CZ18282U1 - Sestavitelná pěstební schránka - Google Patents
Sestavitelná pěstební schránka Download PDFInfo
- Publication number
- CZ18282U1 CZ18282U1 CZ200819549U CZ200819549U CZ18282U1 CZ 18282 U1 CZ18282 U1 CZ 18282U1 CZ 200819549 U CZ200819549 U CZ 200819549U CZ 200819549 U CZ200819549 U CZ 200819549U CZ 18282 U1 CZ18282 U1 CZ 18282U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- growth
- box
- collapsible
- base segment
- seedlings
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
Description
Technické řešení se týká sestavitelné pěstební schránky k výrobě obalovaných semenáčků a sazenic vytvářející objemové prostory pro substrát a tvorbu jejich kořenového systému.
Dosavadní stav techniky
Podle stavu techniky je známa celá řada různých postupů používaných při výrobě obalovaných sazenic, při kterých se využívá různých technických pomůcek a prostředků.
Jeden ze známých způsobů výroby a pěstování obalovaných sazenic využívá pro vytváření kořenových bálů kelímků naplněných substrátem. Stěny kelímků jsou buď pevné nebo prorůstové, celistvé nebo perforované, a to včetně dna. Stěny kelímku se ve směru ke dnu obvykle zužují, takže v něm vytvořený kořenový bal je kónického tvaru. Při výsadbě takto vytvořené obalované sadby je zapotřebí použít dalších přepravních prostředků, jako přepravek, kontejnerů apod., což ve svém důsledku ovlivňuje celkové náklady a snižuje produktivitu práce pěstebních prací ve svém komplexu.
Je znám též systém, u kterého se k pěstování obalované sadby využívá tzv. rašelinových tablet. Tento systém sice zlepšuje podmínky pro rozvoj kořenového systému sazenic, neboť tvar kořenového bálu je válcový a nikoliv kónický, což v porovnání s kónickým tvarem kořenového bálu nevyvolává nežádoucí deformace v rozvoji kořenového systému sazenice. Stěny tablet tvoří zpravidla síťová tkanina. Tento způsob sice na jedné straně vytváří dobré a příznivé podmínky pro rozvoj a růst kořenového systému sazenic, ale na druhé straně vyžaduje použití dalších přepravních prostředků a vynucuje si patřičně šetrné nakládání s výpěstky v průběhu pěstebního procesu, což klade vyšší požadavky na pracnost.
Je dále znám způsob výroby obalovaných sazenic, kterým je dosahováno vyšší produktivity práce a současně je zabezpečována velmi dobrá kvalita obalované sadby. Technické prostředky použité u tohoto způsobu výroby umožňují nejen jejich vícenásobné použití, ale jsou konstruovány tak, aby je bylo možné využít i pro veškerou manipulaci v průběhu pěstební činnosti. Nevýhodou tohoto způsobu výroby obalovaných sazenic je, že dna sestavitelných pěstebních kazet neumožňují prorůstání kořenového systému semenáčků a sazenic, což u některých druhů dřevin může mít za následek nežádoucí dlouhodobé deformace kořenového systému. Tento negativní vliv na vývoj kořenového systému se může projevit zejména u sazenic těch dřevin, pro které je charakterický růst a rozvoj dominantního kůlového kořene, jako např. u dubu.
Podstata technického řešení
Technické řešení pěstební schránky si klade za cíl odstranit některé z naznačených a uvedených nedostatků technických prostředků používaných u dosud známých systémů výroby obalovaných sazenic s tím, aby bylo využito stavebnického systému tohoto základního technického prostředku a současně byla řešena efektivní manipulace se sazebním materiálem v celém procesu výroby až po jeho výsadbu, a současně též byly vytvářeny optimální podmínky pro tvorbu a rozvoj kořenového systému obalovaných semenáčků a sazenic.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že základní segment sestavitelné pěstební schránky sestává z nosné stěny, která je z jedné strany opatřena pevnými pravoúhle orientovanými žebry, jež jsou ve spodní části napojena na perforovaná dna, s výhodou ve tvaru hřebene, jehož jeden konec je pevně uchycen k nosné stěně sestavitelné pěstební schránky. Na druhé straně nosné stěny základního segmentu sestavitelné pěstební schránky jsou proti žebrům vytvořeny dvojice svisle orientovaných výstupků mezi nimiž je mezera pro zasunutí konců svislých žeber po přilo45 žení dalšího základního segmentu sestavitelné pěstební schránky.
- 1 CZ 18282 Ul
Je výhodné, když je jedna ze stran nosné stěny základního segmentu sestavitelné pěstební schránky opatřena jednou dvojicí spojovacích členů umožňujících snadnější propojování základních segmentů sestavitelné pěstební schránky do sestav a jsou vytvořeny kombinací pozitivních a negativních zámkových prostředků vytvářející rozebíratelné spojení pěstebních schránek do kompaktního celku.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je v axonometrickém pohledu vyobrazeno příkladně možné provedení základního segmentu sestavitelné pěstební schránky a to s ohledem na jeho jednotlivé funkční části, kterými se vytváří prostor pro tvorbu kořenových bálů a dále je znázorněno příkladné provedení spojovalo cích členů a jejich rozmístění po jeho vnějším obvodu, na obr. 2 je vyobrazen obdobný axonometrický pohled jako na obr. 1 s tím, že tento je zmenšen a znázorňuje základní segment sestavitelné pěstební schránky v situaci, kdy jedna její polovina je prázdná a druhá polovina je v prostoru pro tvorbu kořenových bálů vyplněna substrátem a částečně i sazenicemi, obr. 3 v axonometrickém pohledu a ve schematickém vyjádření objasňuje princip sestavování základních seg15 mentů pěstebních schránek do kompaktních celků a obr. 4 je axonometrickým pohledem na sestavený kompaktní celek vytvořený ze základních segmentů.
Příklad provedení
Základní segment £ (obr. 1) sestavitelné pěstební schránky 2 (obr. 3) sestává z nosné stěny 3 (obr. 1), která je z jedné strany pevně spojena s pevnými svislými žebry 4 vetknutými do této nosné stěny 3 pod pravým úhlem a ve spodní části jsou ukončena perforovaným dnem 5. Perforovaná dna 5 jsou rovněž pevně spojena jedním svým koncem s nosnou stěnou 3. Je výhodné takové provedení perforovaného dna 5, které svým provedením připomíná hřeben, což znamená, že jedny konce tvořících prstů 5a jsou pevně ukotveny k nosné stěně 3, zatím co jejich opačné konce jsou volné a tím v přiměřeném rozsahu umožňují prstům 5a volný pohyb do stran.
Na druhé straně nosné stěny 3 základního segmentu £ sestavitelné pěstební schránky 2 jsou protilehle oproti pevně uchyceným svislým žebrům 4 vytvořeny dvojice svislých výstupků 6a, 6b, které jsou od sebe vzdáleny a vytváří tak drážky 7, do kterých po přiložení dalšího segmentu £ pěstební schránky 2 (obr. 3) se zasunou konce svislých žeber 4. Zasunutím konců svislých žeber 4 do drážek 7 (obr. 1) v nosné stěně 3 je omezena možnost jejich nežádoucího vychýlení do stran a tím se dosahuje zvýšení celkové tuhosti sestavitelných pěstebních schránek 2.
Na vnějším obvodu základního segmentu £ sestavitelné pěstební schránky 2 jsou uspořádány dvojice spojovacích členů 8, 9 a 10, 11. Je výhodné, aby dvojicí spojovacích členů 12, 13 byla opatřena i střední část základního segmentu £ sestavitelné pěstební schránky 2 takže tyto po sestavení a zafixování po vnějším obvodu, např. neznázoměnou provazovou zavázkou, samolepicí spojovací páskou apod., vytváří kompaktní celek 14 (obr. 4), jehož velikost, respektive kapacita pro výrobu obalované sadby, je volitelná podle konkrétních pěstebních podmínek a potřeb. Do prostoru vytvořeného stěnami dvojice základních segmentů £ (obr. 3), se svislými žebry 4 a perforovaným dnem 5 se nasype příslušně upravený výživný substrát 15 (obr. 2) a do něj se vloží semeno dřeviny, nebo sazenice £6. Vytvořené kompaktní celky £4 (obr. 4) se po zasetí semen a nebo po osazení sazenicemi 16 (obr. 2) umístní na pěstební úložiště, kde se následně uskutečňuje další potřebné ošetřování a pěstitelská péče.
Pěstební úložiště takto vytvořených kompaktních celků 14 (obr. 4) ze sestavitelných pěstebních schránek 2 může sestávat ze stolů a nebo tyto mohou býti uloženy přímo na zem. V případě, že jsou pěstebním úložištěm stoly, pak pěstební technologie vytvořit takové růstové podmínky, aby při prorůstání kořenového systému přes perforované dno, kořenové vlásečnice, respektive jejich konce, nestrádaly nedostatkem vody. Tento způsob bývá v odborné praxi označován jako pěstební Činnost prováděná na vzduchovém polštáři. Tomuto způsobu je zapotřebí vytvořit příslušné
-2 CZ 18282 Ul podmínky nejen co do již zmíněných růstových podmínek, ale i co do způsobu ošetřování a nakládání s takto vytvářenou obalovou sadbou.
Pěstební praxe s využitím sestavitelných pěstebních schránek podle popsaného technického řešení potvrzuje, že pro některé druhy dřevin je výhodné, aby pěstebním úložištěm byla zemina.
Protože perforace dna umožňuje prorůstání kořenového systému pěstovaných obalovaných sazenic, pak tyto kořenové vlásečnice mohou volně prorůstat do podkladové zeminy a této skutečnosti lze výhodně využít pro příznivý rozvoj sekundárního větvení kořenového systému pěstovaných sazenic. Tohoto pěstebního efektu lze dosahovat s tzv. podřezáním, kterým jsou ve vhodném vegetačním čase přeříznutím přerušeny kořenové vlásečnice, které přes perforované dno prorostly do podkladové zeminy.
Průmyslová využitelnost
Je výhodné, když jsou sestavitelné pěstební schránky vyrobeny z vhodných druhů plastických hmot, které dobře odolávají povětrnostním vlivům. Použití lisovací technologie umožňuje relativně snadnou a nákladově přijatelnou výrobu jednotlivých základních segmentů. Při použití vhodných plastových materiálů lze běžně tyto pěstební prostředky použít pro výrobu obalované sadby několikanásobně, což ve svém důsledku představuje podstatné snížení výrobních, respektive pěstebních nákladů na výrobu obalované sadby.
Claims (1)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Sestavitelná pěstební schránka k výrobě obalovaných semenáčků a sazenic vytvářející ob20 jemové prostory pro substrát a tvorbu jejich kořenového systému, vyznačující se tím, že základní segment (1) sestavitelné pěstební schránky (2) sestává z nosné stěny (3), která je z jedné strany opatřena pevnými svisle a pravoúhle orientovanými žebry (4), jež jsou ve spodní části napojena na perforovaná dna (5), s výhodou ve tvaru hřebene, jejichž jeden konec je pevně uchycen k nosné stěně (3) základního segmentu (1) sestavitelné pěstební schránky (2).25 2. Sestavitelná pěstební schránka podle nároku 1, vyznačující se tím, že z druhé strany nosné stěny (3) základního segmentu (1) sestavitelné pěstební schránky (2) jsou oproti žebrům (4) vytvořeny dvojice svisle orientovaných výstupků (6a, 6b) mezi nimiž je mezera vytvářející drážku (7) pro zasunutí konců svislých žeber (4) po přiložení dalšího základního segmentu (1) sestavitelné pěstební schránky (2).30 3. Sestavitelná pěstební schránka podle nároků la2, vyznačující se tím, že jedna ze stran nosné stěny (3) základního segmentu (1) sestavitelné pěstební schránky (2) je opatřena nejméně jednou dvojicí spojovacích členů (8, 9 a 10, 11 a 12, 13) určených k vzájemnému propojení základních segmentů (1) sestavitelné pěstební schránky (2) a tyto jsou vytvořeny kombinací pozitivních a negativních zámkových prostředků vytvářející rozebíratelné spojení základ35 nich segmentů (1) sestavitelných pěstebních schránek (2) do kompaktního celku (14).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200819549U CZ18282U1 (cs) | 2008-01-03 | 2008-01-03 | Sestavitelná pěstební schránka |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200819549U CZ18282U1 (cs) | 2008-01-03 | 2008-01-03 | Sestavitelná pěstební schránka |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ18282U1 true CZ18282U1 (cs) | 2008-02-11 |
Family
ID=39064477
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200819549U CZ18282U1 (cs) | 2008-01-03 | 2008-01-03 | Sestavitelná pěstební schránka |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ18282U1 (cs) |
-
2008
- 2008-01-03 CZ CZ200819549U patent/CZ18282U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5524387A (en) | Plant cultivation apparatus and method | |
FI73351C (fi) | Plantbaedd. | |
GB2069303A (en) | Seedling unit | |
US20140366444A1 (en) | Propagation container for plants and propagation plate having several such propagation containers | |
US3962822A (en) | Planting containers | |
US20210092909A1 (en) | Plant care tubes and method for using plant care tubes | |
CZ295183B6 (cs) | Soustava truhlíků pro pěstování rostlin | |
JP4249797B1 (ja) | コチョウラン又はフウランの栽培方法およびコチョウランとフウラン | |
US10136585B1 (en) | In-ground seed starting apparatus and method | |
JP2004275190A (ja) | 改良された植物トレイ | |
CZ18282U1 (cs) | Sestavitelná pěstební schránka | |
KR101698112B1 (ko) | 격자형 셀이 형성된 육묘 상자 및 블록매트형 상토를 포함하는 육묘 장치 | |
KR200484126Y1 (ko) | 공기전정 기능을 갖는 조립식 묘목 양육용 화분 | |
JP2000139233A (ja) | 植物栽培容器 | |
JPH11155369A (ja) | マット栽培トレー及び植物栽培方法 | |
JP2007020482A (ja) | 育苗ポット及び苗床 | |
KR101653557B1 (ko) | 척박지용 저면관수 식물식재 용기 | |
JP2004236554A (ja) | 植物栽培装置及び植物栽培方法 | |
KR102045705B1 (ko) | 생육활성화가 가능한 이식용 식물재배관리기 | |
JPH0542887B2 (cs) | ||
CN212306257U (zh) | 一种花盆存储肥料和自动施肥的装置 | |
JP3639343B2 (ja) | 植物の株育成装置 | |
JPH055881Y2 (cs) | ||
KR200227662Y1 (ko) | 육묘용 포트 | |
US20030014915A1 (en) | Method of plant or tree propagation |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20120103 |