CZ19322U1 - Nízkoenergetický dům - Google Patents

Nízkoenergetický dům Download PDF

Info

Publication number
CZ19322U1
CZ19322U1 CZ200820599U CZ200820599U CZ19322U1 CZ 19322 U1 CZ19322 U1 CZ 19322U1 CZ 200820599 U CZ200820599 U CZ 200820599U CZ 200820599 U CZ200820599 U CZ 200820599U CZ 19322 U1 CZ19322 U1 CZ 19322U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
low
walls
supporting columns
columns
energy house
Prior art date
Application number
CZ200820599U
Other languages
English (en)
Inventor
Janecka@Miroslav
Original Assignee
Janecka@Miroslav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janecka@Miroslav filed Critical Janecka@Miroslav
Priority to CZ200820599U priority Critical patent/CZ19322U1/cs
Publication of CZ19322U1 publication Critical patent/CZ19322U1/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Nízkoenergetický dům
Oblast techniky
Předmět technického řešení se týká nízkoenergetického domu, kterýje tvořěn soustavou ve svislé rovině uspořádaných sloupků, které jsou uloženy na základové desce.
Dosavadní stav techniky
Přízemní nebo nízkopodlažní bytové, příp. provozní jednotky, bývají někdy realizovány formou tzv. skeletových staveb, tedy staveb, jejichž stěny jsou vytvářeny výplňovým materiálem, kupříkladu škvárobetonem, kterýje postupně naléván.do forem. Formy jsou v podstatě tvořeny dvojicí souběžně uložených desek, po vyzrání vytvořených částí stěn se desky přesunou do nové poža10 dováné polohy a ve výstavbě se pokračuje. Po ukončení a vyzrání se realizují části elektrické a potrubní instalace a vnější a vnitřní stěny domu se opatří příslušnými omítkami a nátěry, případně zatepleny vrstvou tepelně izolačního materiálu - obvykle polystyrénovými deskami.
Nevýhodou takto realizované stavby je, že stěny forem jsou určeny k opakovanému použití, a to často i na vzájemně odlehlých místech. Jelikož stěny forem musí být dostatečně přímé a přimě15 řeně hladké, musí být formy provedeny robustně, což ztěžuje manipulaci s nimi jak na vlastní stavbě, tak při jejich přemísťování na jiná pracoviště.
Existuje také řešení, kupříkladu podle předmětu užitného vzoru 15708, při kterém jsou stěny stavby tvořeny soustavou vertikálně uložených kovových sloupků, výhodně sloupků, z nichž každý je tvořen dvojicí vzájemně protilehlých stojek tvaru U, které jsou vzájemně přivráceny otevřenými stranami a propojeny alespoň jedním rozpěmým prvkem. Vlastní stěny stavby jsou pak realizovány tak, že k vnějším povrchům soustavy sloupků jsou připojeny krycí desky, které se po dokončení stanou součástí stěn a do prostoru mezi nimi se vloží jednak tepelně izolační materiál, který je přiložen k vnější krycí desce, jednak výplňový materiál, kupříkladu lehčená betonová směs apod. Rohové sloupky budovy uvedené konstrukce jsou tvořeny kombinací dvou sloupků, které jsou vzájemně pootočeny o 90°.
I přesto, že využitím této konstrukce je možno oproti předchozí konstrukci realizovat stavbu ekonomičtěji, zejména proto, že při realizaci není nutné použití mechanicky i hmotnostně náročných přenosných forem pro lití stěn, je nevýhodou nutnost prefabrikovat strojírenskými metodami sloupky, které navíc samy o sobě nemohou zajistit dostatečnou únosnost a jejichž výroba je mechanicky náročnější, než jsou běžné stavební metody. Pro dostatečně efektivní zateplení je navíc nutno realizovat tyto sloupky o větší hloubce a tedy již při realizaci základního skeletu aplikovat poměrně tlusté stěny s fixně vloženým izolačním materiálem.
Další nevýhodou je, že homí Části stavby, jako jsou stropy, krovy a zakrytí střechy, mohou být provedeny až po realizaci zejména nosných stěn, zejména jejich výplně, což prodlužuje dobu výstavby, která je navíc ovlivněna počasím.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody podstatně zmenšuje předmět technického řešení, kterým je nízkoenergetický dům, tvořený soustavou ve svislé rovině uspořádaných sloupků, které jsou uloženy na základové desce.
Podstatou technického řešení je, že alespoň jeho obvodové stěny jsou tvořeny skeletem, který je realizován soustavou armovaných nosných sloupů a/nebo armovaných pozednicových sloupků, které jsou rozmístěny v rovině alespoň nosných stěn domu, přičemž nosné sloupy jsou jednou z čelních ploch připojeny k základové desce a na jejichž volných čelních plochách jsou uloženy armované věncové prvky, a že alespoň část prostoru mezi nosnými sloupy je vyplněna vyzdívkou a vnější část obvodových stěn domu je opatřena tepelnou izolací.
- 1CZ 19322 Ul
Další podstatou technického řešení je, že nosný sloup má tvar hranolu, přičemž v úrovni jedné z jeho čelních ploch je uložena dvojice horních ocelových pásů, které jsou situovány u okrajů čelní plochy, a že v protilehlé čelní ploše je uložen dolní ocelový pás, kterýje situován ve střední části protilehlé čelní plochy, případně, že směr dolního ocelového pásuje vzhledem ke směru dvojice horních ocelových pásů pootočen o 90°.
Podstatou technického řešení také je, že v nosném sloupu je vytvořen alespoň jeden průchozí otvor, kolmý k jedné z jeho bočních stěn.
Další podstatou technického řešení je, že věncový prvek má tvar plochého hranolu s obdélníkovým průřezem, přičemž na okrajích jedné z jeho užších stěn - homí stěny - je uložena dvojice ío okrajových podélných ocelových pásů a ve středové části druhé z jeho užších stěn - dolní stěny je uložen podélný středový ocelový pás, a že podélné pruty armatury věncového prvku pronikají přesahem alespoň jednou čelní plochou věncového prvku.
Podstatou technického řešení konečně je, že vzdálenost dvou vzájemně sousedících nosných sloupů odpovídá šířce dveřního otvoru a/nebo šířce okenního otvoru, případně, že vzdálenost alespoň jedné dvojice vzájemně sousedících nosných sloupů je větší, než Šířka dveřního otvoru a/nebo šířka okenního otvoru a prostor mezi nosnými sloupy je mimo dveřní otvor a nebo okenní otvor vyplněn vyzdívkou do výše věncových prvků.
Výhodou konstrukce podle předmětu technického řešení je zejména to, že celá základní struktura domu, zejména jeho obvodových stěn, je realizována v podstatě trojicí výrobně jednoduchých železobetonových prvků, a to sloupem, kratším pozednicovým sloupem a věncovým elementem, které je možno vyrábět prefabrikované s malými výrobními náklady a současně s velikou přesností.
Dostatečně nosný základní skelet domu je realizován na přidělené základové desce prostřednictvím nosných sloupů, na kterých jsou uloženy věncové prvky. Na základním nosném skeletu je možno následně, tedy bez nutnosti provedení výplně stěn, okenních a dveřních otvorů apod., uložit krov se střešní krytinou, takže všechny další práce, jako vyplnění prostoru stěn mezi nosnými sloupy a ostatní práce stavební, instalatérské apod., mohou být prováděny v zastřešeném prostoru.
Vzhledem k tomu, že pri stavbě skeletu jsou použity v maximální míře průmyslově vyrobené standardizované prvky v minimálním sortimentu, jako jsou zejména nosné, případně pozednicové sloupy a věncové prvky, sádrokartonové panely a tepelně izolační polystyrénové desky, může být stavba základního skeletu realizována ve velmi krátkém čase podle původní běžné stavební dokumentace bez nutnosti pracného vytváření další výrobní nebo realizační dokumentace. Nezanedbatelnou výhodou dále je, že stavba podle předmětu technického řešení je díky maximálnímu omezení mokrých procesů způsobilá k užívání bezprostředně po jejím dokončení.
Skeletová stavební soustava podle předmětu technického řešení je tedy flexibilní a umožňuje výhodně a pružně reagovat jak na požadavky stavebníka, tak na případné limitující požadavky, dané konkrétní stavební parcelou, klimatickými podmínkami v místě stavby apod. S ohledem na běžně požadované parametry staveb, které ve většině případů zůstávají stejné, lze s velkou výho40 dou a s použitím malého počtu elementů realizovat jakoukoliv stavbu.
Skeletová stavební soustava podle technického řešení dále vzhledem ke své jednoduchosti zvyšuje efektivnost organizace montáže a tím i její rychlost a snižuje náklady na přepravu součástí domu. Všechny prvky skeletu potřebné pro stavbu jednoho běžného domu je tak možno v podstatě přepravit na jednom nákladním automobilu.
Předložená skeletová soustava dále umožňuje realizovat potřebné zednické práce bez výrazných požadavků na nutně profesně způsobilé pracovníky. Vzhledem k tomu, že prvky této soustavy vytvářejí již pri základní montáži velmi přesné finální plochy, jako jsou ostění, podhledy, špalety, roviny pro omítky apod., a je tedy možno související práce provádět i se zapracovanými dělníky.
-2CZ 19322 Ul
Skeletová soustava dle technického řešení je navíc již ze svého základního principu pružné prostorové rámové konstrukce velmi vhodná i pro oblasti ohrožené otřesy, tedy zejména seismický.
Přehled obrázků na výkresech
Ϊ
Příkladná provedení předmětu technického řešení jsou schematicky znázorněna na připojených výkresech, kde na obr. 1 je v axonometrickém pohledu znázorněna část skeletu přízemního nízkoenergetického domu s úplnou střechou, na obr. 2 je znázorněn nosný sloup skeletu, na obr. 3 je znázorněn věncový prvek skeletu, na obr. 4 je znázorněn příčný řez přízemním nízkoenergetickým domem podle obr. 1, na obr. 5 je znázorněn detail spojení věncových prvků skeletu s nosným sloupem, na obr. 6 je znázorněn půdorysný pohled na detail podle obr. 5, na obr. 7 je io znázorněn detail rohového spojení věncových prvků skeletu s rohovým nosným sloupem, na obr. 8 je půdorysný pohled na detail podle obr. 7, na obr. 9 je znázorněn řez stěnou nízkoenergetického domu podle technického řešení, na obr. 10 je vnitřní pohled na rohovou část nízkoenergetického domu podle obr. 9, na obr. 11 je znázorněn částečný příčný řez podkrovním nízkoenergetickým domem, na obr, 12 je znázorněn částečný příčný řez patrovým nízkoenergetickým domem, na obr. 13 je schéma montážního ukotvení základního nosného sloupu a na obr. 14 je půdorysný pohled na ukotvení podle obr. 13.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je znázorněna základní konstrukce obvodové části přízemního nízkoenergetického domu 1 podle předmětu technického řešení, tvořená soustavou nosných sloupů 2, které jsou vztyčeny na obvodu základní desky 12- Homí části nosných sloupů jsou vzájemně propojeny věncovými prvky 4, na kterých je uložen krov 71, případně vazníková konstrukce. Na krovu 71 je uložena střešní krytina 8, jak je uvedeno dále.
Základními stavebními prvky konstrukce podle technického řešení jsou nosné sloupy 2 podle obr. 2 a věncové prvky 4 podle obr. 3.
Nosný sloup 2 je podle obr. 2 tvořen železobetonovým hranolem čtvercového průřezu, s čelními plochami 21 a bočními stěnami 22, ve kterém je uložena neznázoměná armatura. V jedné z jeho čelních ploch 21 je dále uložena dvojice vzájemně protilehlých horních ocelových pásů 220, z nichž každý je situován u okrajů čelní plochy 21, v protilehlé čelní ploše 21 je pak uložen jeden dolní ocelový pás 210, který je situován v její střední části aje vzhledem ke směru horních pásů
220 pootočen o 90°. Dolní ocelový pás 210 a horní ocelové pásy 220 jsou zakotveny v tělese nosného sloupu 2, případně mechanicky pevně svázány s neznázorněnou armaturou. Podle situace a konstrukčních požadavků je možno alternativně situovat dolní i homí ocelové pásy 210. 220 souběžně.
Při výrobě nosného sloupu 2 může být v jeho tělese, kolmo k jeho bočním stěnám 22, výhodně vytvořena alespoň dvojice vzájemně kolmých montážních otvorů 200, které se použijí jak pri jejich nivelaci - jak je znázorněno na obr. 13 a 14, nebo jako průchozí otvory pri realizaci instalací, přičemž svislé instalace jsou provedeny ve zděných výplních stěn.
Věncový prvek 4 má podle obr. 3 tvar plochého hranolu s obdélníkovým průřezem, s Čelními plochami 41, užší homí stěnou 42 a dolní stěnou 43 a s širšími bočními stěnami 44. Podobně jako u nosného sloupu 2, je i ve věncovém prvku 4 uložena armatura tak, že koncové části jejích podélných prutů 45. které jsou částečně znázorněny na obr. 5 až 8, pronikají jako přesahy 450 čelními plochami 44 věncového prvku 4. Na okrajích homí stěny 42 věncového prvku 4 je uložena dvojice podélných okrajových ocelových pásů 421, uprostřed jeho dolní stěny 43 je uložen podélný středový ocelový pás 431. Uvedené pásy jsou opět zakotveny v tělese věncového prvku
4, nebo mechanicky pevně svázány s neznázorněnou armaturou.
Řez příkladnou konstrukcí přízemního nízkoenergetického domu I podle technického řešení je znázorněn na obr. 4. Skelet je realizován na základové desce 12, jejíž dolní, zejména okrajová část je obvyklým způsobem opatřena základem 120 a vnější svislou tepelnou izolací 121. Na
-3CZ 19322 Ul horní ploše základové desky i2 jsou ve stanovených polohách vztyčeny nosné sloupy 2 a na ně je pak postupné uložena řada věncových prvků 4. V tomto příkladném provedení se jedná o dům bez půdního prostoru, takže jsou na věncových prvcích 4 podle obr. 4 uloženy jak nosné trámy , 711 krovu 21, lak podhled 70, realizovaný běžně používanými stavebními prvky, kupříkladu sádrokartonovými panely. Ze střešní strany je strop doplněn stropní tepelnou izolací 60. Na nosných trámech 711 je konečně uložena konstrukce krovu 71 se střešní krytinou 8. Prostory mezi nosnými sloupy 2 jsou vyzděny, případně jsou sem vloženy dveře 52 a okna 53, jak je zřejmé z dalšího popisu. Vnější plochy obvodových stěn jsou opatřeny tepelnou izolací 6, kupříkladu polystyrénovými deskami, a následně dokončovacími povrchovými vrstvami, jak je opět znázoměio no na obr. 9,
Podle příkladného provedení na obr. 5 a 6, je přímé spojení dvou na sebe navazujících věncových prvků 4 a jejich současné uložení na nosný sloup 2 provedeno následovně. Na okraje čelní plochy 21 nosného sloupu 2, tedy na homí ocelové pásy 220 v ní uložené, je svými konci, usazena dvojice na sebe navazujících věncových prvků 4 tak, že se současně přesahy 450 podélných prutů 45 jejich armatur, které jsou viditelné zejména v částečném řezu obr. 5, v podstatě vzájemně dotýkají. Každá z dvojic polohou sobě odpovídajících přesahů 450 je následně podložena příložkou 46, která se k nim přivaří. Současně se z vnitřní, případně z vnější strany svaří vzájemně přilehlé části horního ocelového pásu 220 v čelní ploše 21 nosného sloupu 2 a podélného středového ocelového pásu 431 dolní stěny 43 věncového prvku 4. Poté se zbývající prostor 47 mezi čelními plochami 41 věncových prvků 4 a přilehlou čelní plochou 21 nosného sloupu 2 vyplní betonem.
V případě, kdy styk čelních ploch 4J_ dvou na sebe navazujících věncových prvků 4 není realizován nad nosným sloupem 2 podle obr. 5 a 6, je jejich mechanické propojení provedeno tak, že se - kupříkladu s využitím příložek 46 - sobě odpovídající přesahy 450 vzájemně svaří a celek se vyplní betonem podobně, jako u spoje podle předchozího textu.
Na obr. 7 a 8 je znázorněn příklad rohového spojení dvou na sebe kolmo navazujících věncových prvků 4 s jejich současným uložením na nosný sloup 2. Vzhledem k tomu, že koncové části obou věncových prvků 4 nemohou být v tomto případě uloženy na čelní ploše 21 nosného sloupu 2 tak, jak je znázorněno na obr. 5 a 6, je jejich uložení realizováno prostřednictvím rohové přílož30 ky 460, která je uložena na čelní ploše 21 a ke které jsou přivařeny vzájemně kolmo situované přesahy 450 dolních podélných prutů 45 armatur obou kolmo k sobě ukládaných věncových prvků 4. V místě, kde by přesahy 450 obou podélných prutů 45 překážely jeden druhému, je jeden z nich přiměřeně zkrácen, jak je zřejmé z obr. 8. Podobným způsobem jsou vzájemně propojeny horní přesahy 450, které jsou přivařeny k homí rohové příložce 460. Zbývající prostor 47 nad rohovým nosným sloupem 2 je opět následně vyplněn betonem.
* Na· obr. 9 je schematicky znázorněn, částečný příčný řez vnější stěnou nízkoenergetického domu podle technického řešení v okolí nosného sloupu 2. Prostor mezi nosnými sloupy 2 je na základové desce 12 podle obr. 2, případně obr. 11,12, vyzděn, kupříkladu běžnou cihelnou vyzdívkou 5, jejíž tloušťka 50 je menší, než šířka 20 nosného sloupu 2 - kupříkladu při šířce 160 mm nosného sloupu 2, je tloušťka 50 obvyklé cihelné vyzdívky cca 150 mm, rozdíl je pak doplněn tenkou vrstvou hrubé vyrovnávací omítky 5_L Z vnější strany je na takto vyplněné stěně známými způsoby uložena tepelná izolace 6 domu, jejíž volná plocha je následně opatřena kupříkladu silikátovou stěrkou 6J a fasádním nátěrem, vnitřní plocha je opatřena vnitřní štukovou stěrkou 62 a malbou. V oblasti otvorů ve vnější stěně, kupříkladu v oblasti oken a dveří, je tepelná izolace 6 přiměřeně ošetřena.
Příkladné provedení rohové části přízemního nízkoenergetického domu I podle obr, 4 je z vnitřní pohledu znázorněno na obr. 10. Dvě rohová pole jsou v prostoru mezi základovou deskou 12 a .věncovými prvky 4 v tomto případě opatřena plnou vyzdívkou 5, kupříkladu cihlovou vyzdívkou, případně vyzdívkou z běžně vyráběných tvárnic. Návazné pole, kupříkladu pole pró dveřní otvor '
5 20, zůstává volné pro uložení rámu dveří. Vzdálenost dvou příslušných sousedících nosných sloupů 2 je přitom volena podle šířky dveřního rámu, tedy podle požadované šířky 521 dveřního
-4CZ 19322 Ul otvoru 520, přičemž délka nosných sloupů 2 odpovídá výšce 522 dveřního otvoru 520. Podobně je vzdálenost dvou sousedících nosných sloupů 2 pole pro okenní otvor 530 výhodně volena podle požadované šířky 531 okenního otvoru 530 s tím, že příslušné pole je v prostoru od základní desky 12 k dolní části okenního otvoru 530 vyzděno tak, že zbývající prostor mezi částeč5 nou vyzdívkou 500 a odpovídajícím věncovým prvkem 4 odpovídá požadované výšce 532 okenního otvoru 530.
Volba vzdálenosti nosných sloupů 2 v oblasti dveří 52 a zejména oken 53 podle jejich šířek 521, - případně 531 není podmínkou, a to zejména v případech, kdy je požadovaná šířka 531 okenního otvoru 530 malá a nosné sloupy 2 by byly umístěny zbytečně blízko sebe. V takovém případě je ío možno zachovat vzdálenost dvou sousedních nosných sloupů 2 takovou, aby odpovídala potřebným statickým podmínkám únosnosti věncových prvků 4 a prostor nad částečnou vyzdívkou 500 po jedné, nebo obou stranách nutného okenního otvoru 530, případně po jedné, nebo obou stranách dveřního otvoru 520 dozdít k věncovému prvku 4.
Další příkladná skeletová konstrukce, kupříkladu konstrukce podkrovního nízkoenergetického í5 domu 10 s půdní nástavbou 100 a s využitím předmětu technického řešení, je v částečném řezu znázorněna na obr. 11. Z porovnání s konstrukcí podle obr. 4 je zřejmé, že dolní části obou domů jsou v podstatě shodné s tím, že na věncových částech 4 je v tomto případě uložena betonová, keramická nebo dřevěná nosná stropní konstrukce 7. Na věncové prvky 4 je bez ohledu na typ stropní konstrukce uložena soustava pozednicových sloupků 3, které jsou kratší, než nosné sloupy 2. Polohy pozednicových sloupků 3 jsou výhodně voleny tak, že odpovídají polohám nosných sloupů 2 v dolní části skeletu. Na pozednicových sloupcích 3 jsou pak uloženy pozednice 710 krovu 71. V tomto případě se strop nezatepluje.
Půdní nástavba 100 je prostřednictvím vnitřních příček 101, kupříkladu sádrokartonových, rozdělena na menší celky, které jsou uloženy na nosné stropní konstrukci 7 přízemní části domu.
Stěny celého vnějšího obvodu domu jsou opět opatřeny tepelnou izolací 6.
Příkladné řešení konstrukce patrového nízkoenergetického domu lije s využitím konstrukčních prvků předchozích provedení znázorněna v částečném řezu na obr, 12. Jak je zřejmé, odpovídá přízemní část domu předchozí konstrukci, tedy konstrukci podle obr. 11 s tím, že na obr. 12 jsou znázorněny dveře 52 přízemní části domu. Skelet je opět tvořen soustavou nosných sloupů 2 (na obr. 12 nejsou viditelné), na kterých jsou uloženy věncové prvky 4 a na nich náslcdněnosná stropní konstrukce 7. Na dolní část navazuje patro, které je v podstatě shodné s řešením přízemního domu 1 podle obr. 2, Homí nosné sloupy 2 (na obr. 12 opět nejsou viditelné) jsou vztyčeny přímo na věncových prvcích 4, a to bez ohledu na typ stropní konstrukce 7, výhodně v místech, která zpravidla odpovídají polohám nosných sloupů 2 přízemní části. Nosné sloupy 2 v patře pak opět nesou věncové prvky 4, na kterých jsou uloženy jednak nosné trámy 711 krovu 71, jednak je na nich uložen podhled 70 a realizována stropní tepelná izolace 60. Prostor mezi nosnými sloupy je pod oknem 53 vyzděn částečnou vyzdívkou 500, jak je znázorněno kupříkladu na obr. 10. Patro je dále podle potřeby rozděleno vnitřními příčkami 101, výhodně sádrokartonovými. Vnější obvodová část domu je konečně opatřena tepelnou izolací 6.
Na obr. 13 a 14 je schematicky znázorněna situace pri kotvení nosného sloupu 2 v rohové části základové desky 12. V tělese nosného Sloupu 2 je vytvořena dvojice vzájemně překřížených montážních otvorů 200, které jsou kolmé k jeho bočním stěnám 22. Do každého z montážních otvorů 200 je zasunut jeden konec montážní vzpěry 23, jejíž druhý konec je opřen o základovou desku 12. Montážní otvory 200, které jsou výhodně realizované při výrobě nosného sloupu 2, je možno následně využít pro umístění odpovídajících částí neznázoměné, kupříkladu elektrické, instalace.
Postup montáže skeletu pri realizaci přízemního nízkoenergetického domu podle předloženého technického řešení, kupříkladu domu podle obr. 1, je následující. Do rohu základové desky 12, se postaví jeden z nosných sloupů 2 a přesně se vyváží ve dvou na sebe kolmých směrech. Ve spodní části se nosný sloup 2 v poloze, předepsané projektem, ukotví, kupříkladu prostřednictvím dolního ocelového pásu 210 v jeho čelní ploše 21 znázorněného kupř. na obr. 2, a to přivá-5CZ 19322 Ul řením k neznázorněné ocelové pásovině, která je v odpovídajících místech v základové desce 12 uložena. Pokud se stavba realizuje na základové desce 12, která není v požadovaných polohách opatřena zabudovanou pásovinou, obnaží se v příslušném místě armatura základové desky 12 a nosný sloup 2 se přiván k ní, samozřejmě při zachování polohy jeho dolní čelní plochy 21 v ro5 vině základové desky 12. Vertikální poloha nosného sloupu 2 se přechodně zajistí prostřednictvím vzpěr 24, jak je znázorněno na obr. 13 a 14, přičemž k zajištění výchozí polohy lze výhodně využít montážní otvory 200, účelově již při výrobě vytvořené kupříkladu pro následnou montáž sanitárních a energetických rozvodů.
Následně se postupně do požadovaných vzdáleností s ohledem na rozmístnění okenních otvorů a ío dveří postupně umisťují další nosné sloupy 2a- nejlépe souběžně - se na jejich horní čela připojují věncové prvky 4, kterými se obvodový skelet vzájemně sváže. V případě přízemní stavby se na věncové prvky uloží nosné trámy 711 krovu 71 a realizuje se celý krov 71, včetně střešní krytiny 8.
Takto realizovaná část přízemního nízkoenergetického domu zcela postačí k tomu, aby zbývaj í15 cích výstavba, tedy realizace dalších částí domu, jako je vyzdění stěn v prostorech mezí nosnými sloupy 2, osazení dveří 52 a oken 53, jakož i instalace elektrických, vodovodních a otopných rozvodů, mohla být provedena v prostoru krytém krovem 71 se střešní krytinou 8, tedy v podstatě nezávisle na povětrnostních podmínkách. Nedílnou součástí výstavby je konečně i provedení nezbytné tepelné izolace 6 vnějších stěn a provedení konečných vnějších i vnitřních povrchových úprav,
Při výstavbě skeletu zvýšených domů, kupř. podkrovního nízkoenergetického domu 10 s půdní nástavbou podle obr. 11, je základní postup v podstatě shodný. Pouze k věncovým prvkům 4 se doplní pozednicové sloupky 3. Podobně pri výstavbě patrových nízkoenergetických domů 11, kupř. domu podle obr. 12, je postup obdobný s tím rozdílem, že se k věncovým prvkům 4 pří25 zemní části domu - obvykle návazně na polohy nosných sloupů 2 přízemní části skeletu - připojuje další řada nosných sloupů 2 prvního podlaží. Následná stropní a půdní část je pak realizována podle potřeby, kupř. volitelně podle konstrukce na obr. 4, nebo na obr. 11.
Jak je zřejmé, je možno realizovat základní skelet v podstatě jen ze dvou druhů prefabrikovaných dílů - nosných sloupů 2 a věncových prvků 4, které jsou případně doplněny pozednicovými sloupky 3, které jsou však v podstatě jen kratší nosné sloupy 2. Výhodou je, že pri vytváření skeletu jsou jen minimálně používány mokré metody, takže i mechanicky náročnější práce mohou v dalších poschodích bez obav v krátké době pokračovat. Na okrajové části přízemní stropní konstrukce, která leží na pevném přízemním skeletu, se tedy mohou souběžně pri práci v dolní části následně ukládat nosné sloupy 2 s věncovými prvky dalšího podlaží apod.
35.. Znázorněná příkladná provedení nejsou jedinými možnými variantami řešení předloženého technického řešení. V případě, kdy je nutno realizovat nosné zdi, a tědy'i nosné sloupy 2;i ve' vnitřní části přízemního prostoru domu, kupříkladu tehdy, když je v homím podlaží nad částí přízemní konstrukce projektována terasa, je možno v příslušné části skeletu propojit tri nosné stěny stykem ve tvaru T. Uvedené lze realizovat v podstatě spojem podle obr. 7 s tím, že pro spoj se vý40 hodně použije na tomto obrázku znázorněná čtvercová příložka 46.
Průmyslová využitelnost
Skeletová stavební soustava podle předmětu technického řešení umožňuje výhodnou realizaci energeticky nízkoenergetických staveb, a to jak v občanské, tak v průmyslové výstavbě. Řešení je snadno realizovatelné v různých, klimaticky i terénně odlišných podmínkách a její použití může být úspěšně aplikováno s malými nároky na počet odborných pracovníků, tedy ekonomicky

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU |
    1. Nízkoenergetický dům, tvořený soustavou ve svislé rovině uspořádaných sloupků, které * jsou uloženy na základové desce, vyznačující se tím, že alespoň jeho obvodové stěny !
    jsou tvořeny skeletem, který je realizován soustavou armovaných nosných sloupů (
  2. 2) a/nebo
    5 armovaných pozednicových sloupků (
  3. 3), které jsou rozmístěny v rovině alespoň nosných stěn domu, přičemž nosné sloupy (2) jsou jednou z čelních ploch (21) připojeny k základové desce (12) a na jejichž volných čelních plochách (21) jsou uloženy armované, věncové prvky (4), a že alespoň část prostoru mezi nosnými sloupy (2) je vyplněna vyzdívkou (5) a vnější část obvodových stěn domu je opatřena tepelnou izolací (6).
    ío 2. Nízkoenergetický dům podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosný sloup (2) má tvar hranolu, přičemž v úrovni jedné z jeho čelních ploch (21) je uložena dvojice horních ocelových pásů (220), které jsou situovány u okrajů čelní plochy (21), a že v protilehlé čelní ploše (211) je uložen dolní ocelový pás (210), který je situován ve střední části protilehlé čelní plochy (211).
    15 3. Nízkoenergetický dům podle nároku 2, vyznačující se tím, že směr dolního ocelového pásu (210) je vzhledem ke směru dvojice horních ocelových pásů (220) pootočen o 90°.
  4. 4. Nízkoenergetický dům podle některého z nároků Íaž3, vyznačující se tím, že v nosném sloupu (2) je vytvořen alespoň jeden průchozí otvor (200), kolmý k jedné z jeho boč- 20 nich stěn (22).
  5. 5. Nízkoenergetický dům podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že věncový prvek (4) má tvar plochého hranolu s obdélníkovým průřezem, přičemž na okrajích jedné z jeho užších stěn - horní stěny (42) - je uložena dvojice okrajových podélných ocelových pásů (421) a ve středové části druhé z jeho užších stěn - dolní stěny (43) - je uložen podélný
    25 středový ocelový pás (431), a že podélné pruty (45) armatury věncového prvku (4) pronikají přesahem (450) alespoň jednou čelní plochou (41) věncového prvku (4).
  6. 6. Nízkoenergetický dům podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že vzdálenost dvou vzájemně sousedících nosných sloupů (2) odpovídá šířce (521) dveřního otvoru (520) a/nebo šířce (531) okenního otvoru (530).
    30 7. Nízkoenergetický dům podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že vzdálenost alespoň jedné dvojice vzájemně sousedících nosných sloupů (2) je větší, než šířka (521) dveřního otvoru (520) a/nebo šířka (531) okenního otvoru (530) a prostor mezi nosnými sloupy (2) je mimo dveřní otvor (520) a nebo okenní otvor (530) vyplněn vyzdívkou (5) do výše věncových prvků (4).
CZ200820599U 2008-12-01 2008-12-01 Nízkoenergetický dům CZ19322U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820599U CZ19322U1 (cs) 2008-12-01 2008-12-01 Nízkoenergetický dům

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820599U CZ19322U1 (cs) 2008-12-01 2008-12-01 Nízkoenergetický dům

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ19322U1 true CZ19322U1 (cs) 2009-02-16

Family

ID=40365922

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820599U CZ19322U1 (cs) 2008-12-01 2008-12-01 Nízkoenergetický dům

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ19322U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9951519B2 (en) Composite wall panel, wall system and components thereof, and a method of construction thereof
US8033062B2 (en) Type of building, method and means for erecting it
US4625484A (en) Structural systems and components
ES2281289B1 (es) Vivienda unifamiliar prefabricada de hormigon armado y procedimiento de montaje de la misma.
EP1971727B1 (en) Construction of buildings
US20100058687A1 (en) Method of constructing a multi-storey building using prefabricated modular panels
ES2333636B1 (es) Modulo semirresistente prefabricado para construccion y procedimientode montaje en obra del mismo.
WO2018067067A1 (en) Prefabricated prefinished volumetric construction module
WO2019221617A1 (en) Prefabricated construction element and the method of erecting objects made of prefabricated construction elements
EA013175B1 (ru) Наружная стена многоэтажного каркасного здания системы аркос и способ ее возведения
AU2021201069B2 (en) A Construction System and Method of Use Thereof
RU2440472C1 (ru) Способ возведения монолитной строительной конструкции здания или сооружения "блисс хаус"
WO2013073974A2 (en) Wall construction system
EP0790364A1 (en) Reinforced or prestressed semi-precast concrete structure for building
WO2014005162A1 (en) Building system and method
SE440674B (sv) Isolerad byggnad samt sett att astadkomma en dylik
WO2005019549A1 (es) Sistema de construcción de edificios
CZ19322U1 (cs) Nízkoenergetický dům
CA2639339A1 (en) Method of constructing a multi-storey building using prefabricated modular panels
RU74403U1 (ru) Полносборное каркасное здание и балка обвязочная (два варианта), предназначенная для использования в этом здании
RU2130106C1 (ru) Способы выполнения конструктивной системы полносборного здания гражданского назначения
RU149439U1 (ru) Универсальный строительный элемент и малоэтажное здание или сооружение
ES1304560U (es) Paneles prefabricados integrales para la construccion de forjados y cubiertas para edificaciones en general
RU2634154C2 (ru) Способ изготовления монолитного железобетонного часторебристого перекрытия с использованием несъемной опалубки для монолитного домостроения
RU2609035C2 (ru) Каркасный блок для модульной конструкции здания и система таких блоков

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20090216

MK1K Utility model expired

Effective date: 20121201