CZ2000133A3 - Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem - Google Patents

Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem Download PDF

Info

Publication number
CZ2000133A3
CZ2000133A3 CZ2000133A CZ2000133A CZ2000133A3 CZ 2000133 A3 CZ2000133 A3 CZ 2000133A3 CZ 2000133 A CZ2000133 A CZ 2000133A CZ 2000133 A CZ2000133 A CZ 2000133A CZ 2000133 A3 CZ2000133 A3 CZ 2000133A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition according
anhydrous
anhydrous composition
polymer
alkyl
Prior art date
Application number
CZ2000133A
Other languages
English (en)
Inventor
FRéDéRIC LEGRAND
Jean Millequant
Original Assignee
L´Oréal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by L´Oréal filed Critical L´Oréal
Priority to CZ2000133A priority Critical patent/CZ2000133A3/cs
Publication of CZ2000133A3 publication Critical patent/CZ2000133A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem

Description

Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
Oblast techniky
Vynález se týká bezvodých prostředků pro odbarvování keratinových vláken obsahujících směs nejméně jednoho amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem a nejméně jednoho ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru, použití těchto prostředků k přípravě odbarvovacích prostředků k přímému použití, jednoho postupu odbarvení keratinových vláken pomocí těchto prosředků a jednoho balení obsahujícího takový prostředek.
Dosavadní stav techniky
K odbarvování vlasů se obyčejně používají odbarvovací prášky obsahující peroxydované sloučeniny jako například peroxosíran, peroxoboran nebo peroxouhličitan amonný nebo peroxydované soli alkalických kovů, které se ve chvíli použití promíchají s vodným prostředkem, který obsahuje peroxid vodíku. Jelikož jsou peroxydované soli a peroxid vodíku relativně stálé v kyselém prostředí, k jejich aktivaci a tedy k získání adekvátního množství kyslíku je nutné zásadité prostředí. Běžně se tedy k odbarvovacím práškům přidávají zásadité sloučeniny jako například zásadité aminy nebo křemičitany.
K odbarvování vlasů se obvykle hledají odbarvovací prostředky dosateěně husté, aby je bylo možno aplikovat na určitou oblast účesu a aby nedocházelo ke stékání prostředku na obličej nebo mimo oblast určenou k odbarvování.
Zahuštění nebo gelujícího účinku je obvykle dosaženo tradičními zahušťovadly jako například deriváty celulózy, amidonovými deriváty, algináty nebo zahušťujícími oxidy křemíku.
Avšak při použití těchto tradičních zahušťovadel dochází u • · · · * • · · · · · • · · · · • · · · · · • · ···· · · · · výsledného odbarvovacího prostředku v průběhu času ke značnému snížení viskozity.
····
Existuje tedy potřeba takového zahušťovacího systému, který by byl schopný udržet vysokou viskozitu v průběhu celého odbarvovacího procesu, který obvykle trvá deset minut až 1 hodinu.
Podstata vynálezu v
Žadatel uskutečnil překvapující objev, že je možné významně ». zlepšit zachování viskozity odbarvovacího prostředku smícháním klasických, ve vodě rozpustných zahušťovadel s amfifilním neiontovým polymerem s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
Zároveň se zjistilo, že takový zahušťovací systém dovoluje větší ředění prostředky obsahujícími peroxyd vodíku než dosud známé zahušťovací prostředky.
Vynález se tedy týká bezvodého prostředku k odbarvování keratinových vláken, zvláště lidských, obsahujícího ve vhodném prostředí pro odbarvování nejméně jedno zásadité činidlo, nejméně jednu peroxydovanou sůl a mimo to směs
-nejméně jednoho ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a
-nejméně jednoho amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
Vynález se také týká použití takového bezvodého prostředku k ,, přípravě odbarvovacího prostředku k přímému použití.
Vynález se mimo to týká jednoho postupu odbarvení keratinových vláken za použití výše uvedených bezvodých odbarvovacích prostředků, a jednoho balení, které obsahuje takový prostředek.
• · · 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9
Další předměty, jichž se vynález týká, jsou obsaženy v textu popisu vynálezu a v příkladech, které následují.
Ve vodě rozpustné zahušťovací polymery použitelné podle vynálezu jsou všechny syntetické nebo přírodní, ve vodě rozpustné polymery klasicky používané v kosmetice.
Jako příklady syntetických zahušťovacích polymerů můžeme uvést polyvinylpyrolidon, kyselinu polyakrylovou, polyakrylamid, kyselinu polyakrylamidomethylpropansulfonovou nebo jejich kopolymery. Tyto polymery mohou být případně zesítěné.
Přírodní zahušťovací polymery použitelné podle vynálezu jsou polymery obsahující jeden sacharidový motiv a to (a) guarové neiontové gumy;
(b) biopolysacharidové gumy mikrobiálního původu jako například skleroglukanové a xantanové gumy;
(c) gumy vyrobené z rostlinných exsudátů jako například arabská guma, ghatská, karayská nebo tragentní guma;
(d) gumy extrahované z řas jako například karagény nebo agar;
(e) gumy vyrobené z rostlinných extraktů jako například guma z rohovníku nebo pektiny extrahované z dužin ovoce;
(ť) algináty;
(g) amidony;
(h) hydroxyalkylcelulózy a karboxyalkylcelulózy;
Pojem „sacharidový motiv“ je v tomto vynálezu chápán jako monosacharidová nebo oligo- nebo polysacharidová část molekuly složená z jednoho druhu sacharidových motivů (oligo- nebo poly/zo/osidy) nebo z více druhů různých sacharidových motivů (oligonebo poly/zď/ezOsidy).
Sacharidové jednotky všech těchto polymerů mohou nést jeden nebo více substituentů, například alkylovou, hydroxyalkylovou, alcoxyovou nebo karboxylovou skupinu, alkylové radikály s 1 až 4 atomy uhlíku.
• · · · ·*’
Guarové neiontové gumy mohou být případně modifikované. Nemodifikované guarové gumy jsou například produkty prodávané společností UNIPECTINE pod názvem VIDOGUM GH 175 a společností MAYHALL pod názvem JAGUAR C.
Podle vynálezu lze též použít neiontové guarové gumy modifikované hydroxyalkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku jako například hydroxymethylovou, hydroxyethylovou, hydroxypropylovou a hydroxybutylovou skupinou.
Tyto modifikované guarové gumy jsou technologicky dobře známy a mohou být připraveny reakcí guarové gumy s příslušnými alkylenoxidy. Stupeň hydroxyalkylace (poměr počtu fixovaných alkylenoxidových molekul vzhledem k původnímu počtu volných hydroxylových skupin) je přednostně 0,4 až 1,2.
Takové modifikované neiontové guarové gumy jsou například prodávány společností RHONE POULENC (MAYHALL) pod názvy JAGUAR HP8, JAGUAR HP60, JAGUAR HP 120, JAGUAR DC293 a JAGUAR HP 105 nebo společností AQUALON pod názvem GALACTASOL 4H4FD2.
Biopolysacharidové gumy mikrobiálního původu jako například skleroglukanové a xantanové gumy, gumy vyrobené z rostlinných exsudátů jako například arabská guma, ghatská, karayská nebo tragentní guma, gumy extrahované z řas jako například karagény nebo agar, gumy vyrobené z rostlinných extraktů jako například guma z rohovníku nebo pektiny, algináty, amidony, hydroxyalkylcelulózy a karboxyalkylcelulózy jsou mezi odborníky dobře známy a jsou popsány zvláště v „Handbook of Water Soluble Gums and Resins“ od Roberta L. Davidsona, vydaném Mc Graw Hill Book Company (1980).
Mezi gumami jsou skleroglukany zastoupeny produkty společnosti SANOFI BIO INDUSTRIES s názvem ACTIGUM CS a zvláště s názvem ACTIGUM CS 11, a produkty společnosti ALBAN MULLER INTERNATIONAL s názvem AMIGEL.
Lze též použít jiné skleroglukany, například skleroglukan
vystavený působení glyoxalu a popsaný v žádosti o patent FR-A-2 633 940.
Xantanové gumy použitelné jako zahušťovadla v prostředcích tohoto vynálezu jsou například zastoupeny produkty společnosti NUTRASWEET KELCO s názvy KELTROL, KELTROL T, KELTROL TF, KELTROL BT, KELTROL RD a KELTROL CG nebo produkty společnosti RHODIA CHIMIE s názvy RHODICARE S a RHODICARE H.
Hydroxyalkylcelulózy jsou obecně hydroxy(alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku)celulózy a zvláště hydroxyethylcelulózy. Jsou k dispozici například pod názvy CELLOSIZE QP3L, CELLOSIZE QP4400H, CELLOSIZE QP30000H, CELLOSIZE HEC30000A nebo CELLOSIZE POLYMER PCG10 u společnosti AMERCHOL, pod názvy NATROSOL 250HHR, NATROSOL 250MR, NATROSOL 250M, NATROSOL 250HHXR, NATROSOL 250HR, NATROSOL 250HX u společnosti HERCULES nebo pod názvem TYLOSE H1000 u společnosti HOECHST.
Hydroxyalkylcelulózy mohou rovněž být hydroxypropylcelulózy prodávané společností AQUALON pod názvy KLUCEL EF, KLUCEL H, KLUCEL LHF, KLUCEL MF, KLUCEL G.
Jako karboxyalkylcelulózy se používájí přednostně karboxymethylcelulózy, které jsou na trhu například pod názvy BLANOSE 7M8/SF, BLANOSE RAFFINÉE 7M, BLANOSE 7LF, BLANOSE 7MF, BLANOSE 9M31F, BLANOSE 12M31XP, BLANOSE 12M31P, BLANOSE 9M31XF, BLANOSE 7H, BLANOSE 7M31, BLANOSE 7H3SXF od společnosti AQUALON nebo pod názvy AQUASORB A500 a AMBERGUM 1221 od společnosti HERCULES, pod názvy CELLOGEN HP810A a CELLOGEN HP6HS9 od společnosti MONTELLO nebo ještě pod názvem PRIMELLOSE od společnosti AVEBE.
Zvláště preferované, ve vodě rozpustné zahušťovací polymery použitelné jako klasická zahušťovací činidla v bezvodém odbarvovacím • fe ) · fe 4 • 1 ···· ···· β· · · * · · · · · ♦ • « fe fe fefe V • · fefefe fefe · • fefe · · fefe · fefe fefe fefe * · přípravku tohoto vynálezu jsou guarové gumy, deriváty guarových gum nebo hydroxyalkylcelulózy.
Výše popsaný(é) ve vodě rozpustný(é) zahušťovací polymer(y) je (jsou) obecně používaný(é) v množství 0,03 až 30 % hmotnosti, přednostně v množství 0,3 až 15 % hmotnosti bezvodého prostředku.
K získání zajímavých rheologických vlastností, o kterých se mluvilo výše, tzn. zvýšené a časově stálé viskozity i pro značné ředění, je podle vynálezu nutné přidat k výše popsaným zahušťovacím, ve vodě rozpustným polymerům amfifilní neiontové polymery s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
Mezi použitelné amfifilní neiontové polymery obsahující nejméně jeden alifatický řetězec patří například
- celulózy nebo hydroxyalkylcelulózy modifikované skupinami, které obsahují nejméně jeden alifatický řetězec typu alkylové, arylalkylové, nebo alkylarylové skupiny, kde alkyl obsahuje 8 až 22 atomů uhlíku. Jako příklad lze uvést produkty NATROSOL PLUS GRADE 330 CS od společnosti AQUALON, BERMOCOLL EHM 100 od společnosti BEROL NOBEL nebo POLYSURF 67 od společnosti HERCULES. Dále sem patří celulózy nebo hydroxyalkylcelulózy modifikované polyalkoxylovanými alkylfenolovými skupinami jako je produkt AMERCELL POLYMER HM-1500 od společnosti AMERCHOL,
- hydroxypropylguary modifikované skupinami, které obsahují nejméně jeden alifatický řetězec s 8 až 22 atomy uhlíku jako produkty ESAFLOR HM 22 (alkylový řetězec s 22 atomy uhlíku) od společnosti LAMBERTI, MIRACARE XC95-3 (alkylový řetězec s 14 atomy uhlíku) a RE205-1 (alkylový řetězec s 20 atomy uhlíku) od společnosti RHONE POULENC,
- polyuretany obsahující nejméně jeden alifatický řetězec typu alkylové nebo alkenylové skupiny s 8 až 30 atomy uhlíku jako produkt SER-AD FX 1100 od společnosti SERVODELBEN nebo
- kopolymer SMDI (Saturated Methylene Diphenyl Diisocyanate) polyethylenglykol(y) s decylem jako koncovou skupinou, • · · · · · · · * • «··· ······ • · · · · · ···· y ···· ···· ·· ·· ·· ·· kopolymer SMDI (Saturated Methylene Diphenyl Diisocyanate) polyethylenglykol(y) s alkylem (methyl/Ci8) jako koncovou skupinou přichycený na maltodextrinovou matrici a diuretan HMDI (Hexa Methylen Di Isocyanate) oxyethylenovaných (66 OE) a oxypropylenovaných (14 OP) alkoholů s 10 až 18 atomy uhlíku, uvedený na trh společností AKZO pod názvem ELFACOS T212
- kopolymery vinylpyrolidonu a hydrofobních monomerů s alifatickým řetězcem jako produkty ANTARON V216 nebo GANEX V216 (poly(vinylpyrolidon/hexadecen)), ANTARON V220 nebo GANEX V220 (poly(vinylpyrolidon/ikosen)) od společnosti I.S.P.;
- kopolymery alkylmethakrylátů, kde alkyl obsahuje 1 až 6 atomů uhlíku, a amfifilních monomerů s nejméně jedním alifatickým řetězcem;
- kopolymery hydrofilních methakrylátů a hydrofobních monomerů s nejméně jedním alifatickým řetězcem, například poly(polyethylenglykol methakrylát/laurylmethakrylát).
Jsou zvláště preferovány polyuretany s nejméně jedním alkylovým alifatickým řetězcem s 10 až 20 atomy uhlíku a hydroxyethylcelulózy modifikované skupinami s nejméně jednou alkylovou skupinou s 8 až 22 atomy uhlíku.
Tyto amfifilní neiontové polymery se používají v množství 0,03 až 30 % hmotnosti, přednostně v množství 0,3 až 15 % hmotnosti bezvodého odbarvovacího prostředku.
Hmotnostní poměr amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem a ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeruje obvykle 10/1 až 1/10 a přednostně 5/1 až 1/5.
Bezvodý odbarvovací prostředek tohoto vynálezu může obsahovat kromě zahušťovacího systému skládajícího se z nejméně jednoho amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem a z nejméně jednoho ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru nejméně jeden amfifilní aniontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
9 9 9 • 9 ·· · · 9 • * 9 9 g ···· ····
9 9 9 9 9 9 • · 9 · · · *
9 999 9· 9 · · · 9 99 9
99 9 9 «·
Pokud jsou tyto amfifilní aniontové polymery přítomny, mají rovněž úlohu zahušťovacích činidel a mohou posílit efekt výše popsaného zahušťovacího systému.
Nejčastěji se jedná o syntetické, případně zesítěné polymery obsahující hydrofilní motivy odvozené od jednoho nebo více nenasycených monomerů s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucích jednu volnou karboxylovou skupinu a hydrofobní motivy odvozené od jednoho nebo více nenasycených monomerů s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucích jeden postranní hydrofobní řetězec a popřípadě
- síťové motivy odvozené od jednoho nebo více nenasycených monomerů.
Monomer nebo monomery s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jednu volnou karboxylovou skupinu mohou být kyselina ethakrylová, kyselina methakrylová, kyselina akrylová, přednostně však kyselina methakrylová, kyselina akrylová a jejich směsi .
Monomer nebo monomery s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jeden postranní hydrofobní řetězec mohou být (i) alifatické alkyl estery nenasycených karboxylových kyselin a nebo (ii) allyl alifatický alkyl ethery.
(i) Alifatické alkyl estery nenasycených karboxylových kyselin mohou být například alkylethakryláty, alkylmethakryláty a/nebo alkylakryláty, kde alkyl obsahuje 10 až 30 atomů uhlíku, přednostně však 12 až 22.
Zahrnují například laurylakrylát, stearylakrylát, isodecylakrylát, dodecylakrylát, jakož i odpovídající methakryláty, a to laurylmethakrylát, stearylmethakrylát, isodecylmethakrylát a dodecylmethakrylát.
Μ · · · · • φ »· »· ···· ·» · · • · · · · · · · · ♦ · • t · · · 9 4 4 4
4 4 9 9 4 4 4 9 9 9
9 4 4 4 4 4 4 4 4
4494 4444 44 ·· ·· 94 (ii) Allyl alifatický alkyl ethery vytvářející hydrofobní motivy amfifílních aniontových polymerů odpovídají obecnému vzorci I
CH2=CR'CH2-O-Bn-R (I) ve kterém R' představuje atom vodíku nebo methylovou skupinu představuje ethylenoxyovou skupinu je celé číslo v rozmezí od 0 do 100, představuje uhlovodíkovou skupinu, kterou může být alkyl, arylalkyl, aryl, alkylaryl nebo cykloalkyl mající 8 až 30 atomů uhlíku, přednostně 10 až 24 atomů uhlíku, nejlépe 12 až 18 atomů uhlíku.
Podle vynálezu je preferován takový motif obecného vzorce (I), kde R' označuje atom vodíku, n je rovno 10 a R představuje stearylový radikál (Cj8).
Tzv. síťující monomer je sloučenina mající nejméně dvě dvojné, polarizovatelné a vzájemně nekonjugované vazby. Jako příklad můžeme uvést diallylftalát, allyl(meth)akrylát, divinylbenzen, (poty) ethylenglykol dimethakrylát, methylen-bis-akrylamid, polyallylsacharosa nebo polyallylpentaerythritol.
Amfífílní aniontové polymery odpovídající výše uvedeným typům jsou popsány například v patentech US-3 915 921 a US-4 509 949 (kopolymery kyseliny (m)ethakrylové a alkylmethakrylátů, kde alkyl obsahuje 10 až 30 atomů uhlíku) nebo v patentu EP-0 216 479 B2 (kopolymery kyseliny (m)ethakrylové a allyl alifatický alkyl etherů).
Jako příklady preferovaných polymerů můžeme uvést:
- zesítěný polymery akrylové kyseliny a alkylakrylátu, kde alkyl obsahuje 10 až 30 atomů uhlíku, jako například polymery zavedené na trh společností GOODRICH pod názvy PEMULEN TRI, PEMULEN TR2 a CARBOPOL 1382,
- zesítěný polymer akrylové kyseliny a alkylmethakrylátů, kde
94 • 4 4 ·
9 4 4
9 4 4 ♦ ♦ 49 » ♦ 4 4 • 9
94 4 4944
444
4 94 alkyl obsahuje 10 až 30 atomů uhlíku, jako například CARBOPOL ETD 2020 zavedený na trh společností GOODRICH,
- oxyethylovaný tripolymer kyselina methakrylová/ethylakrylát/ stearylmethakrylát (55/35/10), oxyethylovaný tripolymer kyselina (meth)akrylová/ ethylakrylát/behenylmethakrylát (25 OE) a
- zesítěný tripolymer kyselina methakrylová/ethylakrylát/ steareth-10 allylether.
Tyto amfifilní aniontové polymery se používají nepovinně v bezvodých odbarvovacích prostředcích tohoto vynálezu v množství 0,03 až 30 % hmotnosti prostředku.
Jak bylo výše ukázáno, bezvodý odbarvovací prostředek obsahuje nejméně jedno zásadité činidlo a nejméně jednu sůl peroxydového charakteru.
Vhodná jmenovaná alkalická činidla patří do skupiny amonných solí jako například chlorid, síran, fosforečnan nebo dusičnan amonný, do skupiny křemičitanů, fosforečnanů, uhličitanů alkalických kovů nebo alkalických zemin a zvláště metakřemičitanů alkalických kovů.
Vhodné peroxydované soli patří do skupiny peroxosíranů, peroxouhličitanů a peroxoboritanů amonného nebo alkalických kovů.
Přednostně jsou používány peroxosírany a z nich zvláště peroxosíran sodný a draselný.
Prostředky vyrobené podle vynálezu obsahují 20 až 70 % hmotnostních a přednostně 30 až 60 % hmotnostních peroxydované soli vzhledem k celkové hmotnosti bezvodého prostředku.
Odbarvovací prostředky mohou podle vynálezu rovněž obsahovat všechny druhy přísad obvykle používaných v odbarvovacích prostředcích, majících schopnost usnadnit manipulaci a aplikaci prostředku, zlepšit trvanlivost nebo účinnost prostředku a zlepšit kosmetické vlastnosti upravovaných vlasů.
* 9 9 9 9 » 9 9 «
9 99
Tyto přísady jsou například činidla kontrolující uvolňování kyslíku jako například uhličitan hořečnatý nebo oxid hořečnatý, aniontové, neiontové, kationtové, amfotemí nebo zwitterionové tenzidy a jejich směsi, minerální nebo rostlinné oleje, vosky, granulační přísady, pojivá, minerální plnidla jako například oxid křemičitý a jíl, látky snižující průhlednost jako například oxid titaničitý, barviva, sekvestranty, vonné látky a kationtové substantivní nebo amfotemí polymery.
O použití těch či oněch případných přísad a jejich množství samozřejmě rozhoduje odborník tak, aby výhodné vlastnosti spojené jednoznačně s odbarvovacím prostředkem vyhovujícím vynálezu nebyly nebo významně nebyly tímto nebo těmito uvažovanými přísadami změněny.
Substantivní kationtové polymery použitelné ve shodě s tímto vynálezem mohou být ty, o nichž je již známo, že zlepšují kosmetické vlastnosti vlasů, zvláště pak ty, které jsou popsány v žádostech o patent EP-A-337354 a EP-A-557203 a ve francouzských patentech FR-2 270 846, 2 383 660, 2 598 611, 2 470 596 a 2 519 863.
Jsou preferovány takové kationtové polymery, které obsahují primární, sekundární, terciární a/nebo kvarterní aminoskupiny, které mohou být součástí hlavního polymerního řetězce nebo mohou být na postranním substituentu vázaným bezprostředně na hlavní polymemí řetězec.
Používané kationtové polymery mají obecně střední relativní molekulovou hmotnost 500 až 5.106, přednostně 103 až 3. 106.
Jako kationtové polymery můžeme uvést zvláště polymery polyaminového, polyaminoamidového a kvartemího polyamoniového typu.
Toto jsou známé produkty. Jsou popsány hlavně ve francouzských patentech č. 2 505 348 nebo 2 542 997. Mezi jmenované **·· ’··· polymery lze uvést:
(1) homopolymery nebo kopolymery odvozené od akryl nebo methakrylesterů nebo amidů a nesoucí nejméně jeden z motivů následujících obecných vzorců II, III, IV, V:
ch2—c— — ch2—cc=o c=o o
I (Π) A
o
I (III) A
Ra —ch2—c— c=o
(V)
NH | (IV) A
kde R3, stejná nebo odlišná, označují atom vodíku nebo radikál
CH3.;
A, stejná nebo odlišná, představují lineární nebo větvenou alkylovou skupinu obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, přednostně však 2 nebo 3 atomy uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu obsahující 1 až 4 atomy uhlíku;
·· · « · · · 4 • ♦ ♦ • · · · « · ·
9944 9999 ·« • Φ ΦΦ • * » Φ • 4 9 4
Φ · 9 · • * · Φ φφ
R4,R5,R6, stejná nebo odlišná, představují alkylovou skupinu obsahující 1 až 18 atomů uhlíku nebo benzylový radikál a přednostně alkylovou skupinu obsahující 1 až 6 atomů uhlíku.
Ri a R2, stejná nebo odlišná, představují vodík nebo alkylovou skupinu obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, přednostně však methyl nebo ethyl.
X označuje aniont odvozený od anorganické nebo organické kyseliny jako je methosulfát nebo halogenid jako je chlorid nebo bromid.
Polymery rodiny (1) mohou navíc obsahovat jeden nebo více motivů odvozených od kom onom erů, které je možné vybrat ze skupiny akrylamidů, methakrylamidů, diacetonakrylamidů, akrylamidů a methakrylamidů substituovaných na atomu dusíku nižšími alkyly, obsahujících 1 až 4 atomy uhlíku, akrylových nebo methakrylových kyselin nebo jejich esterů, vinyllaktamů jako je vinylpyrolidon nebo vinylkaprolaktam, vinylových esterů.
Jako polymery rodiny (1) můžeme tedy uvést:
kopolymery akrylamidů a dimethylaminoethylmethakrylátu kvatemizovaného s dimethylsulfátem nebo s dimethylhalogenidem, kopolymery akrylamidů a methakryloyloxyethyltrimethylamoniumchloridu popsané například v žádosti o patent EP-A-080976, kopolymery akrylamidů a methakryloyloxyethyltrimethylamoniumm-ethosulfátu kopolymery vinylpyrolidonu a kvatemizovaného nebo nekvatemizovaného dialkylaminoalkylakrylátu nebo methakrylátu. Tyto polymery jsou detailně popsány ve francouzských patentech 2.077.143 a 2.393.573, tripolymery dimethylaminoethylmethakrylátu, vinylkaprolaktamu a vinylpyrolidonu, kopolymery vinylpyrolidonu a methakrylamidopropyldimethylaminu, a kopolymery vinylpyrolidonu a kvatemizovaného dimethylamino-propylmethakrylamidu.
♦ fe fe fefe fefe • fefefe fe · « · • fefefe fefefe· • fe fefe • fe · · · fe fefefe· • fe fefe···· ···· fefe·· fefe fefe fefe fefe fe fe (2) Deriváty etherů celulózy obsahující kvarterní amoniové skupiny popsané ve francouzském patentu 1 492 597. Tyto polymery jsou zároveň definovány ve slovníku CTFA jako kvarterní amonia hydroxyethylcelulóz, která reagovala s epoxidem substituovaným trimethylamoniovou skupinou.
(3) Kationtové deriváty celulózy jako například kopolymery celulózy nebo deriváty celulózy s připojeným, ve vodě rozpustným monomerním kvarterním amoniem a deriváty posané jmenovitě v patentu US 4 131 576 jako například hydroxyalkylcelulózy a z nich zvláště hydroxymethyl-, hydroxyethyl- nebo hydroxypropylcelulózy s připojenou methakryloylethyltrimethylamoniovou, methakrylamidopropyltrimethylamoniovou, dimethyldiallylamoniovou solí.
(4) Kationtové polysacharidy popsané významněji v patentech US 3 589 578 a 4 031 307 jako například guarové gumy obsahující kationtové trialkylamoniové skupiny. Používají se například gaurové gumy modifikované 2,3-epoxypropyltrimethylamoniovou solí (například chloridem).
(5) Polymery sestavené z piperazinylových motivů a bivalentních alkylenových nebo hydroxyalkylenových radikálů s přímými nebo větvenými řetězci, přerušenými eventuelně atomy kyslíku, síry, dusíku nebo aromatickými cykly nebo heterocykly jakož i produkty oxidace a/nebo kvaternizace těchto polymerů. Takové polymery jsou jmenovitě popsané ve francouzských patentech 2.162.025 a 2.280.361.
(6) Polyaminoamidy rozpustné ve vodě a připravené zvláště polykondenzací kyseliny s polyaminem; tyto polyaminoamidy mohou být zesítěné epihalohydrinem, diepoxidem, dianhydridem, nenasyceným dianhydridem, dvojitě nenasyceným derivátem, bishalohydrinem, bisazetidiniem, bishaloacyldiaminem, alkylbishalogenidem nebo ještě oligomerem vznikajícím reakcí difunkční sloučeniny s bishalohydrinem, bisazetidiniem, bishaloacyldiaminem, alkylbishalogenidem, epihalogenhydrinem, diepoxidem nebo s dvojitě nenasyceným derivátem.
• 444 4449
9 9 9 9 9 9
9 9 9 4 9 9
9 9 »49 4 9 9 • · · · · · 9 9 • 9 99 · · · ·
Retikulační činidlo je použito v množství od 0,025 do 0,35 mol na aminoskupinu v polyaminoamidu. Tyto polyaminoamidy mohou být alkylovány nebo, pokud nesou jednu nebo více terciárních aminoskupin, kvatemizovány. Takové polymery jsou jmenovitě popsány ve francouzských patentech 2.252.840 a 2.368.508.
(7) Deriváty polyaminoamidu vznikajících polykondenzací polyalkylenpolyaminů s polykarboxylovými kyselinami s následnou alkylací s difunkčními činidly. Jako příklad můžeme uvést polymery kyselinu adipovou-dialkylaminohydroxyalkyldialkylentriamin v nichž alkylový radikál obsahuje 1 až 4 atomy uhlíku a označuje přednostně methyl, ethyl a propyl. Takové polymery jsou popsány jmenovitě ve francouzských patentech 1.583.363.
Mezi tyto deriváty patří jmenovitě polymery kyselina adipová/dimethylaminohydroxypropyl/diethylentriamin, které prodává společnost Sandoz pod názvem „Cartaretine F, F4, nebo F8“.
(8) Polymery získané reakcí polyalkylenpolyaminů obsahující dvě primární aminoskupiny a nejméně jednu sekundární aminoskupinu s dikarboxylovou kyselinou, kterou může být kyselina diglykolová, alifatické saturované dikarboxylové kyseliny se 3 až 8 atomy uhlíku. Molární poměr polyalkylenpolyaminů k dikarboxylové kyselině je 0,8 : 1 až 1,4 :1. Takto vzniklý polyaminoamid dále reaguje s epichlorhydrinem v molárním poměru epichlorhydrinu k sekundární aminoskupině v polyaminoamidu mezi 0,5 : 1 a 1,8 : 1. Takové polymery jsou jmenovitě popsány v amerických patentech 3.227.615 a 2.961.347.
(9) Cyklopolymery alkyldiallylaminu nebo dialkyldiallylamonia jako například homopolymery nebo kopolymery obsahující jako hlavní řetězec motivy odpovídající obecným vzorcům VI nebo VII • 9 «99 9 999 99 9
9 9999 9999
9999 9999 99 99 99 ·*
- CR^ (CH2^
C(R9)-CH2/(CH^
CR, C(R<,)-CH2- -(CH2)t
H,C \N/
CH, (VII) r7 ve kterých je k a t rovno 0 nebo 1, součet k+t je přitom roven 1; R9 označuje atom vodíku nebo methylový radikál; R7 a R8 nezávisle na sobě označují alkylovou skupinu s 1 až 22 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou skupinu, ve které alkyl obsahuje nejlépe 1 až 5 atomů uhlíku, nižší amidoalkylovou skupinu (C1-C4), nebo R7 a R8 mohou společně s atomem dusíku, na který jsou vázány, označovat heterocyklickou skupinu jako je piperidinyl nebo morfolinyl; Y* je aniont jako bromid, chlorid, acetát, boritan, citrát, tartrát, disíran, disiřičitan, síran, fosforečnan. Tyto polymery jsou jmenovitě popsány ve francouzském patentu 2.080.759 a v jeho dodatečném osvědčení 2.190.406.
(10) Polymer kvartemího diamonia obsahující opakující se motivy, které odpovídají obecnému vzorci VIII
R10
R-12
N+-A-j-N+-B!
| χ· | χ·
R11 r13 (VIII) kde R10,Rn,Ri2 a R]3, identická nebo odlišná, představují alifatické, acyklické nebo arylalifatické radikály s 1 až 20 atomy uhlíku nebo nižší hydroxyalkylalifatické radikály nebo také R10,RlbR12 a R]3, dohromady nebo zvlášť, označují spolu s atomy dusíku, na které jsou navázány, heterocykly s případně druhým heteroatomem jiným než dusík nebo Rio,Rii,Ri2 a R]3 představují lineární nebo větvený alkylový radikál s 1 až 6 atomy uhlíku substituovaný nitrilovou, esterovou, acylovou, «4 « 4 4 4 • 4
4 ··♦·····
4· ··»♦
4 4
4 4
4 4 4
4 4 4
44 amidovou skupinou nebo -CO-O-R]4-D nebo -CO-NH-R)4-D, kde R14 představuje alkylen a D kvarterní amoniovou skupinu;
Aj a Bi představují polymethylenové skupiny s 2 až 20 atomy uhlíku, které mohou být lineární nebo větvené, nasycené nebo nenasycené, a které mohou obsahovat navázané na hlavní řetězec nebo do tohoto řetězce vložené jeden nebo více aromatických cyklů nebo jeden nebo více atomů kyslíku, síry nebo sulfoxydových, sulfonových, disulfidových, aminových, alkylaminových, hydroxylových, kvartemích amoniových, močovinových, amidových nebo esterových skupin a
X' označuje aniont odvozený od anorganické nebo organické kyseliny;
Ai, Rio a Rn mohou se dvěma atomy dusíku, na které jsou vázány, vytvářet piperazinový cyklus; mimo to pokud A] označuje alkylenový nebo hydroxyalkylenový, lineární nebo větvený, nasycený nebo nenasycený radikál, Bi může rovněž označovat skupinu
-(CH2)„-CO-D-OC-(CH2)nkde D označuje:
a) glykolový zbytek obecného vzorce:
-O-Z-O, kde Z označuje lineární nebo větvený uhlovodíkový radikál nebo skupinu odpovídající jednomu z následujících vzorců;
-(CH2-CH2-O)x-CH2-CH2-[CH2-CH(CH3)-O]y-CH2-CH(CH3)kde x a y mohou být celá čísla od 1 do 4 představující definovaný a jednotný stupeň polymerizace nebo jakékoliv číslo od 1 do 4 představující střední stupeň polymerizace.;
b) bissekundární diaminový zbytek jako například piperazinový derivát;
c) bisprimární diaminový zbytek obecného vzorce: -NH-Y-NH-, kde Y označuje uhlovodíkový lineární nebo větvený radikál nebo také dvojvazný radikál
-CH2-CH2-S-S-CH2-CH2-;
d) ureylenovou skupinu obecné ho vzorce: -NH-CO-NH-;
X-je přednostně chloridový nebo bromidový aniont.
·»·♦ ·0
0··· 0 0 0 · 0 · » • · 0 0 9 · 0 · 9
999 0 ······ . _ 0 9 0090 0090 ♦·♦· ···· ·♦ ·· 9· ·<
Tyto polymery mají střední relativní molekulovou hmotnost obecně mezi 1000 a 100 000.
Takové polymery jsou jmenovitě popsány ve francouzskývh patentech 2.320.330, 2.270.846, 2.316.271, 2.336.434 a 2.413.907 a v patentech US 2.273.780, 2.375.853, 2.388.614, 2.454.547, 3.206.462, 2.261.002, 2.271.378, 3.874.870, 4.001.432, 3.929.990, 3.966.904, 4.005.193, 4.025.617, 4.025.627, 4.025.653, 4.026.945 a 4.027.020.
Je zvláště možno použít polymery, které se skládají z opakujících se motivů odpovídajících obecnému vzorci IX ^15 f'17
-N+- (CH2)n-N+- (CH2)P- (IX) | χ' I x'
Rl6 ^18 kde R]5,Ri6,Ri7 a Ri8, identická nebo různá, označují alkylový nebo hydroxyalkylový radikál s 1 až 4 atomy uhlíku, nap jsou celá čísla nabívající hodnot mezi 2 a 20 a X je aniont odvozený od anorganické nebo organické kyseliny.
(11) Polymery kvarterních polyamonií, které jsou složeny z motivů obecného vzorce X
R19 —N+ x I
R20 (CH2)r-NH-CO (CH2)q-CO-NH
R21 (CH2)s-N+-A'
X'|
R22 (X) kde R]9, R20, R21 a R22, identická nebo různá, představují atom vodíku nebo methylový, ethylový, propylový, β-hydroxyethylový, βhydroxypropylový radikál nebo -CH2CH2(OCH2CH2)POH, kde p je rovno 0 nebo celému číslu mezi 1 až 6, pod podmínkou, že R19, R20, R2) a R22 nepředstavují zároveň • · »· ·· ···» • φ • · · · *4 · • 4 4 · 4 • · * · · · • · * * * ·
444· 444· 4 4 ··
4 4 4 • 4 4 4 • 4 · · • 4 · 4 ·· 4* atom vodíku, ras, identická nebo různá, jsou celá čísla v rozmezí 1 až 6, q je 0 nebo celému číslu v rozmezí 1 až 34,
X označuje atom halogenu,
A označuje radikál dihalogenidu nebo označuje přednostně -CH2-CH2-O-CH2-CH2-.
Takové sloučeniny jsou jmenovitě popsány v žádosti o patent EP-A-122 324.
(12) Kvarterní vinylpyrolidonové a vinylimidazolové polymery.
(13) Polyaminy jako produkty obsažené ve slovníku CTFA pod názvem POLYETHYLENGLYCOL (15) TALLOW POLYAMIN.
(14) Zesítěné polymery methakryloyloxyalkyl(CrC4)trialkyl(CiC4)amoniových solí jako například polymery získané homopolymerizací dimethylaminoethylmethakrylátu kvatemizovaného methylchloridem nebo kopolymerizací akrylamidu s dimethylaminoethylmethakrylátem kvatemizovaným methylchloridem. Po homopolymerizací nebo kopolymerizací následuje zesítění sloučeninou s olefmovou nenasycenosti, zvláště methylenbisakrylamidem. Je možno zvláště použít zesítěný polymer methakryloyloxyethyltrimethylamonium akrylamid/chlorid (20/80 v hmotnosti) v disperzní formě obsahující hmotnostních 50 % výše uvedeného kopolymeru v minerálním oleji. Tato disperze od společnosti ALLIED COLLOIDS je komerčně dostupná pod názvem SALCARE® SC 92. Je rovněž možné použít zesítěný homopolymer methakryloyloxyethyl trimethylamoniumchlorid obsahující přibližně hmotnostních 50 % homopolymeru v minerálním oleji nebo v kapalném esteru. Tyto disperze od společnosti ALLIED COLLOIDS jsou komerčně dostupné pod názvy SALCARE® SC 95 a SALCARE® SC 96.
Další kationtové polymery použitelné v rámci vynálezu jsou polyalkyleniminy, zvláště polyethyleniminy, polymery obsahující φφ φφ φ * φ · φ φ φ « • φ φ φ φ φ φ φ φφ φφ
Φφ ·» φ φ φ · • · • · φ • φ φφφφ φφφφ • φ φ • φ φ φ φ φ φ φ * φ φφ φφ »« ·ΦΦ· vinylpiridinové nebo vinylpiridiniové motivy, kondenzáty polyaminů a epichlorhydrinu, kvarterních polyureylenů a derivátů chitinu.
Substantivní amfoterní polymery použitelné podle vynálezu mohou být vybrány z polymerů obsahujících v polymerním řetězci statisticky rozmístěné motivy K a M, kde K označuje motiv odvozený od monomeru obsahujícího nejméně jeden zásaditý atom dusíku a M označuje motiv odvozený od monomeru kyseliny s jednou nebo více karboxylovými nebo sulfonovými skupinami, nebo K a M mohou také označovat skupiny odvozené od amfiontových forem karboxybetainových nebo sulfobetainových monomerů.
K a M mohou rovněž označovat polymemí kationtový řetězec obsahující primární, sekundární, terciární nebo kvarterní aminoskupiny, ve kterém nejméně jedna aminoskupina nese karboxylovou nebo sulfonovou skupinu napojenou prostřednictvím uhlovodíkového radikálu, nebo K a M tvoří část polymemího řetězce s α,βdikarboxylovým ethylenovým motivem, kde jedna z karboxylových skupin zreagovala s polyaminem obsahujícím jednu nebo více primárních nebo sekundárních karboxylových skupin.
Filmotvomé amfoterní polymery odpovídající výše uvedené definici mohou být vybrány z následuhjících polymerů:
(1) Polymery vyšlé z kopolymerace monomeru odvozeného od vinylové sloučeniny nesoucí karboxylovou skupinu jako například kyselina akrylová, methakrylová, maleinová, α-chlorakrylová a zásaditého monomeru odvozeného od substituované vinylové sloučeniny obsahující nejméně jeden zásaditý atom jako například dialkylaminoalkylmethakryláty, dialkylaminoalkylakryláty, dialkylaminoalkylmethakrylamid a dialkylaminoalkylakrylamid. Takové sloučeniny jsou jmenovitě popsány v americkém patentu č. 3 836 537. Je též možno uvést kopolymer akrylát sodný/akrylamidopropyltrimethylamoniumchlorid.
Vinylová sloučenina může být zároveň dialkyldiallylamoniovou solí jako například diethyldiallylamoniumchlorid.
9* ♦· • 9
9« • «9 9
9 ·
9 •999 9999
9 9
9 9
9 9 9 «9 99
9
9 9 9
9 9 9
9 9 9 9
9 9 9
9« <9 (2) Polymery obsahující motivy odvozené:
a) od nejméně jednoho monomeru patřící do skupiny akrylamidů nebo methakrylamidů substituovaných alkylovým radikálem na atomu dusíku.
b) od nejméně jednoho kyselého komonomeru obsahujího jednu nebo více reaktivních karboxylových skupin a
c) od nejméně jednoho zásaditého komonomeru jako například estery s primárními, sekundárními, terciárními a kvartemími aminosubstituenty akrylové a methakrylové kyseliny a produkt kverternizace dimethylaminoethylmethakrylátu s dimeťhylsulfátem nebo diethylsulfátem.
Podle vynálezu zvláště preferované N-substituované akrylamidy nebo methakrylamidy jsou ty, jejichž alkylové radikály obsahují 2 až 12 atomů uhlíku, zvláště N-ethylakrylamid, N-terc.butylakrylamid, Nterc.oktylacrylamid, N-oktylacrylamid, N-decylakrylamid, Ndodecylakrylamid jakož i odpovídající methakrylamidy.
Jako kyselé komonomery jsou zvláště vhodné kyselina akrylová, methakrylová, krotonová, itakonová, maleinová, fumarová jakož i monoestery kyseliny fumarové a maleinové a jejich anhydridů s alkylem o délce 1 až 4 atomů uhlíku
Preferované zásadité komonomery jsou aminoethylmethakrylát, butylaminoethylmethakrylát, Ν,Ν'-dimethylaminoethylmethakrylát, Nterc.butylaminoethylmethakrylát.
Zvláště jsou používané kopolymery jejichž název v CTFA (4.edice) je Octylacrylamid/acrylates/butylaminoethylmethacrylate copolymer.
v (3) Částečně nebo úplně alkylované a zesítěné polyaminoamidy odvozené od polyaminoamidů obecného vzorce XI —f-CO-R23-CO-Z—- (XI) ve kterém R23 představuje dvoj vazný radikál odvozený od nasycené dikarboxylové kyseliny, od alifatické mono nebo dikarboxylové kyseliny obsahující v řetězci dvojnou vazbu, od esteru «6 ···· ·· ·· • · *· • · • · ···· ···· • · · • · · • · « • · · · »· • · · • · « « · · • 9 ·
Λ· nižšího alkanolů s 1 až 6 atomy uhlíku s těmito kyselinami nebo od radikálu odvozeného adicí jakékoliv výše jmenované kyseliny a bisprimárního nebo bissekundámího aminu, a Z označuje bisprimární, mono nebo bissekundární polyalkylenpolyamin a zvláště označuje:
a) v poměru 60 až 100 % molárních radikál obecného vzorce XII
NH—f- (CH2)x-ΝΗ-Ί— (XII) JP kde x=2 a p=2 nebo 3, nebo také x=3 a p=2, tento radikál je odvozený od diethylentriaminu, triethylentetraaminu nebo dipropylentriaminu;
b) v poměru 0 až 40 % molárních výše uvedený radikál (XII), kde x=2 a p=l, a který je odvozený od ethylendiaminu nebo radikál odvozený od piperazinu:
c) v poměru 0 až 20 % molárních radikál
-NH-(CH2)6-NHodvozený od hexamethylendiaminu. Tyto polyaminoaminy jsou zesítěné přidáním difunkčního síťovacího činidla patřícího do skupiny epihalohydrinů, diepoxidů, dianhydridů, derivátů se dvěma dvojnými vazbami, v množství průměrně 0,025 až 0,35 mol síťujícího činidla na aminoskupinu polyaminoamidu a alkylované působením kyseliny akrylové, chloroctové nebo alkansultonu nebo jejich solí.
Nasycené karboxylové kyseliny jsou přednostně karboxylové kyseliny s 6 až 10 atomy uhlíku jako například kyselina adipová, 2,2,4trimethyladipová, 2,4,4-trimethyladipová, terefitalová, kyseliny s ethylenovou dvojnou vazbou jako například kyselina akrylová, mathakrylová, itakonová.
Alkansultony používané při alkylaci jsou přednostně propansulton nebo butansulton, soli alkylačních činidel jsou přednostně sodné nebo draselné soli.
·· >···· • ·
Polymery obsahující amfiontové motivy obecného vzorce XIII r24 <25 c— ^27
N+-(CH2)zO ii c
— 0
R28 (XIII) ve kterém R24 označuje nenasycenou polymerizovatelnou skupinu jako například akrylátovou, methakrylátovou, alkrylamidovou nebo methakrylamidovou skupinu, y a z představují celá čísla od 1 do 3, R25 a R26 představují atom vodíku, methyl, ethyl nebo propyl, R27 a R28 představují atom vodíku nebo alkylový radikál tak, aby součet atomů uhlíku v R27 a R28 nepřesáhl 10.
Polymery obsahující takové jednotky mohou rovněž obsahovat motivy odvozené od neamfiontových monomerů jako například dimethyl nebo diethylaminoethylakrylát nebo methakrylát, alkylakryláty nebo methakiyláty, akrylamidy nebo methakrylamidy nebo vinylacetát.
Jako příklad můžeme uvést kopolymer methylmethakrylát/methyl dimethylkarboxy-methyl-amonioethyl-methakrylát.
(5) Polymery odvozené od chitosanu obsahující monomerní motivy odpovídající následujícím obecným vzorcům XIV, XV, XVI
(XIV)
(XV)
NH (XVI) r
R2,-COOH motiv (XIV) je přítomen v poměru 0 až 30 %, motiv (XV) v poměru 5 až 50 % a motiv (XVI) v poměru 30 až 90 %, v tomto F motivu R29 představuje radikál obecného vzorce XVII
R31 r30—c—((¾—C <xvn>
ve kterém jestliže q=0, R30, R3b R32, identická nebo různá, představuje každé atom vodíku, methylový, hydroxylový acetoxyový nebo aminový zbytek, monoalkylaminový zbytek nebo dialkylaminový zbytek, případně přerušená jedním nebo více atomy dusíku a/nebo případně substituovaná jednou nebo více aminovými, hydroxylovými, karboxylovými, thioalkoholovými, sulfonovými skupinami, thioalkylovým zbytkem, ve kterém alkyl nese aminoskupinu, v takovém případě je nejméně jeden z radikálů R30, R31, R32 atomem vodíku;
nebo jestliže q=l, R30, R3b R32 představují každé atom vodíku, jakož i soli tvořené těmito sloučeninami se zásadami nebo s kyselinami.
(6) Polymery odvozené N-karboxyalkylací chitosanu jako Nkarboxymethylchitosan nebo N-karboxybutylchitosan.
···· «· ·· • · · • · · · * * · ········ ·· (7) Polymery popsané například ve francouzském patentu 1 400 366 a odpovídající obecnému vzorci XVIII
ve kterém R33 představuje atom vodíku, radikál CH3O, CH3CH2O, fenyl, R34 označuje vodík nebo nižší alkylový radikál jako například methyl, ethyl, R35 označuje vodík nebo nižší alkylový radikál jako například methyl, ethyl, R36 označuje nižší alkylový radikál jako například methyl, ethyl nebo radikál odpovídající vzorci:
-R37-N(R35)2, kde R37 představuje skupinu -CH2-CH2-, -CH2CH2-CH2-,-CH2-CH(CH3)- a R35 má výše vysvětlený význam, jakož i vyšším homologům těchto radikálů obsahujícím až 6 atomů uhlíku.
(8) Amfotemí polymery typu -D-X-D-X- patřící do skupiny:
a) polymerů získaných působením chloroctové kyseliny nebo chloroctanu sodného na sloučeniny obsahující nejméně jeden motiv obecného vzorce XIX
-D-X-D-X- (XIX) kde D označuje radikál • ·
I · • ♦ · • * ·· ·· • · * · • * • · · • · • · · · · * · · a X označuje symbol E nebo Ε'. E nebo E', identická nebo různá, označují dvojvazný radikál, kterým je alkylenový radikál s přímým nebo větveným řetězcem obsahujícím až 7 atomů uhlíku v hlavním řetězci, který je případně substituován hydroxylovými skupinami, a může navíc obsahovat atomy kyslíku, dusíku, síry, 1 až 3 aromatické a/nebo heterocyklické kruhy. Atomy kyslíku, dusíku a síry jsou přítomny formou etherů, thioetherů, sulfoxidů, sulfonů, sulfonií, alkylaminů, alkenylaminů, hydroxylů, benzylaminů, oxidů aminů, kvarterních amonií, amidů, imidů, alkoholů, esterů a/nebo uretanů;
b) polymery obecného vzorce vzorce XX
-D-X-D-X- (XX) kde D označuje radikál
a X označuje symbol E nebo E' a nejméně jednou Ε'. E má výše uvedený význam a E' označuje dvojvazný radikál, kterým je alkylenový radikál s přímým nebo větveným řetězcem obsahujícím až 7 atomů uhlíku v hlavním řetězci, který je případně substituován jedním nebo více hydroxylovými radikály, a obsahuje jeden nebo více atomů dusíku. Atom dusíku je substituován alkylovým řetězcem případně přerušeným atomem kyslíku a obsahujícím povinně jednu nebo více karboxylových skupin nebo jednu nebo více hydroxylových skupin a betainizován reakcí s chloroctovou kyselinou nebo chloroctanem sodným.
(9) Kopolymery alkyly-C5)-vinylether/anhydrid kyseliny maleinové částečně modifikovaný semiamidifikací s N,Ndialkylaminoalkylaminem jako například N,Ndimethylaminopropylaminem nebo semiesterifikací s N,Ndialkanoaminem. Tyto kopolymery mohou rovněž obsahovat jiné vinylové komonomery jako například vinylkaprolaktam.
Ze substantivních kationtových nebo amfoterních polymerů použitelných podle vynálezu je dávána přednost zvláště:
- homopolymeru dimethyldiallylamoniumchloridu prodávanému společností MERCK pod názvem MERQUAT 100 DRY;
- kopolymerům dimethyldiallylamoniumchloridu a akrylamidu prodávaným společností CALGON pod názvem MERQUAT 2200;
- polymerům typu poly(kvarterní amonium) připraveným a popsaným ve francouzském patentu 2 270 846, které jsou tvořeny opakujícími se motivy obecného vzorce XXI
CH, CH,
I I —£ nMch^nMchpé-]- (χχ0 •|cr Jer ch3 ch3 a zvláště těmi, jejichž střední relativní molekulová hmotnost určená gelovou permeační chromatogafií je mezi 9500 a 9900,
- polymerům typu poly(kvarterní amonium) připraveným a popsaným ve francouzském patentu 2 270 846, které jsou tvořeny opakujícími se motivy obecného vzorce XXII ch3 c2h5 —{-N+—<CH2)3—N+—(CH2)3-J- (XXII) |Br' |Br*
CH3 c2h5 a zvláště těmi, jejichž střední relativní molekulová hmotnost určená gelovou permeační chromatogafií je přibližně 1200;
- polymerům typu poly(kvarterní amonium) popsaným v patentech US 4 390 689, 4 702 906, 4 719 282, které jsou tvořeny opakujícími se motivy obecného vzorce XXIII
ch3
NH-CO-D-NH—(CH2)p—N1—(CH2)2—O— (CH2)2-^Icr
CH3
L
N-(CH2)p|cf ch3 (ΧΧΠΙ) ch3 ve kterém p je celé číslo od 1 do 6,
D představuje jednoduchou vazbu nebo skupinu -(CEfeX-CO-, kde r je rovno 4 nebo 7, a zvláště těmi, jejichž střední relativní molekulová hmotnost je nižší než 100 000, přednostně nižší nebo rovna 50 000;
- následujícím amfoterním kopolymerům:
- kopolymeru diallyldimethylamoniumchlorid/kyselina akrylová (80/20) uvedeným na trh společností CALGON pod názvem MERQUAT 280 DRY (název CTFA: Polyquatemium-22);
- kopolymeru dimethyldiallylamoniumchlorid/kyselina akrylová (95/5) uvedeným na trh společností CALGON pod názvem MERQUAT 295 DRY (název CTFA: Polyquatemium-22);
- kopolymeru methakrylamidopropyltrimoniumchloridu, kyseliny akrylové a methylakrylátu uvedeným na trh společností CALGON pod názvem MERQUAT 2001 (název CTFA: PolyquatemÍum-47);
- tripolymeru akrylamid/dimethyldiallylamoniumchlorid/kyselina akrylová uvedeným na trh společností CALGON pod názvem MERQUAT PLUS 3330 DRY (název CTFA: Polyquatemium-39).
V seznamu výše uvedených substantivních polymerů jsou zvláště preferovány amfoterní kopolymery Polyquatemium-22, Polyquatemium39 a Polyquatemium-47 (názvy CTFA).
Podle vynálezu substantivní kationtový(é) nebo amfoterní polymer(y) představuje(í) 0,03 až 30 % celkové hmotnosti prostředku.
Prostředky tohoto vynálezu obsahují přednostně nejméně jedno tenzidní činidlo.
Tenzidní činidla vyhovující provedení tohoto vynálezu jsou zvláště následující:
(i) Aniontové tenzidy:
Jako příklady v rámci tohoto vynálezu použitelných aniontových tenzidů, ve směsi nebo osamoceně, můžeme uvést zvláště soli (hlavně zásadité, zvláště sodné, amonné, aminosoli, soli aminoalkoholů a • · · · • · • 9 hořečnaté soli) následujících sloučenin: alkylsírany, alkylethersírany, alkylamidoethersírany, alkylarylpolyethersírany, monoglyceridsírany, alkylsulfonáty, α-alken-sulfonáty, parafín-sulfonáty; alkyl(CéC24)sulfosukcináty, alkyl(C6-C24)ethersulfosukcináty, alkyl(C6C24)amidosulfosukcináty; alkyl(C6-C24)sulfoacetáty, acyl(C6C24)sarkosináty a acyl(C6-C24)glutamáty. Je rovněž možné použít estery karboxylových alkyl(C6-C24)polyglykosidů jako například alkylglykosidcitráty, alkylpolyglykosidtartráty a alkylpolyglykosidsulfosukcináty; alkylsulfosukcinamáty; acylisethionáty a N-acyltauráty. Alkylový nebo acylový radikál všech těchto různých sloučenin obsahuje přednostně 12 až 20 atomů uhlíku a arylový radikál označuje přednostně fenylovou nebo benzylovou skupinu. Dále můžeme jako použitelné aniontové tenzidy uvést soli mastných kyselin jako například soli kyseliny olejové, ricinolejové, palmitové, stearové, kyselin kokosového oleje a kyselin hydrogenovaného kokosového oleje; acyllaktyláty, kde acylový radikál obsahuje 8 až 20 atomů uhlíku. Je rovněž možné použít alkyl-D-galaktosiduronové kyseliny a jejich soli, polyoxyalkylenované alkyl(C6-C24)etherkarboxylové kyseliny, polyoxyalkylenované alkyl(C6-C24)aryletherkarboxylové kyseliny, polyoxyalkylenované alkyl(C6-C24)amidoetherkarboxylové kyseliny a jejich soli, zvláště ty, které obsahují 2 až 50 alkylenoxidových skupin, zvláště ethylenoxidovou skupinu a jejich směsi.
(ii) Neiontové tenzidy:
Neiontové tenzidy jsou samy o sobě také dobře známé sloučeniny (viz. Handbook of Surfactant, M.R.Porter, nakladatelství Blackie & Son (Glasgow and London), 1991, strana 116-178), a jejich povaha nemá pro tento vynález kritický charakter. Použitelné jsou tedy neiontové tenzidy ze skupiny alkoholů, α-diolů, alkylfenolů, polyethoxylovaných nebo polypropoxylovaných mastných kyselin jejichž hlavní řetězec obsahuje například 8 až 18 atomů uhlíku a počet ethylenoxidových a propylenoxidových skupin může zvláště být 2 až 50. Je rovněž možno uvést kopolymery ethylenoxidu a propylenoxidu, kondenzáty ethylenoxidu a propylenoxidu s alifatickými alkoholy, polyethoxylované alifatické amidy mající přednostně 2 až 30 mol ethylenoxidu, polyglycerolované alifatické amidy obsahující průměrně 1 až 5 a přednostně 1,5 až 4 glycerolové skupiny; polyethoxylované alifatické • · · · fefe··
fe ···· • fe fefe • · · • · fe • · fe • · · ·· fefe aminy mající přednostně 2 až 30 mol ethylenoxidu; oxyethylované estery mastných kyselin a sorbitanu mající 2 až 30 mol ethylenoxidu; estery mastných kyselin a sacharózy, estery mastných kyselin a polyethylenglykolu, alkylpolyglykosidy, deriváty N-alkylglukaminu, oxidy aminů jako například oxidy alkyl(Ci0-C14)aminů nebo oxidy Nacylaminopropylmorfolinu. Podotýkáme, že alkylpolyglykosidy představují neiontové tenzidy, které zvláště dobře zapadají do rámce tohoto vynálezu.
(iii) Amfoterní nebo zwitterionové tenzidy:
Amfoterní nebo zwitterionové tenzidy, jejichž povaha nemá pro tento vynález kritický charakter, mohou být zvláště deriváty sekundárních nebo terciárních alifatických aminů, jejichž alifatický řetězec je lineární nebo větvený a obsahuje 8 až 18 atomů uhlíku a nejméně jednu aniontovou skupinu s hydrosolubilizačním účinkem (například karboxylát, sulfonát, síran, fosforečnan nebo fosfonát). Dále je možno uvést akyl(C8-C2o)betainy, sulfobetainy, akyl(C8C2o)amidoalkyl(CrC6)betainy nebo alkyl(C8-C20) amidoalkyl(CiCéjsulfobetainy.
Jako aminoderiváty je možno uvést produkty popsané v patentech US-2 528 378 a US-2 781 354 a zařazené do slovníku CTFA, 3. vydání, 1982, pod názvy Amphocarboxyglycinates a Amphocarboxypropionates s příslušnými strukturami:
R38-CONHCH2CH2-N(R39)(R40)(CH2COO') ve které: R38 představuje alkylový radikál kyseliny R38COOH přítomné v hydrolyzovaném kokosovém oleji, heptylový, nonylový nebo undecylový radikál, R39 představuje β-hydroxyethylovou skupinu a R40 skupinu karboxymethylovou;
a
R38 '-CONHCH2CH2-N(B)(C) ve které:
B představuje -CH2CH2OX',
C představuje -(CH2)Z-Y', kde z=T nebo 2,
X' označuje skupinu -CH2CH2-COOH nebo atom vodíku
Y' označuje -COOH nebo radikál -CH2-CHOH-SO3H
R38' označuje alkylový radikál kyseliny R-COOH přítomné v hydrolyzovaném kokosovém nebo lněném oleji, alkylový radikál se ·« 4444 ·· 44
4444 4444 ♦ · • 4 4 ·♦ *·
7,9,11 nebo 13 atomy uhlíku, alkylový radikál se 17 atomy uhlíku včetně jeho isoformy, alkylový nenasycený radikál se 17 atomy uhlíku.
Tyto sloučeniny jsou zařazeny do slovníku CTFA, 5. vydání, 1993, pod názvy Disodium Coco-ampho-diacetate, Disodium Lauroampho-diacetate, Disodium Capryl-ampho-diacetate, Disodium Capryloampho-diacetate, Disodium Coco-amphodipropionate, Disodium Lauroampho-dipropionate, Disodium Caprylampho-dipropionate, Disodium Capryloampho-dipropionate, Lauroampho-diprapionic acid, Coco-ampho-dipropionic acid.
(iv) Kationtové tenzidy:
Mezi kationtové tenzidy můžeme zvláště zařadit: soli primárních, sekundárních nebo terciárních, případně polyoxyalkylenovaných alifatických aminů, soli kvarterních amonií jako například tetraalkylamonium, alkylamidoalkyltrialkylamonium, trialkylbenzylamonium, trialkylhydroxyalkylamonium nebo alkylpyridiniumchlorid nebo bromid; deriváty imidazolinu nebo oxidy aminů s kationtovým charakterem.
Množství tenzidních činidel v prostředku může být podle vynálezu 0,01 až 40 % a přednostně 0,1 až 30 % celkové hmotnosti prostředku.
Bezvodý odbarvovací prostředek může být ve formě prášku, který po smíchání s peroxydem vodíku vytvoří hustou kašovitou hmotu. Zároveň může být ve formě bezvodého odbarvovacího krému s práškovými činidly suspendovanými nebo dispergovanými v organickém nosiči jako jsou například krémy popsané v patentech US 4 170 637, DE 3 814 356, DE 3 844 956, EP 0 778 020 a DE 1 972 3538.
Bezvodý odbarvovací prostředek je podle vynálezu přednostně ve formě prášku s případně obalenými nebo granulovanými částicemi.
Předmětem vynálezu je zároveň jeden postup odbarvování keratinových vláken, zvláště lidských vlasů.
·♦ »♦ » * * 4
9 49 9 ·
99 ·
*99« 9999
9 9 ·* »9
9 9 • 9
Tento postup zahrnuje etapy spočívající
- ve smíchání bezvodého odbarvovacího prostředku obsahujícího nejméně jedno zásadité činidlo, nejméně jednu peroxydovánou sůl a směs nejméně jednoho ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a nejméně jednoho amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem a případně amfifilního aniontového polymeru s vodnou směsí peroxidu vodíku bezprostředně před použitím,
- v aplikaci směsi na oblast keratinových vláken určených k odbarvení,
- v odležení na dobu potřebnou k dosažení žádaného odbarvení, tato doba trvá obecně 10 minut až 1 hodinu, přednostně 10 až 45 minut a v odstranění odbarvovací směsi vypláchnutím vodou s následným umytím šampónem a vysušením.
Předmětem vynálezu je navíc použití bezvodého odbarvovacího prostředku, tak jak byl popsán výše, k přípravě odbarvovacího prostředku určeného k přímému použití. Pro tento účel je bezvodý prostředek smíchán s 0,5 až 10 hmotnostními ekvivalenty vodného prostředku obsahujícího peroxid vodíku jako například roztok, emulze nebo gel, jejíž hmotnostní koncetrace je v rozmezí od 2 do 12 %. Tuto směs je nutno připravit bezprostředně před aplikací výrobku na vlasy.
pH odbarvovacího prostředku určeného k přímému použití je přednostně 7 až 12 a ještě výhodněji 8,5 až 11,5.
Dalším předmětem vynálezu je jedno balení rovněž nazývané balicí kit obsahující nejméně dva oddíly, z nichž jeden obsahuje bezvodý odbarvovací prostředek, tak jak byl popsán výše, a druhý vodný prostředek obsahující peroxid vodíku.
Příklady, které následují, a jejichž cílem je pomoci vynálezu lépe porozumět, mají čistě ilustrační a ne limitující charakter.
,* ····
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Připravili jsme dva odbarvovací prostředky v práškové formě, z nichž jeden (prostředek A) obsahuje kombinaci dvou klasických, ve vodě rozpustných zahušťovacích polymerů, a to hydroxyethylcelulózu a jeden přírodní polymer, guarovou gumu, a další (prostředek B) obsahuje směs klasického, ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru, tzn. hydroxyethylcelulózu a amfifilní neiontový polymer podle vynálezu, a to cetylhydroxyethylcelulózu.
Tabulka, která následuje, uvádí druh a množství jednotlivých přísad těchto dvou prostředků.
Množství (v % hmotnosti)
Prostředek A (dřivější technologie) Prostředek B (podle vynálezu)
peroxosíran draselný 35 35
peroxosíran sodný 30 30
metakřemičitan sodný 14 14
chlorid amonný 5 5
EDTA 1 1
dioktylsulfosukcinát sodný/benzoát sodný 1 1
stearát vápenatý 1 1
oxid křemičitý 7 7
guarová guma* 3 0
cetylhydroxyethyl celulóza** 0 3
hydroxyethylcelulóza *** 3 3
* prodávaná pod názvem GUARGEL D/15 společností Société Francaise des Colloides ** prodávaná pod názvem POLYSURF67 společností HERCULES *** prodávaná pod názvem CELLOSIZE POLYMER PCG-10 společností AMERCHOL *4 ····
4 ♦
• ·
44 » 4 4 4 • ·
4444 4444 ♦ · ♦ * · • 4 4
4« ·*
Smíchali jsme 40 g z obou prostředků s 80 g prostředku C tak, abychom získali dva odbarvovací prostředky AC a BC k přímému použití.
Prostředek C
Množství (v % hmotnosti)
ceteary lalkohol/ceteareth-3 0 2,85
stabilizátory 0,06
sekvestrant 0,15
peroxyd vodíku 9
kyselina fosforečná qsp pH 2
destilovaná voda qsp 100
Prováděli jsme průběžná viskozimetrická měření rotačním viskozimetrem (model RHEOMAT RM 180, společnost METTLER). Všechna měření byla provedena při teplotě 25 °C, za pomoci kotouče č.3, po 30 sekundách stříhání při rychlosti 50 s'1.
Před každým měřením byl prostředek AC nebo BC homogenizován slabým mícháním po dobu 1 minuty.
Ztráta viskozity byla vypočítána podle následujícího vzorce; ztráta (%) = ( (η5- η() / η5) χ 100 kde η5 je viskozita měřená 5 minut po smíchání prostředků A a B s prostředkem C
T|t je viskozita měřená na konci doby t (v minutách) následující po smíchání prostředků A a B s prostředkem C.
Získané výsledky byly následující;
t (min) Prostředek AC(dřivější technologie) Prostředek BC (podle vynálezu)
viskozita (Pa.s) ztráta (%) viskozita (Pa.s) ztráta (%)
5 10 11,54 6,64 42 15,85 10,45 34
20 3,99 65 9,95 37
30 3,32 71 10,32 35
009· • · 0 · • 9 • 999 ···· • 0 99
0 0 · ·· · ·· · • ·· ·
00
U prostředku AC odpovídajícího stavu technologie jsme zjistili v průběhu času zvyšující se ztrátu viskozity, která dosáhla 70 % již po uplynutí 25 minut.
U prostředku BC podle vynálezu se vyskozita po uplynutí 10 minut sníží o 35 %, ale pak již zůstává konstantní.
Příklad 2
Připravili jsme odbarvovací prostředek ve formě následujícího bezvodého krému (množství v % hmotnosti):
Isopropylpalmitát 23 minerální olej 3 peroxosíran draselný 25 peroxosíran sodný 20 metakřemičitan sodný 12 alginát sodný 2 chlorid amonný 4 kyselina ethylendiamintetraoctová 1 cetylstearylový alkohol s 25 mol ethylenoxidu 2 jíl 1
Polyquaternium-22 1
SeradFX-1100 3
Oxid titaničitý 1
Stearát hořečnatý 2 g tohoto prostředku bylo smícháno s 15 g prostředku C, který byl popsán výše. Tuto směs jsme na vlasy určené k odbarvení aplikovali a ponechali působit po dobu 45 minut. Po vyprání ve vodě, umytí šampónem a usušení jsme získali rovnoměrný výsledek. Stav vlákna byl uspokojivý a degradace omezená.
ΦΦ φφ t φ φ « • φφ · φφφφ φφφφ φφ φφ φ ♦ φ · » φ · · φ φ φ · φ φ φ · φφ φφ
Průmyslová využitelnost
Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem je použitelný například pro výrobu prostředku k šetrnému odbarvování vlasů.

Claims (28)

1. Bezvodý prostředek k odbarvení keratinových vláken, zvláště lidských keratinových vláken, obsahující ve vhodném prostředí pro odbarvování nejméně jedno zásadité činidlo, nejméně jednu peroxydovanou sůl a vyznačující se tím, že dále obsahuje směs
- nejméně jednoho ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a
- nejméně jednoho amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
2. Bezvodý prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve vodě rozpustný zahušťovací polymer je polymer přírodního nebo syntetického původu.
3. Bezvodý prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že zmíněný syntetický zahušťovací polymer může být polyvinylpyrolidon, polyakrylová kyselina, polyakrylamid, polyakrylamidomethylpropansulfonová kyselina nebo jejich kopolymery, které jsou případně zesítěné.
4. Bezvodý prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že zmíněný zahušťovací polymer přírodního původu je vybrán mezi (a) guarovými neiontovými gumami;
(b) biopolysacharidovými gumami mikrobiálního původu jako například skleroglukanovými a xantanovými gumami;
(c) gumami vyrobenými z rostlinných exsudátů jako například arabskou gumou, ghatskou, karayskou nebo tragentní gumou;
(d) gumami extrahovanými z řas jako například karagény nebo agarem;
(e) gumami vyrobenými z rostlinných extraktů jako například gumou z rohovníku nebo pektiny extrahovanými z dužin ovoce;
(f) algináty;
(g) amidony;
(h) hydroxyalkylcelulózami a karboxyalkylcelulózami * ·
5. Bezvodý prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že zmíněný zahušťovací polymer přírodního původu je guarová guma, derivát guarové gumy nebo hydroxyalkylcelulóza
6. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že zmíněný amfifilní neiontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem patří mezi
- celulózy nebo hydroxyalkylcelulózy modifikované skupinami, které obsahují nejméně jeden alifatický řetězec typu alkylové, ary laiky lové, nebo alkylarylové skupiny, kde alkyl obsahuje 8 až 22 atomů uhlíku nebo modifikované polyalkoxylovanými alkylfenolovými skupinami;
- hydroxypropylguary modifikované skupinami, které obsahují nejméně jeden alifatický řetězec s 8 až 22 atomy uhlíku;
- polyuretany obsahující nejméně jeden alifatický řetězec typu alkylové nebo alkenylové skupiny s 8 až 30 atomy uhlíku;
- kopolymery vinylpyrolidonu a hydrofobních monomerů s alifatickým řetězcem
- kopolymery alkylmethakrylátů, kde alkyl obsahuje 1 až 6 atomů uhlíku, a amfifílních monomerů s nejméně jedním alifatickým řetězcem;
- kopolymery hydrofilních methakrylátů a hydrofobních monomerů s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
7. Bezvodý prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že amfifilní neiontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem je hydroxyethylcelulóza modifikovaná skupinami, které obsahují nejméně jeden alkylový radikál s 8 až 22 atomy uhlíku nebo polyurethan modifikovaný nejméně jednou alkylovou skupinou s 10 až 20 atomy uhlíku.
8. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že ve vodě rozpustný zahušťovací polymer je přítomen v poměru 0,03 až 30 % hmotnostních, přednostně 0,3 až 15 % hmotnostních vzhledem k bezvodému prostředku.
9 9
9 · •999 9999
9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 99
9. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že amfifilní neiontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem je přítomen v poměru 0,03 až 30 % hmotnostních, přednostně 0,3 až 15 % hmotnostních vzhledem k bezvodému prostředku.
10. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem k zahušťovacímu, ve vodě rozpustnému polymeruje 10/1 až 1/10, přednostně 5/1 až 1/5.
11. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že dále obsahuje amfifilní aniontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem.
12. Bezvodý prostředek podle nároku 11, vyznačující se tím, že amfifilní aniontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem je kopolymer obsahující
- hydrofilní motivy odvozené od jednoho nebo více monomerů s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jednu funkční skupinu karboxylové kyseliny a
- hydrofobní motivy odvozené od jednoho nebo více monomerů s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jeden postranní hydrofobní řetězec.
13. Bezvodý prostředek podle nároků 11 nebo 12, vyznačující se tím, že monomer nebo monomery s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jednu funkční skupinu karboxylové kyseliny mohou být kyselina ethakrylová, kyselina methakrylová a kyselina akrylová, přednostně kyselina methakrylová a kyseliny akrylová ajejich směsi.
14. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv nároku 11 až 13, vyznačující se tím, že monomer nebo monomery s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jeden postranní hydrofobní řetězec mohou být ethakryláty, methakryláty a/nebo alkylakryláty, kde alkylová skupina obsahuje 10 až 30 atomů uhlíku, přednostně 12 až 22 atomů uhlíku.
Φ φ φ φ • Φ φφ • · · · φ φ φ φ φ · · φ * φ · φφφφ φφ
15. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv nároku 11 až 13, vyznačující se tím, že monomer nebo monomery s ethylenovým typem nenasycenosti nesoucí jeden postranní hydrofobní řetězec mohou být allyljilifatický alky(jthery odpovídající obecnému vzorci I:
CH2=CR'CH2-O-B„-R (I) ve kterém R' představuje atom vodíku nebo methylovou skupinu B představuje ethylenoxyovou skupinu n je celé Číslo v rozmezí od 0 do 100,
R představuje uhlovodíkovou skupinu, kterou může být alkyl, arylalkyl, aryl, alkylaryl nebo cykloalkyl mající 8 až 30 atomů uhlíku, přednostně 10 až 24 atomů uhlíku.
16. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv nároku 11 až 15, vyznačující se tím, že amfifilní aniontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem dále obsahuje motivy odvozené od síťujícího monomeru obsahujícího dvě dvojné ethylenové nekonjugované vazby.
17. Bezvodý prostředek podle nároku 16, vyznačující se tím, že zmíněný síťující monomer může být diallylftalát, allyl(meth)akrylát, divinylbenzen, (poly)ethylenglykoldimethakrylát, methylen-bisakrylamid, polyallylsacharosa nebo polyallylpentaerythritol.
18. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv nároku 11 až 17, vyznačující se tím, že amfifilní aniontový polymer s nejméně jedním alifatickým řetězcem je přítomen v poměru 0,03 až 30 % hmotnostních vzhledem k bezvodému prostředku.
19. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že jmenované zásadité činidlo patří mezi amonné soli jako například chlorid, síran, fosforečnan nebo dusičnan amonný, křemičitany, fosforečnany nebo uhličitany alkalických kovů nebo alkalických zemin, přednostně metakřemičitany alkalických kovů.
»4 4444 • 4 ··
4 4 4 4
4 4
4444 444«
4 4 4
4 4·
4 ♦ ·
4 4 4 4
44 »« «4
4 4 4
4 4 ·
4 4 «
4 4 ·
20. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že jmenovaná peroxydovaná sůl patří mezi peroxosírany, peroxouhličitany a peroxoboritany amonné nebo alkalických kovů, přednostně je peroxosíran sodný nebo draselný.
21. Bezvodý prostředek podle nároku 20, vyznačující se tím, že obsahuje 20 až 70 % hmotnostních, přednostně 30 až 60 % hmotnostních nejméně jedné peroxydované soli.
22. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že dále obsahuje odbarvovací přísady patřící mezi činidla kontrolující uvolňování kyslíku, tenzidní aniontová, neiontová, kationtová, amfoterní nebo zwitterionová činidla a jejich směsi, minerální a rostlinné oleje, vosky, granulační přísady, pojivá, minerální plnidla, látky snižující průhlednost jako například oxid titaničitý, barviva, sekvestranty, vonné látky a kationtové nebo amfoterní substantivní polymery.
23. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že obsahuje 0,01 až 40 %, přednostně 0,1 až 30 % hmotnostních nejméně jednoho tenzidního činidla.
24. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že obsahuje 0,03 až 30 % hmotnostních nejméně jednoho kationtového nebo amfotemího substantivního polymeru.
25. Bezvodý prostředek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že je ve formě prášku nebo suspenze nebo disperze prášku v kapalném bezvodém organickém nosiči.
26. Způsob použití bezvodého odbarvovacího prostředku podle jakéhokoliv předchozího nároku k přípravě odbarvovacího prostředku k přímému použití, vyznačující se tím, že se k bezvodému odbarvovacímu prostředku přidá vodný prostředek obsahující peroxýd vodíku.
• · ···· «« • 4 4 • · · • · · • · · • 4 9 9
94 »· kk »»
27. Postup odbarvení keratinových vláken, zvláště lidských vlasů, zahrnující etapy spočívající
- ve smíchání, bezprostředně před použitím, bezvodého odbarvovacího prostředku definovaného podle jakéhokoliv předchozího nároku s vodným prostředkem obsahujícím peroxid vodíku,
- v aplikaci takto získané směsi na oblast keratinových vláken určených k odbarvení,
- v odležení na dobu potřebnou k dosažení žádaného odbarvení a
- v odstranění odbarvovací směsi vypláchnutím vodou s následným umytím šampónem a vysušením.
28. Balení nebo kit s několika oddíly k odbarvení keratinových vláken a zvláště lidských keratinových vláken jako jsou vlasy, vyznačující se tím, že obsahuje nejméně dva oddíly, z nichž jeden obsahuje bezvodý odbarvovací prostředek podle jakéhokoliv patentového nároku 1 až 25 a druhý vodný prostředek obsahující peroxid vodíku.
CZ2000133A 2000-01-14 2000-01-14 Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem CZ2000133A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000133A CZ2000133A3 (cs) 2000-01-14 2000-01-14 Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000133A CZ2000133A3 (cs) 2000-01-14 2000-01-14 Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000133A3 true CZ2000133A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5469257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000133A CZ2000133A3 (cs) 2000-01-14 2000-01-14 Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000133A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6379401B1 (en) Anhydrous composition for bleaching keratin fibers comprising a combination of a water-soluble thickening polymer and a nonionic amphiphilic polymer comprising at least one fatty chain
AU728168B2 (en) anhydrous composition for bleaching keratin fibres, comprising a combination of anionic and/or nonionic amphiphilic polymers comprising at least one fatty chain, and cationic or amphoteric substantive polymers
EP1380287B1 (fr) Pâte anhydre pour la décoloration des fibres kératiniques humaines
JP3939561B2 (ja) ヒトのケラチン繊維のブリーチ用微粉状組成物
US20070151045A1 (en) Composition for the oxidation dyeing of keratin fibers, comprising at least one fatty alcohol, at least one oxidation dye, at least one associative polymer and at least one compound chosen from fatty acid esters and metals oxides
AU726535B2 (en) Ready-to-use aqueous composition for bleaching keratin fibres, comprising a combination of a water-soluable solvent and a nonionic or anionic amphiphilic polymer comprising at least one fatty chain
EP1312337A2 (fr) Composition réductrice pour le traitement des fibres kératiniques comprenant une silicone aminée particulière
KR100393439B1 (ko) 2 종의 폴리우레탄 폴리에테르의 배합물을 포함하는,케라틴 섬유의 탈색 조성물
CZ2000133A3 (cs) Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs ve vodě rozpustného zahušťovacího polymeru a amfifilního neiontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem
JP2003516337A (ja) エーテル樹脂骨格を有する増粘ポリマーを含有するケラチン繊維の脱色用組成物
CZ2000131A3 (cs) Vodný odbarvovací prostředek keratinových vláken určený k přímému použití a obsahující směs ve vodě rozpustného rozpouštědla a amfifilního neiontového nebo aniontového polymeru s nejméně jedním alifatickým řetězcem
JP2004513140A (ja) 会合性ポリウレタンを含有するケラチン繊維の脱色用組成物
CZ2000134A3 (cs) Bezvodý odbarvovací prostředek keratinových vláken obsahující směs amfifílních aniontových a/nebo neiontových polymerů s nejméně jedním alifatickým řetězcem a substantivních kationtových nebo amfoterních polymerů
MXPA00001031A (es) Composicion anhidra de decoloracion de fibras queratinicas que comprende la asociacion de polimeros anfifilicos anionicos y/o no ionicos que comprenden cuando menos una cadena grasa y polimeros substantivos cationicos o anfoteros
MXPA00001033A (en) Aqueous composition for bleaching keratin fibers, especially hair, includes combination of water-soluble solvent and nonionic amphiphilic polymer with at least one fatty chain

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic