CZ170699A3 - Spalovací motor - Google Patents

Spalovací motor Download PDF

Info

Publication number
CZ170699A3
CZ170699A3 CZ991706A CZ170699A CZ170699A3 CZ 170699 A3 CZ170699 A3 CZ 170699A3 CZ 991706 A CZ991706 A CZ 991706A CZ 170699 A CZ170699 A CZ 170699A CZ 170699 A3 CZ170699 A3 CZ 170699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
crankshaft
output shaft
drive wheel
engine
connection
Prior art date
Application number
CZ991706A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Desclaux
Original Assignee
Michel Desclaux
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michel Desclaux filed Critical Michel Desclaux
Publication of CZ170699A3 publication Critical patent/CZ170699A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B31/00Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, other groups
    • F01B31/22Idling devices, e.g. having by-passing valves
    • F01B31/24Disengagement of connections between pistons and main shafts
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B73/00Combinations of two or more engines, not otherwise provided for
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B75/00Other engines
    • F02B75/16Engines characterised by number of cylinders, e.g. single-cylinder engines
    • F02B75/18Multi-cylinder engines
    • F02B75/22Multi-cylinder engines with cylinders in V, fan, or star arrangement
    • F02B75/225Multi-cylinder engines with cylinders in V, fan, or star arrangement having two or more crankshafts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Description

Spalovací motor
Oblast techniky
Vynález se vztahuje na spalovací motory, obsahující alespoň první zalomený hřídel napojený na výstupní hřídel motoru pomocí prvního otočného spojení a druhý zalomený hřídel napojený na výstupní hřídel motoru pomocí druhého otočného spojení, a týká se zejména motorů určených k vybavení motorizovaných ultralehkých letadel, gyroplánů, lehkých amatérských letadel, vznášedel, kluzáků, bezpilotních letadel apod.
Dosavadní stav techniky
Prvořadým úkolem v případě poruchy motoru v zařízeních tohoto typu je především zajistit bezpečnost pilotů a případných pasažérů a umožnit jim dosáhnout přistání s maximem bezpečnosti. Dalším problémem je zabránit destrukci stroje v důsledku poruch nebo nehod, způsobených přímo nebo nepřímo poruchami funkce motoru. Proto musí být motorové vybavení pro taková zařízení značně spolehlivé a robustní, ale přitom lehké, výkonné a praktické.
Dokument EP 0 316 286 popisuje hnací seskupení pro ultralehké letadlo, obsahující motorový blok tvořený alespoň dvěma autonomními motorovými jednotkami s hnacími hřídeli napojenými nezávisle na společný výstupní hřídel pomocí jednosměrných převodových jednotek, z nichž každá je tvořena volnoběžkou, umístěnými tak, že otočně spojují výstupní hřídel a hnací hřídele pouze v době funkce jednotlivých motorových jednotek.
Hlavní nevýhodou takového hnacího seskupení je v důsledku jednosměrných převodů skutečnost, že nemůže zaručit předem stanovené a nezbytné vzájemné úhlové nastavení motorových jednotek vůči výstupnímu hřídeli, například 180° pro dvě jednotky, 120° pro tři atd., pro zajištění rovnoměrného rozdělení sil na výstupním hřídeli, a tedy správného fungování hnacího seskupení. Toto hnací seskupení dále neumožňuje používat výstupní hřídel pro přenos otáčivého pohybu na motorové jednotky, například díky setrvačnosti výstupního hřídele a vrtule umístěné nad ním, nebo pro provádění spouštění hnacího seskupení z výstupního hřídele. Nevýhodou takového hnacího seskupení je navíc skutečnost, že vyžaduje tolik zařízení s volnoběžkou, kolik je motorových jednotek, což znamená značné nároky na prostor; v případě citovaného dokumentu jsou volnoběžky umístěny na výstupním hřídeli jedna za druhou, což znamená značné osové obsazení hnacího seskupení a velký přesah hřídele vrtule.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je navrhnout řešení výše uvedených problémů a přinést další výhody. Přesněji řečeno je předmětem vynálezu spalovací motor, obsahující alespoň první zalomený hřídel napojený na výstupní hřídel motoru pomocí prvního otočného spojení a druhý zalomený hřídel napojený na výstupní hřídel motoru pomocí druhého otočného spojení, jehož podstata spočívá vtom, že první otočné spojení je reverzní a zahrnuje první hnací kolo, plně otočně spojené s prvním zalomeným hřídelem prostřednictvím prvního pojistného spojení pro přenos hnací síly z prvního zalomeného hřídele na výstupní hřídel, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním prvního zalomeného hřídele působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění prvního zalomeného hřídele, a druhé otočné spojení je reverzní a zahrnuje druhé hnací kolo, plně otočně spojené s druhým zalomeným hřídelem prostřednictvím druhého pojistného spojení pro přenos hnací síly z druhého zalomeného hřídele na výstupní hřídel, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním druhého zalomeného hřídele působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění druhého zalomeného hřídele.
Motor podle vynálezu může fungovat i při znehybnění alespoň jednoho zalomeného hřídele, a to v důsledku kontrolovaného přerušení spojení výstupního hřídele se zalomeným hřídelem, znehybněným nebo schopným znehybnění v důsledku poruchy, například zablokování pístu. V motoru podle vynálezu, určeném například k výbavě ultralehkých letadel apod., se může výstupní hřídel, který je nedílně spojen s vrtulí, dále točit i v případě znehybnění zalomeného hřídele vlivem točivého momentu, dodávaného neznehybněným zalomeným hřídelem nebo hřídeli.
444« *· 44
4444 >«· 4444
4 4*44« · 4 « 4
4 4 4 * * 4 444 4··
O 44*4444
4 · * 4 4 4 44444 *4 4*
Ultralehké letadlo apod. tak může v plné bezpečnosti dosáhnout přistání, místo aby bylo vystaveno například v případě ultralehkého letadla riziku klouzavého letu nebo v případě gyroplánu pádu. Je nutno poznamenat, že motor podle vynálezu může mít výhodně více než dva zalomené hřídele.
Podle výhodného provedení obsahuje motor podle vynálezu alespoň třetí zalomený hřídel, třetí otočné spojení, třetí hnací kolo a třetí pojistné spojení.
Toto provedení se vztahuje na motor se třemi zalomenými hřídeli, z nichž každý je spojen s výstupním hřídelem pojistným spojením, schopným se přerušit.
V případě znehybnění kteréhokoli ze zalomených hřídelů pokračuje motor ve funkci na zbylých dvou zalomených hřídelích a znehybněný zalomený hřídel je od výstupního hřídele odpojen přerušením příslušného pojistného spojení.
Pro lepší pochopení vynálezu a jeho výhod a charakteristik je dále uveden příklad provedení motoru podle vynálezu, který je uveden pouze pro ilustraci a nelze z něho odvozovat omezující výklad, doprovázený připojenými výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 představuje částečný rozevřený pohled na příklad provedení motoru podle vynálezu.
Obr. 2 představuje částečný pohled v řezu podle čáry l-l na obr. 1.
Obr. 3 představuje zvětšený detail obr. 2, konkrétně se vztahující k pojistnému spojení.
Obr. 4 a 5 znázorňují stejný izolovaný prvek z obr. 2, a to na obr. 4 v perspektivě a na obr. 5 při pohledu zezadu.
Obr. 6 a 7 znázorňují stejný izolovaný prvek z obr. 1, a to na obr. 6 v perspektivě a na obr. 7 při pohledu ze strany.
Příklad provedení vynálezu
Motor 1, znázorněný na obr. 1, je spalovací motor s třemi válci 2, 3, 4, sestavenými do hvězdy (neznázorněnými), dvoudobý, upravený zejména pro použití « « • ·
ve výše uvedených strojích. Každému válci 2, 3, 4 odpovídá příslušný zalomený hřídel 5, 6, 7. Motor J znázorněný na obr. 1 a 2 má první zalomený hřídel 5, spojený s výstupním hřídelem 8 motoru pomocí prvního otočného spojení, druhý zalomený hřídel 6 spojený s výstupním hřídelem 8 motoru pomocí druhého otočného spojení a třetí zalomený hřídel 7 spojený s výstupním hřídelem 8 motoru pomocí třetího otočného spojení. První zalomený hřídel 5, druhý zalomený hřídel 6 a třetí zalomený hřídel 7 jsou otočně vedeny ve skříni 9 jakýmkoli známým způsobem, například pomocí ložisek 10, jak je znázorněno na obr. 2. Je nutno poznamenat, že obr. 2 odpovídá řezu podél prvního válce 2, podél linie l-l na obr. 1, ale stejně tak může odpovídat podobnému řezu podél kteréhokoli z ostatních válců 3 a 4. Výstupní hřídel 8 je hnací hřídel, na němž se získává výkon motoru, a v tomto příkladu nese vrtuli (neznázorněnou).
První otočné spojení je reverzní a zahrnuje první hnací kolo 11. plně otočně spojené s prvním zalomeným hřídelem 5 prostřednictvím prvního pojistného spojení pro přenos hnací síly z prvního zalomeného hřídele 5 na výstupní hřídel 8, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním prvního zalomeného hřídele 5 působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění prvního zalomeného hřídele 5. Druhé otočné spojení je reverzní a zahrnuje druhé hnací kolo 25, plně otočně spojené s druhým zalomeným hřídelem 6 prostřednictvím druhého pojistného spojení pro přenos hnací síly z druhého zalomeného hřídele 6 na výstupní hřídel 8, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním druhého zalomeného hřídele 6 působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění druhého zalomeného hřídele 6. Třetí rotační spojení je reverzní a zahrnuje třetí hnací kolo 26, plné rotačně spojené s třetím zalomeným hřídelem 7 prostřednictvím třetího pojistného spojení pro přenos hnací síly ze třetího zalomeného hřídele na výstupní hřídel 8, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním třetího zalomeného hřídele 7 působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění třetího zalomeného hřídele 7.
První, druhé i třetí otočné spojení je výhodně provedeno jako spojení záběrem, jak je znázorněno na obr. 1 až 3.
Ve výhodném provedení je jak první hnací kolo 11, tak druhé hnací kolo 25 a třetí hnací kolo 26 v záběru se čtvrtým hnaným kolem 12, plně otočně spojeným ·· ·« • · · • A * • · · AAA • · • · « · s výstupním hřídelem 8 jakýmkoli známým způsobem, například pomocí klínu 30, jak je znázorněno na obr. 1 a 2.
Je nutno zdůraznit, že motor, znázorněný na obr. 1 a 2, umožňuje výhodně montáž, v níž je jak první hnací kolo 11, tak druhé hnací kolo 25, třetí hnací kolo 26 a čtvrté hnané kolo 12 umístěno v podstatě nebo přesně v téže rovině, přičemž první hnací kolo 1_1_, druhé hnací kolo 25 a třetí hnací kolo 26, která jsou nedílně spojena s prvním zalomeným hřídelem 5, resp. druhým zalomeným hřídelem 6, resp. třetím zalomeným hřídelem 7, jsou v záběru po obvodu čtvrtého hnaného kola 12 s úhlovým posunem, například rovným 120 ° v případě motoru s třemi válci do hvězdy, jak je znázorněno na obr. 1. Motor podle vynálezu tak vykazuje značnou podélnou funkční kompaktnost, zároveň jednoduchost a racionalitu přenosu pohybu, a tak umožňuje snížit prostorové zaplnění a váhu motoru a zvýšit jeho spolehlivost.
Je nutno poznamenat, že v následujícím popisu bude popsáno pouze první pojistné spojení, přičemž druhé a třetí jsou mu s výhodou podobná. Kromě toho je funkcí každého z pojistných spojení přenášet hnací sílu příslušného zalomeného hřídele na výstupní hřídel a současně umožňovat přerušení otočného spojení mezi tímto zalomeným hřídelem a výstupním hřídelem v případě znehybnění tohoto zalomeného hřídele například v důsledku zablokování pístu pohánějícího příslušný zalomený hřídel. Několik pístů může popřípadě pohánět tentýž zalomený hřídel. Pak například zablokování jednoho pístu umožňuje fungování motoru na dvou zbývajících válcích díky odpojení znehybněného zalomeného hřídele, což dodává motoru podle vynálezu velkou bezpečnost provozu.
První pojistné spojení obsahuje alespoň jeden střihový kolík 13. Kolík 13 může být nahrazen střihovým klínem (neznázorněným) apod. a jeho rozměry a materiál se výhodně volí, pokud kolík nebo kolíky tvoří jedinou překážku v pojistném spojení, tak, aby střihová nebo střihové sekce, které jsou v zobrazeném provedení dvě, odolávaly přenosu maximální hnací síly příslušného zalomeného hřídele při normální funkci motoru, a zároveň se volí tak, aby došlo k přestřižení kolíku nebo kolíků při síle nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění příslušného zalomeného hřídele během funkce motoru.
Jak je znázorněno na obr. 3, první pojistné spojení obsahuje první střihový kolík apod. 13 a výhodně dále obsahuje první hnací nástavec 14, schopný přenášet
hnací sílu z prvního zalomeného hřídele 5 na výstupní hřídel. Základním úkolem prvního nástavce 14 je zabránit, aby síla motoru nebyla přenášena střihovým kolíkem a aby byl střihový kolík použit pouze tehdy, když zalomený hřídel překonává odpor na výstupním hřídeli. Rozměry a materiál kolíku se tedy volí tak, aby se kolík mohl přestřihnout působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění prvního zalomeného hřídele 5 během funkce motoru, přičemž kolík musí samozřejmě odolávat maximální odporové síle, které může odolat zalomený hřídel na výstupním hřídeli během normální funkce motoru. Je nutno upozornit, že na obr. 3 nejsou zobrazeny prvky skříně a znázorněné prvky nejsou v řezu.
První hnací nástavec 14 je opatřen výhodně alespoň jedním asymetrickým zubem 15, udržovaným v záběru s dutým vybráním 16 komplementárního tvaru pomocí střihového kolíku 13, klínu apod., jak je znázorněno na obr. 3.
Asymetrický zub 15 má výhodně první bok 17, schopný přenášet hnací sílu, a proti prvnímu boku 17 druhý bok 18. umožňující zabránit záběru asymetrického zubu 15 s dutým vybráním 16 v případě prasknutí střihového kolíku, klínu apod. 13. První bok 17 je výhodně součástí roviny procházející osou otáčení příslušného zalomeného hřídele tak, že přenášená síla je kolmá k boku 17, a druhý bok 18 asymetrického zubu 15 má výhodně sklon, uzpůsobený, jak je znázorněno na obr. 3, tak, aby zub 15 byl při prasknutí kolíku 13 vyražen z vybrání 16 a nemohl do něj zpět zapadnout.
Je třeba poznamenat, že přítomnost hnacího nástavce zavádí, prostřednictvím druhého ukloněného boku 18 zubu 15, osovou složku a dodatečné tření pro prasknutí kolíku J_3, které je třeba brát v úvahu při stanovení materiálu a rozměrů kolíku 13 jakýmkoli známým způsobem, například metodou výpočtu nebo experimentálně.
První hnací nástavec 14 má výhodně, jak je znázorněno na obr. 3, větší počet zubů 15, tvořících první věnec ležící v první rovině kolmé na podélnou osu prvního zalomeného hřídele 5. Zuby věnce jsou výhodně identické s výše popsaným zubem. Větší počet zubů umožňuje rovnoměrně obvodově rozdělit tlak na první zalomený hřídel 5 a první hnací kolo 11, a v důsledku toho snížit rozměry tohoto hnacího nástavce 14. Zuby věnce mohou být provedeny na kole 1_1_, přičemž odpovídající dutá vybrání jsou pak provedena na zalomeném hřídeli 5, nebo naopak.
* · « ·
Obr. 4 a 5 ukazují samotné kolo 11. izolované od spojení, v měřítku obrázku 3 a ozřejmují věnec asymetrických zubů 15, obsahující 12 zubů.
Obr. 6 a 7 znázorňují samotný zalomený hřídel 5 v měřítku obr. 2 a ozřejmují věnec vybrání 16, komplementárních k asymetrickým zubům 15, obsahující 12 vybrání. Na těchto obrázcích je rovněž patrná přítomnost diametrálního otvoru ve válcové části 20 pro umístění kolíku 13 a drážky pro umístění elastického prstence 24, jak je vysvětleno dále.
Jak je znázorněno na obr. 3 až 5, je první hnací kolo 11 opatřeno vývrtem 1_9, umožňujícím jeho centrování na válcové části 20 o kruhovém průřezu na konci prvního zalomeného hřídele 5 tak, že se kolo 11 může otáčet kolem zalomeného hřídele 5, jestliže dojde k prasknutí kolíku 13. Předcházející popis se týká bez rozdílu prvního, druhého i třetího otočného spojení.
Motor 1 je vybaven jakýmkoli vhodným známým prostředkem, určeným ke snížení tření mezi hnacím kolem a příslušným zalomeným hřídelem v případě přerušení pojistného spojení, například montáží kola na zalomený hřídel prostřednictvím jednoho nebo několika ložisek (neznázorněných), umožňujících navíc případný translační pohyb hnacího kola po hřídeli, nebo prostřednictvím nákružku 22 (neznázorněného). Materiál nákružku může být volen tak, aby odolával tlaku v důsledku přenášených sil a aby byl schopen snižovat tření, například jako bronz.
Konec válcové části zalomeného hřídele může být vybaven jakýmkoli prostředkem, potřebným k udržení hnacího kola na zalomeném hřídeli v případě přerušení pojistného spojení, například elastickým nákružkem 24. jak je znázorněno na obr. 3.
Všechna hnací kola a hnané kolo 12 jsou výhodně uzavřena v těsnící a mazané skříní 21, jak je znázorněno na obr. 2, aby bylo zajištěno mazání otočných spojení mezi zalomenými hřídeli a výstupním hřídelem, jestliže tato spojení takové mazání vyžadují, jako například spojení kovovým ozubeným záběrem. Toto mazání může být výhodně provedeno broděním apod. Mazání otočných spojení může být výhodně využito tak, že maže, je-li to nutné, rotaci hnacího kola na zalomeném
hřídeli v případě přerušení pojistného spojení. Je nutno poznamenat, že na obr. 1 je skříň 21 sejmuta, aby bylo možno znázornit otočná spojení.
Otočná spojení mezi zalomenými hřídeli a výstupním hřídelem mohou být alternativně a v závislosti na použití motoru provedena například pomocí řetězů nebo řemenů.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spalovací motor, obsahující alespoň první zalomený hřídel (5) napojený na výstupní hřídel (8) motoru pomocí prvního otočného spojení a druhý zalomený hřídel (6) napojený na výstupní hřídel motoru pomocí druhého otočného spojení, vyznačující se tím, že první otočné spojení je reverzní a zahrnuje první hnací kolo (11), píně otočně spojené s prvním zalomeným hřídelem prostřednictvím prvního pojistného spojení (13) pro přenos hnací síly z prvního zalomeného hřídele na výstupní hřídel, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním prvního zalomeného hřídele působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění prvního zalomeného hřídele, a druhé otočné spojení je reverzní a zahrnuje druhé hnací kolo (25), plně otočně spojené s druhým zalomeným hřídelem prostřednictvím druhého pojistného spojení pro přenos hnací síly z druhého zalomeného hřídele na výstupní hřídel, schopného se přerušit během poruchy doprovázené znehybněním druhého zalomeného hřídele působením síly nižší nebo rovné síle nutné ke znehybnění druhého zalomeného hřídele.
2. Motor podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden třetí zalomený hřídel (7), třetí otočné spojení, třetí hnací kolo (26) a třetí pojistné spojení.
3. Motor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň první a druhé otočné spojení je provedeno ozubeným převodem.
4. Motor podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alespoň první pojistné spojení zahrnuje první střihový klín, kolík (13) apod. a druhé pojistné spojení zahrnuje druhý střihový klín, kolík apod.
5. Motor podle nároku 4, vyznačující se tím, že alespoň první pojistné spojení zahrnuje dále první hnací nástavec (14) pro přenos hnací síly z prvního zalomeného hřídele (5) na výstupní hřídel (8) a druhé pojistné spojení dále ··*« zahrnuje druhý hnací nástavec pro přenos hnací síly z druhého zalomeného hřídele na výstupní hřídel.
6. Motor podle nároku 5, vyznačující se tím, že alespoň první hnací nástavec (14) a druhý hnací nástavec obsahují každý alespoň jeden asymetrický zub (15), který je prostřednictvím uvedeného střihového klínu, kolíku (13) apod. v záběru s dutým vybráním (16) komplementárního tvaru.
7. Motor podle nároku 6, vyznačující se tím, že asymetrický zub (15) má první bok (17) pro přenos hnací síly a naproti němu druhý bok (18), umožňující zamezit záběru asymetrického zubu v dutém vybrání (16) v případě prasknutí střihového klínu, kolíku (13) apod.
8. Motor podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že alespoň první hnací nástavec (14) má větší počet zubů (15), tvořících první věnec ležící v první rovině kolmé na podélnou osu prvního zalomeného hřídele (5) a druhý hnací nástavec má větší počet zubů, tvořících druhý věnec ležící ve druhé rovině kolmé na podélnou osu druhého zalomeného hřídele.
9. Motor podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že alespoň první hnací kolo (11) a druhé hnací kolo (25) jsou v záběru se čtvrtým hnaným kolem (12), které je v plném otočném spojení s výstupním hřídelem (8).
10. Motor podle nároku 9, vyznačující se tím, že alespoň první hnací kolo (11) a druhé hnací kolo (25) a čtvrté hnané kolo (12) jsou umístěna v podstatě v téže rovině.
CZ991706A 1996-11-14 1997-11-13 Spalovací motor CZ170699A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9614109A FR2755728B1 (fr) 1996-11-14 1996-11-14 Moteur a combustion interne

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ170699A3 true CZ170699A3 (cs) 1999-09-15

Family

ID=9497780

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ991706A CZ170699A3 (cs) 1996-11-14 1997-11-13 Spalovací motor

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6095110A (cs)
EP (1) EP0938627B1 (cs)
CN (1) CN1238026A (cs)
AT (1) ATE247224T1 (cs)
AU (1) AU732318B2 (cs)
CA (1) CA2271093C (cs)
CZ (1) CZ170699A3 (cs)
DE (1) DE69724139T2 (cs)
ES (1) ES2205259T3 (cs)
FR (1) FR2755728B1 (cs)
NZ (1) NZ335349A (cs)
PL (1) PL333406A1 (cs)
WO (1) WO1998021458A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9618108B2 (en) * 2013-07-17 2017-04-11 Achates Power, Inc. Gear noise reduction in opposed-piston engines

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1624269A (en) * 1927-04-12 Motor
US1095074A (en) * 1913-05-06 1914-04-28 James Delbert Blayney Rotary explosive-engine.
US1627108A (en) * 1925-01-30 1927-05-03 Morehouse Harold Emerson Aircraft engine
US2085270A (en) * 1933-11-22 1937-06-29 Pavlecka John Piston engine
US2117118A (en) * 1936-08-10 1938-05-10 Pavlecka John Engine frame
US2264648A (en) * 1937-08-30 1941-12-02 Tebaldi Alessandro Explosion engine
US2347444A (en) * 1942-01-06 1944-04-25 Vincent H R D Company Ltd Compressor for internal combustion engines
US2303025A (en) * 1942-05-04 1942-11-24 Stanley E Cliff Internal combustion engine
US3390670A (en) * 1967-06-26 1968-07-02 Ametek Inc Combined engines
FR1544031A (fr) * 1967-08-07 1968-10-31 Ametek Inc Groupe générateur de force motrice
DE2645279A1 (de) * 1976-10-07 1978-04-13 Manfred Hackl Mehrzylinder-zweitakt-sternmotor fuer flugmodelle
BE893338A (nl) * 1982-05-28 1982-09-16 Gijbels Peter H Verbrandingsmotor met konstante verbrandingsruimte
IT1211518B (it) * 1987-11-12 1989-11-03 Offmar S N C Di Matta Emiliano Motore particolarmente per velivoli ultraleggeri

Also Published As

Publication number Publication date
NZ335349A (en) 2000-07-28
US6095110A (en) 2000-08-01
PL333406A1 (en) 1999-12-06
DE69724139D1 (de) 2003-09-18
CA2271093A1 (fr) 1998-05-22
AU5124898A (en) 1998-06-03
CA2271093C (fr) 2006-08-08
AU732318B2 (en) 2001-04-12
EP0938627B1 (fr) 2003-08-13
FR2755728B1 (fr) 1999-01-22
FR2755728A1 (fr) 1998-05-15
EP0938627A1 (fr) 1999-09-01
WO1998021458A1 (fr) 1998-05-22
DE69724139T2 (de) 2004-06-17
ES2205259T3 (es) 2004-05-01
ATE247224T1 (de) 2003-08-15
CN1238026A (zh) 1999-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI788375B (zh) 旋翼飛行載具
EP0404772B1 (en) Non-jamming rotary mechanical actuator
EP1327084B1 (en) Coupling anti-flail cup
CZ170699A3 (cs) Spalovací motor
US6875145B2 (en) Rotary actuator
US5951251A (en) Device for locking the blades of a rotor, at least in terms of pitch
US5649844A (en) Dual drive for power boats
TW202335907A (zh) 驅動裝置
EP1152163A2 (en) Rotary coupling
CZ288399B6 (en) Centrifugal clutch
WO2018097383A1 (ko) 무단변속기
EP1980438A1 (en) Power take off for vehicles
SU1656228A1 (ru) Муфта сцеплени
EP4190692A1 (en) Drive arrangements
EP4190686A1 (en) Drive arrangements
EP4190691A1 (en) Drive arrangements
EP4190693A1 (en) Drive arrangements
SU1055555A1 (ru) Привод струга или конвейера
EP4191088A1 (en) Strain wave gearing and drive arrangements
SU1170205A2 (ru) Предохранительное устройство
EP0243050A2 (en) Rotary transmission unit
SU1265420A1 (ru) Зубчато-рычажный механизм дл привода больших масс
GB2613381A (en) Drive arrangements
TW202335908A (zh) 驅動裝置
GB2613379A (en) Drive arrangements

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic