CZ19850U1 - Pletací jehla - Google Patents
Pletací jehla Download PDFInfo
- Publication number
- CZ19850U1 CZ19850U1 CZ200921276U CZ200921276U CZ19850U1 CZ 19850 U1 CZ19850 U1 CZ 19850U1 CZ 200921276 U CZ200921276 U CZ 200921276U CZ 200921276 U CZ200921276 U CZ 200921276U CZ 19850 U1 CZ19850 U1 CZ 19850U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- knitting needle
- knitting
- needle
- needle according
- transverse axis
- Prior art date
Links
Landscapes
- Knitting Machines (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká pletací jehly pro ploché a okrouhlé pletací stroje, zejména jemného dělení, určené pro výrobu jemného dámského punčochového zboží, jako jsou punčochy, podko5 lenky, punčochové kalhoty a zejména bezešvé punčochové kalhoty vyrobené z jednoho kusu.
Dosavadní stav techniky
Textilní výrobky z pleteniny podle dosavadního stavu techniky se vyrábí zpravidla ve dvou fázích. Nejdříve se vyrobí polotovar na plochém či okrouhlém pletacím stroji a následně je dokončen technologií šití. Na příklad u ponožek je naprosto běžné sešívání špice výrobku. U pun10 čochových kalhot je kromě sešití špic nutno navíc ještě sešít dvě nohavice do tvaru kalhot. U spodního ošacení, jako jsou na příklad kalhotky či trenýrky, je kromě sešívání kalhotkové části nezbytné ještě obšít okraje pasového otvoru, či otvorů pro nohy. Podobně je tomu i u svrchního ošacení, na příklad u svetrů je běžné přišívání rukávů k tělové části,
Výše popsané dokončovací operace při průmyslové výrobě textilních výrobků z pleteniny přináší řadu nevýhod. Kromě toho, že tyto dokončovací práce je velmi obtížné automatizovat a tudíž výrazně a negativně ovlivňují ekonomii výroby, z jiného pohledu snižují kvalitu textilního výrobku. Zejména je to dáno tím, že pletenina v místě šití výrazně mění a zhoršuje některé svoje charakteristiky, jako jsou pružnost, omak a tak podobně. Rovněž pri Šití často dochází k tomu, že šicí jehla naruší vlákno pleteniny a časem při nošení v oblasti švů dochází ke vzniku děr. Rovněž nezanedbatelnou nevýhodou je neestetičnost švu na příklad pri sešití dvou nohavic dámských punčochových kalhot.
Výše popsané nevýhody byly důsledkem toho, že se začaly vyvíjet pletací stroje provádějící v automatickém cyklu rovněž dokončovací operace, jako na příklad sešívání, či řetízkování špic, anebo splétání dvou nohavic punčochových kalhot do jejich kalhotové části. Provádět tyto pri25 kladné dokončovací operace přímo v pletacím stroji zpravidla znamená doplnit stávající mechanizmy pletacího stroje o další přídavné mechanizmy, jež jsou schopné operovat s jednotlivými očky pleteniny a přenášet je z pletacích jehel pletacího stroje na příslušné prvky přídavných mechanizmů. Má to ovšem i nežádoucí účinky, protože u těchto typů pletacích strojů nesmírně stoupají nároky na mechanickou přesnost. Jako nejdůležitější se jeví zejména přímost, rovnoběž30 nost a rovnoměrnost pletacích jehel v oblasti jejich hlaviček. Tyto požadované parametry se podařilo uspokojivě technicky vyřešit u strojů do jemnosti 18-20 (E), na příklad vytvořením drážek na vnějším obvodě platinového kroužku, avšak tato opatření jsou z rozměrových důvodů neaplikovatelná u strojů jemného dělení, na příklad u dělení 28-34 (E). U těchto strojů jsou pletací jehly v oblasti mezi platinami podle známého stavu techniky zcela bez bočního vedení a uplatně35 ní známých dokončovacích mechanizmů na ně je proto velmi problematické, ne-li nemožné.
Stávající stav techniky vzhledem k popsaným nevýhodám na příklad značně znesnadňuje zejména realizaci výroby bezešvých punčochových kalhot z jednoho kusu, na příklad podle WO 2006/119715 A2 či maloprůměrového pletacího stroje podle UV 18934 Ul.
Další a nepříjemnou nevýhodou stávajícího stavu je ta skutečnost, že nerovnoměrnost, nedosta40 tečná přímost a rovnoběžnost pletacích jehel má za následek snížení kvality pleteniny, projevující se vertikálními pruhy a nerovnostmi.
Podstata technického řešení
Podstata navrhovaného technického řešení je proto vytvořit zejména pro pletací stroje jemného dělení pletací jehlu, která umožní uplatnění takových reálných technických opatření, které za45 bezpečí rovnoměrnost, přímost a rovnoběžnost pletacích jehel v oblasti jejich hlaviček.
- 1 CZ 19850 Ul
Toho se značnou měrou dosáhne, když na stvolu pletací jehly v prostoru pod hlavičkou je ze strany hřbetu vytvořeno zkosení. Hlavní výhoda navrhovaného technického řešení spočívá v tom, že umožňuje na vnějším průměru známého platinového kroužku vytvořit axiální drážkování i u jemnosti pletacího stroje 28-34 (E) a takto relativně robustními mechanickými prostředky zabez5 pečit rovnoměrnost, přímost a rovnoběžnost i u těch pletacích jehel, jejichž tloušťka je jen několik málo desetin milimetru.
Když zkosení se vzhledem k příčné ose stvolu směrem ke hřbetu pletací jehly zužuje, je to výhodné zejména tím, že žebra, jež vzniknou vytvořením drážkování na vnějším průměru platinového kroužku, jsou natolik tuhá, že od působení relativních sil mezi pletacími jehlami a žebry io jsou tyto žebra prakticky nedeformovatelná a to u jakékoliv jemnosti dělení pletacího stroje.
Když zkosení je vzhledem k příčné ose stvolu tvořeno dvěma rovinnými plochami, je to výhodné zejména pro jednoduchost výrobního nástroje.
Když zkosení vzhledem k příčné ose stvolu a směrem ke hřbetu je tvořeno vypouklou plochou, je to výhodné zejména tím, že v drážkování platinového kroužku se tím vytvoří mikroprostor pro mazací kapalinu a zlepší to mazání kluzných ploch stvolu pletací j ehly.
Když zkosení je vzhledem k příčné ose stvolu symetrické, je to výhodné tím, že případné boční tlaky ve vedení jsou stejnoměrné.
Když zkosení je vytvořeno na hřbetě jazýčkové, složené či háčkové jehly, je to výhodné zejména proto, že navrhované technické řešení je uplatnitelné na všechny typy pletacích strojů.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení navrhovaného technického řešení bude blíže vysvětlené s použitím výkresů, kde na obrázku 1 je znázorněna složená pletací jehla, na obrázku 2 je jedna z variant zkosení na stvolu pletací jehly, na obrázku 3 je zobrazena jiná varianta zkosení, obrázek 4 zobrazuje řez jehelním válcem a platinovým kroužkem a obrázek 5 je půdorysný pohled na část platinového kroužku s drážkami pro vedení jehel vytvořenými na vnějším obvodě platinového kroužku. Příklady provedení
Na obrázku 1 je v příkladném provedení znázorněna složená jehla podle navrhovaného technického řešení, přičemž stejná provedení mohou být upravena i na jazýčkové nebo háčkové jehle. Složená jehla 1 je tvořena stvolem 1,L na jehož spodním konci je vytvořeno kolénko 1.5. Na opačném konci stvolu 1,1 je vytvořena hlavička 1.2 s háčkem 1.2.1. Pod hlavičkou 1.2 pletací jehly 1 v úseku L je na stvolu 1.1 vytvořeno zkosení 2, a to ze strany hřbetu 13. Je tu znázorněna rovněž příčná osa 1.4 stvolu 14. Na dalším obrázku 2 je znázorněn půdorysný pohled na řez stvolem 1.1 jehly 1 v úseku L v místě znázornění příčné osy 1.4. V tomto příkladném provedení je zkosení 2 vytvořeno dvěma rovinnými plochami 24. které jsou vzhledem k příčné ose 1.4 umístěny symetricky a rovněž jsou umístěny tak, aby zkosení 2 se směrem ke hřbetu 1.3 stvolu 1.1 zužovalo. Jiné příkladné provedení zkosení na stvolu pletací jehly zobrazuje obrázek 3, V tomto příkladném provedení je zkosení 2 stvolu 1.1 v úseku L ze strany hřbetu 1.3 tvořeno vypouklou plochou 2.2. Vypouklost plochy může být provedena na příklad jako část oblouku kružnice, jako část oblouku elipsy, či jakékoliv známé křivky. Praktické uplatnění pletací jehly podle návrhu technického řešení na pletacím stroji je znázorněno na následujícím obrázku 4. Na tomto obrázku je znázorněn řez částí jehelního válce maloprůměrového pletacího stroje. Pletací jehly 1 jsou uloženy v drážkách jehelního válce 3 a jsou opásány pružinami 34. Nad jehelním válcem 3 je uložen platinový kroužek 4, ve kterém jsou uloženy platiny 5, Uvnitř platinového kroužku se nachází homí zámkový kroužek 6 a dolní zámkový kroužek 7, ve kterých jsou vytvořené dráhy pro ovládání kolének 5.1 platin 5. Novost navrhovaného technického řešení bude vysvětlena navíc s použitím obrázku 5, kde je zobrazen půdorysný pohled na část platinového kroužku 4. V důsledku vytvoření zkosení 2 na stvolu 14 pletací jehly i je umožněno, aby na vnějším obvodě 4.4 platinového kroužku 4 byla pro každou pletací jehlu i vytvořena drážka 4. Tato drážka 4 má
-2CZ 19850 Ul šikmé stěny 4.1.1 vytvořené pod úhlem a2 tak, aby vytvářely boční vedení pro stvol 1.1 jehly 1 v úseku L. Úhel a2 drážky 4.1 může být stejný, anebo mírně větší, než je úhel al zkosení 2 stvolu 1.1 pletací jehly i znázorněný na obrázku 2. V důsledku toho, že drážka 4.1 má boční stěny 4.1.1 vytvořeny pod úhlem a2, žebra 4.3, která vznikají na vnějším obvodě 4.4 platinového kroužku 4, jsou relativně robustní a tuhá, i když jsou zde přítomné drážky 4.2 pro vedení platin 5.
Jak je zřejmé z popisu příkladného provedení, hlavní výhoda navrhovaného technického řešení spočívá v tom, že v důsledku zkosení 2 vytvořeného na stvolu 1.1 pletací jehly I v úseku L na hřbetě 1,3 stvolu 1.1 pod hlavičkou 1.2 je umožněno, aby na vnějším obvodě 4.4 platinového kroužku 4 byly vytvořeny drážky 4.1, které vytváří pro stvol 1.1 pletací jehly v blízkosti hlaviček io 1.2 boční vedení 4.1.1. V důsledku zkosení 2 na stvolu 1.1, které se směrem ke hřbetu 1.3 zužuje, žebra 4.3 která v důsledku drážek 4,1 na vnějším obvodě 4.4 kroužku 4 vzniknou, jsou dostatečně tuhá a robustní a to i u požadované jemnosti dělení 28-34 (E) pletacího stroje.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení slouží ke zvýšení rovnoměrnosti, přímosti a rovnoběžnosti pletacích jehel v 15 prostoru jejich hlaviček a to zejména u plochých, či okrouhlých pletacích strojů jemného dělení, tj. 28-34 E.
Claims (7)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Pletací jehla pro ploché a okrouhlé pletací stroje, zejména jemného dělení, určené pro výrobu jemného dámského punčochového zboží, jako jsou punčochy, podkolenky, punčochové
- 2o kalhoty a zejména bezešvé punčochové kalhoty vyrobené z jednoho kusu, vyznačující se tím, že na stvolu (1.1) pletací jehly (1) v úseku (L) pod hlavičkou (1.2), je ze strany hřbetu (1.
- 3) vytvořeno zkosení (2).2. Pletací jehla podle nároku 1, vyznačující se tím, že zkosení (2) se vzhledem k příčné ose (1.4) stvolu (1.1) směrem ke hřbetu (1.3) pletací jehly (1) zužuje.25 3. Pletací jehla podle nároků 1 a2, vyznač uj ící se tím, že zkosení (2) je vzhledem k příčné ose (1.4) stvolu (1.1) tvořeno dvěma rovinnými plochami (2.1).
- 4. Pletací jehla podle nároku 1, vyznačující se tím, že zkosení (2) vzhledem k příčné ose (1.4) stvolu (1.1) a směrem ke hřbetu (1.3) je tvořeno vypouklou plochou (2.2).
- 5. Pletací jehla podle nároků laž4, vyznačující se tím, že zkosení (2) je vzhle30 dem k příčné ose (1.4) stvolu (1.1) symetrické.
- 6. Pletací jehla podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, žejejazýčková.
- 7. Pletací jehla podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že je složená.35 8. Pletací jehla podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že je háčková.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200921276U CZ19850U1 (cs) | 2009-06-02 | 2009-06-02 | Pletací jehla |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200921276U CZ19850U1 (cs) | 2009-06-02 | 2009-06-02 | Pletací jehla |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ19850U1 true CZ19850U1 (cs) | 2009-07-13 |
Family
ID=40874580
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200921276U CZ19850U1 (cs) | 2009-06-02 | 2009-06-02 | Pletací jehla |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ19850U1 (cs) |
-
2009
- 2009-06-02 CZ CZ200921276U patent/CZ19850U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN101175880B (zh) | 针织产品 | |
US8474288B2 (en) | Method for knitting a garment such as tights or the like, machine to implement this method and garment produced therewith | |
US7028509B2 (en) | Two-ply blank and a method of manufacturing a circularly knitted two-ply blank | |
EP1141458B1 (en) | Method and apparatus for manufacturing three-dimensional knitwear and hosiery items and products obtained thereby | |
ITMI972870A1 (it) | Procedimento per la produzione di un manufatto del tipo maglietta body o simile con una macchina circolare per maglieria, e manufatto | |
CZ19850U1 (cs) | Pletací jehla | |
CZ296411B6 (cs) | Zarízení pro obnitkovací sicí stroje | |
US7191622B1 (en) | Method for knitting a design on a garment pouch | |
US20170273363A1 (en) | Comfort hosiery with seamless cushioned area | |
CZ18934U1 (cs) | Maloprumerový pletací stroj | |
JP4066075B2 (ja) | 5本指タイプのストッキング類の製造方法及び5本指タイプのストッキング類 | |
CZ18132U1 (cs) | Pletený výrobek | |
CN200987364Y (zh) | 趾叉双搭针三趾袜 | |
Kanakaraj et al. | Evolution of Weft Knitted Fabric Design: Seamless Knitwear Production Technology | |
KR101870078B1 (ko) | 올 풀림을 방지하면서 홀을 형성하는 편직 방법과 이를 이용한 편직물 | |
KR20210059730A (ko) | 언더 셔츠 제조 방법 및 상기 방법을 통해 얻은 언더 셔츠 | |
JP2024034129A (ja) | 下半身用衣類 | |
Viorica | Seamless technology on circular knitting machines | |
KR101446878B1 (ko) | 임산부 보호복 및 그 편직 방법 | |
IT201700010630A1 (it) | Procedimento per la produzione di manufatti del tipo mutanda o simili con una macchina circolare per maglieria o per calzetteria e manufatto ottenuto con il procedimento. | |
CN101962865A (zh) | 二变领针织衫 | |
Domjanić et al. | Analysis of the Impact of the Sewing Needle Selection on the Quality of Women's Lingerie | |
EP1186691A2 (en) | Method and circular knitwear or hosiery machine for making knitted fabrics incorparation parts similar to lace | |
CRETU | SEAMLESS TECHNOLOGY ON CIRCULAR KNITTING MACHINES. | |
Kanakaraj | Garment knitting needle selection: It's applications. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20090713 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20130510 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20160602 |