsou odeslány poskytovateli péče, a které vybavují poskytovatele péče určitým počtem voleb. Poskytovatel péče má možnost výběru: (1) zprávy o krevním tlaku, (2) zprávy o teplotě,
-29 · ··· • * · • ft ·· • · ft « · • ftftft ·· ftft • ftftft • · · ft ·· ftft (3) zprávy o pulzu, (4) zprávy o saturaci O2, (5) zprávy o oxidu uhličitém, (6) zprávy o hmotnosti, (7) zprávy o respiraci nebo (8) celkové zprávy stisknutím příslušného tlačítka 1-8 na tónové klávesnici (Kroky 135-142). Dále je poskytovatel péče v Kroku 143 vyzván k vložení faxového čísla místa, kam má být zpráva poslána. V Kroku 144 může poskytovatel péče zvolit textovou zprávu stisknutím určitého tlačítka na tónové klávesnici nebo grafickou zprávu stisknutím jiného tlačítka (Krok 145). Zvolí-li poskytovatel péče textovou zprávu, interface 14 sdělí poskytovateli péče, aby zadal určité číslo na tónové klávesnici pro zavěšení a pro ukončení akce, přičemž textová zpráva bude odeslána na faxové číslo, nebo aby zadal jiné číslo, jestliže si poskytovatel péče přeje návrat do hlavního menu (Krok 147) , přičemž textová zpráva bude odeslána na faxové číslo po ukončení akce. Zvolí-li poskytovatel péče grafickou zprávu (Krok 145), interface 14 vyzve poskytovatele péče, aby si vybral časový interval mezi vzorky (v sekundách) od 1-300 sekund (Krok 148) . Je-li zvoleno neplatné číslo (Krok 149), interface 14 se vrátí ke Kroku 148. Poskytovatel péče poté zadá určité číslo na tónové klávesnici pro zavěšení a ukončení akce, přičemž grafická zpráva bude odeslána na faxové číslo (Krok 150), nebo zadá jiné číslo (v tomto případě číslo „2), jestliže si poskytovatel péče přeje návrat do hlavního menu, přičemž grafická zpráva bude odeslána na faxové číslo po ukončení akce (Krok 147).
Alternativně může mít zařízení 10 uloženo faxové číslo a zařízení může být naprogramováno pro posílání faxů zahrnujících požadované informace v určených časech.
Zvolí-li poskytovatel péče v Kroku 151 mód posílání souborů, pak je přepnut do menu pro posílání souborů (Cyklus F), jak je zobrazeno na obr.8C. Kroky 152-163 jsou podobné jako výše uvedené Kroky 135-147 s výjimkou toho, že poskytovatel péče musí vložit časový interval pro vzorky
-30(Krok 160) a zadat telefonní číslo počítače namísto čísla faxu (Krok 161), takže soubor se zprávou je odeslán do počítače místo na fax. Dále, zařízení 10 může být naprogramováno pro posílání e-mailů komunikační sítí jako je například Internet. Podle této vlastnosti vynálezu bude zařízení naprogramováno pro připojení ke komunikační síti, zadání hesla uloženého v paměti a pro odeslání e-mailu se zprávou.
V jiném provedení vynálezu může být zařízení naprogramováno tak, aby položilo pacientovi otázky týkající se toho, jak se cítí, zda a jak velkou cítí bolest atd. Odpovědi na tyto otázky mohou být dosažitelné pro poskytovatele péče, přičemž napomáhají poskytovateli péče při programování protokolu zařízení, jak bude zřejmé lidem zkušeným v tomto oboru. Jestliže pacient například indikuje, že se cítí dobře, pak poskytovatel péče nemusí měnit protokol. Tato vlastnost umožňuje poskytovateli péče přístup k více informacím a tím i lepší léčbu pacienta. Pacient může vkládat svá data přes samotné zařízení 10, místním telefonem 48ň nebo jinými způsoby, jako například počítačem, atd. Pacient může vkládat tato data kdykoliv se změní jeho stav nebo může být vyzván telefonním hovorem nebo upozorněním pomocí zařízení 10 k vložení informací v pravidelných intervalech.
Podle představovaného vynálezu je poskytován zdravotnický systém umožňující dálkový přístup a řízení zdravotnického zařízení. Systém je nastaven tak, aby umožňoval poskytovateli péče řízení zdravotnického zařízení ze vzdáleného telefonu, počítače nebo jiného vysílače. Poskytovatel péče může získávat data ze zdravotnického zařízení ve tvaru písemné zprávy (jako je fax), jako hlasová data, nebo jako grafická či alfanumerická data posílaná do počítače (která mohou být prezentována jako grafy nebo v jiné formě na obrazovce a/nebo uložena v paměti počítače). Poskytovatel péče může také programovat ft
-31• ft • ft ftft ftftft ft · • · · • · · · ftft ftft • ftft • ftft «· ftft zdravotnické zařízení, jestliže zařízení ukládá programovací protokol. Dále je systém nastaven tak, aby poplach signalizovaný zdravotnickým zařízením byl přenášen i do vzdáleného místa.
Výše jsou popsány specifické příklady přizpůsobení systému podle vynálezu specifickým zdravotnickým zařízením. Lidé zkušení v oboru ocení možnost přizpůsobení systému širokému spektru dalších zdravotnických zařízení.
Uvedený popis se samozřejmě týká přednostních provedení vynálezu, avšak je možno provést různé změny a modifikace bez odbočení z rozsahu vynálezu, jak je definován v přiložených nárocích.

Claims (1)

  1. Dálkově dosažitelný systém zdravotnického zařízeni obsahující programovatelný protokol a ukládající pacientova data, systém zdravotnického zařízení je programovatelný dálkovým vysílačem a je schopen přenášet pacientova data do vzdáleného místa, kde systém zdravotnického zařízení obsahuje:
    - elektronicky řízené zdravotnické zařízení spojené s pacientem a obsahující s ním spojený protokol nebo pacientova data;
    - paměť pro ukládání programovatelného protokolu nebo pacientových dat;
    datovou ukládací jednotku pro ukládání datových signálů;
    - komunikační port pro spojení s dálkovým vysílačem pro vysílání datového signálu do vzdáleného místa a pro přijímání signálů z dálkového vysílače;
    procesor uspořádaný pro manipulaci s programovatelným protokolem ve zmíněné paměti v reakci na přijmutí dálkového programovacího signálu nebo pro vyslání zmíněného datového signálu obsahujícího pacientova data z datové ukládací jednotky v reakci na dálkový datový přístupový signál. Způsob přístupu ke zdravotnickému zařízení z vysílače umístěného vzdáleně vzhledem ke zmíněnému zdravotnickému zařízení, obsahující řízení spojené se zmíněným zdravotnickým zařízením, zmíněné řízení obsahuje programovatelný protokol nebo s ním spojená pacientova data, obsahující kroky:
    vytvoření spojení mezi zdravotnickým zařízením a dálkovým vysílačem;
    - vyslání signálu ze zmíněného dálkového vysílače do zmíněného řízení;
    ’ » · fl · · fl to fl ·· ·· • * fltoto » • to to • to toto fl toto toto fl * * to *to <· zpracování zmíněného signálu a manipulaci se zmíněným programovatelným protokolem, jestliže zmíněným signálem je programovací signál ze zmíněného dálkového vysílače, a odeslání zmíněných pacientových dat do zmíněného vysílače nebo do sekundárního místa, jestliže zmíněným signálem je datový přenosový signál.
CZ20001755A 1998-11-12 1998-11-12 Způsob a přístroj pro monitorování pacienta CZ20001755A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001755A CZ20001755A3 (cs) 1998-11-12 1998-11-12 Způsob a přístroj pro monitorování pacienta

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001755A CZ20001755A3 (cs) 1998-11-12 1998-11-12 Způsob a přístroj pro monitorování pacienta

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001755A3 true CZ20001755A3 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5470629

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001755A CZ20001755A3 (cs) 1998-11-12 1998-11-12 Způsob a přístroj pro monitorování pacienta

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001755A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2310243C (en) Method and apparatus for monitoring a patient
US7778852B2 (en) Method and apparatus for monitoring a patient
US8190452B2 (en) Method and apparatus for monitoring a patient
RU2197277C2 (ru) Дистанционно программируемая система вливания
JP5203185B2 (ja) 医療データを監視するための方法およびシステム
JPH08126617A (ja) 在宅ケアシステム、センタ端末および患者端末
WO2013185176A1 (en) A method and apparatus for facilitating the management of health and security
AU2001279028B2 (en) Method and apparatus for monitoring a patient
AU2001279028A1 (en) Method and apparatus for monitoring a patient
CZ20001755A3 (cs) Způsob a přístroj pro monitorování pacienta
MXPA00004595A (en) Method and apparatus for monitoring a patient
JPH10295650A (ja) 病棟食事オーダー及びバイタルサイン収集システム。
AU2016282214B2 (en) An improved method and apparatus for facilitating the management of health and security
ES2350390T3 (es) Método y aparato para monitorizar a un paciente.
AU2013204692A1 (en) A method and apparatus for facilitating the management of health and security
JP2002351992A (ja) ヘルスケアシステムおよびその端末装置
JP2008018136A (ja) 健康データ収集装置
AU2016250510A1 (en) A method and apparatus for facilitating the management of health and security
JP2004235867A (ja) インターホン装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic