CZ1682U1 - Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek - Google Patents
Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek Download PDFInfo
- Publication number
- CZ1682U1 CZ1682U1 CZ19941957U CZ195794U CZ1682U1 CZ 1682 U1 CZ1682 U1 CZ 1682U1 CZ 19941957 U CZ19941957 U CZ 19941957U CZ 195794 U CZ195794 U CZ 195794U CZ 1682 U1 CZ1682 U1 CZ 1682U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- alkali metal
- composition according
- ethylene oxide
- active chlorine
- surfactants
- Prior art date
Links
Landscapes
- Detergent Compositions (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká tekutého alkalického desinfekčního prostředku pro komplexní čištění a sanitaci strojových částí, zásobníků, potrubí a tanků především v pivovarech, jako jsou stáčírny piva do lahví ale i v jiných odvětvích potravinářského průmyslu, af jsou to mlékárny, výrobny sýrů, másla, výrobny nápojů, v masokombinátech, v konzervárnách atd.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známa celá řada čisticích a desinfekčních přípravků, které jsou zpravidla formulovány tak, že se odstraňuje především určitý druh znečištění a současně jsou vhodné pro likvidaci některých druhů kvasinek a mikroorganismů. Ve většině případů se nejedná o komplexní přípravky, které by měly universálnější použití. Jejich účinnost je sice pro daný druh čištění a sanitace vysoká, ale jejich nedostatkem je to, že při změně suroviny nebo změnách v technologii výroby se mnohdy stává, že jsou pro nové, svým chemickým složením odlišné úsady neúčinné a i změna mikrobiálního spektra způsobená např. změnou suroviny je jimi obtížně likvidovatelná. Mnohdy je tedy nutné volit podstatně vyšší koncentrace těchto přípravků, aby bylo dosaženo stejného čisticího a desinfekčního účinku, přičemž závažným důsledkem pak zpravidla bývá náročnější likvidace odpadních vod, které jsou neúměrně zatíženy vysokou koncentrací aktivních látek a jejich degradačních produktů. Dosavadní desinfekční a sanitační prostředky lze rozdělit zhruba do dvou skupin.
První skupinu tvoří přípravky na bázi alkálií s určitým obsahem desinfekční složky většinou na bázi aktivního chloru nebo
-2kvarterních amoniových solí. Některé starší přípravky používaly též i deriváty jodu, ale vzhledem k vysokému zatížení odpadních vod se od těchto přípravků upustilo. V poslední době se vedle sloučenin s aktivním chlorem stále více uplatňují i přípravky, jejichž desinfekční složka je tvořena peroxidickými složkami, af je to volný hydroperoxid nebo sodná sůl a další deriváty. Jako přídavné složky, které zlepšují účinek těchto přípravků, zvláště při odstraňování anorganických úsad a organických zbytků, např. bílkovin, tuků, komplexních oligosacharidů atd. se přidávají komplexotvorné složky, ionogenní a neionogenní tenzidy a povrchově aktivní látky.
Druhou skupinu tvoří přípravky založené na bázi minerálních kyselin, např. kyseliny sírové, kyseliny fosforečné, kyseliny chloristé, kyseliny mravenčí atd. K těmto kyselinám se zpravidla přidávají další složky, a to antikorozní přípravky, ionogenní tenzidy, povrchově aktivní látky vhodné pro kyselé prostředí a v některých případech i flokulanty a sekvestrační aditiva. Ve velké většině nevýhodou těchto přípravků je, že je nutno je aplikovat poměrně ve vysokých koncentracích, přičemž rostou provozně-ekonomické náklady a současně rostou i náklady s likvidací odpadních vod.
Podstata technického řešení s aktivním alkalických
Uvedené nevýhody odstraňuje alkalický čisticí a desinfekční prostředek na bázi hydroxidů alkalických kovů sloučenin chlorem, fosfátů alkalických kovů, křemičitanů kovů a tenzidů podle technického řešení, které spočívá v tom, že prostředek obsahuje 10 až 22% hmot. hydroxidu alkalického kovu, 1 až 4% hmot. fosfátů alkalického kovu, 12 až 25% hmot. sloučeniny s aktivním chlorem, 4 až 10% nasyceného vodného roztoku křemičitanů alkalického kovu, s výhodou křemičitanů draselného, a 0,1 až 2% hmot. tenzidů, a 50 až 80% hmot. demineralizované vody,jejíž celkový obsah těžkých kovů je nižší než 50 gg/l
-3a celkový obsah kationtů kovů alkalických zemin nižší než 100 Pg/l·
Prostředek jako fosfát obsahuje primární, respektive tripoly-, tetrameta-, nebo hexameta- fosfát alkalického kovu.
Jako sloučeninu obsahující aktivní chlor obsahuje chlornan alkalického kovu , chloramin benzensulfonové nebo toluensulfonové kyseliny.
Jako tenzid obsahuje ionogenní tenzidy na bázi solí alkylnebo alkylarylsulfonových kyselin nebo sole kyseliny sírové, kde alkyl má 10 až 12 atomů uhlíku a aryl je fenyl, částečně esterifikované Cg až C^2 alkoholy s navázanými dvěma až šesti ethylenoxidovými jednotkami, anebo solemi esterů kyseliny fosforečné částečně esterif ikované směsí C-^2 až C-^g alkoholů s navázanými dvěma až dvanácti ethylenoxidovými jednotkami,nebo neionogenní tenzidy, například ethylenoxidované aminy nebo alkoholy nebo kyseliny s počtem atomů uhlíku Cg až C^g, které mají dvě až dvanáct ethylenoxidových jednotek.
Prostředek může též obsahovat 0,01 až 0,1 % hmot. odpěňovače na bázi diolů s celkovým počtem Cg až C^g atomů uhlíku.
Zásadní význam při přípravě prostředku podle vynálezu má i chemická čistota všech použitých chemikálií včetně vody. Látky použité v prostředku podle vynálezu nesmějí obsahovat nejen těžké kovy, ale též kationty alkalických zemin především vápník a hořčík, neboř jejich přítomnost omezuje funkčnost přípravku, zvláště v některých provozech potravinářského průmyslu a snižuje rovněž i celkovou chemickou stabilitu přípravku.
Takto formulovaný čisticí a desinfekční prostředek podle vynálezu se vyznačuje tím, že usnadňuje rozpouštění a emulgaci tukových úsad, degradaci zbytků bílkovin, pryskyřičných látek s fenolickými a karboxylovými skupinami, dusíkaté báze, sirné alifatické i aromatické sloučeniny, dále pak residua včetně aktivních subst ncí běžně užívaných herbicidů a pesticidů. Svou vysokou komplexační schopností je velmi vhodný všude tam, kde je třeba likvidovat minerální úsady, ař již vznikly jako důsledek
-4vysoké tvrdosti vody, anebo pocházejí z pomocných chemikálií při technologickém procesu.
Hlavními složkami prostředku podle vynálezu jsou hydroxid sodný, popř. ve směsi s uhličitanem sodným, dále křemičitany alkalických kovů, fosfáty nebo polyfosfáty alkalických kovů a sloučeniny s aktivním chlorem. Hydroxidy alkalických kovů zabezpečují neutralizaci všech kyselých složek, jejich převedení na rozpustnou formu, což je zvláště významné při odstraňování anorganických kyselin a těch organických látek, které mají ve své struktuře karboxylovou funkční skupinu nebo hydroxylovou skupinu kyselé povahy. Dále zabezpečují hydrolýzu tuků, degradaci bílkovin a částečně i degradaci oligo- a polysacharidů. Křemičitany alkalických kovů slouží rovněž k neutralizaci kyselých podílů znečištěnin, suspendují jemné částice organického i anorganického původu do pracího roztoku a inhibuj í korozi, kovů. Fosfáty, popřípadě polyfosfáty podle vynálezu napomáhají stabilizaci vodných roztoků, likvidují nežádoucí tvrdost vody, spolupodílejí se na emulgaci částic a mají současně i inhibiční vlastnosti, zvláště proti korozi železných kovů. Jako výhodné podle našich zkušeností se jeví používat chemicky čistých fosfátů s velmi nízkým obsahem Ca iontů menším než 50 ppm, popřípadě jejich směsí s tri-, tetřa- a hexamethylfosfátů. Sloučeniny s aktivním chlorem jsou tvořeny chlornany alkalických kovů, dále pak chloraminy typu Ba T (chlornan benzensulfonamidu, resp. toluensulfonamidu). Jejich obsah ve výsledném přípravku závisí na stupni znečištění organickými látkami, mikroorganismy, kvasinkami, bakteriemi, popř. viry.
zvláště u neželezných přítomné v prostředku
V případě velmi silného znečištění a mikrobiálního napadení technologického zařízeni se obsah látek s aktivním chlorem volí tak, aby 1% roztok přípravku podle vynálezu obsahoval mezi 300 a 500 mg aktivního chloru na litr vzniklého roztoku. Tato koncentrace aktivního chloru je schopna zajistit, aby i při počtu mikroorganismů přesahující řádově deseti tisíce mikroorganismů
-5v 1 ml, je bezpečně odstranila ze sanitováného zařízení. Navíc prostředek podle vynálezu, díky svému vyváženému složení, vykazuje i vysokou dlouhodobou stabilitu obsahu aktivního chloru. Během 60 dnů skladování tohoto přípravku prakticky nedochází k úbytku aktivního chloru, což ve srovnání s podobnými přípravky je jeho jednoznačnou předností.
Alkalický čisticí a desinfekční prostředek podle technického řešení pro své vlastnosti je využitelný prakticky ve všech potravinářských závodech, přičemž pro své multifunkční vlastnosti a hygienickou nezávadnost má řadu výhod proti analogickým prostředkům doposud používaných . Kromě své universálnosti a současně i specifičnosti pro odstranění všech druhů znečištění je navíc formulován z chemikálií, které navíc v žádném případě nepoškozují životní prostředí a pj”i zachování minimálních bezpečnostních předpisů, běžných pro používání těchto druhů přípravků, je i z hlediska pracovní hygieny velice příznivý.
Alkalický čisticí a desinfekční prostředek podle technického řešení používá snadno dostupných a levných činidel, vykazuje vysokou čisticí a desinfekční účinnost. Podstatné zlepšení čisticí a desinfekční účinnosti alkalického prostředku se dosáhne periodickým střídáním po jednotlivých pracovních cyklech s kyselým čisticím a desinfekčním přípravkem.
Zmíněný alkalický čisticí a desinfekční přípravek podle vynálezu se před použitím zředí zdravotně nezávadnou vodou, nejlépe demineralizovanou v poměru 2 1 prostředku na 50 až 150 1 vody s výhodou 2 1 přípravku na 100 1 vody a čištění se provádí při teplotě 50 až 75°C po dobu 50 až 60 minut. Po vypuštění roztoku se čištěná součást promyje vlažnou vodou (20 až 30°C) po dobu 10 minut.
-6Příkladv provedení
Příklad 1
Alkalický čisticí a desinfekční přípravek složení:
g NaOH 25 g NaClO g draselného vodního skla 2 g fosforečnanu sodného
0,1 g sodné sole a alkoxysulfonové kyseliny obsahující 3 až 5 ethylenoxidových jednotek navázaných na C$ až C-^2 alkylový řetězec
56,9 g demineralizované vody
Příklad 2 g NaOH g NaClO g tetrametafosfátu draselného g draselného vodního skla
0,3 g sodné soli esteru kyseliny fosforečné a ethylenoxidovaného alkoholu C-^q až C-^g s 2 a 12 ethylenoxidovanými jednotkami
0,01 g směsi diolů s celkovým počtem uhlíkových atomů Cg až C-^g
53,69 g demineralizované vody
Příklad 3 g draselného vodního skla g KOH g chlornanu sodného g fosforečnanu sodného
0,1 g sodné sole a alkoxysulfonové kyseliny obsahující 3 až 5 ethylenoxidových jednotek navázaných na Cg až C-^2 alkylový řetězec
54,9 g demineralizované vody
-7Příklad 4
0,3
0,001
4,0
59,699 g KOH g chloraminu p-toluensulfonamidu g hexametafosfátu sodného g sodné soli esteru kyseliny fosforečné a ethylenoxidovaného alkoholu C^q až s 2 a 12 ethylenoxidovanými jednotkami g dvoj sodné soli kyseliny ethylendiaminotetraoctové g draselného vodního skla g demineralizované vody
Příklad 5 g KOH g chlornanu sodného g fosforečněnu sodného g draselného vodního skla
1,1 g sodné sole a alkoxysulfonové kyseliny obsahující 3 až 5 ethylenoxidových jednotek navázaných na až C^2 alkylový řetězec
71,9 g demineralizované vody
Výhodnost nově formulovaného prostředku podle vynálezu byla prokázána jak na základě výsledků provozních zkoušek, tak i výsledků laboratorního hodnocení desinfekční účinnosti přípravku. Výsledky zkoušek byly prováděny podle standardní metodiky pro provozní zkoušky v pivovaru a metodiky národní referenční laboratoře CEM pro desinfekci a sterilizaci Státního zdravotního ústavu Praha.
Přípravek podle technického řešení byl testován v provozních podmínkách pivovaru spolu s dosud nejúčinnějším přípravkem na dvou technologických celcích, a to:
1. průtokový chladič mladiny - velké zatížení nečistotami
2. stáčírna lahví - finalizace výroby piva
-81. Průtokový chladič mladiny byl tímto přípravkem čištěn 7krát v průběhu 4 měsíců, a to 2% roztokem při teplotě 75°C. Stejný postup se používá při aplikaci dosud používaného přípravku.
Během sanitace, která trvá přípravků sledovány koncentrace výsledky ze 7 stanovení jsou uvedeny v přehledné tabulce.
Tabulka 1
Koncentrace aktivního chloru u přípravku srovnávacího a přípravku podle technického řešení.
cca 50 minut, byly u obou aktivního chloru, průměrné
Čas (min)
Srovnávací přípravek příklad 3 aktivní chlor4
0 | 900 | 1020 |
10 | 315 | 375 |
20 | 310 | 371 |
30 | 310 | 371 |
40 | 310 | 371 |
+ v mg/1
Po skončení sanitace byly odebírány stěry pro stanoveni zbytků mikrobiálního znečištění. Výsledky průměru ze 7 stanovení jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka 2
Mikrobiální znečištění | Srovnávací přípravek | přiklad 3 |
kvasinky | 0,14+ | 0,017+ |
mléčné baktérie | 0,0 | 0,0 |
coliformní baktérie | 0,0 | 0,0 |
+počet/ml
-92. Analogicky bylo provedeno ošetření funkčnosti obou přípravků v technologickém celku stáčírny lahví - finalizace výroby piva.
Výsledky sanitace, která trvá cca 40 minut a pokles aktivního chloru jsou uvedeny v následující tabulce. Hodnoty představují průměr z 5-ti provedených stanovení.
Tabulka 3
Čas (min) Srovnávací přípravek Příklad 3 aktivní chlor+
0 | 950 | 1020 |
10 | 450 | 495 |
20 | 305 | 360 |
30 | 305 | 360 |
+ v mg/1 | ||
Současně po každé | provedené sanitaci | byly odebrány stěry pro |
stanovení mikrobiálního znečištění | výsledky průměru z 5-ti | |
stanovení j sou uvedeny | v následující tabulce. | |
Tabulka 4 | ||
Mikrobiální znečištěni | Srovnávací | Příklad 3 a 5 |
přípravek | směs 1:1 | |
kvasinky | 0,01+ | o,oo+ |
mléčné baktérie | 0,00 | 0,00 |
coliformní baktérie | 0,00 | 0,00 |
+počet/ml
Z provedených 7 sanitací v chladiči mladiny a 5 sanitací ve stáčírně je zřejmé, že přípravek podle vynálezu beze zbytku
-10splňuje všechny požadavky na chemické a biologické čištění zásadních technologických celků při výrobě piva. V porovnání s dosud používaným srovnávacím přípravkem je přípravek podle technického řešení zhruba o jeden řád účinnější v odstranění mikrobiálního znečištění (viz tabulka) z technologického celku - chladiče mladiny, při tom k dosažení této vysoké čistoty je aplikované množství přípravku podle technického řešení,příklad 3 o cca 35% nižší než u přípravku srovnávacího.
Dále byl přípravek podle technického řešení testován na stáčírně lahví, přičemž plnicí jehly byly sanitovány ostřikem vždy po dobu 10 až 15 minut 1% roztokem přípravku.
Výsledky obsahu kvasinek jsou uvedeny v následující tabulce č. 5.
Tabulka 5
Počet kvasinek v 500 ml piva odebraného do sterilizovaných lahví odběr 1 hod. po sanitaci alkalickým přípravkem podle technického v v z řešeni.
Příklad provedení | 1 | 2 | 3 | 5 | 4 |
hod/čislo jehly | 6.45 | 10.45 | 21.45 | 18.45 | 17.45 |
za pasterem | 0 | 0 | 0 | 0 | 1,25 |
15 | 5 | 0 | 0 | 0 | 1,25 |
30 | 1,25 | 1,25 | 0 | 0 | 1,25 |
45 | 0 | 5 | 0 | 2,5 | 7,5 |
60 | 1,25 | 1,25 | 0 | 1,25 | 3,75 |
75 | 1,25 | 0 | 1,25 | 2,5 | 0 |
V následující | tabulce 6 | je srovnání | výsledků | dosaženého |
přípravkem podle vynálezu a přípravkem neomoscan Sepa (způsob hodnocení je stejný jako v tab. 5).
-11Ťabulka 6
Počet kvasinek v 500 ml piva odebraného do sterilizovaných lahví - odběr 1 hod. po sanitaci
prostředek podle vynálezu č. 3 | srovnávací přípravek | prostředek podle vynálezu č. 3 | srovnávací přípravek | ||
hod/číslo jehly | 9.00 | 12.30 | 17.00 | 21,45 | |
za pasterem | |||||
číslo jehly | 1 | 0 | 8,25 | 5 | 1,0 |
15 | 2,5 | 0 | 2,5 | 5,0 | |
30 | 1,25 | 18,8 | 0 | 15,0 | |
45 | 3 . 25 | 8,25 | 1,25 | 0 | |
60 | 2,5 | 6,25 | 2,5 | 17,5 | |
75 | 6,25 | 3,75 | 6,25 | 18,8 | |
průměr | 2,3 | 3,0 | 2,9 | 9,4 |
Při laboratorním vyšetření přípravku podle technického řešeni byly hodnoceny jako baktericidní, fungicidní, sporicidní a virucidní účinky. Bakteriální účinnost byla hodnocena jak suspenzní metodou, tak i metodou s uměle kontaminovanými nosiči. Výsledky j sou v tabulkách 7 a 8. Podobně byly hodnoceny fungicidní a sporicidní účinky přípravku - viz tab. 9.
Tabulka 7
Hodnoty MIC, MBC-B a MBC stanovené u přípravku příklad 3 suspenzní mikrometodou
Mikrob | MIC [%] | MCB-B [%1 | MBC [%] |
St.aureus | 1,1 | 3,3 | 0,4 |
E.coli | 1,1 | 3,3 | 0,12 |
Ps.auruginosa | 1,1 | 3,3 | 0,12 |
Pr.vulgaris | 1,1 | 3,3 | 0,04 |
S.marsescens | 1,1 | 3,3 | 0,04 |
C.albicans |
MIC minimální inhibiční koncentrace
MBC-B minimální baktericidní koncentrace při bílkovinné zátěži při expozici 10 min.
MBC minimální baktericidní koncentrace ve vodném roztoku při různých expozicích
Tabulka 8
Baktericidní účinnost přípravku podle technického řešení při různých expozicích (příklad 3)
Koncentrace | St.aureus | E.coli | Mikrobi | |
Ps.aerug. | Pr.vulg. | |||
3,3 | - | - | - | - |
1,1 | - | - | - | - |
0,4 | 4 | - | - | - |
0,12 | 4 | 4 | 4 | 4 |
0,04 | 16 | 4 | 4 | 4 |
0,01 | + | 8 | + | 32 |
vysvětlivky: - mikrob neroste při expozici do 2 min
-13+ mikrob roste při expozici 32 min číslo: expozicce nutná k usmrcení mikroba
Tabulka 9
Desinfekce otřením a ponořením nosičů uměle kontaminovaných mikroby přípravkem podle technického řešení
Desinfekce | Otřením | Ponořením | ||||
Koncentrace (%) | 4 | 0,3 | 4 | 0,3 | ||
Expozice (min) | 15 | 30 | 15 | 30 | 15 30 | 15 30 |
St.aureus sklo | ++ | + | +++ | +++ | - | - |
kov | ++ | + | +++ | +++ | - | |
E.coli sklo | - | + | ~ - | — — | ||
kov | - | - | + | - | - | |
Vysvětlivky: | mikrobi nerostou, | přípravek | je účinný |
+,++,+++ intenzita růstu mikrobů na nosičích
Kontrolní růst mikrobů na nosičích | ||
St.aureus | sklo | +++ |
kov | +++ | |
E.coli | sklo | +++ |
kov | +++ |
Na základě laboratorních výsledků lze konstatovat: čisticí a desinfekční přípravek podle vynálezu má ve výrobcem doporučované 4-0,3% koncentraci, expozici 20-50 minut a teplotě 20-80°C baktericidní, fungicidní a virucidní působení. Sporicidně působí 4% roztok při vyšší teplotě. Účinnost přípravku je značně
-14snižována v prostředí znečištěném organickými látkami (roztok ve 4% koncentraci je na hranici bezpečnostní desinfekční účinnosti). Teplota účinnost přípravku zvyšuje.
Chemická stabilita přípravku podle vynálezu byla hodnocena z hlediska poklesu obsahu aktivního chloru a poklesu hodnoty pH jeho jednoprocentního roztoku v závislosti na době skladování přípravku vyjádřená v procentech.
Tabulka 10
Chemická stabilita přípravku podle příkladu 5 pokles aktivní chlor % změna pH % den 30 60 0 den 30 60 alkalický prostředek 1 4 5,5 O 2 3,5 podle př. 5 doposud běžně 1 6 12,5 0 2 3,5 používaný přípravek
Průmyslová vuyžitelnost
Prostředek podle technického řešení je využitelný v potravinářském průmyslu k čištění a desinfekci strojního zařízení.
Claims (6)
- NÁROKY ΝΑ OCHRANU1. Alkalický čisticí a desinfekční prostředek na bázi hydroxidů alkalických kovů sloučenin s aktivním chlorem, fosfátů alkalických kovů, křemičitanů alkalických kovů a tenzidů vyznačený tím, že obsahuje 10 až 22% hmot. hydroxidu alkalického kovu, 1 až 4% hmot. fosfátů alkalického kovu, 12 až 25% hmot. sloučeniny s aktivním chlorem, 4 až 10% nasyceného vodného roztoku křemičitanů alkalického kovu a 0,1 až 2% hmot. tenzidů, a 50 až 80% hmot. demineralizované vody,jejíž celkový obsah těžkých kovů je nižší než 50 gg/l a celkový obsah kationtů kovů alkalických zemin nižší než 100 μδ/ΐ·
- 2. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že jako fosfát obsahuje primární, respektive tripoly-, tetrameta-, nebo hexameta- fosfát alkalického kovu.
- 3. Prostředek podle nároku 1 a 2 vyznačující se tím, že obsahuje nasycený vodný roztok křemičitanů draselného.
- 4. Prostředek podle nároku 1 až 3 vyznačující se tím, že se jako sloučeninu obsahující aktivní chlor obsahuje chlornan alkalického kovu , chloramin benzensulfonové nebo toluensulfonové kyseliny.
- 5. Prostředek podle nároku 1 až 4 vyznačující se tím, že jako tenzid obsahuje ionogenní tenzidy na bázi solí alkyl- nebo alkylarylsulfonových kyselin nebo sole kyseliny sírové, kde alkyl má 10 až 12 atomů uhlíku a aryl je fenyl, částečně esterifikované Cg až alkoholy s navázanými dvěma až šesti ethylenoxidovými jednotkami, anebo solemi esterů kyseliny fosforečné částečně esterifikované směsí C12 až ^16 alkoholů s navázanými dvěma až dvanácti ethylenoxidovými jednotkami.)-166. Prostředek podle nároku 1 až 5 vyznačující se tím, že jako tensid obsahuje neionogenní tenzidy jako jsou ethylenoxidované aminy nebo alkoholy nebo kyseliny s počtem atomů uhlíku Cg až Cig, které mají dvě až dvanáct ethylenoxidových jednotek.
- 7. Prostředek podle bodu 1 až 6 vyznačující se tím, že obsahuje 0,01 až 0,1 % hmot. odpěňovače na bázi diolů s celkovým počtem Cg až C-j^ atomů uhlíku.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19941957U CZ1682U1 (cs) | 1994-02-18 | 1994-02-18 | Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19941957U CZ1682U1 (cs) | 1994-02-18 | 1994-02-18 | Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ1682U1 true CZ1682U1 (cs) | 1994-03-28 |
Family
ID=38735299
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19941957U CZ1682U1 (cs) | 1994-02-18 | 1994-02-18 | Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ1682U1 (cs) |
-
1994
- 1994-02-18 CZ CZ19941957U patent/CZ1682U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5484549A (en) | Potentiated aqueous ozone cleaning composition for removal of a contaminating soil from a surface | |
US5567444A (en) | Potentiated aqueous ozone cleaning and sanitizing composition for removal of a contaminating soil from a surface | |
Schmidt | Basic elements of equipment cleaning and sanitizing in food processing and handling operations | |
EP1709145B1 (en) | Sanitizing and cleaning composition and its use for sanitizing and/or cleaning hard surfaces | |
CN100503799C (zh) | 洗衣机槽清洗剂 | |
US20060172911A1 (en) | Method of using a composition for disinfection and/or sterilization | |
EP0751211B1 (en) | Dairy system cleaning method | |
CZ1682U1 (cs) | Alkalický čisticí a dezinfekční prostředek | |
Watkinson | Chemistry of detergents and disinfectants | |
RU2165961C2 (ru) | Моюще-дезинфицирующее средство для обработки молочного оборудования | |
AU724310B2 (en) | The use of an aqueous chlorite solution for disinfection in the food industry | |
EP0801897B1 (en) | Composition for disinfecting raw materials, products and production means, method for its preparation, and disinfection method | |
Flick | Common chemicals for cleaning and disinfecting aquaculture facilities | |
WO2007065533A1 (en) | Aqueous liquid bleach compositions | |
Lee | Cleaning and sanitizing agents for seafood processing plants | |
JP3423971B2 (ja) | 低腐食性ヨウ素含有殺菌洗浄剤 | |
CS260923B1 (cs) | Kyselý čisticf a desinfekčníprostředek | |
CN115515428A (zh) | 用于生物膜控制的具有水合氢离子来源的杀生物组合物 | |
WO2024144562A1 (en) | Chlorinated alkaline foaming cleaning product | |
CA3077837A1 (en) | Hard surface cleaner | |
Thomas | Detergents and disinfectants | |
RU2159130C1 (ru) | Способ инактивации микроорганизмов на поверхности приборов, оборудования и изделий медицинского назначения | |
Jurado | The stability of disinfectants used in brewery CIP | |
Jayashantha | A review on Cleaning and Disinfection in Food industry | |
KR20200140244A (ko) | 청소 및/또는 소독용 조성물 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20040218 |